Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αύξηση μισθού λόγω γέννησης παιδιού;


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!!

 

Έχω μια απορία βρε κορίτσια...Γέννησα στις 23 Μαρτίου το κοριτσάκι μας. Τώρα διέκοψα την ειδική άδεια μητρότητας (το εξάμηνο) και ξαναγύρισα στη δουλειά.

Ο εργοδότης μου (είμαι τρια χρόνια σ' αυτόν) πρέπει να μου βάλει αύξηση στο μισθό λόγω του παιδιού;; ή θα συνεχίσω να παίρνω τα ίδια όπως και πριν σταματήσω τη δουλειά;;

Ρωτάω γιατί ο άντρας μου πήρε περίπου 40 ευρώ αύξηση κι εμένα δε μου έχουν πει ακόμα τίποτα. Αν το δικαιούμαι, να το απαιτήσω. Υπάρχει σχετικός νόμος;;;;;

 

 

Ευχαριστώ για τα φώτα σας.....

Happiness lies in your own hands....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προφανώς αναφέρεσαι στο επίδομα παιδιού το οποίο είναι το 5% του βασικού μισθού ............. δεν το δικαιούνται, όμως όλοι.

εγώ για παράδειγμα που είμαι ασφαλισμένη ως υπάλληλος γραφείου επίδομα παιδιού δεν παίρνω από την δουλειά μου αλλά από τον ΟΑΕΔ.

 

Περιττό φυσικά να πω ότι τα χρήματα που θα έπαιρνα από τη δουλειά είναι πολύ περισσότερα από αυτά που δίνει ο ΟΑΕΔ

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δικιο εχει η xara, κι εγω σαν βοηθός λογιστή το παιρνω απο την δουλειά μου ο συζυγος όμως σαν υπάλληλος γραφείου δεν το παίρνει.Παει με βαση την ειδικότητα και την συλλογική συμβαση εργασίας

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!να σου ζησει το μωρο!καποιες ειδικοτητες παιρνουν επιδομα τεκνων μεσα πο τη συμβαση-τοκαταβαλλει η επιχειρηση-σε καποιες ειδικοτητες ομως λες στην επιχειρηση να σου δωσει βεβαιωση πχ(βεβαιωνεται οτι η ταδε του τασε(ονομα πατρος) εργαζεται σε μας απο ταδε του μηνος και δε λαμβανει επιδομα τεκνων) και το παιρνεις μια φορα το χρονο απο τον οαεδ. ζητα το λογιστη σου (της εταιριας)και ρωτα τον,ειναι υποχρεωμενος να σου πει.

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

εξασρτάται σε ποια συμβαση εργασιας ανηκεις.Η σύμβαση των β.λογιστων & λογιστων περιλαμβάνει το επιδομα τεκνων στο μισθο δηλαδη καταβάλλεται απο την επιχείρηση ενω αντιστοιχα αν εισαι υπαλληλος γραείου το εισπραττεις απο τον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι παίρνεις αύξηση! Είναι το 5% επί του βασικού μισθού. Και εγώ τόσα είχα πάρει περίπου. Άκου εκεί δεν παίρνεις...:mad:

 

Δεν εννοείται τίποτα. Αλλο αύξηση και άλλο επίδομα παιδιού. Μόνο αν παίρνει το βασικό θα πάρει το 5%. Αν παίρνει έστω και 10 ευρώ πάνω από το βασικό δεν θα πάρει τίποτα. Επίσης για να πάρει επίδομα (άλλο αυτό) από τον ΟΑΕΔ θα πρέπει να προσκομίσει ένας από τους 2 γονείς κατά προτίμηση αυτός που παίρνει μεγαλύτερο μισθό ότι η εταιρία που εργάζεται δεν του δίνει το επίδομα για να το παρει από τον ΟΑΕΔ. Αν το ενσωματώνει μέσα στον μισθό του δεν θα πάρει. Και βέβαια όλα κρίνονται βάσει της σύμβασης που υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοείται τίποτα. Αλλο αύξηση και άλλο επίδομα παιδιού. Μόνο αν παίρνει το βασικό θα πάρει το 5%. Αν παίρνει έστω και 10 ευρώ πάνω από το βασικό δεν θα πάρει τίποτα. Επίσης για να πάρει επίδομα (άλλο αυτό) από τον ΟΑΕΔ θα πρέπει να προσκομίσει ένας από τους 2 γονείς κατά προτίμηση αυτός που παίρνει μεγαλύτερο μισθό ότι η εταιρία που εργάζεται δεν του δίνει το επίδομα για να το παρει από τον ΟΑΕΔ. Αν το ενσωματώνει μέσα στον μισθό του δεν θα πάρει. Και βέβαια όλα κρίνονται βάσει της σύμβασης που υπάρχει.

 

Η κοπέλα εννούσε επίδομα παιδιού σε αυτό αναφέρομαι και εγώ. Οι αυξήσεις και τα επιδόματα όπως αναφέρθηκε υπολογίζονται με βάση την συλλογική σύμβαση αν δηλαδή ο εργοδότης κάνει αύξηση που είναι στα όρια της συλλογικής σύμβασης και δεν τα ξεπερνάει τότε δικαιούται να πάρει επίδομα παιδιού, αν πάλι η αύξηση που γίνεται στο μισθό είναι μεγαλύτερη από αυτή που προβλέπει η σύμβαση τότε δεν πάιρνει. θέλω να πώ ότι δεν μετράει αν θα πάρει 10 € παραπάνω από τον βασικό μισθό γιατί αυτα τα 10 ευρώ μπορεί να είναι μέσα στη σύμβαση.

 

Αυτά μου είχαν πεί στην επιθεώρηση εργασίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακόμη και στην περίπτωση που η κοπέλα παίρνει περισσότερα χρήματα από αυτά που δικαιούται από το νόμο το επίδομα παιδιού θα φανεί στη μισθοδοσία της.

Τι θέλω να πω:

 

Εγώ πχ παίρνω 200,00? περισσότερα από αυτά που δικαιούμαι βάση σύμβασης. Αυτά τα 200,00? στο χαρτί της μισθοδοσίας μου φαίνονται σαν εταιρική παροχή. Εάν εγώ έπρεπε να πάρω το επίδομα παιδιού (5% του βασικού μισθού και όχι του μισθού που πραγματικά παίρνω) τότε τα χρήματα που θα έπαιρνα στο χέρι θα ήταν τα ίδια αλλά στο χαρτί της μισθοδοσίας μου το ποσό της εταιρικής παροχής θα είχε μειωθεί. Δηλαδή

έστω

750,00(ότι δικαιούμαι) + 200,00(εταιρική παροχή) = 950,00?

 

μετά το παιδί

780 (ότι δικαιούμαι) + 170 (εταιρική παροχή) = 950,00?

 

εκτός φυσικά αν έχει γίνει συμφωνία με τον εργοδότη (όπως στη δική μου περίπτωση) ότι το ποσό της εταιρικής παροχής θα είναι πάντοτε το ίδιο και η αύξηση θα φαίνεται και στο μισθό

 

ελπίζω να μην σας μπέρδεψα πολύ .........:rolleyes:

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

εξασρτάται σε ποια συμβαση εργασιας ανηκεις.Η σύμβαση των β.λογιστων & λογιστων περιλαμβάνει το επιδομα τεκνων στο μισθο δηλαδη καταβάλλεται απο την επιχείρηση ενω αντιστοιχα αν εισαι υπαλληλος γραείου το εισπραττεις απο τον ΟΑΕΔ.

 

Υπάλληλος γραφείου είμαι και το παίρνω κανονικά από την εταιρεία που εργάζομαι. Η σύμβαση εργασίας καθορίζει αυτή την προσαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εξαρταται απο την συμβαση με την οποια σε πληρωνει .. διαβασε την μεσα λεει .. αν δεν λεει παιρνεις ενα ποσο απο τον οαεδ αλλα πρεπει να μην περνετε επιδομα ουτε εσυ ουτε ο αντρας σου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Υπάρχει, συμφορουμίτες, κανείς που να γνωρίζει τι τελοσπάντων ισχύει αναφορικά με το επίδομα τέκνου;

Εγώ (παιδαγωγός σε ειδικό σχολείο ΝΠΙΔ) το παίρνω ως προσαύξηση 5% επί του βασικού μισθού. Ο άντρας μου (ιδιωτικός υπάλληλος σε κατάστημα) όχι. Δεν δικαιούται κι εκείνος;;;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, συμφορουμίτες, κανείς που να γνωρίζει τι τελοσπάντων ισχύει αναφορικά με το επίδομα τέκνου;

Εγώ (παιδαγωγός σε ειδικό σχολείο ΝΠΙΔ) το παίρνω ως προσαύξηση 5% επί του βασικού μισθού. Ο άντρας μου (ιδιωτικός υπάλληλος σε κατάστημα) όχι. Δεν δικαιούται κι εκείνος;;;

 

και εγω ιδ.υπαλληλος σε καταστημα ειμαι και δεν το παιρνω.δεν ειναι υποχρεωμενος ο εργοδοτης να το δωσει.μαλλον εχει σχεση με τις συμβασεις που λενε τα κοριτσια παραπανω.και το κουλο ειναι οτι επειδη το παιρνει ο αντρας μου απο την δουλεια του(ιδιωτης) αυτο το 5%, εγω δεν το δικαιουμαι απο τον ΟΑΕΔ.:?:-?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι δικαιούται ο ένας από τους δύο να παίρνει το επίδομα παιδιών. Στη δική μου περίπτωση το λαμβάνω εγώ μέσω του τυκδυ (18,00 ευρώ πολλά λεφτά και στο χερι παίρνω τα 8,00 ευρώ λόγω κρατήσεων). Ο άντρας μου δεν παίρνει που είναι στον ιδιωτικό τομέα. Πάντως έχω ακούσει ότι πηγαίνοντας στον οαεδ να το εισπράξει ο γονιός τον ρωτάνε μήπως το λαμβάνει ο άλλος γονιός γιατί τότε δεν το δίνουνε, σου ζητάνε πρόσθετα στοιχεία. Συν ότι είναι 98,00 ευρώ για όλο το χρόνο και πρέπει να στηθείς στην ουρά γιατί νομίζω πάει με ημερομηνίες και να τα πάρεις μετά από πόσο καιρό ??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δικαιούται ο ένας από τους δύο να παίρνει το επίδομα παιδιών. Στη δική μου περίπτωση το λαμβάνω εγώ αλλά επειδή ασφαλίζω το παιδί μέσω του τυκδυ (το επίδομα των 18,00 ευρώ -πολλά λεφτά- γίνεται 8,00 ευρώ λόγω κρατήσεων). Ο άντρας μου δεν παίρνει που είναι στον ιδιωτικό τομέα. Πάντως έχω ακούσει ότι πηγαίνοντας στον οαεδ να το εισπράξει ο γονιός τον ρωτάνε μήπως το λαμβάνει ο άλλος γονιός γιατί τότε δεν το δίνουνε, σου ζητάνε πρόσθετα στοιχεία. Συν ότι είναι 98,00 ευρώ για όλο το χρόνο και πρέπει να στηθείς στην ουρά γιατί νομίζω πάει με ημερομηνίες και να τα πάρεις μετά από πόσο καιρό ??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...