Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξαφνικη αλλαγη συμπεριφορας


Recommended Posts

On 26/6/2020 at 7:18 ΜΜ, Τίνα32 είπε:

Καλησπέρα, εχω ενα κοριτσάκι σχεδον 2 ετών.  Εχει τωρα τελευταία αλλαξει τελειως η συμπεριφορά της. Με το παραμικρό ,αρχιζει γκρινιαζει ,φωναζει ,χτυπιεται και κλαιει διχως αύριο.  Ομως 1 εβδομάδα τωρα αρχισε ξαφνικά να φοβαται διάφορα, τον ξενο κοσμο ,τα παιδάκια, ακομα και την γιαγια της που μιλαμε με βιντεοκληση, ενω παντα τρελενοταν και την επαιρνε κ μονη της με κάμερα.  Την μια μερα ειμασταν στη παιδικη χαρα επαιζε με τα κουβαδακια της και την ακριβώς επόμενη φοβοταν και την σκια τής.  Εκλεινε τα ματια κ εκλαιγε. Δεν ξερω πως να το διαχειριστω ολο αυτό, αλλα ουτε και αν ειναι και φυσιολογικό να αλλαξει τοσο αποτομα το παιδι.. φοβαται μερικες φορες ακομα και τα παιδικα που βλέπει.

Αρχικα τι είδους παιδικά βλέπει? Μία μάγισσα ή ένα ρομπότ για παράδειγμα μπορεί να φαντάζουν τρομακτικά στα μάτια τους. Όμως μπορεί να φοβηθεί κ με μία εκπομπή, με μία σειρά ή με τις ειδήσεις. 

 

Εγω σε παρόμοιες φοβίες τον αγκάλιαζα, τον ηρεμουσα, του εξηγούσα πως καταλαβαινω τι αισθάνεται  και προσπαθουσα να εκλογίκευσω το φόβο του πχ τα σκυλακια γαυγιζουν, καταλαβαίνω πως σε φοβίζει αυτό αλλά το κάνουν για να μιλήσουν ή να προστατέψουν το σπίτι τους με λιγότερα ή περισσότερα λόγια ανάλογα την ηλικία του κάθε φορά. Νομίζω πως έτσι τον βοηθούσα. 

 

Κάποιοι φόβοι είναι πραγματικά ανεξήγητοι κ χωρίς προφανή βάση. Ο γιος μου τρισιμιση λατρευει τον μακουιν αλλά τρέμει την κρουζ( ένα κίτρινο αυτοκινητο) χωρίς να έχει δει ταινίες ή ανάλογα παιδικά. Ότι κ να του πω έχει "στραβωσει" μαζί της. Δεν το κάνω κι εγώ θέμα όταν την βλέπει σε προϊόντα ή αυτοκολλητα. Κάπως ξεχνιέται τελευταία. Επομένως κ ή δική μας συμπεριφορά διογκωνει το φόβο του παιδιού. Αν δηλαδή έλεγα συνέχεια "όχι αυτό, φοβάται το παιδί" ή " ο γιος μου φοβάται το τάδε" ενώ είναι μπροστά κ ακούει νομίζω πως έτσι του δίνω την εντύπωση πως τελικά έχει λόγο να φοβάται!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

×
×
  • Δημιουργία νέου...