Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσημα???????


Recommended Posts

Και ο δικός μου γεννήθηκε με φύσημα. Το είχαν τσεκάρει στη ΜΕΝΝ που ήταν όταν γεννήθηκε και είδαν ότι δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Το βρήκε και η παιδίατρος όταν ήταν μικρούλι αλλά μόλις ειδε τις εξετάσεις του μαιευτηρίου καθυσηχάστικε. ΄4 νομίζω μηνων είχε φύγει. Τα περισσότερα μωρά έχουν.Μην ανησυχεις. Εγώ ειχα φύσημα και δεν ξέρω ακόμα αν έχω. Η παιδίατρος το είχε βρει σε μένα 10 χρονών ή κατι τέτοιο πάντως ήμουν μεγάλη και το θυμάμαι ακόμα. Και δεν με ειχε στειλει και για υπερηχο. Εποχές και αυτές. Πάντως μια χαρα ειμαι.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια καλησπερα πως καταλαβαινουμε οτι ενα μωρακι εχει φυσημα;

Εχει καποια συμπτωματα;

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

κανενα συμπτωμα δεν εχει απλα ο γιατρος ακουει τον θορυβο που περναει απο το τοιχωμα της καρδιας το αιμα.

μερικες φορες δεν ακουγεται κ καθολου γιατι μπορει να ειναι στην πισω κοιλια οπως ηταν της κορης μου,κ μετα απο 3μηνες δεν ακουγοταν καθολου κ το βλεπαμε μονο με υπερηχο

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι σε μεγαλο βαθμο εχει καποια συμπτωματα : μωρά ή παιδιά που δεν παίρνουν βάρος ικανοποιητικό με την πάροδο της ηλικίας, δυσχέρεια θηλασμού, μητρικού ή τεχνητού, όταν μάλιστα συνοδεύονται από συχνές διακοπές λόγω καμάτου, εφιδρώσεις κατά τη σίτιση (εκτός αν το γάλα είναι πολύ ζεστό) ή όταν μένει σημαντικό υπόλειμμα γεύματος, γρήγορες αναπνοές (ταχύπνοια) ή ταχυκαρδία, ανεξάρτητα από εμπύρετες καταστάσεις ή κόπωση, ωχρότητα (αναιμία) ή κυάνωση, αδικαιολόγητοι εμετοί ή ασυνήθης ευερεθιστότητα ή νευρικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει η μία εκ των διδύμων. Κάναμε υπέρηχο και όλα είναι καλά. Μας είπε προληπτικά να το κοιτάμε 1 φορά το χρόνο.

 

Και η νέα μας μικρή έχει. Το βρήκανε όταν νοσηλεύθηκε στη ΜΕΝΝ. Της κάνανε υπέρηχο. Όλα καλά και να την κοιτάμε κι αυτή προληπτικά.

 

Στην τελευταία μου γέννα ανακάλυψα πως έχω κι εγώ φύσιμα! :shock: Στις προηγούμενες γέννες έβλεπα τον καρδιολόγο να προβληματίζεται και να ακούει, να ξανακούει αλλά δεν έκανε τίποτα, ούτε μου έλεγε τίποτα. Ο τελευταίος διέγνωσε φύσιμα. Και να σκεφτείτε πως δεν το είχε πάρει χαμπάρι κανένας μέχρι τώρα κι ας ήμουν χροοοοοονια μέσα στα γήπεδα!!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μια μπέμπα μου-η "μικρή" έχει φύσημα 3/6.Θα την ξαναδεί ο παιδοκαρδιολόγος σε 6 μήνες.Ο ίδιος ήταν πολύ καθησυχαστικός από την αρχή.

Σε εμάς δεν έχει υπάρξει βελτίωση αλλά ούτε επιδείνωση προς το παρόν.

Πάντως δεν ανησυχούμε ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Στην δικιά μου περίπτωση, ο μικρός μου γεννήθηκε με φύσημα το οποίο στην πρώτη επίσκεψη στην γιατρό μας είχε ήδη φύγει. Και στον μεγάλο μου τον γιο το άκουσε φέτος (3 χρονών), ένας γιατρός για μια φορά και σε επόμενες επισκέψεις δεν είχε τίποτα.

Μου είπαν τότε ότι έιναι πολύ συχνό στα βρέφη γιατί η δίοδος που περναέι το αίμα στην καρδιά είναι στενή με αποτέλεσμα να κάνει αυτόν τον ήχο. Αυτό φέυγει με την ανάπτυξη του παιδιού. Και η άλλη περίπτωση είναι αν το παιδί είναι κρυωμένο και αναπνέει δύσκολα τότε υπάρχει περίπτωση να ακούστει φύσημα, αυτό έγινε στον μεγάλο μου το γιο. Παρόλα αυτά η γιατρός μας είπε ότι όταν θα πάει σχολείο και θα αρχίσει αθλητική δραστηριότητα καλό θα ήταν να εξεταστεί από παιδοκαρδιολόγο.

Link to comment
Share on other sites

καναμε τον υπερυχο..ολα καλα..δεν υπαρχει κατι ανησυχιτικο και η καρδουλα ειπε ειναι μια χαρα..το φυσημα υπαρχει βεβαια αλλα να μην φοβομαστε..σε 2 χρονια θα ξανακανουμε!!να ειμαστε καλα μεχρι τοτε και θα κανω τα παντα στον θησαυρο μου... :wink:

 

δεν θυμαμαι να μμετρησε το φυσημα..θα κοιταξω στο χαρτι που μας εδωσε και θα σας πω..

 

ευχαριστω κοριτσια....

 

ήρθες στη ζωή μου και νιώθω να ζώ ξανά...

Link to comment
Share on other sites

και σε εμεις εχουμε 1/6 και μου ειπε οτι δεν ειναι κατι για το οποιο πρεπει να ανυσηχω θελω να του κανω ενα υπερηχο τωρα ετσι για να δω τη γινετε

dina27 βλεπω και εσει Ηρακλειο εισαι αληθεια που το εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία μου γέννα ανακάλυψα πως έχω κι εγώ φύσιμα! :shock: !!!

 

Μπράβο!!!! :shock:

 

Με την ευκαιρία, αν και δεν είναι το κατάλληλο τόπικ, να σου ζήσει η μπεμπούλα σου.

 

Τελικά έχει αρκετός κόσμος φύσιμα :!::!:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Επειδη βλεπω το λετε ολοι φυσημα, πειτε μου κι εμενα που υποφερω, ελλειμμα μεσοκοιλιακου διαφραγματος σας ειπανε? Αλλιως το λενε και μεσοκοιλιακη επικοινωνια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω. Απ το πολυ διαβασμα θα παω να δωσω τιποτα εξετασεις στην ιατρικη τωρα στα γεραματα :lol:

 

Μεσοκοιλιακη εχει εμενα. Παντως απ' οτι μπορεσα να καταλαβω απο το διαβασμα, το φυσημα ειναι συμπτωμα καποιας καρδιακης επιπλοκης και οχι παθηση απο μονη της.

 

Τωρα καταλαβα καλα, ποιος ξερει...

 

Θα παω βεβαια στην εμβρυοκαρδιολογο και θα τα ρωτησω ολα, αλλα μεχρι τις 8 απριλιου, θα σκασω απο την αναμονη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πηγα σημερα στην εμβρυοκαρδιολογο και ολα πηγαν παρα πολυ καλα. Μου ειπε οτι ειναι εξαιρετικα μικρο το ανοιγμα, κατω του ενος χιλιοστου και αρα το πιθανοτερο ειναι οτι θα κλεισει πριν τη γεννηση ή και να μεινει ειναι τοσο πολυ μικρο που το χαρακτηριζει αδιαφορο.

Στη χειροτερη περιπτωση θα κανουμε στο μωρο οταν γεννηθει τριπλεξ.

Ευχαριστω πολυ για τη συμπαρασταση.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαιρομαι που πηγαν ολα καλα και ετσι να συνεχισουν με το καλο να ερθει και το μωρακι σου (αληθεια ποτε γεννας?) εμεις θα παμε στις 28 απριλιου στο γιατρο για τυπικη εξεταση ελπιζω να εχουμε κι εμεις καλα νεα

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που πηγαν ολα καλα και ετσι να συνεχισουν με το καλο να ερθει και το μωρακι σου (αληθεια ποτε γεννας?) εμεις θα παμε στις 28 απριλιου στο γιατρο για τυπικη εξεταση ελπιζω να εχουμε κι εμεις καλα νεα

Link to comment
Share on other sites

παιδια το φυσημα στην εγκυμοσυνη μπορει να ειναι και μονο απο την εγκυμοσυνη , οι περισσοτερες εγκυες εχουνε φυσημα οπου υποχωρει επειτα απο τη γεννα , ο λογος ? απο το πολυ αιμα που εχει ο οργανισμος και την παραπανω δουλεια που κανει η καρδια .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τι κανετε χαθηκαμε, απλα ειχα μπερδευτει με το ανανεωμενο parents, χθες πηγαμε στον παιδοκαρδιολογο κι ευτυχως ολα καλα, μας ειπε οτι μικραινε η τρυπουλα στην καρδια του και θα ξανα παμε σε ενα χρονο απο τωρα, δε μπορειτε να φανταστειτε τι χαρα που πηρα ευχαριστω το θεο που εχει καλα το μωρακι μου..

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Το ενημερωνω το θεμα και με τα δικα μου, ωστε πιθανον να βοηθηθει καποιος που διαβαζει.

 

Τελικα ο μπεμπης μας γεννηθηκε χωρις ελλειμμα μεσοκοιλιακου διαφραγματος στην καρδουλα, δηλ χωρις τρυπουλα.

Ειχε ηδη κλεισει πριν τη γεννηση.

 

Οσες το μαθαινουν κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης απο υπερηχο, καλο ειναι να μην πανικοβαλλονται προκαταβολικα και να περιμενουν τη γεννηση γιατι μεχρι τοτε μπορει να μην υπαρχει πια τιποτα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα τετοιο εχω και εγω και σας πληροφορω οτι δεν το θεωρω τιποτα το ιδιαιτερο. Εχω μαθει να ζω με αυτο εδω και πολλα χρονια και δεν μου εχει δημιουργησει ποτε προβλημα (εκτος απο την επαγγελματικη μου αποκατασταση που ηταν η αιτια να με κοψουν σε κατι εξετασεις). Μου το ανακαλυψαν περιπου στην ηλικια των 1,5 και επειδη εκεινα τα χρονια δεν υπηρχε τετοια τεχνολογια με ετρεχαν και οι δικοι μου πανικοβλητοι. Η γιατρος που με παρακολουθουσε ειχε πει οτι θα κλεισει σιγα σιγα απλα δεν ηθελα πολυ να εξαντλουμαι στα αθληματα (συγνωμη αλλα πιο παιδι θα τρεχει μεχρι εκει που δεν αντεχει?). Εχει μεγεθος οσο η μυτη της καρφιτσας, ακουγεται οταν με εξεταζουν αλλα στον υπερηχο ισα ισα που φαινεται. Τελικα δεν εκλεισε και δεν με ενοχλει καθολου. Α θελει οταν κανω οτιδηποτε που εχει σχεση με αιμα (εγχειρηση, εξαγωγη δοντιων και τα σχετικα) να το αναφερω στον γιατρο για να μου δινουν αναλογη αντιβιωση. Γεννησα και φυσιολογικα και πριν γεννησω πηγα σε καρδιολογο να με εξετασει μηπως επρεπε να καταφυγουμε σε καισαρικη αλλα ουτε λογος γι'αυτο. Το μονο που δεν γνωριζω ειναι αν δημιουργηθηκε οταν γεννηθηκα ή υπηρχε εκ γεννητης.

Κοριτσια δεν ειναι και τοσο σοβαρο εκτος και αν αυτο ειναι μεγαλο σε μεγεθος που σε καποιες περιπτωσεις θελει και εγχειρηση. Αλλα οπως ειπε και η Κασσιανη καλο ειναι να μην πανικοβαλλεστε γιατι καποια πραγματα περνανε και τζαμπα η ανατσατωση (εχω ζησει παρομοιο περιστατικο στην εγκυμοσυνη και τζαμπα το αγχος και κριμα που δεν χαρηκα τους καλυτερους μηνες)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...