Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φόβος


Recommended Posts

Χτες έμαθα κ επίσημα πλέον ότι είμαι έγκυος.Και ακόμα δε μπορώ να το πιστέψω. Δε νιώθω κάτι, ότι έχω μια ζωή μέσα μου. Δεν πίστευα ότι μπορούσα να κάνω παιδί, μετά από μια έκτρωση που είχα στα 20 μου και πολλές προσπάθειες για να μείνω έγκυος. (τώρα είμαι 37). Τώρα ήρθε ένα παιδί που το ήθελα πολύ όταν έκανα έρωτα με τον "πατέρα του". ( για αυτό κ θα βγει πανέμορφο επειδή ήμουν κ ερωτευμένη) Όχι ότι τώρα δε το θέλω. απλά φοβάμαι. Με τον "μπαμπά" έχουμε χωρίσει μετά από δική μου επιλογή. Σε κάποια συζήτηση που είχαμε του είχα πει ότι "αν γινόταν αυτό δε θα το μάθαινε ποτέ". Και να που ήρθε κ με το καλό να βγει γερό κ δυνατό. Ζω στην επαρχία, σε μια πολύ μικρή κοινωνία που κ το φως του μπάνιου να ανάψεις θα το κάνουν θέμα συζήτησης. Κάνω 2 δουλειές για να μπορώ να τα βγάλω πέρα οικονομικά κ τα φέρνω δύσκολα. Έχω αποφασίσει όμως να την κρατήσω. Με τη βοήθεια της Παναγιάς, ελπίζω να τα βγάλω πέρα. Η αλήθεια όμως είναι ότι φοβάμαι πολύ. Έχω δίπλα μου από την πρώτη στιγμή που είχα καθυστέρηση, 2 φίλες οι οποίες με στηρίζουν ψυχολογικά. (χώρια ότι μου έχουν σπάσει τα νεύρα στις 2 μέρες, μη κουβαλάς, μη σκύβεις κτλ). Αλλά όταν γυρνάω σπίτι με πιάνουν τα κλάματα. Φοβάμαι. Φοβάμαι για το πως θα το πω στους γονείς μου κ πως θα το πάρουν. Μένω μόνη μου κ οι γονείς μου είναι σε άλλη επαρχία. Η μαμά βέβαια είναι πολύ της εκκλησίας, θα πει τα δικά της κ βέβαια να το κρατήσω. Τον πατέρα μου σκέφτομαι πολυ. Θα το πάρει πολύ κατάκαρδα για το τι θα πει ο κόσμος. Σκέφτομαι να τους πω ότι έμπαινα σε εμμηνόπαυση κ ο γιατρός είπε ότι πρέπει να κάνω παιδί κ έτσι έκανα σπερματέγχυση. Δεν ξέρω κατά πόσο θα το πιστέψουν αλλά εγώ ήδη το πιστεύω κ το λέω ότι δεν υπάρχει πατέρας.

Φοβάμαι για το πως θα τη μεγαλώσω, για το τι θα ακούσει από τον κόσμο. Φοβάμαι ότι ίσως δε γίνω καλή κ σωστή μητέρα. Φοβάμαι ότι δε θα μπορώ να της προσφέρω όλα αυτά που θα ήθελα να έχει. Εμένα δε με νοιάζει τι θα πει ο κόσμος, αλλά στην ψυχολογία του παιδιού πως θα επιδράσει. κ όταν θα φτάσει σε ηλικία που θα ρωτήσει που είναι ο μπαμπάς μου, τι θα της πω. Είμαι 19 ημερών έγκυος (γνωρίζω την ημερομήνια σύλληψης) κ σκέφτομαι όλα αυτά. δε θέλω να το πω ακόμα σε κανέναν ούτε στους δικούς μου κ σκέφτομαι να περιμένω να φανεί πρώτα κ μετά. Δεν ξέρω τι να κάνω, είμαι πελαγωμένη. Οι φίλες μου που θα είναι κ νονές, το ρίχνουν στην πλάκα κ το έχουν πάρει σα παιχνίδι, ίσως γιατί αυτές είναι παντρεμένες με παιδιά. Αλλά εγώ θα είμαι μόνη στο σπίτι να τη φροντίζω να τη θηλάζω. Θέλω να πιστεύω ότι όλα κάποια στιγμή θα βρουν το δρόμο τους. Όπως κ βαθιά μέσα σε μια πολύ μικρή γωνία του μυαλού μου πιστέυω ότι αν ο "πατέρας" με δει με την κοιλιά εκεί πάνω θα το καταλάβει ότι είναι δικό του. Δεν ξέρω πως θα αντιδράσει αλλά νομίζω θετικά γιατί ξέρω πως είναι με παιδιά. Τα αγαπάει πολύ τα ξένα αλλά μέχρι στιγμής δεν είχε δικό του. Αυτή την περίοδο στη ζωή του δεν ήθελε παιδιά. Δε πρόκειται να του πω τίποτα μέχρι να με δει ή έγκυο ή με ένα παιδί στην αγκαλιά. Είμαι αποφάσισμενη ότι θα είμαι δακτυλοδειχτούμενη αλλά για μένα δε με νοιάζει όσο για το παιδί. Και σκέφτομαι πολύ κ τον πατέρα μου πως θα το πάρει γιατί του έχω αδυναμία και φοβάμαι για έμφραγμα ή εγκεφαλικό. Τις δημόσιες υπηρεσίες κ τους περίεργους υπάλληλους τους που διάβασα σε άλλα thread μπορώ να τους ξεπετάξω κ να τους κλείσω το στόμα. Τους γονείς όμως κ το σόϊ ? Κανείς εδώ δεν πρόκειται να με στηρίξει. Είναι όλοι παλαιών αρχών. Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά νομίζω ότι μόνο εσείς που το έχετε περάσει ή το περνάτε μπορείτε να καταλάβετε τη θέση μου. Κ τώρα πρέπει να πάω στη 2η δουλειά μου. Σας ευχαριστώ

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα meg και με το καλο το μωρακι σου...

να σε ρωτησω, γιατι μπορει να μην καταλαβα καλα,ξερεις απο τωρα το φυλο του μωρου?γιατι αναφερεσαι σε αυτο λες και ειναι κοριτσι...

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Meg. Κάνε αυτό που λέι η καρδιά σου. Όταν θα είσαι 60 χωρίς παιδί, τι θα κάνει ο περίγυρός σου για να σε παρηγορήσει?. Τίποτα. Πάλι δακτυλοδεικτούμενη θα είσαι... "δεν έχει παιδιά η καημένη"... Κάνε αυτό που θέλεις λοιπόν...

 

Δεύτερη ζωή δεν έχει, που λέει και ο ποιητής...

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω μια άλλη απορία...είσαι 19 ημερών.

Όταν έγινε η σύλληψη ήσουν ερωτευμένη με το άτομο αυτό κ μετά επέλεξες να τον χωρίσεις.

Μέσα σε 3 βδομάδες .... Επίσης να μας πεις σε ποια περιοχή είσαι γιατί εδώ φίλεΣ μου κ γνωστές κ μια ντουζίνα πτυχία κ δεν βρίσκουν ούτε παρτ τάιμ δουλειά κ εσυ έχεις 2 κιόλας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα meg και με το καλο το μωρακι σου...

να σε ρωτησω, γιατι μπορει να μην καταλαβα καλα,ξερεις απο τωρα το φυλο του μωρου?γιατι αναφερεσαι σε αυτο λες και ειναι κοριτσι...

αυτή ήταν η πρώτη μου απορία.η δεύτερη είναι η εξής..τι ρωτάς ακριβώς;τρόπο να το πείς στον πατέρα σου;΄γιατι αν κατάλαβα καλά στον πατέρα "της μικρής"δεν έχεις σκοπό να πείς τίποτα και περιμένεις να σε δεί με την κοιλιά τούρλα:roll::roll::roll::roll::roll::roll::roll:

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα αυτο που με χαλαει, ειναι που δεν κανουν παραγραφους... τρελα κατεβατα, χωρις παραγραφους...

 

 

(θα μου πεις... 'κι εσυ ρε κοπελια, δε βαζεις τονους.. γραμματικο ειναι το προβλημα?'.. νταξ.. παω πασσο!)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω αναγγελία πτήσης;

 

βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια, δεν υπάρχει φαντασία ρε παιδιά!!! Στερέψαμε!!! Κάνε την αναγγελία!!!

 

...περιμενετε βρε κοριτσια να γυρισει η MEG απο τη δουλεια της,να μας απαντησει πρωτα,και μετα βλεπουμε...:roll::cool::roll::cool:

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω μια άλλη απορία...είσαι 19 ημερών.

Όταν έγινε η σύλληψη ήσουν ερωτευμένη με το άτομο αυτό κ μετά επέλεξες να τον χωρίσεις.

Μέσα σε 3 βδομάδες .... Επίσης να μας πεις σε ποια περιοχή είσαι γιατί εδώ φίλεΣ μου κ γνωστές κ μια ντουζίνα πτυχία κ δεν βρίσκουν ούτε παρτ τάιμ δουλειά κ εσυ έχεις 2 κιόλας.

 

και να συμπληρωσω...καποτε...,πριν παντρευτω, δουλευα διπλοβαρδια σε φουρνο,ετσι, για την πλακα μου....τα βραδυα που γυρναγα λοιπον σπιτι τρεμανε τα ποδια μου στην κυριολεξια (και ειμουνα και πιο νεα και χωρις υποχεωσεις)

αυτο με τις δυο δουλειες να το προσεξεις...τωρα ειδικα που εισαι και εγκυος...

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή...

(Ακόμα ένα συμπέρασμα)

Όταν γινόταν η πράξη ήθελες να πιάσεις παιδί,αλλά αφού το έπιασες το πρόβλημα είναι πως θα το πεις στον μπαμπά σου.κ είσαι 37 υποτίθετε.ωραίες κατασταλαγμενες σκέψεις βλέπω .

Ε ας πιάσω παιδί κ μετά ας αγχωθώ για το τι θα κάνω.

Κ τώρα που έπιασα κ αγχώθηκα ας βρω κ ένα φόρουμ να τα πω,όχι δεν μου φτάνουν οι 2 κολλητες που με έχουν από κοντά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τς τς τς

 

βιάζεστε!!!!!!

 

 

μπορεί οντως η κοπέλα να κάνει 2 δουλειές(καλή θέληση να υπάρχει)

 

μπορεί οντως από ένστικτο να γνωρίζει το φύλο του παιδιου της!

 

 

εγώ θα πρότεινα να πεις στους γονεις σου οοοοοοοοολη την αλήθεια και να αφησεις τις σπερματεγχυσεις.....αν στον τόπο που ζεις ξέρουν πότε αναβεις το φως,θα ξέρουν και πότε "πνίγεις το κουνέλι",οπότε θα ξέρουν και τον πατέρα....κρίμα δεν είναι να μάθει ο μπαμπας σου την αλήθεια απο τους συγχωριανούς?

 

κατα τ'άλλα καλή εγκυμοσύνη......και ότι άλλο χρειαστείς είμαστε όλες στην διάθεση σου......

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από μένα, meg...η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν συμφωνώ με την στάση σου..τι πάει να πει επαρχία και «τι θα πει ο κόσμος».μεγάλη γυναίκα είσαι με κάθε δικαίωμα για παιδί με ή χωρίς πατέρα. αυτό ομως που δεν κατάλαβα είναι γιατί τόσο εγωισμός; γιατί να μην το μάθει ο πατέρας του παιδιού;;;που στο κάτω κάτω πριν 1 μήνα περίπου ήταν ο έρωτας της ζωής σου;;;είναι δυνατόν;;ο χωρισμός σας οφειλόταν σε κάτι τόσο σοβαρό;αλλά ακόμα κι έτσι να ναι δεν έχεις δικαίωμα να στερησεις πατέρα απο παιδί και παιδί απο πατερα,τι παει να πει θα σε δει με την κοιλιά και θα καταλάβει ότι είναι δικό του;και τι περιμένεις μετα από αυτόν να κάνει;;;δεν ξέρω, αυτά τα πραγματα τα θεωρώ παιδιάστικα και εγωιστικά, δεν ειμαστε 18χρονα!!!

 

όσο για τους γονείς σου, το καταλαβαίνω (μην νομίζεις ότι δεν ξέρω από καταστασεις σε χωριά)αλλά από τη στιγμή που θα φανεί κάποια στιγμή, πες τους το από τωρα και ζήτα τους την υποστήριξή τους.

 

αλλά σου λέω για μένα, πήγαινε στον αγαπημένο σου(δεν μπορεί να μην τον αγαπάς πια!!!ούτε αυτός εσένα!!!)άσε τους εγωισμους για χάρη του μωρού ΣΑΣ.που ξέρεις;μπορεί να δημιουργήσεις τελικα κανονική οικογένεια και όχι μονογονεϊκή, απλά μη δειλιάζεις.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΦΟΒΟ!

 

ΥΓ. και μένα με παρεξένεψε το γεγονός ότι χρησιμοποιησες θηλυκο γένος για το μωράκι σου, πράγμα αδύνατο να γνωρίζεις 19 ημερών έγκυος!!!μήπως βλέπεις τον εαυτό σου σε αυτό το μωράκι;

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

τς τς τς

 

βιάζεστε!!!!!!

 

 

 

 

 

εγώ θα πρότεινα να πεις στους γονεις σου οοοοοοοοολη την αλήθεια και να αφησεις τις σπερματεγχυσεις.....αν στον τόπο που ζεις ξέρουν πότε αναβεις το φως,θα ξέρουν και πότε "πνίγεις το κουνέλι",οπότε θα ξέρουν και τον πατέρα....κρίμα δεν είναι να μάθει ο μπαμπας σου την αλήθεια απο τους συγχωριανούς?

 

κατα τ'άλλα καλή εγκυμοσύνη......και ότι άλλο χρειαστείς είμαστε όλες στην διάθεση σου......

 

Συμφωνώ απόλυτα......:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

. Δεν πίστευα ότι μπορούσα να κάνω παιδί, μετά από μια έκτρωση που είχα στα 20 μου και πολλές προσπάθειες για να μείνω έγκυος. (τώρα είμαι 37). Τώρα ήρθε ένα παιδί που το ήθελα πολύ όταν έκανα έρωτα με τον "πατέρα του". ( για αυτό κ θα βγει πανέμορφο επειδή ήμουν κ ερωτευμένη) Όχι ότι τώρα δε το θέλω. απλά φοβάμαι. Με τον "μπαμπά" έχουμε χωρίσει μετά από δική μου επιλογή.

 

Τις πολλές προσπάθειες που λες οτι έκανες από τα 20 και μετά τις έκανες χωρίς να είσαι παντρεμένη?

Απ΄την στιγμή που ζεις σε μια τέτοια κοινωνία γιατί δεν κοίταξες να τα κάνεις όλα με την "σωστή" σειρά? Γάμος και μετά παιδί?

Και εντάξυ γάμος μπορεί να μην σου έκατσε....΄τον άντρα αυτόν που πριν από 19 μέρες που έκανες έρωτα μαζί του είσουν ερωτευμένη, ξαφνικά τον ξε-ερωτεύτηκες και τον χώρισες?

Αυτές οι απορίες από μένα!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...