Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μποϋκοτάζ στα Τζάμπο


Zaira

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αντί να επιτίθεστε σε όσους έχουν αντίθετη άποψη, κάνοντας λόγο για "λαϊκισμούς", μπορείτε απλά όπως επιθυμείτε μποϊκοτάζ στα Τζάμπο να προτείνετε αυτά τα καταστήματα που λέτε ότι είναι φθηνότερα από τα Τζάμπο... Επειδή και εγώ -χωρίς να έχω ψωνίσει πάνω από 2 φορές κάποια μικροπράγματα από τα Τζάμπο-θεωρώ ότι δεν υπάρχουν φθηνότερα από αυτά (χωρίς βέβαια να είναι ποιοτικά), αν θέλετε να προσφέρετε κάτι, να προτείνετε κάτι και όχι απλά να κρίνετε... Κουμάντο στην τσέπη του καθενός δεν μπορεί να κάνει κανένας...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Sesame πες τα (κι εσύ!) !!!!

 

έτσι είναι τα πράγματα και αρχίζοντας από την καταναλωτική συνείδηση προσθέτουμε ένα λιθαράκι στο να φτιάξουν λίγο...

 

Διαφωνώ καθέτως με το ότι 'κάποια παιδιά θα περπατούσαν ξυπόλυτα' ..σιγά δεν είμαστε και στην κατοχή! Αν δεν έχετε ακούσει για :

 

1. παζάρια ρούχων, παπουτσιών, παιχνιδιών, βιβλίων-τζάμπα ή με ανταλλαγή

2. οργανώσεις και ενορίες που στιβάζουν ρούχα παπούτσια και κανένας δεν τα παίρνει γιατί είναι έλεημοσύνη μη χ#$#ω

3.ηλεκτρονικές διευθύνσεις με πάμφτηνα προιόντα

4. δεύτερο χέρι (μαγαζιά με φτηνα πράγματα)

 

τότε υπάρχει κάποιο πρόβλημα στον τρόπο που διαθέτετε τα χρηματά σας κ μετά γκρινιάζετε...κι αν δεν το κάνουμε για συμπαράσταση στους εργαζομένους, ας το κάνουμε για καλύτερη ποιότητα στα παιδιά μας..προτιμώ να έχει το μωρό μας λίγα ρούχα και καλά (κι ας έχουν περάσει από 1, 2, 3 παιδάκια πιο πριν) παρά να του παίρνω τα 'ό,τι να ναι' του τζάμπο και να ενισχύω την "κινέζικη" λογική του...

Link to comment
Share on other sites

Θα ειθελα να μου λεγατε ηλικρινα αν ψωνιζετε ελληνικα πρωιοντα;;

οι περισωτεροι μαρκεσ ψωνιζουν και εισαγωμενα βαζω και τον εαυτο μου μεσα εκτοσ που δε ψωνιζω μαρκεσ

ξερω οτι ειναι πρωιοντα που μπορεισ με μια διαφορετικη τημη να τα παρεισ ειναι το ιδιο

φιλη μου που ραβη μπιεσ μπι πλουζακια και πουλιουντε 40 -50-60- και πανω

τα περνη ανθρωποσ που δουλεβη λαικη βαζη επανω την επονιμια του και τα πουλαει 10 ευρω και ειναι το ιδιο υλικο

η φυλη μου εχει και απο τα 2 πλουζακια το ενα φιρμα και το αλο απλο και ειναι διδιμα ιδιο γαζη ιδια σχεδια

οποτε γιατι να μη ψωνιζουμε ελληνικα να μιοθει και η ανεργια ;;

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσο για τησ τιμεσ παιχνιδιων

τα βρηκα σε μαγαζι ιδια τιμη ιδια μαρκα

59,99 τζαμπο 60 ευρω στο μαγαζι της περιοχεις μου

ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΓΛΥΚΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Α και τη γενιά των 700 αυτοί τη δημιούργησαν σε συνεργασία με το κράτος που είναι στο πλάι των πολυεθνικών....σκεφτείται λίγο...

 

Πολύ σωστή παρατήρηση!

Link to comment
Share on other sites

τα προϊοντα που γραφουν πανω jumbo ειναι χαλια, ασε που προερχονται μονο απο ανατολικες χωρες.

 

 

Οι περισσοτερες επωνυμες εταιριες κατασκευαζονται στις Ανατολικες χωρες…

 

4/2012 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

Link to comment
Share on other sites

Θα ειθελα να μου λεγατε ηλικρινα αν ψωνιζετε ελληνικα πρωιοντα;;

οι περισωτεροι μαρκεσ ψωνιζουν και εισαγωμενα βαζω και τον εαυτο μου μεσα εκτοσ που δε ψωνιζω μαρκεσ

ξερω οτι ειναι πρωιοντα που μπορεισ με μια διαφορετικη τημη να τα παρεισ ειναι το ιδιο

φιλη μου που ραβη μπιεσ μπι πλουζακια και πουλιουντε 40 -50-60- και πανω

τα περνη ανθρωποσ που δουλεβη λαικη βαζη επανω την επονιμια του και τα πουλαει 10 ευρω και ειναι το ιδιο υλικο

η φυλη μου εχει και απο τα 2 πλουζακια το ενα φιρμα και το αλο απλο και ειναι διδιμα ιδιο γαζη ιδια σχεδια

οποτε γιατι να μη ψωνιζουμε ελληνικα να μιοθει και η ανεργια ;;

 

Κι αυτό που προτείνεις είναι στο σχέδιο της καταναλωτικής συνείδησης....

Πάντως δεν ξέρω λαϊκές που έχουν ίδια προϊόντα με επώνυμα...εκτός από κάποια παλιά σχέδια ή με λάθη κατασκευής...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα προϊοντα που γραφουν πανω jumbo ειναι χαλια, ασε που προερχονται μονο απο ανατολικες χωρες.

 

 

Οι περισσοτερες επωνυμες εταιριες κατασκευαζονται στις Ανατολικες χωρες…

 

4/2012 edit admin αλλαγή του κειμένου μετά απο παράκληση του μέλους

 

Ναι, αλλά δουλεύουν με κάποιες προδιαγραφές και στα υλικά και στους εργαζόμενους....

Αν και με αυτά και με τα άλλα, παίρνοντας δηλαδή όλα τα εργοστάσια και τις βιομηχανίες από τις ευρωπαϊκές χώρες και πηγαίνοντάς τα στην Κίνα όπως έκαναν όλοι οι μεγαλοκαρχαρίες για να γλιτώνουν, να που φτάσαμε....

Link to comment
Share on other sites

Αντί να επιτίθεστε σε όσους έχουν αντίθετη άποψη, κάνοντας λόγο για "λαϊκισμούς", μπορείτε απλά όπως επιθυμείτε μποϊκοτάζ στα Τζάμπο να προτείνετε αυτά τα καταστήματα που λέτε ότι είναι φθηνότερα από τα Τζάμπο... Επειδή και εγώ -χωρίς να έχω ψωνίσει πάνω από 2 φορές κάποια μικροπράγματα από τα Τζάμπο-θεωρώ ότι δεν υπάρχουν φθηνότερα από αυτά (χωρίς βέβαια να είναι ποιοτικά), αν θέλετε να προσφέρετε κάτι, να προτείνετε κάτι και όχι απλά να κρίνετε... Κουμάντο στην τσέπη του καθενός δεν μπορεί να κάνει κανένας...

 

Κορίτσι μου επίθεση δεν ήταν κι άσε τη μύγα κάτω....λαϊκισμός λέγεται αυτό...πώς αλλιώς να το πω δηλ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν πολυτρελαίνομαι για τα τζάμπο, θα πάω να αγοράσω αν χρειαστεί κάτι από εκεί. Αλλά τι γίνεται όταν κάτι που έχει είναι φθηνό και εγώ δε θέλω να δώσω και πολλά χρήματα;

Για παράδειγμα πήγαμε χθες με την κόρη μου να αγοράσουμε αποκριάτικη στολή. Είπα δε θα πάω τζάμπο για να ενισχύσω και τα άλλα μαγαζιά και για όλα τα παραπάνω αλλά στο μαγαζί η στολή έκανε 40? και στο τζάμπο 20?!! Και ήταν σχεδόν ίδιες!! Για πείτε μου από που έπρεπε αγοράσω;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αντί να επιτίθεστε σε όσους έχουν αντίθετη άποψη, κάνοντας λόγο για "λαϊκισμούς", μπορείτε απλά όπως επιθυμείτε μποϊκοτάζ στα Τζάμπο να προτείνετε αυτά τα καταστήματα που λέτε ότι είναι φθηνότερα από τα Τζάμπο... Επειδή και εγώ -χωρίς να έχω ψωνίσει πάνω από 2 φορές κάποια μικροπράγματα από τα Τζάμπο-θεωρώ ότι δεν υπάρχουν φθηνότερα από αυτά (χωρίς βέβαια να είναι ποιοτικά), αν θέλετε να προσφέρετε κάτι, να προτείνετε κάτι και όχι απλά να κρίνετε... Κουμάντο στην τσέπη του καθενός δεν μπορεί να κάνει κανένας...

 

Κορίτσι μου επίθεση δεν ήταν κι άσε τη μύγα κάτω....λαϊκισμός λέγεται αυτό...πώς αλλιώς να το πω δηλ?

 

Μαθαμε τωρα μια πιπιλα (λαϊκισμος) και την πιπιλαμε.

Εδω μιλαμε για πρακτικα πραγματα.

Τωρα αν θελετε να σωσετε τον κοσμο και δεν ξερω γω τα δαση του Αμαζονιου ή την παιδικη δουλεια αλλαζοντας μαγαζι που αγοραζετε τα μπεμπε σας...ΜΠΡΑΒΟ.

 

:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Μαθαμε τωρα μια πιπιλα (λαϊκισμος) και την πιπιλαμε.

Εδω μιλαμε για πρακτικα πραγματα.

Τωρα αν θελετε να σωσετε τον κοσμο και δεν ξερω γω τα δαση του Αμαζονιου ή την παιδικη δουλεια αλλαζοντας μαγαζι που αγοραζετε τα μπεμπε σας...ΜΠΡΑΒΟ.

 

:lol:

εχεις καμια ιδεα περαν του μποικοταζ στα jumbo για να εξαλευφθει η παιδικη δουλεια ...? με ενδιαφερει ! α ! α! και τον αμαζονιος και τον αμαζονιος...... (η οποια καταστροφη του επιρεαζει σιγα και σταθερα το 40% των παγκοσμιων κλιαματολογικων αλλαγων !!!)

Link to comment
Share on other sites

 

Μαθαμε τωρα μια πιπιλα (λαϊκισμος) και την πιπιλαμε.

Εδω μιλαμε για πρακτικα πραγματα.

Τωρα αν θελετε να σωσετε τον κοσμο και δεν ξερω γω τα δαση του Αμαζονιου ή την παιδικη δουλεια αλλαζοντας μαγαζι που αγοραζετε τα μπεμπε σας...ΜΠΡΑΒΟ.

 

:lol:

εχεις καμια ιδεα περαν του μποικοταζ στα jumbo για να εξαλευφθει η παιδικη δουλεια ...? με ενδιαφερει ! α ! α! και τον αμαζονιος και τον αμαζονιος...... (η οποια καταστροφη του επιρεαζει σιγα και σταθερα το 40% των παγκοσμιων κλιαματολογικων αλλαγων !!!)

 

Ναι...σταματα να αγοραζεις απο το Carrefour και θα συμβαλεις σημαντικα στη διατηρηση του υπο εξαφανιση φυτου Lochas Mamborious. :lol::lol::lol:

Μπορεις !!!

Link to comment
Share on other sites

 

Μαθαμε τωρα μια πιπιλα (λαϊκισμος) και την πιπιλαμε.

Εδω μιλαμε για πρακτικα πραγματα.

Τωρα αν θελετε να σωσετε τον κοσμο και δεν ξερω γω τα δαση του Αμαζονιου ή την παιδικη δουλεια αλλαζοντας μαγαζι που αγοραζετε τα μπεμπε σας...ΜΠΡΑΒΟ.

 

:lol:

εχεις καμια ιδεα περαν του μποικοταζ στα jumbo για να εξαλευφθει η παιδικη δουλεια ...? με ενδιαφερει ! α ! α! και τον αμαζονιος και τον αμαζονιος...... (η οποια καταστροφη του επιρεαζει σιγα και σταθερα το 40% των παγκοσμιων κλιαματολογικων αλλαγων !!!)

 

Ναι...σταματα να αγοραζεις απο το Carrefour και θα συμβαλεις σημαντικα στη διατηρηση του υπο εξαφανιση φυτου Lochas Mamborious. :lol::lol::lol:

Μπορεις !!!

ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ αλλα αφου το ες εσυ ...θα βαλω τα δυνατα μου!!!!!!

:lol:

παντως δεν ειναι κακο ρε Portishead (καλα λεμε εχω κανει βολταδες με πορτισχεντ στα νιατα μου ...οοοοοου ουυυυυυ με το τσουβαλι ...ασχετο)

να θες να συμβαλεις σαν καταναλοτης σε καποια πραγματα .....δλδ γιατι να μην πας να παρεις ενα γαμηλιο δωρο απο τα fair trade η ενα ρουχαλακι ...που ξερεις οτι τα λεφτα θα τα παρει ο παραγωγος και ο εργατης και να πας στα ρημαδοτζαμπο .....?

συνηδηση (οχι φορολογικη μιστερ αλαγοσκουφι (μπρ μου την δηνει αυτη η διαφημηση ...) ειναι αυτη και χτιζεται .... δνε ειναι κακο ...αν δεν μπορεις να πας στο αμαζονιο ....λεμε τωρα!

Link to comment
Share on other sites

 

Μαθαμε τωρα μια πιπιλα (λαϊκισμος) και την πιπιλαμε.

Εδω μιλαμε για πρακτικα πραγματα.

Τωρα αν θελετε να σωσετε τον κοσμο και δεν ξερω γω τα δαση του Αμαζονιου ή την παιδικη δουλεια αλλαζοντας μαγαζι που αγοραζετε τα μπεμπε σας...ΜΠΡΑΒΟ.

 

:lol:

εχεις καμια ιδεα περαν του μποικοταζ στα jumbo για να εξαλευφθει η παιδικη δουλεια ...? με ενδιαφερει ! α ! α! και τον αμαζονιος και τον αμαζονιος...... (η οποια καταστροφη του επιρεαζει σιγα και σταθερα το 40% των παγκοσμιων κλιαματολογικων αλλαγων !!!)

 

Ναι...σταματα να αγοραζεις απο το Carrefour και θα συμβαλεις σημαντικα στη διατηρηση του υπο εξαφανιση φυτου Lochas Mamborious. :lol::lol::lol:

Μπορεις !!!

ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΜΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ αλλα αφου το ες εσυ ...θα βαλω τα δυνατα μου!!!!!!

:lol:

παντως δεν ειναι κακο ρε Portishead (καλα λεμε εχω κανει βολταδες με πορτισχεντ στα νιατα μου ...οοοοοου ουυυυυυ με το τσουβαλι ...ασχετο)

να θες να συμβαλεις σαν καταναλοτης σε καποαι πραγματα .....δλδ γιατι να μην πας να παρεις ενα γαμιλιο δωρο απο τα fair trade η ενα ρουχαλακι ...που ξερεις οτι τα λεφτα θα τα παρει ο παραγωγος και ο εγρατης και να πας στα ρημαδοτζαμπο .....?

συνηδηση (οχι φορολογικη μιστερ αλαγοσκουφι (μπρ μου την δηνει αυτη η διαφημηση ...) ειναι αυτη και χτιζεται .... δνε ειναι κακαο ...αν δεν μπορεις να πας στο αμαζονιο ....λεμε τωρα!

 

Επειδη εισαι ΟΚ και δεν επιτιθεσαι ζηταω συγνωμη για την προηγουμενη ειρωνια.

Απλα με στεναχωρει που καποιοι πεφτουν θυματα σε τετοιες καμπανιες και νομιζουν οτι προσθετουν το λιθαρακι τους στην διασωση του κοσμου και στην επιβολη της παγκοσμιας δικαιοσύνης.

Αυτα εχουν δημιουργηθει για να κατευναζουν τις οποιες ενοχες μας και να μας κανουν να εθελοτυφλουμε.

Οπως ειπα κιαλλου... ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Κι εγω μαθαινω στο παιδι μου να μην πεταει κατω σκουπιδια αλλα στους καδους , να αγαπαει τα ζωα , να το παρω μαζι μου στην δενδροφυτευση του Υμμητου κλπ κλπ κλπ.

Αλλα παντα σε λογικα πλαισια.Το να σταματησω να ψωνιζω απο τα Jumbo για ετσι θα σταματησει η παιδικη δουλεια στην Κινα....τι να πω ?

 

Θα γινουμε σαν τους αμερικανους....που τους προτρεπει το κρατος να κανουν διαλογη σκουπιδιων για την προστασια του περιβαλλοντος....και το ρευμα που καταναλωνεται σε μια νυχτα στο Las Vegas...αντιστοιχει με παραγωγη διοξιδειου του Ανθρακα οσο της Ελλαδας.

 

Αλλα και παλι...αν καποιους αυτο τους κανει να κοιμουν ται πιο ησυχοι τα βραδυα.....οκ....thats fine with me.

:wink:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδι μου ...κι εσυ ...

ειχα ανοιξει ενα ποστ που λεγοταν ποιον θεωρειτε ουσιαστικο τροπο διαμαρτυριας (προφοιτικοτατο) τεσπα εκει κι εγω λεω οτι τα μειλ , τα μποικοταζ κλπ κλπ δνε τα πολυ παω ...το να χτιζεις ομως την ζωη σου και την συνηδηση σου σε καποια πραγματα δεν ειναι κακο ...που ξερεις ο αλλος μπορει να αρχησει απο τα jumbo και να καταλειξει σε κατι πιο ουσιαστικο ....

τα συχαρηκια μου δε δεν θα τα παρει (απο μενα τουλαχιστον ...αλλα σιγα και ποια ειμαι εγω....) γιατι το θεμα δεν ειναι για ενα βραδυ η για μια εβδομαδα...και στην τελικη εγω ξερω πχ οτι μπορει να προτειμανε ολοι τα καλυτερα ελληνικα fair trade κλπ κλπ για παρτι τους αλλα οταν ειναι να κανουμε παρτι η να βγαλουμε μια υποχρεωση στα τζαμπο παμε.... ε!! τι να λεμε τωρα!!!! αλλα επιμενω δεν ειναι κακο καποιος να ξεκηνησει απο εκει ...που ξερεις τι συνηδιασιακα επιπεδα μπορει να αφυπνηστουν !!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αλλα παντα σε λογικα πλαισια.Το να σταματησω να ψωνιζω απο τα Jumbo για ετσι θα σταματησει η παιδικη δουλεια στην Κινα....τι να πω ?

 

Καλημέρα, πρώτα πρώτα, εδώ μιλάμε για μποϋκοτάζ λόγω της κίνησης της εταιρίας κατά των συνδικαλιστών, σωστά;

 

Όμως: αν παρ'ελπίδα αυτό το μποϋκοτάζ, λέμε τώρα, είχε και άλλα θετικά αποτελέσματα ή έστελνε ένα μήνυμα στο αγοραστικό κοινό γενικότερα, θα πείραζε πολύ;

 

Θα γινουμε σαν τους αμερικανους....που τους προτρεπει το κρατος να κανουν διαλογη σκουπιδιων για την προστασια του περιβαλλοντος....και το ρευμα που καταναλωνεται σε μια νυχτα στο Las Vegas...αντιστοιχει με παραγωγη διοξιδειου του Ανθρακα οσο της Ελλαδας.

 

Και εδώ το κράτος μας προτρέπει να ανακυκλώνουμε... και εγώ το κάνω. Προφανώς η Ελλάδα είναι πολυυυυ πίσω σε περιβαλλοντικά θέματα, αλλά τι σημαίνει αυτό; Ότι ενώ μπορώ να ανακυκλώνω δεν θα το κάνω, γιατί πχ πάνε και χτίζουν βιλίτσες στα καμμένα;

 

Ο Γκάντι νομίζω είπε "Βe the change you want to see in the world". Όλα από μας ξεκινάνε... ακόμα και η πιο μικρή κίνηση μετράει. Ειδικά σε θέματα όπως το fair trade, όπου όλα είναι ζήτημα προσφοράς - ζήτησης.

 

Και διευκρινίζω ότι δεν επιτίθεμαι, απλώς διαφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Το να υπερασπιζόμαστε την επιλογή μας να ψωνίζουμε από τα Τζάμπο τη στιγμή που έχει προκύψει εργασιακό θέμα (για να μην πω θέμα τρομοκρατίας των εργαζομένων), είναι προφάσεις εν αμαρτίαις. Στη δεδομένη χρονική συγκυρία η εταιρεία αυτή χρειάζεται να λάβει το μήνυμα πως οι άθλιες πρακτικές της δε θα περάσουν.

Όσο για το επιχείρημα πως θα πληγεί η εταιρεία από το μποϋκοτάζ και θα προβεί σε απολύσεις, είναι τραβηγμένο από τα μαλλιά, θα μου επιτρέψετε να πω.

Όποιος έχει αμφιβολία για τα υπέρογκα κέρδη της συγκεκριμένης εταιρείας ας βάλει στο Google το όνομα του προέδρου της εταιρείας, Απόστολου Βακάκη, για να βρει σχετικά ρεπορτάζ και άρθρα και συνεντεύξεις. Παραθέτω σχετικά αποσπασματα από συνέντευξή του στο Κεφάλαιο:

"Τα καταστήματα Jumbo είναι ο κατʼ εξοχήν λιανικός όμιλος στα παιχνίδια, τα παιδικά προϊόντα και τα είδη βιβλιοχαρτοπωλείου. Στον τομέα αυτό κατέχουμε μερίδιο αγοράς της τάξης του 35% κι αυτό είναι τουλάχιστον 10 φορές μεγαλύτερο από το δεύτερο ανταγωνιστή μας. Αυτή είναι η πραγματικότητα."

 

"Η αλήθεια είναι από τις ασιατικές χώρες (όχι αποκλειστικά την Κίνα) προμηθευόμαστε το 85% των προϊόντων μας. "

 

"Φυσιολογικά λοιπόν φαντάζομαι ότι στα επόμενα χρόνια θα πρέπει το τμήμα των δραστηριοτήτων μας στην ελληνική αγορά να μεγαλώσει κατά τουλάχιστον 50% αξιακά."

 

(δηλ. λειτουργεί με την ίδια επιθετική πολιτική των μεγάλων πολυεθνικών που έχουν βάλει λουκέτο στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις μειώνοντας τις τιμές αγοράς. Πώς; Με το να μας προσφέρουν σκουπίδια και επικίνδυνα προϊόντα made in China ώστε να γίνουμε λίγο ακομα πιο μανιακοί καταναλωτές, πιο αδιάφοροι προς τα εργασιακά θέματα, να καταστρέψουμε λίγο ακόμα τις τσέπες και τον πλανήτη μας.... Αλυσίδα πάνε αυτά).

Link to comment
Share on other sites

Αφιερώνω και το παρακάτω σε όσους έχουν τη λογική "κι εμένα τι με νοιάζει".

 

«Στη Γερμανία οι ναζιστές πρώτα ήρθαν για τους κομμουνιστές, και εγώ δεν μίλησα γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής. Μετά ήρθαν για τους Εβραίους, και εγώ δεν μίλησα γιατί δεν ήμουν Εβραίος. Μετά ήρθαν για τους συνδικαλιστές, και εγώ δεν μίλησα γιατί δεν ήμουν συνδικαλιστής. Μετά ήρθαν για τους καθολικούς, εγώ ήμουν προτεστάντης και γι' αυτό δεν μίλησα. Μετά ήρθαν για μένα, αλλά τότε δεν είχε μείνει πια κανείς να μιλήσει για κανέναν».

 

Μάρτιν Νίμελερ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ συνεχίζω να απορώ που κάποιοι ψωνίζουν από κει.....αν αυτό λέει κάτι....και δε μίλησα καθόλου για το συγκεκριμένο μποϋκοτάζ...μιλάω για συνειδήσεις που διαμορφώνονται πέρα από τις προσκλήσεις προκλήσεις κάποιων οργανώσεων....πρόβατα δεν είναι αυτοί που έχουν άποψη...είναι αυτοί που νομίζουν πως έχουν....αλλά ειρωνεύονται μόνιμα.....και συνωστίζονται στο μαντρί του κάθε τζάμπο...

Όσο για τις καραμέλες.....άλλοι αρέσκονται στο να πιπιλάνε ακριβώς ότι τους δίνουν και να λένε κι ευχαριστώ......ας αφήσουμε και κάποιους να το ψάχνουν λίγο περισσότερο....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν πάω Jumbo (οι πρακτικοί λόγοι):

 

1. Γιατί παίζει σκυλάδικα στη διαπασών, και αυτό είναι μουσική δικατορία.

2. Γιατί έχει τόση βαβούρα, που δε μπορώ να κάνω τη δουλειά για την οποία πήγα (και καταλήγω να ψωνίζω πράγματα που δεν θέλω).

3. Γιατί έχει τόσα πολλά αντικείμενα παντού, που ζαλίζομαι και ξεχνάω το όνομά μου (και καταλήγω να ψωνίζω πράγματα που δεν θέλω).

4. Γιατί καλύτερα να πάρω ένα πράγμα που μου χρειάζεται ακριβότερα, παρά να πάρω αυτό το ένα φτηνότερα και άλλα πέντε που δεν τα χρειάζομαι (για τους παραπάνω λόγους).

5. Γιατί είναι μακριά, πρέπει να πάρω το αυτοκίνητο και να το κάνω εκδρομή (προτιμώ να πάω εκδρομή).

6. Γιατί δε μπορώ να πάρω μαζί την κόρη μου και πρέπει να πάω μόνη μου(γιατί μετά εκείνη θα λέει "θέλω" κι εγώ θα της λέω "όχι", επίσης νομίζω πως αυτό το περιβάλλον είναι βάρβαρο για τα παιδιά).

7. Γιατί πουλάει μόνο άχρηστα πράγματα, χωρίς τα οποία μπορούμε κάλλιστα να ζήσουμε (και με μεγαλύτερη άπλα στο σπίτι για να τρέχει η μικρή).

8. Γιατί τα λίγα χρήσιμα που πουλάει το Jumbo, τα δανείστηκα δεύτερο χέρι από τις φίλες μου (απλά τις ενημέρωσα, και μου τα πάσαραν με μεγάλη τους χαρά).

 

Υπάρχουν και ιδεολογικοί λόγοι, αλλά είναι προσωπικά δεδομένα :lol::lol::lol:

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...