Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικα προιντα HOLLE


nina

Recommended Posts

ειπα στον παιδιατρο οτι θα δωσω τετοιες κρεμες και μου ειπε κατηγοριματικα ΟΧΙ καθως δεν ειναι πιστοποιημενα βιολογικες...γνωριζει κανεις κατι;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ειπα στον παιδιατρο οτι θα δωσω τετοιες κρεμες και μου ειπε κατηγοριματικα ΟΧΙ καθως δεν ειναι πιστοποιημενα βιολογικες...γνωριζει κανεις κατι;

 

Μάλλον δεν ξέρει από πιστοποιήσεις....

Τις holle έχουν την πιστοποίηση demeter που είναι αξιόπιστη πλήρως!!!! Οι γερμανοί δεν δίνουν πιστοποιήσεις με το κιλό όπως ίσως να γίνεται εδώ κάποιες φορές...

 

Το ότι είναι βιολογικές σημαίνει ότι είναι όπως αυτές του εμπορίου απλά δεν έχουν ζάχαρη και είναι από βιολογικές καλλιέργειες! Τι πιο αξιόπιστο!!!!

 

Η κάθε μανούλα όμως αποφασίζει τι θα δώσει στο μωράκι της και όχι ο γιατρός στο τέλος...αυτό να έχεις στο νου σου...

nd2Xp3.pngIsxAp3.png

Τα μικρά μου κοριτσάκια, τα γλυκά μου ζουζουνάκια!!!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν ξέρει από πιστοποιήσεις....

Τις holle έχουν την πιστοποίηση demeter που είναι αξιόπιστη πλήρως!!!! Οι γερμανοί δεν δίνουν πιστοποιήσεις με το κιλό όπως ίσως να γίνεται εδώ κάποιες φορές...

 

Το ότι είναι βιολογικές σημαίνει ότι είναι όπως αυτές του εμπορίου απλά δεν έχουν ζάχαρη και είναι από βιολογικές καλλιέργειες! Τι πιο αξιόπιστο!!!!

 

Η κάθε μανούλα όμως αποφασίζει τι θα δώσει στο μωράκι της και όχι ο γιατρός στο τέλος...αυτό να έχεις στο νου σου...

 

καλα αυτο ειναι δεδομενο αλλα παντα ρωταω και ψαχνω πριν κανω κατι.

απλα μου κανει πολλη εντυπωση το οτι ηταν κατηγορηματικος, ειναι δυνατον να παιζει τοσο πολυ το θεμα με τις προμηθειες;;;μου προτεινε της frezylac ανταυτου.

βεβαια λογαριαζω χωρις τον ξενοδοχο γιο μου που ελπιζω να τη φαει. αυτες του εμποριου πολλη ζαχαρη ρε παιδια, τι να πω, θα το ψαξω κι αλλου

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτο ειναι δεδομενο αλλα παντα ρωταω και ψαχνω πριν κανω κατι.

απλα μου κανει πολλη εντυπωση το οτι ηταν κατηγορηματικος, ειναι δυνατον να παιζει τοσο πολυ το θεμα με τις προμηθειες;;;μου προτεινε της frezylac ανταυτου.

βεβαια λογαριαζω χωρις τον ξενοδοχο γιο μου που ελπιζω να τη φαει. αυτες του εμποριου πολλη ζαχαρη ρε παιδια, τι να πω, θα το ψαξω κι αλλου

 

 

Κι εγω αν του πηγαινα της holle το ιδιο θα μου ελεγε...μου ειχε ηδη πεταξει κατι υπονοουμενα.Ετσι του πηγα της frezylac το βιολογικο που ειναι χωρις γαλα και χωρις ζαχαρη.Και παλι οχι μου ειπε γιατι λεει δεν ειναι εμπλουτισμενη με σιδηρο,βιταμινες κλπ.Μου προτινε κρεμα βανιλια.

Εγω παντως του το δινω το ρυζαλευρο της frezylac αμια βδομαδα τωρα...το φτιαχνω με νερακι σκετο και την τσακιζει ο γιος μου...τα φρουτα και την κρεατοσουπα που ειναι τοσο νοστιμα μου βγαζει την ψυχη να τα φαει...αυτο που ειναι τελειως ανοστο(σα να τρως αλευρι ανακαεμεν με νερο ενα πραγμα) το τρωει ολο...αυτο το παιδι μου σε ολα αναποδο ειναι.

 

Εχω αγορασει και της holle...θα το δοκιμασω και αυτο.Παντως να ξερεις οτι το ρυζαλευρο της frezylac εχει τα ιδια ακριβως συστατικα με αυτο της holle.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες, να σας πώ κ εγώ τα δικά μου κ όπως με βοήθησαν οι απόψεις πολλών από εδώ ίσως βοηθήσω κ εγώ.

Μέχρι 9 μηνών το αγοράκι μου το θήλαζα (τώρα είναι 14 μηνών). Να σημειώσω ότι είχαμε αλλεργία στην αγελαδινή πρωτείνη. Όταν έπρεπε να βάλουμε ρυζάλευρο το μόνο που μπορούσαμε να βάλουμε ήταν κάποιο χωρίς γάλα (υπάρχει στα σούπερ της Νουνού αν θυμάμαι καλά). Απο ποικιλία λοιπόν μηδέν. Το δοκίμασα φυσικά με μητρικό γάλα, δεν μπορώ να πω ότι το παιδί ξετρελάθηκε άσε που για μένα η διαδικασία ήταν όχι αρεστή. Έτσι λοιπόν από γνώμες κυρίως από το forum (αλλά κ η παιδίατρος μας) άρχισα της holle. Κ ο μικρός ξετρελάθηκε, βέβαια τις έκανα με υποαλλεργικό γάλα κ της εμπλούτιζα με αχλάδι. Πολύ καλές. Ακόμα τέτοιες τρώει και επίσης επειδή ξεπέρασε την αλλεργία πίνει πλέον κ το γάλα της holle το νο 3. Δοκίμασα κ fresylac, είχα ένα κουτί κ κάποια μέρα επειδή είχε τελειώσει της holle κ έτυχε ναναι η μάνα μου σπίτι άνοιξε το φακελάκι της frezyderm, βρε το παιδί τι έχει γιατί δεν πίνει γάλα, τι έπαθε ούτε μία γουλιά κ αναγούλιαζε. Βρε καλό μου βρε χρυσό μου κ όταν ρώτησα τη μαμά μου από πιο γάλα του έδωσε τότε κατάλαβα κ λέω ας το δοκιμάσω. Ε όντως εμένα μου ήρθε αναγούλα.

Από τότε φανατική κ εγώ κ ο μικρός για το γάλα της holle κ επίσης βρε κορίτσια επιτέλους μυρίζει γάλα (εγώ τρελαίνομαι για γάλα). Επίσης έχω δοκιμάσει όλα τα προϊόντα κεχρί, βρώμη, musli, 3 δημητριακά, ρυζάλευρο και αυτές που είναι εμπλουτισμένες με γιαούρτι, μήλο, αχλάδι, μπανάνα.

Να σημειώσω ότι κ η παιδίατρος είναι θετική σε αυτή τη μάρκα (ευτυχώς δεν δείχνει να καθοδηγείται απόλυτα από τις τακτικές των πολυεθνικών κ να είναι κολλημένη σε συγκεκριμένα προϊόντα , μου πρότεινε κάποιες μάρκες κ από εκεί κ πέρα ότι τρώει ευχάριστα το παιδί)

 

Αυτά συγνώμη αν κούρασα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από μενα!

Εχω ένα γιο 5,5 μηνών. Ξεκινησαμε κι εμεις μήλο σιγα σιγα... Τον θηλαζω αποκλειστικα και εχει αλλεργια στο αγελαδινο.....σκεφτομαι να του δινω κατσικισιο....η παιδιατρος μου ομως πρωτον δεν ξερει τη Holle (κλασσικα) και δευτερον μου ειπε οτι το κατσικισιο προκαλει μεγαλοβλαστικη αναιμια επειδη δεν περιεχει φυλλικο οξυ. Το κατσικισιο της Holle ομως ειναι εμπλουτισμένο με φυλλικο οξυ για αυτον ακριβως το λογο....

Υπαρχει καμια μανούλα που να δινει κατσικισιο Holle πο τον 6ο και μετα? Σε καθημερινη βαση εννοω...

Σκεφτομαι να αρχισω να αποθηλαζω ρε κοριτσια...κουραστηκα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μενα!

Εχω ένα γιο 5,5 μηνών. Ξεκινησαμε κι εμεις μήλο σιγα σιγα... Τον θηλαζω αποκλειστικα και εχει αλλεργια στο αγελαδινο.....σκεφτομαι να του δινω κατσικισιο....η παιδιατρος μου ομως πρωτον δεν ξερει τη Holle (κλασσικα) και δευτερον μου ειπε οτι το κατσικισιο προκαλει μεγαλοβλαστικη αναιμια επειδη δεν περιεχει φυλλικο οξυ. Το κατσικισιο της Holle ομως ειναι εμπλουτισμένο με φυλλικο οξυ για αυτον ακριβως το λογο....

Υπαρχει καμια μανούλα που να δινει κατσικισιο Holle πο τον 6ο και μετα? Σε καθημερινη βαση εννοω...

Σκεφτομαι να αρχισω να αποθηλαζω ρε κοριτσια...κουραστηκα....

 

Επειδή είχα ρωτήσει κ εγώ τη δική μου παιδίατρο σχετικά με το κατσικίσιο γάλα κ την αλλεργία μου είπε ότι δεν καλύπτει. Η αλλεργία θέλει μερικώς ή εκτενώς υδατοδιαλυμένη πρωτείνη δηλαδή ειδικό γάλα. Με μία κοπέλα από εδώ που είχε κ αυτή η μικρή της αλλεργία το κατσικίσιο γάλα της το έδωσε όταν ήταν πάνω του έτους κ όταν φυσικά ξεπέρασε την αλλεργία κατά ένα μέρος. Τώρα εσένα που είναι 5,5 μηνών μήπως να το ψάξεις καλά το θέμα πρίν δώσεις οτιδήποτε διότι μπορεί να πάει πίσω το θέμα της διατροφής.

Α πως παρουσιάσθηκε η αλλεργία;

Ότι θέλεις ρώτησέ με.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από μενα!

Εχω ένα γιο 5,5 μηνών. Ξεκινησαμε κι εμεις μήλο σιγα σιγα... Τον θηλαζω αποκλειστικα και εχει αλλεργια στο αγελαδινο.....σκεφτομαι να του δινω κατσικισιο....η παιδιατρος μου ομως πρωτον δεν ξερει τη Holle (κλασσικα) και δευτερον μου ειπε οτι το κατσικισιο προκαλει μεγαλοβλαστικη αναιμια επειδη δεν περιεχει φυλλικο οξυ. Το κατσικισιο της Holle ομως ειναι εμπλουτισμένο με φυλλικο οξυ για αυτον ακριβως το λογο....

Υπαρχει καμια μανούλα που να δινει κατσικισιο Holle πο τον 6ο και μετα? Σε καθημερινη βαση εννοω...

Σκεφτομαι να αρχισω να αποθηλαζω ρε κοριτσια...κουραστηκα....

 

Χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω θα σου συνιστούσα να προσέξεις πολύ με το θέμα γάλα όταν υπάρχει αλλεργία στο αγελαδινό. Και μένα η κόρη μου 7 μηνών και κάτι έχει αλλεργία στο αγελαδινό-έχουμε κάνει και εξετάσεις-και μόλις χτες είχαμε τη φαεινή ιδέα ο άντρας μου κι εγώ να της δώσουμε κατσικίσιο, βιολογικό χωρίς να ρωτήσουμε την παιδίατρο. Της βάλαμε λοιπόν στο ρυζάλευρο το απόγευμα και με τη δεύτερη κουταλιά άρχισε την γκρίνια και έκλεισε ερμητικά το στόμα της. Μέσα σε ελάχιστη ώρα είχε γεμίσει εξανθήματα. Φυσικά πήραμε την παιδίατρο, μας είπε να της δώσουμε το σιροπάκι που της είχαμε δώσει και την πρώτη φορά που είχε πάθει αλλεργία όταν ήταν πιο μικρούλα και είχα κάνει αποτυχημένη προσπάθεια να αποθηλάσω με γάλα σκόνη. Τώρα είναι καλύτερα. Πάντα να συμβουλεύεσαι την/τον παιδίατρό σου και να της/του έχεις εμπιστοσύνη. Αν δεν της/του έχεις εμπιστοσύνη, καλύτερα να βρεις κάποιον άλλον. Δεν τα παίρνουν όλοι τζάμπα τα πτυχία...Σε καταλαβαίνω απόλυτα, γιατί και εγώ έχω πει πολλές φορές κουράστηκα με το θηλασμό, αλλά τελικά νομίζω πως δεν το μετάνιωσα.:)

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!

Δεν ειμαστε σιγουροι για την αλλεργια στο αγελαδινο, μπορει να ειναι και απο το ταχινι που καταναλωνα φανατικα καποτε....

Βεβαια δεν εχουμε κανει και τεστ ακομα.....

Η αλλεργια εκδηλωθηκε με εκζεμα σε ολο του το προσωπο, κλειδωσεις κλπ

Εχω ακουσει οτι το γαλα με υδρολυμενη πρωτεινη ειναι χαλια.....

Δεν ξερω τι να κανω ρε κοριτσια, εχω μπερδευτει, και τα χω φτυσει...το ξερω οτι ακουγεται εγωιστικο, αλλα θελω τη ζωη μου πισω....να κοιμαμαι ενα 6 ωρο σερι, να μπορω να φαω οτι θελω, να μην ειμαι σαν ζομπι στη δουλεια....

Δεν ξερω τι θα κανω

Παλι καλα που δεν ειμαι η μονη εδω μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τη δικιά μου κόρη μετά το θηλασμό αλλά και κατά τη διάρκεια των 6 μηνών, της έδεινα κατσικίσιο γάλα Holle. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μετά τον πρώτο χρόνο συνεχίσαμε με βιολογικό νωπό αγελαδινό γάλα, μέχρι και σήμερα

Καλησπέρα κι από μενα!

Εχω ένα γιο 5,5 μηνών. Ξεκινησαμε κι εμεις μήλο σιγα σιγα... Τον θηλαζω αποκλειστικα και εχει αλλεργια στο αγελαδινο.....σκεφτομαι να του δινω κατσικισιο....η παιδιατρος μου ομως πρωτον δεν ξερει τη Holle (κλασσικα) και δευτερον μου ειπε οτι το κατσικισιο προκαλει μεγαλοβλαστικη αναιμια επειδη δεν περιεχει φυλλικο οξυ. Το κατσικισιο της Holle ομως ειναι εμπλουτισμένο με φυλλικο οξυ για αυτον ακριβως το λογο....

Υπαρχει καμια μανούλα που να δινει κατσικισιο Holle πο τον 6ο και μετα? Σε καθημερινη βαση εννοω...

Σκεφτομαι να αρχισω να αποθηλαζω ρε κοριτσια...κουραστηκα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!

Δεν ειμαστε σιγουροι για την αλλεργια στο αγελαδινο, μπορει να ειναι και απο το ταχινι που καταναλωνα φανατικα καποτε....

Βεβαια δεν εχουμε κανει και τεστ ακομα.....

Η αλλεργια εκδηλωθηκε με εκζεμα σε ολο του το προσωπο, κλειδωσεις κλπ

Εχω ακουσει οτι το γαλα με υδρολυμενη πρωτεινη ειναι χαλια.....

Δεν ξερω τι να κανω ρε κοριτσια, εχω μπερδευτει, και τα χω φτυσει...το ξερω οτι ακουγεται εγωιστικο, αλλα θελω τη ζωη μου πισω....να κοιμαμαι ενα 6 ωρο σερι, να μπορω να φαω οτι θελω, να μην ειμαι σαν ζομπι στη δουλεια....

Δεν ξερω τι θα κανω

Παλι καλα που δεν ειμαι η μονη εδω μεσα...

 

ΆΚου, έκανα αποχή από γαλακτοκομικά 9 μήνες (το λατρεύω το γάλα κ τα παράγωγά του τυριά κασέρια κλπ),είχα όμως ιερό σκοπό - έτσι το έβλεπα εγώ. Όλοι μου λέγανε δώσε ξένο για να ξεκουραστείς κ εσύ. Έλεγα από αύριο θα του δώσω ένα γεύμα ξένο, την άλλη μέρα όμως είχα περισσότερη δύναμη από την προηγούμενη μέρα. Εγώ όμως ήμουν τυχερή κ δεν δούλευα. Εσύ από ότι γράφεις δουλεύει. Επίσης ο μικρός σου 5,5 μηνών είναι ακόμα μικρός. Θα στρώσει, όλα θα γίνουν (λέει η μαμά μου). Είναι 5,5 μήνες σε αυτό τον κόσμο, δεν ξέρει ακόμα ότι πρέπει να κοιμάται όλο το βράδυ ότι πρέπει να φάει ότι, ότι ότι. Θα τα μάθει. Θέλει λίγο υπομονή κ θα δείς κάποια στιγμή θα σε ανταμείψει. Το πρώτο βράδυ που ο μικρός μου κοιμήθηκε 8ώρο ξύπνησα κ είχα έννοια ότι δεν τον άκουσα το βράδυ κ ότι έκλαιγε κ εγώ τι σόι μάνα είμαι κ άλλα τέτοια κουλά. ΌΛΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

Όσο για τις αλλεργίες είναι το φαινόμενο της εποχής μας. Εδώ στα Γιάννενα όλο για αλλεργίες ακούω. Της φίλης μου ο μικρός 6 μηνών υποφέρει από έκζεμα κ αυτός. Άστα τα παιδιά μας πληρώνουν τα λάθη παλαιότερων εποχών; Τι να πω. Συζήτα με την παιδίατρο για τις ανησυχίες σου κ αυτή θα σου προτείνει λύσεις και τρόπους, εφόσον φυσικά το κατέχει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Οντως ετσι ειναι, κι εγω λεω καθε μερα οτι θα δωσω ξενο και μετα αλλαζω γνωμη...σα χαζη....Ελπιζω βρε κοριτσια μονο τωρα που θα ξεκινησουμε στερεες να καλυτερεψει καπως η κατασταση...τουλαχιστον να μην θηλαζω οοοοολη μερα και οοοολη νυχτα....

Παντως εχεις δικιο.....η υπομονη ανταμειβει παντα..

Πολλες αλλεργιες οντως. Πολλα παιδακια εχουν! Παντως γαλα με υδρολυμμενη πρωτεινη λεω να μην δωσω. Θα δω τι θα κανω!

Σας ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινετε!!!!! Το χρειαζομουν...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις!

Δεν ειμαστε σιγουροι για την αλλεργια στο αγελαδινο, μπορει να ειναι και απο το ταχινι που καταναλωνα φανατικα καποτε....

Βεβαια δεν εχουμε κανει και τεστ ακομα.....

Η αλλεργια εκδηλωθηκε με εκζεμα σε ολο του το προσωπο, κλειδωσεις κλπ

Εχω ακουσει οτι το γαλα με υδρολυμενη πρωτεινη ειναι χαλια.....

Δεν ξερω τι να κανω ρε κοριτσια, εχω μπερδευτει, και τα χω φτυσει...το ξερω οτι ακουγεται εγωιστικο, αλλα θελω τη ζωη μου πισω....να κοιμαμαι ενα 6 ωρο σερι, να μπορω να φαω οτι θελω, να μην ειμαι σαν ζομπι στη δουλεια....

Δεν ξερω τι θα κανω

Παλι καλα που δεν ειμαι η μονη εδω μεσα...

 

Αν σε καταλαβαίνουμε λέει; Εγώ είμαι από τις τυχερές και έχω εννιάμηνη άδεια και γυναίκα που με βοηθάει το πρωΐ με τις δουλειές και μπορώ να της αφήσω λίγο τη μικρή και να ξεκουραστώ. Η αϋπνία δεν αντιμετωπίζεται εύκολα. Σε εξαντλεί πραγματικά. Και μάλιστα αν δουλεύεις....Μην κάνεις όμως πειράματα. Ρώτησε τον παιδιατρό σου μήπως να κάνει το μωρό RAST Test για να είσαι πιο σίγουρη και μετά με τη δικιά του καθοδήγηση βρες την καλύτερη λύση για το παιδί σου και για σένα. Αν δεν είμαστε εμείς καλά δεν θα είναι και τα παιδιά μας.

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Οντως ετσι ειναι, κι εγω λεω καθε μερα οτι θα δωσω ξενο και μετα αλλαζω γνωμη...σα χαζη....Ελπιζω βρε κοριτσια μονο τωρα που θα ξεκινησουμε στερεες να καλυτερεψει καπως η κατασταση...τουλαχιστον να μην θηλαζω οοοοολη μερα και οοοολη νυχτα....

Παντως εχεις δικιο.....η υπομονη ανταμειβει παντα..

Πολλες αλλεργιες οντως. Πολλα παιδακια εχουν! Παντως γαλα με υδρολυμμενη πρωτεινη λεω να μην δωσω. Θα δω τι θα κανω!

Σας ευχαριστω για το κουραγιο που μου δινετε!!!!! Το χρειαζομουν...

 

Σίγουρα θα καλυτερέψει τόσο που δεν θα το πιστεύεις...Εγώ θηλάζω 2-3 φορές τη μέρα και τη νύχτα καθόλου πια και αισθάνομαι πολύ όμορφα που τα κατάφερα με το θηλασμό. Πράγματι πολλή αλλεργία....Καλή δύναμη και για ότι χρειαστείς είμαστε εδώ...

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας! θελω να ρωτησω... τα προιοντα holle δεν γινεται να τα βρουμε ή παραγγειλουμε απο φαρμακειο? ειμαι σε περιοχη που δεν υπαρχουν καταστηματα με βιολογικα κ απο το ιντερνετ δεν θελω να παραγγειλω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας! θελω να ρωτησω... τα προιοντα holle δεν γινεται να τα βρουμε ή παραγγειλουμε απο φαρμακειο? ειμαι σε περιοχη που δεν υπαρχουν καταστηματα με βιολογικα κ απο το ιντερνετ δεν θελω να παραγγειλω.

 

Εγώ αγόρασα το ρυζάλευρο HOLLE μέσω internet από ελληνικό site με αντικαταβολή. Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το αναφέρω. Έχει και άλλα προϊόντα HOLLE. Στείλε μου pm να σου το πω.

9bRHp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Το μικρούλι μου κλείνει τον 5ο μήνα σε 10 μέρες περίπου. Θέλω λοιπόν, στο επόμενο ραντεβού με τον παιδίατρο, να του αναφέρω τα προιόντα HOLLE για να ξεκινήσουμε με αυτά στον 6ο μήνα. Με τι ξεκινάμε όμως;;;; Βλέπω πολλά: βρώμη, ρυζάλευρο, κεχρί.... Χρειάζεται να πάω εγώ λίγο κατατοπισμένη, σε περίπτωση που μου μιλήσει για έτοιμες κρέμες του εμπορίου. μπορείτε να με κατατοπίσετε σας παρακαλώ;;;!!! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το μικρούλι μου κλείνει τον 5ο μήνα σε 10 μέρες περίπου. Θέλω λοιπόν, στο επόμενο ραντεβού με τον παιδίατρο, να του αναφέρω τα προιόντα HOLLE για να ξεκινήσουμε με αυτά στον 6ο μήνα. Με τι ξεκινάμε όμως;;;; Βλέπω πολλά: βρώμη, ρυζάλευρο, κεχρί.... Χρειάζεται να πάω εγώ λίγο κατατοπισμένη, σε περίπτωση που μου μιλήσει για έτοιμες κρέμες του εμπορίου. μπορείτε να με κατατοπίσετε σας παρακαλώ;;;!!! Ευχαριστώ!

 

 

Kαι εμενα με ενδιαφερει αυτο τοθεματακι,οποια ξερει να απαντησει,εγω θηλαζω αποκλειστικα και δεν θελω να δωσω αλλες κρεμες ετοιιμες,διαβαζω οτι οι κοπελες τις κανουν με δικο τους γαλα,αλλες λενε οτι δεν πηζει αλλα οτι γινονται καλες,αλλες ξεκινανε με το ρυζαλευρο και αλλες με κεχρι,τελικα τι ισυχει?Μαλλον ειναι στην κριση του καθε γιατρου,ο δικος μου παντως μου εδωσε ενα κατεβατο που λεει με τι να ξεκινησουμε και ειναι τιγκα στα ετοιματζιδικα,και στο τελος λεει''να προτιματε να δινετε σπιτικα φαγητα στα βρεφη και οχι ετοιμα που εχουν πολυ ζαχαρη και συντηριτικα,μπορει να ειναι πιο γρηγορα να ετοιμαστουν αλλα η πολυ ζαχαρη βλαπτει και στα νεφρα και στα δοντια'',λιγο οξυμορο δεν ακουγεται?

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Το μικρούλι μου κλείνει τον 5ο μήνα σε 10 μέρες περίπου. Θέλω λοιπόν, στο επόμενο ραντεβού με τον παιδίατρο, να του αναφέρω τα προιόντα HOLLE για να ξεκινήσουμε με αυτά στον 6ο μήνα. Με τι ξεκινάμε όμως;;;; Βλέπω πολλά: βρώμη, ρυζάλευρο, κεχρί.... Χρειάζεται να πάω εγώ λίγο κατατοπισμένη, σε περίπτωση που μου μιλήσει για έτοιμες κρέμες του εμπορίου. μπορείτε να με κατατοπίσετε σας παρακαλώ;;;!!! Ευχαριστώ!

 

 

 

leo τα παιδακια μας εχουν ακριβως την ιδια ηλικια...

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

επαναφέρω μια ερώτηση που έχει ξαναγίνει αλλά δεν έχει απαντηθεί, γιατί με ενδιαφέρει και μένα: τα προϊόντα holle μπορούμε να τα βρούμε/παραγγείλουμε από κάποιο κατάστημα και όχι μέσω ιντερνετ; ελπίζω κάποιος να ξέρει να μας πει!!

Και κάτι άλλο: έχει δοκιμάσει κάποια από σας το κατσικίσιο γάλα από 6 μηνών, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα αλλεργίας; το μωρό μου δεν έχει παρουσιάσει καμία αλλεργία ως τώρα και σκέφτομαι αντί να περάσουμε στο γάλα νο 2 από 6 μηνών, να ξεκινήσουμε το κατσικίσιο της holle. Καμία εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

επαναφέρω μια ερώτηση που έχει ξαναγίνει αλλά δεν έχει απαντηθεί, γιατί με ενδιαφέρει και μένα: τα προϊόντα holle μπορούμε να τα βρούμε/παραγγείλουμε από κάποιο κατάστημα και όχι μέσω ιντερνετ; ελπίζω κάποιος να ξέρει να μας πει!!

Και κάτι άλλο: έχει δοκιμάσει κάποια από σας το κατσικίσιο γάλα από 6 μηνών, χωρίς να υπάρχει πρόβλημα αλλεργίας; το μωρό μου δεν έχει παρουσιάσει καμία αλλεργία ως τώρα και σκέφτομαι αντί να περάσουμε στο γάλα νο 2 από 6 μηνών, να ξεκινήσουμε το κατσικίσιο της holle. Καμία εμπειρία;

 

Leo80,εγω αγορασα ρυζαλευρο HOLLE απο ενα μαγαζι με βιολογικα (δεν θυμαμαι το ονομα του δυστυχως) που βρισκεται Βασ.Αλεξανδρου λιγο πιο κατω απο το Νοσοκομειο Συγγρος,απεναντι απο το Καραβελ το ξενοδοχειο. Εχει μεγαλη ποικιλια απο HOLLE και Weleda και οι τιμες του ειναι πολυ νορμαλ δηλαδη η κρεμα ηταν 10-20 λεπτα πιο ακριβη απο οτι την ειχα βρει στο Αμαζον. Επειδή δεν είμαι Αθηνα τωρα να ζητησω απο τον αντρα μου να βρει το ονομα και την ακριβη διευθυνση αν σε ενδιαφερει.

RNcFp3.png

DBP9p2.png

Link to comment
Share on other sites

leo προιοντα holle εχει σιγουρα το PRASINO ειναι γνωστα βιολογικαδικα εχει και site( http://www.prasino.com.gr/ -για να βρεις καποιο να σε βολευει) ..αλλα αν το φαρμακειο σου ειναι καλο μπορει να στα φερει...ο δικος μου φαρμακοποιος μου φερνει οτι θελω...Κανονικα ολα τα μωρακια αρχιζουν στην ελλαδα τουλαχιστον με ρυζαλευρο...εμενα το ρυζαλευρο της holle ουτε να το φτυσει δεν ηθελε, ενω της frezyderm (επισης βιολογικα) του αρεσε...περισσοτερο απο ολα βεβαια του αρεσε οταν του εκοβα μεσα και ενα ροδακινο και επαινρε γευση...Μετα τον 6ο μηνα (παντα με συμφωνη γνωμη του γιατρου) μπορει να δοκιμασει ολες τις κρεμες...του δικου του αρεσει παρα πολυ η βρωμη της holle παλι με φρουτο...ενω δεν του αρεσε καθολου η φαριν λακτε...θα δεις ποιες ειναι οι γευσεις που του αρεσουν...Καλη αρχη;)

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα κουτι προχθες και εχει πανω και οδηγιες στα ελληνικα.Λεει 5 κουταλιες ριζαλευρο σε 130 ml μητρικο γαλα ζεστο.΅

 

Όταν το γάλα δεν είναι μητρικό :( πόσα ml έτοιμου γάλακτος πρέπει να βάλουμε, γνωρίζετε κοπέλες; (όχι πόσο νερό και πόση σκόνη)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επαναφέρω την ερώτηση για το κατσικίσιο γάλα (Holle): το δίνει καποια στο μωρό από 6 μηνών; (χωρίς να υπάρχει πρόβλημα αλλεργίας)

Του λείπουν βιταμίνες ή άλλα συστατικά σε σύγκριση με το αγελαδινό;

Ρωτώ εσάς που το έχετε ήδη ψάξει γιατί ο παιδίατρος λείπει στο εξωτερικό και δεν μπορώ να τον βρω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας!αγορασα τα μπισκοτα της holle με ντινκελ (ειναι απο τον 6ο μηνα). πως μπορω να φτιαξω μπισκοτοκρεμα.? γαλα δινω το nan2 της nestle. ή τι αλλο μπορω να τα κανω. ?ψαχνω απογευματινο γευμα... ειναι 7,5 ο γιοκας μου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...