Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συνδρομο down


magoufis

Recommended Posts

το πρωτο μου παιδι ειναι υγειες. στη δευτερη εγκυμοσινη ηταν donw και εκανα εκτρωση.εχω πιθανοτητες σε επομενη εγκυμοσυνη να ειναι παλι down?ειμαι 32 χρ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ο γυναικολόγος μου λέει ότι όταν γίνεται πόλεμος και θες να προστατευτείς από οβίδα που πέφτει, πήγαινε στην τρύπα της προηγούμενης οβίδας! οι πιθανότητες να σκάσει οβίδα ακριβώς στο ίδιο σημείο είναι μηδαμινές!

 

αυτό μου είχε πει όταν κλαίγοντας τον ρωτούσα αν το πρόβλημα που παρουσιαστηκε στην πρώτη μου εγκυμοσύνη υπήρχε περίπτωση να ξαναπαρουσιαστεί

 

εν ολίγης... αν δεν υπάρχει ιστορικό στην οικογένεια, ή κάποιο παθολογικό πρόβλημα, οι πιθανότητες είναι ελάχιστες

Ο,τι πιθανότητες έχει δλδ η κάθε γυναίκα... σε σένα έλαχε μια φορά το λαχείο... δεν πιστεύω να το κερδίσεις πάλι

 

Κάνε την προσπάθεια σου, μη σε παίρνει από κάτω

Να σκέφτεσαι θετικά

Καλή δύναμη από εμένα

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είχα ακούσει σε μια εκπομπή αν κάποιος έχει ιστορικό παιδιού με down ή αυτισμό, είτε το φέρει στο κόσμο είτε όχι (καλά ο αυτισμός δεν φαίνεται στην εγκυμοσύνη) ΔΕΝ έχει καμιά πιθανότητα να υπάρξει σε επόμενο βρέφος του, ακόμα κι αν είναι με διαφορετικό σύντροφο, και το παράξενο: αυτό ισχύει και για τον άντρα και την γυναίκα!!!

Για να είμαστε ειλικρινής δεν μπόρεσα να καταλάβω ούτε τους λόγους, ούτε πως έχουν βγάλει το συμπέρασμα!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι είχα ακούσει σε μια εκπομπή αν κάποιος έχει ιστορικό παιδιού με down ή αυτισμό, είτε το φέρει στο κόσμο είτε όχι (καλά ο αυτισμός δεν φαίνεται στην εγκυμοσύνη) ΔΕΝ έχει καμιά πιθανότητα να υπάρξει σε επόμενο βρέφος του, ακόμα κι αν είναι με διαφορετικό σύντροφο, και το παράξενο: αυτό ισχύει και για τον άντρα και την γυναίκα!!!

Για να είμαστε ειλικρινής δεν μπόρεσα να καταλάβω ούτε τους λόγους, ούτε πως έχουν βγάλει το συμπέρασμα!!

 

 

Aυτο δεν νομιζω οτι στεκει :?

Δλδ εαν καποιος εχει παιδι με ντοουν δεν υπαρχει περιπτωση να ξανακανει..μα ισα ισα σαν ιστορικο του δικαιολογει και αμνιο απ το ταμειο...επειδη υπαρχει ιστορικο

Εξαλλου οπως ηταν τυχαιο το οτι ετυχε ετσι μποριε να ξανατυχει...βεβαια συμφωνω με την Μαμα τον Ωριον οτι ειναι λιγο δυσκολο να ξανασυμβει

Μαγκουφιτσα..το πιο σημαντικο ειναι οτι το βρηκατε νωρις και οτι εχεις την δυνατοτητα και παλι αν κατι δνε παει καλα να το ξαναπρολαβεις...ψυχοφθορο..αλλα στην ουσια αυτο ισχυει γι ολες τις εγκ ..και οχι μονο για την δικη σου :wink:

Η κουνιαδα της αδερφης μου εχει παιδι με το συνδρομο αυτο και ειναι το παιδακι αυτο σημερα 10χρ

Link to comment
Share on other sites

ΑΦΡΟΔΙΤΗ κι εγώ θα συμφωνήσω μαζί σου, για αυτό και γράφω ότι δεν μπόρεσα να το καταλάβω, είναι να μην σου τύχει.

Όπως έτυχε σε εμάς η κρανοσυνοστέωση στο πρώτο και ενώ η γεννετίστρια, η εμβρυολόγος και ο ν/χ με διαβεβαίωσαν (και είχαν και δίκιο) ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα σε επόμενη εγκυμοσύνη, η αναπτυξιολόγος μου είπε στην ψύχρα να πάω να κάνω έκτρωση, γιατί το παιδί θα είχε σοβαρότερα προβλήματα!!!!

...και με βάσει τις οδηγίες της γεννετήστριας λόγω ηλικίας δεν έκανα αμνιοκέντηση

 

Αφού ήμουν τόσο σίγουρη που είχα δώσει οδηγίες στον άντρα μου, το μωρό να μην μπει στην εντατική του ΙΑΣΩ αλλά να φύγει για Αγ. Σοφία, μόνο θέση που δεν είχα καπαρώσει!!!!!!!!

Φυσικά ο μπέμπης μας είναι υγιέστατος δεν χρειάστηκε τίποτα

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεις να μου πεις πως τα καταφερες και το εκανες το μωρο σου 08-08-08 εε?? :D

Κι εγω ειχα μωρο με ακρανια(το ανακαλυψαμε στην 12 εβδ)...οταν θελησα να κανω αμνιο δεν μου δικαιολογουσαν τιποτα...παρα μονο οτι ειχα υπερβολικο αγχος :roll:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις πως τα καταφερες και το εκανες το μωρο σου 08-08-08 εε?? :D

Κι εγω ειχα μωρο με ακρανια(το ανακαλυψαμε στην 12 εβδ)...οταν θελησα να κανω αμνιο δεν μου δικαιολογουσαν τιποτα...παρα μονο οτι ειχα υπερβολικο αγχος :roll:

 

και μετα τι εγινε? τι επρεπε να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις πως τα καταφερες και το εκανες το μωρο σου 08-08-08 εε?? :D

Κι εγω ειχα μωρο με ακρανια(το ανακαλυψαμε στην 12 εβδ)...οταν θελησα να κανω αμνιο δεν μου δικαιολογουσαν τιποτα...παρα μονο οτι ειχα υπερβολικο αγχος :roll:

 

και μετα τι εγινε? τι επρεπε να κανεις?

 

 

Τα διδυμακια μου ηταν στην αρχη τριδυμα...στην 12 εβδ βρηκαμε οτι το 3ο(το οποιο ηταν και σχεδων 1 εβδ πιο πισω ..) ειχε ακρανια.Πηραμε και δευτερη γνωμη (καθως ο γιατρος μου παρολο που το ειδε και μας το ειπε, ειπε οτι δεν ειναι Θεος και θελει να εχουμε και δευτερη γνωμη )

12 και 1 αφου ειχα παρει αντιβιωση και αφου ειχαμε ηδη παρει δευτερη γνωμη καναμε μειωση (το μωρο δεν ηταν συμβατο με την ζωη ..καθως μεχρι το τελος της εγκ θα ελιωνε ο εγκεφαλος του ετσι κι αλλιως...θα ειχαμε πολυ αμνιακο, κι ακομα πιο σοβαρος λογος που προχωρησαμε ηταν οτι αν δεν το καναμε θα κινδυνευαν τ αλλα 2 ..με προωρο τοκετο)

Οταν στην συνεχεια ηθελα να κανω αμνιο (απ την αρχη κατι μ ετρωγε σ αυτην την εγκ) και καναμε τα χαρτια για να την κανω ...αιτιολογια ειχε λογο υπερβολικο αγχος μητερας...Επρεπε λεει να εχω παιδι γεννημενο με καποια ανωμαλια (τ οτι εκανα μειωση στην ιδια εγκ σε παιδι με προβλημα..δεν πιανοταν...γιατι απλα δεν γεννηθηκε :? ) για να μου δικαιολογησει το δημοσιο καποιο ποσο :roll:

Σαφως και την εκανα και την πληρωσα για να ειμαι σιγουρη...

Μετα απ αυτο το γεγονος και διαφορα που διαβασα στην συνεχεια στο ιντερνετ...τωρα πια δεν υπηρχει περιπτωση να εκανα παιδι και να μην εκανα αμνιο... :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται παράξενο ειλικρινά που μερικοί μιλάνε με τόση άνεση για έκτρωση παιδιών με σύνδρομα.

Σα να λέμε: "ναι μωρέ ένα down ήταν και το ξεφορτώθηκα".

 

Υπάρχει ζωή για τα παιδιά με τρισωμία 21 και είναι σεβαστή όπως κάθε ζωή στη γή.

Σήμερα μάλιστα οι συνθήκες ζωής τους είναι πολύ καλύτερες απ'ό,τι πριν 20 ή 30 χρόνια, είναι μέλη της οικογένειας και δεν κρατούνται φυλακισμένα σαν τέρατα.

 

down225_01.jpg

iakobos.jpg

PB140038.JPG

 

Απλά θα ήθελα να έχουμε κατά νου πως υπάρχουν αρκετοί γονείς που είτε βρέθηκαν τυχαία με ένα παιδί με τρισωμία 21, είτε είχαν την επιλογή μέσω αμνιοπαρακέντησης και όχι απλά δεν σκότωσαν τα down μωρά τους αλλά τα στήριξαν και τα μεγαλώνουν με αγάπη όπως όλα τα "φυσιολογικά" παιδιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πρωτο μου παιδι ειναι υγειες. στη δευτερη εγκυμοσινη ηταν donw και εκανα εκτρωση.εχω πιθανοτητες σε επομενη εγκυμοσυνη να ειναι παλι down?ειμαι 32 χρ.

 

Καλύτερα ίσως να συμβουλευτείς έμπειρο γενετιστή για τις πιθανότητες.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

magoufi θα έλεγα να προσπαθήσετε και να κάνετε βιοψία τροφοβλάστη. Γίνεται στο τέλος του τρίτου μήνα, γλιτώνεις απο πολλές άλλες εξετάσεις (που ακούω να συζητάνε και δεν έκανα), ηρεμείς και το αφήνεις το θέμα πίσω σου! Εγώ το έκανα λόγω ηλικίας. Την ώρα που μου έλεγαν τα αποτελέσματα, άσπρισα κυριολεκτικά, αλλά μετά έμαθα και το φύλλο του παιδιού, επί τόπου ανακοίνωσα και το όνομα και πραγματικά ηρέμησα!!!! απο τις καλύτερες στιγμές της εγκυμοσύνης :D

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

magoufi θα έλεγα να προσπαθήσετε και να κάνετε βιοψία τροφοβλάστη.

 

Πώς γίνεται η βιοψία τροφοβλάστη?

 

Μπορείς να δεις σχετικά εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=10111&highlight=%E2%E9%EF%F8%DF%E1+%F4%F1%EF%F6%EF%E2%EB%DC%F3%F4%E7

Link to comment
Share on other sites

διαφωνω με τις κοπελες που ρωτανε ποτε εκανες εκτρωση και οτι αλλοι τα καταφερνουν καλυτερα....και αυτο το ξεφορτωθηκα ας το αφησουμε κατα μερος....

magoufis οτι εγινε εγινε κοιτα μπροστα....

ευχομαι τα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διαφωνω με τις κοπελες που ρωτανε ποτε εκανες εκτρωση και οτι αλλοι τα καταφερνουν καλυτερα....και αυτο το ξεφορτωθηκα ας το αφησουμε κατα μερος....

magoufis οτι εγινε εγινε κοιτα μπροστα....

ευχομαι τα καλυτερα

συμφωνώ,

κανείς μας δε μπορεί να μπει απόλυτα στη θεση του άλλου και να νίωσει ότι νιωθει ή σκεφτεται εκείνος.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται παράξενο ειλικρινά που μερικοί μιλάνε με τόση άνεση για έκτρωση παιδιών με σύνδρομα.

Σα να λέμε: "ναι μωρέ ένα down ήταν και το ξεφορτώθηκα".

 

Υπάρχει ζωή για τα παιδιά με τρισωμία 21 και είναι σεβαστή όπως κάθε ζωή στη γή.

Σήμερα μάλιστα οι συνθήκες ζωής τους είναι πολύ καλύτερες απ'ό,τι πριν 20 ή 30 χρόνια, είναι μέλη της οικογένειας και δεν κρατούνται φυλακισμένα σαν τέρατα.

 

down225_01.jpg

iakobos.jpg

PB140038.JPG

 

Απλά θα ήθελα να έχουμε κατά νου πως υπάρχουν αρκετοί γονείς που είτε βρέθηκαν τυχαία με ένα παιδί με τρισωμία 21, είτε είχαν την επιλογή μέσω αμνιοπαρακέντησης και όχι απλά δεν σκότωσαν τα down μωρά τους αλλά τα στήριξαν και τα μεγαλώνουν με αγάπη όπως όλα τα "φυσιολογικά" παιδιά.

 

Eαν σου τυχει...δεν το συζητω οτι το παλευεις και αυτο σημαινει γονιος(βεβαια στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα και πολλοι γονεις ενω θελουν να προσφερουν το καλυτερο σ αυτα τα παιδια...απλα δεν γινεται)

Δεν μπορουμε επισης να λεμε και τ αντιθετο..οτι αν το ριξεις δεν εισαι σωστη....

Εξω απ το χορο πολλα τραγουδια λεγονται...αλλα πηγαινε να ρωτησεις αυτες τις μανες τι γολγοθα περναν!!Εδω οι πιο πολλες ενα φυσιολογικο εχουν και δεν τα βγαζουν περα..οχι να εχει και ειδικες αναγκες :roll:

Και μια ερωτηση...που για μενα ειναι καταλυτικη...μαθαινεις οτι το παιδι σου εχει προβλημα και ειναι συμβατο με την ζωη (γιατι υπαρχουν περιπτωσεις που απλα δεν ειναι συμβατες...)και το γεννας...και ολα καλα το μεγαλωνεις μ αγαπη και με τεραστια εξοδα που χρεωνεσαι γι αυτα(δεν εχουν κοινωνικη προνοια στο Ελλαντα)...αλλα καποια στιγμη εσυ φτανεις στο τελος σου...ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???Ποιος θα το κοιταξει οταν εσυ φυγεις?

Οποτε και μιλωντας γι αυτους που ξερουν ηδη οτι το παιδι τους θα εχει σοβαροτατα προβληματα..για μενα ειναι εγωιστες..κοιταν το να μην κανουν την εκτρωση ..ωστε να εχουν καθαρη την ψυχη τους...αλλα δεν κοιταν ολο το μελλον αυτου του παιδιου :?

Εχεις παει σε ιδρυματα που εχουν μεσα τετοιους ανθρωπους ενηλικες??

Να πας να κανεις μια βολτα ..να δεις πως ζουν :(

Και να μην εισαι σιγουρη οτι τοσο ελαφρα την καρδια οσες γυναικες καναν εκτρωση οτι την καναν...δεν μπορεις να ξερεις τι ειναι να επιλεγεις να κανεις ενα παιδι..και να σου λεν οτι ειναι αρρωστο...μακαρι γι αυτες να μην ηταν ετσι...αλλα δυστυχως...δε το ξεφορτωθηκαν...πονεσαν και κλαιγαν γι αυτο... :(

Και ασχετα με την δικη μου περιπτωση οπου δεν ηταν συμβατο με την ζωη και θα κινδυνευαν τ αλλα 2 μωρα..οποτε επρεπε να προφυλαξω τα υγειη πρωτα απ ολα...θα σου πω και για την γνωστη αυτη που εχει παιδακι με συνδρομο νταουν...και ειναι το αγορακι αυτο σημερα 10 χρ...οτι τρεχαν οι γονεις 200χιλ 3 φορες την εβδ απο τοτε που γεννηθηκε (γιατι στην πολη τους δεν υπηρχε τιποτα...αλλα μονο στην Θεσ/κη ) ... και βεβαια δεν μπορεσαν να τρεξουν για τ αλλο τους παιδι που ειναι καλα(και 14 μηνες μεγαλυτερο) και το εχει παραπανο...

Και φτασαν σημερα...ειναι σαν να εχουν ενα παιδι 2-3 χρ στο σπιτι...παρολο το τρεξιμο παρολο τις φυσιοθεραπειες (για το κεφαλι του) παρολο τις λογοθεραπειες...ποιοτικη ζωη σ αυτο το παιδι δεν μπορεσαν να δωσουν (ειπαμε κανει οτι ενα παιδι 2-3 χρ)

Αυτο το παιδι εχει συναισθηματα..αυτα τα νιωθει..και θελει να παει σχολειο...αλλα δεν υπαρχει...και θα μεγαλωσει..τι θα κανει??? Θα φυγουν οι γονεις του..που θα μεινει???Θα τον παρει η αδερφη του σπιτι της??

Λοιπον οταν ειμαστε εξω απ το χορο ... δεν εχουμε ζησει μια κατασταση ... να μην κρινουμε..δεν εχουμε το δικαιωμα

 

 

Και τονιζω και παλι αλλα να σου τυχει...εκει θεωρω οτι πρεπει να του σταθεις..και οχι να το παρατησεις...και σαφως το λατρευεις

 

Εχουν αρκετες τυψεις αυτοι οι γονεις απο μονοι τους..δεν χρειαζονται και τις αποψεις-τυψεις τριτων ...που απλα λενε ωραια λογακια

Link to comment
Share on other sites

Eαν σου τυχει...δεν το συζητω οτι το παλευεις και αυτο σημαινει γονιος(βεβαια στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα και πολλοι γονεις ενω θελουν να προσφερουν το καλυτερο σ αυτα τα παιδια...απλα δεν γινεται)

Δεν μπορουμε επισης να λεμε και τ αντιθετο..οτι αν το ριξεις δεν εισαι σωστη....

Εξω απ το χορο πολλα τραγουδια λεγονται...αλλα πηγαινε να ρωτησεις αυτες τις μανες τι γολγοθα περναν!!Εδω οι πιο πολλες ενα φυσιολογικο εχουν και δεν τα βγαζουν περα..οχι να εχει και ειδικες αναγκες :roll:

Δεν έκρινα καμμιά μάνα για την επιλογή της, είπα μόνο πως δεν μπορούμε να λέμε με τόση ευκολία οτι ξεφορτωθήκαμε μια στραβοπινελιά.

 

Και μια ερωτηση...που για μενα ειναι καταλυτικη...μαθαινεις οτι το παιδι σου εχει προβλημα και ειναι συμβατο με την ζωη (γιατι υπαρχουν περιπτωσεις που απλα δεν ειναι συμβατες...)και το γεννας...και ολα καλα το μεγαλωνεις μ αγαπη και με τεραστια εξοδα που χρεωνεσαι γι αυτα(δεν εχουν κοινωνικη προνοια στο Ελλαντα)...αλλα καποια στιγμη εσυ φτανεις στο τελος σου...ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???Ποιος θα το κοιταξει οταν εσυ φυγεις?

Οποτε και μιλωντας γι αυτους που ξερουν ηδη οτι το παιδι τους θα εχει σοβαροτατα προβληματα..για μενα ειναι εγωιστες..κοιταν το να μην κανουν την εκτρωση ..ωστε να εχουν καθαρη την ψυχη τους...αλλα δεν κοιταν ολο το μελλον αυτου του παιδιου :?

Αυτή η ερώτηση μπορεί να τεθεί σε κάθε γονιό που έχει παιδιά.

Τί θα φέρει το μέλλον δεν το ξέρει κανείς και έχω την εντύπωση πως στο όνομα του μέλλοντος δεν δικαιολογούνται δραστικές ανακατατάξεις στο παρόν.

 

Εχεις παει σε ιδρυματα που εχουν μεσα τετοιους ανθρωπους ενηλικες??

Να πας να κανεις μια βολτα ..να δεις πως ζουν :(

Και να μην εισαι σιγουρη οτι τοσο ελαφρα την καρδια οσες γυναικες καναν εκτρωση οτι την καναν...δεν μπορεις να ξερεις τι ειναι να επιλεγεις να κανεις ενα παιδι..και να σου λεν οτι ειναι αρρωστο...μακαρι γι αυτες να μην ηταν ετσι...αλλα δυστυχως...δε το ξεφορτωθηκαν...πονεσαν και κλαιγαν γι αυτο... :(

Και ασχετα με την δικη μου περιπτωση οπου δεν ηταν συμβατο με την ζωη και θα κινδυνευαν τ αλλα 2 μωρα..οποτε επρεπε να προφυλαξω τα υγειη πρωτα απ ολα...θα σου πω και για την γνωστη αυτη που εχει παιδακι με συνδρομο νταουν...και ειναι το αγορακι αυτο σημερα 10 χρ...οτι τρεχαν οι γονεις 200χιλ 3 φορες την εβδ απο τοτε που γεννηθηκε (γιατι στην πολη τους δεν υπηρχε τιποτα...αλλα μονο στην Θεσ/κη ) ... και βεβαια δεν μπορεσαν να τρεξουν για τ αλλο τους παιδι που ειναι καλα(και 14 μηνες μεγαλυτερο) και το εχει παραπανο...

Και φτασαν σημερα...ειναι σαν να εχουν ενα παιδι 2-3 χρ στο σπιτι...παρολο το τρεξιμο παρολο τις φυσιοθεραπειες (για το κεφαλι του) παρολο τις λογοθεραπειες...ποιοτικη ζωη σ αυτο το παιδι δεν μπορεσαν να δωσουν (ειπαμε κανει οτι ενα παιδι 2-3 χρ)

Αυτο το παιδι εχει συναισθηματα..αυτα τα νιωθει..και θελει να παει σχολειο...αλλα δεν υπαρχει...και θα μεγαλωσει..τι θα κανει??? Θα φυγουν οι γονεις του..που θα μεινει???Θα τον παρει η αδερφη του σπιτι της??

Λοιπον οταν ειμαστε εξω απ το χορο ... δεν εχουμε ζησει μια κατασταση ... να μην κρινουμε..δεν εχουμε το δικαιωμα

 

 

Και τονιζω και παλι αλλα να σου τυχει...εκει θεωρω οτι πρεπει να του σταθεις..και οχι να το παρατησεις...και σαφως το λατρευεις

 

Εχουν αρκετες τυψεις αυτοι οι γονεις απο μονοι τους..δεν χρειαζονται και τις αποψεις-τυψεις τριτων ...που απλα λενε ωραια λογακια

Γιατί πάντα, όταν ακούγεται και μια άλλη άποψη ρε παιδί μου, οτι δηλαδή όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα να ζήσουν, γίνεται λόγος για ιδρύματα, για ζωή-γολγοθά, για ποιότητα ζωής, για το παραμύθι «εξω απ’το χορό» κλπ κλπ;

Δεν καταλαβαίνω την διαφορά του «γολγοθά» ενός γονιού που έχει ένα παιδί με τρισωμία 21 κι ενός γονιού που έχει ένα παιδί που ακρωτηριάζεται σε ατύχημα ή που μένει ανάπηρο.

Ολοι ζούμε ένα δικό μας ανήφορο, κατήφορο, ίσιωμα. Τί σημασία έχει; Ποιός δίνει σε σένα και σε μένα το δικαίωμα ν’αποφασίσουμε για τον άλλον;

Εχουν, λες, οι φίλοι σου ένα παιδάκι 10 χρονών που είναι σαν 3-4 χρονών.

Γιατί, άσχημα είναι να σαι 3-4 χρονών;

Πρέπει να μεγαλώσουμε όλοι, να γίνουμε ενήλικες, να παντρευτούμε, να κάνουμε υγιή παιδιά, να δουλέψουμε σκληρά, να πεθάνουμε ευτυχισμένοι πως όλα γίναν καλά στη ζωή μας, πλήρεις ημερών και εμπειριών.

Οχι φιλενάδα, στη ζωή έχουν δικαίωμα όλοι.

 

Αν όχι, προτείνω να θανατώνονται οι ηλίθιοι.

Κάνουν κακό στον τόπο, ενοχλούν την αισθητική μου, βλάπτουν τους συνανθρώπους μου.

Link to comment
Share on other sites

Ursa μου,

 

Με εξέπληξες αρνητικά!

 

Η ανάρτηση φωτογραφιών των γλυκύτατων παιδιών με τρισωμία 21, είναι συναισθηματικός εκβιασμός.

 

Είμαι η πρώτη που θα ισχυριστεί ότι υπάρχουν και άλλες ασθένειες που δεν ανιχνεύονται και γεννιούνται παιδιά με προβλήματα!

 

Έχω δουλέψει με παιδιά με ειδικές ανάγκες... παραιτήθηκα

 

Και ξέρεις γιατί:

 

1. Είμαι ίσως δειλή

2. Είμαι ίσως πέραν του δέοντος ρομαντική

3. Δεν υπάρχουν οι κατάλληλες υποδομές

4. Οι γονείς δεν συνεργάζονται (όχι όλοι αλλά μεγάλο ποσοστό)

 

Δεν θα κρίνω καμία μητέρα/πατέρα που πήρε απόφαση να σταματήσει την κύηση.

Και πίστεψέ με δεν είναι απλό, ο πόνος μένει!

 

Εύχομαι όλοι οι γονείς να φέρουν στον κόσμο γερά παιδιά!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσο και να χτυπιώμαστε εμείς είμαστε έξω από το χορό και φυσικό είναι οι γνώμες να διίστανται.

πάντως μια γνωστή μου κοπέλα με μωρό με πολλά προβλήματα και σύνδρομα, ένα από όλα η υδροκεφαλία, το παιδί είναι 2 χρονών και δεν το έχουν πάρει ακόμα (και ούτε πρόκειται) σπίτι, όταν της είπα για μια άλλη κοπέλα που διέκοψε την εγκυμοσύνη γιατί το παιδί ήταν υδροκέφαλο η φράση που μου είπε ήταν "καλύτερα τυχερό που δεν γεννήθηκε"

 

Τους πόνους που έχει τραβήξει αυτό το μωρό, τα χειρουργεία, τις εντατικές δεν μπορείτε να τα φανταστείτε, αναπνέει με τραχειοσωλήνα, τρέφεται με γαστρικό σωληνάκι και το χειρότερο από όλα, παρόλο που το μεγαλύτερο μέρος του εγκεφάλου είναι κατεστραμμένο ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ.

 

Τι παρηγοριά και τι λόγια να πεις σε αυτούς τους γονείς?

 

Κακά τα ψέματα, φέρνοντας στο κόσμο ένα παιδί με σύνδρομο, εσύ το αγαπάς, εσύ όμως κάποτε θα φύγεις, τα άλλα σου παιδιά θα το αγαπάνε το ίδιο, θα "θυσιάσουν" την "ευκολία" τους για αυτό το παιδί, άλλοι ναι και άλλοι όχι,

Για αυτό λοιπόν ας αφήσουμε τις κόντρες μεταξύ μας και να κοιτάξουμε να στηρίξουμε (αλληλοστηριχθούμε σωστότερη έκφραση) όλους τους γονείς που έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα, γιατί όλοι το έχουμε ανάγκη και εκείνοι ακόμα περισσότερο!!!!!!!!!!!!!!

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι και εγω ειχα μπει σε διλλημα οταν περιμενα αποτελεσματα απο την αμνιο.Επειδη ειχαμε εμπειρια απο του μπαμπα μας τη μερια ξεραμε πολυ καλα τι μας περιμενε.Βεβαια ο αντρας μου ηταν απολυτος στο να μη το κρατουσαμε αν τυχον ειχε το παιδι down αλλα εγω ελεγα οτι εχει κιαυτο δικαιωμα στη ζωη.Οταν ομως το καλοσκεφτηκα και το συζητησα περισσσοτερο το ειχα αποφασισει οτι δεν θα το κρατουσα.Ειναι τοσο δυσκολο......Βλεπω τους συγγενεις ποσο υποφερουν αλλα περισσοτερο το ιδιο το παιδι!!!!!!!Ευτυχως μας εδωσε ο θεος ενα υγιεστατο παιδακι!!!Ολα τα παιδια του κοσμου να ειναι γερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ursa Major

Εκτιμώ πολύ που σε διαφορα τοπικ προσπαθεις να δώσεις μια διαφορετική οπτική γωνια σε καθε θέμα, αλλά δεν πιστευω οτι μία σοβαρη γυναικα φτανει να κανει εκτρωση χωρις να έχει σκεφτει σοβαρά το ζητημα. Υπάρχουν ατομα που δεν θέλουν να έχουν παιδί που θα έχει από την αρχή κάποιο πρόβλημα και δεν είμαι ουτε εγω ουτε κανένας σε θέση να της επιβάλουμε τη γνώμη μας. Απαιτησεις μπορουμε να εχουμε μόνο από τον εαυτό μας, από κανέναν αλλον. Αν πιστευεις οτι εισαι σε θέση να σηκώσεις αυτό το σταυρό μπραβο σου, η καθε μητέρα όμως δεν ειναι.

Αναφέρεις οτι

Δεν καταλαβαίνω την διαφορά του «γολγοθά» ενός γονιού που έχει ένα παιδί με τρισωμία 21 κι ενός γονιού που έχει ένα παιδί που ακρωτηριάζεται σε ατύχημα ή που μένει ανάπηρο.

Η διαφορά ειναι πολύ μεγάλη στο γεγονός οτι ο γονιός που έχει ενα παιδί με τέτοιο πρόβλημα ονειρεύεται το παιδί να φύγει από αυτόν τον κόσμο πριν από αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Eαν σου τυχει...δεν το συζητω οτι το παλευεις και αυτο σημαινει γονιος(βεβαια στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο ροδινα τα πραγματα και πολλοι γονεις ενω θελουν να προσφερουν το καλυτερο σ αυτα τα παιδια...απλα δεν γινεται)

Δεν μπορουμε επισης να λεμε και τ αντιθετο..οτι αν το ριξεις δεν εισαι σωστη....

Εξω απ το χορο πολλα τραγουδια λεγονται...αλλα πηγαινε να ρωτησεις αυτες τις μανες τι γολγοθα περναν!!Εδω οι πιο πολλες ενα φυσιολογικο εχουν και δεν τα βγαζουν περα..οχι να εχει και ειδικες αναγκες :roll:

Δεν έκρινα καμμιά μάνα για την επιλογή της, είπα μόνο πως δεν μπορούμε να λέμε με τόση ευκολία οτι ξεφορτωθήκαμε μια στραβοπινελιά.

 

Και μια ερωτηση...που για μενα ειναι καταλυτικη...μαθαινεις οτι το παιδι σου εχει προβλημα και ειναι συμβατο με την ζωη (γιατι υπαρχουν περιπτωσεις που απλα δεν ειναι συμβατες...)και το γεννας...και ολα καλα το μεγαλωνεις μ αγαπη και με τεραστια εξοδα που χρεωνεσαι γι αυτα(δεν εχουν κοινωνικη προνοια στο Ελλαντα)...αλλα καποια στιγμη εσυ φτανεις στο τελος σου...ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΟ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ???Ποιος θα το κοιταξει οταν εσυ φυγεις?

Οποτε και μιλωντας γι αυτους που ξερουν ηδη οτι το παιδι τους θα εχει σοβαροτατα προβληματα..για μενα ειναι εγωιστες..κοιταν το να μην κανουν την εκτρωση ..ωστε να εχουν καθαρη την ψυχη τους...αλλα δεν κοιταν ολο το μελλον αυτου του παιδιου :?

Αυτή η ερώτηση μπορεί να τεθεί σε κάθε γονιό που έχει παιδιά.

Τί θα φέρει το μέλλον δεν το ξέρει κανείς και έχω την εντύπωση πως στο όνομα του μέλλοντος δεν δικαιολογούνται δραστικές ανακατατάξεις στο παρόν.

 

Εχεις παει σε ιδρυματα που εχουν μεσα τετοιους ανθρωπους ενηλικες??

Να πας να κανεις μια βολτα ..να δεις πως ζουν :(

Και να μην εισαι σιγουρη οτι τοσο ελαφρα την καρδια οσες γυναικες καναν εκτρωση οτι την καναν...δεν μπορεις να ξερεις τι ειναι να επιλεγεις να κανεις ενα παιδι..και να σου λεν οτι ειναι αρρωστο...μακαρι γι αυτες να μην ηταν ετσι...αλλα δυστυχως...δε το ξεφορτωθηκαν...πονεσαν και κλαιγαν γι αυτο... :(

Και ασχετα με την δικη μου περιπτωση οπου δεν ηταν συμβατο με την ζωη και θα κινδυνευαν τ αλλα 2 μωρα..οποτε επρεπε να προφυλαξω τα υγειη πρωτα απ ολα...θα σου πω και για την γνωστη αυτη που εχει παιδακι με συνδρομο νταουν...και ειναι το αγορακι αυτο σημερα 10 χρ...οτι τρεχαν οι γονεις 200χιλ 3 φορες την εβδ απο τοτε που γεννηθηκε (γιατι στην πολη τους δεν υπηρχε τιποτα...αλλα μονο στην Θεσ/κη ) ... και βεβαια δεν μπορεσαν να τρεξουν για τ αλλο τους παιδι που ειναι καλα(και 14 μηνες μεγαλυτερο) και το εχει παραπονο...

Και φτασαν σημερα...ειναι σαν να εχουν ενα παιδι 2-3 χρ στο σπιτι...παρολο το τρεξιμο παρολο τις φυσιοθεραπειες (για το κεφαλι του) παρολο τις λογοθεραπειες...ποιοτικη ζωη σ αυτο το παιδι δεν μπορεσαν να δωσουν (ειπαμε κανει οτι ενα παιδι 2-3 χρ)

Αυτο το παιδι εχει συναισθηματα..αυτα τα νιωθει..και θελει να παει σχολειο...αλλα δεν υπαρχει...και θα μεγαλωσει..τι θα κανει??? Θα φυγουν οι γονεις του..που θα μεινει???Θα τον παρει η αδερφη του σπιτι της??

Λοιπον οταν ειμαστε εξω απ το χορο ... δεν εχουμε ζησει μια κατασταση ... να μην κρινουμε..δεν εχουμε το δικαιωμα

 

 

Και τονιζω και παλι αλλα να σου τυχει...εκει θεωρω οτι πρεπει να του σταθεις..και οχι να το παρατησεις...και σαφως το λατρευεις

 

Εχουν αρκετες τυψεις αυτοι οι γονεις απο μονοι τους..δεν χρειαζονται και τις αποψεις-τυψεις τριτων ...που απλα λενε ωραια λογακια

Γιατί πάντα, όταν ακούγεται και μια άλλη άποψη ρε παιδί μου, οτι δηλαδή όλοι οι άνθρωποι έχουν δικαίωμα να ζήσουν, γίνεται λόγος για ιδρύματα, για ζωή-γολγοθά, για ποιότητα ζωής, για το παραμύθι «εξω απ’το χορό» κλπ κλπ;

Δεν καταλαβαίνω την διαφορά του «γολγοθά» ενός γονιού που έχει ένα παιδί με τρισωμία 21 κι ενός γονιού που έχει ένα παιδί που ακρωτηριάζεται σε ατύχημα ή που μένει ανάπηρο.

Ολοι ζούμε ένα δικό μας ανήφορο, κατήφορο, ίσιωμα. Τί σημασία έχει; Ποιός δίνει σε σένα και σε μένα το δικαίωμα ν’αποφασίσουμε για τον άλλον;

Εχουν, λες, οι φίλοι σου ένα παιδάκι 10 χρονών που είναι σαν 3-4 χρονών.

Γιατί, άσχημα είναι να σαι 3-4 χρονών;

Πρέπει να μεγαλώσουμε όλοι, να γίνουμε ενήλικες, να παντρευτούμε, να κάνουμε υγιή παιδιά, να δουλέψουμε σκληρά, να πεθάνουμε ευτυχισμένοι πως όλα γίναν καλά στη ζωή μας, πλήρεις ημερών και εμπειριών.

Οχι φιλενάδα, στη ζωή έχουν δικαίωμα όλοι.

 

Αν όχι, προτείνω να θανατώνονται οι ηλίθιοι.

Κάνουν κακό στον τόπο, ενοχλούν την αισθητική μου, βλάπτουν τους συνανθρώπους μου.

 

Συγγνωμη..αλλα καταλαβες τι ειπα?

Και δεν το λεω ειρωνικα..δεχομαι την αλλη αποψη...αλλα κατα καποιον τροπο την ειπες σε καποιες που εκαναν αυτη την επιλογη...οποτε σου ειπα και την αλλη πλευρα του νομισματος που ευτυχως για σενα δεν την εχεις ζησει (ή τουλαχιστον δεν εχεις πει οτι την εχεις ζησει)

Καμια μανα που μενει συνηδειτα εγκυος για να γεννησει ενα παιδι...δεν το αποφασιζει ετσι απλα να κανει εκτρωση...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ..απο καποια που αποφασιζει να το φερει στην ζωη και οτι ηθελε να γινει.

Επισης πολλες φορες διαφοροποιησα την θεση μου και ειπα οτι αναφερομαι μονο στις περιπτωσεις που το ξερουν απο πριν ... και οχι για οσους ετυχε .

Σιγουρα στην ζωη πολλα μπορουν να συμβουν...αλλα δεν φανταζομαι να ευχεται κανεις οτι ας συμβει ενα ατυχημα τραγικο και εμεις θα πορευτουμε και θα βρουμε λυση σ οτι και να γινει.....ολοι λενε μακρυα απο εμας και μακαρι να μην μας τυχει ποτε τετοιο πραγμα.. :wink:

Και επισης αυτη η αποψη σου που κατ αλλα ειναι σεβαση..ερχεται σ ενα ποστ που το κανει μια κοπελα που εχει περασει αυτο το μαρτυριο ( γι αυτη ηταν και θα ειναι..γι αυτο και ψαχνεται αλλιως θα ελεγε ελα μωρε ξαναμενω και αν τυχει ξανακανω εκτρωση....) και εχει αποφαση κατι και ερχεσαι να της πεις τι???

Και για να σου δωσω να καταλαβεις (γιατι εχω βρεθει σ αυτην την θεση...απλα εμενα το θεμα ηταν ξεκαθαρο...μην συμβατο με την ζωη και αν θα ζουσε καποιες μερες μονο σε θερμοκοιτιδα..μ ολο το κοστος ετσι) ποσο ασχημο ειναι..οτι παρολο που πηρα 2 γνωμες..παρολο που ολοι μου ειπαν ..δεν εχει ελπιδες σε τιποτα...παρολ αυτα ερχονται στιγμες που σκεφτομαι ΚΑΙ ΑΝ???

Και κατι τελευταιο....μιλας σοβαρα οταν λες οτι και τι εγινε που αυτο το παιδι θα ειναι καποια στιγμη ενας 30ρης με μυαλο και συμπεριφορα ενος μωρου 3 χρ???Και οκ και τι εγινε....ας αφησουμε λοιπον τα μωρα μας που ειναι 3 χρ να βγουν στην κοινωνια εξω τωρα μονα τους :roll: ...αναφερθηκα στην ηλικια μονο και μονο επειδη αυτο το παιδι δεν θα μπορεσει ποτε να ειναι ανεξαρτητο....και ο πονος των γονιων ειναι τι θα γινει αυτο το παιδι. :(

Link to comment
Share on other sites

Τοτε γιατι γινεται ο προγεννητικός ελεγχος, τα υπέρηχα οι αμνιο κλπ? Επρεπε μετα το θετικο τεστ , να μην πατησουμε σε γιατρο , να περιμενουμε να περασει ο καιρος , να παμε να γεννησουμε κι ας βγει οτι θέλει. :roll:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...