Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπισκοτάκια Οδοντοφυίας


Μένια

Recommended Posts

Κορίτσια δεν ξέρω αν υπάρχει ήδη αλλά εγώ θα σας το γράψω γιατί τα δοκίμασα και βρήκα την υγειά μου.

Ψάχνοντας στο νετ για συνταγές για μωρά 6 μηνών και άνω βρήκα αυτή:

 

Υλικά: 1 κούπα αλεύρι

1 κούπα φαρίν λακτε ή φρουτόκρεμα

3 κουταλιές σούπας ελαιόλαδο

νερό όσο χρειαστεί

 

Εκτέλεση : προθερμαίνουμε το φούρνο στους 220 βαθμούς. Σε ένα μπωλ ανακατεύουμε το αλεύρι και τη φαρίν λακτέ και προσθέτουμε σιγά σιγά το λαδάκι. Στη συνέχεια προσθέτουμε λίγο κρύο νεράκι ξεκινήστε με 1/4 της κούπας και βλέπουμε. Ζυμώνουμε μέχρι η ζύμη μας να ξεκολά από τα τοιχόματα του μπωλ και να μπορεί να πλάθεται. Αν σας βγει και λίγο πιο σφιχτή η ζύμη δεν πειράζει.

 

Όταν η ζύμη είναι έτοιμη ζυμώνουμε τα κουλουράκια σε σχήμα μπαστουνάκι ή κρίκο για να μπορεί το παιδάκι μας να τα πιάνει εύκολα. και πάχος περίπου όσο το δάχτυλό μας. Ψήνουμε για 10- 15 λεπτά εγώ τα βάζω σε λαδόκολλα, μέχρι να γίνουν καφετιά, προσοχή στο ψήσιμο γιατί εύκολα μπορούν να μαυρίσουν.

Όταν είναι έτοιμα τα αφήνουμε να κρυώσουν και τα δίνουμε στα παιδάκια μας, μπορούμε να τα φυλάξουμε σε αεροστεγές βάζο για αρκετές ημέρες.

 

Αν τα μπισκοτάκια που φτιάξατε είναι μαλακά ή διαλύοναται εύκολα τότε κάτι έχετε κάνει λάθος και καλύτερα να μην τα δώσετε στα παιδάκια σας.

 

Για να βεβαιωθείτε οτι έγιναν σωστά θα πρέπει όταν κρυώσουν να είναι πολύ σκληρά κοτρώνες τα λέω εγώ. Καθώς το μωρό σας θα τα έχει στο στοματάκι του θα μαλακώνουν λίγο λίγο χωρίς φόβο να σπάσουν.

 

Ο μικρός μου είναι 10 μηνών και τώρα που βγάζει δοντάκια ΄δαγκώνει τα μπισκοτάκια αυτά σαν μανιακός :wink:

 

Καλή επιτυχία!!!!

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μένια κάπου την έχω γραψει και εγω αυτη την συνταγή , όντως πανεύκολη και αποτελεσματική για τον σκοπό της :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Ουπς sorry Afriditi D :oops: . Και να φανταστείς έψαξα και στην αναζήτηση αλλά δεν τα βρήκα. Πάντως όπως και να χει είναι πολύ αποτελεσματικά Ε? :D

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

τι σόρυ Μενια μου σιγά ... :D

του δικού μου του άρεσαν πολύ ... καιρό μετά τα βουτάγαμε σε ποτηράκι με γάλα για να μαλακώσουν :lol: και να τα φάει πιο ανθρώπινα , ακόμα και τώρα αν ξέρω πως θα έρθουν μικροί φίλοι σπίτι μας , φτιάχνω μια δόση ,για κέρασμα :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

την εχω γραψει κι εγω αυτην στο τοπικ νεογνα:διατροφη!

εγω παντως αντι για φρουτοκρεμα σκονη εβαζα ρυζαλευρο αλλα επειδη μου γινονταν σκληρα εβαλα μια φορα κουακερ(βρωμη) κι εγιναν πολυ καλυτερα! :)

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας ρωτήσω λοιπόν, μιάς κ είσαστε έμπειρες μαμάδες (ενώ εγώ όχι ακόμα).

Αυτά τα μπισκοτάκια μου άρεσαν, αλλά μπορώ να τα δώσω στην μπέμπα?

17 Φλεβάρη γίνεται 7 μηνών...

Τρώμε κ φαγητά πλέον, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα σωστά?

Καλημέρα, ξέχασα να σας πώ... :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Maria -23, τα μπισκοτάκια αυτά είναι από 6 μηνών και άνω όταν πια έχει μπει στη διατροφή του μωρού η φαρίν λακτε. Δως της άφοβα ειδικά αν είναι σε φάση οδοντοφυίας θα το καταευχαριστηθεί, είναι σκληρα δεν σπάνε και τα μωράκια μας ανακουφίζουν τα ούλα τους πιπιλώντας τα.

 

 

ΥΓ εμένα καμιά φορά βέβαια μου το φέρνει και στο κεφάλι και να δεις πόνο που κάνει.. χι χι χι :D

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites

Μένια, ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις κ τις συμβουλές.

Σκέφτομαι να τα φτιάξω αύριο, σήμερα δεν αντέχω...πολύ γκρίνια η μικρή σήμερα κ ξέρω ότι είναι από τα ούλα, αλλιώς δεν γκρινιάζει η μπέμπα μου.

Ευχαριστώ κ πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να τα φτιάξω πρίν λίγο, αλλά τζίφος...

Η ζύμη ήταν πολύ μαλακή κ όταν έβαλα λίγο ακόμα νεράκι, έγινε πιό μαλακή κ όταν έβαλα λίγο ακόμα αλεύρι έγινε χάλια... :cry::cry::cry:

Τί δεν έκανα σωστάααααα???

Τί αλεύρι έπρεπε να βάλω? Για όλες τις χρήσεις ήταν αυτό που έβαλα...

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό αλεύρι έβαλες. Τα υλικά θα τα μετράς πάντα με την ίδια κούπα.

Ίσως να έβαλες πολύ νεράκι, ξεκίνα ρίχνοντας λίγο λίγο το νερό και να προσέξεις να είναι κρύο όχι χλιαρό.

Ελπίζω την επόμενη φορά να τα καταφέρεις :D

glitterfy071816980D37.gif 767d1f5390.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σωστό αλεύρι έβαλες. Τα υλικά θα τα μετράς πάντα με την ίδια κούπα.

Ίσως να έβαλες πολύ νεράκι, ξεκίνα ρίχνοντας λίγο λίγο το νερό και να προσέξεις να είναι κρύο όχι χλιαρό.

Ελπίζω την επόμενη φορά να τα καταφέρεις :D

 

Με την ίδια κούπα τα μέτρησα κ λίγο νεράκι έβαλα κ κρύο ήτανε.

Τέλος πάντων, θα ξαναδοκιμάσω.

Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Προσπάθησα να τα φτιάξω πρίν λίγο, αλλά τζίφος...

Η ζύμη ήταν πολύ μαλακή κ όταν έβαλα λίγο ακόμα νεράκι, έγινε πιό μαλακή κ όταν έβαλα λίγο ακόμα αλεύρι έγινε χάλια... :cry::cry::cry:

Τί δεν έκανα σωστάααααα???

Τί αλεύρι έπρεπε να βάλω? Για όλες τις χρήσεις ήταν αυτό που έβαλα...

 

Μία από τα ίδια. Το αποτέλεσμα ήταν να τα τσακίσουμε με τον μεγάλο. Γιατί, νόστιμα έγιναν, σκληρά όμως όχι :lol:

 

Άντε πάλι σήμερα... (και μετά αναρωτιέμαι γιατί δεν χάνω τα τελευταία κιλά :roll:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μπορώ να βάλω αντι φρουτοκρεμα μπισκοτόκρεμα? γιατί όλες τις κρέμες περα της βανίλιας και τις μπισκοτόκρεμας δεν τις τρώμε και τις κατάργησα

 

 

μπισκοτόκρεμα έβαλα και έγιναν χάλια. δεν ξέρω εάν έχει σχέση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

μήπως ξέρετε αν μπορω να αντικαταστήσω την σκόνη φρουτων ή την φαρίν λακτε με φρούτα που θα τα εχω λιώσει εγώ? δλδ να μην είναι συσκευασία του εμπορίου, (γιατί θελω να είναι σίγουρα χωρις γαλα μέσα, λόγω αλλεργίας)

Τί ποσότητα να βάλω?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και εγω θελω να τα φτιαξω αλλα λογω αλεργιας του μικρου στο γαλα φοβαμαι. :? Δεν μπορω να βαλω μεσα φρουτοκρεμα η φαριν λακτε. Ισως βρωμη ....

Θα προσπαθησω και θα σας ενημερωσω ;)

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

επειδή και μένα είχε αλλεργία ο μικρός (έχουμε μπει σε κανονικό γάλα εδώ και ένα μήνα περίπου σταδιακά, μετά τα πρώτα του γεννέθλια) όταν έφτιαχνα αυτά τα μπισκοτάκια έβαζα ρυζάλευρο (γιωτης) που δεν έχει γάλα και μια χαρά ήταν απλά δεν έχουν τόσο ωραία γεύση όπως με τη φρουτόκρεμα η τη φαριν λακτέ που του τα φτιάχνω πλέον τώρα!αλλά ούτως ή άλλως τα παιδάκια επειδή έχουν μάθει στα υποαλλεργικά τα τρώνε μια χαρά χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

τι τραβαμε με αυτη τη αλεργια!!! εμενα ακομα πινει το neocate! εχουμε πληρη αλεργια στο γαλα, και ο,τι νεο του το δινω με προσοχη. Με το καλο οταν κλεισουμε ενος ετους ισως δοκιμασουμε και εμεις σταδιακα το κανονικο...ευχομαι να του περασει συντομα γιατι δεν τρομαζω μονο στο γαλα, αλλα ενα παιδι αλλεργικο ειναι πιο ευαισθητο σε αλλεργιογονες τροφες (π.χ αυγό) απο ενα αλλο μη αλεργικο παιδι.

 

Ευχομαι και στο αντρακι σου να τρωει απ'ολα συντομα, nti na μου!!!!

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

Συνταγη για μπισκοτακια οδοντοφυιας χωρις αυγό και γάλα.

 

8 fl. oz χυμός μήλου.

4 oz αλεύρι απλό.

3-4 οz ρυζάλευρο ή ρύζι βρασμένο και αλεσμένο.

 

Προθερμαινεται τον φουρνο στους 350 f ή 175 c.

Βάζετε όλα τα υλικα σε μπωλ και να αναμιγνυετε καλα.

Αλευρωνετε ελεφρα τον παγκο εργασιας σας, πλαθετε τα κουλουρακια σε ρολακια και τα σχηματιζετε.

Τα ψηνετε στο φουρνο για 20-30 λεπτά σε αντικολλητικο χαρτί, μέχρι να ροδίσουν.

 

:)

υγ: η μοναδα μετρησης oz αναγραφεται στα μπιμπερο. Εκει τα μετρω και εγω! Φιλια και καλη χρονια!

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εγώ του τα έφτιαξα σήμερα με κρέμα ρυζάλευρο υποαλλεργική χωρίς γάλα. φαίνεται να του αρέσουν, από το μεσημέρι τα πιλατεύει....όντως έγιναν πολύ σκληρά αλλά έτσι δεν πρέπει να είναι; ο καημένος κάποια στιγμή α[πό τη δύναμη που έβαζε στο μπισκότο έτρεμε πό το σφίξιμο. πολύ γέλασα!

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Λέω να τα φτιάξω και εγώ σήμερα..για να δούμε!!

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...