Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΥΛΩΜΕΝΗ Η ΜΙΑ ΣΑΛΠΙΓΓΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΕΧΕΙ ΣΥΜΦΥΣΕΙΣ


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα τη βοήθειά σας! Χθες έκανα σαλπιγγογραφία και βρέθηκε η αριστερή μου σάλπιγγα βουλωμένη ενώ η δεξιά έχει μάλλον κάποιες συμφύσεις. Ο γυναικολόγος μου είπε ότι θα ήταν καλυτερο να προχωρήσω σε εξωσωματική γιατί αν συλλάβω κανονικά (που είναι και δύσκολο) υπάρχει φόβος για εξωμήτριο. Έχω αγχωθεί πολύ!!! Είμαι 34 ετών και δεν έχω παιδιά!

Υπάρχει κάποια άλλη παρόμοια περίπτωση με τη δική μου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσάκι μου,εγώ είχα συμφύσεις στη δεξιά σάλπιγγα και έπαθα εξωμήτριο.Βέβαια υπάρχουν και κοπέλες που με μία σάλπιγγα και συμφύσεις συνέλαβαν.Όλα είναι πιθανά!!!Απλώς το αφήνεις στην τύχη.Επίσης πριν ξεκινήσεις προσπάθειες θα σε συμβούλευα να δεις από πού προήλθαν οι συμφύσεις.Στην περίπτωσή μου π.χ. υπήρχαν χλαμύδια και δεν το γνώριζα...Σου εύχομαι καλή επιτυχία.Δεν πρέπει να αγχώνεσαι,όλα γίνονται!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαρστώ πολύ Εvi για την απάντηση. Εγώ δε θα το διακινδυνεύσω για φυσιολογική σύλληψη και θα κάνω εξωσωματική απευθείας.

Θα είναι η πρώτη μου φορά και εύχομαι όλα να πάνε καλά. Τώρα αρχίζω να ενημερώνομαι για το θέμα πιο διεξοδικά.

Εσύ έχεις παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο!!!Δεν έχω ξεκινήσει νέες προσπάθειες μετά το εξωμήτριο.Τελειώνω τη φαρμακευτική αγωγή και ξεκινώ κι εγώ.Αν κι εμένα περάσει ένας χρόνος χωρίς σύλληψη θα κάνω κι εγώ εξωσωματική!!!

Link to comment
Share on other sites

boomer καλημέρα!

καταρχήν σου εύχομαι καλή αρχή σε ότι κα αν κάνεις.

Θα σου πω και την δική μου ιστορία. Με τον άντρα μου προσπαθούσαμε 1 χρόνο για παιδάκι και δεν ερχόταν... Ολοι έλεγαν ότι έφταιγε το άγχος...

Οταν το άκουγα εκνευριζόμουν... Είναι δυνατόν να θες να κάνεις παιδί και να μην το έχεις στο μυαλό σου;;;

Τον Σεπτέμβρη που μας πέρασε αποφάσισα να δω τι γίνεται... Ετσι πήγα στο γιατρό μου και μου είπε να κάνω σαλπιγγογραφία, με αποτέλεσμα να δούμε ότι και οι δυο σάλπιγγες είνε κλειστές... Τρελάθηκααααα.

Η λύση;;; ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ

Δεν πίστευα στα αυτιά μου... Επαθα σοκ..

Το Δεκέμβρη είχα την πρώτη μου αποτυχημένη εξωσωματική και τώρα έκανα την δεύτερη και περιμένω να περάσουν οι μέρες για να κάνω την χοριακή...

Η όλη διαδικασία κορίτσια δεν είναι επίπονη... είναι όμως πιστεύω εγώ ψυχοφθόρα... αλλά αν δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά;;;

Κοριτσια, μην το βάζετε κάτω... αν αυτή είναι η μόνη λύση.... καντε το τωρα!!!

Καλή επιτυχία και γρήγορα όλες μας ΜΑΝΟΥΛΕΣ!!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα και εγω στην παρεα σας.Ειχα και εγω εξωμητριο και εχασα τη δεξια σαλπιγγα και οταν εκανα σαλπιγγογραφια βρηκαν και την αριστερη βουλωμενη λογω συμφυσεων(επισης κατα τη λαπαροσκοπηση ειδαν οτι και οι δυο ηταν βουλωμενες).Ετσι λοιπον ο γιτρος μου ειπε πως μονο με εξωσωματικη θα κανω παιδι και πως μια φυσιολογικη συλληψη υπηρχε μεγαλη πιθανοτητα να ηταν εξωμητρια.Το Σεπτεμβριο εκανα την πρωτη εξωσωματικη που ομως ηταν αποτυχημενη.Τωρα ειμαι εγκυος και κοντευω τον 5 μηνα απο φυσικη συλληψη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Για αυτο ενα εχω να πω,να εχεις πιστη και θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα.

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites

boomer καλημέρα και από μένα. Τον Οκτώβριο έκανα σαλπιγγογραφία γιατί μετά από 1,5 χρόνο προσπάθειες για παιδάκι δεν καταφέραμε το επιθυμητό. Είμαι και εγώ 34 χρονών και επίσης χωρίς παιδάκι. Στην σαλπιγγογραφία βρέθηκαν και οι 2 κλειστές και μάλιστα την μία κατάφεραν με πολύ επιμονή να μου την ανοίξουν αλλά με προειδοποίησαν πως σε 5-6 μήνες θα ξανακλείσει. Τρελλαθήκαμε με τον άντρα μου.... Η μόνη λύση μας είπαν είναι η εξωσωματική. Παρ' όλα ταύτα βρήκαμε έναν γιατρό ειδικό σε θέματα υπογονιμότητας ο οποίος και μας συνέστησε πρωτού καταφύγουμε στην εξωσωματική να κάνουμε μία λαπαροσκόπηση για να δούμε από μέσα τι γίνεται και αν μπορεί κάτι να διορθωθεί. Μπήκαμε στο χειρουργίο στις 7/1 με την ψυχολογία πως η δεξιά θα αφαιρεθεί γιατί μας είχαν πει πως είναι υδροσάλπιγγα και η αριστερή να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, αν θα αφαιρεθεί ή αν θα απομονωθεί για να αυξηθούν οι πιθανότητες επιτυχίας εξωσωματικής. Όταν ξύπνησα από τη νάρκωση είδα τον άντρα μου να μου χαμογελάει πλατιά... στην ερώτησή μου τι έγινε... μου είπε πως είναι όλα τέλεια!!! ΄Οταν συνήλθα μου εξήγησε ο γιατρός μου πως μπήκε μέσα και πως και οι 2 σάλπιγγες είναι ανοιχτές, ποτέ μάλιστα δεν ήταν κλειστές και πως όλα και εκ των έσω πλέον είναι τέλεια και πως μέσα στο 2009 θα έχουμε σίγουρα μωράκι....!!!! Τρελλάθηκα...μου εξήγησε πως η σαλπιγγογραφία είναι εξέταση η οποία καταγράφει μια στιγμή ενώ η γυναίκα έχει πλήρως τις αισθήσεις της και είναι πολλές οι φορές που το σώμα αντιδρά με συσπάσεις στα ερεθίσματα που δέχεται...αυτό συναίβει σε εμένα... Από προσωπική μου εμπειρία λοιπόν θα σου πρότεινα να κάνεις μία λαπαροσκόπηση η οποία σαν επέμβαση δεν είναι τίποτα και έχει γρήγορη ανάρρωση. Αν η λαπαροσκόπηση δείξει πως όντως υπάρχει πρόβλημα, τότε να πας σε εξωσωματική. Σου εύχομαι ολόψυχα μέσα στο 2009 να γίνουμε και εσύ και εγώ μανούλες. Ότι χρειαστείς στη διαθεσή σου.

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites

εχω και τις 2 σαλπιγγες εντελως κλειστες απο 3 χειρουργεια.εκανα εξωσωματικη και με την πρωτη προσπαθεια απεκτησα το κοριτσακι μου.

καλη επιτυχια σε ολες σας.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

boomer καλημέρα και από μένα. Τον Οκτώβριο έκανα σαλπιγγογραφία γιατί μετά από 1,5 χρόνο προσπάθειες για παιδάκι δεν καταφέραμε το επιθυμητό. Είμαι και εγώ 34 χρονών και επίσης χωρίς παιδάκι. Στην σαλπιγγογραφία βρέθηκαν και οι 2 κλειστές και μάλιστα την μία κατάφεραν με πολύ επιμονή να μου την ανοίξουν αλλά με προειδοποίησαν πως σε 5-6 μήνες θα ξανακλείσει. Τρελλαθήκαμε με τον άντρα μου.... Η μόνη λύση μας είπαν είναι η εξωσωματική. Παρ' όλα ταύτα βρήκαμε έναν γιατρό ειδικό σε θέματα υπογονιμότητας ο οποίος και μας συνέστησε πρωτού καταφύγουμε στην εξωσωματική να κάνουμε μία λαπαροσκόπηση για να δούμε από μέσα τι γίνεται και αν μπορεί κάτι να διορθωθεί. Μπήκαμε στο χειρουργίο στις 7/1 με την ψυχολογία πως η δεξιά θα αφαιρεθεί γιατί μας είχαν πει πως είναι υδροσάλπιγγα και η αριστερή να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκεται, αν θα αφαιρεθεί ή αν θα απομονωθεί για να αυξηθούν οι πιθανότητες επιτυχίας εξωσωματικής. Όταν ξύπνησα από τη νάρκωση είδα τον άντρα μου να μου χαμογελάει πλατιά... στην ερώτησή μου τι έγινε... μου είπε πως είναι όλα τέλεια!!! ΄Οταν συνήλθα μου εξήγησε ο γιατρός μου πως μπήκε μέσα και πως και οι 2 σάλπιγγες είναι ανοιχτές, ποτέ μάλιστα δεν ήταν κλειστές και πως όλα και εκ των έσω πλέον είναι τέλεια και πως μέσα στο 2009 θα έχουμε σίγουρα μωράκι....!!!! Τρελλάθηκα...μου εξήγησε πως η σαλπιγγογραφία είναι εξέταση η οποία καταγράφει μια στιγμή ενώ η γυναίκα έχει πλήρως τις αισθήσεις της και είναι πολλές οι φορές που το σώμα αντιδρά με συσπάσεις στα ερεθίσματα που δέχεται...αυτό συναίβει σε εμένα... Από προσωπική μου εμπειρία λοιπόν θα σου πρότεινα να κάνεις μία λαπαροσκόπηση η οποία σαν επέμβαση δεν είναι τίποτα και έχει γρήγορη ανάρρωση. Αν η λαπαροσκόπηση δείξει πως όντως υπάρχει πρόβλημα, τότε να πας σε εξωσωματική. Σου εύχομαι ολόψυχα μέσα στο 2009 να γίνουμε και εσύ και εγώ μανούλες. Ότι χρειαστείς στη διαθεσή σου.

Μαργαρώ μου, επειδή κι εγώ ετοιμάζομαι για λαπαρσκόπηση λόγω μικρών περικωδωνικών συμφύσεων μπορείς να μου μεταφέρεις την εμπειρία σου; Πόνεσες καθόλου; Είχες κανένα πρόβλημα μετά (σε ωορρηξία κλπ);;; Αλήθεια, σε ποιά κλινική την έκανες;

XO0jp3.png
Link to comment
Share on other sites

candycandy μου μην φοβάσαι καθόλου γλυκιά μου. Ο πόνος είναι σχετικός για τον καθένα μας. Εγώ σαν Μαργαρίτα δεν πόνεσα πολύ, σχεδόν καθόλου μπορώ να πω. Δυσκολεύτικα λιγάκι στην ανάρρωση με το θέμα του πριξίματος αλλά κατά τα άλλα όλα τέλεια. Μπήκα στο Διαβαλκανικό Θεσσαλονίκης το πρωί έχοντας κάνει όλες τις εξετάσεις μου από πριν σε εξωτερικούς γιατρούς, δεν μου έκαναν προνάρκωση γιατί γενικά ήμουν πολύ ήρεμη και με πολύ καλή διάθεση. Το χειρουγρείο κράτησε περίπου 1 ώρα και 15 λεπτά. Ξύπνησα πολύ καλά από τη νάρκωση. Είναι πολύ σημαντικό να έχεις καλό αναισθησιολόγο. Είχα 3 τομές. Μία και η μεγαλύτερη των τριών ήταν στον αφαλό απ' όπου μπαίνει το λαπαροσκόπιο και η άλλες δύο ήταν τόσο μικρές σαν να κόπηκες στο δάχτυλο με το μαχαίρι. Είχα μία πολύ μικρή εστία ενδομητρίωσης και μία σύμφιση στο έντερο. Δόξα το Θεό όλα καλά!!! Έχω να σου πω ένα σημαντικό. Θα πονάς για 3-4 μέρες ψηλά στους ώμους και την πλάτη!!! αυτό είναι από το αέριο με το οποίο θα φουσκώσουν την κοιλιά προκειμένου να ξεχωρίσουν τα όργανα μεταξύ τους και να έχουν έτσι οι γιατροί περισσότερη άνεση να δουλέψουν. Αυτός ο πόνος ήταν και ο χειρότερος μπορώ να πω... Δεν είναι τίποτα όμως η όλη επέμβαση, να φανταστείς βγήκα το ίδιο απόγευμα!!! έκανα όμως 20-25 μέρες να ξεφουσκώσω!!!! Και τις πρώτες μέρες μπορεί να έχεις και δυσκοιλιότητα.... Εύχομαι όλα να σου παν κατ'ευχήν!!!! Να σε φυλά ο Θεός.

Μαργαρίτα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν δεν ενοχλουν σε κατι δεν νομιζω να υπαρχει λογος να τις αφαιρεσεις.

εγω που εχω συμφυσεις δεν το παλεψα καθολου,πηγα κατευθειαν για εξωσωματικη.εξαλλου για χρονια δεν μας ετυχε εγκυμοσυνη.οταν το αποφασισαμε πηγαμε για βοηθεια και αποκτησαμε με την πρωτη την κουκλαρα μας.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απάντηση ,εχω αγχωθει γιατι ρωτησα για εξωσωματικη και μου ειπαν πως αν εχω υδροσαλπιγγες εχω λίγες πιθανοτητες για να πετυχει.Ειμαι 2 χρονια παντρεμένη ,και δεν ξερω τι να κανω,φαντάζομαι δεν μπορω να μεινω έγκυος φυσιολογικά.

Link to comment
Share on other sites

αφου με την εξωσωματικη παρακαμπτεις τις σαλπιγγες γιατι εχεις λιγες πιθανοτητες δεν καταλαβαινω

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να ειμαι εντελως σιγουρη καπου ειχα ακουσει οτι οι υδροσαλπιγγες βγαζουν ενα υγρο που σκοτωνει το εμβρυο οποτε και εξωσωματικη να κανεις υπαρχει φοβος.Για καλυτερα ομως ρωτα το γιατρο σου

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει δίκιο η aretim.Άλλο οι συμφύσεις κι άλλο οι υδροσάλπιγγες.Οι υδροσάλπιγγες πρέπει να αφαιρούνται γιατί εμποδίζουν τη σύλληψη ακόμα και με εξωσωματική,γιατί δημιουργούν τοξικό ενδομήτριο για το έμβρυο και προκαλεί η αποτυχία εξωσωματικής ή και αποβολές.Σωστά σε συμβούλευσαν οι γιατροί να τις αφαιρέσεις πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και από εμένα κορίτσια. Η αλήθεια είναι ότι η ύπαρξη υδροσάπλιγγας δεν είναι ότι καλύτερο. Ο λόγος είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να διοχετεύει τοξικό υγρό στη μήτρα, με αποτέλεσμα να μην εμφυτεύονται τα ωάρια. Ουσιαστικά δηλητιριάζονται από το υγρό...

 

Εγώ έχω κάνει ήδη 2 αποτυχημένες προσπάθειες και πρόσφατα αφαίρεσα την υδροσάλπιγγα γιατί ο γιατρός μου είπε ότι πιθανότατα να φταίει το υγρό που επιρέαζε την πορεία των εμβρύων. Σε κανα μήνα ξεκινάμε την 3η μας προσπάθεια και ευελπιστούμε να είναι και η τελευταία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια είμαι νέα κ Εγώ στο φόρουμ είμαι 28 χρόνων κ με τον άντρα μ είπαμε να προσπαθήσουμε να κάνουμε ένα παιδάκι αλλά μετά από πολλές προσπάθειες είδαμε ότι έχω κ τις δύο σάλπιγγες βουλωμενες η γυναικολόγος μου είπε για εξοσωματικη Κ είδα Κ τον θυροειδη πολύ αυξημένο και σκέφτομαι πάρα πολλα πράγματα .Πολλά φάρμακα πολλές ορμόνες κ σίγουρα κάποια κάνουν κ κακό κ σε άλλα ζωτικά όργανα σκεφτόμουν τη μέθοδο της ομοιοπαθητικής Ιατρικής τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...