Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΜΑΙ ΑΝΑΣΤΑΤΩΜΕΝΗ


Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ πολύ . Περίμενα απάντησή σου. Η αλήθεια είναι ότι το χαπάκι αν και μικρό πολύ είναι χωρισμένο στα 4.......... εγώ πέρνω το μισό. Πάντως το γεγονός ότι δεν το έπερνα από την αρχή λες να έχει δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σ'ευχαριστώ πολύ . Περίμενα απάντησή σου. Η αλήθεια είναι ότι το χαπάκι αν και μικρό πολύ είναι χωρισμένο στα 4.......... εγώ πέρνω το μισό. Πάντως το γεγονός ότι δεν το έπερνα από την αρχή λες να έχει δημιουργήσει πρόβλημα στο μωρό?

 

Καλημέρα Σωτηρία μου! Συγνώμη για την καθυστέρηση να σου απαντήσω αλλά έλειπα από το σπίτι μου. Μην ανησυχείς για το μωρό σου,όλα θα είναι καλά!! Συνήθως ο υπερ-θυρεοειδισμός είναι πιο επικίνδυνος.Εκτός αυτού, εσύ γλυκιά μου δεν είχες παρουσιάσει ακόμα υποθυρεοειδισμό. Ήταν ακόμα στην αρχή του. Συνήθως στην αρχή της κύησης υπάρχει κίνδυνος αποβολής αλλά αφού εσύ διανύεις την 25η εβδομάδα αυτό σημαίνει ότι κατά πάσα πιθανότητα ο θυρεοειδής σου απορυθμίστηκε πολύ πρόσφατα. Από τη στιγμή που το πρόλαβες δεν έχεις να ανησυχείς για τπτ!! Θα θυμάσαι μόνο κάθε μέρα να πίνεις το χαπάκι σου (αν το έχεις δίπλα στο κομοδίνο σου δε θα το ξεχάσεις σίγουρα! :wink: ) και να κάνεις επανέλεγχο όπως θα ορίζει η ενδοκρινολόγος σου! Από εκεί και πέρα κανένα άγχος. Κι εγώ αύριο παίρνω τα αποτελέσματα και τη Δευτέρα έχω ραντεβού με την ενδοκρινολόγο μου! :lol:

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο γιατρος μου δεν μου έγραψε όταν μάθαμε για την εγκυμοσύνη ...

βεβαια έμενα με παρακολουθουσε ενδοκρινολόγος ..και κατα καιρούς έιχα κάνει υψηλά αντισώματα αλλά ο γιατρός δε μου είχε δώσει χάπι ....αφου ανεβοκατέβαιναν συνέχεια ....και ο γυναικολογος ήταν ενήμερος στο παρελθόν

:oops: Σε 2 βδομάδες ξαναπάω για την αυχενική ...και θα τον ρωτήσω να κάνω ..Εχουμε και ιστορικό θυροειδή στην οικογένεια :roll:

Χαίρομαι που μου το θυμήσατε κορίτσια :wink:

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ που δεν με ξέχασες daskala! Είσαι καλή δασκάλα τελικά :) ! Εύχομαι όλα να πάνε καλα στο ραντεβού σου με τον ενδοκρινολόγο

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία καλά έκανες και πήρες το χάπι. Χρειάζεται. Έπαιρνα το χάπι πριν την εγκ/νη. Στη διάρκεια της εγκ/νης μετρούσα κάθε μήνα ft3, ft4, tsh η οποία tsh έπρεπε να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότερη. Ο γυναικολόγος ήταν ενήμερος για τις εξέτάσεις και τη δόση αλλά δεν έμπαινε στα χωράφια της ενδοκρινολόγου μου. Επίσης, όταν γέννησα μου είπαν να ελέγξω και τη μικρή μου. Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koρίτσια καλησπέρα και πάλι!

Γνωρίζετε κάποιον καλό ενδοκρινολόγο στην Αθήνα? :idea: Πρέπει να πάω άμεσα γιατί ο θυρεοειδής μου έχει "τρελλαθεί!! :shock:

Σας ευχαριστώ πολύ!! :)

 

Αλλαξα πάνω απο 5 ενδοκρινολόγους τα 20 χρόνια που γνωρίζω το πρόβλημα με τον θυρεοειδή. Πήγα σε απλούς γιατρούς, σε καθηγητή, σε στρατιωτικό γιατρό, σε πολλούς. Κατέληξα στην κα Μαρία Αλεβιζάκη που είναι καθηγήτρια στην Ιατρική σχολή και είναι εκπληκτική επιστήμων και υπέροχος άνθρωπος. Αυτή με καθοδήγησε σε ποιον να απευθυνθώ για τη θυρεοειδεκτομή πριν 2,5 χρόνια και αυτή με παρακολουθούσε στενά στη δεύτερη εγκυμοσύνη γιατί έμεινα έγκυος 1 μήνα μετά την επέμβαση, όταν οι ορμόνες ήταν... άστα να πάνε, άλλη στα ύψη και άλλη όσο πιο κάτω γινόταν. Ολα πήγαν περίφημα, δεν έιχα κανένα πρόβλημα με το μπεμπέ μου.

Θα ψάξω για ενδοκρινολόγο μόνο αν πάρει σύνταξη :lol:

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!

 

Λοιπόν...πήγα την Πέμπτη σε ενδοκρινολόγο λόγω της αυξημένης τιμής της TSH όπως είχα αναφέρει.

Το αποτέλεσμα? έχω υποθυρεοειδισμό και μου έγραψε Τ4 των 50mg, να πίνω ένα κάθε πρωί.

Στην αρχή με τρομοκράτησε λίγο γιατί μου είπε οτι είναι πολύ σημαντικό ειδικά στο πρώτο τρίμηνο να έχω πάρει αυτό το χάπι καθώς η μη λήψη του θα μπορούσε να δημιουργήσει προβλήματα στη σωματική και στην εγκεφαλική ανάπτυξη του εμβρύου...εκεί τα'παιξα τελείως εγώ...και του λέω δηλαδή εγώ που το αντιληφθηκα σχετικά αργά και θα ξεκινήσω να το παίρνω τώρα στον 3ο μήνα, υπάρχει κίνδυνος για το παιδί μου??????? Ευτυχώς μου είπε οτι οι τιμές της TSH μου δεν είναι τόσο αυξημένες, ώστε να ανησυχήσω για κάτι τέτοιο.

Επίσης, ο γιατρός επειδή εκτός απο ενδοκρινολόγος είναι και διατροφολόγος, μου συνέστησε να προσπαθήσω να μην πάρω πάνω απο 9 κιλά στην εγκυμοσύνη μου, παρόλου που είμαι αδύνατη ή για την ακρίβεια επειδή είμαι αδύνατη(1,70 και 50 κιλά).

Link to comment
Share on other sites

Πήγα κι εγώ σήμερα. Η tsh είχε αυξηθεί από 0,8 στα 2,19 επειδή προχωράει η κύηση Από το Μάρτη θα πίνω λέει δυο φορές το μήνα μισό χαπάκι παραπάνω. Και τέλος Μάρτη να ξανακάνω εξετάσεις. Μου έδωσε κι ένα χαρτάκι με οδηγίες για το χάπι. Λέει για Τ4 αλλά όλα τα χαπάκια πάνω-κάτω το ίδιο είναι...

Λαμβάνεται με άδειο στομάχι μισή ώρα πριν το πρωινό γεύμα. Επίσης λήψη σιδήρου επιτρέπεται 4 ώρες μετά τη λήψη θυροξίνης. Αν ξεχάσεις να το πάρεις μπορείς να το πιεις μέσα στη μέρα πάλι με άδειο όμως στομάχι. Στην εγκυμοσύνη πρέπει να ελέγχεται τακτικά και μπορεί να χρειαστεί αύξηση της δόσης πάντα με προηγούμενη συνεννόηση με το γιατρό.

 

Αυτά!! Τώρα όσο αναφορά Σοφάκι σε αυτά που σου είπε ο ενδοκρινολόγος διατροφολόγος... έκανα γέλιο!! 1ον επειδή είμαι 1.67 και 65 κιλά και ούτε πριν την εγκυμοσύνη δεν ήμουν 59 κιλά (ξεκίνησα 62-63) Οπότε φαντάζεσαι πώς μου φάνηκαν οι αναλογίες σου. καλό είναι γενικώς να μην πάρεις πολλά κιλά κοπέλα μου για να μπορέσεις να τα χάσεις πιο εύκολα και να μη ξεχειλώσεις κι εντελώς. 9-12 κιλά είναι το φυσιολογικό λιγότερο που μπορείς να πάρεις. Συνήθως οι πιο πολλές κοπέλες παίρνουν 15-16 κιλά. Έχω φίλη μου που πήρε 30 αλλά και πάλι στυλάκι είναι μετά τη γέννα! Όσο πιο παχιά είσαι τόσο λιγότερα κάνει να πάρεις... Αν είσαι αδύνατη όπως εσύ μπορείς και περισσότερα από 12. Ο διατροφολόγος σου όμως σου ετοιμάζει διαιτούλα να με θυμηθείς και προσπαθεί να στην πασάρει πλαγίως.... Ξέρει ότι έχεις περιθώριο να πάρεις και σου λέει κάτσε να την τρομάξω να της πουλήσω τη δίαιτα. Δες και στο ίντερνετ που λέει ότι οι αδύνατες μπορούν να πάρουν περισσότερα κιλά από εμάς τις πιο κανονικές ή γεματούλες. (εγώ μια χαρά με θεωρώ για να μην παρεξηγηθώ) Για σένα μην πάρεις πολλά κιλά. Αλλά αν πάρεις 12 ας πούμε που είναι μέσα στα κανονικά πλαίσια μην πάθεις και κατάθλιψη! Βλακείες λέει ο γιατρός! Εδώ βάλε 3,5 το μωρό και στήθος, πλακούντας, υγρά, μήτρα κλπ άλλα 5(!!!) αν πάρεις 9 δεν έχεις βάλει ούτε γραμμάριο! Γεννάς και τα χάνεις. Μην αγχωθείς για 2-3 κιλάκια παραπάνω! Την υγειά σου να έχεις κοπέλα μου και θα γίνεις στυλάκι όπως πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

daskala τον παρεξήγησες τον γιατρό!!!

Βέβαια φταίω εγώ γιατί επειδή δεν προλάβαινα, δεν έγραψα το λόγο για τον οποίο σύμφωνα με τον ίδιο δεν πρέπει να πάρω πολλά κιλά!!!

Οπότε εξηγώ τώρα και θα δεις οτι έχουν βάση αυτά που μου είπε!

Λοιπόν, εμένα η κατατομή του σώματος μου είναι πολύ αδύνατη...όχι οτι το 1,70 και 50 κιλά δείχνουν το αντίθετο αλλά λέμε!!!

Τελοσπάντων, μου είπε οτι μετά τη γέννα που θα αρχίσω να χάνω κιλά, εκτός απο λίπος θα χάνω και μυική και οστική μάζα...κάτι το οποίο για το σώμα μου δεν είναι καθόλου καλό...δεν έχω τέτοια περιθώρια...Οπότε, μου είπε οτι όσο λιγότερα κιλά πάρω, τόσο λιγότερα θα χρειαστεί να χάσω οπότε δε θα χάσω και έξτρα μυική και οστική μάζα...

Βάλε οτι δεν τρώω και γαλακτοκομικά...μου είπε οτι θα χρειαστεί να παίρνω ασβέστιο και μετά τη γέννα ώστε να προστατευτώ μελλοντικά απο πιθανή οστεοπόρωση.

Εννοείται οτι εγώ δεν πρόκειται να μπω στο τριπάκι να ζυγίζομαι κάθε μέρα,κλπ!!!! και ούτε θα στεναχωρηθώ ακόμα κι αν πάρω 20 κιλά!!! Απλά αφού ο άνθρωπος μου εξήγησε τι συμβαίνει, θα έχω υπόψη μου μετά τη γέννα να κάνω λίγη γυμναστική ώστε να τονωθεί το μυικό μου σύστημα και θα συνεχίσω και το ασβέστιο!

Φυσικά όλα αυτά που μου είπε θα τα συζητήσω και με το γυναικολόγο μου για να δω και τη δική του άποψη.

Η δική σου TSH είναι 2,19 ε? εμένα 5,30! Για να δούμε αν θα βελτιωθεί με το χάπι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αα! Οκ! Πάω πάσο. Καλά τα λέει ο γιατρούλης μωρέ και τον παρεξήγησα!! :D Να προσέχεις πράγματι το θέμα με τη λήψη ασβεστίου για την οστεοπόρωση. Και η μαμά μου έχει και έτρωγε πάντα αρκετά γαλακτοκομικά. Μου είπε κι εμένα ότι στην εγκυμοσύνη αν δεν παίρνεις αρκετό ασβέστιο το μωρό απορροφάει την ποσότητα που χρειάζεται εις βάρος της μητέρας αλλά ο γιατρός με ρώτησε και του είπα ότι δε θέλω να μου γράψει. Δεν είμαι κι εγώ και πολύ του γάλακτος αλλά παίρνω γάλα με επιπλέον ασβέστιο, μαγνήσιο και βιταμίνη D και παίρνω της ίδιας μάρκας γιαούρτι και ρόφημα γιαουρτιού. Τα δυο ροφήματα ισοδυναμούν με την συνιστώμενη ημερήσια δόση οπότε αν δεν έχω όρεξη για άλλα γαλακτοκομικά χτυπάω 2 ροφηματάκια και τέλος. Με γυμναστική, αποφυγή του καπνίσματος και λήψη ασβεστίου δεν έχεις να ανησυχείς για τπτ κοριτσάκι! Όσο για την τιμή της tsh σου μην ανησυχείς θα μειωθεί. Λογικά θα φτάσει στα δικά μου επίπεδα. Απλά όσο προχωράει η εγκυμοσύνη τόσο μπορεί να χρειαστεί να ρυθμίζεις τη δόση. Το καλό είναι ότι το ανακάλυψες νωρίς.Θα δεις, θα νιώσεις άλλος άνθρωπος! Φρέσκια-φρέσκια σαν μαρουλόφυλλο! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Υπόψην... τα γυμναστική, αποφυγή του καπνίσματος και λήψη ασβεστίου εννοώ και μετά την εγκυμοσύνη. Τώρα εννοείται η αποφυγή του καπνίσματος, ασβέστιο και περπάτημα αν όλα είναι καλά με την εγκυμοσύνη σου...

Link to comment
Share on other sites

Αχ εγώ δεν μπορώ να πιώ γάλα με τίποτα....τρώω γιαούρτι και τυρί αλλά όχι τόσο συχνά και όχι σε ποσότητες που να θεωρηθούν οτι μπορούν να καλύψουν τις ανάγκες μου για ασβέστιο...οπότε σίγουρα θα πω στο γιατρό να μου γράψει! Και επειδή συγχρόνως με μένα είναι και η αδερφή μου έγκυος στον 8ο μήνα, βλέπω τι της έχει γράψει και το ασβέστιο που της έχει δώσει είναι πολύ καλό...δεν είναι μασώμενο απο αυτά που φέρνουν αναγούλα! Είναι χάπι που το λιώνει μέσα σε πορτοκαλάδα!!!

Πραγματικά λες οτι όταν μπει σε σειρά η TSH μου, θα αισθάνομαι πιο ξεκούραστη? Γιατί τόσο καιρό έριχνα την έλλειψη "ζωντάνιας" στο χαμηλό σίδηρο...που να ήξερα...

Ελπίζω μετά τη γέννα να βρω χρόνο για γυμναστική...ευτυχώς το κάπνισμα το έχω κόψει 4 χρόνια και δεν υπάρχει περίπτωση να το ξαναρχίσω....θα παίρνω και το ασβέστιο....ε και ελπίζω να πάνε όλα καλά!!!

Αν γινόταν να εξαφανιστούν απο τη ζωή μου και κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι έχουν ως στόχο ζωής να με συγχίζουν, τότε θα είμαι ακόμη καλύτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πιο ξεκούραστη σίγουρα!! Εγώ κάθε μεσημέρι κοιμόμουν σαν το βόδι τουλάχιστον 3 ώρες... Και όταν έμεινα και έγκυος το κακό παράγινε τις πρώτες εβδομάδες! Στις 8.30 το βράδυ έπεφτα ξερή!! :lol: Δεν προλάβαινα να δω ούτε την "πολυκατοικία"!! Από όταν είχα ξεκινήσει το χάπι έκοψα τον μεσημεριανό ύπνο κι έχω μεγαλύτερες αντοχές. Φυσικά παίζει ρόλο και ο χαμηλός σίδηρος που λες. Λογικά παίρνεις συμπλήρωμα... Αν ρυθμιστεί και σίδηρος και θυρεοειδής από τη στιγμή που μπαίνεις σιγά-σιγά στο 2ο τρίμηνο θα νιώθεις πολύ πιο φρέσκια! Όσο για τη γυμναστική αν σου αρέσει θα βρεις λίγο χρόνο πίστεψέ με. Αλί σε εμάς που έχουμε προς το παρόν χρόνο αλλά όχι ιδιαίτερη διάθεση. Το περπάτημα να΄ναι καλά! :lol: Και τέλος οι άνθρωποι που σε επηρεάζουν αρνητικά αν είναι "φίλοι" τζάσε τους δε σου χρειάζονται, αν είναι δικοί σου συγγενείς μίλα έξω από τα δόντια, αν είναι δικοί του συγγενείς :lol: μίλα σε αυτόν έξω από τα δόντια, αν είναι εργοδότης κάνε τουμπεκί αλλά που και που βγάζε το άχτι σου έστω σπάζοντας το κακόγουστο βάζο που σου έκαναν δώρο οι δικοί του συγγενείς (2 σε 1 ξέσπασμα!) και ουρλιάζοντας μόνη μέσα στην τουαλέτα! Πιάνει. (Όχι σε αυτό το δωμάτιο όμως τώρα που είσαι έγκυος και αν είναι κι άλλος στο έξω χώρο ή στο σπίτι, γιατί θα πάθει έμφραγμα ο άνθρωπος αν νομίσει ότι έπαθες τπτ!) :lol:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα πλέον είναι απαραίτητος ο μεσημεριανός ύπνος...ένα δίωρο οπωσδήποτε...το βράδυ, το αργότερο μέχρι τις 11 αντέχω...αφού είχαμε βγει το Σάββατο για φαγητό έξω με κάτι φίλους και είχαμε πάει σε ταβέρνα με ζωντανή μουσική...το πρόγραμμα άρχιζε στις 10:30 κι εγώ κατά τις 11 άρχισα τα χασμουρητά!!! ευτυχώς δεν είχα φάτσα προς τους καλλιτέχνες γιατί θα νόμιζαν οτι βαριέμαι το πρόγραμμα τους!!!

Για γυμναστική έχω διάθεση αλλά επίσης έχω και απίστευτη έλλειψη χρόνου...αφού σαν λύση ανάγκης πήρα στο σπίτι της Nintendo το wii Fit μήπως και κάνω τίποτα (προ εγκυμοσύνης) αλλά τελικά τσάμπα τα λεφτά που έδωσα...χρόνο δε βρήκα για να ασχοληιώ...προς το παρόν η μόνη γυμναστική που έκανα με αυτό, ήταν να το ξεσκονίζω!!!

Αχ όσο για τους κακοπροαίρετους...όταν πρόκειται για κουνιάδα είναι δύσκολα τα πράγματα...πόσο μάλλον για τη συγκεκριμένη...

είχαμε ανέβει Αθήνα και με ζάλιζε με τις μπουρδολογίες της....τάχα οτι μιλούσε γενικά και έλεγε οτι οι έγκυες δεν πρέπει να ταξιδεύουν στους πρώτους μήνες γιατί θα το χάσουν το παιδί...επίσης κοιτάζοντας ένα περιοδικό είχε φωτο απο μωράκια τα οποία τα είχαν φωτογραφήσει την πρώτη ώρα μετά τη γέννηση τους και δεν παρέλειψε να διαλέξει το πιο ασχημούλικο και να μου πει οτι έτσι θα είναι το δικό μου και πολλά τέτοια ακόμα...Δυστυχώς είμαι άνθρωπος που αποφεύγω να έρχομαι σε κόντρα και συνήθως δεν απαντάω ούτε σε κακίες ούτε σε προσβολές...κι αυτή πατάει σε αυτό και λέει οτι βλακεία της κατέβει...

Να δούμε πότε θα "σκάσω" εγώ απο τα πολλά που θα έχω μαζέψει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Συνεχίζω εδώ το θέμα μου μια που είδα ότι οι ομοιοπαθείς με τον θυροειδή βρίσκονται εδώ.

Εγώ όπως φαίνεται έχω υπερθυρεοειδισμό.

Στις δικές μου εξετάσεις του μικροβιολόγου έδειξε 0,046 με ΦΤ 0,270, και στο πυρηνικό εργαστήριο 0,076 με ΦΤ 0,3.

Ο γυναικολόγος μου σύστησε να πάω στον ενδοκρινολόγο για να το αντιμετωπίσουμε, γιατί είναι αρκετά χαμηλό, μου είπε.

Το απόγευμα έχω ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο. Μάλλον θα πάρω κι εγώ το μαγικό χαπάκι. Από συμπτώματα πάντως δεν εχω κάτι.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πήγα χθές στον εκδοκρινολόγο. Μου είπε να κάνουμε ξανά εξετάσεις στις 10 Μαρτίου και τότε θα αποφασίσει σύμφωνα με τις εξετάσεις, αν μου δοθεί θεραπεία. Πάντως μου είπε ότι μάλλον το είχα, σύμφωνα με τον υπέρηχο που μου έκανε στο λαιμό.

Επίσης με πληροφόρησε ότι υπερθυρεοειδισμός, είναι πιο περίπλοκος από τον υποθυρεοειδισμό.

Ελπίζω να μην χρειαστεί τελικά να κάνω θεραπεία. :?

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα,

 

Επαναφέρω το θέμα καθώς μόλις πήρα εξετάσεις όπου φαίνεται ξεκάθαρα ότι έχω θηροειδή. Κατ' αρχάς, να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι έγκυος. Έχω ένα κοριτσάκι 2 χρονών και υποψιάζομαι ότι το πρόβλημα προήλθε μετά τη γέννα..

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έλεγξα το θέμα παρόλο που είχα συμπτώματα. Το κύριο πρόβλημα ήταν η απώλεια βάρους. Ξεκίνησα εγκυμοσύνη 52 κιλά, έφτασα 63, σε 15 μέρες μετά τη γέννα τα είχα χάσει όλα και σε ένα 6μηνο είχα φτάσει 43. Τώρα είμαι 48 μετά από πολύυυ φαϊ για να το καταφέρω. Απέδιδα αυτή την απώλεια, καθώς και άλλα συμπτώματα που έχω και που από ότι είδα ταιριάζουν με αυτά του θηροειδή, στη δύσκολη φάση που πέρασα λόγω διαζυγίου. Τελικά, μάλλον δεν είναι έτσι. Οι αιματολογικές μου εξετάσεις έδειξαν TSH: 5.00 με όριο μέχρι 4.20 Από αυτά που διάβασα παραπάνω, είναι πολύ αυξημένη η τιμή μου, ε; Η ελεύθερη θυροξίνη είναι 14.97 με όρια 10,30-25,74

Πήρα τηλ. για ραντεβού με ενδοκρινολόγο και μου έκλεισε για την άλλη Τετάρτη. Δεν είχε πιο νωρίς μου είπε.

Όσες έχετε θηροειδή, μήπως γνωρίζετε να μου πείτε αν είμαι σε σοβαρό στάδιο; Ή τί πρέπει να προσέχω; Το κάπνισμα π.χ. απαγορεύεται; Έχω αυτό που χάνεις κιλά ή αυτό που παίρνεις; Ή μπορεί να αλλάξει στην πορεία;

 

Έχω αγχωθεί αρκετά γιατί υποψιάζομαι ότι το είχα καιρό και το έχω αφήσει.. Αν γνωρίζει κάποια, ας με διαφωτίσει pleaease!!! Αν είναι να βρω ενδοκρινολόγο εξωτερικό πιο σύντομα..

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που έβαλα εδώ το θέμα αλλά έκανα αναζήτηση για θηροειδή και δεν πρόσεξα ότι ήταν στήλη με την εγκυμοσύνη...

Αν κριθεί απαραίτητο, ας μεταφερθεί..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις υποθυροειδισμό. Εγώ είμαι έγκυος και όταν έκανα τις κλασσικές εξετάσεις στην αρχή μου βγήκε TSH 5,2, έκανα δηλ υποθυροειδισμό κύησης. Πήγα σε ενδοκρινολόγο και μου έδωσε Τ4, το οποίο θα παίρνω καθ' όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Μην ανησυχείς με το χαπάκι ρυθμίζεται αμέσως αρκεί να μην ξεχνάς να το πάρεις κάθε πρωί με το που ξυπνάς! Εμένα η TSH πήγε 1,5 μετά από ένα μήνα θεραπείας.

Link to comment
Share on other sites

Δινεις σχετικα λιγα στοιχεια. εγω εκανα αυτοανοση θυροειδιτιδα μετα τον τοκετο. ειναι συνηθες φαινομενο και ειδικα αμα στρεσαριστεις. σ' εμενα υποχωρησε χωρις χαπι αλλα τωρα στην κυηση παιρνω υποχρεωτικα

 

τωρα, εχεις κατι που δεν κολλαει. η υψηλη TSH δειχνει υποθυροειδισμο, αλλα εσυ αντι να παιρνεις βαρος χανεις. αυτο εινια περιεργο. Ο ενδοκρινολογος θα σου πει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...