Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μέθοδος EASY- Tracy Hogg


elena36

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια και χαρά σε όλες! Επανέρχομαι στο θέμα του EASY ύστερα από ένα χρόνο!

Έχω ένα μπέμπη 5 εβδομάδων και προσπαθώ να εφαρμόσω τη μέθοδο αυτή και αντιμετωπίζω κάποιες δυσκολίες, γι'αυτό θα ήθελα τα φώτα όσων την έχουν ήδη χρησιμοποιήσει...

 

1) Καταρχήν αλλάζετε την πάνα του μωρού μετά το φαγητό? Όλοι μου λένε να την αλλάζω πριν γιατί μετά αναστατώνεται και μπορεί να βγάλει το φαγητό!

 

2) Στο dreamfeed κανονικά δεν πρέπει να βάλουμε το μωρό να ρευτεί. Δεν είναι επικίνδυνο? Εγώ θηλάζω (μάσα στον ύπνο του σχεδόν) και μετά τον κρατάω 5-10λεπτά στον ώμο (όπου και κοιμάται).

 

3) Cluster feeds κάνατε? Εμένα μου φαίνεται πολύ δύσκολο. Το φαγητό του κρατάει 40-45 λεπτά (20λ από κάθε στήθος). Μετά τον αλλάζω και τον πλένω. Στη συνέχεια όμως μου παίρνει πολλή ώρα να τον κοιμίσω, γιατί ξυπνάει και αναστατώνεται με το πλύσιμο, οπότε μέχρι να κοιμηθεί θα έπρεπε να τον ξαναξυπνήσω...

 

Αυτά προς το παρόν...

OHpxp3.pngU3Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλημέρα, θα μπορούσατε να μου πείτε παρακαλώ πιο βιβλίο της Tracy Hogg πρέπει να πάρω για να καταφέρω την μικρή μου να κοιμάται συνεχόμενα το βράδυ? Η μικρούλα μου είναι 4 μηνών και κοιμάται από τις 08:30 ξυπνάει κατά τις 03:00 για γάλα και από τις 05:00 γκρινιάζει χωρίς να ξυπνάει με αποτέλεσμα πηγαινοέρχομαι μέχρι της 07:00 ΣΥΝΕΧΕΙΑΑΑΑΑΑ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πάρει αυτό:

The Baby Whisperer Solves All Your Problems (by Teaching You How to Ask the Right Questions): Sleeping, Feeding and Behaviour - Beyond the Basics from Infancy Through Toddlerdom [Paperback]

 

Tracy Hogg (Author), Melinda Blau (Author)

 

http://www.amazon.com/reader/0743488946?_encoding=UTF8&page=32#reader_0743488946

Έχει γράψει και άλλα δύο βιβλία, τα οποια προηγήθηκαν αυτού που πήρα εγω.

 

Secrets of the Baby Whisperer: How to Calm, Connect, and Communicate withYour Baby

http://www.amazon.com/Secrets-Baby-Whisperer-Connect-Communicate/dp/0345479092/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1294259069&sr=8-3

 

Secrets of the Baby Whisperer for Toddlers

http://www.amazon.com/Secrets-Baby-Whisperer-Toddlers-Tracy/dp/0345440927/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1294259069&sr=8-4

 

Μπορείς να δεις και τα περιεχόμενα στο amazon...

 

 

Καλή τυχη!

OHpxp3.pngU3Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου ΕΚΜ. Τελικά σε βοήθησε το βιβλίο? Αξίζει τον κόπο να το διαβάσω? Θα μας βοηθήσει ή να μην τρέφω ελπίδες? Αλήθεια, είναι γραμμένο στα Αγγλικά ή έχει μεταφραστεί στα Ελληνικά? Καλημέρα!!!!:-D

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Το βιβλίο με βοήθησε κυριως στην επικοινωνία με το μωρακι, για να καταλαβαίνω τι θέλει... Είναι ευχαριστο βιβλίο και ευανάγνωστο (μόνο στα αγγλικά). Από αυτή την άποψη αξίζει να το διαβάσεις. Έχει ενδιαφέροντα - χρήσιμα στοιχεία

Όσο για τον ύπνο, δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσει γιατι δεν το έχω ακολουθήσει κατα γραμμα γιατι ο μπεμπουλης μου ειναι μικρόσωμος και δεν παιρνει και το κατάλληλο βαρος και φοβάμαι μην έχω πρόβολημα στο θηλασμό. Ειναι σχεδον 3 μηνων κ θηλαζει αποκλειστικα, οπότε το βράδυ κατα τις 4-5 έχουμε στανταρ ξύπνημα κ θηλασμό...

OHpxp3.pngU3Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
Εγώ διάβασα τα βιβλία μόλις πρόσφατα, όταν ο μικρός ήταν ήδη 7 εβδομάδων. Τα γνώρισα από μια φίλη μου που ήδη εφαρμόζει τη μέθοδο. Τώρα ο μικρός είναι 9 εβδομάδων. Άρχισα να εφαρμόζω την τεχνική εδώ και λίγες ημέρες και γενικά βλέπω ότι τα έχω καταφέρει. Δηλαδή, φαγητό κάθε 3 ώρες, ύπνος διάρκειας 1,5 ώρας κατά την διάρκεια της ημέρας (4-5 φορές), δραστηριότητα όπως ασπρόμαυρες κάρτες με φιγούρες, τραγουδάκια, μασάζ, κινήσεις πάνω στο στρωματάκι αλλαγής κ.λ.π. Έχουμε καταφέρει να κοιμάται ο μικρός κατά τις 7.30- 8.00 το βράδυ και να μας ξυπνάει μια φορά (στις 4.00) και μετά στις 7.00 το πρωί. Γενικά τα βιβλία μου έδωσαν μια εικόνα για τις ανάγκες του μωρού (δεν είχα ιδέα, ποιος άλλωστε έχει? Σπουδάζουμε δεκάδες χρόνια για άσχετα πράγματα και κανείς δεν μας έχει διδάξει ποτέ για το πως μεγαλώνεις ένα παιδί...) όπως δραστηριότητα με σκοπό άλλα και μέτρο ώστε να μην ερεθιστεί (overstimulation το αναφέρει) το μωρό (όντως εμείς υποφέραμε από αυτό στην αρχή με τα πολλά παιχνίδια, τις αμέτρητες επισκέψεις κλπ με αποτέλεσμα το μωρό να μην κοιμάται), θέματα φαγητού και θέματα συμπεριφοράς απέναντι στο μωρό. Μου αρέσει πολύ η ρουτίνα και το ότι ξέρω πότε το μωρό θα ξυπνήσει ή θα φάει για να προγραμματίζω τι θα κάνω κι εγώ ενδιάμεσα. Μου αρέσει που αφιερώνω χρόνο να "μάθω" το μωρό μου. Μου αρέσει πως δουλεύει το pat and whisper για να ηρεμεί το μωρό Θα μου αρέσει αν σε λίγο καιρό βάση της μεθόδου κοιμόμαστε μέχρι το πρωί. Δεν ξέρω αν μου αρέσει ότι σε μερικές τακτικές υπάρχει μια αυστηρότητα, π.χ να μην κοιμάται συνεχόμενα το μωρό την ημέρα πάνω από 2 ώρες (αναγκάζομαι και το ξυπνάω και αυτό με κάνει ράκος) ή το dream feeding (φαγητό συμπλήρωμα στις 11.00 κατά τη διάρκεια του ύπνου) το οποίο επειδή θηλάζω πρέπει να του το δίνω με μπιμπερό γιατί αλλιώς είναι δύσκολο- αυτό συνεπάγεται να το βγάζω με θήλαστρο. Πάντως, πιστεύω ότι θα ήταν καλό να μπορούμε όσες γνωρίζουν την μέθοδο ή θέλουν να την γνωρίσουν (υπάρχει και σχετικό site http://www.babywhisperer.com/babywhisperer.html) να έχουμε αυτή τη πλατφόρμα να ανταλλάσουμε ιδέες και απορίες.

 

 

Καλησπερα, κοριτσια ας μου εξηγησει καποιος τι ειναι το pat and whisper..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...