Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προτιμά την γιαγιά/πεθερά απο την μαμά?


ΜΑΡΥ.Τ

Recommended Posts

Ο μικρός μας το τελευταίο διάστημα έχει κολλήσει με την γιαγιά του.

Μόλις φεύγει το απόγευμα που γυρνάμε στο σπίτι, ο μικρός αρχίζει:

- Θέλω την γιαγιά μου

- Αγάπη μου η γιαγιά πήγε στο σπιτάκι της να ξεκουραστεί, να κοιμηθεί και αύριο θα έρθει πάλι

- Όχι τώρα

- Αγάπη μου είναι τώρα εδώ η μανούλα και ο μπαμπάκας να παίξουμε

- Φύγε στην δουλειά………. :shock:

Άλλες πάλι φορές όταν έρχεται να μου πεί κάτι με φωνάζει γιαγιά … :shock: …και μετά το διορθώνει σε μαμά.

 

Τα πρωινά όμως όταν μας βλέπει να ετοιμαζόμαστε για την δουλειά γκρινιάζει και μου λέει: Μαμά μην πας στην δουλειά.

Όταν τον παίρνω τηλέφωνο για να μιλήσουμε μου λέει να πάω τώρα στο σπίτι.

- Αγάπη μου η μαμά θα έρθει το απογευματάκι και θα πάμε βόλτα, θα παίξουμε κλπ, κλπ.

- Όχι τώρα…… :shock:

 

Γενικός ζηλεύω όταν μου ζητάει να φύγω και να έρθει η γιαγιά του, με πληγώνει αφάνταστα όταν με φωνάζει γιαγιά…..

Όταν πάλι μου ζητάει να μην πάω στην δουλειά, φοβάμαι μήπως τον πληγώνω εγώ που τον αφήνω και φεύγω.

 

Ποια είναι η σωστότερη στάση που θα πρέπει να κρατήσω??

Είναι φυσιολογικό το κόλλημα με την γιαγιά?? ( Μην με κοροϊδέψετε…… αλλά μπορεί να αγαπάει την γιαγιά περισσότερο??)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρία το ίδιο πράγμα κάνει και ο ανηψιός μου από μικρούλης, 4 χρονών τώρα πλέον. Τρώει ώρες-ώρες κάτι κολλήματα με τη γιαγιά του..."όχι μη φύγεις γιαγιά"..."θέλω να πάω στη γιαγιά τώρα", φωνάζει τη γιαγιά του καμιά φορά μαμά, όπως ακριβώς περιγράφεις και εσύ με τον μικρό σου.Άλλες πάλι όμως δεν ξεκολλάει από τη μαμά του και δεν θέλει καθόλου τη γιαγιά. Η άποψη μου είναι ότι είναι φυσιολογικό να δένονται με τους ανθρώπους που περνάνε πολύ χρόνο μαζί τους και ότι δεν θα έπρεπε να ανησυχείς τόσο ώστε να αναρωτιέσαι μήπως την αγαπάει περισσότερο. Η γιαγιά σε καμία περίπτωση δεν παίρνει τη θέση σου στη καρδιά του...γιατί πως να το κάνουμε..μάνα είναι μόνο μία.

Έχε υπόψιν σου ότι κάποιες φορές η εμμονή του με τη γιαγιά μπορεί να γίνεται και επίτηδες γιατί έχει καταλάβει ότι μπορεί έτσι να σε πειράζει :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η γιαγιά σε καμία περίπτωση δεν παίρνει τη θέση σου στη καρδιά του...γιατί πως να το κάνουμε..μάνα είναι μόνο μία.

:

 

Και εγώ αυτό λέω……αλλά καμιά φορά με πιάνουν και οι ανασφάλειες μου…….

Link to comment
Share on other sites

Η γιαγιά σε καμία περίπτωση δεν παίρνει τη θέση σου στη καρδιά του...γιατί πως να το κάνουμε..μάνα είναι μόνο μία.

:

 

Και εγώ αυτό λέω……αλλά καμιά φορά με πιάνουν και οι ανασφάλειες μου…….

 

Συμφωνώ απολυτα απλα η γυναίκα που ασχολειται τις περισσότερες ώρες με το παιδί εχει μια εξέχουσα θέση στην καρδιά των μικρών μας είτε αυτή είναι γιαγιά ή μια κυρία που το φροντίζει. Βεβαια ο θυμός τους απέναντί μας που τους αφήνουμε και λείπουμε πολλές ώρες εκφράζεται με διάφορους τρόπους. Εμένα η μικρή μου είχε δεθεί πάρα πολύ με την γιαγιά της και την αδερφή μου που ζούσε εκεινο το διάστημα ακόμα στο πατρικό μου. Υπήρχαν στιγμές που μου ερχόταν να κλάψω γιατι η μικρή έκλαιγε γιατι ήθελε την γιαγιά ενώ για εμένα δεν της καιγόταν καρφή. Σε εκείνο ακριβώς το σημείο συνειδητοποίησα πως το παιδί πρέπει να κάνει κάτι άλλο από το να μένει με την γιαγιά στο σπίτι. Αυτό το άλλο ήταν ο παιδικός σταθμός. Ανάμεσα όμως στη γιαγιά και στο σταθμο μεσολάβησε και ένα διάστημα με εμένα στο σπίτι επειδή περίμενα να γεννήσω το δεύτερο μου παιδάκι. Εκείνη η περίοδος ήταν εκπληκτική αν και λιγη περιπου ένας μήνας μέχρι να ρθει το αδερφάκι μας και να μας συντροφεύει. Ολη την ημέρα παίζαμε κάναμε βόλτες βλεπαμε την αγαπημένη της ταινία κτλ Κάναμε κοινά πράγματα! Ο παιδικός αποδείχθηκε σωτήριος όμως γιατί εκει έχει παιδάκια συνομίλικα τα οποία έχουν κοινα ενδιαφέροντα παιζουν κουράζονται τρώνε. ειναι πια η δικη της κοινωνία. Η γιαγιά παραμένει η αγαπημένη της αλλά ξέρει οτι το πρωί θα πάει στο σταθμο και μετά αν έχουμε χρόνο θα πάμε να δουμε και την γιαγιά.

Πιστεύω πάντως πως μεχρι μια ηλικία ένα παιδί μπορεί να μείνει με την γιαγιά στο σπίτι ( περιπου στα 2 2 1/2 χρόνια) μετά καλό ειναι να πάει στο σταθμό γιατί η γιαγιά το μόνο που του προσφέρει ειναι να το κακομαθαίνει ενω στον σταθμό εκτος απο τα διάφορα που μαθαίνουν καθημερινα μαθαίνουν να ζούνε σε μια μικρή κοινωνία!

g07Lp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω και είναι φυσιολογικές μη νοιώθεις άσχημα!!!

Φαντάζομαι και την δικιά μου να μου το κάνει και :twisted: !!!

 

Άκου να γελάσεις:

Σε φίλη μου ο 3,5 χρονών γιος της, της είπε να του φτιάξει το βαλιτσάκι του για να φύγει να πάει στη γιαγιά του όπου εκεί δεν του φωνάζουν!!! Και όταν του είπε "πως θα πας?", απάντησε απλά...

-"με ταξί".

-"Και λεφτά που θα βρείς?"

-"Θα το πληρώσει η γιαγιά μου"

-"καλά, θες να φαμε τώρα και να φύγεις μετά?"

-"...(σκέψη)...καλά ας φάμε...αλλά μετά θα φύγω"

:shock:

είναι να τα φας τα σκατούλια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως νιώθω τόσο έντονα συναισθήματα ζήλιας………

Σε αντίθεση με τον μπαμπά μας ο οποίος είναι πάρα πολύ ψύχραιμος και πιστεύει ότι είναι φάση και θα περάσει. :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ με όλα όσα έχετε γράψει.!

προσθέτω και αυτό -

μετά απο μία ηλικία του παιδιού - εκεί δύομισυ και πάνω, - μία γιαγιά που ίσως δεν τα βγάζει πλέον πέρα, καταφεύγει πιθανώς σε άλλου είδους καλοπιάσματα, όπως να αγνοεί μή ευγενική συμπεριφορά, γιατί δεν προλαβαίνει να οριοθετήσει πχ να δωροδοκεί με γλυκά -

οπότε όταν μετά ο γονιός προσπαθεί να το οριοθετήσει ή του λέει ότι κάτι δεν επιτρέπεται, θυμάται ότι στην γιαγιά δεν υπάρχουν τέτοια προβλήματα και φυσικά προτιμάει την εκεί κατάσταση!

 

Η μάνα είναι μόνο μία σίγουρα.

Απο την άλλη βέβαια είναι σημαντικό και αυτά τα σημάδια να λαμβάνονται κάπως υπόψη όχι σαν συναγερμός, αλλά σαν ένδειξη ότι το παιδί θέλει κάτι παραπάνω - όχι απαραίτητα να σταματήσει ο γονιός την δουλειά του, αλλά απλώς λίγη παραπάνω ποιοτική ώρα.

και ο παιδικός δεν θα ήταν κακή ιδέα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νιώθω τόσο έντονα συναισθήματα ζήλιας………

Σε αντίθεση με τον μπαμπά μας ο οποίος είναι πάρα πολύ ψύχραιμος και πιστεύει ότι είναι φάση και θα περάσει. :roll::roll::roll:

 

Νομίζω ότι τα συναισθήματα είναι πιο έντονα στις μαμάδες γενικά...μας πιάνει και αυτό το κτητικό μας, "το παιδί μου", "μα είναι δυνατόν να έχει σε άλλον αδυναμία περισσότερη" κ.α.π. Μην ανησυχείς πάντως...απλά φρόντισε (αν και είμαι σίγουρη ότι το κάνεις) να περνάτε όσο περισσότερες ώρες γίνεται μαζί οι 3 σας (μαμά - μπαμπάς+σπόρος) και όπως λέει και ο άντρας σου είναι φάση που θα περάσει. Όσο για την στάση που πρέπει να κρατήσεις εκείνη την ώρα αρχικα είναι ψυχραιμία, αλλά καλό είναι να μας πει και η Μαρία καμία ιδέα!!!

Μαρία είσαι εδώ????

Link to comment
Share on other sites

Την έχει Μαρία την ποιοτική του ώρα, πίστεψε με.

Κάνω ότι περνάει από το χέρι μου να περνάει καλά μαζί μας και εφαρμόζω πολλά από αυτά που έχουμε πει εδώ στο forum κατά καιρούς.

Ίσως είναι καιρός να πάει σε κάποιον παιδικό…….

Πάντως δεν παύει να με πληγώνει όταν αντί για μαμά με φωνάζει γιαγιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως δεν παύει να με πληγώνει όταν αντί για μαμά με φωνάζει γιαγιά

 

Ολες οι εργαζόμενες μαμάδες που μεγαλώνουν τα παιδάκια μας οι γιαγιάδες το χουμε ζήσει αυτό!! Αλλά αυτό δεν με πειράζει το θεωρώ επόμενο να μπερδεύεται. Εδώ μπερδευόμαστε καμμιά φορά εμείς. Συμφωνώ ότι είναι βασανιστικό να προτιμά τη γιαγιά από μας. Μια φορά που ήταν μωρό πόναγε και ησύχασε στην αγκαλιά της μαμάς μου αντί στη δική μου. ΠΕΘΑΝΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ προσπαθούσα να παρηγορηθώ και να λέω στον εαυτό μου αρκεί που ησύχασε.

Οπότε σε καταλαβαίνω. Εμένα δεν μπορώ να πω ότι την προτιμά αλλά καμμιά φορά το απόγευμα μπορεί να τη μελετήσει να θέλει να ναι και εκείνη παρέα μας. Ειναι φυσιολογικό και αυτό που νιώθουν τα παιδά και αυτό που νιώθουμε εμέίς!! και μεις μεγάλα παιδιά είμαστε...άλλωστε!!

mtheo τον κρατάει η μαμά ή η πεθερά σου???

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

πεθερά, Σοφία μου

 

Το κατάλαβα!! γιαυτό πονάει πιο πολύ!!

Ενω με τη μαμά μας είναι διαφορετικά..

Παρόλο που η πεθερά μου είναι πραγματικά τέλεια, είμαι πολύ τυχερή και την αγαπώ πολύ (ειλικρινά) πιστεύω ότι θα ένιωθα λίγο ανταγωνιστικά αν μου κραταγε το παιδί.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο Σοφία αν είναι η πεθερά ή η μαμά μας!

Και εμένα τον ανηψιό μου η μαμά της Ειρήνης τον κρατάει, και από ότι βλέπω το ίδιο την ενοχλούσε. Δεν νομίζω ότι σε "πονάει" το πρόσωπο αλλά η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν νομίζω ότι σε "πονάει" το πρόσωπο αλλά η κατάσταση.

 

Συμφωνώ

 

Σαφώς και η κατάσταση πονάει. Απλά ανάλογα με το πρόσωπο που μας κρατάει το παιδί και τον τρόπο (που αυτό το πρόσωπο, είτε η μαμά είτε η πεθερά) χειρίζεται την κατάσταση, ίσως να γίνεται πιο επώδυνο.

 

Αυτό ήθελα να πω.

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

.....Μια φορά που ήταν μωρό πόναγε και ησύχασε στην αγκαλιά της μαμάς μου αντί στη δική μου. ΠΕΘΑΝΑ ΔΕΝ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ προσπαθούσα να παρηγορηθώ και να λέω στον εαυτό μου αρκεί που ησύχασε.

...

Αν η αγκαλιά ήταν του άντρα σου πάλι δεν θα πέθαινες ?????

 

Νομίζω πως το θέμα είναι περισσότερο εγωισμός.

Αισθανόμαστε λιγότερο εκτεθειμένοι απέναντι στην μάνα μας απ' ότι απέναντι στην πεθερά μας.

Αν το παλέψουμε λίγο μέσα στο μυαλό μας πιο ψύχραιμα , θα δούμε τα οφέλη που έχουμε όταν μας κρατούν τα παιδιά.

Θα δούμε επίσης ότι και αυτοί αγαπούν τα παιδιά μας διότι είναι και δικά τους παιδιά :wink:

Τα παιδιά καλό είναι να παίρνουν αγάπη , και όχι την αγωνία μας για το αν προτιμούν εμάς ή τα πεθερικά.

Την αγωνία αν την έχουμε δεν μπορούμε να την κρύψουμε. ......δεν γίνεται.

 

Εάν τέλος νιώθουμε πως οι "άλλοι" προσφέρουν πιο πολλά στα παιδιά μας απ' ότι εμείς.....ας κοιτάξουμε να βελτιωθούμε εμείς , παρά να κόβουμε την φόρα των άλλων.

 

Και η ζήλια και η ανησυχία και η ανασφάλεια....όλα ανθρώπινα είναι και κατανοητά σε όλους εμάς του ενήλικες.

Στα μικρά που μεγαλώνουμε δεν νομίζω αυτά να είναι κατανοητά .

Link to comment
Share on other sites

Αν η αγκαλιά ήταν του άντρα σου πάλι δεν θα πέθαινες ?????

 

Νομίζω πως το θέμα είναι περισσότερο εγωισμός.

Αισθανόμαστε λιγότερο εκτεθειμένοι απέναντι στην μάνα μας απ' ότι απέναντι στην πεθερά μας.

Αν το παλέψουμε λίγο μέσα στο μυαλό μας πιο ψύχραιμα , θα δούμε τα οφέλη που έχουμε όταν μας κρατούν τα παιδιά.

Θα δούμε επίσης ότι και αυτοί αγαπούν τα παιδιά μας διότι είναι και δικά τους παιδιά :wink:

Τα παιδιά καλό είναι να παίρνουν αγάπη , και όχι την αγωνία μας για το αν προτιμούν εμάς ή τα πεθερικά ή τους γονείς μας ΣΥΜΠΛΗΡΏΝΩΤην αγωνία αν την έχουμε δεν μπορούμε να την κρύψουμε. ......δεν γίνεται.

 

Εάν τέλος νιώθουμε πως οι "άλλοι" προσφέρουν πιο πολλά στα παιδιά μας απ' ότι εμείς.....ας κοιτάξουμε να βελτιωθούμε εμείς , παρά να κόβουμε την φόρα των άλλων.

 

Και η ζήλια και η ανησυχία και η ανασφάλεια....όλα ανθρώπινα είναι και κατανοητά σε όλους εμάς του ενήλικες.

Στα μικρά που μεγαλώνουμε δεν νομίζω αυτά να είναι κατανοητά .

 

Πως διατύπωσες εσύ καλύτερα αυτά που προσπαθούσα εγώ να πω δεν το κατάλαβα :oops: Πάντως συμφωνώ 100%. :wink:

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι νιώθω ευγνωμοσύνη που μου κρατάει η πεθερά το παιδί και φυσικά θέλω να παίρνει αγάπη από την Γιαγιά του και να περνάει καλά μαζί της.

Το αντίθετο θα με στεναχωρούσε και θα καθόμουν σε αναμμένα κάρβουνα όλη την ημέρα στην δουλειά αν δεν την ήθελε.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να ευχαριστιέμαι το κόλλημα που έχει πάθει το τελευταίο διάστημα μαζί της. Εχθές ας πούμε πήγαμε έξω να φάμε κάναμε την βόλτα μας, έπαιξε με ένα κοριτσάκι φίλων μας το οποίο είναι συνομήλικο του και μόλις μπήκαμε στο αμάξι για να πάμε σπίτι άρχισε η γκρίνια θέλω την γιαγιά μου και θέλω την γιαγιά μου.

Ε! πίστεψε με almak δεν είναι και το καλύτερο συναίσθημα…….και δεν νομίζω ότι έχει σχέση με εγωϊσμό

Link to comment
Share on other sites

.....Γενικός ζηλεύω όταν μου ζητάει να φύγω και να έρθει η γιαγιά του, με πληγώνει αφάνταστα όταν με φωνάζει γιαγιά…..

 

mtheo μια πολύ καλή απάντηση σου έδωσε το BIZELI (bizeli συγνώμη για το "το").Για ξαναδιαβασέτο εδώ.

.......Έχε υπόψιν σου ότι κάποιες φορές η εμμονή του με τη γιαγιά μπορεί να γίνεται και επίτηδες γιατί έχει καταλάβει ότι μπορεί έτσι να σε πειράζει :wink:

 

 

.....Ε! πίστεψε με almak δεν είναι και το καλύτερο συναίσθημα…….και δεν νομίζω ότι έχει σχέση με εγωϊσμό
Το ότι δεν είναι το καλύτερο συναίσθημα συμφωνώ κι επαυξάνω...........το θέμα του εγωϊσμού είναι ότι όταν τον έχουμε δεν το γνωρίζουμε , απλός οι άλλοι τον βλέπουν.

 

ΥΓ. Και για να γελάσουμε λίγο, είναι σαν την καμπούρα της καμήλας ,όλοι την βλέπουν εκτός απο την ίδια την καμήλα. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

......Πως διατύπωσες εσύ καλύτερα αυτά που προσπαθούσα εγώ να πω δεν το κατάλαβα :oops: Πάντως συμφωνώ 100%. :wink:
Έχω που και που ρέντα........δεν πίνω και δεν πέρνω τίποτα , έχω κομμένο και το τσιγάρο κάτι χρόνια 8)
Link to comment
Share on other sites

mtheo μην τον ακούς ...ΗΗΑΗΑ ακούς εκεί καμήλα!!! :D

κοίτα, δες το έτσι

 

φαντασου σε τί μπελά θα έμπαινες αν σου έλεγε

 

"δεν θέλω άλλο εκεί δεν θέλω να πάω στην πεθερά... "

να έπρεπε να πάρεις ξένο άνθρωπο, να τον βρείς, να τον πληρώσεις...

 

δείξε στο παιδάκι σου πόσο χαρούμενη είσαι που περνάει καλά.

Αν δείχνεις ανήσυχη όταν αυτό σου δείχνει ότι περνάει καλά, ενδεχομένως να νιώσει ενοχή που περνάει καλά...

 

ΟΜΩΣ απο ότι διάβασα, νομίζω ότι ίσως το λέει απλώς όταν θέλει να εκφράσει το θυμό του πού πχ φύγατε απο το σπίτι που έπαιζε ΔΕΝ νομίζω ότι απαραίτητα έχει καποια σχέση με την πεθερά σου συγκεκριμένα!!!!

ίσως απλώς το χρησιμοποιεί σαν αντικατάστατο του " ΟΧΙ" , "Θέλω να γίνει το δικό μου" ....

προσπάθησε να το αγνοείς και υπολόγισε ότι το χρησιμοποιεί έτσι - εστίασε την επόμενη φορά στο τί έγινε και το λέει αυτό.

μήπως όντως το λέει σαν να λέει "όχι δεν θέλω ? "

Δεν μπορεί- η γιαγιά του να του κάνει και ΟΛΑ τα χατήρια?

 

Απο την άλλη όταν συνηθίζουν σε μία ρουτίνα τα παιδιά και έρχεται το ΣΚ και κάνουν κάτι άλλο είναι λογικό να τους λείπει το άτομο που τις άλλες μέρες είναι κανονικά εκείνη την ώρα μαζί τους. Δεν μπορούν να ξεχωρίσουν το ΣΚ απο την υπόλοιπη καθημερινότητα..

Είναι θέμα συνήθειας της ρουτίνας. Αν είναι αυτό τότε δεν υπάρχει λόγος να ψάχνεις το γιατί, - είναι πολύ φυσιολογικό να θέλει τη γιαγιά του.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

:D:D ασ τους να λένε!! :D - εσύ απτόητη :) !

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλο θα ακούσω η έρμη η Μάνα!!!!!! :D:D:D

 

Άκου εκεί καμήλα... :shock: ........ο γιός με φωνάζει γιαγιά .... . :shock: ....ο κόσμος καμήλα... :shock::shock:

 

Γκρρρρρρρρ :x:twisted::x:evil:

 

:lol::P μεταξύ των δύο προτιμώ το γιαγιά!!! :P:P

 

και για να το διακωμωδήσουμε και λίγο εχθές μου έλεγε ο Δημήτρης (σήμερα ακριβώς 29μηνών):

Όχι είσαι καλή μαμά ... κλαίγε!!!!!! και μόλις έκανα ότι έκλαιγα το ευχαριστιότανε και συνέχιζε... είσαι λίγο καλή μαμά ...... κλαίγε!!!!! έκλαιγα πιο λίγο.....και συνέχισε οχι εσυ κλαις ωραία... είσαι καλή μαμά :roll::shock::P Δηλαδή μας κάνουν ότι θέλουνε!!

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...