Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Σπιράλ μετά την δεύτερη γέννα.

Αλήθεια είναι ότι πρέπει να βγαίνει νωρίτερα από τα 5 χρόνια.

Με το που το έβγαλα μου είπε ο γιατρός να περάσουν 2-3 μήνες να ξεκουραστεί ο τράχηλος αν θυμάμαι καλά, εεεε και με λίγους μήνες καθυστέρησης δικής μου μας ήρθε η μπέμπα.

Τώρα ήρθε η ώρα να ξαναβάλω, έτσι δεν είναι; :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν πονούσα, απλά κάποιες φορές ένοιωθα μια μικρή ενόχληση. Το θέμα όμως δεν ήταν εκεί. Εϊναι ότι δεν έμενε στη θέση που έπρεπε. Το σπιράλ πρέπει να ΄μείνει στη θέση που πρέπει στον κόλπο, για να είναι αποτελεσματικό.

 

Εγώ ήμουν μια περίπτωση και δεν έμενε σταθερό. Όσες ακούω ότι το έχουν, είναι ευχαριστημένες. Από τις υπόλοιπες μεθόδους αντισύληψης, το ψηφίζω ως το καλύτερο, από το γεγονός ότι

α)δεν επιβαρύνει τον οργανισμό, λόγω του ότι δεν είναι φάρμακο

β) δεν πρέπει εσύ να θυμάσαι να το παίρνεις

γ) είναι κατά πολύ αξιοπιστο

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από γνωστές σου έχεις ακούσει καλά λόγια, ότι είναι ευχαριστημένες???

 

Σκεφτόμουν να μην το βάλω, αλλά και με το προφυλακτικό δεν μπορώ άλλο!!! δεν είναι και τόσο ασφαλές και αυτό...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή από γνωστές σου έχεις ακούσει καλά λόγια, ότι είναι ευχαριστημένες???

 

Σκεφτόμουν να μην το βάλω, αλλά και με το προφυλακτικό δεν μπορώ άλλο!!! δεν είναι και τόσο ασφαλές και αυτό...

 

Ναι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν το δεχτεί ο οργανισμός!Όλες είναι ευχαριστημένες!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχτές το βράδυ σκεφτόμουν να δω αν υπήρχε για να ανοίξω θέμα για την αντισύλληψη!!! Με προλάβατε!

 

Κι εγώ έβαλα σπιράλ μετά την τρίτη γέννα, και πονούσα λίγο τις πρώτες μέρες αλλά μετά σταμάτησε η ενόχληση. Δεν έχω πάει να το ελέγξω και μάλλον πρέπει. Θα πάω για τεστ παπ και θα το δούμε.

 

Είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένη, και το επέλεξα για τους λόγους που λέει η mata. Έχω δύο θέματα:

 

1. Η περίοδός μου έχει γίνει πολύ βαριά. Μου κρατάει 10 μέρες (από 6 που είχα) και έχω ΠΟΛΥ αίμα. Η τελευταία περίοδος ήταν πιο ήπια, οπότε μπορεί να στρώνει... Το έχω 8 μήνες.

 

2. Στο σεξ καμμιά φορά ενοχλεί, τσιμπάει τον καλό μου, αλλά κι εγώ έχω νοιώσει ενόχληση μια φορά.

 

Κι εμένα πάντως ο γιατρός μου είπε στα 2 χρόνια να το βγάλουμε. Πιστεύω πως θα το ξαναβάλω. Έχω ησυχάσει :lol::lol::lol:

Δεν είμαι γι'άλλα, φτάνει!

Link to comment
Share on other sites

εγω συνεχιζω και μετα τα παιδια την χρηση του προφυλακτικου.Μπορει να ειναι κουραστικο για καποιους , εμεις το εχουμε συνηθισει αλλα εμας τις γυναικες θεωρω οτι μας προστατευει και απο πολλα αλλα.

Ο γυναικολογος μου δεν ειναι πολύ θετικος με το σπυραλ και ανεκαθεν θεωρουσε οτι κανω πολύ καλα που χρησιμοποιω προφυλακτικο και στην περιοδο της εγκυμοσυνης.

Link to comment
Share on other sites

 

2. Στο σεξ καμμιά φορά ενοχλεί, τσιμπάει τον καλό μου, αλλά κι εγώ έχω νοιώσει ενόχληση μια φορά.

 

:shock: ωχ,τι ειναι αυτο τωρα;πρωτη φορα το ακουω,τρομακτικο μου φαινεται! Μια φιλη μου εχει σπιραλ και μου ειπε οτι ειναι ευχαριστημενη.Εγω το σκεφτηκα καποια στιγμη αλλα φοβομουν μηπως δε μενει στη θεση του και τελικα το αφησα.Επι τη ευκαιρια να πω οτι καποια στιγμη που ρωτησα στο γυμναστηριο για πλατφορμα δονησης( power plate)μου ειπαν οτι δεν μπορεις να κανεις αν εχεις σπιραλ!!
Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα παιρνω αντισυλληπτικα αλλα δε ξερω κατα ποσο αξιζει αφου το βραδυ πλεον μας παιρνει κ τους δυο ο υπνος... :lol::lol::lol:

παντως η μαμα μου που ειχε χρησιμοποιησει σπιραλ (προ 20ετιας) ειχε πολλα προβληματα(εξωμητριους κυησεις). δε ξερω αν εχει αλλαξει κατι τωρα...γενικα ειμαι πολυ επιφυλακτικη με το σπιραλ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και για κάποια οργανα γυμναστικής μου είπε ότι δεν πρέπει να τα χρησιμοποιούμε και ότι υπάρχει ΜΙΚΡΗ πιθανότητα για εξωμήτριες κυήσεις... όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά μου φαίνεται...

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τις εξωμητρίους κυήσεις ισχύει. Εγώ΄ούτως ή άλλως, όποια μέθοδο κι αν χρησιμοποιούσα, ο άντρας μου πάλι δεν θα έκανε τελειως ελεύθερα!!!!!!!!Πάντα έχει το νού του!!!Ακόμα και πιστοποιητικό προβλημάτων γονιμότητας από 100 γιατρούς να του έδινα, πάλι θα είχε το νού του!!Ακόμα και στην μικρή περίοδο που είχα βάλει το σπιράλ, δεν είχαμε ελεύθερες επαφές.

Τον γιο μου δεν τον συνέλαβα από ελεύθερη επαφή να φανταστείτε!!!!!!!! :lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω μολις το εβγαλα,δεν ειχα καμια ενοχληση,τωρα εχω που θελω να κανω κι αλλο παιδακι.Παντως εμεινα πολυ ικανοποιημενη.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που είστε παντρεμένοι, έχετε κάνει τα παιδιά που θέλετε, τι κάνετε με την αντισύλληψη από δω και πέρα???

 

Ο γυναικολόγος μου μου προτείνει να βάλω σπιράλ. Έχει βάλει κάποια από σας???

Εβαλα το Μαιο και ειναι η καλυτερη επιλογη.Μου εχει φυγει το αγχος για μια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη και δεν νιωθω τιποτα.Ουτε μετρας μερες,ουτε προφυλακτικα,ουτε χαπια,ουτε προσευχες :lol: Η καλυτερη μεθοδος αντισυλληψης
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

1. Η περίοδός μου έχει γίνει πολύ βαριά. Μου κρατάει 10 μέρες (από 6 που είχα) και έχω ΠΟΛΥ αίμα. Η τελευταία περίοδος ήταν πιο ήπια, οπότε μπορεί να στρώνει... Το έχω 8 μήνες.

 

2. Στο σεξ καμμιά φορά ενοχλεί, τσιμπάει τον καλό μου, αλλά κι εγώ έχω νοιώσει ενόχληση μια φορά.

 

Κι εμένα πάντως ο γιατρός μου είπε στα 2 χρόνια να το βγάλουμε. Πιστεύω πως θα το ξαναβάλω. Έχω ησυχάσει :lol::lol::lol:

Δεν είμαι γι'άλλα, φτάνει!

Και εμενα η περιοδος κραταει 8 μερες(το γνωριζα αυτο),ενοχλησεις δεν εχω,ουτε ο συντροφος μου.Εμενα ειναι για 4 χρονια,δεν εχω παει στο γυναικολογο ακομη,δεν νιωθω κατι.Οταν κανω το παπ τεστ θα το δει.
Link to comment
Share on other sites

Τον γιο μου δεν τον συνέλαβα από ελεύθερη επαφή να φανταστείτε!!!!!!!! :lol::lol:

 

 

ΕΛΑ ΒΡΕ ΜΑΤΑ!!!

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?????

 

ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΣΟΥ. ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΛΙΚΑ??? :D:D:D

 

ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕ ΣΠΙΡΑΛ,ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΞΩΜΗΤΡΙΕΣ ΚΥΗΣΕΙΣ.

ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΠΕΡΔΕΜΑ.

5ba48f516d.png.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. το χάπι όταν θηλάζεις είναι απαγορευτικό και αν το ξεχάσεις κάποια φορά τι γίνεται.. το προφυλακτικό δεν μου αρέσει κόβει τον αυθορμητισμό όταν βρούμε και τον χρόνο.. (με τι τρία παιδιά τι περιμένεις..) άσε που σπάει καμιά φορά. Με το σπιράλ έχω βολευτεί, αν και στη διάρκεια της περιόδου έχω πολύ αίμα αλλά κρατάει λιγότερς μέρες 4 από 7 που ήταν. Βλέπεις τις επιλογές σου και αποφασίζεις. Η αποχή είναι κι αυτή μια επιλογή... :lol:

Link to comment
Share on other sites

ματα μου το συμπερασμα τοτε ειναι ενα! το οποιο θα σου δωσει και ελπιδες!!

ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ!! :lol::lol::lol:

 

Τότε ήταν άλλο Σοφία μου. Η σύλληψη έγινε από απανωτή επαφή!!!!Ξέρεις...τότε που δεν αρκούμασταν στην μία!!!!Τώρα όμως....... :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Προσέχει αυτός, ακόμα κι αν τον ναρκώσω............!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΑ ΒΡΕ ΜΑΤΑ!!!

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ?????

 

ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΣΟΥ. ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΜΕ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΤΡΟΠΟ. ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΕΛΙΚΑ??? :D:D:D

 

:lol::lol::lol::lol::lol: Το μυστικό ε;;;;;;;; :lol::lol::lol: Το γραφω παραπάνω στη Σοφία. Είναι ότι στις συνεχόμενες επαφές, ακόμα κι αν δεν κάνεις ελεύθερα, υπάρχουν τα προσπερματικά υγρά πρίν την έναρξη της δεύτερης επαφής για παράδειγμα. Αλλά εσένα παιδί μου, δεν σου χρειάζεται αυτό ως μέθοδος, αφού κάνεις ελεύθερα. Εσύ είπαμε τί θέλεις!Χαλάρωση και αποβολή του άγχους! :wink::wink::D:D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιούσα σπιράλ για 6 χρόνια, δε μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα, δεν το ένιωθα, δεν είχα παρενέργειες, το μόνο που πρόσεξα είναι ότι είχα περισσότερο αίμα από πριν όταν είχα περίοδο αλλά με είχε προειδοποιήσει γι αυτό ο γιατρός μου.. Εγώ το άλλαζα περίπου κάθε 2 χρόνια. Το έλεγχα κάθε χρόνο οπωσδήποτε όταν πήγαινα για έλεγχο και παπ τεστ. Το έβγαλα γιατί ήθελα και άλλο μωράκι και τώρα που το απέκτησα και είναι 8 μηνών σκέφτομαι να ξαναβάλω. Κορίτσια όλες οι μέθοδοι αντισύλληψης έχουν υπερ και κατά, πιστεύω ότι με την κατάλληλη ενημέρωση μπορεί η κάθε μια να βρει αυτήν που της ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είμαι υπέρ του τραβήγματος. Σε καμία περίπτωση δεν θα έβαζα σπιράλ, σε καμία περίπτωση δεν θα έπερνα χάπι, στα προφυλακτικά συμφωνώ αλλά 10 χρόνια σχέση με τον άντρα μου ακολουθούσαμε την μέθοδο του τραβήγματος.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτη τη μεθοδο εμεινα 2 φορες εγκυος οπως η Ματα, οποτε δε θα ελεγα οτι μπορω να βασιστω σε αυτην μακροπροθεσμα :? ... Θα ηθελα κι εγω κατι πιο αξιοπιστο...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!!

και εγώ ειμαι σε δίλλημα σχετικά με το σπιράλ.

ο γιατρός μου είπε οτι ειναι η καλήτερη μεθοδος αντισύλληψης αλλα εγώ εχω ακόμα ενα κόλλημα...

επερνα χάπια για 10 χρόνια αλλα τα βαρέθηκα..

προφυλακτικό εχουμε χρησημοποιήση αλλά κατι μας χαλάει με αυτο !!! :?:?

την μέθοδο του τραβήγματος εχω τωρα σαν μέθοδο αντισύλληψης αλλα πάλι δεν ειναι τελείως ασφαλές...

δεν ξέρω εχω μπερδευτή..

επιπλέον αιμα εχω πολλύ στην περίοδο κρατάει 6 μέρες ,και χαλάω μισο και κάτι ,πακετο τη φορά...

δηλ.αν βάλω σπιραλ τι θα γίνει???θα πλυμμηρίσω???

δεν ξέρω θέλει πολλυ σκέψη!!! :?:?:?:?

9indp3.png[/url][imgOmRHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...