Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΑθΟΣ ΜΗΝΥΜΑΤΑ απο γιαγιά και παππού


Sam

Recommended Posts

Η υπομονή μου εξαντλείται όχι με το μωρό αλλά με τους μεγάλους έχω τσακωθεί με όλους λέτε η λύση να είναι η μετακόμιση στην άγονη γραμμή?

Πως μπορώ να εξηγήσω στο μωρό πως το πιστολάκι το μπλέντερ το σίδερο δεν είναι παιχνίδια όταν οι παπουδογιαγιάδες τον αφήνουν και παίζει με αυτά?

Αποτέλεσμα στο σπίτι πλαντάζει στο κλάμα και ουρλιάζει του δίνω τα παιχνίδια του για να ξεχαστεί αλλά εκεί μιλάμε για πολύ ξεροκέφαλο μωρό ποιόν να έχει μοιάζει άραγε? Ξεχνιέται για λίγο και ξαναγυρίζει στο σημείο που ξέρει ότι βρίσκονται τα συγκεκριμένα πράγματα.

Θα ήθελα να ξέρω οι παπουδογιαγιάδες ξεχάσανε την λέξη πειθαρχία ασφάλεια κλπ......

η μόνιμη απάντηση τους είναι δεν πειράζει αν χαλάσει θα πάρουμε άλλο πραγματικά δεν τους αντέχω δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν ότι το παιδί παίρνει λάθος μηνύματα?

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπημένη μου ΣΑΜ, καλησπέρα. Μέχρι τώρα θα έπρεπε να έχεις μάθει οτί οι λέξεις "παππουδογιαγιάδες" και "συνειδητοποιούν ότι..." δεν μπορεί να υπάρχουν στην ίδια πρόταση..... :x Το μόνο που ίσως μπορείς να κάνεις είναι την επόμενη φορά που η παππουδογιαγιά πει το αμίμητο "αν χαλάσει θα πάρουμε άλλο" ρίξε κόντρα ερώτηση το "και αν χαλάσει το παιδί θα μου πάρετε άλλο εσείς;;;" :wink: Και όποιος/α κατάλαβε, έχει καλώς. Την επόμενη φορά μπορούν να αρχίσουν τα όργανα κανονικά και με το νόμο....

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Αχχχχ σαμ....τί σου ειναι όμως οι γιαγιαδες....εμεις μονο γιαγιαδες(παππούδες δεν εχει το καταστημα...)

η δικια μου η μαμα πριν πεσει κατω αν παραπατησει ξεκιναει "Τι επαθε το κοριτσακι μου????χτυπησε το κορίτσι μου??? οχι οχι το παιδι μου"...

με αποτελεσμα ακομα και αν δεν εχει χτυπησει να πιανει το κεφαλι της και να κανει ότι ποναει :?:?:?:D:D:D επισης ενω σε μας δεν ερχεται αγκαλια ούτε για ζητω (μονο αν ειναι αρρωστη) με τη μανα μου ειναι συνεχεια αυτοκολλητη πανω της ...και φαντασου ότι τη βλεπει 2 φορες το μηνα και αν...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι γεγονος.... οι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν τιποτα.... !!! Μεταξυ μας ειμαι χαρουμενη που δεν μου κραταει κανεις τους τα παιδια κι ας με πιανει ωρες ωρες απελπισια !!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Έχετε θίξει μεγάλο θέμα.... Τα έχω πάρει με τις γιαγιάδες και τους παπούδες απίστευτα :evil: .... Ότι λέω εγώ γίνεται το αντίθετο και η δικαιολογία "Δεν ξέρεις εσύ... Εσύ είσαι καινούργια μαμά"...

Πότε θα αρχίσω να βρίζω δεν ξέρω και να δεις μετά τη μαμά θα είμαι...

 

Έχω αρχίσει σοβαρά να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να προσλάβω καμία νταντά και μετά θα βλέπουν το παιδί κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχετε θίξει μεγάλο θέμα.... Τα έχω πάρει με τις γιαγιάδες και τους παπούδες απίστευτα :evil: .... Ότι λέω εγώ γίνεται το αντίθετο και η δικαιολογία "Δεν ξέρεις εσύ... Εσύ είσαι καινούργια μαμά"...

Πότε θα αρχίσω να βρίζω δεν ξέρω και να δεις μετά τη μαμά θα είμαι...

 

Έχω αρχίσει σοβαρά να σκέφτομαι το ενδεχόμενο να προσλάβω καμία νταντά και μετά θα βλέπουν το παιδί κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα.

 

..ναι ναι καλά!!!...και μενα που τη βλεπει η δικια μου η μαμα στη χαση και στη φεξη,2 ωρες αρκουν για να παθει παρακρουση η μικρή :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο το θέμα των οικοσυσκευών είναι το γεγονός ότι ενώ έχουμε καταφέρει να του μεταδώσουμε ότι ορισμένα πράγματα δεν είναι παιχνίδι πχ ντα ντα ο παππούς λέει έλα παιδάκι μου χτύπα εμένα δεν πειράζει και η μαμά αυτομάτως γίνεται η κακιά και ο μικρός δεν καταλαβαίνει τι ακριβώς συμβαίνει φυσικό επακόλουθο οι στριγγλιές και τα κλάματα και μια μαμά σε έξαλλη κατάσταση :oops::evil::roll:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι οι γονείς μας να σέβονται τις επιθυμίες μας... Αυτοί έχουν μεγαλώσει τα παιδιά τους και μπράβο τους. Τώρα ήρθε η σειρά μας.

 

Δεν θέλω να γίνω υστερικιά και να τους λέω πως πρέπει να συμπεριφέρονται. Ξέρω πολύ καλά ότι ο ρόλος τους είναι πιο χαλαρός και πιο ανεκτικός με τα παιδιά αλλα όχι σε σημείο που θα τους κανει κακό... εκεί τσατίζομαι.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη... η δική μας γιαγιά επειδή ο μικρός δεν έτρωγε το φαγητο του, του έδωσε παστίτσιο... :shock:

 

Είχα σοκαριστεί και παράλληλα φοβήθηκα μήπως ο μικρός πάθει καμία φρίκη με τα αυγά που είχε η μπεσαμέλ. Την άλλη μέρα ο μικρός δεν έτρωγε τίποτα είχε καλομάθει βλέπεις στην ωραίες γεύσεις με το αλάτι και την σάλτσα και ήταν αδύνατο να φάει το δικό του άνοστο φαγητό. Η άλλη πάλι γιαγιά με πρήζει συνεχώς για το πως πρέπει να μεγαλώνω το παιδί.

Και εκείνη η ατάκα "Καλά καλέ δεν κάνεις αυτό;" με χτυπάει στο τύμπανο... :evil:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω την εντύπωση ότι οι γονείς μας με το που γίνονται παππουδο-γιαγιάδες, αποβλακώνονται από τη χαρά τους σε τέτοιο σημείο που τελικά ξαναμωραίνονται κι έτσι εσύ έχεις να κάνεις όχι πια με ένα, αλλα με δύο και τρία "μωρά". Ενίοτε, δε, η αντίληψή τους γίνεται και χειρότερη από αυτή των μωρών.

Πάντως, μέχρι στιγμής οι δικοί μου είναι υπό έλεγχο, ίσως και επειδή δεν είναι το πρώτο τους εγγόνι.

Εκείνο όμως που με διαολίζει όταν ακούω-μιας και μιλάμε για λάθος μηνύματα-(και δυστυχώς το λέει στο γιο μου η γυναίκα που μας καθαρίζει και είναι και η ίδια γιαγιά) είναι το :"Γιατί κλαίς; τα αγόρια δεν κλαίνε!".:evil:

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμάς δυστυχώς είναι το πρώτο εγγόνι και έχουν αποβλακωθεί τελείως!!!!!

Προχθές βρήκα το μικρό να παίζει με το σίδερο ενώ ήταν στην πρίζα δηλ.έκαιγε και η δικαιολογία ήταν ότι έκαιγε λίγο και ότι το πρόσεχε αν είναι δυνατόν :evil: δηλαδή πως προσέχεις το 16μηνο να μην βάλει τα χέρια του στο σίδερο όταν κάθεσαι στον καναπέ κι εκείνο στο πάτωμα κάνει ότι σιδερώνει :shock::x:evil::twisted::roll:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Εμάς δυστυχώς είναι το πρώτο εγγόνι και έχουν αποβλακωθεί τελείως!!!!!

Προχθές βρήκα το μικρό να παίζει με το σίδερο ενώ ήταν στην πρίζα δηλ.έκαιγε και η δικαιολογία ήταν ότι έκαιγε λίγο και ότι το πρόσεχε αν είναι δυνατόν :evil: δηλαδή πως προσέχεις το 16μηνο να μην βάλει τα χέρια του στο σίδερο όταν κάθεσαι στον καναπέ κι εκείνο στο πάτωμα κάνει ότι σιδερώνει :shock::x:evil::twisted::roll:

 

Αυτό και αν είναι ανεπίτρεπτο!! Οκ πές ότι καταπίνεις να το πιάσει όταν δεν δουλεύει και ας το χαλάσει (το λιγότερο είναι αυτό, αν το κοπανίσει στο κεφάλι του ή πέσει πάνω τι γίνεται τότε;), αλλά να του δίνουν και το σίδερο στη μπρίζα αυτό είναι όχι απλώς τρελό...Να τους πείς στα ίσα ότι το μωρό δεν θα ξαναπάει εκεί γιατί κινδυνεύει η σωματική του ακεραιότητα...

δηλ αν γύριζε το κουμπάκι της θερμοκρασίας και καίγονταν τι θα έλεγαν; ή αν πάθαινε ηλεκτροπληξία;

 

συγνώμη αλλά νομίζω ότι το παιδί σου κινδυνεύει...η κακιά στιγμή μπορεί να είναι μόνο μια στιγμή, αλλά το κακό που προκαλείται μπορεί να είναι μη αναστρέψιμο...ΒΓΑΛΕ ΔΟΝΤΙΑΑΑΑΑΑ και αν τους αρέσει.

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Εμάς δυστυχώς είναι το πρώτο εγγόνι και έχουν αποβλακωθεί τελείως!!!!!

Προχθές βρήκα το μικρό να παίζει με το σίδερο ενώ ήταν στην πρίζα δηλ.έκαιγε και η δικαιολογία ήταν ότι έκαιγε λίγο και ότι το πρόσεχε αν είναι δυνατόν :evil: δηλαδή πως προσέχεις το 16μηνο να μην βάλει τα χέρια του στο σίδερο όταν κάθεσαι στον καναπέ κι εκείνο στο πάτωμα κάνει ότι σιδερώνει :shock::x:evil::twisted::roll:

 

Αυτό και αν είναι ανεπίτρεπτο!! Οκ πές ότι καταπίνεις να το πιάσει όταν δεν δουλεύει και ας το χαλάσει (το λιγότερο είναι αυτό, αν το κοπανίσει στο κεφάλι του ή πέσει πάνω τι γίνεται τότε;), αλλά να του δίνουν και το σίδερο στη μπρίζα αυτό είναι όχι απλώς τρελό...Να τους πείς στα ίσα ότι το μωρό δεν θα ξαναπάει εκεί γιατί κινδυνεύει η σωματική του ακεραιότητα...

δηλ αν γύριζε το κουμπάκι της θερμοκρασίας και καίγονταν τι θα έλεγαν; ή αν πάθαινε ηλεκτροπληξία;

 

συγνώμη αλλά νομίζω ότι το παιδί σου κινδυνεύει...η κακιά στιγμή μπορεί να είναι μόνο μια στιγμή, αλλά το κακό που προκαλείται μπορεί να είναι μη αναστρέψιμο...ΒΓΑΛΕ ΔΟΝΤΙΑΑΑΑΑΑ και αν τους αρέσει.

Θα συμφωνήσω με την προλάλλήσασα!! Βάλε τις φωνές και αν σου πουν μα@$#%%ς απο το χεράκι σηκωτούς και γραμμή στον παιδίατρο να τους εξηγήσει εκείνος το έργο!!!!

Εγώ όταν αρχίζουν το πρηχτήρι, αυτό κάνω!!! Αυτή η παιδίατρος μα δε, πρέπει να ανακηρυχθεί οσία!!!!

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη... η δική μας γιαγιά επειδή ο μικρός δεν έτρωγε το φαγητο του, του έδωσε παστίτσιο... :shock:

Είχα σοκαριστεί και παράλληλα φοβήθηκα μήπως ο μικρός πάθει καμία φρίκη με τα αυγά που είχε η μπεσαμέλ. Την άλλη μέρα ο μικρός δεν έτρωγε τίποτα είχε καλομάθει βλέπεις στην ωραίες γεύσεις με το αλάτι και την σάλτσα και ήταν αδύνατο να φάει το δικό του άνοστο φαγητό.

 

Jodido σιγουρα εχεις δικιο που τσαντιζεσαι, εφοσον κανουν κατι με το οποιο δεν εισαι συμφωνη... Και θα συμφωνησω και με τα αυγα, οτι απ΄την στιγμη που το παιδι δεν τρωει ακομα αβγο δεν θα επρεπε να του δινουμε πραγματα που το περιεχουν...

Ομως αυτο που λες οτι "την αλλη μερα δεν ετρωγε τιποτα" δεν νομιζω οτι ισχυει... Το να δοκιμασει μια φορα ενα παιδι απ΄το φαγητο των μεγαλων, δεν θα το κανει να αλλαξει γενικα τις διατροφικες του συνηθειες.

Ο Χαρης "τρωει" σουβλακια απο 6 μηνων και σχεδον παντα παιρνει μεζε απο το φαγητο μας και παρολα αυτα τα φαγητα του τα τρωει ακομα αναλατα και του αρεσουν και πολυ μαλιστα.. Επισης τα επειδη το φαγητο δεν εχει αλατι δεν σημαινει οτι ειναι και ανοστο.. Εγω εχει τυχει πολλες φορες να φαω απο τις σουπες του μικρου, επειδη βαριεμαι να μαγειρεψω και μια χαρα μου φαινονται... πιστευω πως αν βαλεις τα καταλληλα υλικα ειναι νοστιμο το φαγητο (μου εχει τυχει και μενα να ειναι ανοστο πχ και να φταινε οι πατατες που ηταν γενικα ανοστες τη συγκεκριμενη φορα η καποιο αλλο υλικο...

 

ΣΑΜ για τις οικοσυσκευες δεν νομιζω οτι φταινε μονο οι παππουδες.. (καλα για το αναμενο σιδερο δεν το συζητω) Πολλα παιδακια θελουν να παιζουν με αυτα γιατι απλα θελουν να μιμουνται τους μεγαλους ...

Μπορεις να του παρεις οικοσυσκευες παιχνιδια οποτε να ασχολειται με αυτα... Και μαλιστα αντι να τα εχεις μεσα στα παιχνιδια του, να τα φυλας μαζι με τα δικά σου.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με την Δώρα σε όλα για να μη τα ξαναγράφω και γω. Όσον αφορά το θέμα του φαγητού και γω δίνω γεύσεις στη μικρή μου αφού όταν μας βλέπει να τρώμε μας κοιτάει μέσα στο στόμα και δεν νιώθω καθόλου άνετα (να τρώει η μάνα και του παιδιου να μη δίνει). Το αναλατο όμως φαγητό της το τρώει μία χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Η απόφαση πάρθηκε ο μικρός δεν μένει μόνος του με άτομα που δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν τι επιτρέπεται και τι όχι ......

Η απόφαση θα ανακληθεί μόνο όταν σοβαρευτούν και μεγαλώσουν 8)8)

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Σωστη απόφαση ΣΑΜ, κι εγώ αποφεύγω να τον αφήνω με οποιονδήποτε! Ακόμη και ο μπαμπάς του με τσατίζει ώρες ώρες στο τι τον αφήνει να κάνει και γινομαι εγώ συνέχεια η κακιά!

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Και μαλιστα αντι να τα εχεις μεσα στα παιχνιδια του, να τα φυλας μαζι με τα δικά σου.

 

ναι - έτσι ώστε όταν κάνεις κάτι να τα δίνεις και παράλληλα να κάνει κάτι σαν αυτό που κάνεις εσύ.

 

μπορεις σε ένα συρτάρι στην κουζίνα να βάλεις τα κουζινικά που είναι για το παιδάκι σου πχ.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από το θέμα της ασφάλειας, που είναι το βασικότερο φυσικά, θα ήθελα να θίξω και το θέμα του να μην χαλάνε και πράγματα που δεν είναι εύκολο να αντικατασταθούν π.χ. έπιπλα. Γιατί ας πούμε να κοπανάει με ένα παιχνίδι τον μπουφέ ή το κομοδίνο και όχι το πάτωμα, το τραπεζάκι που τρώει ή ένα παιδικό τραπεζάκι που έχει στο δωμάτιό του; Προσπαθώ με καλό πάντα τρόπο να βάζω όρια στο Βασίλη, γιατί θέλω να μάθει σιγά σιγά να σέβεται τα πράγματα του σπιτιού μας και κατ' επέκταση τα πράγματα και στα ξένα σπίτια.

Γενικά, δεν έχω πρόβλημα με αυτό, φαίνεται να το καταλαβαίνει και φυσικά έχει κάνει ζημιές, αλλά σε λογικά πλαίσια (εκτός από τότε που πέταξε τη φωτογραφική μηχανή στην τουαλέτα, που και πάλι δεν έφταιγε γιατί το λάθος ήταν δικό μας που δεν την είχαμε κάπου ψηλά).

Όμως, η άποψη της πεθεράς μου, που κρατάει και τον μικρό τις περισσότερες φορές, είναι ότι "ας τα χαλάσει όλα, έτσι κι αλλιώς τα έχω βαρεθεί τόσα χρόνια, και τί έγινε; Αρκεί να μη χτυπήσει." Η απάντηση η δική μου την τελευταία φορά (χαμογελώντας) ήταν "Ας χαλάει τα δικά σας τουλάχιστον, γιατί εμένα είναι καινούρια και δεν τα έχω χαρεί ακόμα". Μα τι άλλο να πω; Τα έχω πει όλα, αλλά δεν πιάνει τίποτα, κι έχω την αίσθηση ότι ακόμα κι αν μπροστά μας συμφωνούν, από πίσω κάνουν ότι θέλουν!

Link to comment
Share on other sites

Και μαλιστα αντι να τα εχεις μεσα στα παιχνιδια του, να τα φυλας μαζι με τα δικά σου.
ναι - έτσι ώστε όταν κάνεις κάτι να τα δίνεις και παράλληλα να κάνει κάτι σαν αυτό που κάνεις εσύ.

 

μπορεις σε ένα συρτάρι στην κουζίνα να βάλεις τα κουζινικά που είναι για το παιδάκι σου πχ.

 

Mάλλον δεν σας έδωσα να καταλάβετε καλά το πρόβλημα μου αλλάξανε και τον τίτλο οι αντμιν άστα να πάνε ... :lol::lol::lol:

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι ο μικρός λαμβάνει δύο

διαφορετικά μηνύματα μπερδεύεται και δεν μπορεί να τα αποδικωποιήσει

με κοιτάζει σαστισμένος και είναι λογικό...γιατί οι μισοί με αφήνουν να το κάνω αυτό και οι άλλοι όχι............

 

Όσο για τα παιχνίδια που λέτε θα ήταν μία καλή ιδέα αν έπιανε το κόλπο αλλά καταλαβαίνει μία χαρά τις διαφορές μιας και το έχουμε δοκιμάσει.

πχ του αγοράσαμε κινητό πολύ καλή απομίμηση των δικών μας

αλλά ούτε να το φτύσει θέλει το νιαι της μαμάς :lol::lol: όπου νιαι κινητό τηλέφωνο......

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου στάση σε όλη αυτη την κατάσταση είναι η εξής:

Αφήστε με να μεγαλώσω το παιδί μου όπως εγώ κρίνω. Εσεις μεγαλώσατε τα δικά σας όπως κρίνατε, αφήστε με να κάνω και τα λάθη μου-μόνη μου!

Όταν χρειαστώ τη συμβουλή σας ή την άποψη σας, θα σας τη ζητήσω, μην ανησυχείτε!!! ΤΕΛΟΣ :!:

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Η δική μου στάση σε όλη αυτη την κατάσταση είναι η εξής:

Αφήστε με να μεγαλώσω το παιδί μου όπως εγώ κρίνω. Εσεις μεγαλώσατε τα δικά σας όπως κρίνατε, αφήστε με να κάνω και τα λάθη μου-μόνη μου!

Όταν χρειαστώ τη συμβουλή σας ή την άποψη σας, θα σας τη ζητήσω, μην ανησυχείτε!!! ΤΕΛΟΣ :!:

 

 

εχεις απολυτο δικιο φιλη μου...ο καθε ενας μεγαλωνει το παιδι του οπως ναμιζει...το πιο υγιες ειναι να μεγαλωνει το παιδι με τους γονεισ και οχι περισσοτερο χρονο με τουσ παππουδες..:lol:

HTekp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ, μετά από χρόνια καυγάδων, έχω καταλάβει ότι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε στις περιπτώσεις αυτές είναι να θωρακίσουμε το παιδί με τη δύναμη να λέει, όχι στις συμπεριφορές.

Ο πεντάχρονος γιος μου ξέρει ήδη να προστατεύει τον εαυτό του από τις γιαγιάδες.

πχ. όχι γιαγία, δεν μπορώ να φάω άλλο γλυκό σήμερα,

καλέ γιαγιά, ξέχασες να μου βάλεις αντιηλιακό και καπέλο, πώς θα βγω έξω

μήπως μπορείς να μου κάνεις ένα χυμό από πορτοκάλια, γιατί αυτός έχει μέσα χρώματα?

Δεν θέλω να φάω άλλο, πάει και τελείωσε.

κλπ κλπ κλπ (μου τα λένε οι ίδιες γιαγιάδες και μάλιστα με περιφάνεια:confused::confused:)

Τώρα για τα μικρότερα, έχω καταλάβει ότι ο χρόνος που περνάνε με τους παππούδες και τις γιαγιάδες πρέπει να είναι χρόνος παιχνιδιού και όχι φροντίδας. Η φροντίδα πρέπει να είναι 'αποκλειστικά δική μας -ή ατόμου της απόλυτης εμπιστοσύνης μας- για τα πρώτα 4-5 χρόνια. Μετά πρέπει να μπορεί να αναλάβει εκείνο τα βασικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμεις εχουμε και 3 γιαγιαδες και 3 παπουδες ζωη να εχουνε!!!Το κακο ειναι οτι επειδη μενω στο νησι του αντρα μου(εγω ειμαι απο κρητη)εχουμε κοντα μας μονο τους γονεις του.Μας φερονται τελεια μας στηριζουνε αλλα αυτο τους δινει και το δικαιωμα να ανακατευονται σε ολα.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΠΩΣ ΟΣΟ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΘΗΤΙΚΟΙ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΟΥΣΑ, ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟΥς ΑΝΤΙΠΑΘΗΣΩ ΠΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΑΝΤΕΧΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΥς ΒΛΕΠΩ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΩ ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ.

Πιστευω πως δινουν πολυ κακα παραδειγματα στο παιδι μου και το χειροτερο ειναι οτι οταν μιλησω απλα με αγνοουν λες και ειμαι ο τελευταιος τροχος της αμαξης.Της μαθαινουν να χτυπαει,να μη σεβεται κανεναν και τιποτα,να τρωει αηδιες,και αλλα χιλια δυο...θα μπορουσα να σας αναλυσω με χιλιαδες σελιδες το τι συμβαινει και ποσο πολυ με εκνευριζουν ολα.Το χειροτερο ειναι οτι μπροστα στη γιαγια της η μικρη δε με υπολογιζει καθολου τσιριζει μολις την αγγιξω για να την αλλαξω κτλ κτλ...και με απλά λόγια οταν συνυπαρχουμε στον ιδιο χωρο εγω η γιαγια της κι εκεινη...εγω απλα δεν υπαρχω.Νομιζω οτι το παιδι μου εχει παθει ψυχωση.Μενει στην παρακατω γειτονια και την βλεπει παρα πολυ συχνα για να μην πω καθε μερα..και το παιδι εχει καταληξει να ξυπναει το πρωι στις 6(ενω ξυπνουσε 9-10) και να ζηταει απο τον πατερα της να την παει στη γιαγια βολτα.της λεω οτι θα παμε να παιζουμε στις κουνιες με τα παιδακια κι εκεινη κλαιει και μου λεει οτι θελει να την παω στη γιαγια της...τι να κανω δωστε μου καμια συμβουλη κι εμενα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...