Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συναγερμός στο σπίτι


Recommended Posts

Λοιπον, κοριτσια, αυτο που εχω να σας πω εγω απο την πλερα μου παρακολουθωντας βεβαια την συζητηση σας ειναι το εξης:

Εβαλα συνεγερμο πριν απο δυο μηνες στο σπιτι μου γιατι διαρρηξανε δυο διαμερισματα της πολυκατοικιας που μενω μεσα σε λιγες μερες και φοβηθηκα μηπως παρει και μενα η μπαλα! :shock::shock: Καταρχας η τιμη του συναγερμου πηγαινει αναλογως των θυρων που υπαρχουν στο σπιτι.Αυτος που εβαλα εγω ειναι απο τους καλυτερους που κυκλοφορουν αυτη τη στιγμη στην αγορα (δεν αναφερω την μαρκα για να μην κανω διαφημιση) και ειναι γνησιος Αμερικανικος !Ουτε Κινεζικος, ουτε Τουρκικος ή οτιδηποτε αλλο προσπαθουν να πουλησουν για καλο!!Ο ανθρωπος που μου τον εβαλε ειναι γνωστος μου και μου στοιχισε 650 ευρω ΜΟΝΟ!! :D Πολυ σημαντικο ειναι και το οτι εχει δυο σειρηνες (Μια εσωτερικη και μια εξωτερικη) αλλα το ακομη βασικοτερο ειναι οτι ενω το σπιτι μου δεν ειχε προεγκατασταση συναγερμου, το συνεργειο μου τον τοποθετησε χωρις να φαινεται ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ!! :D Δεν το πιστευα!!Σε σημειο δηλαδη που οσοι ειδαν το συστημα εγκαταστημενο, απορουσαν πως δουλευει χωρις συνδεση!! :lol::lol: Τελοςπαντων...Αν ενδιαφερεται καποια ας μου στειλει πμ και θα της δωσω το τηλεφωνο του ανθρωπου για να επικοινωνησει μαζι του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μιλώντας για συναγερμούς και σειρήνες κλπ ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε βέβαια, το κουτί του συναγερμού εκπέμπει ακτινοβολία? Ξέρετε, εννοώ αυτό που βρίσκεται μέσα στο σπίτι και έχει όλα τα καλώδια και τα σχετικά.

Αν όντως εκπέμπει είναι επιβλαβής η ακτινοβολά για τα παιδιά μας?

 

Οχι,δεν εκπεμπει ακτινοβολια γιατι ειναι ενσυρματη η εγκατασταση.Στα ασυρματα,ισως.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι επίσης να υπάρχει και ένα μπουτόν πανικού σε κάποιο σημείο του σπιτιού που να έχετε εύκολη πρόσβαση, και δεν εννοώ πάνω στο πληκτρολόγιο του συναγερμού, που συνήθως είναι πίσω από την πόρτα, γιατί αν ακούσουμε κάτι π.χ. τη νύχτα ενώ κοιμόμαστε σιγά μην σηκωθούμε να πάμε πίσω από την πόρτα να το πατήσουμε, κάπου στο ενδιάμεσο να τοποθετηθεί, π.χ. στο διάδρομο ή στην κρεββατοκάμαρα. ΑΝ ακούσετε κάτι ύποπτο πριν προλάβει κάν να ανοίξει πόρτα πατάτε το κουμπί και ενεργοποιούνται οι σειρήνες και φεύγει πετώντας! :lol:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Θέλω να βάλω συναγερμό το σκέφτομαι μόνο σαν έξοδο, ,μου έπεσαν όλα μαζί μαζεμένα το Σαβ/κο....αποθήκη πλυμμηρισμένη, αυτοκίνητο χαλασμένο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ομολογω οτι αυτο με το κουμπι κινδυνου που αναφερεις ΒΙΚΥ μου ουτε κατα διανοια δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο και γι΄αυτο και δεν το εχω βαλει. Σε βρισκω πολυ προχωρημενη!!! :lol: Ωραια ιδεα! :!: Να μπορω αραγε να το προσθεσω τωρα στο υπαρχον συστημα συναγερμου? :?:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εχουμε συναγερμο στο σπιτι.Ακομα και το βραδυ που κοιμομαστε τον ενεργοποιουμε γιατι εδω εχουν αποθρασυνθει τελειως.Ακομα και με τους ιδιοκτητες μεσα μπαινουν και κλεβουν.Για το κοστος δεν ξερω γιατι ο συζυγος μου ασχολειται με αυτα και τον περασε ο ιδιος.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλημερα κοριτσια να ρωτησω κατι οταν λετε εχετε ενεργοποιημενο το συναγερμο τη νυχτα τι εννοειτε γιατι κι εγω το σκεφτηκα αυτο αλλα μου λενε κι αν τυχον το βραδυ σηκωθεις να πας τουαλετα η να πιεις νερο η αν σηκωθει το παιδι τι γινεται ενεργοποπιειται ο ανιχνευτης κινησης κ θα χτυπαει μεσα στη νυχτα ο συναγερμος?

Μηπως εννοειτε κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Τα ματια της κινησης εσωτερικα ειναι απενεργοποιημενα.Ενεργοποιεις μονο αυτα που πιανουν παραθυρα και πορτες σε περιπτωση δηλαδη που ανοιξουν.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To βραδυ ενεργοποιεις μονο τις παγιδες, δηλαδη πατζουρια και πορτες.Αυτο που λες συμβαινει μονο οταν ενεργοποιησεις τα ρανταρ, τα ματια δηλαδη που ειναι μεσα στο σπιτι.

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τον έχουμε 10 χρόνια. Ούτε σκαψίματα, ούτε καλώδια να φαίνονται, τίποτα. Με σειρήνα και μέσα στο σπίτι και χωρίς να είναι απαραίτητο να είναι κλειστή η κεντρική πόρτα για να τον βάλεις. Πληρώσαμε μόνο το κόστος γιατί το παληκάρι που μας τον έβαλε είναι φίλος και άπαιχτος στη δουλειά του. Κύρο Γρανάζη τον λέω εγώ και είναι παιδί της τεχνολογίας, ενημερωμένος για ότι κυκλοφορεί στο εμπόριο. Το σπίτι του το έχει κάνει φρούριο από όλα αυτά, μέχρι και κάμερες παρακολούθησης τις οποίες μπορεί να ελέγχει από το κινητό του έχει. Τον προτείνω ανεπιφύλακτα!!! Όποιος θέλει ας μου στείλει πμ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

paidia egw ayto pou kserw einai pws opoios den exei sinagermo na balei grigora...exw fobithei me ola ayta pou akouw oti ginontai...kapote koimomastan me to kleidi panw sti porta...kai twra...! kai telika to kostos den einai kai toso megalo oso to fantazomoun..!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα...Το βασικ'οτερο είναι να βρεις ενα καλό εγκαταστάτη συναγερμών και γνώστη του θέματος και να σου προτείνει αυτός βάσει των αναγκών σου τι ακριβώς πρέπει να βάλεις...Πχ, αλλες ανάγκες έχει ένα διαμέρισμα και άλλες μια μονοκατοικία...

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oι περισσότεροι από τους σύγχρονους συναγερμούς- πίνακας κοντρόλ παγίδες ραντάρ- για ένα τριαρι σπιτι δεν περνανε τα 500?

οπως πολυ σωστα εχουν αναφερει και οι συνφορουμιτισες-ες μας

Ολοι ή οι περισοτεροι απο τους συγχρονους συναγερμούς ειναι εξαιρετικα αξιοπιστοι με εκπληκτικες δυνατότητες

Αν καποιος θελει να συνδεθει εξτρα με κάποια επιχείρηση- κεντρο ληψης σηματων το κοστος ειναι απο 10- 15? το μηνα

Ακόμη κάποιος αντι να αγορασει μπορει να χρησηδανειστεί συναγερμό με κοστος 35 - 50 ? περιπου το μηνα που περιλαμβάνει και το κόστος λήψης σημάτων

Περισσότεραμε PM

ότι είναι να γίνει θα γίνει την περασμένη εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

 

Ενδιαφέρομαι για συναγερμό σε διαμέρισμα με προεγκατεστημένα καλώδια. Όποια κοπέλα θέλει, παρακαλώ ας μου στείλει πμ.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μένα!

 

Ενδιαφέρομαι για συναγερμό σε διαμέρισμα με προεγκατεστημένα καλώδια. Όποια κοπέλα θέλει, παρακαλώ ας μου στείλει πμ.

 

Το ίδιο και εγω !! Θα με ενδιέφερε να μάθω και ποια ''μάρκα'' συναγερμού να προτιμήσω . Οποια εχει ήδη εγκαταστήσει και της βγήκε καλός , αν θέλει ας μας πει και μας ............ ;)

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

παιδια υστερα απο ερευνα αρκετων μηνων...καταληξαμε πιστευω στη καλυτερη μαρκα και παγκοσμιως γνωστη ...πολυ ευκολος στη χρηση του...και τα παιδια της εταιριας αψογα στι δουλεια τους...και το βασικοτερο..πολυ καλη τιμη..ειδικα τωρα με τα εξοδα να ειναι βουνο:wink:

 

οποιος ενδιαφερεται ας στειλει π.μ να του δωσω στοιχεια...!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 months later...

Η τιμή για κάθε "παγίδα" είναι ασήμαντή, ειδικά αν υπάρχει η προεγκατάσταση των καλωδίων. Αυτό που ανεβάζει το κόστος είναι οι ανιχνευτές κίνησης και κυρίως οι πολλές ανεξάρτητες ζώνες του σπιτιού. Αυτό ανεβάζει το κόστος της κεντρικής μονάδας (το να δέχεται δηλαδή πολλές ζώνες).

Σε όσο περισσότερες ζώνες μοιράσεις τις παγίδες και τους ανιχνευτές, τόσο μεγαλύτερη ευελιξία έχεις, στο τι μπορείς να αφήσεις ανοιχτό και τι όχι, χωρίς να είναι το υπόλοιπο σπίτι αφύλαχτο!

Όσο για τις μάρκες, τόσα χρόνια στις οικοδομές δύο εταιρείες έχω δει να παίζουν: Η Cadx και η Paradox. Νομίζω ότι η πρώτη είναι της General Electric και σίγουρα είναι πιο οικονομική. Η δεύτερη νομίζω ότι είναι αμερικάνικη αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα. Και οι δύο πάντως είναι εξαιρετικά αξιόπιστες αρκεί να τοποθετηθούν από εξειδικευμένα συνεργεία (γιατί εχω δει και κάτι φρούτα που τοποθετούν, άλλο πράγμα!!!).

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο συναγερμός δεν προσφέρει κάτι εάν σε ληστέψουν επαγγελματίες! Είχαμε δώσει 1,500 ευρώ για συναγερμό, με παγίδες, συνδεδεμένο με την εταιρεία κλπ. και παρόλα αυτά μπήκαν μέσα μέρα μεσημέρι. Ο συναγερμός ήταν ενεργός, αλλά με κάπιο τρόπο τον ''πάγωσαν''. Δεν έριξαν το γενικό ρεύματος, γιατί ο συναγερμός αυτόματα χτυπάει και δίνει σήμα στην εταιρεία κι η εταιρεία μας παίρνει τηλέφωνο....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αλήθεια σε μεγάλο βαθμό!

Το θέμα είναι ότι για να μπουν στο δικό σου σπίτι που έχει συναγερμό και όχι στου γείτονα που δεν έχει, πρέπει να ξέρουν ότι έχεις κάτι συγκεκριμενο μέσα στο σπίτι σου που αξίζει.

 

Εγώ είμαι σίγουρος ότι κατα τη διάρκεια της νύχτας πολλές φορές κάποιοι θα έχουν περάσει και θα έχουν προσπαθήσει να ανοίξουν με ταυτότητα ψάχνωντας για κάποιον αφηρημένο που ξέχασε να κλειδώσει.

 

Εμάς είχαν μπει πριν χρόνια (1986-87) στην Πολυκατοικία, τότε που κοιμόμασταν ακόμα με ανοιχτές τις μπαλκονόπορτες και πολλές φορές κοιμόμασταν και στην Βεράντα. Παρ΄ όλα αυτά έκείνο το βράδυ έτυχε να έχουμε κλειδώσει.

Προσπάθησαν να μπουν στον 1ο, αλλά είχε ένα κανισάκι που γάβγισε και ανέβηκαν στον 2ο όπου έγδυσαν το δικό μας διαμέρισμα και το διπλανό. Εμείς κοιμόμασταν μέσα και αυτοί αφού κατέβασαν τηλεοράσεις βίντεο και στερεοφονικά με το λάστιχο ποτίσματος στο ισόγειο, ο ένας συνέχισε να ψάχνει για μικροπράγματα και μετρητά και ο άλλος πήρε τα κλειδιά των αυτοκινήτων και έψαχνε να βρει ποιο αυτοκίνητο μπορεί να πάρει, μιας και είχαν έρθει πεζοί.

Για κακή τους τύχη όμως ξύπνησε η μάνα μου και είδε τον έναν να βγαίνει από την πόρτα κρατώντας κάτι ψιλολόγια. Έβαλε τις φωνές, σήκωσε την πολυκατοικία στο πόδι και αυτοί τράπηκαν σε φυγή παίρνοντας μαζί τους μόνο τα μετρητά, το κοντρόλ του βίντεο και τα κλειδιά του αυτοκινήτου!

 

Και μην βιαστείτε να πείτε ότι ήταν ερασιτέχνες γιατί τους έπιασαν μετά από λίγους μήνες και βρήκαν 3 διαμερίσματα γεμάτα με κλοπιμαία. Όπως αποδείχθηκε ήταν κομάντο, πρώην σωματοφύλακες του Αραφατ. Τελικά το έσκασαν (η τους άφησαν λόγω καλών σχέσεων του Ανδρέα με τον Αραφάτ τότε) από τον 7ο όροφο της Ασφάλειας μέσω του δικτύου αεραγωγών. (Τα μαθαίναμε από έναν δημοσιογράφο αστυνομικού ρεπορτάζ της Βραδυνής που έμενε τότε στην πολυκατοικία)

 

Ο αστυνόμος που ήρθε μας έκανε παρατήρηση γιατί είχαμε λάστιχο ποτίσματος στην βεράντα!!!

 

Να σημειώσω εδώ ότι πάντα είχαμε σκύλο στο σπίτι, απλά έτυχε εκείνη την περίοδο (για πολύ λίγες μέρες) να μην έχουμε.

Από τότε δεν το συζητάω, δεν έχουμε μείνει μέρα χωρίς σκυλάκι στο διαμέρισμα.

Αν κάποιος θέλει να είναι τελείως σίγουρος ένα σκυλάκι μέσα στο διαμέρισμα (που δεν μπορούν εύκολα να το δηλητηριασουν) είναι ο καλύτερος συναγερμός (και η καλύτερη παρέα για τα παιδιά).

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα εχουν αποθρασυνθει τελειως ομως!

Ουτε συναγερμος ουτε σκυλος ουτε τιποτε δε σε σωζει εαν σε βαλουν στο ματι.

 

Εμεις βαλαμε συναγερμο προχθες. Κοστισε 980 ευρω σε μια εταιρεια που λεγεται ΔΡΑΣΙΣ κ εχει τα περισοτερα σπιτια εδω στη γειτονια. Η μαρκα των μηχανηματων ειναι Caddx k aποσο εριξα μια ματια στο ιντερνετ ειναι καλη. Τωρα λεπτομερειες δεν ξερω

 

Απο εχθες λοιπον τον ολπιζουμε κ οταν ειμαστε μεσα στο σπιτι. Απλα δεν οπλιζουμε το ρανταρ του οροφου στον οποιο κοιμομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι αλήθεια σε μεγάλο βαθμό!

Το θέμα είναι ότι για να μπουν στο δικό σου σπίτι που έχει συναγερμό και όχι στου γείτονα που δεν έχει, πρέπει να ξέρουν ότι έχεις κάτι συγκεκριμενο μέσα στο σπίτι σου που αξίζει.

Μπα..... Μένω σε ένα συγκρότημα με 4 μεζονέτες κι έτσι όλοι έχουμε συναγερμό συνδεδεμένο με την εταιρεία κλπ. κλπ.. Ακόμη και κάμερα ασφαλείας έχουμε έξω από κάθε σπίτι. Και πάλι τίποταααα.... Έτυχε και μπήκαν στο δικό μου καταμεσήμερο και εάν δε θυμόμουν πως κάτι είχα ξεχάσει, θα ερχόμασταν tet a tet και να σημειώσω πως λόγω αδιαθεσίας, εκείν τη μέρα έφυγα λίγο νωρίτερα από τη δουλειά μου!:shock::shock::shock::shock:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...