Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαρία-Ειρήνη?


elena76

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Αμεσως σκεφτηκα το Μένη ή Μενια, αλλα μετα το ξανα σκεφτηκα. Αφου και τα δυο εχουν μεσα ρ μηπως να βαλεις και το ρ καπου?

 

Μερήνη? Μαρίνια? Μαρήνη?

 

μπα... Το Μερήνη μου αρεσει πιο πολυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ Μιρνα μου θυμηζει την Βιρνα Δρακου...

 

Να σου πω την αλήθεια και μένα το ίδιο...

Απλα σκέφτηκα ότι είναι ωραίο σαν ονομα, αν εξαιρέσεις αυτόν τον συνειρμό, και το παιδάκι και η γενιά του δε θα γνωρίζουν την Βίρνα Δράκου για να κάνουν την αντιπαραβολη...

 

(Σελήνη, ο χοχο!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι το Μαριρένα είναι το πιο εύηχο και διακρίνονται καθαρά και τα δύο ονόματα.

 

 

εμενα αυτο μου θυμιζει μακαρενα!!!:D

 

παμ παραραμ παραριραμ μακαρενααααααα (δε ξερω τα λογια!!:lol:)

Link to comment
Share on other sites

έχω φίλη που από Μαρία-Ειρήνη την φωνάζει Μαρίνη την μικρή της...

άλλο που προτείνω Μαριάνη...αυτά...δεν κατεβάζει τίποτα άλλο το φτωχό μου μυαλουδάκι τώρα!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ιρμα οχι με τιποτα.. ειναι ονομα σκυλου. Μπορεις να την φωναζεις απλα Μαιρη και να λες οτι -ρη- το πηρες απ΄το ειρηνη . Δεν νομιζω οτι τα δυο ονοματα μπορουν να συνδιαστουν ιδιατερα ευηχα οποτε αν χρειαζοταν να το κανω εγω θα κρατουσα μονο το ενα.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elena76 εγω σιγουρα δεν εχω να σου προτείνω κάποιο συνδυασμό αφού ψάχνοντας κάποια μου άρεσαν αρκετά, κανένα όμως πάρα πολύ...και εμείς Ειρήνη- Μαρία θα τη βαφτίσουμε τη μπεμπούλα μας...θα γιορτάζουμε παρέα!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς αποφασίσαμε να δώσουμε το όνομα Μαρία Ειρήνη στην κόρη μας. Κάποιοι τη φώναζαν όμως Μαρία και κάποιοι Ειρήνη. Έτσι για να μην επικρατεί σύγχυση ψάξαμε να βρούμε τρόπο να τα ενώσουμε. Καταλήξαμε στο Μαριτήνη το οποίο βέβαια δε βγαίνει από τα δύο ονόματα (μπαίνει και ένα ταυ ξεκάρφωτο!). Εμάς μας αρέσει οπότε αποφασίσαμε να το κρατήσουμε.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο... Ο ιερέας σας είπε ότι είναι οκ να βαφτιστεί με τα δύο ονόματα το παιδί;

:D:D
Link to comment
Share on other sites

Και εμείς αποφασίσαμε να δώσουμε το όνομα Μαρία Ειρήνη στην κόρη μας. Κάποιοι τη φώναζαν όμως Μαρία και κάποιοι Ειρήνη. Έτσι για να μην επικρατεί σύγχυση ψάξαμε να βρούμε τρόπο να τα ενώσουμε. Καταλήξαμε στο Μαριτήνη το οποίο βέβαια δε βγαίνει από τα δύο ονόματα (μπαίνει και ένα ταυ ξεκάρφωτο!). Εμάς μας αρέσει οπότε αποφασίσαμε να το κρατήσουμε.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο... Ο ιερέας σας είπε ότι είναι οκ να βαφτιστεί με τα δύο ονόματα το παιδί;

Εμεις τον ρωτησαμε και δεν εχει προβλημα.Καλα ειναι κα στο χωριο και εκει ειναι ολα ¨χυμα¨!Εχω ακουσει οτι θελει βεβαιωση απο τον αρχιεπισκοπο της περιοχης!

.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...