Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ληψη τροφοβλαστης


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!!

Είμαι καινουργιο μέλος, αν και διαβάζω εδώ και καιρό το site.

Με λένε Αγκυ και διανύω αισίως την 13η εβδομάδα κύησης. Την περασμένη Παρασκευή έκανα αυχενική διαφάνεια και ΡΑΡΡ-Α , ειμαι 41 ετων σε πρώτη πολυτιμη κυήση . Λόγω της ηλικιας αν και οι εξετάσεις ήταν μεσα στα φυσιολογικά πλαισια εχω αγχωθει πολυ και σκεφτομαι να κάνω και ληψη τροφοβλάστης. Γνωρίζει κάποια να μου πει πόσο κοστίζει η εξέταση;[/i]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Zaira σ΄ευχαριστω για τη απαντηση σου. Χτες ο γιατρος μου είπε ότι τα αποτελέσματα απο το ΡΑΡΡ-Α ειναι καλά και αν θέλω οπωσδήποτε να κανω κατι για να είμαι ήσυχη, να κάνω αμνιοπαρακέντηση . Με τρομαξε όμως λεγοντας μου ότι υπάρχει κίνδυνος αποβολής τότε. Δεν ξερω τί να κάνω, ποιό είναι το λιγότερο επικίνδυνο; :D

Link to comment
Share on other sites

Ο κίνδυνος αποβολής από τη λήψη τροφοβλάστης κυμαίνεται από 0.5 % έως 1%.

 

 

Κίνδυνοι σχετικοί με την αμνιοπαρακέντηση:

 

*

Υπάρχει ελάχιστος κίνδυνος βλάβης στο έμβρυο, στον πλακούντα ή στον ομφάλιο λώρο.

*

Λιγότερο από 0.6 % απώλεια του εμβρύου.

*

Μπορεί να χρειαστεί παρακέντηση και σε δεύτερο σημείο αν ο γιατρός δεν καταφέρει να συλλέξει αρκετό υγρό.

*

Αιμορραγία από διάτρηση του πλακούντα ή των αγγείων του ομφάλιου λώρου.

*

Οι γονείς θα πρέπει να γνωρίζουν ότι υπάρχει μια πιθανότητα 3% σοβαρών γενετικών ανωμαλιών τις οποίες δεν μπορεί να ανιχνεύσει η αμνιοπαρακέντηση.

 

 

Όλα καλά να σου πάνε εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την συγκεκριμενη εξεταση εκανε η ξαδερφη μου και τελικα εχασαε το μωρακι της στις 24εβδομαδες.Η αμνιοπαρακεντηση εχει λιγοτερες πιθανοτητες αποβολης...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...