Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΚΡΕΜΑ...ΤΙ???


Lola Bunny

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!

δεν ξέρω αν υπάρχει ανάλογο θέμα, αλλά από όσο κοίταξα στα υπομνήματα, δεν βρήκα κάτι που να καλύπτει τις απορίες μου!

Ο μπεμπούλης μας θα γίνει σε 2 μέρες 6 μηνών και θα αρχίσουμε φρουτόκρεμα. Μέχρι τώρα θηλάζει αποκλειστικά. Ο γιατρός μου είπε μετά από 15 μέρες που θα τρώει φρουτόκρεμα, να του αρχίσω το απόγευμα κρέμα βανίλια. Τον ρώτησα αν είναι απαραίτητο (επειδή περιέχει ζάχαρη) και μου είπε ότι έτσι και αλλιώς σιγά σιγά θα μπει και η ζάχαρη στη διατροφή του (!) (!) (!) και αν θέλω να μην του δίνω κάθε απόγευμα κρέμα. Να τρωει κρέμα μερα παρά μέρα.

Οι απορίες μου τώρα είναι:

1. είναι απαραίτητη η κρέμα στην ηλικία των 6 μηνών?

2. μπορώ αντί για κρέμα να δώσω κάτι άλλο? και αν ναι, τι?

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα επείδη είναι ψιλοχοντρούλης δεν μου είπε ποτέ ο γιατρός για κρέμες, έδινα και εγώ μόνο φρουτόκρεμα το πρωί και τώρα που έγινε 7 μηνών αντικατέστησα το απογευματινό γάλα με γιαούρτι!!!

Αλλά από οτι ξέρω δεν κάνει πιο νωρίς (σε ηλικία) να φάνε γιαούρτι.

Link to comment
Share on other sites

για γιαούρτι μου είπε μετά τον 8ο και επειδη ο μπαμπάς μας είναι διαιτολογος και λέει μετά τον 9ο το γιαούρτι, μάλλον μετά τον 9ο θα το αρχίσουμε...

αλλά ξέχασα να ρωτήσω τον γιατρό , τι άλλο μπορώ να βάλω εκτός από κρέμα

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δοκιμάζεις να του δώσεις γάλα με κάποιο φρούτο μέσα;

κάτι σαν το δικό μας μικσεικ δηλαδή!

Εγώ της το έκανα πολλές φορές και της άρεσε πάρα πολυ, ειδικά με μπανάνα!

 

Αλήθεια γιατι ο άντρας σου λέει το γιαούρτι μέτα τον ένατο;

Εμάς βέβαια μας το είπε στον 10ο μήνα αλλά μου έκανε εντύπωση!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν του εδωσα καθολου κρεμα γιατι παντα εκανε εμετο και ετσι ο γιατρος μου ειχε πει το απογευμα να του δινω φουτοκρεμα παλι αλλα να βαλω λιγα μπισκοτα μεσα.Με φρεσκα φρουτα εννοειται.Ειμαι κι εγω αυστηρη με τη ζαχαρη και δεν ηθελα ουτε θελω να να τη μαθει.Τουλαχιστον ακομα.Βεβαια εχει μπει η ζαχαρη στη διατροφη του απο αλλες τροφες αλλα κοιταω συνηθως να μην ειναι σε μεγαλη ποσοτητα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nea mamaka ο άντρας μου λέει για το γιαούρτι μετά τον 9ο γιατί έτσι συνιστά ο Αμερικάνικος Διαιτολογικός Σύλλογος.

Το γιαούρτι περιέχει βακτήρια και για αυτό τον λόγο, θα πρέπει να έχει αναπτυχθεί επαρκώς το πεπτικό σύστημα του μωρού.

242904.png 2/8/2008 Η ΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ! ΗΡΘΕΣ ΕΣΥ! ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ - ΠΟΛΥ!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βρεις μερικές ιδέες εδώ:

http://www.wholesomebabyfood.com/

 

Έτσι κι αλλιώς το μητρικό γάλα είναι η κύρια και πιο ωφέλιμη τροφή και στο δεύτερο εξάμηνο. Μπορείς, αν θες, να παραμείνεις στο ένα γεύμα για αυτόν τον μήνα και μετά σταδιακά να εισάγεις και δεύτερο γεύμα. Δες και εδώ:

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/solids-how.html

 

Οι κρέμες, εκτός από το ότι είναι άχρηστες και βλαβερές λόγω ζάχαρης, εισάγουν τις αλλεργιογόνες πρωτεΐνες του αγελαδινού γάλακτος, ενώ το μωρό που θηλάζει δεν έχει καμιά ανάγκη να εκτεθεί.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ε...υπαρχουν κρεμες για μωρα και στα βιολογικα χωρις ζαχαρη....

 

ή αν θελεις να δωσεις κρεμα και να εχει το δικο σου γαλα γιατι δε δοκιμαζεις απο το φαρμακειο τις κρεμες που δεν εχουν γαλα για μωρα με αλλεργια στο αγελαδινο (τετοιες τρωγαμε εμεις ) που δεν εχουν ζαχαρη και τα συναφη και μπορεις αν θελεις να βαζεις το δικο σου γαλα μεσα....οποτε ουτε μητρικο γαλα χανει και τρωει και κατι διαφορετικο,.,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

O δικος μου δεν την εφαγε ποτε (δεν του αρεσε). Ετρωγε φρουτοκρεμα παλι στην θεση της

 

 

επειδη απο τη νυστα κουτουλαω...σε μενα απαντας???ποια δεν εφαγε αληθεια???γιατι και εγω οσες ειχα δοκιμασει μονο μια τελικα ετρωγε...

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντί για κρέμα του δίνω γιαουρτάκι. Βέβαια έχουμε ξεκινήσει φρούτα απο 5 μηνών και τωρα τρώμε και φαγάκι. Την κρέμα ποτέ δεν την ήθελε και η παιδίατρος μου είπε οτι δεν προσφέρει τίποτα. Το γιαουρτάκι το ξεκινήσαμε απο 7 μηνών.

Z1wgp3.png?2viAIhybxo82p3.png?qeXjQ4Ll
Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

κοριτσια γεια σας.....εμενα ετοιμες κρεμες δεν εφαγε ποτε(η αληθεια ειναι οτι δεν της αρεσαν)(παλι καλα)..Ο γιατρος μου ειχε συστησει της μιλουπα(λιγοτερη ζαχαρη)...Στη θεση της κρεμας της εδινα γιαουρτακι κατσικισιο(ετριβα μεσα μια μπανανα)..και αλλες φορες,τραχανα.Γνωμη μου κ γνωμη του γιατρου μου οτι δεν προσφερουν τιποτα:|..-Τις δινουμε για βαρος...μου ειπε ο παιδιατρος μου..:?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να φάει λίγο ακόμη από το μεσημεριανό ή ξανά φρούτα. Αφού θηλάζεις, τρίτο γεύμα μπορείς να βάλεις και μετά τον 8ο οπότε τότε οι επιλογές σου είναι περισσότερες. Να έχεις υπόψιν σου ότι τα μωρά σε αυτή την ηλικία έχουν ανάγκη κυρίως από σίδηρο, οπότε πρώτος στόχος μας είναι κρέας, συκώτι, κρόκος αβγού και μετά όλα τα άλλα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω του φτιάχνω η κινοα η κεχρί η βρωμη με νεράκι και μισό φρουτάκι π.χ.μπανανα η Ακτινιδιο που του αρέσει πολυ..μπορείς επίσης να φτιάξεις και σπιτικό ριζαλευρο θα βρεις πολλές συνταγές αν ψάξεις,ειναι πάντως πολυ θρεπτικές και χωρις ζαχαρι και ότι άλλο βάζουν μέσα.εμενα ο Παιδιατρος αυτά πρότεινε.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε αλλεργια στην πρωτεινη γαλακτος οποτε και να θελαμε κρεμμες κοινες εμποριου δεν κανει να φαμε . Μενει πισω στα κιλα του και δεν αναπτυσετε αμα πιει ή φαει πρωτεινη γαλακτος . Το απογευμα και μετα απο αρκετη αναζητηση και με προταση της παιδιατρου μας , περνουμε την σινλακ της νεστλε , χωρις γαλα μεσα , και επειδη ετσι δεν την ετρωγε αν και δεν ειχε λογο γιατι ειναι αρκετα ευγεστη προς το νοστιμη δηλαδη , βαζουμε μεσα ή μελλι ή ταχινη . Ποιο πολυ για θερμιδες επειδη ειναι πολυ κατω στα κιλα του , βεβαια ειναι και 14 μηνων οποτε το μελλι επιτρεπεται , ομως δοκιμασε εστω χωρις κατι αλλο να παρεις καποια κρεμα ποθ δεν περιεχει μεσα την πρωτεινη γαλακτος , θα τις βρεις σε φαρμακεια .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...