Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ


ΣΠΑΓΑΝΝΑ

Recommended Posts

Εμεις κοριτσια ειμασταν ΑΥΣΤΗΡΟΙ σ'αυτο το θεμα,χωρις βεβαια να λεω οτι ειμασταν και ΣΩΣΤΟΙ.Προσωπικα μας βγηκε σε καλο,η μικρη μας ηταν πολυ λιγοφαγη και λιγο υπνο εκανε,οταν ξεκινησε με πεισμα να'ρχετε στο κρεβατι μας για υπνο την εβγαζα αλλα με τιποτα δεν εμενε στο δικο της, μελανιαζε απο το κλαμα,μια φορα την πηραμε διπλα μας,την στριμωξαμε και εφυγε μονη της,αλλα το κλαμα-κλαμα,ετσι αναγκαστηκα και κοιμομουν στο δικο της εγω.Προτιμουσα να ταλαιπωρουμε εγω και σιγα-σιγα να της το σταματησω παρα να μαθει το κρεββατι μας για δικο της(ηταν και ο χαρακτηρας της τετοιος,παιζει ρολο κι αυτο).Αρκετοι γνωστοι μας που επερναν τα παιδια στο κρεβατι τους τρομαξαν να τους το κοψουν με αποτελεσμα τα νευρα να'χουν χτυπησει κοκκινο λογω ελλειψεις προσωπικης επαφης του ζευγαριου.Βεβαια ολα ειναι σχετικα!!!αναλογα και το παιδι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα σας πω εγω τι εκανα.

μεχρι 16μηνων κοιμοταν ελαχιστα,ξυπναγε συνεχεια,καποια στιγμη δεν αντεχαμε αλλο και κοιμοταν αναμεσα μας.επεφτα για υπνο εγω μαζι με το μωρο το βραδυ και κοιμοταν για κανα 6μηνο μαζι μας.οταν πηγε περιπου 2,5 χρονων του ειπα οτι θα βγαλουμε την κουνια γιατι τωρα μεγαλωσε και θα ειναι πολυ τυχερος γιατι τωρα θα εχει μεγαλο κρεββατι ,δικο του,ε,λοιπον με το που βαλαμε το καινουργιο μεγαλο κρεββατι στο δωματιο του,ως δια μαγειας δεν θελησε ποτε ξανα να κοιμηθει στο δικο μας,απο την πρωτη μερα κιολας,εμεινα αφωνη!εκει που χτυπιοταν και με τιποτα δεν ηθελε να κοιμαται μονος του ,αμεσως αλλαξε.δοκιμαστε το!

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω εγω τι εκανα.

μεχρι 16μηνων κοιμοταν ελαχιστα,ξυπναγε συνεχεια,καποια στιγμη δεν αντεχαμε αλλο και κοιμοταν αναμεσα μας.επεφτα για υπνο εγω μαζι με το μωρο το βραδυ και κοιμοταν για κανα 6μηνο μαζι μας.οταν πηγε περιπου 2,5 χρονων του ειπα οτι θα βγαλουμε την κουνια γιατι τωρα μεγαλωσε και θα ειναι πολυ τυχερος γιατι τωρα θα εχει μεγαλο κρεββατι ,δικο του,ε,λοιπον με το που βαλαμε το καινουργιο μεγαλο κρεββατι στο δωματιο του,ως δια μαγειας δεν θελησε ποτε ξανα να κοιμηθει στο δικο μας,απο την πρωτη μερα κιολας,εμεινα αφωνη!εκει που χτυπιοταν και με τιποτα δεν ηθελε να κοιμαται μονος του ,αμεσως αλλαξε.δοκιμαστε το!

Αυτη η αλλαγη απο κουνια σε κρεββατι εχω ακουσει οτι πιανει πολυ για να φυγουν απο της μαμας και του μπαμπα,εμεις δεν το ειχαμε σκεφτει αλλα και να το σκεφτομασταν δεν μπορουσαμε να της παρουμε απο τοσο νωρις κρεββατι(οικονομικοι οι λογοι).Παντως οσοι μπορουν κι εγω ειμαι της γνωμης να το δοκιμασουν ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!:-D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

συμφωνώ πολύ με την kit katerina όπως και με άλλες από σας.

εγώ πριν κάνω παιδί έλεγα "εγώ να κοιμηθώ με το παιδί στο κρεβάτι μου; απα πα! πώς το κάνουν μερικοί; " και τώρα αν με καλορωτήσεις βρίσκω λόγους για τους οποίους η μικρή μου δεν πρέπει να κοιμάται μαζί μας. όμως...

πιστεύω ότι ανάλογα την κάθε περίπτωση, το κάθε παιδί. η κάθε κατάσταση σε οδηγεί και σε καθοδηγεί. και όταν γίνεσαι γονιός βλέπεις τα πράγματα αλλιώτικα από ό,τι τα έβλεπες πριν.

διαβάζουμε παραμύθια πριν κοιμηθεί, την αγκαλιάζω, τη φιλάω και την ευχαριστιέμαι!!! :P:p:p:p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ο γιος μου κοιμαται στο κρεββατι μας απο τοτε που γυρισαμε απο τις διακοπες,οταν τον βαζουμε στο δικο του βαζει τα χερια του και κανει εμετο τι να κανω;

BkuAp2.pngNxSUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πάντως το σίγουρο είναι ότι αν τον πάρεις στο κρεββάτι αφού κάνει εμετό είναι σαν να του λες: "Ναι, αυτός είναι ο τρόπος να με πείσεις". Μετά θα σου κάνει εμετό και για άλλα πράγματα που θα θέλει πολύ.

 

Τώρα το αν θα αποφασίσεις να τον πάρεις στο κρεββάτι σου οι απόψεις διίστανται. Είναι δική σου απόφαση.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου κοιμαται στο κρεββατι μας απο τοτε που γυρισαμε απο τις διακοπες,οταν τον βαζουμε στο δικο του βαζει τα χερια του και κανει εμετο τι να κανω;

 

καταρχην δες εσυ τι θες..ειναι στοχος σου να τον μαθεις να κοιμαται στο κρεβατι του ή εισαι υπερ του family bed; ξεκαθαρισε το μεσα σου, εμενα με βοηθησε παρα πολυ αυτο....επισης δες τι ταιριαζει στο παιδι σου ...

το παιδακι σου ειναι μικρο , σε εχει αναγκη και προσπαθει με το τροπο του να σου δειξει τι θελει και τι δε θελει...δε σε χρησιμοποιει απλα θελει να τραβηξει τη προσοχη σου και να σου δειξει οτι κατι το ενοχλει .....

βοηθησε το να βρεις τροπους να σου εκφραζει τη δυσαρεσκεια ή την ικανοποιηση του χωρις να πιεζεται τοσο πολυ .....

Link to comment
Share on other sites

Πριν γίνω μανούλα άκουγα τους ψυχολόγους σε διάφορες εκπομπές να λένε οτι το μωρό ποτέ δεν πρέπει να κοιμάται ανάμεσα στο ζευγάρι και συμφωνούσα απόλυτα!

Η μικρούλα μου είναι 9 μηνών και κοιμάται στο κρεβατάκι της στο διπλανό δωμάτιο.Αρκετές φορές ξυπνάει 4-5 η ώρα το πρωί και θέλει αγκαλιά.

Ναι αλλά εγώ 6:30 ξυπνάω για δουλειά και θέλω να ξανακοιμηθώ αμέσως.Ο μόνος τρόπος για να την κοιμήσω είναι να τη βάλω στο κρεβάτι μας στη μέση και να πατάω τον αγκαλίτσα της για να τραγουδάει.Αν δεν με πάρει ο ύπνος πρώτη την επιστρέφω στο κρεβάτι της.Αλλιώς λέω και τον άντρα μου να έχει το νού του μην τσαλαπατήσει το μωρό(κοιμάται ατσούμπαλα γιατί)και την αφήνω μέχρι το πρωί μαζί μας.

Εσείς επιτρέπετε το παιδί στο κρεβάτι;Είναι λάθος λέτε;

Link to comment
Share on other sites

κ εγω τα ιδια ελεγα πριν γινω μανουλα κ παρ ολο που δεν δουλευω σαν εσενα,δεν εχω το κουραγιο να ξενυχταω στο δωματιο της μεχρι να ξανακοιμηθει.

ετσι την πιαρνω κ εγω αναμεσα μας καμια φορα .

αν ειναι λαθος θα δειξει στο μελλον.παντως εγω χρειαζομαι ξεκουραση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,

 

Και εμενα ο γιος μου ειναι 14 μηνων και κοιμαται αναμεσα μας. Δεν γινεται να τον αφηνω να μπλανταζει στο κλαμα. Τον λυπαμαι:( ελπιζω μεγαλωνοντας να μαθει να κοιμαται μονος του:D

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν υπάρχει λάθος και σωστό σε αυτά τα θέματα... Όλα έχουν να κάνουν με το τί σε ενοχλεί και δεν θέλεις με τίποτα να συνηθίσει το παιδί σου. Θεωρούσα κι εγώ ότι δεν πρέπει να μάθει η μικρή με τίποτα να κοιμάται μαζί μας. Μέχρι και στις διακοπές νοικιάζαμε δωμάτια ή studios με 2 κρεβατοκάμαρες. Η κόρη μου λοιπόν, έχει κοιμηθεί ανάμεσά μας μόνο τις ημέρες που ήταν άρρωστη για να μπορώ να την θερμομετρώ χωρίς να σηκώνομαι τη νύχτα μιας και την επομένη δούλευα... Από τα 2 1/2 και μετά ούτε αυτό γίνεται αφού όταν είναι άρρωστη κοιμάμαι εγώ μαζί της στο δικό της κρεβάτι. Όμως ρε κορίτσια τελικά, μου λείπει αυτό.... Όταν είμαστε ξαπλωμένες στο κρεβάτι της για το βραδινό παραμύθι δεν θέλω να φύγω, θέλω να είμαστε μαζί, να κοιμηθούμε αγκαλίτσα και όσο απίστευτο και να φαίνεται την προηγούμενη εβδομάδα που της το πρότεινα μου είπε ΟΧΙ!!!

Βικούλα μην κολλάς στα "πρέπει", αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα (εννοώ αν βολεύεσαι) να κοιμάσαι με το παιδί σου κάντο! Κάποτε θα φύγει, έχεις δει πολλούς ενήλικες να κοιμούνται με τους γονείς τους???:P:p:p

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα. ο μικρουλης μου κοντευει να κλεισει τους 6 μηνες. μαζι μας εχει κοιμηθει μονο οταν περνουσε τους κολικους του για να του ζεσταινουμε τη κοιλιτσα με τα χερια μας. οταν περασαν οι κολικοι τον εβαλα παλι στη κουνια του. θεωρω πως εκει ειναι η θεση του να κοιμαται. θελω να μαθαινει πως ο καθενας μας εχει το ρολο του. ξαπλωνουμε μαζι να παιξουμε, ή να κατσουμε απλά αλλά οχι να κοιμηθει μαζι μας. θα ήτανε πολυ ωραιο, αλλα τι γινεται αμα συνηθισει;

Link to comment
Share on other sites

... και όσο απίστευτο και να φαίνεται την προηγούμενη εβδομάδα που της το πρότεινα μου είπε ΟΧΙ!!!

 

bounitsa, τι μπορει δηλαδη να γινει; Το χειροτερο που μπορει να συμβει ειναι να εχεις ενα ευτυχισμενο παιδι, που συντομα δε θα σε θελει κιολας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ μανούλες, μέχρι να αποκτήσω παιδί έλεγα ότι δεν θα το μάθω να κοιμάται μαζί μας. Τώρα όμως μου είναι λίγο δύσκολο να το κάνω, οσο είμαστε στο νοσοκομείο κοιμόμαστε μαζί, όταν γυρνάμε σπίτι μας δεν θέλει με τίποτα να κοιμηθεί στην κούνια του, τον βάζουμε λοιπόν στο κρεβάτι μας μέχρι να τον πάρει ο ύπνος και μετά το πάμε στην κούνια του,(η οποία είναι στην κρεβατοκαμαρά μας). Οταν λοιπόν το πάρει χαμπαρι αρχίζει τη μουρμούρα και το ψευτοκλάμα. Τι να τον κάνω τότε,να τον αφήσω να κλαίει δεν μπορώ στεναχωριέμαι, οπότε τον ξαναπαίρνω μαζί μας.

Νομιζω τελικά οτι μας κάνουν ότι θέλουν μια σταλιά πλασματάκια:-P:-P:-P:D:D:D,ολα τα καταλαβαίνουν.:wink::wink:

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω μαζι σας... βαλτε τα παιδακια να κοιμηθουν οπου θελουν.μια χαρα παιδακια θα γινουν .μακαρι να ειναι μονο αυτο που τα κακομαθαινει!!!

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ 6/8/04 ΝΙΚΟΛΑΣ 23/9/05

ΕΚΤΟΡΑΣ 2/2/09

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πολυ προβληματισμενη με αυτο το θεμα...

Συνηθως τον κοιμιζω στο κρεβατι μας και μετα τον βαζω στη κουνια του. Το πρωι ομως θελει αγκαλιτσες και ξανακοιμαται στο κρεβατι μας. Ισως νιωθει σιγουρια δε ξερω.

Συντομα θα τον παμε στο δωματιο του και μαλλον θα ειναι περιοδος δυσκολης προσαρμογης και ξενυχτιου μεχρι να μαθει οτι η μανουλα δε θα του βαζει τη πιπιλα το βραδυ οταν ξυπναει..

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πριν γίνω μανούλα άκουγα τους ψυχολόγους σε διάφορες εκπομπές να λένε οτι το μωρό ποτέ δεν πρέπει να κοιμάται ανάμεσα στο ζευγάρι και συμφωνούσα απόλυτα!

Η μικρούλα μου είναι 9 μηνών και κοιμάται στο κρεβατάκι της στο διπλανό δωμάτιο.Αρκετές φορές ξυπνάει 4-5 η ώρα το πρωί και θέλει αγκαλιά.

Ναι αλλά εγώ 6:30 ξυπνάω για δουλειά και θέλω να ξανακοιμηθώ αμέσως.Ο μόνος τρόπος για να την κοιμήσω είναι να τη βάλω στο κρεβάτι μας στη μέση και να πατάω τον αγκαλίτσα της για να τραγουδάει.Αν δεν με πάρει ο ύπνος πρώτη την επιστρέφω στο κρεβάτι της.Αλλιώς λέω και τον άντρα μου να έχει το νού του μην τσαλαπατήσει το μωρό(κοιμάται ατσούμπαλα γιατί)και την αφήνω μέχρι το πρωί μαζί μας.

Εσείς επιτρέπετε το παιδί στο κρεβάτι;Είναι λάθος λέτε;

 

και εγω αυτα πιστευα, πριν αποκτησω τη μικρουλα μας!!!τελικα αν τη νυχτα ξυπνησει και οσες φορες ξυπνησει με το που δει οτι δεν ειναι στο κρεβατι μας τοτε μας φωναζει ολο χαρα η αν εχει ξυπνησει απο καποιο εντονο ονειρο με μεγαλη παρακληση για να ερθει στο κρεβατι μας...επειδη τα κρεβατια μας ειναι κολλητα πολλες φορες ερχεται στο δικο μας σαν κουταβακι,με τα ματια κλειστα..τωρα πως χωραμε σε ημιδιπλο και οι τρεις μας αλλο θεμα....παντως το ευχαριστιομαστε ολοι μας πολθ!!!

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου με΄χρι 6 μηνών κοιμόταν στο κουνάκι που είχα δίπλα απο την κρεβατοκαμάρά μου...επειδη ειναι μικρός ο χωρος μολις έγινε 6 τον πήρα στο κρεβάτι μου γιατι λογω δουλειας ο αντρας μου ειναι εξωτερικό και φοβόμουν μην μπει κανεις σπίτι.εως 15 μηνών κοιμόταν αγκαλιά μου στο κρεβάτι μου....αλλά πριν τον βαλω στο κρεβάτι μου κοιμόταν στην κουνια του μέχρι να πάω και εγω....σας πληροφορώ ο γιος μου εδω και 4 μηνες ειναι 19 μηνών πια και κοιματε στην κουνια του και δεν ξυπνάει την νύχτα!!!

 

και αυτα τα περίεργα που λένε μανάδες και μη, του τύπου:

όχι αγκαλιά γιατι θα μάθει, αγκαλια τον είχα μέχρι 10 μηνών ουτε δουλειες δεν έκανα ,τις έκανα την νύχτα και τώρα ο σκατούλης μου τρεχει και δεν τον πέρνω καθόλου.

 

μην του κάνεις όλα τα χατίρια, ότι θέλει ο γιος μου ήμουνα αλλα δεν θέλει και τιποτα μόνα τα φιλακια μου.

 

παράτα το και στο ριλάξ στο πάρκο....καμια 10ρια ώρες, σιγα μην παρατούσα μονο του στο ριλάξ, είδα και μια γνωστης μου όλη μερα παρατημενο για να κανει τα τσιγαράκια της με της φιλενάδες, το σπιτι της μες τη βρώμα που δεν πέρνει αγκαλια το παιδί της καθόλου και το παιδι 15 μηνων ακόμα να περπατησει ουτε μιλάει ενω ο δικός μου 10 μηνών περπάτησε μιλαέι και το σπίτι μου λάμπει και ειμαι και μονη.

 

μην το κοιμίζεις στο κρεβάτι γιατι θα μαθει κ.α. μωράκι 6 μηνών πέθανε απο αναρρόφηση γιατι κοιμόταν στην κουνια και η μαμα στο διπλανο δωματιο δεν το άκουσε....και επίσης της ίδιας φίλης μου που έγραψα που το έχει παρατημενο κοντεψε να παθει ασφυξια σχεδον 10 μηνών στην κουνια (απο το μαξιλαρι η απο κουκλάκι δεν θυμαμαι τι μου είπε) γιατι με κορόιδευε που κοιμάμαι μαζι με το μωρό.Τα έχω παρει με την συγκεκριμένη που έχει το μωρό της παρατημένο στο παρκο και στο ριλάξ κάθε μέρα!!!

 

δεν τα πιστευω γιατι εγω ζω για να κάνω το γιο μου ευτυχισμένο δεν θελω να κλαιει...αμα χτυπήσει ας κλάψει...δεν θα τον κάνω μαμάκια λογω τον παραπάνω αλλά του δινω όλη την αγάπη μου....

και οι γονεις μου μεγάλωσαν 5 παιδιά σε ένα δωμάτιο (λογω οικονομικών δυσκολιών) και γιναμε ανεξάρτητοι ανθρωποι γρηγορα, αλλά πάνω απο όλα αγαπημένοι μεταξύ μας!!!

και αν φοβόσαστε μην το πατησετε στο κρεβάτι σας παρτε ένα στρωμα και κοιμηθειτε στο δωματιο του!Το έχω χρησιμοποιεισει πολλές φορές!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι η μικρη μου στο κρεβατι μας κοιμαται....ακομα...

το προβλημα μου ειναι...για ποσο ακομα???

(μαλλον μεχρι το δημοτικο.......)

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που έχει πρωτεύουσα σημασία είναι να μάθουμε εμείς το ρόλο μας ως γονείς και στην ηλικία που ένα παιδί είναι βρέφος (μηνών) αυτό που οφείλουμε να μάθουμε είναι να ανταποκρινόμαστε στις ανάγκες του.

 

Εμείς έχουμε χρέος να μάθουμε το ρόλο μας ως γονείς και πολύ αργότερα θα έρθει η σειρά των παιδιών να μάθουν.

 

Δυστυχώς οι περισσότεροι μεγαλώσαμε σε περιβάλλοντα που δεν ανταποκρίνονταν στις ανάγκες μας και μάθαμε εμείς να ανταποκρινόμαστε στις ανάγκες των μεγάλων για να επιβιώσουμε. Ως παιδιά με ανικανοποίητες ανάγκες αναπαράγουμε το ίδιο μοντέλο παιδιών με ανικανοποίητες ανάγκες.

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που έχει πρωτεύουσα σημασία είναι να μάθουμε εμείς το ρόλο μας ως γονείς και στην ηλικία που ένα παιδί είναι βρέφος (μηνών) αυτό που οφείλουμε να μάθουμε είναι να ανταποκρινόμαστε στις ανάγκες του.

 

Εμείς έχουμε χρέος να μάθουμε το ρόλο μας ως γονείς και πολύ αργότερα θα έρθει η σειρά των παιδιών να μάθουν.

 

Δυστυχώς οι περισσότεροι μεγαλώσαμε σε περιβάλλοντα που δεν ανταποκρίνονταν στις ανάγκες μας και μάθαμε εμείς να ανταποκρινόμαστε στις ανάγκες των μεγάλων για να επιβιώσουμε. Ως παιδιά με ανικανοποίητες ανάγκες αναπαράγουμε το ίδιο μοντέλο παιδιών με ανικανοποίητες ανάγκες.

 

Μπραβο συμφωνω απόλυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η μπέμπα μου κοιμόταν σε καλαθούνα από την πρώτη μέρα δίπλα μας. 3,5 μηνών κοιμήθηκε όλο το βράδυ για πρώτη φορά, και την έβαλα αμέσως στο κρεβατάκι της στο δωμάτιό της. Σημειώνω πως θήλαζα αποκλειστικά εως 6 μηνών αλλά δεν ξύπναγε το βράδυ από εκείνο το σημείο και μετά. Από τότε κοιμάται 11 ώρες περίπου σερί.

 

Τις τελευταίες μέρες όμως επειδή είναι 17 μηνών και πλησιάζει η ώρα να χαρακτηριστεί "νήπιο", φαίνεται πως το βράδυ βλέπει όνειρα και κλαίει από φόβο. Εννοείται πως ξυπνάω και την παίρνω αγκαλίτσα. Σε 2-3 λεπτά έχει ξανακοιμηθεί 9 στις 10 φορές. Την ακουμπάω στο κρεβατάκι της μόλις καταλάβω οτι έχει ηρεμήσει τελείως η αναπνοή της και συνεχίζει τον ύπνο της. Δύο φορές χρειάστηκε να την πάρω και στο κρεβάτι αλλά δεν μπορώ να κοιμηθώ καλά γιατί κουνιόμαστε και οι τρεις. Γενικά είμαι υπέρ του να προσαρμόζει κάποιος τις συνήθειές του ανάλογα με τις ανάγκες ενός μωρού. Δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση να αισθάνεται παραμελλημένη!

 

Η μητέρα μου ισχυρίζεται και επιμένει οτι 16 μηνών εγώ δεν φορούσα πλέον πάνα, σηκωνόμουν το βράδυ και την φώναζα για να μου ανάψει το φως να πάω τουαλέτα... Τί να πώ, μου φαντάζει απίστευτο τώρα βλέποντας τη μικρή μου σε αυτή την ηλικία.. Τώρα της φαίνεται οτι η κορούλα μου έχει αργήσει χαχαχαχχχχχ. Μάλιστα μου λέει οτι "αρνείται" να πάει να τα κάνει στο γιογιο !! αχαχαχαχ Γενικά το τί πιστεύει ο καθένας δεν σημαίνει οτι είναι και σωστό!

 

Επίσης απίστευτο μου φαίνεται να θεωρείς πως είναι ασφαλές ένα μωρό σε αυτή την ηλικία να τριγυρνά στο σπίτι... Μπορεί να σου 'χει πέσει κάτι βρε παιδί μου κάτω από τον καναπέ και να το βρεί. Εγώ δεν την αφήνω ποτέ χωρίς επιτήρηση. Μόλις πάει σε άλλο δωμάτιο μετά από λίγο την φωνάζω ή πηγαίνω να δώ τί κάνει. Αν δεν κάνω λάθος μία γενική οδηγία προς γονείς είναι να μην αφήνουν ένα παιδί κάτω των 2 ετών χωρίς επιτήρηση ποτέ... ακόμα και στο πιο ασφαλές σπίτι. Αυτή η ιστοσελίδα έχει πολύ καλές συμβουλές :http://www.keepingbabiessafe.org/safety_cribs.shtml#

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...