Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βρεφικα προιντα HOLLE


nina

Recommended Posts

Λέω να πάρω και εγώ ένα κουτί και να δοκιμάσω να του δώσω.Πόσο γάλα βάεις μέσα?Εγώ λέω να αντλώ δικό μου πάντως.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λέω να πάρω και εγώ ένα κουτί και να δοκιμάσω να του δώσω.Πόσο γάλα βάεις μέσα?Εγώ λέω να αντλώ δικό μου πάντως.

αναλογως την ποσοτητα που κανεις...ας πουμε για 150 κρεμα θελει 5 κουταλιες γαλα αρα μαλλον τοσο θα χρειαστεις!!! δεν ξερω ομως σιγουρα για μητρικο!!! εμενα τρωει κ της frezylac την βανιλια αλλα εχει γαλα,το κανεις δλδ με νερο δεν ξερω αν θα θελεις κατι τετοιο!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να του δώσω βανιλια κλπ με ζάχαρες γιατί ήδη είμαστε αρκετά κιλάκια:)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το γαλα πρωτης βρεφικης ηλικιας της holle κανει 8 ευρω τα 400 γρ.?ετσι βγαινει πιο οικονομικο απ το συμβατικο γαλα,ειναι δυνατον ?μιλαω για μαγαζι βιολογικων στα ιλισια..

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μπορεί να μου πεί κάποια κοπέλα αν βρίσκω holle στα carefour? H να μου προτείνει κάποιο μαγαζί βιολογικών προιόντων στα νότια προάστεια? Ο φαρμακοποιός μου δεν έχει ιδέα.

Εγώ της έδινα την φαρίν λακτέ της frezylac αλλά επειδή τώρα είναι σε έλλειψη, μπορείτε να μου πείτε τι θα μπορούσα να δώσω αντίστοιχα της holle? εχει και αυτή φαρίν λακτέ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί να μου πεί κάποια κοπέλα αν βρίσκω holle στα carefour? H να μου προτείνει κάποιο μαγαζί βιολογικών προιόντων στα νότια προάστεια? Ο φαρμακοποιός μου δεν έχει ιδέα.

Εγώ της έδινα την φαρίν λακτέ της frezylac αλλά επειδή τώρα είναι σε έλλειψη, μπορείτε να μου πείτε τι θα μπορούσα να δώσω αντίστοιχα της holle? εχει και αυτή φαρίν λακτέ?

 

 

HOLLE γάλα και προϊόντα εγώ αγοράζω μόνο από το apo-rot.de με 10€ μεταφορικά όσα και αν πάρεις. Το γάλα είναι καλό, βέβαια η αλήθεια είναι ότι το FREZYLAC 3 ο μικρός το πίνει με μεγαλύτερη όρεξη αλλά έχει διπλάσιο κόστος και μεγάλη έλλειψη συνεχώς στα φαρμακεία οπότε το αγνοώ επιδεικτικά :? και αγοράζω το HOLLE 3 που είναι μια χαρά και το στέλνουν μέσα σε λίγες ημέρες στο σπίτι μας.

Σίγουρα η HOLLE έχει και κρέμες απλά εγώ βολεύομαι με της NESTLE από τον ΣΚΛΑΒΕΝΙΤΗ και του βάζω μέσα και λίγη βρώμη που είναι πολύ θρεπτική και μερικές φορές και λίγα τριμμένα μπισκότα HOLLE που του αρέσουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λύστε μου μια απορία...

Θέλω να δώσω ρυζάλευρο της holle με μητρικό γάλα. Θα το αντλώ και θα το ζεσταίνω λίγο ή πολύ για να προσθέτω μετά τη σκόνη ή δεν χρειάζεται ζέσταμα το γάλα? Και αν θέλει ζέσταμα πως θα το ζεσταίνω?:confused:

Και τελικά θέλει μισό γάλα και μισό νερό για την παρασκευή της κρέμας?

Και κάτι ακόμα...διάβασα κάπου παραπάνω ότι όλες αυτές οι κρέμες της holle δεν έχουν την πιστοποίηση του ΕΟΦ. Κατά πόσο αληθεύει?

Τελικά δεν ήταν μόνο μια αλλά πολλές απορίες...sorry αλλά έχω μπερδευτεί με τόσα που διαβάζω.

Link to comment
Share on other sites

Λύστε μου μια απορία...

Θέλω να δώσω ρυζάλευρο της holle με μητρικό γάλα. Θα το αντλώ και θα το ζεσταίνω λίγο ή πολύ για να προσθέτω μετά τη σκόνη ή δεν χρειάζεται ζέσταμα το γάλα? Και αν θέλει ζέσταμα πως θα το ζεσταίνω?:confused:

Και τελικά θέλει μισό γάλα και μισό νερό για την παρασκευή της κρέμας?

Και κάτι ακόμα...διάβασα κάπου παραπάνω ότι όλες αυτές οι κρέμες της holle δεν έχουν την πιστοποίηση του ΕΟΦ. Κατά πόσο αληθεύει?

Τελικά δεν ήταν μόνο μια αλλά πολλές απορίες...sorry αλλά έχω μπερδευτεί με τόσα που διαβάζω.

Το ζεσταίνεις λίγο γιατί αλλιώς χάνει τα θρεπτικα συστατικά του.εγώ δεν έβαζα νερό.Αντιθέτως επειδή το μητρικό είναι πιο αραιό εβαζα μεγαλύτερη ποσότητα κεχρί(εγω αυτό εδινα της Hole)παρόλλα αυτά πάλι γρήγορα γινότανε σαν χυλός και κατέληγα να του το δίνω σε ποτηράκι..

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Τελικά πήρα της frezylac το ρυζάλευρο που φτιάχνεται πάλι με γάλα. Φαντάζομαι είναι παρόμοιο με της holle.

Το μητρικό δεν έχει πρόβλημα για μικρόβια (μην γελάσετε) που θα μπει στο πιατάκι για να αναμιχθεί με τη σκόνη? Εννοώ προηγείται αποστείρωση θηλάστρου για να το αντλήσω και μετά θα το βάλω χύμα στο πιατάκι??

Είναι το τρίτο παιδί μου που θηλάζω και ποτέ σε κανένα από τα τρία δεν χρειάστηκε να δώσω το γάλα μου σε μπουκάλι ή σε κρέμα, το πίνανε κατευθείαν από την πηγή :-P γι΄αυτό και έχω τόσες απορίες τώρα!!!:lol:

Όσον αφορά στη πιστοποίηση του ΕΟΦ ξέρει τελικά κανείς τι έχει συμβεί??

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Τελικά πήρα της frezylac το ρυζάλευρο που φτιάχνεται πάλι με γάλα. Φαντάζομαι είναι παρόμοιο με της holle.

Το μητρικό δεν έχει πρόβλημα για μικρόβια (μην γελάσετε) που θα μπει στο πιατάκι για να αναμιχθεί με τη σκόνη? Εννοώ προηγείται αποστείρωση θηλάστρου για να το αντλήσω και μετά θα το βάλω χύμα στο πιατάκι??

Είναι το τρίτο παιδί μου που θηλάζω και ποτέ σε κανένα από τα τρία δεν χρειάστηκε να δώσω το γάλα μου σε μπουκάλι ή σε κρέμα, το πίνανε κατευθείαν από την πηγή :-P γι΄αυτό και έχω τόσες απορίες τώρα!!!:lol:

Όσον αφορά στη πιστοποίηση του ΕΟΦ ξέρει τελικά κανείς τι έχει συμβεί??

Ποσο ειναι το μωρακι σου?Νομιζω οταν αρχιζουν κρεμες και φρουτοκρεμες δεν αποστειρωνεις πιατακια και κουταλακια.Εγω τ αρχισα 6 μηνων και δεν αποστειρωνα.Για την πιστοποιηση δε ξερω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια. έχω ένα μωράκι 6 μιση μηνών και εδώ και 10 μέρες ξεκινήσαμε ριζάλευρο της holle (είχα πάρει από το εξωτερικό ένα κουτι ριζάλευρο και ένα κεχρι για δοκιμη). όταν είπα στο γιατρό ότι θα δώσω βιολογικά μου είπε ότι αυτά είναι χαζά(μπορεί να χει και δίκιο αλλά έγώ κόλλησα ). Μου είπε ότι μέχρι κια τον 7ο μήνα θα τρώμε ριζάλευρο και μετά φαριν λακτέ.

το πρόβλημα μου είναι με ποια σειρά μπορώ να δωσω της holle (για να παραγγείλω ) και πόσα περίπου χρειάζομαι. να πάρω όλα των ειδών κρέμες και ότι αρέσει στο μικρό? η πάνε σύμφωνα με την ηλικία ?

το κεχρί να το δώσω και πότε? και επίσης υπαρχουν στα φαρμακεία ή μόνο σε

βιολογικά?

ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

καλό βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έδωσα καθόλου ρυζάλευρο.Ξεκίνησα στον 6ο μήνα με κεχρί και μετά έδωσα και βρώμη.Δική μου γνώμη οτι το ρυζάλευρο δεν έχει κάτι θρεπτικό και μια που το δικό μου το μωρό ήταν και είναι μεγαλόσωμο δεν το χρειαζότανε.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ειναι το μωρακι σου?Νομιζω οταν αρχιζουν κρεμες και φρουτοκρεμες δεν αποστειρωνεις πιατακια και κουταλακια.Εγω τ αρχισα 6 μηνων και δεν αποστειρωνα.Για την πιστοποιηση δε ξερω...

 

Σε λίγες μέρες κλείνει τον 6ο οπότε εννοείται ότι κόβουμε την όποια αποστείρωση.

Απλά ήξερα ότι το μητρικό γάλα είναι αρκετά ευπαθές. Και μου φαίνεται λίγο αντιφατικό να αποστειρώνω το θήλαστρο για να βγάλω το γάλα και μετά να το βάζω σε μη αποστειρωμένο πιάτο.

Δεν λέω να αποστειρώνω το πιάτο απλά μήπως αυτού του είδους οι κρέμες είναι καλύτερα να γίνονται με γάλα σκόνη παρά με μητρικό. Και ξαναλέω μόνο για το θέμα μικροβίων το σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια. έχω ένα μωράκι 6 μιση μηνών και εδώ και 10 μέρες ξεκινήσαμε ριζάλευρο της holle (είχα πάρει από το εξωτερικό ένα κουτι ριζάλευρο και ένα κεχρι για δοκιμη). όταν είπα στο γιατρό ότι θα δώσω βιολογικά μου είπε ότι αυτά είναι χαζά(μπορεί να χει και δίκιο αλλά έγώ κόλλησα ). Μου είπε ότι μέχρι κια τον 7ο μήνα θα τρώμε ριζάλευρο και μετά φαριν λακτέ.

το πρόβλημα μου είναι με ποια σειρά μπορώ να δωσω της holle (για να παραγγείλω ) και πόσα περίπου χρειάζομαι. να πάρω όλα των ειδών κρέμες και ότι αρέσει στο μικρό? η πάνε σύμφωνα με την ηλικία ?

το κεχρί να το δώσω και πότε? και επίσης υπαρχουν στα φαρμακεία ή μόνο σε

βιολογικά?

ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

καλό βράδυ

 

 

Έτσι σου είπε??:shock::shock::shock::shock:Πραγματικά θα μας τρελάνουν αυτοί οι γιατροί ώρες ώρες!!!!!!Γιατί να φάει το παιδί σκέτη ζάχαρη?Τι θα του προσφέρει?

 

Σε φαρμακεία εγώ δεν βρίσκω πάντως παρόλο που αυτό δίπλα μας φέρνει κάποια βιολογικά όπως κεχρί,κινόα,ρυζογκοφρέτες κλπ. Επίσης γενικώς οι συσκευασίες είναι μικρές,δεν ξέρω δηλ πόσες πρέπει να πάρεις. Μπορείς να δεις σε ένα βιολογικό κατάστημα που να έχει σελίδα και να έχει τα προϊόντα και να διαλέξεις. Δυστυχώς δεν μπορώ να σε προσανατολίσω περισσότερο γιατί εμείς δεν δώσαμε καθόλου κρέμες.Κεχρί έπαιρνα το κανονικό και του έφτιαχνα με λαχανικά.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια. Ρώτησα στα φαρμακεία και δεν υπάρχουν (αυτό με προβληματίζει) αλλά σε μαγαζιά με βιολογικά και έτσι αγόρασα ρυζάλευρο. Η κυρία εκεί μου είπε ότι μπορώ να του δώσω όλες σχεδόν τις κρέμες, ότι μπορώ να κάνω και μίξη αλλά μου φάνηκε υπερβολική. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δεν είμαι φανατική των βιολογικών.Ο μόνος λόγος που τις προτίμησα είναι γιατί δεν έχουν ζάχαρη. Αλλά θα ήθελα να μου λέει ο γιατρός τι κάνει να φάει και τι όχι. Το ότι δεν έχω το οκ από αυτόν με αγχώνει. Τελοσπάντων θα παραγγείλω από 2 κουτιά από κάθε είδος κρέμας και το πολύ πολύ να τα πετάξω. Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Να μην σε αγχώνει. Να σε προβληματίζει μόνο τι ΔΕΝ κάνει να φάει ακόμη.Τα υπόλοιπα μπορείς να τα βρείς άλλωστε είναι & θέμα παιδιού.Καλύτερα μην πάρεις κρέμες ένα σωρό και δεν τις φάει.Δοκίμασε μία να δεις πως θα του κάνει και πάρε μετά άλλες να δοκιμάσεις.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Να μην σε αγχώνει. Να σε προβληματίζει μόνο τι ΔΕΝ κάνει να φάει ακόμη.Τα υπόλοιπα μπορείς να τα βρείς άλλωστε είναι & θέμα παιδιού.Καλύτερα μην πάρεις κρέμες ένα σωρό και δεν τις φάει.Δοκίμασε μία να δεις πως θα του κάνει και πάρε μετά άλλες να δοκιμάσεις.

 

Το τι δεν κάνει να φάει με προβληματίζει. Γιατί ρυζάλευρο υπάρχει στα βιολογικά της εταιρείας αυτής, σιτάρι όμως δεν έχει, οπότε τι θα δώσω? Η κρέμα με βρώμη δεν έχει σιτάρι άρα ενώ με σιμιγδάλι και μούσλι έχουν σιτάρι. Τι να προτιμήσω? Αυτά σκέφτομαι...και τελικά δεν θα πάρω πολλές.

Αλήθεια μέχρι πότε θα τρώμε κρέμες?:P

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα! Έχω μια απορία. Το ριζάλευρο holle πως παρασκευάζετε με ξένο γάλα σκόνη?

Οι οδηγίες δεν είναι ξεκάθαρες. Πόσες κουταλιές ριζάλευρο για 60ml? Επίσης Το κουτί από έξω λέει νιφάδες ριζιού. Φαντάζομαι αυτό είναι το ριζάλευρο ή μήπως είναι κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...