Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

:):):):):)

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ.....ΣΕ 60ΜΕΡΕΣ ΒΛΕΠΩ Ε?ΔΕΝ ΘΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΠΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ.... :)

 

:D:D:D

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

koritsia kalispera,

 

k egw antimetwpizw paromoio provlima! prin mia evdomada(imoun stin 30h pros 31h evdomada) eida arketa ygra,phga ston gynaikologo k mou eipe oti yparxei mia riksi! ksapla - antiviwsh- kai tha prospathisoume na to palepsoume gia 4-5 evdomades! tin tetarti pou mas perase ksanapiga ston giatro o opoios mou eipe oti ta ygra mou einai sta katwtata fysiologika oria! to megalytero mou agxos itan an to mwro tha pernei varos , pali kala to nini mou eixe ftasei sta 1790 gram. pire poly kalo varos! o giatros eipe periorismenes kiniseis-polla ygra k antiviwsh k se 4 evdomades mallon an ola pane kala paw gia genna!! exw toso poly agxos na genithei kala to mwro mou kai na parei varos..... twra tha paw pali tin tetarti.... elpizw ola na pane kalaaa.... :oops:

Link to comment
Share on other sites

renen μην ανησηχεισ ετσι ημουνα εγω στην 29 εβδομαδα εμεινα δεκα μερεσ στο νοσοκομειο πειρα αντιβιωση και ειμαι ξαπλα ολη μερα και πινω 3 λιτρα νερο τωρα ειμαι 34 εβδομαδα το μωρο περνει βαροσ αλλα λιγοτερο μου ειπε ο γιατροσ οτι θα ειναι απο τα μικρα μωρα αλλα υγιεστατο.να σηκωνεσαι μονο για τουαλετα.σου ευχομαι να πανε ολα καλα.

ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ

 

tdbweddingda9.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ax Rosangel mou apo to stoma sou kai stou theou to ayti!!!! k se sena eyxomai ta kalitera me to kalo to aggeloudi sou!!!

ase exw perasei ta panta se ayti tin egkymosini

1.stin arxi mia mikri apokolisi ksapla ena mina

2.molis ekana tin b'epipedou ekana kai mia eksetasi aimatos thn A'test kai vgike 1/100 gia sindromo down opou ekana amnioparakentisi - kontepsa na pethanw apo tin stenaxwria mou ta apotelesmata arnitika. ekei eipa oufff paei k ayto to kseperasame!

kai twra ayto.... kai sto myalo mou plianietai ena terastio GIATI??? pantws to aggeloudi mou deixnei oti krataei kala....kai eyxomai na sinexisei na kratietai kai na gennithei ygeiestato!!!!

 

axx ta eipa kai kselafrwsa!!!!! :oops:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κορίτσια, άκουσα μία ιστορία σήμερα για μία κοπέλα περίπου στην 29 η εβδομάδα, που είμαι κι εγώ, και έχει απωλεια αμνιακών υγρών και θα είναι ξάπλα από εδώ και πέρα, και έχω φοβηθει πολύ...τουλάχιστον 2-3 μήνες τώρα και κάποιες ημέρες έχω υγρά,σα νερό άοσμα και άχρωμα. δηλ. φοράω σερβιετάκι και μουσκέυει. όταν πριν κάνα μήνα το είχα πει στο γιατρό μου είχε πει ότι είναι νωρίς για να σπάσουν τα υγρά και απλά κάναμε μία καλλιέργεια κολπική, στην οποία βρέθηκαν 2 μικρόβια και πήρα αντιβίωση. το θέμα είναι ότι πάλι τα έχω και πραγματικά έχω τρομάξει σήμερα. λέω να πάρω από το φαρμακείο τα σερβιετάκια ανιχνευσης αμνιακού υγρού που διάβασα εδώ για να είμαι σίγουρη. τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Πριν από ένα μήνα περίπου, αισθάνθηκα ότι χάνω πολλά υγρά και ο γιατρός μου με έστειλε στο Λητώ ένα πρωί και μία μαία μου έκανε ένα τεστ με ένα μικρο μπλε χαρτάκι (κράτησε μισό λεπτό) για να διαπιστώσει εάν είναι αμνιακά υγρά ή όχι. Τελικά ήταν απλώς υγρά εγκυμοσύνης.

Είναι πιο εύκολο και πιο οικονομικό να πας να κάνεις αυτό το τεστ.

Δεν ξέρω πως λέγεται, όμως ρώτα τον γιατρό σου (είναι πολύ συνηθισμένο).

Καλή επιτυχία!!! :D

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Ισως ειναι χαζη η ερωτηση, αλλα αν χανουμε αμνιακο υγρο, δεν μειωνεται η κοιλιτσα μας??? Ρωταω γιατι εδω και λιγες μερες εχω πολυ αυξημενα υγρα οπως αναφερεται παραπανω, αλλα δεν ξερω αν ειναι κατι τοσο σοβαρο οσο η απωλεια αμνιακου υγρου ή απλα πχ μυκητες....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Λίζα. Ακόμη κι όταν χάνονται πολλά αμνιακά (πχ όταν σπάσουν τα νερά πριν τον τοκετό) η κοιλίτσα δεν μικραίνει τόσο ώστε να φαίνεται, πόσο μάλλον όταν χάνονται σταγόνες. Δεν μπορείς δηλαδή να το καταλάβεις από την κοιλίτσα. Για παράδειγμα αν πιεις ένα ποτήρι νερό δεν μπορείς να δεις τη διαφορά στο μέγεθος της κοιλιάς.

Η πιο έγκυρη εξέταση είναι αυτή με το μπλε χαρτάκι που κάνει ο γιατρός. Δεν είναι τίποτα σπουδαίο σαν εξέταση, οπότε δεν χάνεις και τίποτα να την κάνεις. Το πιο πιθανό είναι να μην έχεις τίποτα αλλά δεν χάνεις τίποτα να πας και μια βόλτα από το γιατρό να σου φύγει και η έννοια. Κι εγώ την έκανα την εξέταση με το χαρτάκι γιατί είχα ελαττωμένα αμνιακά υγρά στο τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης χωρίς να έχω ιδιαίτερα υγρά από κάτω. Δεν ήταν απώλεια αμνιακών. Μου βρήκαν αυξημένες αντιστάσεις στην ομφαλική αρτηρία και έπαιρνα ένα φάρμακο μέχρι που γέννησα και όλα πήγαν καλά.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα...κι αν εχει δηλ καμμια ξαφνικη απωλεια σημαντικου ομως αμνιακου υγρου σε μια δεδομενη στιγμη -πχ που δεν θα συνεχιστει τις επομενες ωρες- αλλα δεν το καταλαβει πχ στην τουαλετα ή οσο κανει μπανιο στη θαλασσα, δεν εχει μετα κανενα συμπτωμα για να καταλαβει οτι συνεβη? Κι εγω νομιζα οτι τουλαχιστον η κοιλιτσα θα μειωνεται λιγο....Πω πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι απίθανο να έχει κάποια ρήξη ο σάκος και να φύγουν όλα τα αμνιακά υγρά μαζί και να μην το καταλάβει η κοπέλα. Θα φεύγουν υγρά και πιο μετά. Όταν ήρθε η ώρα να γεννήσω μου σπάσαν τα νερά ενώ ήμουν στο κρεβάτι ξαπλωμένη. Ένιωσα κάτι σαν μικρή κλωτσιά και στο καπάκι μικρή διαρροή. Σηκώθηκα και περίμενα να πλημμυρίσω όμως δεν βγήκε τίποτα. Μόνο που όταν περπατούσα ένιωθα μικρές διαρροές. Μέχρι να φτάσω στο μαιευτήριο (περπάτησα αρκετά πιο πριν) είχε γεμίσει μία σερβιέτα με διαφανή υγρά. Υγρά βγαίναν μέχρι που βγήκε η μπέμπα, δεν είχε αδειάσει εντελώς ο σάκος παρόλο που ήμουν 7 ώρες με σπασμένα νερά.

Αν δηλαδή υπάρξει μια σημαντική απώλεια υγρού δεν θα σταματήσει εντελώς. Θα υπάρχει και στη συνέχεια απώλεια. Κι εγώ είχα αυτές τις απορίες πριν γεννήσω.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αν και οπου ρωτησα σημερα μου ειπαν δεν τα φερνουν πια. Ισως απο Δευτερα που θα ειμαι κεντρο, αν δεν τα εχουν κι εκει δεν υπαρχουν οντως πουθενα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ & ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΕΙΔΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΑΜΝΙΑΚΟ ΥΓΡΟ Κ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΣΤΟ ΖΑΚΧΑΡΟ.ΕΚΑΝΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΚΧΑΡΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΑΚΧΑΡΟ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ?ΕΧΩ ΑΝΥΣΗΧΗΣΕΙ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ??

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

στο τελευταιο μου παιδακι ειχα υψιλη ρυξη αμνιακου σακου,δηλ.ραγισε ο σακος ψηλα και εκλεισε η διαροη με το κεφαλακι του μωρου.οταν γινετε αυτο νιωθεις την απωλια υγρων και μετα τπτ αλλα και παλι μπορει λογο βαρους να χανεις λιγα ουρα και να τα νιωθεις σαν υγρα.οταν υπαρχει απολ. υγρων και δεν ακολουθει γεννα πρεπει να παρθει αντιβιωση(αυτα ολα απο προσωπικη εμπειρια και μονο)υπαρχουν στις κλινικες κατι χαρτακια που λεγονται δεικτες ειναι μακροστενα ροζ και τα τοποθετεις στο εσωρουχο εαν εχουν σπασει τα νερα σου το χαρτακι απο ροζ γινετε μωβ και παλι το καλυτερο νομιζω οτι ειναι να εχεις στενη επικοινωνια με τον γιατρο σου αυτος ξερει στις περισσοτερες περιπτωσεις καλυτερα

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Πως καταλαβάινετε ότι τα αυξημένα υγρά δεν είναι αμνιακά αλλά λόγω ορμονών? Μπάινω στον 08 και τον τελευταίο μήνα έχω αυξημένα υγρά αλλά όχι τελείως διάφανα. Πάντα είχα πολλά υγρά και προ εγκυμοσύνης και ποτέ μα ποτέ δεν κυκλοφορούσα χωρίς σερβιετάκι. Τώρα νιώθω σχεδόν πάντα μια υγρασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

γεια σας κοριτσια εχω και εγω την ιδια αγωνια.....ειμαι στην 34 εβδομαδα!πριν 3 μερες ειχα αρκετα υγρα στο εσωρουχο μου και πηγα στον γιατρο μου.καναμε καρδιοτοκογραφο και ειχα συσπασεις γεννας δηλ.μεσα σε 30' ειχα 7 μου ειπε οτι αν συνεχισουμε ετσι θα γεννησω!!!!οποτε πηρα για χιλιοστη φορα trofocart(6 χαπια την ημερα)!ειμαι εντελως ξαπλα μιας και πρεπει να προσεχω.οπως μου ειπε ευελπιστουμε να καθιστερισουμε την γεννα για 10 μερες το πολυ!φοβαμαι αρκατε μιας και το νινι μου ειναι περιπου 2 κιλα!εχει καμια σας τετοια εμπειρια?????

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια εχω και εγω την ιδια αγωνια.....ειμαι στην 34 εβδομαδα!πριν 3 μερες ειχα αρκετα υγρα στο εσωρουχο μου και πηγα στον γιατρο μου.καναμε καρδιοτοκογραφο και ειχα συσπασεις γεννας δηλ.μεσα σε 30' ειχα 7 μου ειπε οτι αν συνεχισουμε ετσι θα γεννησω!!!!οποτε πηρα για χιλιοστη φορα trofocart(6 χαπια την ημερα)!ειμαι εντελως ξαπλα μιας και πρεπει να προσεχω.οπως μου ειπε ευελπιστουμε να καθιστερισουμε την γεννα για 10 μερες το πολυ!φοβαμαι αρκατε μιας και το νινι μου ειναι περιπου 2 κιλα!εχει καμια σας τετοια εμπειρια?????

 

Και γω εχω αρκετά υγρά....Ειναι φυσιολογικό..Εγώ να φανταστείς πήγα στον γιατρό λέγοντας του "Μου σπάσαν τα νερά"...Με κάτι ταινίες που τοποθέτησε στον κόλπο είδε αν ειναι αμνιακό υγρό η απλά υγρά...

Με τα trofocart θα δεις αποτέλεσμα ... Εγώ τουλάχιστον είδα....Και πρόσεχε λιγάκι και τα ζεστά νερά...προσπάθησε όταν μπάνιο να κάνεις με χλιαρό νεράκι.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...