Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προετοιμασια για θηλασμο...


Recommended Posts

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο αντιστοιχο θεμα. Κατοπιν συμβουλων της μαιας, στην οποια παρακολουθω μαθηματα προετοιμασιας τοκετου, εχω ξεκινησει μια σχετικη προετοιμασια για τον θηλασμο. Η διαδικασια ειναι η εξης: μετα το ντουζ μου καθμερινα καθαριζω τις θηλες μου με ενα μειγμα νερου με καθαρο οινοπνευμα και στη συνεχεια βαζω την αλοιφη που ειναι για την αποφυγη ερεθισμου των θηλων. Επισης πινω ενα φλιτζανι τσαι την ημερα το οποιο αποτελειται απο στουκνιδα-ανηθο-γλυκανησο και βοηθαει να κατεβει το γαλα. Εχω παραγγειλει ενα ακομη τσαι ετοιμο της weleda που λεγεται τσαι θηλασμου και κανει την ιδια δουλεια. Τα ροφηματα αυτα θα τα αυξησουμε μετα τον τοκετο σε πιθανοτητα που δεν εχω το απαρετητο γαλα.

Εσεις ειχατε ή κανετε καποια αντιστοιχη προετοιμασια?

Καπου ειχα διαβασει οτι το πειραγμα των θηλων προκαλει συσπασεις και ρωτησα την μαια μου η οποια μου ειπε οτι ετσι ειναι αλλα αυτη η διαδικασια δεν ειναι εντονη ωστε να έχω καποιο προβλημα.

Τι εχετε ακουσει εσείς?

Τελος θελω να σας πω οτι ειμαι αρκετα αγχωμενη διοτι θελω πολυ μα θηλασω το μωρακι μου και ολες οι γνωστες μου για διαφορους λογους η καθεμια δεν μπορεσαν να θηλασουν κι εγω πιστευω οτι υπαρχουν παντα τροποι αρκει να υπαρχει θεληση.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν χρειάζεται να κανεις τιποτα απο ολα αυτα !! Αν βάλεις απο την πρωτη στιγμή το μωράκι σου στο στηθος σωστά , τοτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα και θα έχεις οσο γαλα αυτο χρειάζεται :D

 

Μην αγχωνεσαι αδικα ...διαβασε λιγο εδω τα θεματα για να μαθεις καποια πραγματα , πάρε και τα βιβλια της Α.Πατσουρου και εισαι ετοιμη :D

Ηρεμια και καλη διαθεση ! Ο θηλασμος ειναι οτι πιο φυσικό :D

 

(Δεν ειναι ποτε αργα να αλλαξεις μαια !!!!)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Aσε τα στηθη σου στην ηρεμια τους και τη μαια να λεει!!!!

 

ακομα και στην περιπτωση να ερεθιστουν οι θηλες σου η φυση εχει κανονισει για αυτο θα βαλεις γαλα πανω και θα κυκλοφορεις τοπλες .Μην αγχωνεσαι οπως σου πε κι η Λαμπρινουλα ολα καλα θα πανε κι εμεις ειμαστε εδω αμα εχεις αποριες

 

με το καλο με ενα πονο

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι πως το οινόπνευμα καλό θα ήταν να το σταματήσεις...

Ήταν παλιά οδηγία ή οποία αποδείχτηκε πως έκανε περισσότερο κακό στις θηλές.

Μην αγχώνεσε και όλα θα πάνε καλά.

Όσο για τα τσάγια ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης είναι η απάντηση.

Βάλε το μωράκι σου όσο πιο γρήγορα και όσο πιο συχνά μπορείς στο στήθος και δεν χρειάζεσαι τίποτα :wink:

Τα καλυτερα ερχονται...

2sgpp2.pngn2LTp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τίποτα καλή μου να μην κάνεις!

 

θήλασα και τα δυο μου παιδιά χωρίς καμια απολυτως προετοιμασία,παρ'το χαλαρα κι αφου το θελεις κι ενημερωνεσαι θα γινει!

 

με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

Α κοριτσια ευχαριστω ολες σας. Η αληθεια ειναι οτι ακουσα τις συμβουλες της μαιας διοτι εβλεπα οτι καμια φιλη μου δεν θηλασε πανω απο 20 μερες. Αυτο με αγχωσε περισσοτερο. Θα παραγγειλω και τα βιβλια της Πατσουρου καπου ειδα αντιστοιχο θεμα. Οσο για το οινοπνευμα αληθεια κι εμενα μου φανηκε λιγο περιεργο. Μου δωσατε θαρρος.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites

μετα το ντουζ μου καθμερινα καθαριζω τις θηλες μου με ενα μειγμα νερου με καθαρο οινοπνευμα

 

που ξεραίνει την επιδερμίδα και την κάνει πιο ευαίσθητη στο να πληγωθεί...

 

και στη συνεχεια βαζω την αλοιφη που ειναι για την αποφυγη ερεθισμου των θηλων.

ρώτησε σε παρακαλώ τη μαία σου, πόσα θηλαστικά γνωρίζει που κάνουν αντίστοιχη προετοιμασία στις θηλές

 

επίσης ρώτησέ την αν έχει διαβάσει πουθενά τα αποτελέσματα αυτών των πρακτικών... (δεν τα έχει διαβάσει, γιατί τέτοιου είδους παρεμβάσεις για κάποιο λόγο επιδρούν αρνητικά ψυχολογικά και οι μητερες που τις εφαρμόζουν θηλάζουν τελικά σε μικρότερο ποσοστό...)

 

Επισης πινω ενα φλιτζανι τσαι την ημερα το οποιο αποτελειται απο στουκνιδα-ανηθο-γλυκανησο και βοηθαει να κατεβει το γαλα.

Η καημένη η μαία σου προσπαθεί να το παίξει θετική στο θηλασμό και σχετική...

 

όμως είναι τόσο άσχετη που δείχνει ότι δεν την ενδιαφέρει καθόλου...

(να τα τυπώσεις και να της τα δείξεις μήπως αφυπνιστεί!)

 

Εχω παραγγειλει ενα ακομη τσαι ετοιμο της weleda που λεγεται τσαι θηλασμου και κανει την ιδια δουλεια. Τα ροφηματα αυτα θα τα αυξησουμε μετα τον τοκετο σε πιθανοτητα που δεν εχω το απαρετητο γαλα.

Η συγκεκριμένη μαία και οι οδηγίες που σου δίνει μειώνουν σοβαρά την πιθανότητα να θηλάσεις.

 

Όλα τα θηλαστικά έχουν γάλα για τα μικρά τους χωρίς κανένα ρόφημα. Το σύστημα έχει δοκιμαστεί αποτελεσματικά για πολύ περισσότερα από 60 εκ. χρόνια. :wink:

 

Τελος θελω να σας πω οτι ειμαι αρκετα αγχωμενη διοτι θελω πολυ μα θηλασω το μωρακι μου

να μην αγχώνεσαι και να μην ακούς αυτές που συνήθως δεν θέλουν να θηλάσουν...

χαλάρωσε και όταν με το καλό γεννήσεις θα δεις τις θα κάνεις

 

εν τω μεταξύ διάβασε αυτά που σου είπαν: Πατσούρου!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Αγλαια μου για τις συμβουλες σου. Ελπιζω να πανε ολα καλα! οσο για την μαια μου δεν ξερω για πιο λογο το κανει αυτο αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να της την πω εντονα διοτι ειναι αυτη που θα με ξεγεννησει (σε αυτο ειναι καλη σιγουρα) μια κι εδω που ειμαι δεν εχουμε και πολλες επιλογες και δεν θελω να εχουν προηγηθει διαφορα.

bunbunsrd20090303_-1_To+neraidaki+mou+einai.png

ΟΤΙ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιας και εγώ είμαι σε φάση προετοιμασίας για θηλασμό (μάλλον ψυχολογικής γιατί βασικά δεν κάνω τίποτα απλά ενημερώνομαι) αγόρασα σήμερα και την purelan για να την έχω τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο μαζί μου...

Απλά θα ήθελα να ρωτήσω αν καλό είναι να τη βάζω από την πρώτη μέρα θηλασμού και ας μην έχω πρόβλημα ή να την βάλω μόνο αν δω ότι αρχίζω να πονάω? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος να βάζεις τίποτα στο στήθος σου προληπτικά.

Αν δεις να ερεθίζονται και να ξεραίνονται οι θηλές σου τότε βάλε.

Αν ΠΟΝΑΣ όμως, τσέκαρε πως πιάνει το μωρό το στήθος....συνήθως ο πόνος (όχι απλή ενόχληση-ευαίσθησία) μας ειδοποιεί για λάθος στάση και καμία κρέμα δεν μπορέι να βοηθήσει αν δεν τη διορθώσουμε. :wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...