Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

3 δυσκολες επιλογες


βασιλικη ο

Recommended Posts

γεια σας κοπελουδες μου.εχει περασει ενας χρονος απο τοτε που εγινα μανουλα(ονειρεμενος χρονος) και νοιωθω οτι τωρα αρχιζουν τα δυσκολα.πρεπει τελος οκτωβριου να γυρισω στην δουλεια.που θα αφησω το αγγελουδι που το μονο που τον εχω αποχωριστει εδω και ενα χρονο ειναι 1,5μερα και αυτο με κρυα καρδια.οι επιλογες που εχω ειναι παιδικος,γυναικα και το να σταματησω την δουλεια.ολες εχουν θετικα και αρνητικα.για παιδικο νοιωθω οτι ειναι μικρος.γυναικα που θα βρω για 7ωρο απογευματινα 3-9 και με λογικο μισθο μεχρι 450?και πως να την εμπιστευθω?αν σταματησω απο την δουλεια -η οποια δεν μ'αρεσει-θα εξωρτωμαι απο τον αντρα μου κατι που δεν μ'αρεσει.νοιωθω οτι θα ειμαι αχρηστη.και το χειροτερο δεν θα εχω ασφαλιση και στην περιπτωση δευτερου παιδιου που θελουμε πολυ δεν θα εχω την εξαμηνη και τα χρηματα του ικα.να σημειωθει οτι μεγαλο προβλημα βιοπορισμου δεν υπαρχει.τι θα κανατε στη θεση μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΠΕΤΑΧΤΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΤΟ ΧΑΡΕΙΣ ΚΙ ΟΛΑΣ.ΟΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟΥΛΙ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΝΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΤΙ ΣΕ ΜΕΛΕΙ..ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΧΩΡΙΣ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΚΕΨΗ...ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΥΡΝΑΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΤΟΣΟ ΤΥΧΕΡΕΣ.

Link to comment
Share on other sites

Aφου προβλημα βιοπορισμου δεν υπαρχει και η δουλεια σου δεν σε ικανοποιει να την αφησεις

450 ευρω για 7ωρο και "μαυρα" ειναι πολυ λιγα..δεν ξερω τι θα βρεις με αυτα τα λεφτα

Για σταθμο τωρα και με τη γριπη καλο θα ηταν να το αποφυγεις..αλλωστε και εκει το κοστος δεν ειναι μικρο

Αχρηστη κακως θα νιωθεις..τι ωραιοτερο πραγμα στον κοσμο να εχεις την ευκαιρια να εισαι κοντα στο παιδακι σου..θα το ξεπερασεις

Καλη τυχη σε ο,τι επιλεξεις!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Βασιλικη ειμαι και εγω στο ιδιο διλημμα και το παιδι ειναι ακομα πιο μικρό από το δικό σου...δεν θελω με τιποτα να την αφησω σε ξενη γυναικα και για παιδικό δεν το συζητω...το να γυρίσω στη δουλεια μου ειναι αφανταστα δυσκολο αλλα περα από το οικονομικό που αν και δεν εχουμε προβλημα με τρελαινει να ζηταω λεφτα από τον αντρα μου για να ψωνισω κατι (εχω 15 χρονια που ουτε από τον πατερα μου δεν δεχομαι λεφτα). Και αν και ξερω οτι δεν θα ξαναπερασω αυτες τις στιγμες που ζω τωρα με την κορη μου η αληθεια ειναι οτι μου λειπει η δουλεια..τόσο για την οικονομικη μου ανεξαρτησια αλλα και για την αναγκη μου για συναναστροφη με αλλους ανθρωπους και την αναγκη να νοιωθω δημιουργικη... γαμωτο μεγαλο διλλημα...αμα βρειτε ακρη πειτε μου και εμενα γιατί τα εχω χαμενα...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κοριτσια για τις απαντησεις σας.και εγω προς τα εκει κλεινω.δεν μπορω να το αφησω το αγγελουδι μου οσο χαζο και να ακουγετε.παντα θα ειμαι με την ανασφαλεια.τρωει κοιμαται.....και αλλα τετοια...μακαρι να υπηρχε μια λυση που να νοιωθω και εγω καλυτερα αλλα μπροστα στο παιδακι μου ολα τα αλλα ειναι δευτερα.....................ειμαι πολυ χαρουμενη που ηρθε στην ζωη μου το αγγελουδι μου.αυριο εχουμε γενεθλια:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ δεσποινακι τουλαχιστον εσυ εισαι σε μια δουλεια που σ"αρεσει.εγω με το που σκεφτομαι οτι θα γυρισω εκει μεσα με πιανει κρυος ιδρωτας.ΔΕΝ ΘΕΛΩ..................αλλα εχουμε και το θεμα της ανεξαρτησιας τρομαρα μας. χι χι χι

Link to comment
Share on other sites

βασιλικη μου καλησπερα!! εγω απ οτι βλεπεις το παιδακι τωρα το περιμενω σε μερικους μηνες. εγω μεχρι και το δευτερο μηνα δουλευα αλλα επειδη ημουν καινουργια ακομα δεν μου ειχαν βαλει ασφαλεια οποτε αποφασισα να σταματησω απο τοσο νωρις μιας και ουτε εμεις εχουμε οικονομικο προβλημα και χρειαζεται να δουλεψω φυσικα κοινη αποφαση δικη μου και του αντρα μου να μη δουλεψου ουτε μετα που θα γεννησω γιατι θελω να μεγαλωσω το μωρακι μου εγω και οχι οι αλλοι ειμαι σιγουρη οτι ουτε εγω θα το αντεξω να ειμαι μακρια του. ισως να παω για δουλεια οπως ειπε και μια μανουλα παραπανω οταν θα πηγαινει σχολειο το παιδι αν μεχρι τοτε δεν εχει προκειψει αλλο μωρακι. οποτε αφου και εσυ δεν εχεις οικονομικο προβλημα θα σου ελεγα να κανεις το ιδιο και να χαρεις αυτες τις μοναδικες στιγμες γιατι σιγουρα θα ειναι μοναδικες!!!

  ο μπεμπακος μου γεννηθηκε 17/12/2009

Link to comment
Share on other sites

εγω στη θεση σου θα σταματουσα τη δουλεια. αφου δεν υπαρχει οικονομικο θεμα οκ! τωρα για το οτι θα εξαρτασαι απτον αντρα σου εαν δεν πειραζει αυτον εσενα τι σε νοιαζει? δουλεια του ουσιαστικα αυτη ειναι. αν δεν εχει προβλημα γιατι να εχεις εσυ? εσυ θα μεγαλωσεις το παιδι σου.

και ασφαλιση δεν εχετε οικογενειακο βιβλιαριο? λυσεις υπαρχουν... αν το θες. χρονια πολλα για αυριο! να χαιρεσαι το νινι σου!

13_10_12.gif

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

πολυ χαιρομαι με τις απαντησεις σας.ισως γιατι ειναι αυτο που ηθελα να ακουσω.θελω ενα σπρωξιμο η γυναικα.χαρα με το καλο να υποδεχτεις το μωρακι σου.ενα θα σου πω .αυτο που νοιωθεις τωρα ειναι τιποτα μπροστα σ'αυτο που θα νοιωσεις σε λιγους μηνες.

Link to comment
Share on other sites

Αν η σχεση σου με τον αντρα σου νιωθεις οτι ειναι σε γερες βασεις στηριγμενη και αν οντως δεν σε κανει χαρουμενη η δουλεια σου και βιοποριστικο θεμα δεν υπαρχει τοτε τι καλυτερο απο το να μπορεις να μεγαλωσεις εσυ το παιδι σου????? Ο χρονος σε αυτη την ηλικια με το παιδι δεν αναπληρωνεται με τιποτα. Απολαυσε την δυνατοτητα που εχεις!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασιλικη να χαιρεσαι το μωρακι σου ,χρονια του πολλα με υγεια και χαρα . Και εγω ειμαι της γνωμης να αφησεις την δουλεια σου εφοσον ουτε οικονομικο προβλημα υπαρχει ουτε σε ικανοποιει σαν δουλεια . Ειναι υπεροχο να μπορεις να μεγαλωσεις εσυ το παιδακι σου αμα υπαρχει η δυνατοτητα , εγω δεν εργαζομαι και μεγαλωνουνε στα χερια μας , μαζι με τον αντρα μου και πραγματικα ειναι υπεροχο . Οσο για θεμα βρε που φοβασαι μην ε3αρτασαι απο τον αντρουλη σου μην σκεφτεσε ετσι , οικογενεια ειστε και τα εσοδα κοινα παντα .Μην το σκεφτεσε , θα δεις οτι θα χαρεις πολυ και θα υσηχασεις αμα τελικα αποφασησεις οτι ουτε σε παιδικο θα τον στειλεις ουτε σε γυναικα .

Link to comment
Share on other sites

Βασιλικη μου χρονια πολλα για το μωρακι σου,και εγω σταματησα τη δουλεια αφου γεννησα το πρωτο μου παιδακι.Δεν το μετανιωσα στιγμη,ειναι παρα πολυ κουραστικο ειδικα τωρα που περιμενουμε το δευτερο,αλλα ειμαι σιγουρη οτι το μεγαλωνω εγω οπως νομιζω οτι ειναι σωστο,γιατι ακομα και οι γιαγιαδες δεν ειναι τελειες.Οσο για τα λεφτα,η αληθεια ειναι οτι καπου καπου το σκεφτομαι,αλλα δεν πειραζει,δε θα καθεσαι το παιδι του αντρα σου μεγαλωνεις και το σπιτι σου φροντιζεις,Διαβασε τι συμβαινει σε παιδικους και με γυναικες και θα σου φυγει η καθε αμφιβολια.

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοπελουδες μου.εχει περασει ενας χρονος απο τοτε που εγινα μανουλα(ονειρεμενος χρονος) και νοιωθω οτι τωρα αρχιζουν τα δυσκολα.πρεπει τελος οκτωβριου να γυρισω στην δουλεια.που θα αφησω το αγγελουδι που το μονο που τον εχω αποχωριστει εδω και ενα χρονο ειναι 1,5μερα και αυτο με κρυα καρδια.οι επιλογες που εχω ειναι παιδικος,γυναικα και το να σταματησω την δουλεια.ολες εχουν θετικα και αρνητικα.για παιδικο νοιωθω οτι ειναι μικρος.γυναικα που θα βρω για 7ωρο απογευματινα 3-9 και με λογικο μισθο μεχρι 450?και πως να την εμπιστευθω?αν σταματησω απο την δουλεια -η οποια δεν μ'αρεσει-θα εξωρτωμαι απο τον αντρα μου κατι που δεν μ'αρεσει.νοιωθω οτι θα ειμαι αχρηστη.και το χειροτερο δεν θα εχω ασφαλιση και στην περιπτωση δευτερου παιδιου που θελουμε πολυ δεν θα εχω την εξαμηνη και τα χρηματα του ικα.να σημειωθει οτι μεγαλο προβλημα βιοπορισμου δεν υπαρχει.τι θα κανατε στη θεση μου

Ολα ωραια αυτα που διαβασα απο τις κοπελες και εγω στην ιδια φαση ημουν αλλα πηρα τη σωστη αποφαση για μενα .Ουτε εγω ηθελα να ζηταω λεφτα δωσε και δωσε αλλα δεν μπορουσα με καμια κυβερνηση να αφησω τη κορουλα μου σε καμια ξενη.Αν κατσετε να δειτε βιντεο στο you tube με ντανταδες πως κακοποιουν τα μωρακια θα φροιξετε!Ειδα ενα τις προαλλες μια που χτυπουσε το κεφαλι ενος μωρου επειδη εκλεγε συνεχεια!!!!Τα λεω τωρα και ανατριχιαζω,,,,,γιαυτο και εγω ειμαι με το παιδακι μου και ειμαι ησυχη!Ο αντρας μου ειναι υποχρεωμενος να πληρωνει εμενα και το παιδι.....

.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ βασιλικη μου να σαι καλα και να χαιρεσαι το παιδακι σου πολυχρονο κιολας να το χαιρεσαι και να το δεις οπως θελεις11

  ο μπεμπακος μου γεννηθηκε 17/12/2009

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις εχουμε τα πρωτα μας γενεθλια σε λιγες μερες και θα γυρισω στη δουλεια μου .Ειμαι εκπαιδευτικος και δε μπορω να την αφησω.Αν ομως δεν ημουν στο δημοσιο και δεν ημουν ευχαριστημενη θα την παρατουσα χωρις δευτερη σκεψη.Ξερεις πως νιωθω τωρα που θα ειμαι μακρια απο το παιδι μου τα πρωινα?Αν και θα το κραταει ο μπαμπας του και οχι καποια ξενη ευτυχως!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς έχουμε κοινό ταμείο, ακριβώς σαν να είμαστε ένας άνθρωπος. Πέρασα 4 χρόνια χωρίς να δουλεύω γιατί προσπαθούσαμε να κάνουμε παιδί, είχαμε προβλήματα, έμενα συχνά έγκυος και στο κρεβάτι από την αρχή, μετά χανόταν η εγκυμοσύνη, σε λίγο καιρό έμενα πάλι έγκυος, οπότε τι δουλειά θα μπορούσα να κρατήσω έτσι, δεν ήμουν διορισμένη σε φροντιστήριο δούλευα. Δεν τέθηκε ποτέ θέμα ανεξαρτησίας, και μάλιστα ενώ ήταν μόνο ο άντρας μου που δούλευε και παίρναμε μια βοήθεια από τους γονείς μου, εγώ ήμουν η ¨σφιχτή¨ στα οικονομικά και έλεγχα τα έξοδα και των δυο μας. Επέστρεψα στη δουλειά από ανάγκη όταν ο γιος μου είχε χρονίσει. Με τα δίδυμα επέστρεψα όταν ήταν έξι μηνών γιατί με πήραν αναπληρώτρια και δεν γινόταν να αρνηθώ, δεν βγαίναμε και με ένα μισθό. Και φέτος πάλι τα ίδια, αλλά αν δεν είχα οικονομικό πρόβλημα θα έμενα με τα παιδιά μέχρι τα τρία τους χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας.με βοηθησατε αρκετα με τις αποψεις σας και τις προσωπικες σας εμπειριες.τελος οκτωβριου θα σταματησω την δουλεια.θα τους το ανακοινωσω αυτη την βδομαδα.θα ειμαι ολη μερα με το αγγελουδι μου και αυτο με κανει χαρουμενη....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...