Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τα θέλω μας εν αγνοία των παιδιών μας, για τα παιδιά μας ΠΑΝΤΑ


Recommended Posts

ρε παιδιά είπαμε "παν μέτρον άριστον", θα σεβαστείς την κόυρασή του και την τάση για σμπαρίλα, την στιγμή εκείνη, αλλά μετά θα του εξηγήσεις πόσο κακό κάνει η τηλεόραση και πόσο ωφέλιμα είναι τα σπόρ ή άλλες δραστηριότητες και μετά....ο Θεός βοηθός....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ρε παιδιά είπαμε "παν μέτρον άριστον", θα σεβαστείς την κόυρασή του και την τάση για σμπαρίλα, την στιγμή εκείνη, αλλά μετά θα του εξηγήσεις πόσο κακό κάνει η τηλεόραση και πόσο ωφέλιμα είναι τα σπόρ ή άλλες δραστηριότητες και μετά....ο Θεός βοηθός....

Πες βρε παιδί μου ότι σεβόμαστε τις επιθυμίες των παιδιών μας για 5-10 λεπτά:P:p:p:p να καταλάβω...

 

Link to comment
Share on other sites

Πες βρε παιδί μου ότι σεβόμαστε τις επιθυμίες των παιδιών μας για 5-10 λεπτά:P:p:p:p να καταλάβω...

 

 

γιατί τί άλλο θα μπορούσες να κάνεις στο συγκεκριμένο παράδειγμα; να το αφήσεις να δει tv όσο θέλει και μετά να σκεφτεί: αφού η μαμά δεν μου πε τίποτα άρα καλά έκανα και είδα τόση ώρα σήμερα και αύριο καλά θα κάνω και πέσω στα ναρκωτικά αφού η μαμά θα σεβαστεί την επιθυμία μου και δεν θα μου πει τίποτα, για άλλη μια φορά. Εγώ τοποθετήθηκα και το ξανατονίζω: μέσα από τη συζήτηση με τα παιδιά μας, για οποιοδήποτε και όσο γελοίο και αν μας φαίνεται το θέμα, θα χτίσουμε σχέση εμπιστοσύνης και αύριο μεθαύριο, που τα πράγματα θα ναι πιο σοβαρά, θα μας ακούν και θα μας σέβονται και το αντίστροφο, τόσο στις συμβουλές όσο και στις δικές μας επιθυμίες. Έτσι τα βλέπω τα πράγματα και φυσικά θα υποστηρίξω ότι οι απόψεις διίστανται...

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

To δικό μου προσωπικό παράδειγμα λέει:

Πήγαινα 2α δημοτικού και με έστειλαν στην 1η προκατακτική για αγγλικά.

Γκρίνια κακό δεν ήθελα με έστειλαν με το ζόρι.

Την δεύτερη χρονιά πάλι το πάλεψα να μην πάω αλλά με έστειλαν με το ζόρι.

Τα ίδια και την τρίτη.

Μετά απλά πήγαινα και όσο μεγάλωνα έκανα και κοπάνες..................είχα δει πολλά έργα στο σινεμά τις ώρες του μαθήματος. Βλέπετε τότε το Μενίδι είχε και σινεμά ( τώρα είναι σουπερ μάρκετ ).

Αποτέλεσμα πέρασαν 8 χρόνια έκανα όλες τις τάξεις , ήμουν ο δεύτερος χειρότερος μαθητής της τάξης..............και αποδείχτηκε ότι έμαθα πολύ λίγα για τα 8 χρόνια.

Τελικά τα έφερε η ζωή έτσι που είμαι σχετικά άνετος να το φιλοσοφώ και στα αγγλικά πλέον.

 

Δεν λέω κάτι έμαθα όλα αυτά τα χρ'ονια , κάτι μου έμεινε , το οποίο χρησιμοποίησα και έφτασα στο σημερινό επίπεδο τα αγγλικά μου. Αλλά ρε παιδί μου μιλάμε για 8 χρόνια 6~7 ώρες την εβδομάδα και το 1/3 κοπάνες.

Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο . Τι ίσως καλύτερο θα μπορούσαν να έχουν κάνει με το οποίο να ασχολιόμουν καλύτερα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον έμαθες να μην κάνεις τα ίδια στο δικό σου παιδί...ή έστω να καταφέρεις να τον πείσεις να σου μιλήσει με ειλικρίνια. Τώρα, στην προκειμμένη περίπτωση είναι προτιμότερο να σταματήσεις τα αγγλικά (και γιατί να μην σου βγει οκούκος αηδόνι από δίδακτρα χωρίς αντίκρυσμα και γιατί είναι προτιμότερο να μην πηγαίνει αγγλικά αλλά να κάνει κάτι άλλο που θα το γεμίζει και συ επίσης θα ξέρεις που είναι) και είναι σίγουρο ότι στο μέλλον θα συνειδητοποιήσει πόσο σημαντική είναι η 2η γλώσσα και ως ενήλικας θα κάνει μαζεμένα τα μαθήματα σε 2-3 χρόνια, όπως, νομίζω έκανες και συ όταν αναγκάστηκες να τα μάθεις για να φιλοσοφήσεις τη ζωή και εν αγγλιστή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι μικρά τα παιδιά μας για να έχουν άποψη αλλά εμένα σε λίγες μέρες θα κλείσει τα 3 και προχθές που πηγαίναμε στο γιατρό περάσαμε μπροστά από μια σχολή μπαλέτου. Η κόρη μου εκστασιάστικε, για να προχωρήσουμε στο τέλος την πήρα σηκωτή!!!!! και μετά ότι είχε δει (τουλάχιστον 10 λεπτά μπροστά στο τζάμι να βλέπει τα παιδάκια να κάνουν μπαλέτο) προσπαθούσε να το κάνει μόνη της και φυσικά ΤΑ κλάμματα για να τη πάω να κάνει χορό!!!!!! Προσπάθησα να της δώσω να καταλάβει ότι έχει τμήματα από 4 χρονών και πάνω!!!! Κάποτε είχα και εγώ τρέλα με το μπαλέτο και πήγα και κάποια χρόνια, μπορώ να πω χάρηκα που ξετρελάθηκε αλλά δεν της είχα ξαναμιλήσει ποτέ πριν για μπαλέτο μιας που ήταν μωρό!!!! Δεν ξέρω αν θα κρατήσει η τρέλα της και του χρόνου πάντως με μεγάλη μου χαρά θα την πάω εκεί που θα θελήσει του χρόνου αυτή και όχι ότι αρέσει σε μένα. Τώρα για πιο σοβαρά πράγματα όπως σχολείο ξένες γλώσσες κλπ σίγουρα θα προσπαθήσω να την πείσω να πάει αλλά αν δω από την άλλη ότι τα κάνω χειρότερα θα το ξανασκεφτώ το ζήτημα. :rolleyes:

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Και για να μην παρεξηγηθώ δεν εννοώ σχολείο τη βασική εκπαίδευση. Αυτή είναι υποχρεωτική. Ελπίζω να της αρέσει και να προχωρήσει και πανεπιστήμιο αλλά και εκεί σε όποια σχολή της αρέσει, όχι σε σχολή απλά για επαγγελματική αποκατάσταση ή σε δικά μου απωθημένα.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eιχα πει μια μερα στον παιδιατρο και πριν απο μενα ηταν μια μητερα με ενα αγορακι γυρω στα 10,η οποια προσπαθουσε να πεισει ντε και καλα τον γιατρο να πεισει με την σειρα του τον γιο της να σταματησει το ποδοσφαιρο και να ασχοληθει με το μπασκετ,επειδη η κορη της ηταν 23 χρονων και ηταν πολυ κοντη και αυτο της δημιουργουσε προβλημα στο Πανεπιστημιο,επειδη και καλα η φωνη της θυμιζε μεν 23χρονη,αλλα εμοιαζε (λογο υψους) με 15χρονη.Το αγορακι ηταν μες στην δυστυχια.

Νομιζω το ιδιο και ο παιδιατρος.

Αυτα.

Τα σχολια δικα σας.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...