Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδιάφορη γιαγιά


Recommended Posts

Και επειδη το λενε;;;Τι σημαινει ;;Οτι η ααφαση μου για το αν θα κανω παιδι εξαρταται απο αυτο;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;Εγω και ο αντρας μου αποφασιζουμε αν θα κανουμε ενα-δυο -τρια η κανενα παιδια και στηριζομαστε στις δικες μας δυναμεις!!!

 

Τα κορίτσια, αν κατάλαβες, δε σχολίασαν ότι επηρρεαστηκαν από πεθερικά για να κάνουν παιδί. Σχολίασαν τα λεγόμενα τους πριν και τις πράξεις τους μετά. Αν εσύ κρίνεις σωστό το "είπα - ξείπα" ο.κ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα κορίτσια, αν κατάλαβες, δε σχολίασαν ότι επηρρεαστηκαν από πεθερικά για να κάνουν παιδί. Σχολίασαν τα λεγόμενα τους πριν και τις πράξεις τους μετά. Αν εσύ κρίνεις σωστό το "είπα - ξείπα" ο.κ.

Σωστοοοο!!! Αν ειναι δυνατον να βασίζεις την αποφασή σου για το αν θα κάνεις παιδί σε αυτή την υπόσχεση. Ομως με αυτή την υποσχεσή οργανώνεις την ζωή σου ανάλογα όταν αποφασίσεις να κάνεις παιδί. π.χ. εμένα τον μικρό τον κρατά η μητέρα μου. Οποτε αποφάσισα να συνεχισω να δουλεύω, αν ομως δεν μου τον κράταγε θα έπρεπε να πάρουμε άλλες αποφάσεις, να οργανώσουμε αλλιώς την ζωή μας

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι πανω στον ενθουσιασμο τους μπορει να τα ειπαν ''υπερβολικα'' και μετα να ειδαν οτι δεν μπορουν να ανταποκριθουν...

Τελοσπαντων εγω πηρα αφορμη απο την εκφραση αυτη για να σχολιασω οτι πολλες φορες εχουμε υπερβολικες απαιτησεις απο τους γονεις μας!!!!!!!Θεωρουμε οτι οφειλουν να μας παρεχουν ΤΑ ΠΑΝΤΑ!!Εχω δει πχ παιδια να καταχρεωνουν τους γονεις τους για να τους παρουν σπιτι ..Δουλεψε και παρτο..κανεις δε σου χρωσταει....!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επισης οι γονεις μας μας μεγαλωσαν..έκαναν οτι καλυτερο μπορουσαν για εμας..σειρα μας να τους το ανταποδωσουμε(γιατρους φαρμακα..κλπ και οτι αλλο χρειαζεται)

Δεν ειναι πλεον υποχρεωμενοι να μας βοηθησουν ...αλλα εμεις αυτους!!!

 

Μη μιλάς μόνο για τους δικούς σου γονείς. Εγώ ξέρω πάρα πολλούς γονείς που το μόνο που έκαναν για τα παιδιά τους είναι τα υποχρεωτικά από το νόμο (σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα ούτε αυτά). Ενα παιδάκι δε το ρωτάς για να το γεννησεις, αλλά αν το γεννήσεις ο νόμος σε υποχρεώνει να το περιποιήσαι, να το ταϊζεις, να του παρέχεις στέγη, μόρφωση και όλα τα άλλα γνωστα μέχρι να ενηληκιωθεί. Αυτά τα βασικά από το νόμο είναι δικαίωμα του κάθε παιδιού (αν θες να το πάρουμε με δικαιώματα και όχι). Το να πάει ενας γονιός το παιδί του στο γιατρό είναι υποχρέωση του, ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΟΧΙ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μη μιλάς μόνο για τους δικούς σου γονείς. Εγώ ξέρω πάρα πολλούς γονείς που το μόνο που έκαναν για τα παιδιά τους είναι τα υποχρεωτικά από το νόμο (σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα ούτε αυτά). Ενα παιδάκι δε το ρωτάς για να το γεννησεις, αλλά αν το γεννήσεις ο νόμος σε υποχρεώνει να το περιποιήσαι, να το ταϊζεις, να του παρέχεις στέγη, μόρφωση και όλα τα άλλα γνωστα μέχρι να ενηληκιωθεί. Αυτά τα βασικά από το νόμο είναι δικαίωμα του κάθε παιδιού (αν θες να το πάρουμε με δικαιώματα και όχι). Το να πάει ενας γονιός το παιδί του στο γιατρό είναι υποχρέωση του, ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΟΧΙ!!!!!!!!!

Και δεν ειναι και υποχρεωση του γονιου-παππου να προσεχει τα εγγονια του!!!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια νομίζω ότι δεν είναι θέμα υποχρέωσης. Το θέμα μας ήταν η έλλειψη αγάπης και η αδιαφορία προς τα εγγονια. Κανείς δεν απαιτεί απο τον παππου ή την γιαγιά να κρατήσει τα παιδιά. Απλά ο ερχομός ενος παιδιού φέρνει αναστάστωση και αναδιοργάνωση (την πιο ευτυχέστερη βέβαια) που καλώς ή κακώς αποζητάς βοήθεια. Και ποια είναι αυτά τα πρόσωπα?? Οι γονείς σου! Αν φυσικά βέβαια μπορούν να στην προσφέρουν. Την βοήθεια την ζητάς άσχετο αν θα την πάρεις ή όχι. Αυτό όμως που περιμένεις σίγουρα να πάρεις είναι η αγάπη και η στοργή. Ε λοιπόν όλες οι παραπάνω μεταξύ αυτών και εγώ είτε από γονείς είτε από πεθερικά δεν έχουν εισπράξει την στοργή αυτή. Εκεί ειναι το θέμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1ον. διάβασα τα ποστ σας βρε κορίτσια και παρατήρησα οτι αν και το θέμα είναι η αδιάφορη γιαγιά επικεντρώνεστε μόνο στις πεθερές.. περιπτώσεις που η μητέρα κάποιας να δείχνει αδιαφορία ( που κατά την ταπεινή μου γνώμη αδιαφορία είναι η απουσία αγάπης και στοργής όπως έγραψε και η Τόνια και όχι αν θα μου κρατήσει τα παδιά η μαμά/πεθερά μου για να πάω για μανικιούρ - πεντικιούρ - βαφή ριζα και μετά καφέ...) δεν υπάρχει? μόνο οι πεθερές είναι οι κακιασμένες που αδιαφορούν ??

 

2ον. μάλλον είμαι ο αντίλογος στο θέμα αυτό γιατί ουδέποτε θέλησα την βοήθεια της μαμάς μου ή της πεθεράς μου σε θέματα του παιδιού.. ή μαλλον ψέματα.. 1 φορά ήρθε η μαμά μου από το χωριό για να κρατήσει τον μικρό για να πάω στον γάμο της κολλητής μου και αυτό ήταν για 4 ώρες με το ρολόι γιατι δεν ήθελα να τον αφήσω μόνο του αλλά ούτε και να τον πάρω μαζί γιατί ήταν πολύ μικρούλης. αν και οι 2 έρχονται επισκέψεις ( μένουν μακριά) για να με βοηθήσουν με δουλειές του σπιτίου κτλ. πότε δεν το ζήτησα ..

EUdTp3.png

 

4f73c22695.png

Link to comment
Share on other sites

1ον. διάβασα τα ποστ σας βρε κορίτσια και παρατήρησα οτι αν και το θέμα είναι η αδιάφορη γιαγιά επικεντρώνεστε μόνο στις πεθερές.. περιπτώσεις που η μητέρα κάποιας να δείχνει αδιαφορία ( που κατά την ταπεινή μου γνώμη αδιαφορία είναι η απουσία αγάπης και στοργής όπως έγραψε και η Τόνια και όχι αν θα μου κρατήσει τα παδιά η μαμά/πεθερά μου για να πάω για μανικιούρ - πεντικιούρ - βαφή ριζα και μετά καφέ...) δεν υπάρχει? μόνο οι πεθερές είναι οι κακιασμένες που αδιαφορούν ??

 

 

Mιλήσαμε γενικώς για γονείς, απλά η πλειοψηφία των περιπτώσεων αφορά τις πεθερές σαφέστατα. Και δε νομίζω κάποια κοπέλα να παραπονιέται γιατί οι γονείς δε κρατούν τα παιδιά για να βάψει τη ρίζα! Οι περισσότερες θέλουν κάποιο έμπιστο άτομο να κρατά τα παιδιά όταν αυτές πάνε για το μεροκάματο. Τη ρίζα θα τη βάψουν (και επιβάλεται να τη βάψουν αν το θέλουν ) και στο σπίτι και στο κομ/ριο το Σάββατο που κρατάει τα παιδιά ο μπαμπάς τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

αυτό το πράγμα νομίζω ποτέ δεν θα σταματήσει να γινεται. Και εμένα η πεθερά μου καρφάκι δεν καίει για μένα και την κόρη μου που είναι το τρίτο της εγγόνι και γεννήθηκε πρόωρα και έιναι παιδί απο τον πολυλατρεμένο της γιό που πάντα λέει οτι του έχει αδυναμία. Παλιά με προβλημάτιζε αυτό γιατί όσο είχα σχέσεις μαζί της καθημερινές σχεδόν μου έλεγε πράγματα άσχημα, πρίν κάν γεννηθεί η μικρή έλεγε οτι αν είναι αγόρι θα το αγαπάει γιατί εγγόνες έχει και έχει κλείσει απο αδυναμίες στην πρώτη της εγγόνα.

Δεν βαριέσαι, και η δική μου η γιαγιά με είχε γραμμένη εμένα και την αδελφή μου και ας είμασταν του πρώτου της παιδιού παιδιά.

Δεν περίμενα ποτέ βοήθεια ούτε την απάιτησα, αν δεν μπορώ να αναλάβω την ευθύνη της οικογένειας τί την έκανα τότε. Αυτό που περιμένω όμως είναι νορμάλ σχέσεις και ίσως καμιά κουβέντα για να περνά η ώρα όχι τρικλοποδιές και πισομαχαιρόματα. Ουτε θέλω να βάλω μυαλό σε κανέναν αλλά και κανένας δεν είναι υποχρεωμένος να ζήσει την ζωή του όπως θέλω εγώ. αλλά με πιάνει το παράπονο καμιά φορά για το παιδί μου που απο ότι φαίνεται να είναι και μοναχοπαίδι, να μην έχει καλές σχέσεις και ζεστές κυρίως με την γιαγιά του όπως δεν είχα και εγώ με τη δική μου και την φώναζα θεία και οχι γιαγιά!!!

Νομίζω οτι αυτό πρέπει να σκέφτονται τα πεθερικά αλλά και οι γονείς αμφότεροι όταν κάνουν αυτά που κάνουν και λένε αυτά που λένε, τι θα σκεφτούν τα εγγονάκια όταν μεγαλώσουν για τους παπούδες τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πω την γνωμη μου πανω σ αυτο το οποιο και το εχω ξαναδιαβασει εδω πολλες φορες και το ακουω και απο γνωστες!

Δικαωμα τους δεν ειναι;;;Καλα κανουν και κατα την αποψη μου ετσι πρεπει να ειναι.Τα παιδια τους τα μεγαλωσαν ,τωρα η σειρα μας να μεγαλωσουμε τα δικα μας παιδια, γι αυτο τα καναμε!!!!

Εμενα για ενα διαστημα κρατουσε η μητερα μου τη μικρη και μετα για λογους υγειας δεν μπορουσε και την στειλαμε παιδικο.Το ηθελε και το κανε..εκεινη το προτεινε..αλλα και το προβλημα να μην υπηρχε παλι θα την εστελνα παιδικο.Και αν κανω κι αλλο θα στηριχτω σε εμας..οχι σε αλλους.!!Ποτε μα ποτε δεν ζητησα κατι απο την πεθερα μου....Γιατι να δεσμευονται οι ανθρωποι σ αυτην την ηλικια με ενα -δυο-τρια παιδια που ειναι και τεραστια ευθυνη;;;Ααν θελουν να προσφερουν...καλοδεχουμενη η βοηθεια..Αλλα οχι και να θυμωνουμε επειδη θελουν επιτελους οι ανθρωποι να ζησουν και λιγο τη ζωη τους;;;;Αρκετα κουραστηκαν τοσα χρονια....!!!!!Η τριτη ηλικια ειναι για να χαιρεσαι τα εγγονια σου ,οχι για να αγχωνεσαι και να αναλαμβανεις ευθυνες!!!

 

Lora δεν σε ξερω,δεν ειναι προσωπικο, πηρα απλα αφορμη απο την προταση σου για να πω την αποψη μου.

Ευχαριστω!

 

Το θέμα δεν είναι αν θέλει ή όχι να κρατησει το παιδί. Φυσικά δικαιωμά της είναι. Και καλυτερα να μη το κρατησει καθόλου απο το να το κάνει με το ζόρι.

Να της ζητούσα να μου το κρατησει και να έλεγε όχι δε θα μου φαινόταν περίεργο, αλλά να το πετάει ξεκάρφωτα χωρίς να υπάρχει παιδί καν ουτε καν σαν εμβρυο είναι λίγο κουφό! Σαν να θέλει να φύγει απο την υποτιθεμενη υποχρεωση.

Επειτα δεν την εμπιστευομαι να της αφησω το μωρό ουτε για 2 λεπτα! Ειδικά στο σπιτι τους που γινεται της τρελλής απο τσιγάρα και που το θεωρούν υπερβολή να μη καπνιζουν μπροστά στο μωρό.

Χθες πάλι την πηρε τηλ ο αντρας μου και σχεδόν την παρακαλουσε να έρθει να δει το μωρό και εκεινη απαντησε προφασιζομενη οτι πρεπει να προσεξει τον πεθερο "ε, τι χαζά θα λέμε τωρα;"

Γενικα RENAH δεν ειμαι απο τα άτομα που έχουν βοηθεια απο πεθερά + μανα. Δεν έχω καμία βοηθεια, λόγω αποστασης κυρίως. Και φυσικά δεν υποχρεωνω κανενα να προξεξει το παιδί μου, ευτυχως υπαρχουν και οι παιδικοι σταθμοί!

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

2: " Τα παιδιά μου τα μεγάλωσα "

 

Καλε τι μου θυμιζει ...τι μου θυμιζει αυτο :lol::lol:

 

Για να ειμαι ειλικρινης παντως το προτιμω απο μια γιαγια που τα ξερει ολα και σε κανει να νοιωθεις αχρηστη . Οποτε μια χαρα ξεκαθαρα πραγματα να ξερεις που βαδιζεις :-D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης κατάλαβα ότι δε μπορούμε να αναγκάσουμε κανένα να δει τα παιδιά μας, πόσο μάλλον να τα προσέξει. Τα παιδιά μας είναι σπιτια τους με τις μανουλες τους και όποιος θέλει να τα δει εδώ είναι.

Αν πάλι δε θέλουν γιαγιάδες, θειοι και λοιποί συγγενείς να έρθουν δε πειράζει, έχουν εμάς τις μανουλες για να αναπληρωσουμε και με το παραπανω το ενδιαφέρον και την αγάπη κυρίως που δε δείχνουν όσοι θα έπρεπε να το δείξουν.

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Δεν ειναι αναγκασμενος κανεις να εχει ζεστη σχεση με το παιδι μας αν δεν το θελει. Εμενα η πεθερα μου ηρθε τα Χριστουγεννα-επειδη την καλεσαμε αλλιως δεν θα ερχοταν-και ειδε το μωρο που ειχε να το δει απο Σεπτεμβρη! Φευγοντας, το μωρο ηταν στη κουνια του και δεν ειπε να το δει μια φορα ακομα πριν παει σπιτι της και που δεν ηξερε ποτε θα το ξαναδει γιατι κανει τη δουλα στο σπιτι της κορης της και δεν της μενει χρονος για τιποτα αλλο. Γι αυτο σας λεω. Μην χαλατε τη ζαχαρενια σας. Δεν παθαινουν τιποτα τα παιδια. Εχουν εμας κι αυτο φτανει.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

. Η γιαγιά όλη μέρα καταριόταν να πεθάνει, γιατί, όπως χαρακτηριστικά έλεγε "θα τους φάει όλους αυτό το παιδί, καλύτερα να πεθάνει αυτό, παρά να πεθάνουν το παιδί μου και το εγγόνι μου το μεγάλο".

 

Και δεν την πεταξανε την γρουσουζα με τις κλωτσιες εξω που τους καταριοταν το αρρωστο παιδι!!!!Θα την παταγα κατω.Στο σπιτι της κα γρηγορα που τους κανει οτι θελει.Ντροπη της, χαζεμενη θα 'ναι.

 

an1cF0B0g410010MTIwZHwzMTc1NTYwZGF8bXkgYmFieSBsb3ZlLi4.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Εμας τον Αυγουστο η μικρη κλεινει χρονο κι ο καημενος ο αντρας μου πηρε την μανουλα του που κανει διακοπες με την κορη της και τα παιδια της σε δικο τους σπιτι στην Πελοποννησο για να την ρωτησει εγκαιρως αν θα ερχοντουσαν στα πρωτα της γενεθλια. Η απαντηση:"Που να ερχομαστε τωρα για μια μερα ταλαιπωρια ειναι!"

[sIGPIC][/sIGPIC]

Ήρθες στη Ζωή και μας άνοιξες δρόμους Ευτυχίας!

Μας δώρισες Χαμόγελο και ομόρφηνες κάθετί ολόγυρα!

Σε ευχαριστούμε!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια στο αρχικο θεμα να πω οτι οι περισσοτερες γιαγιαδες αγαπανε πιο πολυ τα εγγονια που ζουνε κοντα τους ειτε ειναι κορης ειτε γιου , ειναι πιο δεμενες μ εκεινα γιατι τα εχουν καθημερινα κοντα τους , συμβαινει χρονια αυτο, και τα αλλα ερχονται δευτερα παντα

 

στο θεμα ποιος κραταει ποιον σαφως κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να σου μεγαλωσει το παιδι

ειδικα στη δικη μας γενια που ειναι λιγο καλομαθημενη θα μου επιτρεψετε, δλδ οι γονεις μας παντρευτηκανε με εναν καναπε και δουλεψανε για ολα τα αλλα, κι εμεις θελουμε και θελουμε και θελουμε

 

αν ομως καποια κοπελα οπως γραφτηκε εχει κανει τον προγραμματισμο της με βαση μια υποσχεση κι αυτο δεν ειναι κατακριτεο, κι εμενα μου ελεγε η μαμα μου αντε κανε δευτερο να προλαβω να ακουσω το ονομα του μπαμπα, αντε κανε δευτερο να προπαβω να το δω, αντε τωρα που βασταω ακομα να σε βοηθησω κλπ και οταν ηρθε το δευτερο τα παιξε η γυναικα οπως κι εγω οπως ολοι μας.....ανθρωπινο κι αυτο

 

δε νομιζω οι μανουλες που γραψαν σ αυτο το θεμα να ειναι της αποψης παρε το παιδι δευτερα και θα ερθω να το δω ΣΚ για να κανουν βολτες η για καφεδες, βλεπω πως εχουν ουσιαστικη αναγκη για βοηθεια

 

παντως για να λεμε και την αληθεια οι πεθερες οτι κι αν κανουν λαθος ειναι

(κι εγω καμενη ειμαι κι εχω γραψει σελιιιιδες αν θελετε δειτε)

αν ενδιαφερθουν λεμε γιατι χωνονται

αν πουν γνωμη λεμε γιατι μας παραγκωνιζουν

αν δεν ενδιαφερθουν γιατι δεν ενδιαφερονται

αν ερθουν γιατι ερχονται συνεχεια

αν δεν ερθουν γιατι δεν ερχονται

 

ενταξει ειναι μια σχεση που απ τις απαρχες του κοσμου δεν παει καλα

δε θα αλλαξει τωρα

το θεμα ειναι να μη γινονται χοντραδες οπως αυτη με το αρρωστο παιδακι

εκει παιρνεις χατζαρα και κοβεις κεφαλια

κατα τα αλλα μη σκατε, κοιταξτε το σπιτι σας μονο και αυτες το δικο τους

για να ειμαστε ολοι καλυτερα

(δεν τις υποστηριζω, ετσι, απλα για να μαλακωσει η φουρτουνα, αν θελετε δειτε τα θεματα μου, σε καμια περιπτωση δεν τις υποστηριζω!)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ξερεις μερικοι παππουδες αισθανονται πιο δικα τους τα παιδια της κορης......και μαλιστα οταν τα εχουν κοντα απο μωρα και τα βλεπουν καθε μερα δενονται περισσοτερο.......αντιθετα τα παιδια του γιου τα βλεπουν σαν παιδια της νυφης και απο αντιπαθεια στο προσωπο της τα κρατανε μακρια....το μονο που τους ενδιαφερει ειναι το ονομα.......δυστυχως το βλεπω να συμβαινει συχνα......

SYMFONO APOLITOS. KAMIA NA MIN STENAXORIETAI. EGO TO BLEPO AUTO EDO K 8 MINES. ALLA DEN ME NOIZEI . SKEFTOMAI OTI TO PAIDI MOU EXEI EMENA KAI DEN XREIAZETAI TPT ALLO...

Link to comment
Share on other sites

Εμας τον Αυγουστο η μικρη κλεινει χρονο κι ο καημενος ο αντρας μου πηρε την μανουλα του που κανει διακοπες με την κορη της και τα παιδια της σε δικο τους σπιτι στην Πελοποννησο για να την ρωτησει εγκαιρως αν θα ερχοντουσαν στα πρωτα της γενεθλια. Η απαντηση:"Που να ερχομαστε τωρα για μια μερα ταλαιπωρια ειναι!"

XAXAXXAXAXA MOIRE DEN PANE NA PNIGOUN. TO IDIO MOU KANEI

Link to comment
Share on other sites

εμενα η πεθερα μου εχει αλλες 2 εγγονες απ΄την κορη της ομως το ονομα της δεν το εχει ακουσει οποτε τωρα που ειμαι εγκυος μου λεει μια μερα "εγω εγγονια μου δεν τις θεωρω τις κορες της κορης μου γιατι δεν εχουν δικο μου αιμα,μονο τα παιδια των γιων μου θα ειναι αληθινα εγγονια μου" πρωτη μαλακια αυτη.επισης εγω δεν θελει να κανω γιο γιατι θελει σωνει κ καλα να ακουστει το ονομα της ,μας το εχει επιβαλλει δλδ γιατι το αγεννητο μωρο μου χωρις να ειμαστε σιγουροι ακομα τι ειναι το φωναζει με το ονομα της..ααα κατι τελευταιο στην βαφτιση της εγγονης της της 2 δεν πηγε γιατι δεν το εβγαλαν με το δικο της ονομα οποτε καταλαβαινετε τι θα γινει αν πρωτα ο θεος το μωρο μας ειναι κοριτσι τι εχουμε να περασουμε!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω την δικια μου ιστορια, εχω μια πεθερα οτι να ναι, χωρισμενη απο τα 30, αγ@@@@τη απο τοτε, τα παιδια τα μεγαλωνε η μανα της και μετα πηγαν στον πατερα τους οταν ηταν 8 και 6 χρονων. Οταν λοιπον παντρευτηκαμε με τον αντρα μου θυμηθηκε οτι εχει παιδια. Στην αρχη ηταν ολο γλυκες, μετα μας εκανε ενα σκηνικο μεσα στο σπιτι μας και την εβαλε ο αντρας μου στη θεση της, για κανα 2 μηνες ησυχασαμε και μετα ξαναθυμηθηκε οτι εχει παιδι και νυφη, τελος παντων εγω τυπικη, χαμογελαστη και ευγενικη την καλεσα στο πασχαλινο τραπεζι και ολα καλα....Μετα απο δυο μηνες μενω εγκυος και παραλληλα ειχα μετακομιση και αυτη ουτε φωνη ουτε ακροαση, οχι για βοηθεια ουτε για συγχαρητηρια και με το καλο, μαθαινουμε οτι ειναι αγορι παλι τιποτα, παιρνει μια μερα τηλ. στο κινητο του αντρα μου ο οποιος ηταν στο μπανιο και το σηκωνω επιτηδες εγω, σαν να μη τρεχει τιποτα τη ρωταω τι κανει και ποτε θα ερθει στο καινουργιο σπιτι, μου λεει α παρεπιπτοντως με το καλο το αγορι αν και γω ηθελα εγγονη σοκ εγω, της λεω σημασια εχει να ναι γερο παιδακι...της ξαναλεω ποτε θα ερθεις μου λεει δε ξερω γιατι ειμαι θυμωμενη ντοιγκ! Οταν ρωτησα τον αντρα μου γιατι μου λεει γιατι με πηρε οταν ημουν με πελατη και της εκλεισα το τηλ. αφου δε καταλαβαινε οτι ειχα δουλεια...Περνανε οι μηνες...στον 6ο μηνα με πιανουν συσπασεις, βγαινω με αναρρωτικη και αυτη ενω το μαθε ουτε ενα τηλ. να δει αν ειμαι καλα, για βοηθεια δε συζητω, εδω να πω οτι οι δικοι μου μενουν μακρυα σ΄αλλη πολη και ειχαν ερθει οι ανθρωποι ηδη ποσες φορες....Οταν μπαινω στον 8ο εκει γυρω στα χριστουγεννα ξαφνικα θυμαται παλι οτι εχει παιδι, νυφη και ενα εγγονι που ερχεται και φοβοταν μηπως δεν την αφησω καν να το δει μ΄αυτα που κανει γιατι και γω δε χαμπαριαζω αμα τα παρω...Ερχονται οι δικοι μου για τις γιορτες και για να με παρουν να γενησω στο νοσοκομειο της πολης τους, αφου απο τη μια δεν ηθελα να δωσω 5 χιλιαρικα για μια γεννα αλλα και ποιον θα ειχα κοντα μου το πρωτο καιρο.....Μολίς τ΄ακουει η πεθερα μου τα μουτρα στο πατωμα και λεει δηλαδη δε θα δω πρωτη εγω το εγγονι μου σοκ εγω, μου ηρθε να της πω τωρα το θυμηθηκες αλλα δε μιλησα, την προικα του μωρου τη πηραμε εμεις απο μισα με τους γονεις μου...αυτη τιποτα. Φευγω με το καλο να γεννησω, με πηρα μερικα τηλ. πριν γεννησω και ενα τηλ. μετα και μεχρι να γυρισω στο σπιτι μας στις 40 μερες ουτε φωνη ουτε ακροαση......Αφοτου γυρισα ηρθε 3 φορες να δει το εγγονι που τοσο λαχταρουσε οπως ελεγε και αυτο επειδη πηγε ο αντρας μου και τη πηρε με τ΄αμαξι....μενουμε 10 λεπτα αποσταση με τ΄αστικο.....τωρα το μωρο ειναι 5 μηνων και εχει να παρει τηλ. 2 μηνες!Καλυτερα ομως το παιδι εχει αναγκη απο ανθρωπους που το αγαπουν χωρις ορους και ευτυχως εχει τους γονεις μου που αν και μακρυα με τη πρωτη ευκαιρια ερχονται κι ο μπεμπης λιωνει που τους βλεπει....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...