Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΠΙΝΕΙ ΜΕ ΠΟΤΗΡΑΚΙ 14 ΜΗΝΩΝ


Recommended Posts

Βρε κορίτσια ο μικρός 14 μηνών δεν δίχνει πολύ ενδιαφέρον να πιεί μόνος του με το εκπαιδευτικό ποτηράκι. Όταν του το κρατάω εγώ πίνει μια χαρά αλλιώς μόνος του προσπαθεί να πιεί μια γουλιά και το πετάει. Δεν έπρεπε να πίνει τώρα μόνος του?

 

Όταν βλέπει ότι πίνω εγώ νερό με το ποτήρι θέλει να πιεί και αυτός. Εδώ δεν μπορεί η ψειρίτσα να πιει με το εκπαιδευτικό θέλει και των μεγάλων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ε και τι έγινε αμα δεν πίνει ακόμα;

Δοκίμασε να του δωσεις λίγο με το κανονικό (πλαστικό) ποτηράκι!

Αν και πάλι δεν θελει μην αγχωνεσαι!

Μπορεί αυριο να θελει!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ nea mamaka. Για να δούμε. Μου κάνει εντύπωση όμως γιατί τα περσσότερα παιδάκια σ΄αυτη την ηλικία πίνουν.

 

Και η Φελια πίνει (14 μηνων και η δικιά μου) αλλά δεν λέει κάτι αυτο!

Καθε παιδάκι είναι διαφορετικό!

Μην το ξεχνας αυτο!

Μπορεί ο δικός σου να κανει κάτι που δεν κανει η δικιά μου ή κάποιο άλλο παιδάκι!

 

Αλήθεια πότε γεννηθηκε;

22/03/2008 η δικιά μου!

Link to comment
Share on other sites

εμένα πίνει μεν με το ποτηράκι μόνη της αλλα με πιπίλες απο μπιμπερό γιατί με τις άλλες ...πνίγεται...τι να πώ!!! Και φυσικά το γυρναμε και ανάποδα για να μπουγιελωθούμε και να δροσιστούμε ασε...

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η Φελια πίνει (14 μηνων και η δικιά μου) αλλά δεν λέει κάτι αυτο!

Καθε παιδάκι είναι διαφορετικό!

Μην το ξεχνας αυτο!

Μπορεί ο δικός σου να κανει κάτι που δεν κανει η δικιά μου ή κάποιο άλλο παιδάκι!

 

Αλήθεια πότε γεννηθηκε;

22/03/2008 η δικιά μου!

 

:rolleyes: Το καστοράκι μου γεννήθηκε 8/03/2008! Να είναι γερά τα μωράκια μας!

 

A! κορίτσια τα μωράκια σας είναι κουκλιά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ nea mamaka. Για να δούμε. Μου κάνει εντύπωση όμως γιατί τα περσσότερα παιδάκια σ΄αυτη την ηλικία πίνουν.

 

όταν ο μεγάλος έπινε νερό ακόμα με το μπιμπερόν, και ήταν πιο μεγάλος από το δικό σου, είδα ένα παιδάκι στο πάρκο που έπινε από μπουκάλι , εννοώ το πλαστικό, το μισόλιτρο!!!!!και ήταν περίπου 8-9 μηνών :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Καθε παιδι εχει τους δικους του ρυθμους κ ειναι λαθος να τα συγκρινουμε μεταξυ τους. Παντως κ η δικια μου ακομα κ τωρα πολλες φορες μας το δινει εμας το μπιμπερο για να της δωσουμε νερο. Κ βεβαια το γαλα θελει παντα να της το δινουμε εμεις, αν κ αλλα παιδακια το πινουν μονα τους απο νωρις.

Ειναι μικρη ακομα. Μην αγχωνεσαι με βλακειες..

Link to comment
Share on other sites

Κ μενα ο μικρος μου 14μηνων ειναι αλλα δεν πινει με το εκπαιδευτικο του ποτηρακι,

δεν ειναι οτι δεν θελει αλλα δεν μπορει.Πνιγετε μολις του το δινω.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην αγχώνεστε και εμένα δεν ήπιε ποτέ από το δικό του ποτηράκι γιατί όπως λέτε και εσείς πνιγότανε. Το πόσα ποτηράκια αλλάξαμε....Σε κάποια δε δεν καταλάβαινε τι έπρεπε να κάνει!!! Αφού είχα αρχήσει και εγώ και έλεγα κάποιο πρόβλημα έχει γιατί του το έδινα από μικρό και καλά για να συνηθήσει....Τελικά ξεκίνησα να του δινώ από κανονικό ποτήρι και ανταποκρίθηκε μια χαρά, οπότε εδώ και πάρα πολλούς μήνες πίνει από ποτήρι και μάλιστα τον τελευταίο μήνα έχει αρχίσει και πίνει μόνος του και χωρίς να βρέχεται παρακαλώ!!!! G STONE εάν βλέπεις ότι δείχνει ενδιαφέρον για κανονικό ποτήρι θα σου πρότεινα να ανταποκριθείς και βασικά να μην αγχώνεσαι το κάθε παιδάκι θέλει το δικό του χρόνο....

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και η δικη μου πνιγεται με το εκπαιδευτικο, αλλα θελει να πινει απο κανονικο δικο της ποτηρακι. Πιστευω οτι με αυτο θα μεινει κ θα ξεκινησει να πινει κανονικα γιατι με το εκπαιδευτικο δεν την πιεζουμε. Αγορασαμε δικο της πλαστικο ποτηρι, κι ομως εκεινη τωρα θελει απο τα γυαλινα τα δικα μας!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ούτε εμείς πίνουμε από ποτήρι... Μόνο μπιμπερό. Με το ποτήρι λίγες γουλιές (εγώ το κρατάω), με καλαμάκι που δοκίμασα δεν καταλαβαίνει να ρουφήξει. Ουφ, κι εγώ προβληματίζομαι, όσο κι αν ξέρω ότι κάθε παιδάκι έχει το ρυθμό του. Και το φαγητό του μόνο αλεσμένο το τρώει. Με σκάει γμτ!΄Ενώ σε άλλα ήταν πολύ γρήγορος (περπάτησε 9 μηνών), σε αυτά πάει με το πάσο του...

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ούτε εμείς πίνουμε από ποτήρι... Μόνο μπιμπερό. Με το ποτήρι λίγες γουλιές (εγώ το κρατάω), με καλαμάκι που δοκίμασα δεν καταλαβαίνει να ρουφήξει. Ουφ, κι εγώ προβληματίζομαι, όσο κι αν ξέρω ότι κάθε παιδάκι έχει το ρυθμό του. Και το φαγητό του μόνο αλεσμένο το τρώει. Με σκάει γμτ!΄Ενώ σε άλλα ήταν πολύ γρήγορος (περπάτησε 9 μηνών), σε αυτά πάει με το πάσο του...

 

Και λοιπόν τι έγινε; Γιατί σκας και στενοχωριέσαι; Πόσα μεγαλύτερα παιδάκια ξέρεις που τρώνε αλεσμένο φαγητό και πίνουν νερό από το μπιμπερό (δε λέω για το γάλα που συμβολίζει και άλλα πράγματα). Όλα θα γίνουν σιγά-σιγά και όλα θα τα καταφέρει. Για το φαγητό για παράδειγμα μπορείς να ξεκινήσεις τώρα να του δίνεις κάποια λιωμένα με το πηρούνι και πολύ αργά και σταδιακά να περάσεις στα επόμενα στάδια. Αυτό το εκβιαστικό τώρα είναι 12 μηνών και πρέπει να πιει από το ποτηράκι ή να φάει κανονικά ή να κόψει την πιπιλά ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο!!! Εντάξει δεν λέω μέσα στις υποχρεώσεις μας σαν γονείς είναι να τους μάθουμε να είναι αυτόνομα αλλά μωρέ είναι μικρούλια ακόμη, για αυτά είναι ολόκληρος άθλος το κάθε τι που καταφέρνουν και τα βλέπεις ότι είναι τόσο περήφανα και σου ''λένε'' μαμά κοίτα τι κάνω τα καταφέρνω μόνος μου και εσύ λιώνεις όπως φαντάζομαι ότι θα έλιωσες όταν τον είδες να περπατάει και μάλιστα 9 μηνών!!!!! Βασικά σε αυτά τα θέματα κλείσε τα αυτιά σου στους απέξω και ανοιξέ τα στο παιδί σου, να ακούσεις για τι είναι έτοιμο και τι όχι. Καταλαβαίνεις τι εννοώ και πως το λεω ε;

Προχθές ένα οικογενειακός μας φίλος ο οποίος είναι παππούς ενός μικρούλη 9 μηνών μου έλεγε αυτό ακριβώς ότι ακόμη δεν περπατάει και δεν μιλάει. Εγώ φυσικά του έβαλα τις φωνές και του είπα ελπίζω αυτά να μην τα μεταφέρετε και στην κόρη σας και νομίζει ότι το παιδί της έχει κάποιο πρόβλημα το οποίο μόλις ξεκίνησε να μπουσουλάει. Μα μου απαντά τα δικά μου τα παιδιά περπάτησαν 8 μηνών και στο χρόνο κάναμε και συζητήσεις, του ανταπαντώ νομίζω ότι εσείς οι παππούδες μεγαλώνοντας ξεχνάτε τα πραγματικά γεγονότα και το μόνο που θυμάστε είναι ότι τα παιδιά σας ήταν υπερήρωες, μήπως αναλύατε και ποίηση....Οπότε μαζεύτηκε και λέει ώστε να μην ανησυχώ είναι φυσιολογικό ε;

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...