Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Είναι 3 μηνών και θηλάζει μόνο ένα στήθος τη φορά

Recommended Posts

Καλησπέρα,

η μικρή κορούλα μου είναι σχεδόν 3 μηνών και σε κάθε τάισμα θηλάζει μόνο από το ένα στήθος. Αφού "τελειώσει" ας πούμε με το πρώτο, τη βάζω και στο δεύτερο αλλά δεν θέλει άλλο. Δείχνει να έχει χορτάσει. Να σημειώσω ότι τρώει περίπου κάθε 3 ώρες (σπάνια στις 2,5 ώρες), ενώ τη νύχτα μένει έως και 5 ώρες χωρίς φαί (όταν ξυπνάει επίσης κατά τη διάρκεια της νύχτας τρώει λίγο, αφού μετά από μερικά λεπτά την παίρνει ο ύπνος). Επίσης στα κιλά της είναι μια χαρά, παίρνει 1 κιλό περίπου το μήνα. Θα μου πείτε ποιο το πρόβλημα σου... Ανησυχώ μήπως μου μειωθεί το γάλα, αφού τα μεσοδιαστήματα που μένει το κάθε στήθος χωρίς θηλασμό είναι 5-6 ώρες. Υπάρχει κίνδυνος για το γάλα μου? Να σημειώσω ότι πολλές φορές αντλώ ενδιάμεσα αλλά είναι τόσο βαρετό... Άλλωστε όσο καλά το αδειάζει το μωρό δεν το αδειάζει με τίποτα το θήλαστρο.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Διαφημίσεις

Το λες και μόνη σου, άδικα ανησυχείς :wink:

Η γαλουχία έχει εδραιωθεί, το μωρό θηλάζει αποκλειστικά, υγιές είναι, δεν υπάρχει κάτι άλλο :D

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Κι εμένα ένα στήθος ανά γεύμα. Τι αγχώνεσαι; Το μωρό είναι αρκετά μεγάλο για να ξέρει τι ποσότητα θέλει και κάθε πότε. Αφησε το να σε οδηγήσει κι απόλαυσε το. Περνάει γρήγορα ο καιρός. Αν το γάλα μειωθεί, το μωρό θα πυκνώσει τους θηλασμούς και θα το αυξήσει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png

Βέβαια όταν μείνει πολλές ώρες πρήζεται αφόρητα!! Και τότε είναι που φοβάμαι μήπως μου μειωθεί και αρχίζω τις αντλήσεις. Δεν με ξενυχτά η μπέμπα αλλά το θήλαστρο τις νύχτες. Μήπως είναι περιττό να αντλώ? Μήπως να αφήνω το στήθος μου μέχρι να το θηλάσει το μωρό κι ας είναι πρησμένο? Δεν κινδυνεύει να μειωθεί?

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Καλησπέρα εγω θηλάζω 6,5 μήνες και καθε φορά μόνο απο το ένα στήθος ,δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς εξάλου πολλοί λένε ότι είναι καλύτερα διότι το πιο θρεπτικό γάλα είναι στο τέλος. Με τον καιρό το στηθος σου θα προσαρμοστεί . Αλλά καλό είναι να χρησιμοποιείς το θηλαστρο αν πρήζεσε πολυ στο αλλο στήθος εστω για λίγο , και αυτό για να μην πετρώσει το στ'ηθος σου και έχεις πρ'οβλημα.

Διαφημίσεις

Βέβαια όταν μείνει πολλές ώρες πρήζεται αφόρητα!! Και τότε είναι που φοβάμαι μήπως μου μειωθεί και αρχίζω τις αντλήσεις. Δεν με ξενυχτά η μπέμπα αλλά το θήλαστρο τις νύχτες. Μήπως είναι περιττό να αντλώ? Μήπως να αφήνω το στήθος μου μέχρι να το θηλάσει το μωρό κι ας είναι πρησμένο? Δεν κινδυνεύει να μειωθεί?

Οι επιλογές που μπορώ να σκεφτώ είναι οι εξής:

1) Αφήνεις το μωρό να κοιμάται και, αν χρειάζεται, βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι, ίσα-ίσα να ανακουφιστείς. Η παραγωγή σου θα προσαρμοστεί και το στήθος δεν θα πρήζεται.

2) Στη φάση που αισθάνεσαι δυσφορία ή κάποια στιγμή μέσα στις 5-6 ώρες (πχ πριν πέσεις εσύ για ύπνο) θηλάζεις το μωρό κοιμισμένο. Για να πιάσει το στήθος, χρειάζεται να το πιάσεις σε φάση ελαφριού ύπνου. Αυτό, πέραν της επιπλέον τροφής, έχει το πλεονέκτημα ότι σου αυξάνει τις πιθανότητες να μην έχεις περίοδο (αν δεν σου έχει έρθει ήδη και το μωρό θηλάζει αποκλειστικά, χωρίς πιπίλες, δηλ. με όλες τις θηλαστικές του κινήσεις στο στήθος)

3) Αφήνεις το μωρό να κοιμάται και κάνεις κανονική άντληση κάπου μέσα στις 5-6 ώρες, για να κάνεις τράπεζα γάλακτος, αν έχεις λόγο να κάνεις. Αν δεν χρειάζεσαι το αντλημένο γάλα, τότε θα έχεις μονίμως υπερπαραγωγή που θα διοχετεύεται στην κατάψυξη. Αν για κάποιο λόγο έπειτα σταματήσεις τις αντλήσεις, πάλι θα χρειαστεί να προσαρμοστεί το στήθος σου - αυτό θα γίνει είτε όπως στον τρόπο 1, είτε αν αρχίσει να ξυπνά το μωρό σου και σε αποσυμφορίζει, είτε αν το ξυπνάς εσύ.

Το μωρό μπορεί να συνεχίσει στο ίδιο στυλ αλλά μπορεί και να αρχίσει να ξυπνάει σε λίγες εβδομάδες, άσχετα με το τι θα αποφασίσεις.

Όσο θηλάζεις αποκλειστικά και ανεμπόδιστα, όποτε το ζητάει το μωρό και όποτε σου φαίνεται ότι το χρειάζεται, το γάλα σου δεν θα μειωθεί. Το γάλα μειώνεται αν εισάγεις συμπληρώματα, χαμομήλια, αν χρησιμοποιείς υπερβολικά πιπίλα (οπότε το μωρό χάνει γεύματα). Γενικά συστήνονται τουλάχιστον 8-12 θηλασμοί την ημέρα, για να μην υπάρχει άγχος για την παραγωγή, αλλά κάθε ζευγάρι έχει τους ρυθμούς του και μπορεί να θηλάζει συχνότερα ή αραιότερα.

Προσωπικά, εφάρμοσα το 2), μερικές φορές "έτρωγα πόρτα", κάποια στιγμή η μικρή άρχισε να ξυπνάει ούτως ή άλλως. Νομίζω ότι οι περισσότερες μαμάδες θα διάλεγαν το 1.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

• 2 years later...

καλησπερα κ απο μενα . ο μπεμπης μου ειναι 3 μηνων κ θηλαζει καθε 4 - 5 ωρες την ημερα:shock: κ το βραδυ κοιμαται 7 ωρο - 8 ωρο. αν προσπαθησω να βγαλω γαλα με το θηλαστρο 2 ωρες μετα το θηλασμο με το ζορι θα βγαλω 70 - 80 μλ. υπαρχει περιπτωση να μου μειωθει το γαλα επειδη θηλαζει τοσο αραια? δλδ κανει 4 γευματα την μερα με το ζορι 5

Γεια σας κορίτσια. Έχω κι εγώ περίπου την ίδια απορροία..Εγώ δεν θηλάζω αποκλειστικά, δίνω 4 γεύματα δικά μου, 2 ξένο και 1 δικό μου με συμπλήρωμα. Ο μπέμπης μου είναι 52 ημερών. Πέρνει πολύ καλό βάρος (γεννήθηκε 36 +2 2970 τον πήρα 2690 και τώρα είναι 5150). Από την αρχή δεν θήλαζε πολύ ώρα, 10 λεπτά από το κάθε στήθος. Τις τελευταίες μέρες μπορεί να θηλάσει συνολικά γύρω στα 15 λεπτά με το ζόρι. Οι πάνες του έστω κι αν θηλάσει λίγο είναι πάντα βρεγμένες πολύ μετά. Το τελευταίο βραδινό γεύμα είναι δικό μου και τον κρατάει τουλάχιστον 4- 4 1/2 ωρες. Γνωρίζω ότι κάποια στιγμή λόγω της εδραίωσης η ώρα θηλασμού μειώνεται αλλά είναι δυνατόν αφού δεν θηλάζω αποκλειστικά να συμβαίνει εδραίωση και μάλιστα τόσο νωρίς?Μήπως δεν πίνει όσο θα έπρεπε?

DoUwp3.png

Γεια σας κορίτσια. Έχω κι εγώ περίπου την ίδια απορροία..Εγώ δεν θηλάζω αποκλειστικά, δίνω 4 γεύματα δικά μου, 2 ξένο και 1 δικό μου με συμπλήρωμα. Ο μπέμπης μου είναι 52 ημερών. Πέρνει πολύ καλό βάρος (γεννήθηκε 36 +2 2970 τον πήρα 2690 και τώρα είναι 5150). Από την αρχή δεν θήλαζε πολύ ώρα, 10 λεπτά από το κάθε στήθος. Τις τελευταίες μέρες μπορεί να θηλάσει συνολικά γύρω στα 15 λεπτά με το ζόρι. Οι πάνες του έστω κι αν θηλάσει λίγο είναι πάντα βρεγμένες πολύ μετά. Το τελευταίο βραδινό γεύμα είναι δικό μου και τον κρατάει τουλάχιστον 4- 4 1/2 ωρες. Γνωρίζω ότι κάποια στιγμή λόγω της εδραίωσης η ώρα θηλασμού μειώνεται αλλά είναι δυνατόν αφού δεν θηλάζω αποκλειστικά να συμβαίνει εδραίωση και μάλιστα τόσο νωρίς?Μήπως δεν πίνει όσο θα έπρεπε?

arma μου γιατι στερεις απο το μπεμπακι σου το τοσο πολυτιμο γαλα σου; εαν νιωθεις οτι το γαλα σου δεν αρκει υπαρχουν σχετικα post της αγλαιας σχετικα με την αυξηση σου παιρνοντας μαγια μπυρας (προσωπικα ετσι εκανα κι εγω και πλεον θυλαζω αποκλειστκα).

Εχε υποψην σου οτι το γαλα που βγαινει απο το στηθος σου στην αρχη του θηλασμου ειναι πιο αραιο και ελαφρι ενω στη συνεχεια ειναι πιο "πικνο" και με περισσοτερη περιεκτικοτητα σε λιπος (αυτο το γαλα ειναι που χωρταινει τα μικρα μας). ετσι με το να δινεις λιγο απο το ενα και λιγο απο το αλλο χωρις να αδειαζει εντελως το στηθος σου δεν βοηθαει στην παραγωγη...

η εδραιωση εχει να κανει με τη σταθερη παραγωγη που δεν ειναι απιθανη εχοντας φτασει στον 2ο μηνα. ο μπεμπης σου απο τη στιγμη που παιρνει βαρος και δεν θελει να φαει αλλο ειναι μια χορτασμενος!

επισης μη σε πιανει υστερια με τον χρονο και τις ζυγισεις (ετσι εκανα κι εγω στην αρχη) τα 15-20 λεπτα ειναι υπεραρκετα! αλλωστε συνηθως αν μεινουν περισσοτερη ωρα απλα παιζουν η κανουν μικρες θηλαστηκες κινησεις χωρις να τρωνε :)

καλησπερα κ απο μενα . ο μπεμπης μου ειναι 3 μηνων κ θηλαζει καθε 4 - 5 ωρες την ημερα:shock: κ το βραδυ κοιμαται 7 ωρο - 8 ωρο. αν προσπαθησω να βγαλω γαλα με το θηλαστρο 2 ωρες μετα το θηλασμο με το ζορι θα βγαλω 70 - 80 μλ. υπαρχει περιπτωση να μου μειωθει το γαλα επειδη θηλαζει τοσο αραια? δλδ κανει 4 γευματα την μερα με το ζορι 5

melisoula το γαλατακι σου θα προσαρμοστει στο προγραμμα που τρωει το μωρο σου αν και το πυθανοτερο ειναι να εχει γινει ηδη αυτο ;) και η δικια μοθ ηδη απο τον 2ο κοιμοταν σερι 12-9. το θηλαστρο πλεον σου ειναι αχρηστο και δεν χρειαζεται να αυξησεις τα γευματα απο τη στιγμη που το μωρακι σου παιρνει βαρος κανονικα...

τσαμπα κουραση το θηλαστρο, ειμαι παθούσα...

Διαφημίσεις

Και εγώ τη θήλαζα από ένα στήθος ανά γεύμα, έτσι μου είχαν πει ότι είναι καλύτερα και η σύμβουλος θηλασμού, και οι μαίες από μαθήματα που έκανα πριν γεννήσω. Όταν η μικρή μου έγινε 6 μηνών κατάλαβα ότι θέλει περισσότερο και έδινα 2 στήθη μόνο στο βραδυνό θηλασμό. Μεγαλώνοντας, στο χρόνο, άρχισα να δίνω και στον πρωϊνό θηλασμό και τα δύο στήθη, ως σήμερα που είναι 16 μηνών. Στα 2-3 ενδιάμεσα που πλέον έχουμε, δίνω μόνο το ένα.

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

arma μου γιατι στερεις απο το μπεμπακι σου το τοσο πολυτιμο γαλα σου; εαν νιωθεις οτι το γαλα σου δεν αρκει υπαρχουν σχετικα post της αγλαιας σχετικα με την αυξηση σου παιρνοντας μαγια μπυρας (προσωπικα ετσι εκανα κι εγω και πλεον θυλαζω αποκλειστκα).

Εχε υποψην σου οτι το γαλα που βγαινει απο το στηθος σου στην αρχη του θηλασμου ειναι πιο αραιο και ελαφρι ενω στη συνεχεια ειναι πιο "πικνο" και με περισσοτερη περιεκτικοτητα σε λιπος (αυτο το γαλα ειναι που χωρταινει τα μικρα μας). ετσι με το να δινεις λιγο απο το ενα και λιγο απο το αλλο χωρις να αδειαζει εντελως το στηθος σου δεν βοηθαει στην παραγωγη...

η εδραιωση εχει να κανει με τη σταθερη παραγωγη που δεν ειναι απιθανη εχοντας φτασει στον 2ο μηνα. ο μπεμπης σου απο τη στιγμη που παιρνει βαρος και δεν θελει να φαει αλλο ειναι μια χορτασμενος!

επισης μη σε πιανει υστερια με τον χρονο και τις ζυγισεις (ετσι εκανα κι εγω στην αρχη) τα 15-20 λεπτα ειναι υπεραρκετα! αλλωστε συνηθως αν μεινουν περισσοτερη ωρα απλα παιζουν η κανουν μικρες θηλαστηκες κινησεις χωρις να τρωνε :)

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το ότι δεν θηλάζω αποκλειστικά οφείλεται σε πολλούς και διάφορους λόγους, με μια φράση θα σου πω ''για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι..'' κι εγώ και η μεγάλη μου κόρη και ο μικρός μου. Δεν έχει να κάνει με την παραγωγή μου, νομίζω ότι είναι αρκετή. Υπό άλλες συνθήκες σίγουρα θα θήλαζα αποκλειστικά. Τώρα η ώρα που θηλάζει έχει μειωθεί κι άλλο αυτές τις μέρες, μπορεί να φάει μόνο από το ένα στήθος για 10 λεπτά. Μετά κοιμάται και αν προσπαθήσω να του δώσω κι άλλο αηδιάζει. Και η παιδίατρος πάντως μου είπε ότι όσο μεγαλώνει τόσο θα μειώνει την ώρα γιατί δυναμώνουν οι μυς και τραβάει πιο γρήγορα. Θα δείξει..

DoUwp3.png

• 2 weeks later...
Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Το ότι δεν θηλάζω αποκλειστικά οφείλεται σε πολλούς και διάφορους λόγους, με μια φράση θα σου πω ''για να είμαστε όλοι ευχαριστημένοι..'' κι εγώ και η μεγάλη μου κόρη και ο μικρός μου. Δεν έχει να κάνει με την παραγωγή μου, νομίζω ότι είναι αρκετή. Υπό άλλες συνθήκες σίγουρα θα θήλαζα αποκλειστικά. Τώρα η ώρα που θηλάζει έχει μειωθεί κι άλλο αυτές τις μέρες, μπορεί να φάει μόνο από το ένα στήθος για 10 λεπτά. Μετά κοιμάται και αν προσπαθήσω να του δώσω κι άλλο αηδιάζει. Και η παιδίατρος πάντως μου είπε ότι όσο μεγαλώνει τόσο θα μειώνει την ώρα γιατί δυναμώνουν οι μυς και τραβάει πιο γρήγορα. Θα δείξει..

arma μου μη στεναχωριεσαι για τιποτα! ο μικρος σου ειναι αστερι και μαλλον βρισκει ζεστασια και αγαπη στην αγγαλιτσα της μαμας του οποτε ριχνει κι εναν υπνακο, χιχι.

απολαυσε τις στιγμες με τον μικρο σου κι ολα θα πανε σουπερ