Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ???


Recommended Posts

Επειδή το παιδι μου πηγαινει σε ολοήμερο και εχουν δυο δασκάλες, βλέπω ότι με την πρωινή του δασκαλα δεν κανει τίποτα. Ο μικρός μου λεει οτι το πρωί τους βαζει να ζωγραφίσουν για λίγο και μετα τους αφήνει ελεύθερους και καθεται σε μια καρεκλα. Ο μικρός ,που ειναι και λιγο ζωηρός, παιζει διαφορα παιχνιδια με τους φίλους του όπως μπουνιές-σπρωξιές κλπ. (φοβαμαι ότι καποια στιγμη θα χτυπήσουν ασχημα)

Οταν καποιο παιδάκι χτυπήσει τότε σηκώνεται και βάζει τιμωρία κάποιο.

 

Η μεσημεριανή δασκάλα βρίσκει ενα τμήμα μπάχαλο και μεχρι να το συνεφέρει περναει καμια ωρα. Κανει μεγαλες προσπαθειες όμως, οφείλω να αναγνωρίσω.

 

Η ερώτηση μου είναι : Ειναι δυνατό να μην κανουν τίποτα τα παιδάκια του νηπιαγωγείου τις πρώτες ώρες και να περιμένουν να τα κάνουν όλα με την μεσημεριανή τους δασκάλα??? Και τότε ποιος ο ρόλος της νηπιαγωγού?

Φύλαξη κανει ο οποιοσδήποτε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απο οτι καταλαβα μιλας για δημοσιο νηπιαγωγειο.Αν αυτο που σου λεει το παιδι ειναι αληθεια και το εχεις διασταυρωσει γιατι δεν κανεις μια καταγγελια;Ειναι κριμα τοσα παιδια να χανουν το χρονο τους χωρις να μαθαινουν τιποτα και χωρις να προετοιμαζονται για του χρονου που θα πανε πρωτη.Καλο το παιχνιδι αλλα αν θελαμε τα παιδια μας μονο να παιζουν θα τα γραφαμε σε παιδοτοπους και οχι στα νηπιαγωγεια.

Επισης απο την στιγμη που το νηπιο μπηκε στην υποχρεωτικη εκπαιδευση του Υπουργειου Παιδειας υπαρχει μια υλη που πρεπει να βγει.Εννοεις οτι η πρωινη δασκαλα δεν τους κανει απολυτως τιποτα; :shock::shock::shock:

 

Link to comment
Share on other sites

Μιλάω για δημοσιο νηπιαγωγειο βέβαια γιατι το ιδιωτικο που πηγαινε δεν ειχε αδεια και αναγκαστηκαμε να φυγουμε.

 

Οταν πηγα και βρηκα την δασκάλα και τη ρώτησα τι ακριβως κάνουνε μου απάντησε οτι εχουν κάνει τα γραμματάκια απο ΜΙΑ φορα και οτι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να τα κάνουν δεύτερη -κάτι που δεν ισχύει βέβαια- παλαιότερα δε, τους δίνανε φυλλάδια, αλλά τα κόψανε γιατι τα παιδάκια έκαναν εμετό πανω στα φυλλάδια.

Οπως καταλαβαίνεις με έφερε εκτός εαυτού και έφυγα συγχυσμένη. Μετά έμαθα ότι εβαλε τιμωρία το μικρό την ιδια και την επόμενη μερα (τυχαίο???)

 

Οσο για την καταγγελία, την σκεφτήκαμε πολλές μαμαδες του σχολείου, γιατι άλλα παιδάκια γυρνάνε με κοκκινα αφτιά από το τράβηγμα, αλλά επειδή την φοβούνται ότι θα ξεσπάσει στα παιδάκια κάνουνε απλά υπομονη να περάσει η χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

Οσο για την καταγγελία, την σκεφτήκαμε πολλές μαμαδες του σχολείου, γιατι άλλα παιδάκια γυρνάνε με κοκκινα αφτιά από το τράβηγμα, αλλά επειδή την φοβούνται ότι θα ξεσπάσει στα παιδάκια κάνουνε απλά υπομονη να περάσει η χρονιά.

 

Οπωσδήποτε καταγγελία! :twisted:

Στείλε το σύζυγο μπας και φοβηθεί να της ξεκαθαρίσει ότι την επόμενη φορά που θα αγγίξει το παιδί σας ή θα βάλει τιμωρία θα έχει να κάνει μαζί του και με το Υπουργείο γιατι θα πρεπει να δικαιολογήσει τις πρακτικές της. Η σιωπή δεν είναι λύση. Την ίδια σκέψη με εσάς έκαναν και οι περσινές μαμάδες και το πρόβλημα διαιωνίζεται. και την πληρώνουν τα φετινά παιδιά, τα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως συμβαινει.εκανα πρακτικη για νηπιαγωγος σε ενα δημοσιο νηπιαγωγειο και συνεβαινε αυτο που λες.με τη διαφορα οτι η ηταν δυο δασκαλες που αλλαζαν βαρδιες.η μια εκανε ολη τη δουλεια και η αλλη καοταν και εδινε στα παιδια φωτοτυπιες για να χρωματιζουν ολη τη μερα.δεν ξερω που αλλα καπου πρεπει να απευθυνθεις.ειναι κριμα για τα παιδακια να πηγαινουν σχολειο και να χανουν το χρονο τους.για αυτο δεν αγαπανε το σχολειο ποτε.κανε κατι κι τοι βγει.τουλαχιστον θα εχεις προσπαθησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταγγελια και μαλιστα συντομα,ειδικα εαν χρησιμοποιει το ξυλο ως "μεσο" :shock: διαπαιδαγωγησης :shock::shock::shock:

Δυστυχως δεν ειμαι σιγουρη για το που πρεπει να απευθυνθεις,ξεκινα απο το Δημο και βλεπεις.ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Οποιος εχει ψυχολογικα προβληματα 'η βαριεται,να καθεται σπιτι του!!! :evil::evil::evil:

 

Link to comment
Share on other sites

, αλλά επειδή την φοβούνται ότι θα ξεσπάσει στα παιδάκια κάνουνε απλά υπομονη να περάσει η χρονιά.

 

Θα ήθελα να ακούσω τι θα απαντήσουν αυτοί οι γονείς στα παιδιά τους, όταν κάποτε τους ρωτήσουν "γιατί μαμά δεν έκανες κάτι για να προστατέψεις τότε;".

 

Άλλο υπομονή, άλλα συνενοχή. Απαράδεκτη συμπεριφορά, κατά τη γνώμη μου.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα περίμενα να κανουν περισσοτερα πράγματα το πρωι που ειναι πιο 'φρέσκα' και ξεκουραστα και να παιζουν και να χαλαρωνουν στο απογευματινο τμημα.

Στο δημοσιο που πηγαινει ο γιος μου, πάντως, βλέπω ότι με το που φτάνουν το πρωι τα μικρά, αρχιζουν αμεσως κι ασχολουνται με κατασκευές/ζωγραφιες κλπ. Δεν ξερω πώς και πότε κανουν 'μάθημα' - εγω απλά βλέπω το αποτέλεσμα: ο μικρός διαβάζει πλέον κανονικά. Συλλαβιστα μεν, αλλα μπορει να διαβάσει μόνος του ολοκληρο βιβλιαρακι...Και αυτο μονο με τη δουλεια στο σχολειο...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα πρακτικη σε δημοσια νηπιαγωγεια καποτε στα νιατα μου :?:lol: και θυμαμαι μια απο τις χρονιες , οτι την εβδομαδα προσαρμογης που πηγαιναμε για να μαθουμε τα παιδακια ετυχε να μην υπαρχει κοπελα φοιτητρια. Ε γινοταν της κακομοιρας. Παιδακια να τρεχουν σαν παλαβα πανω κατω και οι νηπιαγωγοι να πινουν καφε στο γραφειο. Για τους τυπους τα μαζεψε η νηπιαγωγος για ενα τεταρτο ειπαν 2-3 τραγουδακια και ξαναεφυγε. Αφου μας ελεγαν μαναδες οτι ειναι τυχερες που ερχονται φοιτητριες και εχουν ενα προγραμμα τα παιδια και μαθαινουν 5 πραγματα γιατι αν περιμεναν απο τις νηπιαγωγους σωθηκαν. :roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκανα πρακτικη σε δημοσια νηπιαγωγεια καποτε στα νιατα μου :?:lol: και θυμαμαι μια απο τις χρονιες , οτι την εβδομαδα προσαρμογης που πηγαιναμε για να μαθουμε τα παιδακια ετυχε να μην υπαρχει κοπελα φοιτητρια. Ε γινοταν της κακομοιρας. Παιδακια να τρεχουν σαν παλαβα πανω κατω και οι νηπιαγωγοι να πινουν καφε στο γραφειο. Για τους τυπους τα μαζεψε η νηπιαγωγος για ενα τεταρτο ειπαν 2-3 τραγουδακια και ξαναεφυγε. Αφου μας ελεγαν μαναδες οτι ειναι τυχερες που ερχονται φοιτητριες και εχουν ενα προγραμμα τα παιδια και μαθαινουν 5 πραγματα γιατι αν περιμεναν απο τις νηπιαγωγους σωθηκαν. :roll:

 

Αν αυτο που λες ισχυει ακομα για καποια νηπιαγωγεια,δεν λεω για ολα,ειναι τραγικο!!!!!!Τι μπορουμε να κανουμε????

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σίγουρα θα έπρεπε όλοι οι γονείς με ανάλογα προβλήματα να εναντιώνονται ΚΑΙ σίγουρα θα έπρεπε και οι υπεύθυνοι των σχολείων (βλ. διευθυντές, προϊσταμένους κ.λ.π.) να έχουν διάθεση να βοηθήσουν. ΑΛΛΑ δυστυχώς δεν ισχύει πάντα αυτό!!!!

Και εξηγώ τα παραπάνω αφηγούμενη τη δική μας ιστορία. Το παιδί μου πηγαίνει φέτος νήπια μεγάλα. Η νηπιαγωγός της τάξης απαράδεκτη!!!! Τόσο όσον αφορά την εκπαίδευση, (δεν έχουν μάθει ΤΙΠΟΤΑ) όσο και όσον αφορά την συμπεριφορά. Και δεν εννοώ ότι είναι βίαιη ή απότομη, ή προσβλητική με τα παιδιά!!! Το ακριβώς αντίθετο. Είναι πάρα πολύ ήρεμη και μαλακή σε τέτοιο σημείο που όχι μόνο δεν μπορεί να επιβληθεί μέσα στη τάξη, αλλά ούτε και να προλάβει χτυπήματα, κλωτσιές κ.λπ. που συμβαίνουν την ώρα του "μαθήματος". Πολλοί λοιπόν γονείς από την τάξη μας μαζευτήκαμε από τον 1ο κιόλας διδακτικό μήνα και συζητήσαμε το πρόβλημα μας με την Διευθύντρια του Σχολείου. Οι απαντήσεις που πήραμε ήταν συγκεχυμένες και διπλωματικές. Η συζήτηση έκλεισε ζητώντας μας να κάνουμε υπομονή επειδή ακόμη είμαστε στην αρχή! Μετά την υπομονή που κάναμε και μετά από δική της προτροπή απευθυνθήκαμε στην υπεύθυνη για τα νηπιαγωγεία του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσ/νίκης. (Το νηπιαγωγείο μας είναι Πειραματικό) Εκεί η απάντηση που λάβαμε ήταν η εξής: Γνωρίζουμε το πρόβλημα, η συγκεκριμένη εκπαιδευτικός ενώ έχει πτυχία, μεταπτυχιακά, μετεκπαιδεύσεις στο εξωτερικό κ.λπ. είναι ανίκανη να διδάξει μέσα σε μία τάξη και για αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα απολύτως!!! :shock: Το επόμενο βήμα μας ήταν να απευθυνθούμε στον προϊστάμενο Α βαθμιας εκπαίδευσης ο οποίος επειδή για κάποιους λόγους δικούς του τα έχει βάλει με τα Πειραματικά μας απάντησε να στέλναμε τα παιδιά μας στο σχολείο της γειτονιάς και όχι σε Πειραματικό!!! Όπως καταλαβαίνετε διαδραματίστηκαν σκηνές απείρου κάλλους με απειλές ότι θα τους βγάλουμε στα κανάλια κ.λπ χωρίς φυσικά αποτέλεσμα. Το θέμα είναι ότι εφόσον ο κάθε εκπαιδευτικός δεν κακοποιεί λεκτικά ή σωματικά τα παιδιά μας κανένας δεν μπορεί να πειράξει!!! :twisted: Προσωπικά το πήρα απόφαση εδώ και καιρό ότι δεν θα γίνει τίποτα και προσπαθώ από μόνη μου να δείξω στο παιδί μου κάποια πράγματα. Αν είναι σωστό ή λάθος δεν γνωρίζω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο σχολείο πηγαίνει απλά και μόνο για να λείπει κάποιες ώρες από το σπίτι και να εκτονώνεται παίζοντας ή παλεύοντας με άλλα παιδιά.... Γιατί κάποιοι έτσι έχουν καταντήσει τη δημόσια εκπαίδευση.......

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα έπρεπε όλοι οι γονείς με ανάλογα προβλήματα να εναντιώνονται ΚΑΙ σίγουρα θα έπρεπε και οι υπεύθυνοι των σχολείων (βλ. διευθυντές, προϊσταμένους κ.λ.π.) να έχουν διάθεση να βοηθήσουν. ΑΛΛΑ δυστυχώς δεν ισχύει πάντα αυτό!!!!

Και εξηγώ τα παραπάνω αφηγούμενη τη δική μας ιστορία. Το παιδί μου πηγαίνει φέτος νήπια μεγάλα. Η νηπιαγωγός της τάξης απαράδεκτη!!!! Τόσο όσον αφορά την εκπαίδευση, (δεν έχουν μάθει ΤΙΠΟΤΑ) όσο και όσον αφορά την συμπεριφορά. Και δεν εννοώ ότι είναι βίαιη ή απότομη, ή προσβλητική με τα παιδιά!!! Το ακριβώς αντίθετο. Είναι πάρα πολύ ήρεμη και μαλακή σε τέτοιο σημείο που όχι μόνο δεν μπορεί να επιβληθεί μέσα στη τάξη, αλλά ούτε και να προλάβει χτυπήματα, κλωτσιές κ.λπ. που συμβαίνουν την ώρα του "μαθήματος". Πολλοί λοιπόν γονείς από την τάξη μας μαζευτήκαμε από τον 1ο κιόλας διδακτικό μήνα και συζητήσαμε το πρόβλημα μας με την Διευθύντρια του Σχολείου. Οι απαντήσεις που πήραμε ήταν συγκεχυμένες και διπλωματικές. Η συζήτηση έκλεισε ζητώντας μας να κάνουμε υπομονή επειδή ακόμη είμαστε στην αρχή! Μετά την υπομονή που κάναμε και μετά από δική της προτροπή απευθυνθήκαμε στην υπεύθυνη για τα νηπιαγωγεία του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσ/νίκης. (Το νηπιαγωγείο μας είναι Πειραματικό) Εκεί η απάντηση που λάβαμε ήταν η εξής: Γνωρίζουμε το πρόβλημα, η συγκεκριμένη εκπαιδευτικός ενώ έχει πτυχία, μεταπτυχιακά, μετεκπαιδεύσεις στο εξωτερικό κ.λπ. είναι ανίκανη να διδάξει μέσα σε μία τάξη και για αυτό δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα απολύτως!!! :shock: Το επόμενο βήμα μας ήταν να απευθυνθούμε στον προϊστάμενο Α βαθμιας εκπαίδευσης ο οποίος επειδή για κάποιους λόγους δικούς του τα έχει βάλει με τα Πειραματικά μας απάντησε να στέλναμε τα παιδιά μας στο σχολείο της γειτονιάς και όχι σε Πειραματικό!!! Όπως καταλαβαίνετε διαδραματίστηκαν σκηνές απείρου κάλλους με απειλές ότι θα τους βγάλουμε στα κανάλια κ.λπ χωρίς φυσικά αποτέλεσμα. Το θέμα είναι ότι εφόσον ο κάθε εκπαιδευτικός δεν κακοποιεί λεκτικά ή σωματικά τα παιδιά μας κανένας δεν μπορεί να πειράξει!!! :twisted: Προσωπικά το πήρα απόφαση εδώ και καιρό ότι δεν θα γίνει τίποτα και προσπαθώ από μόνη μου να δείξω στο παιδί μου κάποια πράγματα. Αν είναι σωστό ή λάθος δεν γνωρίζω. Το μόνο σίγουρο είναι ότι στο σχολείο πηγαίνει απλά και μόνο για να λείπει κάποιες ώρες από το σπίτι και να εκτονώνεται παίζοντας ή παλεύοντας με άλλα παιδιά.... Γιατί κάποιοι έτσι έχουν καταντήσει τη δημόσια εκπαίδευση.......

 

 

:shock::shock: Δεν καταλαβα,δηλαδη,επειδη καποιος σπουδασε,μπορει και να διδαξει;;;;Eτσι απλα;;;Με ποια κριτηρια;;;;Και καβαντζωσαμε μια θεση και δεν μας κουναει ΚΑΝΕΙΣ;;;;To γνωριζουν και ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να κανουν τιποτα;;;;;Kαλε βγαλτε τους ΟΛΟΥΣ στις ειδησεις.Δεν παμε καθολου καλα... :cry::cry::cry:

 

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock: Δεν καταλαβα,δηλαδη,επειδη καποιος σπουδασε,μπορει και να διδαξει;;;;Eτσι απλα;;;Με ποια κριτηρια;;;;:cry::cry::cry:

 

Τα κριτήρια είναι τα "χαρτιά" (πτυχία, μεταπτυχιακά, μετεκπαίδευση, διδασκαλείο κ.λπ.) Σύμφωνα με αυτά είναι απολύτως άξια με περγαμηνές. Η πράξη όμως διαφέρει, διότι για να δουλέψεις με παιδιά προσχολικής ηλικίας θα πρέπει αυτό που πιστοποιούν τα πτυχία σου ότι κατέχεις να μπορείς και να το εφαρμόσεις! Να μπορείς είσαι επικοινωνιακή, φιλική και κοντά στο παιδί για να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του και ταυτοχρόνως να μπορείς να το συνετίζεις όπου και όταν χρειάζεται. Για όλα τα προηγούμενα λοιπόν κανένας εκπαιδευτικός δεν ελέγχεται από κανέναν αρμόδιο φορέα. Εσύ λοιπόν ως γονιός μεν αλλά όχι ως εκπαιδευτικός δεν έχεις ΚΑΝΕΝΑ δικαίωμα να κρίνεις το έργο του εκπαιδευτικού και στηριζόμενοι πάνω σε αυτό γράφουν όλοι στα παλιά τους τα παπούτσια όλες τις ενστάσεις και τα παράπονα σου. Υπάρχει δε και η περίπτωση να μην θέλουν να συντάξουν δυσμενή έκθεση για κάποιον συνάδελφο τους για να μην κατηγορηθούν από άλλους συναδέλφους κ.λπ. Είναι λοιπόν η γνωστή περίπτωση που λέμε όλοι "ΝΑ ΜΗ ΣΟΥ ΤΥΧΕΙ".....

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το παιδι μου πηγαινει σε ολοήμερο και εχουν δυο δασκάλες, βλέπω ότι με την πρωινή του δασκαλα δεν κανει τίποτα. Ο μικρός μου λεει οτι το πρωί τους βαζει να ζωγραφίσουν για λίγο και μετα τους αφήνει ελεύθερους και καθεται σε μια καρεκλα. Ο μικρός ,που ειναι και λιγο ζωηρός, παιζει διαφορα παιχνιδια με τους φίλους του όπως μπουνιές-σπρωξιές κλπ. (φοβαμαι ότι καποια στιγμη θα χτυπήσουν ασχημα)

Οταν καποιο παιδάκι χτυπήσει τότε σηκώνεται και βάζει τιμωρία κάποιο.

Η μεσημεριανή δασκάλα βρίσκει ενα τμήμα μπάχαλο και μεχρι να το συνεφέρει περναει καμια ωρα. Κανει μεγαλες προσπαθειες όμως, οφείλω να αναγνωρίσω.

 

Η ερώτηση μου είναι : Ειναι δυνατό να μην κανουν τίποτα τα παιδάκια του νηπιαγωγείου τις πρώτες ώρες και να περιμένουν να τα κάνουν όλα με την μεσημεριανή τους δασκάλα??? Και τότε ποιος ο ρόλος της νηπιαγωγού?

Φύλαξη κανει ο οποιοσδήποτε.

 

επαναφέρω το αρχικό ποστ για να ρωτήσω το εξής:

1) μήπως τα παιδιά μας πηγαίνανε στο ίδιο νήπιο (λέω "πηγαίνανε" γιατί εγώ τον πήρα από εκει...)

2) εαν δεν ήταν στο ίδιο νήπιο τα παιδάκια μας (το πιθανότερο) μήπως αυτή είναι η πάγια τακτική των δημόσιων νηπιαγωγείων????

 

Α! και τελείως πληροφοριακά να σας πω, ότι ψηφίστηκε τροπολογία στη Βουλή την προηγούμενη Παρασκευή 27/3 (τη νύυυυυυυχτα) που ΞΑΝΑδίνει στους παιδικούς σταθμούς που δεν είχαν πάρει άδεια νηπιαγωγείου, το δικαίωμα να έχουν νηπιαγωγείο... ισα ίσα που μας ταλαιπώρησαν τον Σεπτέμβριο...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως φταιμε κι εμεις που εχουμε παρει στο χαλαρο τη δουλεια της νηπιαγωγου? Θυμαμαι οταν περασα στο παιδαγωγικο ΑΠΘ (ασχετα αν δεν εχω διοριστει ποτε) μου ελεγαν ολοι, τι καλα διαλεξες το καλυτερο επαγγελμα, 3 ωρες χαχαχα χουχουχου μια ωραια πεταλουδα και θα πας σπιτακι σου. Στη σχολη και μεσα απο τις πρακτικες διαπιστωσα οτι δεν ειναι καθολου ετσι. Επρεπε να καθομαι σαν φοιτητρια καθε μερα να γραφω την αυριανη διδασκαλια. Ανα μιση ωρα γινονταν και κατι αλλο. Γυμναστικη, μαθηματικες εννοιες, μητρικη γλωσσα, μουσικη, εικαστικα κλπ με αλλο αντικειμενο καθε φορα που στοχευε καπου. Λεπτη κινητικοτητα, αλτικοτητα, συνολα, ταξινομηση ανα χρωμα , μεγεθος, μουσικα οργανα, πως τα λενε και γιατι, εικαστικα αναλογα με την εποχη, φθινοπωρο αλλες χειροτεχνιες, ανοιξη αλλες , ερχονται τα χελιδονια κλπ. Καταλαβαινετε τι εννοω. Και μεσα σ αυτα να πρεπει να επιβληθεις στα παιδια με το σωστο τροπο. Ε λοιπον κανενας απο τους εξω δεν με πιστευε. Ελα μωρε τωρα που μιλατε κι εσεις 3 ωρες ξυνεστε ειναι δουλεια αυτο? Σιγα τη δουλεια τραλαλα τραλαλο. Δυστυχως υπαρχει αυτη η νοοτροπια στους τριτους αυτη ειναι η αληθεια. :? Απ οτι καταλαβα υπαρχει μεν ενα προγραμμα απο το Υπουργειο αλλα σε λιγα νηπιαγωγεια τηρειται.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια..απαράδεκτα τα δημόσια νηπιαγωγεία ως επι το πλέιστον!Δυστυχώς οι καταπληκτικοί φορείς της Ελλάδος δεν κάνουν τίποτα για αυτό.Εδώ κάνανε υποχρεωτική εκπαίδευση το νηπιαγωγείο χωρίς να υπάρχουν αρκετες σχολικές μονάδες για να δεχτούν τα παιδιά!έλεος! roulaki71 σε καταλαβαίνω πλήρως.ούτε εμένα με πίστευε κανείς όταν έλεγα αυτά που έπρεπε να κάνουμε στο νηπιαγωγείο(νηπιαγωγός και εγώ) άσε δε οι νηπιαγωγοί!όταν πηγαίναμε οι φοιτήτριες η καλύτερη τους!τα αναλαμβάναμε όλα εμείς!Δεν είναι όλες οι νηπιαγωγοί το ίδιο,κάποιες έκαναν τρομερή δουλειά.Απλά εγώ θα πω τα εξής για να τα γνωρίζουν και όλες οι μανούλες:

1)Αυτά που μαθαίνουμε στο πανεπιστήμιο είναι βασικα πράγματα και πολύ χρήσιμα.Αποτυγχάνουν όμως να σου διδάξουν και να πιστοποιήσουν το πόσο καλά μπορείς να τα εφαρμόσεις στην καθημερινή πράξη.Δυστυχως εκει τα πράγματα είναι στο χέρι της κάθε νηπιαγωγού

2)Υπάρχει αναλυτικό πρόγραμμα διδασκαλίας για τα νηπιαγωγεία(4 και 5 ετών) δεν υπάρχει όμως συγκεκριμένη διδακτέα ύλη τύπου δημοτικού ούτε συμπληρώνεις καθημερινά το τι δίδαξες όπως στα γυμνάσια πχΌλα είναι πολύ γενικά απλά υπόκεινται σε κάποιους κανόνες.

3)Είναι παρεξηγημένος ο ρόλος μας διότι από τη μία η δουλειά μας θεωρείται παιχνιδάκι τύπου babysitting και από την άλλη υπάρχουν γονείς που περιμένουν θαύματα.

4)Μην μένετε αμέτοχες με τίποτα δύσκολο μεν εφικτό δε επιμείνεται ακόμα και με καταγγελίες στα κανάλια ειδικά σε περιπτώσεις σωματικής επαφής(μα που ζούμε?)

5)Μην έχετε όμως απαιτήσεις να μάθουν να διαβάζουν και να γράφουν.Δεν είναι σωστό να γίνονται πράγματα πριν από την εκάστοτε κατάλληλη ηλικία.Φυσικά θα μάθουμε γράμματα και λέξεις και σίγουρα το όνομά μας αλλά δεν θα διαβάζουμε.Αυτό είναι για την 1η δημοτικού

6)Η έννοια της προετοιμασίας για το δημοτικό δεν εχει να κάνει μόνο με τις γνώσεις(γλώσσα-μαθηματικά κ.λ.π.)Κυρίως έχει να κάνει με θέματα κοινωνικοποίησης,συμπεριφοράς,συναισθημάτων και πολλά πολλά άλλα.Η μάθηση στο νηπιαγωγείο θα πρέπει να είναι βιωματική και διασκεδαστική και να προέρχεται από τις ανάγκες και τα θέλω των ζουζουνιών.

 

Χίλια συγνώμη για το μεγάλο post αλλά νομίζω ότι άξιζε να υποθούν αυτά

Επίσης όποια μανούλα θέλει ας μου πει να τις στείλω το πρόγραμμα των δημόσιων νηπιαγωγείων ή ακόμα και τον οδηγό της νηπιαγωγόυ για να είστε ακόμα πιο ενημερωμένες και όταν αντιμετωπίζετε νηπιαγωγούς που πάνε στη δουλειά για καφεδάκι(ας μου επιτραπεί) να τις αντιμετωπίσετε ή για να ξέρετε τι περίπου πρέπει να γίνετε στο σχολείο.Ακόμα και για να κάνετε κάποια πράγματα μόνες σας στο παιδί σας

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

όποια μανούλα θέλει ας μου πει να τις στείλω το πρόγραμμα των δημόσιων νηπιαγωγείων ή ακόμα και τον οδηγό της νηπιαγωγόυ για να είστε ακόμα πιο ενημερωμένες και όταν αντιμετωπίζετε νηπιαγωγούς που πάνε στη δουλειά για καφεδάκι(ας μου επιτραπεί) να τις αντιμετωπίσετε ή για να ξέρετε τι περίπου πρέπει να γίνετε στο σχολείο.Ακόμα και για να κάνετε κάποια πράγματα μόνες σας στο παιδί σας

 

Aπό τα "δάχτυλα" μου το πήρες :lol: μόλις ήμουν έτοιμη να ρωτήσω γι αυτό. Αν δεν σου άνει κόπο θα ήθελα να μου το στείλεις. Σε ευχαριστώ! :wink:

 

Ολοήμερο και εμείς, και ενώ πέρισυ στον παιδικό είχε μάθει να γράφει το όνομα του φέτος το ΞΕΧΑΣΑ :shock: κυριολεκτώ! Τον ρώτησ αλοιπόν τι κάνουν και μου είπε "παίζουμε, βγαίνουμε στην αυλή, ζωγραφίζουμε, τρώμε, ξαναπαίζουμε, ξαναζωγραφίζουμε, ξαναβγαίνουμε στην αυλή" Γραμματάκια? ρωτάω... Έχουμε ένα πίνακα με γραμματάκια που μας τα δείχνει η κα...... αυτό. Πάντως, δεν έχει μάθει απολύτως τίποτα φέτος.... Και το ωραίο είναι οτι στην έναρξη μας είχαν μαζέψει και μας είχαν πει με πάααρα πολύ αυστηρό τόνο να μην κάνουμε τίποτα στο σπίτι γιατί θα κάνουμε κακό στα παιδιά πιέζοντας τα.

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

biky να στο στείλω απλά στείλε μου αν θες με πμ το mail σου γιατί είναι μεγάλο αρχείο για να το βάλω εδώ ή αν ξέρεις κάποιον άλλο τρόπο κανένα πρόβλημα

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ό,τι αφορά το ολοήμερο νηπιαγωγειο - οδηγοι δασκαλου/οδηγός γονέων κλπ - βρίσκεται εδω:

http://nip-oloimero.sch.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=NODE&cnode=22

και μπορείτε να κατεβάσετε όλα τα αρχεια, που ειναι τα εξης:

 

Οδηγός Ολοήμερου Νηπιαγωγείου, ο οποίος περιέχει όλο το θεωρητικό υπόβαθρο του Ολοήμερου Νηπιαγωγείου, το θεσμικό του πλαίσιο, καθώς και σύνοψη της ελληνικής και διεθνούς εμπειρίας για το θεσμό του Ολοήμερου.

 

Εγχειρίδιο δραστηριοτήτων για νηπιαγωγούς με θεωρητική εισαγωγή, τεκμηρίωση, ιδέες, παραδείγματα, προτάσεις και πρωτότυπο παιδαγωγικό υλικό έντυπο.

 

Εγχειρίδιο δραστηριοτήτων για τα νήπια (εικονογραφημένη ιστορία, ιστορία για κουκλοθέατρο (έντυπη και DVD),μουσικοκινητική μέθοδο, λογισμικά για τα νήπια (Μαθηματικά και Γλώσσα).

 

Οδηγός Γονέα με όλες τις πληροφορίες για το Ολοήμερο Νηπιαγωγείο.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο βρε mama και εγώ αυτά έλεγα να στείλω σε όπια μανούλα θέλει αλλά έτσι μέσα από το site ειναι πιο εύκολο!Αν πάλι κάποια θέλει καμιά βοήθεια ή έχει καμιά απορία ευχαρίστως αν μπορώ να βοηθήσω :)

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

O οδηγος της νηπιαγωγου ειναι βοηθητικος. Δεν ειναι για να εφαρμοζεται κατα γραμμα.

 

Αποτυγχάνουν όμως να σου διδάξουν και να πιστοποιήσουν το πόσο καλά μπορείς να τα εφαρμόσεις στην καθημερινή πράξη.Δυστυχως εκει τα πράγματα είναι στο χέρι της κάθε νηπιαγωγού

 

Αυτο που λες δεν ισχυει φυσικα απλα ειναι η αποψη σου...σεβαστη. Ισως να παιζει ρολο το ποτε τελειωσες και που.

Εννοειτε οτι η πραξη αν ειναι αποτυχημενη η οχι, ειναι στο χαρακτηρα και το στυλ διδασκαλιας της καθε νηπιαγωγου. Οπως συμβαινει με ολα τα επαγγελματα...ειτε εισαι γιατρος ειτε εισαι μαστορας. Τουλαχιστον οι νηπιαγωγοι και οι δασκαλοι εχουν πρακτικη στις σπουδες τους σε αντιθεση με τους καθηγητες.Παρολα αυτα οι γονεις ποτε δεν μιλανε στους καθηγητες οπως μιλανε στους νηπιαγωγους!ισως να φταιει η βαθμολογια βεβαια...ουτε σε εναν γιατρο που τους εχει ταλαιπωρηση και εχει κανει λαθος διαγνωση π.χ. θα πουν τιποτα...σπανιο να πουν!δεν ειμαι της αποψεις να μην μιλανε...το αντιθετο θα ελεγα...αλλα να μιλανε παντου!

Δεν θεωρω οτι ολοι οι νηπιαγωγοι ειναι καλοι και υπευθυνοι αλλα και καθηγητες και δασκαλοι και υπαλληλοι υπαρχουν που αντι να δουλευουν πινουν καφεδες και χαζολογουν. Αυτο που κανει καποιον νηπιαγωγο, ιδιωτικο υπαλληλο κτλ. να διαφερει ειναι ο χαρακτηρας του. Αν ειναι ο οποιοσδηποτε υπευθυνος απεναντι στην δουλεια του θα δουλεψει ασχετα το τι επαγγελμα κανει.

 

δεν υπάρχει όμως συγκεκριμένη διδακτέα ύλη τύπου δημοτικού ούτε συμπληρώνεις καθημερινά το τι δίδαξες όπως στα γυμνάσια

 

Εγω εχω δει να γραφουν τι θα διδαξουν, στοχους κτλ. Ευτυχως παντως που δεν ειναι σαν το δημοτικο και το γυμνασιο γιατι εκει η εκπαιδευση ειναι για κλαματα!επισης το οτι δεν υπαρχει η αντιστοιχη αξιολογηση (ευτυχως για τα παιδακια!!) δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει μαθηση!

 

Επίσης όποια μανούλα θέλει ας μου πει να τις στείλω το πρόγραμμα των δημόσιων νηπιαγωγείων ή ακόμα και τον οδηγό της νηπιαγωγόυ για να είστε ακόμα πιο ενημερωμένες και όταν αντιμετωπίζετε νηπιαγωγούς

 

Και τι εγινε ρε συ αν το δει αυτο?θα παει με το χαρτι να ζητησει τα ρεστα?μην τρελαθουμε τωρα!η ταξη εχει εμψυχο υλικο δεν ειναι συνταγη της Αργυρως!ειδικα στην εκπαιδευση.Εδω φωναζουμε ολοι οτι η εκπαιδευση παει σκατα λογω αναλυτικων προγραμματων κτλ. Γι΄αυτο υποτιθεται βαλανε την ευελικτη ζωνη...

 

Η μάθηση στο νηπιαγωγείο θα πρέπει να είναι βιωματική και διασκεδαστική και να προέρχεται από τις ανάγκες και τα θέλω των ζουζουνιών.

 

Πολυ σωστα! τα ενδιαφεροντα των παιδιων μπορει να ερχονται σε αντιθεση με το προγραμμα αρα?θα παει η καθε μαμα και θα πει τι?εγω σαν νηπιαγωγος θα ειχα εκατο επιχειρηματα να πω γιατι δεν εφαρμοζω το προγραμμα αλλα κατι αλλο δικο μου.

 

Και τελος επειδη θα θεωρηθει οτι εχω προβλημα με το να μιλανε οι μαμαδες θελω να πω την διαδικασια για παραπονα. Λοιπον πρωτα το λετε στην ιδια την νηπιαγωγο...αν δεν υπαρχει ανταποκριση διακριτικα μπορειτε να της πειτε οτι θα απευθυνθειτε στην διευθυντρια οπου και πατε αν δεν αλλαξει η κατασταση. Αν και αυτη σας γραψει πατε στο γραφειο που ανηκει το συγκεκριμενο νηπιαγωγειο και εκει καντε και γραπτως τα παραπονα σας.

Καλο ειναι να μην συμβαινουν αυτα και απο την αρχη να υπαρχει αλληλοαποδοχη επικοινωνια με τους γονεις και οι γονεις αντιθετα...και φυσικα θετικο κλιμα.

 

manoula23 δεν εχω κατι μαζι σου φυσικα!εισαι συναδελφος και ξερω οτι εχεις καλη θεληση τουλαχιστον..σε σχεση με εναν εκπαιδευτικο αδιαφορο σε προτιμω! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αννα μάλλον δεν κατάλαβες τα λεγόμενά μου.Και εγώ μαζί σου είμαι.

1)και οι καθηγητές έχουν πρακτικές.Το γνωρίζω γιατι είναι και ο αδερφός μου.

2)τελείωσα πρόσφατα στο αει της ρόδου όπου κάναμε πάρα πολλά πράγματα συν τις πρακτικές.Το να πας όμως μόνο μια ή δυο εβδομάδες για μένα δε λέει και κάτι ενώ αντίθετα για ολόκληρα εξάμηνα σου φορτώνουν τόνους βιβλιων και ύλης.Θα συμφωνούσα να είναι σαν τα τει που πάνε για ολόκληρο εξάμηνο καθημερινά.Τεσπά ο καθένας έχει την άποψή του.

3)Ανέφερα όπως θα είδες ότι δεν είναι όλοι οι νηπιαγωγοί άσχετοι έχω δει άτομα να κάνουν τρομερή δουλειά.

4)ο οδηγός της νηπιαγωγού είναι βοηθητικός και καλά κάνει γιατί δεν είναι η απόλυτη εκπαίδευση του δημοτικού ή ακόμα χειρότερα του γυμνασίου(ξέρεις τύπου δασκαλοκεντρική).Και φυσικά δεν εφαρμόζεται κατά γράμμα,είδες εσύ πουθενά να λέει τις ατέλειωτες συγκεκριμένες δραστηριότητες?

5)Αυτό που εγραψα για το ότι δεν υπάρχει ύλη το είπα για να μην νομίζουν οι μαμάδες ότι στη δουλειά μας μας δίνουν κάποιο χαρτί ή και ένα βιβλίο από το υπουργείο το οποίο εμείς πρέπει να τηρούμε κατά γράμμα ούτε οτι είμαστε σαν τους καθηγητές που μόλις τελειώσουν το μάθημα κάθονται και γράφουν τι δίδαξαν(πχ ιστορία κεφάλαιο 5).Δεν είπα ότι είναι κακό που δεν έχουμε τέτοιο σύστημα,ίσα ίσα είναι πολύ καλύτερο.Α και δεν μίλησα καν για αξιολόγηση.Άλλο η δημιουργική καταγραφή της δραστηριότητας με στόχους διδακτικούς και μη,η οργάνωση και διεκπαιρέωσή της και άλλο το παράδειγμα που σου έδωσα.

6)Δεν είπα ότι για αυτούς τους λόγους δεν υπάρχει μάθηση.Μάθηση υπάρχει και αποψη μου είναι πολύ καλύτερη απο τις υπόλοιπες βαθμίδες εκπαίδευσης

7)έχεις έρθει ποτέ αντιμέτωπη με παράλλογες απαιτήσεις μαμάδων?όπως γιατί κάνατε παραμύθι ο άρης ο τσαγκάρης(δεν ξέρω αν το γνωρίζεις) και όχι πολλαπλασιασμό?Οι γονείς θα πρέπει να είναι ενήμεροι για τη λειτουργία του νηπιαγωγείου και για τις βασικές αρχές που το διέπουν.Εξήγησα και πιο πάνω ότι είναι τα γενικά πλαίσια και σε όποια μανούλα μου το ζήτησε της το έστειλα με σημείωση ότι είναι γενικό βοήθημα και ότι το πρόγραμμα και οι συγκεκριμένες δραστηριότητες πηγάζουν από τις ανάγκες και τα θέλω των παιδιών της νηπιαγωγού

:cool:όταν λες το πρόγραμμα με το οποίο μπορεί να έρχονται σε αντίθεση τα παιδιά τι εννοείς?ποιο πρόγραμμα δικό σου?γιατί εγω δεν ανέφερα πουθενα ότι το βιβλίο της νηπιαγωγού αποτελεί πρόγραμμα.

Ούτε εγώ έχω τίποτα μαζί σου είσαι μια νηπιαγωγός πολύ δραστήρια και με αγάπη για τη δουλειά σου από ότι φαίνεται!Απλά μάλλον δεν κατάλαβες τα λεγόμενά μου γιατί και εγώ συμφωνω μαζί σου.Ίσως φταίω εγώ που δεν ήμουν ξεκάθαρη?τι να πω?

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

οκ κατάλαβα sorry εκεί που λεώ για το πρόγραμμα εννοώ αυτό το κλασσικό προσέλευση-ελεύθερες δραστηριότητες-οργανωμένη δραστηριότητα-διάλειμμα κ.λ.π. το οποίο φυσικά και διαμορφώνεται δεν είναι κανόνας το εξήγησα νομίζω αυτό.Αλλά όταν ακούω από τόσες μαμάδες ότι πάνε τα παιδιά στο νηπιαγωγείο ζωγραφίζουν,ξαναμαναζωγραφίζουν,διαλειμμα και παιχνίδι διαρκώς και η νηπιαγωγός πίνει καφέ ε έλεος!άσχετο εσύ ποια σχολή τελείωσες?γιατί κάτι φίλες μου που μου είπαν για των αθηνών ούτε μία πρακτική δεν έκαναν!τεσπα ελπίζω να μην δημιουργήθηκε πρόβλημα με τις απόψεις μου.Και σου ξαναλεω μαζί σου είμαι Καληνύχτα σε όλες

Γιώργος 21/10/2008 - Αλέξης 09/09/2010

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το εψαξα λίγο και μίλησα με τη Συμβουλο του σχολείου, ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ δεν ειναι ευκολο να κάνεις και αυτό γιατι δεν υπάρχει κατι συγκεκριμένο που πρέπει να κάνουνε απ ότι κατάλαβα. Πιο πολύ μου μίλησε για διάπλαση των παιδιών και την ομαδικότητα. Για γραμματάκια δεν πρέπει να πιέζουμε τα παιδιά γιατι βγάζουν διάφορα ψυχοσωματικά προβήματα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...