Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΙΜΑ ΧΩΡΙΣ ΠΕΡΙΟΔΟ


Recommended Posts

Καλα, εγω τωρα πηρα χαμπαρι...

Θα μου επιτρεψεις να εχω τις επιφυλλαξεις μου για τους χειρισμους του συναδελφου ιατρου σου... :roll:

Θα'πρεπε να σκεφτει απο την πρωτη στιγμη την πιθανη εγκυμοσυνη -ισως ετσι χαθηκε πολυτιμος χρονος (στη σπανια περιπτωση που το εμβρυο θα ηταν βιωσιμο).

Επισης, πως ειναι δυνατον να μπερδευει μια κυστη με το ωχρο σωματιο που εχει εντελως χαρακτηριστικα μορφολογικα στοιχεια στον υπερηχο?

Γενικα ο αλγοριθμος που ακολουθει η σκεψη του δε βγαζει και πολυ νοημα...

:roll:

Η κυστη αυτη ειναι κυστικο ωοθυλακιο?

Εχει αποκλειστει η πιθανοτητα ενδομητριωσης, η οποια μπορει να δημιουργησει σοκολατοειδεις κυστεις στην ωοθηκες (σοκολατοειδης= γεματη αιμα)?

 

Απ'οτι φαινεται,αποξεση δε θα χρειαστει, η μητρα θα καθαρισει απο μονη της.

Η κυστη ομως, αν δεν απορροφηθει μονη της ή με φαρμακα, θα πρεπει να αφαιρεθει χειρουργικα -μην ανησυχεις ειναι πολυ απλη η επεμβαση.

Το λιγοτερο πιθανο ενδεχομενο της εξωμητριου κυησης υπαρχει ακομη, αλλα συντομα η κατασταση θα ξεκαθαρισει.

Εφοσον το διαπιστωσες αμεσα και το παρακολουθεις δεν εχεις λογο ν'ανησυχεις. Ο'τι κι αν ειναι απο τα παραπανω, θα αντιμετωπιστει και σε λιγες μερες θα ειναι παρελθον!

Σκεψου αυτα που ειπε το συμπαθες φυστικακι! :wink::D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 116
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

Καλα, εγω τωρα πηρα χαμπαρι...

Θα μου επιτρεψεις να εχω τις επιφυλλαξεις μου για τους χειρισμους του συναδελφου ιατρου σου... :roll:

Θα'πρεπε να σκεφτει απο την πρωτη στιγμη την πιθανη εγκυμοσυνη -ισως ετσι χαθηκε πολυτιμος χρονος (στη σπανια περιπτωση που το εμβρυο θα ηταν βιωσιμο).

 

ΚINDER Καταρχήν σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις

Δεν υπήρχε ουτε καν υποψία για εγκυμοσύνη γιατί δεν είχα την παραμικρή καθυστέρηση στον κύκλο μου είχα κανονικά περίοδο. Οι επαφές μας δεν ήταν για σύλληψη παρά μόνο μια φορά στην προηγούμενη οωρηξία μου και αυτό καταλάθος.

 

Επισης, πως ειναι δυνατον να μπερδευει μια κυστη με το ωχρο σωματιο που εχει εντελως χαρακτηριστικα μορφολογικα στοιχεια στον υπερηχο?

Γενικα ο αλγοριθμος που ακολουθει η σκεψη του δε βγαζει και πολυ νοημα...

:roll:

Η κυστη αυτη ειναι κυστικο ωοθυλακιο?

Εχει αποκλειστει η πιθανοτητα ενδομητριωσης, η οποια μπορει να δημιουργησει σοκολατοειδεις κυστεις στην ωοθηκες (σοκολατοειδης= γεματη αιμα)?

 

Όλα αυτά που αναφέρεις τα ανέφερε και ο γιατρός μου αλλά δεν θυμάμαι τους επιστημονικούς όρους για να σας τα εξηγούσα καλύτερα

Όσο για την πιθανότητα ενδομητρίωσης με εξέτασε κανονικά και δεν υπήρχε τέτοια υποψία.

 

Απ'οτι φαινεται,αποξεση δε θα χρειαστει, η μητρα θα καθαρισει απο μονη της.

Η κυστη ομως, αν δεν απορροφηθει μονη της ή με φαρμακα, θα πρεπει να αφαιρεθει χειρουργικα -μην ανησυχεις ειναι πολυ απλη η επεμβαση.

Το λιγοτερο πιθανο ενδεχομενο της εξωμητριου κυησης υπαρχει ακομη, αλλα συντομα η κατασταση θα ξεκαθαρισει.

 

θα πάω σήμερα πάλι και θα δούμε εύχομαι και γω να γλιτώσω όλα αυτά που αναφέρεις

Εφοσον το διαπιστωσες αμεσα και το παρακολουθεις δεν εχεις λογο ν'ανησυχεις. Ο'τι κι αν ειναι απο τα παραπανω, θα αντιμετωπιστει και σε λιγες μερες θα ειναι παρελθον!

Σκεψου αυτα που ειπε το συμπαθες φυστικακι! :wink::D

 

ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου και τις απαντήσεις σου και όπως είπαν και τα κορίτσια είναι πολύ σημαντικό που σε έχουμε κοντά μας

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλα κοριτσι μου. :D

Απλως να συμπληρωσω πως το ενδεχομενο της εγκυμοσυνης υπαρχει παντα σε τετοιες περιπτωσεις, ακομα κι αν υπαρχει αιμορραγια ή και κανονικη περιοδος.

Φιλια!

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα απο το μέτωπο είναι οτι έχω όλα τα κακά της μοίρας μου.

Το σάββατο πήγα στο ΛΗΤΩ για υπέρηχο σε τρισδάστατο μηχάνημα.

Τα αποτελέσματα: Η κύστη που βλέπαμε στην αριστερή οωθήκη είναι όντως κύστη με αίμα μέσα που αισίως έχει φτάσει τα 5cm. Στην δεξιά οωθήκη πάνω στη σάλπιγγα εξωμήτριο!!!!!!!!!!!!!!

Γι αυτό και οι χοριακές μου δεν κατέβαιναν παρα ανέβαιναν.

Αν συνεχίσουν οι χοριακές και ανεβαίνουν και φτάσουν πάνω απο 1000 μπαίνω χειρουργείο. Πρώτα πρέπει να "ξεμπερδεύουμε" με το εξωμήτριο και μετά να ασχοληθούμε με την κύστη η οποια αν μικρύνει έχει καλώς θα πάρω αντισυλληπτικά και θα αντιμετωπιστεί αν οχι και κει πάμε για χειρουργείο.

Παρακαλάμε να μου έρθει περίοδος πράγμα το οποίο είναι αμφίβολο γιατί λόγω της "εγκυμοσύνης" μπορεί και να μην έρθει, (περιμένω μέχρι της 20 του μήνα) και ελπίζουμε να καθάρίσω σε κάποιο βαθμό μπας και γλιτώσω το χειρουργείο.

Η άποψη και της υπερηχογράφου και του γιατρού μου είναι οτι απο τη στιγμή που δεν πονάω και δεν έχω αιμορραγία απλά το παρακολουθούμε...

Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα απο το μέτωπο είναι οτι έχω όλα τα κακά της μοίρας μου.

Το σάββατο πήγα στο ΛΗΤΩ για υπέρηχο σε τρισδάστατο μηχάνημα.

Τα αποτελέσματα: Η κύστη που βλέπαμε στην αριστερή οωθήκη είναι όντως κύστη με αίμα μέσα που αισίως έχει φτάσει τα 5cm. Στην δεξιά οωθήκη πάνω στη σάλπιγγα εξωμήτριο!!!!!!!!!!!!!!

Γι αυτό και οι χοριακές μου δεν κατέβαιναν παρα ανέβαιναν.

Αν συνεχίσουν οι χοριακές και ανεβαίνουν και φτάσουν πάνω απο 1000 μπαίνω χειρουργείο. Πρώτα πρέπει να "ξεμπερδεύουμε" με το εξωμήτριο και μετά να ασχοληθούμε με την κύστη η οποια αν μικρύνει έχει καλώς θα πάρω αντισυλληπτικά και θα αντιμετωπιστεί αν οχι και κει πάμε για χειρουργείο.

Παρακαλάμε να μου έρθει περίοδος πράγμα το οποίο είναι αμφίβολο γιατί λόγω της "εγκυμοσύνης" μπορεί και να μην έρθει, (περιμένω μέχρι της 20 του μήνα) και ελπίζουμε να καθάρίσω σε κάποιο βαθμό μπας και γλιτώσω το χειρουργείο.

Η άποψη και της υπερηχογράφου και του γιατρού μου είναι οτι απο τη στιγμή που δεν πονάω και δεν έχω αιμορραγία απλά το παρακολουθούμε...[/q

 

Αχ κοριτσάκι μου γλυκό φαντάζομαι το ζόρι που περνάς, όλα θα τελειώσουν σύντομα και θα τα ξεχάσεις...ε και έχεις και το γιόκα σου να σε ανεβάζει...

πάντως κί εγώ έκανα μια αφαίρεση κύστης πολύ μεγαλύτερης από τη δικιά σου παλιότερα αλλά εντάξει όλα καλά...σε φιλώ και σου εύχομαι γρήγορα να ξεπεραστούν τα όποια προβλήματα...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

φτουυυυυυυυυυυυυυυυ

 

ακου μπερδεμα, και ταλαιπωρια :(:(:(

 

κοπελια, οκ, δεν ειναι κατι επικινδυνο αλλα θελει προσοχη... και γμτ, ειναι οντως μεγαλη ταλαιπωρια...

 

περαστικουλια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης, σκέφτομαι αφού είναι πολύ νωρίς για την επόμενη αδιαθεσία σου (ακόμη δεν έχεις καν καθυστέρηση) μήπως είναι κανονική εγκυμοσύνη και δεν έχει κάνει ακόμη εμφύτευση το έμβρυο στη μήτρα σου? Μήπως δηλ. τελικά δεν είναι εξωμήτριο?

Εγώ που είχα εξωμήτριο το είδε ο γιατρός μου στη σάλπιγγα αλλά μου είπε να περιμένουμε λίγο μήπως έχει γίνει αργά η σύλληψη και μπορεί να κατέβει. Τελικά δεν κατέβηκε αλλά δεν το ξαναβλέπετε το θέμα πριν κάνετε κάτι δραστικό?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, σκέφτομαι αφού είναι πολύ νωρίς για την επόμενη αδιαθεσία σου (ακόμη δεν έχεις καν καθυστέρηση) μήπως είναι κανονική εγκυμοσύνη και δεν έχει κάνει ακόμη εμφύτευση το έμβρυο στη μήτρα σου? Μήπως δηλ. τελικά δεν είναι εξωμήτριο?

Εγώ που είχα εξωμήτριο το είδε ο γιατρός μου στη σάλπιγγα αλλά μου είπε να περιμένουμε λίγο μήπως έχει γίνει αργά η σύλληψη και μπορεί να κατέβει. Τελικά δεν κατέβηκε αλλά δεν το ξαναβλέπετε το θέμα πριν κάνετε κάτι δραστικό?

 

Οι χοριακές μου ανέβαιναν σταθερά αν διάβασες χωρίς να διπλασιάζονται

και απο την αρ΄χη είπε για παλλίνδρομη και τώρα διαπιστώσαμε οτι είναι εξωμήτριο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΝΙΚ-16 πρέπει να περνάς φοβερή ταλαιπωρία.ειλικρινά λυπάμε και ελπίζω να τις αποφύγεις τις επεμβάσεις ,αν και δεν είναι τίποτα

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η επέμβαση δεν είναι τόσο φοβερή όσο φαντάζεται κανείς ακούγοντάς το, αλλά βέβαια ευχάριστο δεν είναι. Πιο πολύ το ψυχολογικό είναι το πρόβλημα. Κι εγώ στο Λητώ το έκανα και βγήκα την ίδια μέρα και γύρισα σπίτι στο αγοράκι μου.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μην αγχώνεσαι και ολα καλά θα πάνε!!!!! Εχεις όοοοοοοοοοοολη την θετική ενέργεια το φόρουμ μαζί σου και θα είμαστε δίπλα σου ότι κι αν χρειαστείς!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα απο το μέτωπο είναι οτι έχω όλα τα κακά της μοίρας μου.

Το σάββατο πήγα στο ΛΗΤΩ για υπέρηχο σε τρισδάστατο μηχάνημα.

Τα αποτελέσματα: Η κύστη που βλέπαμε στην αριστερή οωθήκη είναι όντως κύστη με αίμα μέσα που αισίως έχει φτάσει τα 5cm. Στην δεξιά οωθήκη πάνω στη σάλπιγγα εξωμήτριο!!!!!!!!!!!!!!

Γι αυτό και οι χοριακές μου δεν κατέβαιναν παρα ανέβαιναν.

Αν συνεχίσουν οι χοριακές και ανεβαίνουν και φτάσουν πάνω απο 1000 μπαίνω χειρουργείο. Πρώτα πρέπει να "ξεμπερδεύουμε" με το εξωμήτριο και μετά να ασχοληθούμε με την κύστη η οποια αν μικρύνει έχει καλώς θα πάρω αντισυλληπτικά και θα αντιμετωπιστεί αν οχι και κει πάμε για χειρουργείο.

Παρακαλάμε να μου έρθει περίοδος πράγμα το οποίο είναι αμφίβολο γιατί λόγω της "εγκυμοσύνης" μπορεί και να μην έρθει, (περιμένω μέχρι της 20 του μήνα) και ελπίζουμε να καθάρίσω σε κάποιο βαθμό μπας και γλιτώσω το χειρουργείο.

Η άποψη και της υπερηχογράφου και του γιατρού μου είναι οτι απο τη στιγμή που δεν πονάω και δεν έχω αιμορραγία απλά το παρακολουθούμε...

 

Γλυκεια μου,

σου εγραψα και στο πμ, πως ειναι συχνοτατο ευρημα να αυξανεται η χοριακη για καποιο διαστημα μετα απο παλινδρομηση και πως η περιπτωση της εξωμητριου κυησης ηταν μαλλον απιθανη (με βαση τις τιμες χοριακης αλλα και προγεστερονης που μου εδωσες), οπως σχετικα σπανιο ειναι και το ενδεχομενο δημιουργιας τοσο μεγαλης κυστης ταυτοχρονα με κυηση, ποσο μαλλον εξωμητριο (γι'αυτο θεωρησα πιθανοτερο πως προκειται για το ωχρο σωματιο).

Επισης στην εξωμητριο, η χοριακη αυξανεται με πολυ μεγαλυτερο ρυθμο απ'οτι στην περιπτωση σου (πχ φτανει γρηγορα στο 1000-1500), και στις περισσοτερες περιπτωσεις υπαρχει πονος ή αιμορραγια.

Εφοσον η κυστη περιεχει αιμα, θα πρεπει να εξεταστει και να αποκλειστει το ενδεχομενο να οφειλεται σε ενδομητριωση.

Εχω πεσει απο τα συννεφα με αυτη την εντελως αναπαντεχη διαγνωση.... :shock::shock:

Τί να πω βρε κοπελα μου, επεσες στην περιπτωση....... :?:(:(

Σου ευχομαι να τελειωσει γρηγορα και οσο το δυνατον πιο ανωδυνα αυτη η περιπετεια.....

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα απιθανο ειναι και το ενδεχομενο συνυπαρξης τοσο μεγαλης κυστης με κυηση,

 

μην το λες! εγω είχα μια τεράαααστια κύστη στην αρχή της εγκυμοσύνης μου (6 εβδομάδων) και με μεγάλο πόνο!! Προσπαθούσα να ξεκουράζομαι όσο μπορούσα περισσότερο και κάθε εβδομάδα πήγαινα και το ελέγχαμε με τον ιατρο! Τώρα είμαι 18 εβδομάδων!

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚ,σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να ξεμπερδέψεις γρήγορα απ΄αυτή την ταλαιπωρία!

Και είμαι σίγουρη οτι θα πάνε!!

 

 

Dimt,με το καλό σου εύχομαι!!!!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

σχετικα απιθανο ειναι και το ενδεχομενο συνυπαρξης τοσο μεγαλης κυστης με κυηση,

 

μην το λες! εγω είχα μια τεράαααστια κύστη στην αρχή της εγκυμοσύνης μου (6 εβδομάδων) και με μεγάλο πόνο!! Προσπαθούσα να ξεκουράζομαι όσο μπορούσα περισσότερο και κάθε εβδομάδα πήγαινα και το ελέγχαμε με τον ιατρο! Τώρα είμαι 18 εβδομάδων!

 

Ναι, αλλα για να ειναι τοσο μεγαλη, πιθανον να υπηρχε απο προηγουμενο κυκλο και να μην ειχε δημιουργησει ακομα συμπτωματα.

Εγω αναφερθηκα στο ενδεχομενο δημιουργιας κυστης ταυτοχρονα με κυηση τον ιδιο μηνα ,το οποιο ειναι σπανιο (ισως πρεπει να το διορθωσω στην προηγουμενη δημοσιευση ωστε να ειναι πιο σαφες..).

Ο λογος ειναι απλος -στις περισσοτερες γυναικες ωριμαζει ενα ωοθυλακιο καθε μηνα, το οποιο βρισκεται σε μια απο τις δυο ωοθηκες.

Κυστη γινεται οταν για καποιο λογο δεν σκαει, παρ'ολο που εχει μεγαλωσει αρκετα.

Αντιθετα, για να εχουμε κυηση, το δεδομενο ειναι πως το ωοθυλακιο εχει σκασει, απελευθερωνοντας το ωαριο.

Εξαιρεση αποτελει η θεραπεια διεγερσης ωοθηκων, οποτε εχουμε παραλληλη αναπτυξη περισσοτερων ωοθυλακιων.

Αυτα, για να γινω πιο σαφης. :wink:

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Επισης,να προσθεσω πως τα μικροτερα ωοθυλακια που φυσιολογικα ωριμαζουν καθε μηνα παραλληλα με το κυριαρχο, απο ενα σημειο και μετα, απορροφωνται με το μηχανισμο της ατρησιας απο τον οργανισμο (δηλ. εκφυλιζονται) και μενει μονο το κυριαρχο.

Στην περιπτωση που κατι παει στραβα και καποιο απ'αυτα τα μικρα ωοθυλακια γινει κυστικο, τοτε συνηθως προκειται για μια πολυ μικρη κυστη, η οποια και παλι απορροφαται απο τον οργανισμο σε δευτερο χρονο.

 

Με το καλο το νινι dimt! :D

 Παιδιά μας είναι τα παιδιά όλου του κόσμου.

Link to comment
Share on other sites

Μόλισ τώρα τα διάβασα όλα αυτά και τρελάθηκα. Είχα και εγώ μια περιπέτια που κατέληξε σε επέμβαση αλλά η δική σου είναι μεγάλο μπέρδεμα!!!

Όλα καλά θα πάνε. Πάντως να ξέρεις πωσ και χειρουργείό να κάνεις δεν είναι τίποτα. Και μετά θα νιώθεις σαν να έχει φύγει ένα βάρος από πάνω σου!!

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να είναι αυτό το τελευταίο "κακό" στη ζωή σου.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

helen18 ευχαριστώ πολύ πολύ! Κι εσύ να χαίρεσαι τα ζουζούνια σου!!! :D:D:D

 

 

KINDER τι να σου πω......... δεν είμαι γυναικολόγος να ξέρω, ξέρω μόνο αυτό που συνέβη σε μένα!!! Δημόσιες Σχέσεις αν θέλεις ή Μαρκετινγκ πολύ ευχαρίστως :lol::lol::lol::lol::lol: !!! Εκεί εεεεεεεεχω να σου πωωωωωωωω ουυυυυυυυυυυυυυ!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Πάντως σ'ευχαριστώ για την ευχή σου κι εσύ να χαίρεσαι το λουλουδάκι σου :wink::wink::wink::D:D:D:D:D

 

(Πως μπορώ βρε παιδια να μην ξανακούσω φέτος αλλα ασχημα νέα!!??? Μόνο καλά μόνο, καλά νέα να έχουμε όλοι μας! μόνο!!!)

 

ΝΙΚ-16, εδω ΜΗΤΣΟΣ, μην ξεχνιέσαι!!!!! Εχουμε και κομμωτήριο να πάμε :wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink:

ΟΛΑ ΚΑΛΑ! ΟΟΟΟΟΟΟΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!! (ακούγομαι???)

Στη ζωή υπάρχουν πάντα δύο "δρόμοι"! Στο χέρι σου είναι ποιόν θα διαβείς....(το θέμα είναι..... εχεις "μυαλό" να ξεχωρίσεις???.....)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...