Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λίστα με μαιευτήρια που υποστηρίζουν το rooming in!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 184
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • kassiani

    kassiani 22 δημοσιεύσεις

  • virgi

    virgi 13 δημοσιεύσεις

  • elen@

    elen@ 6 δημοσιεύσεις

  • demi

    demi 5 δημοσιεύσεις

  • 2 months later...

Γεννησα τον Ιουλιο στο Ιασω και, αν και ημουν αρνητικα προδιατεθειμμενη (εξαιτιας καποιων προηγουμενων περιστατικων), εμεινα απολυτως ικανοποιημενη και θεωρω οτι οφειλω να το πω για να ειμαστε και δικαιοι (μη λεμε μονο τα στραβα).

 

Εφαρμοζαν απολυτως το rooming in, το οποιο και εγω διακαως επιθυμουσα, εαν ηθελα μου το αφηνανε και τη νυχτα διπλα μου το μωρο (παλι δεν το καταφερα αυτο λογω ικτερου), σεβαστηκαν απολυτως την επιθυμια μου για αποκλειστικο θηλασμο και δεν εδωσαν γουλια ξενο γαλα, οι μαιες βοηθουσαν παρα πολυ τις μητερες να θηλασουν, σε σημειο που μια συγκατοικος μου που ζητησε συμπληρωμα, της το αρνηθηκαν και ξαναεβαλαν το μωρο στο στηθος, ο παιδιατρος σεβαστηκε απολυτως την επιθυμια μου να μη δοθει ξενο γαλα στο μωρο μου παρα τον ικτερο και να βγαζω εγω συνεχεια με το θηλαστρο τις ωρες που το μωρο ηταν στη λαμπα και μου επετρεψε να φυγω επισης παρα τον ικτερο, συνιστωντας μου βεβαια να επαναλαβω μια μετρηση.

 

Κοινως εξεπλαγην πολυ ευχαριστα απο αυτες τις αλλαγες, θεωρω οτι το αιτημα για πιο φιλικα προς στα βρεφη μαιευτηρια που εκφραζεται εντονα τα τελευταια χρονια απο συλλογους οπως πχ η Ευτοκια προφανως εφτασε στα αυτια τους και απο το φοβο μην παμε στα δημοσια μαιευτηρια που ολο και σουλουπωνονται εμφανισιακα και χασουν τα κερδη τους (γιατι δε με πειθουν κιολας οτι το εκαναν απο αγαπη) εκαναν επιτελους μια μεγαλη στροφη.

 

Καμμια σχεση λοιπον η πρωτη μου εμπειρια που επαιζα μπουνιες με μαιες και γιατρους με αυτην την τελευταια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΟ ROOMING IN, ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟ ΧΑΡΗΚΑ ΚΑΙ ΕΝΙΩΣΑ ΣΙΓΟΥΡΗ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ, ΟΤΑΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟ 2ο ΕΚΕΙ ΘΑ ΤΟ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΦΥΣΙΚΑ. ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΩΦΕΛΗΣΕ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ.

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Είμαι καινούργια στο forum και ουσιαστικά αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα. Σε λίγες μέρες μπαίνω στον μήνα μου και αναμένεται να γεννήσω την μπέμπα μου στο Ιασώ σε εξάκλινο. Ισχύει το rooming in για τα οικονομικά πακέτα ή πάει σύμφωνα με την θέση? Δεν έχω ιδέα τί πρόκειται να αντιμετωπίσω καθώς θα είμαι νέα μητέρα και αυτό που θέλω πιο πολύ έιναι να έχω την κόρη κοντά μου και να την θηλάσω! Και έχω ακούσει τόσα πολλά που δεν ξέρω τι να πρωτοπιστέψω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα! Είμαι καινούργια στο forum και ουσιαστικά αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα. Σε λίγες μέρες μπαίνω στον μήνα μου και αναμένεται να γεννήσω την μπέμπα μου στο Ιασώ σε εξάκλινο. Ισχύει το rooming in για τα οικονομικά πακέτα ή πάει σύμφωνα με την θέση? Δεν έχω ιδέα τί πρόκειται να αντιμετωπίσω καθώς θα είμαι νέα μητέρα και αυτό που θέλω πιο πολύ έιναι να έχω την κόρη κοντά μου και να την θηλάσω! Και έχω ακούσει τόσα πολλά που δεν ξέρω τι να πρωτοπιστέψω...

 

Κανονικοτατα ισχυει για ολα τα δωματια. Γεννησα τον Ιουλιο και αυτη τη φορα εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη και απο το ρουμινγκ ιν και απο την υποστηριξη του θηλασμου.

Αλλο μαιευτηριο ηταν.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ισχύει το rooming in στο ΜΗΤΕΡΑ? Δηλαδή αν το ζητήσω, θα έχω συνέχεια τα παιδάκια μαζί μου ή απλά θα τα φέρνουν για θηλασμό? Για μπανάκι θα τα κάνουν οι μαίες ή εγώ? Εχω μπερδευτεί!

----------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Κανονικοτατα ισχυει για ολα τα δωματια. Γεννησα τον Ιουλιο και αυτη τη φορα εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη και απο το ρουμινγκ ιν και απο την υποστηριξη του θηλασμου.

Αλλο μαιευτηριο ηταν.

 

Ευχαριστώ πολύ Kassiani. Βρέθηκα μπερδεμένη με αυτά που ακούω από 'δω και από 'κει.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω καινουργια εδω, αν και εδω και καιρο διαβαζω διαφορα θεματα στο forum που με εχουν βοηθησει παρα πολυ.

Θα γεννησω τον Δεκεμβριο στο Μητερα και θα ηθελα πολυ να εχω το μωρακι μου διπλα μου. Οταν ομως ζητας rooming-in υπογραφεις κανενα χαρτι οτι η ευθυνη του μωρου ειναι δικη σου ή κατι τετοιο; Κατι ειχα ακουσει για το Ιασω αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

Εχει καποια κοπελα γεννησει προσφατα στο Μητερα με rooming-in για να με διαφωτισει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kassiani μακαρι να αλλαξαν προς το καλυτερο τα πραγματα γιατι κι εγω εκει θα γεννησω με το καλο, και μ αυτα που εχω ακουσει εχω τρομαξει λιγο...για να δουμε....

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εγώ που γέννησα στο Αρεταίειο, δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Και το δεύτερο παιδί μου, όταν έλθει με το καλό, εκεί θέλω να το γεννήσω.

Αυτό με τον όροφο είναι ίσως πρόβλημα, αν και εγώ δεν το αντιμετώπισα.

Στο Αρεταίειο έχει δωμάτια σε δύο ορόφους (στο ισόγειο και στον πρώτο). Εγώ ήμουν στον πρώτο και εκεί είναι που έχουν και τα μωρά. Οπότε, όταν ήταν να θηλάσω, το είχα στο δωμάτιό μου κανονικά. Οι κοπέλες, όμως, που ήταν στον κάτω όροφο, την ώρα του θηλασμού χρειαζόταν να ανέβουν πάνω και θήλαζαν τα μωράκια τους σε ειδική αίθουσα. Απαγορεύται ρητά να φύγουν τα μωρά από τον όροφο.

Εγώ επειδή το ήξερα για πάνω και κάτω όροφο, επιδίωξα (χωρίς να χρειαστεί, είναι η αλήθεια, να κάνω κάτι ιδιαίτερο και χωρίς να χρειαστεί να ζητήσω την επέμβαση του γιατρού μου) να είμαι στον πάνω. Είναι και λίγο θέμα συγκυριών, επειδή στη συγκεκριμένη μαιευτική κλινική τα δωμάτια δεν είναι πολλά, δεν έχει εφημερείες μέρα παρά μέρα (όπως το Αλεξάνδρα και το Ελενα) και δεν πηγαίνει, συνήθως, κάποιος να γεννήσει, αν ο γιατρός του δεν είναι πανεπιστημιακός σε αυτό το νοσοκομείο.

Την ώρα της γέννας ήταν ο γιατρός μου, ένας ειδικευόμενος, η μαία και μία ειδικευόμενη μαία. Δεν έχω παράπονο από κανέναν (εννοείται από τους υπόλοιπους πέρα από τον γιατρό μου που έτσι και αλλιώς τον είχα συνειδητά επιλέξει) και όλοι με βοήθησαν πολύ στη διαδικασία. Το μωράκι το πήρα αγκαλιά όταν γεννήθηκε (πριν το καθαρίσουν και το πλύνουν), αλλά αργότερα έμεινα μόνη μου στην αίθουσα της ανάνηψης, όπως είναι απαραίτητο. Στην αίθουσα των νεογνών του έκαναν μπάνιο και το έντυσαν, παρουσία του συζύγου μου (του το έδωσαν να το πάρει και αυτός αγκαλιά) και των γιαγιάδων.

Δεν το έχεις όλη την ώρα μαζί σου στο δωμάτιο, μόνο τις ώρες του θηλασμού, για τον οποίο εμένα προσωπικά με βοήθησαν οι μαίες να τα καταφέρω. Αργησα να κατεβάσω αρκετό γάλα (περισσότερο από μία εβδομάδα μετά τη γέννα) και καμμία μαία δεν μου είπε να μην το θηλάσω, αν και ήταν αρκετά μικρό και κουραζόταν. Μου έδειξαν πως να θηλάζω, μου έλυσαν τις όποιες απορίες. Εγώ επέλεξα να του δίνω και λίγο συμπλήρωμα (μου το έδιναν από εκεί), ενώ είχα βάλει πιο πριν το μωρό στο στήθος για αρκετή ώρα, διότι έβλεπα πως η μπουμπούκα δεν χόρταινε και εγώ δεν είχα άλλο γάλα. Μετά από μία περίπου εβδομάδα και ενώ είχα πάει ήδη στο σπίτι μου η ποσότητα του γάλακτος αυξήθηκε και έκοψα το συμπλήρωμα χωρίς να έχει το παραμικρό πρόβλημα το παιδί.

Αυτό που μπορεί να σου τύχει στο Αρεταίειο, όπως και στα άλλα πανεπιστημιακά (Αλεξάνδρα, Αττικό) αν ο γιατρός σου είναι καθηγητής, είναι να πέσεις σε ώρα μαθήματος και πριν από τη γέννα, κατά τη διάρκειά της ή μετά να είναι παρόντες και φοιτητές και να κάνουν και αυτοί μέρος του μαθήματος σε εσένα. Εμένα δεν μου έτυχε, διότι γέννησα νωρίς το πρωί και μόνο μετά, πέρασαν κάποιοι φοιτητές από το χώρο ανάνηψης, χωρίς να επέμβουν σε κάτι. Απλά, κάθε μέρα το πρωί έρχονται, μαζί με τον επικεφαλής καθηγητή, επίσκεψη στο δωμάτιο. Ο καθένας έχει αναλάβει κάθε γυναίκα, σε ρωτά το ιστορικό και σε "παρακολουθεί", λέγοντας στον καθηγητή για την κάθε περίπτωση. Εμένα δεν με ενόχλησε καθόλου και ήξερα πως, επιλέγοντας πανεπιστημιακό νοσοκομείο, μπορεί να το έβρισκα μπροστά μου.

 

ΕΠΕΙΔΗ ΚΙ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΕΚΕΙ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ, ΕΙΧΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ. ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΩΘΗΣΕΙΣ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΕΝΑ ΠΟΔΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΚΙ ΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ. ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΠΟΙΗΜΕΝΟ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ, ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΤΡΑΠΕΖΟΚΟΜΟΥΣ, ΕΙΝΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΙΟ ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ. ΕΠΙΣΗΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΣΠΑΣΜΕΝΑ ΝΕΡΑ ΣΧΕΔΟΝ ΔΥΟ 24ΩΡΑ ΜΕ ΜΗΚΩΝΙΟ, ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΦΑΕΙ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ. ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΕΚΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΣΥΝΕΧΩΣ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.

XI64p2.pngtk60p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες. Δεν έχω γεννήσει ακόμη, αλλά, αν με αξιώσει ο θεός να γεννήσω, θα πάω στο Αρεταίειο.

Λοιπόν, από όσα διάβασα εδώ πίστευα ότι στο Αρεταίειο τα μωρά είναι χωριστά από τις μητέρες στον 1ο όροφο και ότι οι μητέρες, για να τα δουν πρέπει να πηγαίνουν στον 1ο όροφο.

Την Πέμπτη γέννησε η ξαδέλφη μου στο Αρεταίειο και έπαθα πλάκα!

Το μωρό όλη μέρα στο δωμάτιο μέσα στο πυρέξ (η ξαδέλφη μου έχει δωμάτιο στο ισόγειο), υποστηρίζουν απόλυτα τον μητρικό θηλασμό, οι μαίες είναι εξυπηρετικότατες και βοηθούν πάρα πολύ τη μητέρα στα σχετικά με τη φροντίδα του παιδιού της, τα δωμάτια πεντακάθαρα και μάλιστα έμαθα ότι πρόσφατα ανακαινίστηκε το μαιευτήριο και τα δωμάτια ήταν βαμμένα κάποια σε ροζ χρώματα, άλλα σε γαλάζια και άλλα σε κίτρινο ωραίες διχρωμίες. Γενικώς ήταν πολύ περιποιημένα, το φαγητό μια χαρά, το μωρό μέσα στο δωμάτιο, αν χρειαζόταν συμπλήρωμα, μέχρι να κατέβει το γάλα, το δίνανε οι μαίες και γενικώς έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη.

Η ξαδέλφη μου μένει σε τρίκλινο, το οποίο είναι τεράστιο και άνετο. Επειδή έχω δει και τρίκλινα του Λητώ, καμία σχέση, του Αρεταίειου τα τρίκλινα είναι πολύ καλύτερα.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε λιγες μερες μπαινω στον 9ο και μιλωντας με τη μαια του γιατρου μου της ειπα οτι θελω να θηλασω αποκλειστικα απο την αρχη.Γενναω στο ιασω και μου ειπε οτι πλεον εχουν rooming in ανεξαρτητα απο το δωματιο και μπορεις να εχεις διπλα σου το μωρο οσο θες.Βεβαια αλλαγμα και μπανιο φωναζεις και στο κανουν οι μαιες.Δεν ξερω...πολυ ιδανικο ακουστηκε...εχει καμια μαμα προσφατη εμπειρια?

Στην πρωτη μου κορη(2008) ειχα παρει εξακλινο και το μωρο το εφερναν καθε 4 ωρες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γεννησα τον περασμενο Ιουλιο και ναι, ομολογω, ηταν ιδανικα.

Το μωρο δεν ηπιε σταγονα ξενο γαλα, βοηθουσαν πολυ στο θηλασμο, σχεδον επεμεναν και το μωρο ηταν συνεχεια διπλα μου (οπως πρεπει να ειναι τα νεογεννητα) και το επαιρναν ειτε οποτε ηθελα, ειτε για αλλαγμα και μπανιο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Gennisa gia deuteri fora sto Mitera stis 02.03.10

Kata tin eisagogi sto maieutirio zitisa to Rooming Inn paroti eixa tis amfibolies mou (ligo logo tis gripis ara kai tou episkeptiriou, ligo apo arnitika sxolia allon mamadon pou eixa akousei) alla Doxa To Theo apodeixtike i kaliteri epilogi ever.

Katarxin to Mitera kata tin diki mou apopsi exei ginei pio filiko ston thilasmo kai exoun ginei pio austiroi me tis ores episkeptiriou (gennisa kai ton proto mas gio ekei kai eixa apogoiteuthei apo tin antimetopisi tous kai tin epimoni tous na dosoun xeno gala). To moro to exeis mazi sou apo tin proti stigmi pou anebaineis sto domatio (ennoeite afou to etoimasoun kai to exetasoun) kai mporeis na to exeis 24ores to 24oro ektos kai an theleis gia kapio, opoiodipote logo na erthei kapoia maia na to parei kai na to ferei otan to zitiseis i stin periptosi tou Apokleistikou Mitrikou Thilasmou otan peinasei. Tis protes dio meres pou imoun ekei i politiki tou maieutiriou itan na kaloume tis maies se periptosi pou to paidi prepei na allaxtei kathos den ypirxan allaxieres sta domatia, omos to mesimeri tis deuteris meras i proistameni mas efere mia allaxiera (eimastan to proto domatio pou eixe allaxiera) kai apo tote mporousame i mones mas na allazoume to paidi i mporousame na kalesoume mia maia na mas allaxei kai parallila mathei pos allazoume-plenoume to paidi. Epernes apla tilefono kai sou allazan to paidi mesa sto domatio i se boithagane. To proi tis imeras pou tha bgainame egkatastisane kai kainourgia brisi sto mpanio oste na einai pio eukolo na pleneis to moro ston niptira :) Oso afora to thema tou episkeptiriou pali eida allagi....isos logo tou rooming inn ta pragmata itan pio austira kai etsi den ypirxe mpougio sto domatio, oute ena ekatommirio louloudia alla kai oi idies oi manades eimastan pio austires me to episkeptirio dioti eixame ta mora mesa :)

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας, εχω μια απορια σχετικα με το rooming in.. δηλαδη αν ζητησω 3κλινο ( γενναω αυγουστο στο λητω ) και rooming in, ωραια θα εχω το μπεμπε συνεχεια μαζι μου , αν το εχουν και οι αλλες δυο μανουλες διπλα μου ,εμεις οι μανες ποτε ακριβως κοιμομαστε?????:eek: φανταζομαι δε συντονιζονται τα μωρα να κλαινε τις ιδιες ωρες για μαμ!! και δε θα ξυπναει το ενα το αλλο??? :?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην οταν παιρνεις 3κλινο υποχρεωτικα δεν εχεις την ησυχια που μπορει να θελεις, καθως ειναι μαιευτηριο και οχι νοσοκομειο.

Αυτο σημαινει οτι εστω και η μια να εχει το μωρο διπλα θα εχετε "φασαρια", αλλα και διπλα να μην τα εχετε, θα σας τα φερνουν οχι παντα σε ωρες καταλληλες.

Το μαιευτηριο ειναι μια κατασταση "ενδιαμεση".

Ουτε ειναι νοσοκομειο ωστε να απαιτεις απολυτη ησυχια, ουτε πας για διακοπες για να κοιμασαι ολη μερα.

Θα πρεπει να παρεις μονοκλινο και να τους πεις να σου φερνουν το μωρο μονο οταν θελεις εσυ.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

αγαπητη κασσιανη.....

σ'ευχαριστω για την απαντηση,

νομιζω οτι καταλαβαινω τη διαφορα νοσοκομειου απο το μαιευτηριο, καθως πρωτα ο θεος, θα ειναι η τριτη φορα που θα το επισκεφτω αλλα η πρωτη φορα που θα επιτρεπετε να εχω το μωρο μου μαζι μου.. :wink:

οσο αφορα τις διακοπες, την ησυχια και τον υπνο ολη μερα προτιμω να μη το σχολιασω για ευνοητους λογους!!!...............

η απορια μου ηταν αν μενει χρονος να κοιμηθεις το βραδυ, οσο κοιμαται το μωρο σου, δεδομενου οτι θα υπαρχουν 3 μωρα( αν τα εχουν ολες) που λογικα θα κλαινε διαφορετικες ωρες για να φανε και ισως παρασυρετε το ενα απο το αλλο οταν νιαουριζουν..! ναι σαν ιδανικη λυση για κατι τετοιο θα ηταν το μονοκλινο , αλλα no money no honey ... που και να τα ειχα δεν θα τα εδινα για τεσσερις ημερες... απλα να δω και εγω εντυπωσεις ηθελα:-D sorry για το μεγαλο μνμ! καληνυχτα!

Link to comment
Share on other sites

elen@ ego imoun se triklino sto Mitera kai eilikrina den thimamai na ypirxe kapia "enoxlisi"

1) to klama tous einai akoma toso "xamilon tonon" kai efoson eisai dipla tou prolabaineis na to sikoseis prin dinamosei

2) einia mia toso diaforetiki empeiria kai mallon se xalaronei opos kai to moro dioti den sou kribo oti mou ekane entiposi to posi iremia eixame emeis sto domatio mas paroti eimastan to mono domatio pou eixe Rooming Inn ston orofo. Ta alla mora ourliazane otan ta fernane gia fagito stis manoules tous kai ginotan panikos sta alla domatia eno emas itan irema giati mas eixane dipla tous :)

3) emeis koimomastan mia xara kai otan tixaine na xipnisei ena apo to mora itan enas toso fisiologikos ixos pou apla eblepes xamogela kai apo tis alles kopeles.

Auta. Ante me to kalo, me enan pono kai panta gero kai dinato!!!

Αγγελουδια μου σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ γιατι καθε μερα μαζι σας ειναι ενα μεγαλο πανεπιστημιο χωρις ημερομηνια αποφοιτησης

Link to comment
Share on other sites

τινακι ευχαριστω! ναι σωστο και αυτο , με το που θα κλαψει( νιαουρισει!!)θα το παρεις αγκαλιτσα... εμενα στη πιο μικρη θυμαμαι οταν μου τη εφερναν, περα οτι με κοψοχολιαζανε μερικες φορες γιατι με σκουντουσαν:lol:, οτι δεν εκλαιγε αλλα ακουγα τη πορτα απο το θαλαμο που ανοιγε για να τα μοιρασουν και γινοταν χαμος !!! και ειχα ζητησει και αποκλειστικο θηλασμο και στις δυο κορες μου , τωρα πως μου τα εφερναν μαζι με ολο το μωροστολο :roll: ολα μαζι πεινανε? χαχα!!

αρα εμεινες ευχαριστημενη και σε σχεση με τις αλλες μανουλες,αυτο εχει σημασια, σιγουρα και εγω θα το ζητησω, πιο πολυ για το θηλασμο και φανταζομαι να κοιμηθεις διπλα στο αστερακι σου απο τη πρωτη νυχτα θα ειναι τελειο:-D

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα στο πανεπιστημιακο Ιωαννινων.τον μπεμπουλη τον ειχα μαζι μου απο το πρωτο βραδυ και εκτος του μπανιου τα υπολοιπα τα εκανα μονη μου.Οσο αφορα τον θηλασμο δεν με βοηθησαν ιδιαιτερα 1-2 φορες μου εδειξαν και την τριτη που ξαναρωτησα κατι με εβρισαν επειδη δεν τα καταφερνα.οπως καταλαβεναιτε η ψυχολογια μου στο πατωμα.αισθανομουν αχρηστη επειδη δεν μπορουσα.αποτελεσμα:γεννησα τριτη ξημερωματα και σαββατο γυρισα σπιτι .προσπαθουσα συνεχεια αλλα μαλλον με λαθος τροπο.Κυριακη μου πετρωσε το στηθος.:-(τρομερος ο πονος(εχω μεγαλο στηθος).δευτερα στο γυναικολογο στην Κερκυρα.αλλος η@@Ος εδω .με το που με βλεπει αρχισε να φωναζει οτι αν δεν καταφερω να το ξεπετρωσω και παθω μαστιτιδα θα μου κανει ενχειρηση:shock::shock: και μου εδωσε μισο χαπι για να σταματησει η πολυ ροη και να πρωλαβω να το ξεπετρωσω .τρομαξα τοσο πολυ ,6 ημερων λεχωνα και εκλεγα ολη νυχτα .να ειναι καλα ο αντρουλη μου που με βοηθησε.κοριτσακια μου 2 μερες μετα δεν ειχα καθολου γαλα να ταισω το μωρο μου.ερχοταν η ωρα για θηλασμο και με προσπαθεια με το θηλαστρο εβγαζα 20ml. φταιω και εγω που δεν ενημερωθηκα σωστα απο την αρχη.εχουν περασει τοσοι μηνες και ακομη το σκεφτομαι.ηθελα πολυ να τον θηλασω αλλα....συγνωμη αν σας κουρασα και βγηκα εκτος θεματος αλλα τα ειπα και ξεσκασα.παω να φαω ενα γλυκακι μπας και ηρεμησω γιατι συνγχυστηκα παλι:evil::evil:

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...