Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαραδεκτο νηπιαγωγειο........


Recommended Posts

Καλησπερα σας!Θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την σημερινη πρωτογνωρη εμπειρια μου..Πηγα σε ενα νηπιαγωγειο κοντα στο σπιτι που μενουμε για να εγγραψω το γυιο μου για τη νεα σχολικη χρονια.Το ειχα δει εδω και καιρο απο εξω και ηταν σε αρκετα καλη κατασταση.Σχετικα καινουργιο....χτυπησα το κουδουνι και μου ανοιξε μια κοπελα(φανταζομαι νηπιαγωγος)η οποια ουτε χαιρετησε καν μια και ημουν ακρως ευγενικη!Λεω δεν βαριεσαι θα ειναι σε κακη μερα...Μπαινω μεσα στο σχολειο που εκεινη την ωρα ειχαν διαλειμα και περιμενω εξω απο το γραφειο γιατι μεσα ηταν αλλη κυρια που εκανε εγγραφη.Καθως επεξεργαζομουν το χωρο οσο περιμενα παθαινω το πρωτο σοκ.υπηρχαν 3 αιθουσες οι οποιες ηταν μεσα στο σκουπιδι και πραγματα διαφορα πεταμενα κατω.οι τουαλετες χιλιοβρωμικες και σε μια μαλιστα πεταμενα παιχνιδια....στο γραφειο(αν εννοειτε γραφειο)τα παντα ανω κατω θαρρεις και ειχαν μπει κλεφτες και τα καναν γυαλια καρφια.Επειδη ειχα και το μωρο μαζι μου δεν μπορουσα να κανω περισσοτερη εξερευνηση του χωρου.Οι 2 κοπελες μαλλον νηπιαγωγοι,και λεω μαλλον γιατι οι κα....λιαζοντουσαν εξω στην αυλη,τα παιδια τρεχαν κρατωντας κατι κονταρια πλαστικα η ξυλινα θα σας γελασω,και δεν τους ενδιεφεραι αν χτυπησουν κανενα κεφαλι αφου δεν ειχαν καμια οπτικη επαφη μαζι τους.Διπλα στο γραφειο χυμα στο πατωμα ενα ΗΙ-FI με ενυσχητη και καλωδια να πεταγονται,και οση ωρα περιμενα τα παιδια πηγαιναν το ανοιγαν,βαζαν μουσικη,το κλειναν,το ξανανοιγαν.Ανεξελενχτα πραγματα.....Φυσικα πηρα επιτοπου το καροτσι με το μωρο μου και οπου φυγει-φυγει.....ενοχλησα και τα κοριτσια που ζητησα να μου ανοιξουν την πορτα....Και ερχομαι και λεω.Ειναι δυνατον να υπαρχει το 2009 τετοιο σχολειο?υπαρχουν γονεις που ανεχονται αυτη την κατασταση σε σχολειο που πανε τα παιδια τους?Που ειναι οι συλλογοι?που ειναι οι υπευθυνοι?υγεονομικη επιτροπη υπαρχει?

Φευγοντας εξω απο το ας το πουμε τρωγλη ειμουνα ενα ρακος!Πηγα να παρω το γυιο μου απο τον παιδικο σταθμο και εδωσα πολλα συγχαρητηρια για το επιπεδο,την καθαριοτητα και την αψογη συνεργασια με τις παιδαγωγους.

Κλεινοντας θα σας πω οτι αν τα καταφερω αυτο δεν θα το αφησω ετσι!Το παιδι μου δεν προκειτε να το παω σε αυτο το σχολειο,παρολα αυτα θα μαθω ποιος ειναι υπευθηνος και θα κινηθω αναλογα.Τουλαχιστον για τα παιδια που θα πανε το Σεπτεμβριο σε αυτη την τρωγλη.......Αν γνωριζει καποιος απο που πρεπει να αρχισω,ας γραψει.....ευχαριστω:mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Είναι οι μέρες που προετοιμάζεται η γιορτή του καλοκαιριού και όντως είναι κάποιες μέρες που επικρατεί ακαταστασία. Οι τουαλέττες είναι πολύ πιθανό να είναι χιλιοβρώμικες, γιατί δεν υπάρχει καθαρίστρια σε όλο το ωράριο έρχεται μόνο μετά το σχόλασμα, οπότε 1 φορά να πάει το καθένα από το πρωί μιλάμε για 40 με 50 χρήσεις της τουαλέτας από μικρά παιδιά.

 

Αυτό με τα κονταράκια και το κασετόφωνο κι εμένα με προβληματίζει αρκετά (για παράδειγμα εμείς στο γραφείο δεν επιτρέπουμε να μπαίνουν τα παιδιά και στο διάλειμμα η πόρτα είναι πάντα κλειδωμένη, επιπλέον τα κονταράκια δεν τα παίρνουν τα παιδιά παρά μόνο για να τα χρησιμοποιήσουν με το υπόλοιπο υλικό της ψυχοκινητικής). Εννοείς ότι οι νηπιαγωγοι ήταν έξω και τα παιδιά βρίσκονταν μέσα μόνα τους;

 

Άρα όπως τα περιγράφεις "βλέπω" πλημμελή επιτήρηση από τις συναδέλφους(γραφείο πρωτοβάθμιας της περιοχής), καθώς και τα κλασικά προβλήματα καθαριότητας που αντιμετωπίζουμε παντού και σχετίζονται με τις συμβάσεις εργου των καθαριστριών. (πρωτοβάθμια για τις συμβάσεις, δήμος για τις αμοιβές τους). Βέβαια εκεί δεν ήμουν για να ξέρω, αυτά που έγραψα τα βασίζω αποκλειστικά στα δικά σου λεγόμενα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είναι οι μέρες που προετοιμάζεται η γιορτή του καλοκαιριού και όντως είναι κάποιες μέρες που επικρατεί ακαταστασία. Οι τουαλέττες είναι πολύ πιθανό να είναι χιλιοβρώμικες, γιατί δεν υπάρχει καθαρίστρια σε όλο το ωράριο έρχεται μόνο μετά το σχόλασμα, οπότε 1 φορά να πάει το καθένα από το πρωί μιλάμε για 40 με 50 χρήσεις της τουαλέτας από μικρά παιδιά.

 

Αυτό με τα κονταράκια και το κασετόφωνο κι εμένα με προβληματίζει αρκετά (για παράδειγμα εμείς στο γραφείο δεν επιτρέπουμε να μπαίνουν τα παιδιά και στο διάλειμμα η πόρτα είναι πάντα κλειδωμένη, επιπλέον τα κονταράκια δεν τα παίρνουν τα παιδιά παρά μόνο για να τα χρησιμοποιήσουν με το υπόλοιπο υλικό της ψυχοκινητικής). Εννοείς ότι οι νηπιαγωγοι ήταν έξω και τα παιδιά βρίσκονταν μέσα μόνα τους;

 

Άρα όπως τα περιγράφεις "βλέπω" πλημμελή επιτήρηση από τις συναδέλφους(γραφείο πρωτοβάθμιας της περιοχής), καθώς και τα κλασικά προβλήματα καθαριότητας που αντιμετωπίζουμε παντού και σχετίζονται με τις συμβάσεις εργου των καθαριστριών. (πρωτοβάθμια για τις συμβάσεις, δήμος για τις αμοιβές τους). Βέβαια εκεί δεν ήμουν για να ξέρω, αυτά που έγραψα τα βασίζω αποκλειστικά στα δικά σου λεγόμενα.

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου,οντως οι νηπιαγωγοι ηταν εξω και δεν βλεπαν τα παιδια και γιαυτο προβληματιστηκα και εγω.Αυτο που ειδα δεν νομιζω οτι δικαιολογει το οτι περιμενουν την γιορτη....το μυαλο μου μονο μπορει να παει στο οτι το κανουν επιτηδες για να μην πανε πολλα παιδια σε αυτο το σχολειο,γιατι πιστεψεμε κανενας νοημων γονιος δεν θα πηγαινε το παιδι του εκει!Και αν ειναι τοσο μεγαλο το προβλημα με τις καθαριστριες ας μιλουσαν στους γονεις και ολοι μαζι να συπληρωναν στην πληρωμη της προκειμενου να μην παθουν και τα παιδια τους τιποτα απο τη βρωμα....πιστεψεμε δεν ειμαι καθολου μα καθολου υπερβολικη και αρκετα μεγαλη σε ηλικια που να μην το αφησω ετσι.....ευχαριστω και παλι!
Link to comment
Share on other sites

καλα ρε παιδια να πεταχτω και γω τωρα που ειμαι στην αλλη ακρη αλλα τι φταει ο γονιος και το παιδι αν το κρατος δεν εχει κανονισει να παρει καθαριστριες?και γιατι να συνυσφερουν οι γονεις.αυτα ειναι παραλειψεις του κρατους και πρεπει να τα φροντιζει αυτο!και τι μας νοιαζουν εμας οι συμβασεισ εργου?ο γονιος θελει τον παιδικο σωστο και καθαρο ολα τα αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε....και δηλαδη οταν κανουν γιορτη αφηνουν το σταθμο στο ελεος του θεου?ε τοτε καλυτερα να μην κανουν γιορτη αν ειναι να κυνδυνευουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλα ρε παιδια να πεταχτω και γω τωρα που ειμαι στην αλλη ακρη αλλα τι φταει ο γονιος και το παιδι αν το κρατος δεν εχει κανονισει να παρει καθαριστριες?και γιατι να συνυσφερουν οι γονεις.αυτα ειναι παραλειψεις του κρατους και πρεπει να τα φροντιζει αυτο!και τι μας νοιαζουν εμας οι συμβασεισ εργου?ο γονιος θελει τον παιδικο σωστο και καθαρο ολα τα αλλα ειναι ναχαμε να λεγαμε....και δηλαδη οταν κανουν γιορτη αφηνουν το σταθμο στο ελεος του θεου?ε τοτε καλυτερα να μην κανουν γιορτη αν ειναι να κυνδυνευουν...
συμφωνω σε αυτο που λες.ειναι δουλεια του κρατους αλλα ξερεις πολυ καλα οτι δεν βγαζεις ακρη με το κρατος....αρα αν οι γονεις ενδιαφερονται για τα παιδια τους πρεπει να βρουν μια λυση.....
Link to comment
Share on other sites

τι λυση να βρουνε να βαλουν το χερι ακομα ποιο βαθια στην τσεπη?που ειναι η δωρεαν παιδια?που ειναι αυτα που ταζουνε!ε οχι λοιπον εγω δεν θα τα εδινα γιατι θα επρεπε να στερησω την οικογενεια μου απο κατι αλλο!και θα το εφτανα το θεμα και μεχρι τουν υπουργο!και οι βολεμενες κυριες να κανουν σωστα τη δουλεια τους γιατι πληθος ανεργου κοσμου περιμενει για δουλεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι λυση να βρουνε να βαλουν το χερι ακομα ποιο βαθια στην τσεπη?που ειναι η δωρεαν παιδια?που ειναι αυτα που ταζουνε!ε οχι λοιπον εγω δεν θα τα εδινα γιατι θα επρεπε να στερησω την οικογενεια μου απο κατι αλλο!και θα το εφτανα το θεμα και μεχρι τουν υπουργο!και οι βολεμενες κυριες να κανουν σωστα τη δουλεια τους γιατι πληθος ανεργου κοσμου περιμενει για δουλεια...
μεσα στο μυαλο μου εισαι......χθες το βραδυ δεν κοιμηθηκα καλα.....σκεφτομουν αυτα που ειδα.....βρηκα που ειναι η Α'ΒΑΘΜΙΑ της περιοχης,παω τωρα........
Link to comment
Share on other sites

και πολυ καλα θα κανεις!ασε γιατι τα εχω παρει τωρα με ενα τσοκαρο...πηρα τηλ στο κεπ να πω οτι δεν εμφανιζονται τα αποτελεσματα για τα εισιτηρια για να δω για τους γονεις μου και ενα τσοκαρο εδωσε το τηλ σε μια αλλη και λεει παρε γιατι δεν θα συνενοηθουμε σημερα.....και ποια εισαι ρε τσοκαρο που μιλας ετσι.που σε βαλανε στο χωριο σε μονιμη δουλεια διπλα στο σπιτι σου.που δουλεψε το μεσον.αντε στα κομματια πια.εμεις ιδρωνουμε για το μεροκαματο της πεινας και αυτη ανοιγει και στομα στον κοσμο..

Link to comment
Share on other sites

Κάτι παρόμοιο είχα δει και εγώ στο δημόσιο νηπιαγωγείο που είχα γράψει το γιο μου πέρσι συν ότι υπήρχε και μία τηλεόραση που απασχολούσε αρκετά παιδιά στο κανάλι 9. Επίσης για να πας στο σχολείο έπρεπε να περάσεις μία λεωφόρο χωρίς φανάρι (άκρως επικίνδυνη. Για τις τουαλέτες έμαθα ότι μπορούμε, αν συμφωνούν όλοι οι γονείς να πληρώνουμε μια καθαρίστρια να καθαρίζει και το πρωί γιατί το κράτος πληρώνει μία μόνο στο τέλος της μέρας. Από το διευθυντή του σχολείου (γιατί υπήρχε και δημοτικό στον ίδιο χώρο) έμαθα ότι υπάρχουν αρκετά θέματα που χρειάζονται λύση και προσπαθεί ο σύλλογος γονέων χρόνια τώρα άδικα. Το αποτέλεσμα ήταν να γράψω το παιδί σε ιδιωτικό νηπιαγωγείο που θα συνεχίσει και δημοτικό εκεί (ευτυχώς που με πίεση μου το δεχτήκανε γιατί τότε που πήγα εγώ τελευταία στιγμή είχαν κλείσει οι θέσεις). Προτίμησα να στερηθώ άλλα πράγματα αλλά δε το μετάνιωσα που έστειλα το παιδάκι μου εκεί (δε μου περισσεύουν χρήματα αλλά ευτυχώς δεν έχω δάνεια να "τρέχουν" και μένω σε δικό μου σπίτι) Σε αρκετούς τομείς το Δημόσιο ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι απαράδεχτο και αυτό στο θέμα της Παιδείας δε το ανέχομαι. Μακάρι να ήταν όλοι οι εκπαιδευτικοί και το σύστημα σωστό, πρέπει να είσαι πολύ τυχερός (μη πω @@@@φαρδος )για να πέσεις σε καλή περίπτωση. Valiagz σου εύχομαι να βρεις άκρη, εγώ δεν είχα ούτε χρόνο ούτε κουράγιο να το κυνηγήσω άλλο το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ απαράδεκτο να εκβιάζεται έμμεσα ο γονιός είτε να γράψει το παιδί του σε ιδιωτικό, είτε να πληρώνει επιπλέον χρήματα στο δημόσιο νηπιαγωγείο. Εννοείται ότι με τις συνθήκες που επικρατούν κι εμείς τελικά στη δεύτερη λύση καταλήγουμε, γιαυτό οι καταγγελίες για τις νηπιαγωγούς πάνε κι έρχονται λες και τα βάζουμε στην τσέπη μας. Πρέπει να αντιδράσετε ως γονείς και να απαιτήσετε από τους υπεύθυνους αυτά που όφειλαν να παρέχουν. Γιατί σπάνια οι γονείς διαμαρτύρονται για την καθαριότητα π.χ. ή για την έλλειψη παιδαγωγικού υλικού και αναλώσιμων στο δήμο και στην Πρωτοβάθμια, παρά κάνουν καταγγελίες στις νηπιαγωγούς για τα έξτρα που ζητούν. Προφανώς για τη στάση και τον επαγγελματισμό συναδέλφων δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη παρά μόνο αν έχω δει κάτι εγώ η ίδια, καταλαβαίνετε πόσο δύσκολη είναι η θέση μου. Να ξέρετε όμως ότι κι εμείς παλεύουμε και διαμαρτυρόμαστε ακόμη και για εκείνες που επιλέγουν να αμαυρώνουν την εικόνα του κλάδου.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μανουλες,γυρισα......πηγα στην Α!βαθμια και βρηκα τον προισταμενο....αρχισα να του καταθετω την εμπειρια μου...ετρεμα ολοκληρη μονο που τα θυμομουν παλι....

"τι να σας πω,πρωτη φορα το ακουω" μου ειπε.δεν τον πιστεψα γιατι οση ωρα του μιλουσα κοιταζε το κομπολοι του αμηχανα και οχι εμενα.αυτο υποδηλωνει ενοχη.του ειπα επισης οτι πηρα τηλ σε αλλο νηπιαγωγειο πιο μακρια απο μενα (γιατι εννοειτε οτι δεν θα παω το παιδι μου σε αυτο)και που ειπαν οτι δεν ανηκουμε εκει,αν και με βολευει απο αποψη δουλειας.μου απαντησε"οτι ετσι ειναι ο νομος".ναι του λεω αλλα ο νομος να ισχυει για ολους και οχι μονο γιαυτους που δεν εχουν μεσον.και του εδωσα παραδειγματα χωρις βεβαια ονοματα παιδιων που δεν δικαιουνταν να πανε στο συγκεκριμενο νηπιαγωγειο,και με μητερες που δεν εργαζονται και θα μπορουσαν να πανε και αλλου."ναι αλλα ο νομος εχει αλλαξει,δεν εχει σημασια αν δουλευει η μητερα"ωραια..........ακρως κοινωνικο κρατος......σκεφτηκα.

"και απο μενα λεει τι θελεται"και καλα μηπως του ζηταγα να μεσολαβηση αλλα την πατησε.απολυτως τιποτα του απαντησα....το μονο που θελω ειναι να κανεται κατι γιαυτο το νηπιαγωγειο γιατι εγω δεν προκειτε να παω το παιδι μου εκει αλλα υπαρχουν και αλλα παιδια,και ποσο μαλλον οταν υπαρχουν νηπιαγωγοι σαν και τις κοπελες που ειδα το παιχνιδι ειναι χαμενο απο χερι......θα τη βρω την ακρη εστω και αν μου παρει λιγο χρονο.....συμπληρωσα με νοημα.και εφυγα......ενας τυπος με καθαρα δημοσιουπαλληλιστικο υφος.......θα ηθελα να ξυπνησω μια μερα και να μην ξαναδω ανευθυνους δημοσιους υπαλληλους με τι λογικη της καρφωμενης καρεκλας....αλλα μαλλον δεν θα ζω τοτε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένας παππούς από την παρέα των γονιών μου έλεγε το εξής σοφό "τα λόγια είναι λόγια, τα μακαρόνια είναι φαΐ". Με τις προφορικές καταγγελίες άκρη δε θα βρεθεί. Γραπτή καταγγελία μόνο. Για τις εργαζόμενες ίσχυε για τα ολοήμερα ως προς το ότι είχαν προτεραιότητα στην εγγραφή, κατά τα άλλα είσαι υποχρεωμένη να γράψεις το παιδί εκεί που ανήκει. Αν θέλεις σε παρακαλώ στείλε μου με π.μ. σε ποιο γραφείο πήγες.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας!πηγα να τον γραψω σε αλλο νηπιαγωγειο και δεν μου τον περνουν!αν θελω λεει να περιμενω μεχρι της 11 Ιουλιου για να δουνε αν εχουν κενη θεση.αλλιως λεει πρεπει να τον παω στο "απαραδεκτο νηπιαγωγειο".δηλαδη τελικα της ειπα αν δεν το δεχτητε εσεις θα πρεπει να παει ιδιωτικο.ωραιαα........κουραστηκα.αναγκαστικα τωρα θα περιμενω μεχρι της 11 Ιουλιου....

Link to comment
Share on other sites

Μην το ρισκάρεις να μην κάνεις πουθενά αίτηση. Γράψτο στο απαράδεκτο και αν αδειάσει θέση κάνεις μετεγγραφή. Ειδικά αν το παιδί είναι προνήπιο θα σε αφήσουν απέξω με μαθηματική ακρίβεια, γιατί οι θέσεις είναι πάντα πολύ λίγες. Για να γράψεις το παιδί εκπρόθεσμα, δηλ το Σεπτέμβριο, θα πρέπει πάλι να τρέχεις στο Γραφείο για να πάρεις γραπτή έγκριση από τον Προϊστάμενο. Οι εγγραφές ολοκληρώνονται 21 ΙΟΥΝΙΟΥ, τον Ιούλιο δε θα είναι κανένας στο σχολείο.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην το ρισκάρεις να μην κάνεις πουθενά αίτηση. Γράψτο στο απαράδεκτο και αν αδειάσει θέση κάνεις μετεγγραφή. Ειδικά αν το παιδί είναι προνήπιο θα σε αφήσουν απέξω με μαθηματική ακρίβεια, γιατί οι θέσεις είναι πάντα πολύ λίγες. Για να γράψεις το παιδί εκπρόθεσμα, δηλ το Σεπτέμβριο, θα πρέπει πάλι να τρέχεις στο Γραφείο για να πάρεις γραπτή έγκριση από τον Προϊστάμενο. Οι εγγραφές ολοκληρώνονται 21 ΙΟΥΝΙΟΥ, τον Ιούλιο δε θα είναι κανένας στο σχολείο.
το παιδι ειναι νηπιο αρα πρεπει να παει οπωσδηποτε.αυτη κρατησε το τηλ και με ρωτησε αν με ενδιαφερει το ολοημερο η το κλασικο.της ειπα οτι με ενδιαφερει το ολοημερο αλλα αν υπαρχει προβλημα ας τον κρατησουν στο κλασικο.η διευθηντρια του παιδικου που παει τωρα ο γυιος μου μιλησε με την νηπιαγωγο που ειναι φιλη της και περιμενω να δω τι πιθανοτητες εχω.μεχρι τωρα εχουν γραφτει 12 παιδια.πως το βλεπεις?αμα τον γραψω στο αλλο δεν θα το θεωρησουν δεδομενο και δεν θα κανουν καμια προσπαθεια.πως το βλεπεις?
Link to comment
Share on other sites

αααααααααα ξεχασα...περιτο να σου πω οτι προσπαθησαν να δικαιολογησουν την κατασταση για το απαραδεκτο,και ειπα οτι εκανα καταγγελια στο αλλο...αυτο βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ηταν καλο που το ανεφερα,μηπως το παρουν πεισματικα

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι νήπιο κάπως συζητιέται το θέμα. Σιγά να μην το πάρουν πεισματικά. Εσένα θα πάρουν από φόβο, αλλά καλύτερα να ξέρουν ότι δεν αστειεύεσαι. Ε, τώρα για το άλλο σχολείο δε θα μπορούσαν να πουν κάτι, είναι δύσκολο να μιλήσεις για συναδέλφους ακόμη κι αν ξέρεις ότι υπάρχει όντως πρόβλημα. Απλά να είσαι σίγουρη ότι μάλλον για την καταγγελία θα το μάθουν και στο πρώτο σχολείο, οπότε αν χρειαστεί να ξαναπάς πάρε μαζί κι ένα μπουκάλι ξίδι;)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα σας!

η εξεληξη του θεματος εχει ως εξεις....ανελαβε ο συζυγος μου να βγαλει ακρη με το θεμα του σχολειου που εχει περισσοτερη υπομονη απο εμενα.βρηκαμε ακρη με μεσον για να επεμβει ο προισταμενος πρωτοβαθμιας οπως τελικα κανουν ολοι....υπαρχει παραθηρακι του νομου που λεει "για κοινωνικους λογους"να παρει το παιδι στο σχολειο που μας εξυπηρετει λογω δουλειας....και οτι η γιαγια ειναι ΑΜΕΑ(αυτο ειναι αληθηνο)με χαρτια.πηγε να τον γραψει χθες με σημειωμα απο τον προισταμενο αλλα ηταν κλειστα γιατι ειχαν σεμιοναριο.πηγε σημερα και του ειπε η διευθυντρια οτι εκλεισαν οι εγγραφες στις 15 του μηνα.μα ειχανε βαλει χαρτι τα σχολεια οτι οι εγγραφες ειναι 1-21 ιουνιου.ναι λεει αλλα μας ειρθε φαξ για 15.για γελια και για κλαματα μαζι...παρολα αυτα δεν θα τον επερνε γιατι ειχα παει εγω και εκανα λεει φασαρια(αναληθες,δεν εκανα καμια φασαρια στην κυρια αυτη απλα ανεφερα την κατασταση στο απαραδεκτο σχολειο και το λογω που δεν θελω να το παω εκει)και οτι ειναι πολα παιδια σε εκρεμοτητα(ψεμα).ο συζυγος μου της εξηγησε οτι εχει κανει παρατυπια και σε αλλα παιδια.δεν το δεχτηκε.συμπερασμα...το πηρε πεισματικα.πηρε τηλ ο αντρας μου ξανα τον προισταμενο και εμεσως πλην σαφως του ειπε οτι δεν το χειριστηκαμε καλα το θεμα..και δεν επρεπε να αναφερω στην διευθυντρια τιποτα για το αλλο σχολειο στην συγκεκριμενη διευθυντρια...οκ να δεχθω οτι επρεπε να το βουλωσω και να μην τις ευαισθητοποιησω....η ηθικη κυριως ικανοποιηση ειναι οτι ο προισταμενος παραδεχτηκε στον συζυγο μου οτι ΕΙΧΑ ΔΙΚΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και οτι απο τις τρεις νηπιαγωγους μονο η μια απο αυτες θα ειναι τον Σεπτεμβριο.τους ειπε λεει οτι αν δεν διορθωσουν την κατασταση θα ειναι υπο επιτηρηση......;)οποτε η εγγραφη του παιδιου μας αναβαλεται για τον Σεπτεμβριο......σε οποιο σχολειο βρουμε,μπορει να ειναι και για καλο....κατι εκανα εστω και με κοστος

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
:idea:Ακουω τοσα πολλα που με θυμωνουν απιστευτα και βλεπω αλλα τοσα που με θλιβουν πραγματικα,ο 5χρονος γιος μου κανονικα επρεπε να παει σε ενα νηπιαγωγειο πρωην μαγαζι,ελαχιστα τετραγωνικα,αυλη ο ακαλυπτος,μετα απο προσπαθειες καταφερα να τον στειλω σε ενα νηπιαγωγειο με ανθρωπινες συνθηκες,μιση ωρα δρομο απ το σπιτι..μαθαινω για συμπεριφορες απιστευτες απο εκπαιδευτικους ..και λεω μηπως ηρθε η ωρα να αυτοοργανωθουμε?εμεις ειμαστε υπευθυνοι για τα παιδια μας πριν απ ολους και μια τετοια προσπαθεια που αξιζει τοσο θα μπορουσε να ξεκινησει τοσο απλα..ακομα και απο μικρες ομαδες μελετης , αυτομορφωσης γονεων,παιχνιδιου,δραστηριοτητων.Εγιναν καποιες κουβεντες για να επιχειρηθει στο μελλον μια δημιουργια ενος αλλου σχολειου,ενος σχολειο αλληλεγγυης και συνδιαμορφωσης,δεν ξερω ,ολα πεφτουν στο κενο..Δεν θελω να απαξιωσω τους εκπαιδευτικους,αλλωστε κι εγω αυτο εχω σπουδασει,ομως νομιζω πως πρεπει να αρχισουμε να σκεφτομαστε πως μπορουμε ολοι να κανουμε κατι τωρα,κατι που μπορει να αλλαξει πολλα...τι λετε?:wink:
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...