Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπουκωμένη μύτη...


Recommended Posts

...//

Κοριτσια τα εκανα και πετυχε.

-Αφου με αρμεξα λιγο σε ενα καπακι εμφιαλωμενου νερου (που ειναι αποστειρωμενα) του εσταξα λιγο γαλα απο το στηθος με τη συριγγα

-Ρεφλεξολογια-μασαζακι απο τα δακτυλακια (πανω μερος του ποδιου) κ προς τα πανω

-Ανοιξα λιγο το παραθυρο

-Του σηκωσα λιγο το κεφαλακι στο κρεβατι για να κατηφοριζουν οι εχθροι

 

 

Μασαζακι στο πλαι αριστερα του μεγαλου δακτυλου ποδιων προς τα πανω. ΘΑΥΜΑΤΑ!!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 454
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερες κ απο μενα ... ο μπεμπουλης μου ειναι 5 μηνων και εχει τρελο μπουκωμα αλλα χωρισ μυξες κ χωρισ βηχα.. ριχνουμε ορο καργα αλλα δεν βοηθαει κ πουθενα... το μπουκωμα παραμενει.. καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

και εμας μας ετυχε και βαλαμε κατι κατω απο στρωμα για να ειναι ελαφρυα σηκωμενο και φ.ορο αλλα τελικά χρειαστηκε και aerolin...γιατι δεν πας απο εκει να το ακουσει ο γιατρος σου ή να ερθει απο το σπιτι;;;ειναι αρκετες οι μερες και βηχει κιολας...

και εμενα επαθε βρογχιτιδα...αερολιν και αντιβιωση ...και ειναι τοσο μωρο...στεναχωρηθηκα πολυ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και παλι, εδω και 6 ημερες το κοριτσακι μου δυομιση μηνων τωρα ειναι λιγο μπουκομενο και εχει και λιγο βηχα. Αυτο το γουργουρισμα απο τη μυτη δε λεει να σταματησει.Της βαζω συνεχεια ορο αλλα τιποτα.Η παιδιατρος τηλεφωνικα μου ειπε ορο και τιποτε αλλο.Εσας σας εχει τυχει κατι παρομοιο σε αυτη την ηλικια;

 

Η κόρη μου πάντα ήταν είχε μπουκωμένη μυτούλα όταν ήταν μωρό. Δεν κατάλαβα τι εννοείς βάζεις ορό απλά ή κάνεις αναρρόφηση με είδική συσκευή. Ο παιδιατρός μου μου είχε συστήσει την otrisalin που παίρνει και ανταλακτικά. Αυτή με το σωληνάκι που ρουφάς με το στόμα έχει φίλτρο μη φοβάσαι.. Τα άλλα με τη φούσκα είναι άχρηστα. Το παίρνεις στο φαρμακείο και κάθε φορά αλλάζεις ανταλακτικό. Απλά ξαπλώνεις το μωρό το γέρνεις λίγο δεξιά να ακουμπά το μάγουλο κάτω και το κρατάς γερά να μη χτυπήσει η μυτούλα με την αμπούλα ορού ή αριστερά αντιστοιχα με το ρουθουνι και να βάζεις ορό μέχρι να βγεί απ το άλλο ρουθούνι. Πρόσεχε μη το πνίξεις.Αμέσως απότομα όσο πιο γρήγορα μπορεις σηκώνεις το μωρο να αναπνεύσει λίγο και μετά το ξαπλώνεις βάζεις τον κώνο και ρουφας. Επαναλαμβάνεις στο άλλο ρουθουνι. Περιπου μισή σε κάθε ρουθούνη είναι αρκετή. Καλυτερα πρωτη φορά να στο δείξει ο γιατρός. Έιναι βασανιστικό για το μωρό δεν καθεται καλό είναι αν δεν μπορείς να τα βγάλεις περα να σε βοηθήσει κάποιος να κρατά το μωρό. Εμείς μέρα πάρα μέρα το ίδιο μαρτύριο. Να σκέφτεσαι ότι αν δεν καθαρισουν τα ρουθουνάκια μπορεί να πάθει ωτίτιδα και να πονά φρικτά-αφόρητα και να πάρει αντιβίωση. Καλά είναι και τα μπανάκια με πολύ νερό στο κεφαλάκι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερες κ απο μενα ... ο μπεμπουλης μου ειναι 5 μηνων και εχει τρελο μπουκωμα αλλα χωρισ μυξες κ χωρισ βηχα.. ριχνουμε ορο καργα αλλα δεν βοηθαει κ πουθενα... το μπουκωμα παραμενει.. καμια λυση?

 

μπανάκι κάθε μέρα παιδια με νεράκι όχι σαπούνι. και δυο φορές. στα παιδια μου έβαζα σπάνια σαπούνι σχεδον μια φορά το μήνα. στο εξωτερικό οι μαιες οταν γιενιεται το μωρο σου το λένε. μεχρι να μπουσουλισει ή να τρωει κανονικα και να λερωνεται δε χρειάζεται. δημιουργει ξηροδερμια και αλεργίες. η κόρη μου απο σαπουνι παθαινε ατοπικη δερματιτιδα μεχρι και το πουλακι της. πάρτε ένα φλυτζανακι του καφε και ριχνετε του νερό μεσα στο μπανακι. σιγα σιγα να προλαβαινει να αναπνει ισως και καμια φορα να παιρναει απ τη μυτουλα και να βγαινει απ το στομα κατι που μοιαζει σα να πνιγεται και να φτυνει. θέλει ηρεμία και μεγάλη προσοχη. θυμόσαστε πως τα πλενουν νεογέννητα δεν προλαβαίνουν να κάνουν ουα. υγραντηρας αν έχετε θέρμανση στο σπιτι βάλτε πάνω στο καόριφερ μια κουπα νερο. να το γεμιζεται συχνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Mε αφορμή την τελευταία μας ίωση :roll:

έψαξα για ρινικό αποσυμφορητή και βρήκα της babydoo

Το έχει δοκιμάσει καμιά σας?

 

Ενώ ο γιατρός μας μου είπε οτι έχει ακούσει

καλά λόγια για το rinofree

Link to comment
Share on other sites

εχω απελπιστει με το μπουκωμα της μικρης... :(

 

ενα μηνα μπουκωμενη!!! δε μπορει να παρει ανασα τις νυχτες!!!

 

κανενα αλλο συμπτωμα... μυξες μονο, που το βραδυ την μπουκωνουν και ζοριζεται πολυ....

 

της εκανα ζεστο μπανιο, της εβαλα απο 2 ορους σε καθε ρουθουνι, απο μια σταγονα οτριβιν, αεριους, αντιβιωση....................

 

και τωρα ροχαλιζει και τρανταζεται απο την προσπαθεια να ανασανει με το βρωμομπουκωμα.... τι στην ευχη αλλο να κανω :?

 

σημερα ξεκινησαμε βεβαια την αντιβιωση (κλαριπεν) ειναι νωρις για να δρασει...

 

ειναι φυσιολογικο ομως αυτο, να κραταει τοσες μερες????!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

ειναι φυσιολογικο ομως αυτο, να κραταει τοσες μερες????!!!!!!!!!!

 

Υπομονη, αν δεν ειναι φυσιολογικο ο γιατρος εχει τη λυση!!!!

κι εμας μολις εφτασε 20ημερο και ειπαμε στο γιατρο πως δε φευγει το μπουκωμα αρχικα μας ειπε ορο με οτριβιν και μολις του παμε πως δε περναει μας εδωσε αντιβιωση και σιροπι αερολιν στη μικρη που ειχε αρχισει να κανει ακροαστικα και ενα αλλο στη μεγαλη levotuss καπως ετσι για το βηχα (δεν ειχανε παρα πολυ αλλα ακουγες χρου χρου τα φλεμματα). Εκει που αρχισε να διορθωνεται ομως παθανε γαστρεντεριτιδα που κρατησε σχεδον 1 βδομαδα τους σταματησαμε την αντιβιωση για μην επιβαρυνεται το στομαχι που ηταν συνηθως αδειο, και τελικα το μπουκωμα δεν εφυγε ποτε τελειως...τωρα ξανα μανα τα ιδια οποτε ξαναξεκινησαμε γιατι η αντιβιωση πρεπει να κανει κυκλο. (να πιει δηλαδη οσο πρεπει και οχι αμα δεις πως τα συμπτωματα υποχωρουν να σταματησει...ΜΕΓΑ ΛΑΘΟς!) σημερα η μεγαλη μου ξυπνησε και με κολλημενο ματι τσιμπλες...αντε να δουμε τι αλλο θα κολλησουμε απο αυτον τον παιδικο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!δε ειδα αν στο ειπε καμια κοπελα πιο πριν... εγω οταν ειχα προβλημα με τον μικρο και πηγαμε στο νοσοκομειο,μας εδειξαν ενα κολπο. ειμασταν πολυ σοβαρα γιατι ειχε μπουκωσει και δεν μπορουσε να παρει αναπνοη. Λοιπον να μη στα πολυλογω ξαπλωσε το μωρο στο πλαι. εβαλε σε μια συριγγα (χωρις τη βελονα εννοητε) ορο για τη συναχη, κρατησε το μωρο ακινητο ειδικα το κεφαλι ναναι ακινητο και τελειως στο πλαι. και πατησε με τη συριγγα πολυ δυνατα τον ορο στο πανω ρουθουνι. εκεινη τη στιγμη βγηκε απο το αλλο οτι ειχε και δεν ειχε. ξεμπουκωσε με τη μια. το ιδιο εκανε και απο την αλλη πλευρα.

Να ξερεις οτι η διαδικασια δε πρεπει ναναι και πολυ ευχαριστη για το παιδακι φανταζομαι αλλα ειναι ακρως αποτελεσματικη!

τα 2 τιπς ειναι να ειναι το μωρο τελειως ακινητο (λογικα θα χρειαστεις και καποιον να σε βοηθησει) και το αλλο να πατησεις με δυναμη τον ορο. αν κουνηθει λιγο το μωρο μπορει να ακουμπησει η συριγγα στη μυτουλα του και να ματωσει μια δυο σταγονες.

Ξρω ακουγετε καπως..αλλα κανει δουλεια

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον να μη στα πολυλογω ξαπλωσε το μωρο στο πλαι. εβαλε σε μια συριγγα (χωρις τη βελονα εννοητε) ορο για τη συναχη, κρατησε το μωρο ακινητο ειδικα το κεφαλι ναναι ακινητο και τελειως στο πλαι. και πατησε με τη συριγγα πολυ δυνατα τον ορο στο πανω ρουθουνι. εκεινη τη στιγμη βγηκε απο το αλλο οτι ειχε και δεν ειχε. ξεμπουκωσε με τη μια. το ιδιο εκανε και απο την αλλη πλευρα.

Αυτος ειναι ο τροπος που χρησιμοποιουμε κ εμεις απο τοτε που γεννηθηκαν οι μικρες, μιας και το να ριχνεις σταγονες, η να ζουλας με δυναμη αμπουλιτσες με ορο( αυτες που πουλανε στα φαρμακεια και ειναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ, σε σχεση με ενα μπουκαλι ορο κ μια συριγγα) ΔΕ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ και τολεω με πληρη συναισθηση του τι συμβαινει. Κι εμας νοσοκομειακος παιδιατρος μας το χε δειξει. αμα δειτε τι πραμα βγαινει απο κει μεσα θα καταλαβετε πως μονο ετσι γινεται δουλεια. Μπορει το παιδακι να λυσσαξει στο κλαμα για 30 sec αλλα ειναι το μονο που δουλευει αν θελετε να αναπνευσει το μικρο σας.

Ο συζυγος μου το δοκιμασε και στον εαυτο του και μου ειπε πως δεν ειναι καθολου ευχαριστο αλλα ξεμπουκωνεις με τη μια....

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

μα, βγαζει πολυ μυξα και με τον ορο τις αμπουλες... δεν ειναι εκει το προβλημα (αν και θα δοκιμασω κι αυτο με τη συριγγα)

 

το προβλημα εινια,πως ξαναμπουκωνει μεσα σε 10 λεπτα.... και κραταει πολυ καιρο αυτη η ιστορια... τοσα φαρμακα παιρνουμε, ελεος... τες πα... 2η μερα αντιβιωσης σημερα, ελπιζω να στρωσει η κατασταση, ευχαριστω κοριτσια..

Link to comment
Share on other sites

δεν το ηξερα οτι μπορει να παθεις ζημια απο τον ορο ρε κοριτσια!!!στο πλαι ε???εγω της το βαζω ανασκελα και την γυρναω αμεσως μπρουμυτα. και μετα τα κραβαψ με εκεινο το συστημα ρινικης αποσυμφορησης, αλλα σε μιση ωρα παλι μπουκωνει.λαθος τα κανω δηλαδη, εεε???ποσο συχνα κανει να το χρησιμοποιεις αυτο??και η μπουμπου απο την πεμπτη ειναι ετσι, μπουκωμενη και βηχα. ειμαστε με αντιβιωση, αναπνοες κλπ. το χαμομηλι κανει κατι??ξερετε κατι αλλο που μπορει να ανακουφιζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω απελπιστει με το μπουκωμα της μικρης... :(

 

ενα μηνα μπουκωμενη!!! δε μπορει να παρει ανασα τις νυχτες!!!

 

κανενα αλλο συμπτωμα... μυξες μονο, που το βραδυ την μπουκωνουν και ζοριζεται πολυ....

 

της εκανα ζεστο μπανιο, της εβαλα απο 2 ορους σε καθε ρουθουνι, απο μια σταγονα οτριβιν, αεριους, αντιβιωση....................

 

και τωρα ροχαλιζει και τρανταζεται απο την προσπαθεια να ανασανει με το βρωμομπουκωμα.... τι στην ευχη αλλο να κανω :?

 

σημερα ξεκινησαμε βεβαια την αντιβιωση (κλαριπεν) ειναι νωρις για να δρασει...

 

ειναι φυσιολογικο ομως αυτο, να κραταει τοσες μερες????!!!!!!!!!!

 

ρε φυστίκι πως το κατάφερες αυτο?μάζεψε μαζεψε το παιδι μύξα και

κλαριπεν αντιβίωση σημαίνει πως το παιδι έχει βροχιτιδα.....αυτην έπινε η κάτια περυσι.....όλο το χρονο που εχει σπαστική βροχιτιδα.....

πλακωσε το παιδι στον ορο.... ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΥΓΡΑΣΙΑ.....για αυτο το καημενο ροχαλιζει....υγραντηρες υδρατμους και αλλα τα ξεχνας στην ΒΡΟΧΊΤΙΔΑ.....θερμοκρασια κανονική στο σπιτι συχνες πλυσεις με ορο με συρηγγα....δες τα παραπανω προσοχή μην μαζεψει πιον και κανει ωττιτιδα.....

μάσκα εισποες σου έδωσε ο γιατρος?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

μα, βγαζει πολυ μυξα και με τον ορο τις αμπουλες... δεν ειναι εκει το προβλημα (αν και θα δοκιμασω κι αυτο με τη συριγγα)

 

το προβλημα εινια,πως ξαναμπουκωνει μεσα σε 10 λεπτα.... και κραταει πολυ καιρο αυτη η ιστορια... τοσα φαρμακα παιρνουμε, ελεος... τες πα... 2η μερα αντιβιωσης σημερα, ελπιζω να στρωσει η κατασταση, ευχαριστω κοριτσια..

 

βρε φιστικι κανε αυτο που σου λεμε...με συρηγγα...δεν κάνει τιποτα η αμπουλα.....

οι μυξες ειναι διαφανεις ή άσπροκιτρινες?

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που επιμενω και δεν θελω να σε τρομάξω αλλά την κλαριπεν στην έδωσε για να προλάβει την βροχοπνευμονια και την ωτιτιδα......μην επαναπάυεσαι....η αντιβίωση δεν ξεμπουκωνει.....πίασε το παιδι στα πλάγια μεταξυ πλευρων και πλάτης και όταν πέρνει ανασα ακουγεται ενα χρ....αυτό λέγεται βροχοσπασμός....το ιδιο ακουγεται και μπροστα στο στηθος....

κανε συχνες πλυσεις με ορο...αν ειναι πυχτες οι μυξες σημαινει πιον.....άκουσε με τα περασα με την κάτια και περυσι επειδη κολλαγα συνεχεια έπαθα πιωδη ωτιτιδα και αιγμοριο και έπερνα αντιβιωση για 20 μερες....και δεν μου ειχε περάσει πέρασε 1,5 μήνας να συνέλθω....

αλλά επειδη η κάτια περυσι το πάθαινε συχνα αυτο μολις έβλεπα συναχι έκανα πλυσεις.....πάρε ενα μπουκαλι ορο με καπακι απο το φαρμακειο και συρηγγες συσκευη οτρισαλιν ή οποια άλλη θελεις και ρουφα....εγω με αυτη την συσκευη ειμαι ευχαριστημένη.....δεν αφηνει τιποτα πέρνω και ανταλακτικα και μετα την πλένω με καυτο νερο....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

fistikaki με σύρηγγα είναι το καλύτερο αποτέλεσμα. Βάλε το παιδί στο πλάι με ανασηκωμένο το κεφαλάκι ρίξε στο πάνω ρουθούνι μία σύρηγγα και θα δεις να τρέχει το νεράκι από το κάτω ρουθούνι. Αμέσως γύρισε το παιδί μπρούμυτα και χτυπησέ το στην πλατούλα να ξεκολλήσουν τα φλέμματα. Επανέλαβε και το άλλο ρουθούνι την ίδια διαδικασία. Αφησε το παιδί λίγο μπρούμυτα. Εγώ όταν έχει πολλά φλέμματα τον χτυπάω στην πλατούλα ρεύεται και μου τα βγάζει κατά το ρέψιμο. Το κάνω πρωί και βράδυ, όχι περισσότερες φορές γιατί φέρνει αντίθετα αποτελέσματα. και μετά με μια μπατονέτα παίρνω τις μυξούλες που αρχίζουν να κρεμονται και του καθαρίζω σιγά σιγά τα ρουθουνάκια

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!δε ειδα αν στο ειπε καμια κοπελα πιο πριν..........................................

................................................................................

ξαπλωσε το μωρο στο πλαι. εβαλε σε μια συριγγα (χωρις τη βελονα εννοητε) ορο για τη συναχη, κρατησε το μωρο ακινητο ειδικα το κεφαλι ναναι ακινητο και τελειως στο πλαι. και πατησε με τη συριγγα πολυ δυνατα τον ορο στο πανω ρουθουνι. εκεινη τη στιγμη βγηκε απο το αλλο οτι ειχε και δεν ειχε. ξεμπουκωσε με τη μια. το ιδιο εκανε και απο την αλλη πλευρα.................................................

 

Κορίτσια δυστυχώς εμείς με τον ορό

δεν τα έχουμε πάει και πολύ καλά!!

 

Αυτό έκανα κι εγώ πέρσι στη κόρη μου

για να αποφύγουμε την ωτίτιδα

 

της έβαζα με σύριγγα πολύ ορό με δύναμη

στο κάθε ρουθούνι

(με την διαφορά που την είχα καθισμένη στο καρεκλάκι της)

και δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έβγαινε απο το άλλο ρουθούνι.....

 

....και το αποτέλεσμα ήταν να μας κάνει το ίδιο ωτίτιδα! :-(

 

Ο γιατρός μας είπε οτι και ο πολύς ορός μπορεί να προκαλέσει ωτίτιδα! Μια σταγόνα έφτανε μας είπε

ίσα-ισα για να τα ρευστοποιούσε.......

 

Και φέτος που μπούκωσε πάλι

είπα η δικιά σου: "Δεν θα της βάλω ορό !!!!"

(προσπαθούσα να της τραβήξω τις μύξες με το ρουφηχτήρι)

 

Το αποτέλεσμα??.......

 

ΠΑΛΙ ΩΤΙΤΙΔΑ!!! :( :(

 

Αντε πάλι Augmentin!!!!!........

 

Και τώρα 3η εβδομάδα

έχει ακόμα αυτό το βρωμομπούκωμα !!!!

(όπως λέει και το fistikaki)

 

Αν βρείτε λύση πείτε μου κι εμένα!!....

 

Αφού με φωνάζει "μαμά" κι εμείς ακούμε "μπαμπά"! :roll:

Link to comment
Share on other sites

πωπω με φρικαρατε τωρα...

 

πηχτη μυξα εχει, και ακουω και χρρρρρρρρρ χρρρρρρρρ απο τα πνευμονια της... ομως λιγο καλυτερα σημερα, την ειδε και γιατρος και τη βρηκε λιγο καλυτερα...

 

θα κανω συριγγα, αλλα βρε παιδια, μηπως δε κανει και τοσο πολυς ορος??? τι να πω, φοβαμαι και για τ αυτια της, με τοση πιεση που βαζουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δυστυχώς εμείς με τον ορό

δεν τα έχουμε πάει και πολύ καλά!!

 

Αυτό έκανα κι εγώ πέρσι στη κόρη μου

για να αποφύγουμε την ωτίτιδα

 

της έβαζα με σύριγγα πολύ ορό με δύναμη

στο κάθε ρουθούνι

(με την διαφορά που την είχα καθισμένη στο καρεκλάκι της)

και δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έβγαινε απο το άλλο ρουθούνι.....

 

....και το αποτέλεσμα ήταν να μας κάνει το ίδιο ωτίτιδα! :-(

 

Ο γιατρός μας είπε οτι και ο πολύς ορός μπορεί να προκαλέσει ωτίτιδα! Μια σταγόνα έφτανε μας είπε

ίσα-ισα για να τα ρευστοποιούσε.......

 

Και φέτος που μπούκωσε πάλι

είπα η δικιά σου: "Δεν θα της βάλω ορό !!!!"

(προσπαθούσα να της τραβήξω τις μύξες με το ρουφηχτήρι)

 

Το αποτέλεσμα??.......

 

ΠΑΛΙ ΩΤΙΤΙΔΑ!!! :( :(

 

Αντε πάλι Augmentin!!!!!........

 

Και τώρα 3η εβδομάδα

έχει ακόμα αυτό το βρωμομπούκωμα !!!!

(όπως λέει και το fistikaki)

 

Αν βρείτε λύση πείτε μου κι εμένα!!....

 

Αφού με φωνάζει "μαμά" κι εμείς ακούμε "μπαμπά"! :roll:

 

Το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές : Ο κάθε γιατρός λέει τα ... δικά του.

 

Επειδή και μένα η μικρή παθαίνει τουλάχιστον μια φορά τον μήνα ωτίτιδα, πέρσυ επισκεφτήκαμε ωρλ για άλλο λόγο βέβαια. Ο οποίος να είναι καλά μου έκανε ολόκληρο μάθημα ιατρικής για την ωτίτιδα (μέση, οξεία, έσω - έξω κτλ.)

Για να μην μακρυγορώ θα σας εν όλιγης τι μου είπε

  • Σωστός τρόπος για να πλένουμε την μυτούλα με ορό είναι σε ημιξαπλωμένη θέση και μόνο όταν βάζουμε τον ορο στο ένα ρουθούνι και βγαίνει από το άλλο τότε λέμε καθαρίζουμε.
  • Όσο για τις συχνές ωτίτιδες οφείλεται στο γεγονός ότι το σωληνάκι που επικοινωνεί με την μύτη - κρεατάκια - αυτιά, στα παιδιά είναι "κοντό" και "ευθεία" ενώ στους ενήλικες ή στα μεγαλύτερα παιδάκια είναι "μακρύ" και "κάθετο". Αυτό μέχρι την ηλικία περίπου των 8 ετών.
  • Και τέλος σε κάθε ωτίτιδα, το γνωστό σε όλους υγρό στο αυτί κάνει από 1 έως 3 μήνες για να φύγει. Που σημαίνει αν στον μήνα επάνω το παιδί κάνει μυξούλες ή γενικότερα κρυώσει το ήδη υπάρχον υγρό στο αυτί αναπτύσει πολύ εύκολα πάλι μικρόβια και οργανισμούς που προκαλούν την περιβόητη ωτίτιδα.

Επίσης μου συνέστησε και ένα διαλύμα (μίξη δύο φαρμάκων) μόλις ξεκινήσει μύξες να το εφαρμόζουν για να αποφύγουμε την ωτίτιδα. Η παιδίατρος μου βέβαια είναι κάθετη, μου το επισήμανε ως ¨τούρμπο¨ αποσυμφορητικό και γενικά να το αποφεύγουμε. Και έτσι έρχομαι στην αρχική μου πρόταση. Ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του.......

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Το έχουμε ξαναπεί πολλές φορές : Ο κάθε γιατρός λέει τα ... δικά του.

 

Επειδή και μένα η μικρή παθαίνει τουλάχιστον μια φορά τον μήνα ωτίτιδα, πέρσυ επισκεφτήκαμε ωρλ για άλλο λόγο βέβαια. Ο οποίος να είναι καλά μου έκανε ολόκληρο μάθημα ιατρικής για την ωτίτιδα (μέση, οξεία, έσω - έξω κτλ.)

 

Για να μην μακρυγορώ θα σας εν όλιγης τι μου είπε

  • Σωστός τρόπος για να πλένουμε την μυτούλα με ορό είναι σε ημιξαπλωμένη θέση και μόνο όταν βάζουμε τον ορο στο ένα ρουθούνι και βγαίνει από το άλλο τότε λέμε καθαρίζουμε.
  • Όσο για τις συχνές ωτίτιδες οφείλεται στο γεγονός ότι το σωληνάκι που επικοινωνεί με την μύτη - κρεατάκια - αυτιά, στα παιδιά είναι "κοντό" και "ευθεία" ενώ στους ενήλικες ή στα μεγαλύτερα παιδάκια είναι "μακρύ" και "κάθετο". Αυτό μέχρι την ηλικία περίπου των 8 ετών.
  • Και τέλος σε κάθε ωτίτιδα, το γνωστό σε όλους υγρό στο αυτί κάνει από 1 έως 3 μήνες για να φύγει. Που σημαίνει αν στον μήνα επάνω το παιδί κάνει μυξούλες ή γενικότερα κρυώσει το ήδη υπάρχον υγρό στο αυτί αναπτύσει πολύ εύκολα πάλι μικρόβια και οργανισμούς που προκαλούν την περιβόητη ωτίτιδα.

Επίσης μου συνέστησε και ένα διαλύμα (μίξη δύο φαρμάκων) μόλις ξεκινήσει μύξες να το εφαρμόζουν για να αποφύγουμε την ωτίτιδα. Η παιδίατρος μου βέβαια είναι κάθετη, μου το επισήμανε ως ¨τούρμπο¨ αποσυμφορητικό και γενικά να το αποφεύγουμε. Και έτσι έρχομαι στην αρχική μου πρόταση. Ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του.......

 

αυτό ειναι αληθεια....αλλα ο ορος όπως και να χει αποσυμφωρει το μπουκωμα.....κάθε περιπτωση ειναι ειδικη....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

αυτό ειναι αληθεια....αλλα ο ορος όπως και να χει αποσυμφωρει το μπουκωμα.....κάθε περιπτωση ειναι ειδικη....

Σίγουρα. Εγώ είμαι πολύ υπερ του ορού και μάλιστα με σύριγγες 10άρες σε έκτακτες περιπτώσεις. Επίσης και η χρήση θαλασσινού νερού (3 φορές την ημέρα) είναι πολύ αποτελεσματική.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

πωπω με φρικαρατε τωρα...

 

πηχτη μυξα εχει, και ακουω και χρρρρρρρρρ χρρρρρρρρ απο τα πνευμονια της... ομως λιγο καλυτερα σημερα, την ειδε και γιατρος και τη βρηκε λιγο καλυτερα...

 

θα κανω συριγγα, αλλα βρε παιδια, μηπως δε κανει και τοσο πολυς ορος??? τι να πω, φοβαμαι και για τ αυτια της, με τοση πιεση που βαζουμε!

 

μου κάνει εντυπωση που δεν σου έδωσε εισπνοες....η κλαριπεν ειναι καλή αντιβιωση α....δεν θελει ψυγειο ελπιζω να στο είπε....φαντασου πόσο χαλια ειναι η μικρη.....για να δωσει κατευθειαν αντιβιωση....συνηθως την δινουν όταν έχει και πυρετο....

οπως σου ειπα καθολου υγρασια.....μην αφήσεις κανενα να ερθει σπιτι.....αλλαγη στα σεντονακια συχνά....αν κοιμάται στην κουνια κάτω απο το υπόστρωμα βάλε μια πετσετα διπλωμενη προσωπου για να ανασηκώσεις το προσκεφαλο.....και απο πάνω το μαξιλάρι οχι ευκαλυπτο οταν σπασει το μπουκωμα και η μυξα γινει διαφανης τοτε θα δεις βελτιωση όταν θα τρεχει ρωτα και τον γιατρο αν συμφωνει να βάλεις οτριβιν παιδικες σταγονες....

αν τρωει σουπίτσες....καλο θα της κάνουν....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...