Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμείς πότε θα κοιμηθούμε???


Recommended Posts

Αγαπητές θηλάζουσες μαμάδες!

Επιστρέφω μετά απο απουσία λόγω αυξημένων υποχρεώσεων σε παιδικές χαρες, κολυμβητήρια, διακοπές , θάλασσα κλπ. με το αιώνιο ερώτημα.

Θέλω να κοιμηθώ, τουλάχιστον 3 ωρες συνεχόμενες!!!

Δυστυχώς έγραφα ενα κατεβατο και το έχασα, οποτε τώρα θα περιοριστώ στα βασικά.

Ο γιος μου ξυπνάει απο 4 ως 10 φορες τη νύχτα απο τοτε που γεννήθηκε. Χρειαζόμαστε και οι δυο καλύτερο ύπνο, αυτό είναι σίγουρο.

Εχω κάνει τις ακόλουθες προσπάθειες, οι οποιες δεν εφεραν αποτέλεσμα :

Πριν μερικούς μήνες δοκίμασα τις συμβουλές του No cry sleep και φτιαξαμε ενα προγραμμα υπνου και φαγητου σχετικα καλο. Τωρα με τη ζέστη και τη μεγαλη μέρα το χάσαμε.

Μου είπαν οτι είναι πολυ πιθανο να ξυπνάει απο πείνα, ετσι αποφάσισα να του δίνω βραδινο στερεα τροφη. Πότε το τρώει πότε όχι, αλλα καμια βελτιωση στον υπνο.

Δοκιμασα φρέσκο γάλα , αλλα δεν το πινει ή πίνει πολύ λίγο.

 

Ξερω ότι τον ενοχλουν και τα δόντια, αλλα δεν υπάρχουν περίοδοι ύφεσης και εξαρσης. Ο υπνος είναι πάντα ίδιος.

Κάθε βράδυ θηλάζει γύρω στις 9 και μετά κοιμάται.

Μαλλον δε μπορω να το αναλυσω άλλο γιατι κλαιει τωρα.

Θελω συμβουλες για νυχτερινο αποθηλασμο, γιατι δεν εχω ιδεα!!!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για νυχτερινό αποθηλασμό δεν μπορώ να σου πω (βασικά δεν ξέρω τι θα κάνεις αν πονάει από δόντια και δεν θηλάζετε πια νύχτα - εμείς τώρα βγάλαμε τα τελευταία και κάπως ηρεμήσαμε, δεν μπορώ να το φανταστώ χωρίς θηλασμό και cosleeping!)

αλλά έχω διαβάσει από άλλες μαμάδες ότι μπορείς να εφαρμόζεις το No cry sleep εκ νέου κάθε φορά που αλλάζει το πρόγραμμα σας για κάποιον λόγο.

 

Επίσης, λίγο extreme αυτό που θα πω αλλά μήπως να τον κοίμιζες λίγο αργότερα; Έχω προσέξει στην κόρη μου ότι, όταν κοιμάται λίγο πιο αργά, ο ύπνος της είναι πιο βαθύς μετά, δεν ξυπνάει τόσο εύκολα. Στις 9 είναι ακόμη μέρα πια, μήπως ναι μεν κοιμάται αλλά δεν είναι η ώρα του;

 

Έχει αρκετή σωματική δραστηριότητα το απόγευμα; Νομίζω ότι με λίγη παραπάνω κούραση θα κοιμάται λίγο πιο βαθιά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μ σταματησε να ξυπναει να θηλαζει οταν ηταν 16μηνων.. σε καταλαυενω απολυτα..

Εμας μας βοηθησε το No cry .. κ το οτι πλεον δ εχει το φωτακι νυχτας στο δοματιο του

as1cA6A-O4x1210MzAwNjM2bHw1MDUwMDRkfEtvbnN0YW50aW5vcyBlaW5haQ.gif

 

Ι've breastfed my boy 2yrs1day

Link to comment
Share on other sites

Για νυχτερινό αποθηλασμό δεν μπορώ να σου πω (βασικά δεν ξέρω τι θα κάνεις αν πονάει από δόντια και δεν θηλάζετε πια νύχτα - εμείς τώρα βγάλαμε τα τελευταία και κάπως ηρεμήσαμε, δεν μπορώ να το φανταστώ χωρίς θηλασμό και cosleeping!)

Έχεις απολυτο δίκιο σε αυτο. Φαντάσου ότι αν τον πάρει καμια νύχτα αγκαλια ο μπαμπάς του για να ξεκουραστώ κι εγω, εξαγριώνεται ακόμα περισσότερο και κλαίει γοερα!!!

¨οσο για το πιο αργα, το σκέφτηκα κι εγώ. Αλλωστε πολλες φορές πάει τελικα 10 για να τον πάρει ο ύπνος. Απλως, θυμάμαι που στο no cry sleep έλεγε ότι τα μωρά πρέπει να κοιμούνται όσο πιο νωρίς γίνεται, ακόμα κι αν είναι μέρα έξω.

Απο δραστηριότητα είμαστε στο φουλ. Παραπάνω δεν γίνεται. Ολη μερα τρέχει, σκαλίζει τις γλάστες, πηγαίνουμε παιδική χαρα, θάλασσα, κολυμβητήριο, έχουμε φουσκωτή πισινούλα σπίτι, όπου ξεσαλώνει κανονικά και μόλις έρχεται ο μπαμπάς του απο τη δουλεια, κρύβεται για να τον κυνηγήσει!!!!

Αφου όλα τα παιδάκια μετα το κολυμβητήριο πέφτουν ξερα και Ο Γιάννης συνεχίζει ακάθεκτος στο σπίτι!!!!

Μωρε δεν ξέρω τι να κάνω, εχω κουραστει πολυ. Κοιμάμαι σε ένα στρώμα στο δωματιο του και μου έχει στραβώσει η μέση....κι αυτος βγάζει τη μισή νύχτα στο στρώμα. Τον τρώνε και τα κουνουπια... Τι να πω.

Μου φαίνεται ότι τα κάνω όλα στραβα.

Και εχει και φοβερη εξαρτηση απο μενα. Μπαίνω μεσα στο μπάνιο και κάθεται έξω απο την πόρτα και κλαψουρίζει (συνήθως τον παίρνω μαζί μου ΚΑΙ στο μπάνιο!!!)

Τελοσπάντων, αρχισα τη γκρίνια και μπήκα σε άλλο θέμα....

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μ σταματησε να ξυπναει να θηλαζει οταν ηταν 16μηνων.. σε καταλαυενω απολυτα..

Εμας μας βοηθησε το No cry .. κ το οτι πλεον δ εχει το φωτακι νυχτας στο δοματιο του

 

Εμεις έχουμε φωτάκι νύχτας, λετε να το βγάλω??

Βασικα το έχω για να βλέπω εγω τι γίνεται...Θα το δοκιμάσω όμως.

 

Σας μερσώ κυρίες μου!!!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σου πω mia, εμας παντος μας βοηθησε.. προσπαθησε δ εχεις να χασεις κατι. Ακομα υπαρχει φωτακι νυχτας στο δοματιο του αλλα το αναβω μονο οταν πηγενω να δω εαν ειναι ολα καλα

as1cA6A-O4x1210MzAwNjM2bHw1MDUwMDRkfEtvbnN0YW50aW5vcyBlaW5haQ.gif

 

Ι've breastfed my boy 2yrs1day

Link to comment
Share on other sites

Μια μου , (που εισαι λεεεε??) διαβάζω το μνμ σου και νομιζω οτι το εγραψα εγω . Ειδικά εκει μετα τα πρωτα γενέθλια ....γλέντια !

Εμενα τοτε εβγαλε 4 δοντια μαζί συν το αλμα ....

 

Ευτυχως πριν 10 μερες ξεκινησε να κανει ενα τριωρο συνεχομενο απο τις 8,30-9 που πεφτει για νανι μεχρι τις 11-12 . Ειναι μια αρχή ελπιζω .... Κανα δυο φορες επεσα μαζι της για υπνο για να ισιωσω δεν γινοταν αλλιως ...

Βεβαια συνεχίζει και τωρα να ξυπναει συνέχεια ειδικά μετα τις 3 το πρωι ξυπναει καθε μιση ωρα θηλάζει λιγο και κοιμάται και αυτο γινεται μεχρι τις 7 το πρωι !!!

 

Οπως τα γραφεις ετσι και μεις . Την εβαλα και 10+ για υπνο και νομιζω ήταν πολυ χειροτερα τα πράγματα . Πλεον κοιμάται μονο 1 φορα την ημέρα για 1-1,5 ωρα (τις τελευταιες 10 μερες αυτο ) και ολη μερα αλωνίζουμε με πολλες δραστηριοτητες , ειναι απο τα μωρά που δεν βαζει τον πωπο της κατω ολο τρεχει ...

 

Αν τα κανεις εσυ ολα στραβα τοτε τα κανω και γω ...Τι ειναι αυτα που σκεφτεσαι ? Επισης γιατι να μην τον παρεις μαζι στο μπανιο ? Εμεις παντα μαζι στο μπανιο ειτε για να κανω ντουζ ή να πλυνω δοντια ή την ανάγκη μου (να μαθαίνει) ...

 

Αμα βρεις κανα κολπο μην με ξεχασεις ναι ? χαχαχχααχα Εγω σκεφτομαι απο Σεπτέμβρη για νυχτερινό αποθηλασμό ...

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια, να σας πω κάτι επειδή τα έκανα όλα και τον νυχτερινό αποθηλασμό κλπ...(εσύ Λαμπρινή μάλλον τα ξέρεις ηδη)

Αυτός πέτυχε για λίγο σε εμάς αλλά όταν τα δεδομένα άλλαξαν (γύρισα δουλειά, τελείωσαν οι διακοπές) ξανάρχισε να ξυπνάει και επειδή ήμουν τοσο κομμάτια δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω κάτι αλλο από το να την θηλάσω...

Εγώ κοιμηθηκα ικανοποιητικά μετά τους 18 μήνες. Η άννα σταμάτησε να ξυπνάει νύχτα από τον μαρτιο νομίζω, φέτος...και πάλι κάποιες φορές ξυπνάει αλλά είναι μερικά δευτερόλεπτα... (εφιάλτες, δόντια κλπ) συνήθως όμως κάνει ένα 22.30-8.00... το οποίο όπως καταλαβαίνετε ήταν τρελό όνειρο παλιά... Όταν ήταν ενός ουτε κατά διάνοια δεν κοιμόταν όλη νύχτα...ξύπναγε 2-3-4 φορές.

Εχω καταλάβει τελικά ότι τα παιδιά κοιμούνται όλη νύχτα όταν είναι έτοιμα (ο εγκέφαλος τους) και σε αυτό δεν παίζει ρόλο ούτε ο θηλασμός, ούτε το cosleeping (εμείς κοιμόμαστε μαζί, αλλάζουμε πλευρό μαζί, ανστενάζουμε μέσα στον ύπνο μας μαζί---μουταχει πει ο άντρας μου αυτά) αλλά δεν με ενοχλεί, δεν την ενοχλώ...η απόλυτη συμβίωση... κιας έχουμε αποθηλάσει...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την εξάρτηση... είναι ένα υγιές φαινόμενο. Το παιδάκι σου αναγνωρίζει την μανούλα του και νιώθει ότι εξαρτάται από αυτήν.. είσαι το πρόσωπο αναφοράς του! Τί, θα ήθελες να είναι κάποιος άλλος;;;; Σε λίγο καιρό θα του λες αγάπη μου περίμενε πρέπει να πάω τουαλέτα και θα καταλαβαίνει την έννοια ότι θα πας και θα γυρίσεις... τώρα είναι μικρούλι ακόμα. Θέλει υπομονή, σε λίγο καιρό θα δεις πόσα πράγματα θα αλλάξουν...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Φελίνι ναι θυμόμουν που περισυ στις διακοπες ειχατε προσπαθησει νυχτερινο αποθηλασμο ...

Με βρίσκουν απολυτα σύμφωνη αυτα που γράφεις γιαυτο και ολο αναβάλω (σαν τις διαιτες !) τον νυχτερινο αποθηλασμο ... Μεταξύ μας νομιζω οτι δεν θα το προσπαθήσω καν αλλα ας δουμε ...

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, καλες μου, τι ωραια που τα λέτε και όλα τώρα φαντάζουν φυσιολογικα!!!

Μου είχε λείψει αυτή η παρέα τόσο καιρό που έχω να μπώ στο φόρουμ και να δω ότι τόσες άλλες μαμάδες είναι στην ίδια κατάσταση....

Εδω στον εξω κόσμο δεν είναι καμια!!

Δεν ξέρω, απλα σκέφτομαι ότι όλο και κάποιος τρόπος θα υπάρχει να τον βοηθήσω να κοιμάται περισσότερο απο μόνος του, όπως αυτό το sleep association που λέει και στο βιβλίο. Το έχω προσπαθησει κάπως, αλλα όχι και πολυ πιστά, να πω την αλήθεια.

Λαμπρινή, το θηρίο σου φανταζομαι οτι τα δίνει όλα τώρα πια, ε????

Ασε κι ο δικος μου εχει εξελιχθει σε εντελως υπερκινητικο παιδακι, ολη μερα τρεχει. Ε΅γω εχω ισοπεδώσει το σπίτι και τον αφηνω να αλωνιζει....

Felinidoc, αυτο το 22.30 με 8 ειναι οντως ονειρο τρελο!!! Εγω ονειρευομαι τα δυο-τρια ξυπνηματα να φανταστεις!!!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...