Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΙΤΕΚΝΟΥΣ - ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ.


Recommended Posts

Το ανοιξε μπροστα μου και το διαβασαμε μαζι. Θα την πω να σας το μεταφερω...Και εγω αυτο καταλαβα. Εσας δε σας ηρθε τιποτε; Εγω λειπω απο το σπιτι στην πολη μου και δεν ξερω αν ηρθε, δεν κοιτω καθημερινα.

 

Kαι τίποτα δεν μας ήρθε, και τίποτα δεν δημοσιεύτηκε και πολύ πρόσφατος είναι ο άνω νόμος για να βγήκε και καινούριος...

Πόσο χρονών είναι το 3ο παιδί της αδερφής σου? μήπως πέρασε τα 6?

 

Μήπως το χαρτί αναφέρει την παρακάτω παράγραφο? :

 

3. Στις πολύτεκνες οικογένειες, από 1.1.2011 και εφεξής, για όσο χρονικό διάστημα καταβάλλεται το επίδομα τρίτου παιδιού της παρ. 1 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990 δεν θα καταβάλλεται για το παιδί αυτό το επίδομα παιδιού πολύτεκνης οικογένειας της παρ. 3 του άρθρου 63 του ν. 1892/1990.

 

Αν είναι εύκολο, κάνε το ένα copy στο φόρουμ να το δούμε κι εμείς!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 418
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα διδυμα μου ειναι 5 παρα 3 μηνες και ηρθε και σε εμας λιγωτερα. Ειναι αυτο αναφερει ο νομος που παραθετεις, που ελεγαν οτι θα καταργηθει ή το πολυτεκνικο επιδομα ή το επιδομα τριτου παιδιου. ΠΛΕΟΝ ΔΕ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΑΖΙ (γραφω ετσι γιατι δεν ξερω πως να μαυριζω τα γραμματα).

 

Ετσι, οι πολυτεκνοι που θα επαιρναν το επιδομα του τριτου παιδιου,ως τα εξι χρονια του παιδιου τους, θα συνεχισουν να το παιρνουν αλλα δ ε θα παιρνουν το πολυτεκνικο επιδομα μεχρι να παει 6 το παιδι τους.

 

Οποτε μετα στα 6 ουτως ή αλλως θα το εκοβαν. Οποτε ξεκινα παλι το πολυτεκνικο επιδομα και σταματαει το επιδομα τριτου παιδιου που θα το εκοβαν ουτως ή αλλως.

 

Το ποσο μειωθηκε στο μισο γιατι κρατανε αναδρομικα τα λεφτα.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Τα διδυμα μου ειναι 5 παρα 3 μηνες και ηρθε και σε εμας λιγωτερα. Ειναι αυτο αναφερει ο νομος που παραθετεις, που ελεγαν οτι θα καταργηθει ή το πολυτεκνικο επιδομα ή το επιδομα τριτου παιδιου. ΠΛΕΟΝ ΔΕ ΘΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΑΖΙ (γραφω ετσι γιατι δεν ξερω πως να μαυριζω τα γραμματα).

 

Ετσι, οι πολυτεκνοι που θα επαιρναν το επιδομα του τριτου παιδιου,ως τα εξι χρονια του παιδιου τους, θα συνεχισουν να το παιρνουν αλλα δ ε θα παιρνουν το πολυτεκνικο επιδομα μεχρι να παει 6 το παιδι τους.

 

Οποτε μετα στα 6 ουτως ή αλλως θα το εκοβαν. Οποτε ξεκινα παλι το πολυτεκνικο επιδομα και σταματαει το επιδομα τριτου παιδιου που θα το εκοβαν ουτως ή αλλως.

 

Το ποσο μειωθηκε στο μισο γιατι κρατανε αναδρομικα τα λεφτα.

 

Σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να μην παω διακοπες; Αναδρομικά όμως! :evil:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ με 4 παιδιά μικρότερα των 6, τι πρέπει να περιμένω να παίρνω το δίμηνο; Αλήθεια Alcyon τις 2000 τις πήρες επί 2 (4000) όταν γεννήθηκαν τα δίδυμα σου και μετά από πόσους μήνες περίπου ; Καταλαβαίνεις πόσο τα χρειαζόμαστε για να πάρουμε καινούριο αυτοκίνητο ...

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

που μας έφτασαν οι κλεφτές! Να τρεμουμε κάθε φορά για το αν μας έκοψαν ή μας μείωσαν τα ψίχουλα που μας δίνουν. Παντός άμα γίνει κάτι τέτοιο θα πέσει πολύ πεινά. Αυτά περιμένουμε όλες οι τριτεκνες γνωστές μου για να βουλώσουμε τρύπες και να την περάσουμε. Αναγκαστικά με το τριτο που ήταν και πολύ πρόωρο να σταματήσω και τη δουλειά.... Θέλουν να μας σβήσουν απ το χάρτη τους Ελληνες...

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

που μας έφτασαν οι κλεφτές! Να τρεμουμε κάθε φορά για το αν μας έκοψαν ή μας μείωσαν τα ψίχουλα που μας δίνουν. Παντός άμα γίνει κάτι τέτοιο θα πέσει πολύ πεινά. Αυτά περιμένουμε όλες οι τριτεκνες γνωστές μου για να βουλώσουμε τρύπες και να την περάσουμε. Αναγκαστικά με το τριτο που ήταν και πολύ πρόωρο να σταματήσω και τη δουλειά.... Θέλουν να μας σβήσουν απ το χάρτη τους Ελληνες...

 

 

ποσο δίκιο έχεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θελω τα φωτα σας κοριτσια το τριτο μου ειναι 4 και περνω 530 το διμηνο ..μολις κλειση τα 6 το μικρο ..ποσα θα περνω το διμηνο και μέχρι πότε ?

 

 

 

Περιπου 250 ...|

Ξερω οτι καθε παιδι την χρονια που θα μπαινει στα 24...θα κοβεται το ποσο του (περιπου 88 ευρω) και οταν κλεισει και το μικρο τα 24 θα κοβεται τελειως...

 

Αλλα πιστευω οτι θα μας το εχουν κοψει πολυ πιο νωρις...αυτα ειναι μακρινα ονειρα....:(

Link to comment
Share on other sites

που μας έφτασαν οι κλεφτές! Να τρεμουμε κάθε φορά για το αν μας έκοψαν ή μας μείωσαν τα ψίχουλα που μας δίνουν. Παντός άμα γίνει κάτι τέτοιο θα πέσει πολύ πεινά. Αυτά περιμένουμε όλες οι τριτεκνες γνωστές μου για να βουλώσουμε τρύπες και να την περάσουμε. Αναγκαστικά με το τριτο που ήταν και πολύ πρόωρο να σταματήσω και τη δουλειά.... Θέλουν να μας σβήσουν απ το χάρτη τους Ελληνες...

 

 

Ειναι η οριζοντια ισοπεδωση ολων. Μια λογικη που θα οδηγησει στη δημιουργια μια καινουργιας ταξης ανθρωπων: τους Νεοπτωχους Πολυτεκνους-Τριτεκνους.

 

Αυτο θα καταφερουν να μας κανουν, φτωχους... Και κανενας Ελληνας να μην τολμα να κανει πολλα παιδια. Θα ξερει οτι αυτο θα τον φερει σε κατασταση φτωχιας.

 

Και οπως λες, ενω οι Ελληνες μειωθηκαν τραγικα σε αυτη την απογραφη, ενω κλεινουν σχολεια γιατι δεν υπαρχουν παιδια, συμφωνα με τη δικια τους αρχη της ισοπεδωσης, εχουμε τα ιδια εξοδα και τα ιδια τεκμηρια με εναν αγαμο! Κουφο;;;

 

Που ο αγαμος π.χ. θα κατασκευασει ενα μεγαλο σπιτι ως ειδος πολυτελειας, ετσι για την παρτυ του και καλα θα κανει αν το θελει, ενω ο πολυτεκνος θα κατασκευασει ενα μεγαλο σπιτι για να χωρεσει ολη η οικογενεια,θα παρει μεγαλο αμαξι που απαιτει και εξοδα, για να ειναι νομιμος και να χωρα ολη η οικογενεια δεμενη...

 

Οποτε φυσικα, αν το σπιτι μας, το αμαξι μας αλλα και τα πολλα παιδια, φανταζουν για μερικους καρεκλοκενταυρους ως ειδη πολυτελειας,πως να μη μας κοψουν το επιπλεον επιδομα, αφου πλεουμε στο χρημα;

 

Έχεις δικαιο, η Ελλαδα εξαφανιζεται και αυτοι το επιταχυνουν, οτι προλαβουν οσο ειναι στην εξουσια, ολοκληρωτικες αλλαγες, ολοκληρωτικη εξαφανιση και εμεις καμαρωνουμε οτι γινεται για τα παιδια μας.

Ποια παιδια, οεο;

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι η οριζοντια ισοπεδωση ολων. Μια λογικη που θα οδηγησει στη δημιουργια μια καινουργιας ταξης ανθρωπων: τους Νεοπτωχους Πολυτεκνους-Τριτεκνους.

 

Αυτο θα καταφερουν να μας κανουν, φτωχους... Και κανενας Ελληνας να μην τολμα να κανει πολλα παιδια. Θα ξερει οτι αυτο θα τον φερει σε κατασταση φτωχιας.

 

Και οπως λες, ενω οι Ελληνες μειωθηκαν τραγικα σε αυτη την απογραφη, ενω κλεινουν σχολεια γιατι δεν υπαρχουν παιδια, συμφωνα με τη δικια τους αρχη της ισοπεδωσης, εχουμε τα ιδια εξοδα και τα ιδια τεκμηρια με εναν αγαμο! Κουφο;;;

 

Που ο αγαμος π.χ. θα κατασκευασει ενα μεγαλο σπιτι ως ειδος πολυτελειας, ετσι για την παρτυ του και καλα θα κανει αν το θελει, ενω ο πολυτεκνος θα κατασκευασει ενα μεγαλο σπιτι για να χωρεσει ολη η οικογενεια,θα παρει μεγαλο αμαξι που απαιτει και εξοδα, για να ειναι νομιμος και να χωρα ολη η οικογενεια δεμενη...

 

Οποτε φυσικα, αν το σπιτι μας, το αμαξι μας αλλα και τα πολλα παιδια, φανταζουν για μερικους καρεκλοκενταυρους ως ειδη πολυτελειας,πως να μη μας κοψουν το επιπλεον επιδομα, αφου πλεουμε στο χρημα;

 

Έχεις δικαιο, η Ελλαδα εξαφανιζεται και αυτοι το επιταχυνουν, οτι προλαβουν οσο ειναι στην εξουσια, ολοκληρωτικες αλλαγες, ολοκληρωτικη εξαφανιση και εμεις καμαρωνουμε οτι γινεται για τα παιδια μας.

Ποια παιδια, οεο;

 

Μεγαλες κουβεντες ειπες....

Link to comment
Share on other sites

κουραγιο σε ολες τις πολυτεκνες μανουλες(ειμαι και εγω και μαλιστα εγκυος στο πεμπτο μου παιδακι)...κι αν πολιτεια μας ξεχασε ή προσπαθει να μας ξεχασει ο Θεος δε μας ξεχνα παντα κατι θα κανει για να βοηθησει την κατασταση εστω κι αν εμεις δεν το καταλαβαινουμε

dina-sweet

Link to comment
Share on other sites

κουραγιο σε ολες τις πολυτεκνες μανουλες(ειμαι και εγω και μαλιστα εγκυος στο πεμπτο μου παιδακι)...κι αν πολιτεια μας ξεχασε ή προσπαθει να μας ξεχασει ο Θεος δε μας ξεχνα παντα κατι θα κανει για να βοηθησει την κατασταση εστω κι αν εμεις δεν το καταλαβαινουμε

 

 

 

κοριτσια νομιζω πως εχει δικιο η dina-sweet......δεν μας ξεχνάει ο Θεός!!θα τα καταφέρουμε όλοι αρκρί να μην απελπιζόμαστε...όποιος μπει στο παιχνίδι τους και πει οκ δεν κανω παιδι λογω κρισης εχασε!..οποιος δεν το βαλει κατω θα τον βοηθήσει ο Θεός..ετσι και αλλιως τοσα χρονια υπηρχαν οικογενειες με 8 και 10 παιδακι και τα καταφερναν και σιγουρα οχι με τα επιδοματα..τωρα μας φαινονατι πολλα επειδη τα κοβουν αλλα ψυχουλα ηταν και αυτα!,,σε αλλες χωρες περνει και 600 ευρω το παιδι..τι να λεμε τωρα??

 

dina-sweet με το καλο και το πεμπτο σου παιδακι!!μακαρι καποτε να σε φτασουμε!!εγω δεν ειμαι ακομη ΄΄επισημα΄΄ πολυτεκνη ..τριτεκνη ειμαι ..αλλά ευχομαι να μου στειλει και αλλο η αλλα παιδακια ο Θεούλης.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και χθες που είδα δεν μπήκε το επίδομα..τελαυταία φορά πήρα τον Ιούνιο..λογικά δεν θα πάρω τίποτα αυτό τον μήνα και πάμε για τον επόμενο..?ή λογικά θα πάρω λίγα ...ή δεν θα πάρω καθόλου...οεο...:confused:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Θα παρεις, μην απελπιζεσαι! Ολες πηραμε, αλλα τα μισα βεβαια.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακάρι...και ενώ έχουμα πάρει απόφαση για τέταρτο...κάθομαι και το σκέφτομαι μήπως δεν πρέπει..τους άχρηστους δεν ντρέπονται να κόβουν απο γιαγιάδες και πολύτεκνους...πραγματικά δεν έχω λόγια...

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια νομιζω πως εχει δικιο η dina-sweet......δεν μας ξεχνάει ο Θεός!!θα τα καταφέρουμε όλοι αρκρί να μην απελπιζόμαστε...όποιος μπει στο παιχνίδι τους και πει οκ δεν κανω παιδι λογω κρισης εχασε!..οποιος δεν το βαλει κατω θα τον βοηθήσει ο Θεός..ετσι και αλλιως τοσα χρονια υπηρχαν οικογενειες με 8 και 10 παιδακι και τα καταφερναν και σιγουρα οχι με τα επιδοματα..τωρα μας φαινονατι πολλα επειδη τα κοβουν αλλα ψυχουλα ηταν και αυτα!,,σε αλλες χωρες περνει και 600 ευρω το παιδι..τι να λεμε τωρα??

 

dina-sweet με το καλο και το πεμπτο σου παιδακι!!μακαρι καποτε να σε φτασουμε!!εγω δεν ειμαι ακομη ΄΄επισημα΄΄ πολυτεκνη ..τριτεκνη ειμαι ..αλλά ευχομαι να μου στειλει και αλλο η αλλα παιδακια ο Θεούλης.

 

Ξερεις, τι; Το πιστευω ακραδαντα αυτο. Ετσι μας θελω! Ξερω χηρα υπερπολυτεκνη με πολυ μικρα παιδια που της τελειωναν π.χ. τα ζυμαρικα ή ειχε καπου να δωσει λεφτα και πηγαινε και προσευχοταν και την αλλη μερα εξω απο την πορτα της υπηρχαν οσα ακριβως ζητουσε! Το ιδιο και η μητερα μου. Εχει να το λεει...Να μην πουμε για παλιοτερα, τι ευτυχια υπηρχε στην απλοτητα!

 

 

Και εγω πιστευω οτι οταν ο Θεος στελνει παιδια, δινει και τη δυναμη, δινει και την προνοια, αρκει να το ζηταμε με πιστη, οπως ο Ιδιος το εχει υποσχεθει. Φυσικα και μπορουμε να ζησουμε και με ακομη λιγωτερα.

 

 

Ωστοσο το σιγουρο ειναι οτι ανθρωποι που το σκεφτονται λογω οικονομικης πλευρας να γινουν πολυτεκνοι, θα αποτρεπονται απο αυτο, γιατι θα ξερουν οτι θα ισοδυναμει με οικονομικη αυτοκτονια. Φανταζεστε ποσες εκτρωσεις θα γινουν, απο εδω και στο εξης; Ειναι και εμεσα δολοφονοι οι πολιτικοι μας λοιπον αλλα και αμεσα υπευθυνοι για τις μη γεννησεις και τη δραματικη μειωση των Ελληνων.

 

Μονο οσοι εχουν Πιστη ή οικονομικη ανεση, θα μπορουν να προχωρανε (αληθεια, ποσους πλουσιους ειδατε που να ειναι πολυτεκνοι; εγω 2 οικογενειες μονο).

 

Εμεις, σιγουρα θα ανηκουμε σε λιγο-ετσι πως δειχνουν τα πραγματα- στους Νεοπτωχους, αλλα δε με πειραζει και σιγουρα αυτος δεν θα ειναι και ο λογος που δε θα προχωρησω σε πεμπτο παιδι.Το εχω αφησει τελειως στο Θεο και ειμαι ικανοποιημενη με καθε εκβαση.

 

dina-sweet με το καλο το πεμπτο σου παιδακι! Τι ωραια!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΜΟΥ ΕΔΙΝΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΑΣ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ ΕΝΑ ΓΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΕΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΟΜΩΣ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΝ ΠΡΟΚΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ ΑΛΛΟ ΠΑΙΔΙ. ΑΣ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΛΑ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ξ

Και εγω πιστευω οτι οταν ο Θεος στελνει παιδια, δινει και τη δυναμη, δινει και την προνοια, αρκει να το ζηταμε με πιστη, οπως ο Ιδιος το εχει υποσχεθει. Φυσικα και μπορουμε να ζησουμε και με ακομη λιγωτερα.

 

!

 

 

και εγω το πιστευω ..αλλα παρολα αυτα χιαρομαι οταν το ακουω και απο αλλους..σαν να δυναμωνει η πιστη μου ετσι...

ευχομαι να σου στειλει ο Θεός και πεμπτο αγγελουδι...!!και εμενα καποια στιγμη τέταρτο...αν θελει βέβαια...

 

και συμφωνω και με την jentoniν που λεει '''ΑΣ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΜΟΝΟ Ο ΘΕΟΣ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΚΑΙ ΥΓΕΙΑ ΣΕ ΕΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ΄΄

 

αυτο μονο φτανει...υγεια πανω απο ολα!!! και πιστη!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , ειμαι κι εγω προσφατα μανουλα τριων κοριτσιων , τσαντισμενη πολυ με το κρατος και ανεργη αγανακτισμενη . Ακομα δεν εχω καταλαβει εαν τελικα τα 2000 του ΟΓΑ θα τα παρω επισης και τα 2μηνα ( τα 520 euro ) ??? Αλλα οπως και να εχει θελω να σας πω οτι μου δωσατε πολυ κουραγιο και δεν νιωθω μονη .

Γερα να ειναι τα κοριτσια μου κι εγω με τον αντρα μου κι ολα θα γινουν !

Την 3η μου κορη την γεννησα τον Μαιο και ακομα δεν εχω παρει ουτε ενα ευρω...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας , ειμαι κι εγω προσφατα μανουλα τριων κοριτσιων , τσαντισμενη πολυ με το κρατος και ανεργη αγανακτισμενη . Ακομα δεν εχω καταλαβει εαν τελικα τα 2000 του ΟΓΑ θα τα παρω επισης και τα 2μηνα ( τα 520 euro ) ??? Αλλα οπως και να εχει θελω να σας πω οτι μου δωσατε πολυ κουραγιο και δεν νιωθω μονη .

Γερα να ειναι τα κοριτσια μου κι εγω με τον αντρα μου κι ολα θα γινουν !

Την 3η μου κορη την γεννησα τον Μαιο και ακομα δεν εχω παρει ουτε ενα ευρω...

 

Απ οσο ξερω μετα απο κανα 6 μηνο θα τα παρεις και νομιζω τα παιρνεις και ανδρομικα...

Τα εχω ξεχασει τα δικα μου

 

Παντως εχω κι εγω 3 κοριτσακια:)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εγώ με 4 παιδιά μικρότερα των 6, τι πρέπει να περιμένω να παίρνω το δίμηνο; Αλήθεια Alcyon τις 2000 τις πήρες επί 2 (4000) όταν γεννήθηκαν τα δίδυμα σου και μετά από πόσους μήνες περίπου ; Καταλαβαίνεις πόσο τα χρειαζόμαστε για να πάρουμε καινούριο αυτοκίνητο ...

 

Ποιες 2000? και γιατί επί 2 ;; :lol:

 

Τα διδυμάκια μου ήταν τα πρώτα μου παιδιά. Έτσι... δεν είχα να πάρω τίποτα απολύτως εκτός από το επίδομα τοκετού που δικαιούμουν λόγω ασφάλειας (μέσω του συζύγου). Και ήταν 1000 ευρώ. Για 2 παιδιά γινόταν 1500.

 

Γενικώς τα δίδυμα τα έχουν "ριγμένα" σε τέτοια θέματα. Λες και δεν είναι παιδιά. Υποτίθεται επειδή είναι 1 εγκυμοσύνη, άρα... 1 και ο τοκετός. Αυτά παρέλαβα. Για κάθε παιδί, επίδομα τοκετού 1000. Στο τρίτο ήταν 1000 από ασφάλεια και (ΑΝ θυμάμαι καλά) άλλο ένα ποσό (νομίζω άλλα 1000 -χωρίς να είμαι σίγουρη) από ΟΓΑ.

Στο τέταρτο... δε θυμάμαι τι πήρα.

Γιατί τότε κυνηγούσα κάτι χρήματα από θερμοκοιτίδες που δε μου δικαιολογούσαν -ενώ έπρεπε- και τα είχα σκάσει από την τσέπη μου ... (Άγνοια νόμου λέει η υπηρεσία..!! -άσε μη τα θυμάμαι και φουρκίζομαι! :evil:)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το 2006, 4000 ευρω για τα διδυμα, αν θυμαμαι καλα πλεον, αφου οσο απομακρυνομαι απο τοτε τοσο εξασθενει η μνημη μου για εκεινο τον καιρο, γερναω φαινεται!

 

Ομως ηταν ως το επιδομα τριτου παιδιου και πιστευω πως γι' αυτο ηταν 2000χ2, διοτι ηταν στην τριτη γεννα τα διδυμα...Και ετσι εγινα και πολυτεκνη, τυχαια αλλα...ωραια! Αν ηταν τα πρωτα τα διδυμα σιγα μην εβλεπα και εγω αυτα τα χρημματα ποτέ.

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πηρα το 2006, 4000 ευρω για τα διδυμα, αν θυμαμαι καλα πλεον, αφου οσο απομακρυνομαι απο τοτε τοσο εξασθενει η μνημη μου για εκεινο τον καιρο, γερναω φαινεται!

 

Ομως ηταν ως το επιδομα τριτου παιδιου και πιστευω πως γι' αυτο ηταν 2000χ2, διοτι ηταν στην τριτη γεννα τα διδυμα...Και ετσι εγινα και πολυτεκνη, τυχαια αλλα...ωραια! Αν ηταν τα πρωτα τα διδυμα σιγα μην εβλεπα και εγω αυτα τα χρημματα ποτέ.

 

Εμένα είναι δίδυμα και τα πρώτα και τα δεύτερα ... Τελικά εσύ πόσα χρήματα παίρνεις τώρα ως πολύτεκνη με δυο παιδάκια μικρότερα των 6 ετών;

FHkYp3.png

 

7B9qp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...