Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μία χρήσιμη συμβουλή για τις εγκύους μας


Recommended Posts

Για τις κοπέλες που είναι έγκυες μια χρήσιμη συμβουλή.

 

Γενικά, κατά την περίοδο της εγκυμοσύνης και ειδικά τον τελευταίο μήνα να φοράτε πάντα ανοιχτόχρωμο εσώρουχο! Ξέρω πως ακούγεται λίγο περίεργο αλλά μπορεί να σας βοηθήσει να αποφύγετε δυσάρεστες εξελίξεις.

 

Σε μένα συνέβη το εξής:

Ήμουν στις μέρες μου (για την ακρίβεια ήμουν 1 μέρα πριν την ημέρα τοκετού που μου είχε δώσει ο γιατρός μου!!) και έτυχε (γιατί κανείς δεν με είχε συμβουλέψει) να φοράω ανοιχτόχρωμο εσώρουχο. Ξύπνησα λοιπόν κάποια στιγμή κατά τις 7 παρά το πρωί να πάω στην τουαλέτα (ω, ναι το γνωστό πρόβλημα της συχνοουρίας!!!) και διαπίστωσα με τρόμο πως στο εσώρουχό μου είχα λίγο αιματάκι και μάλιστα ξεραμένο άρα δηλαδή είχε συμβεί κάποιες ώρες πριν, την νύχτα…! Τηλεφώνησα στον γυναικολόγο μου και μου είπε πως είναι δείγμα επερχόμενου τοκετού και να ετοιμαστώ για το μαιευτήριο!!! Όπως και έγινε και μετά από λίγες ώρες έφερα στον κόσμο το αγγελούδι μου.

 

Σημειώνω πως δεν είχα ούτε πόνους (οι πόνοι άρχισαν πολλές ώρες μετά…!) ούτε καμία άλλη ενόχληση την νύχτα … οπότε με «έσωσε» το ανοιχτόχρωμο εσώρουχο γιατί σκέφτομαι πως εφόσον οι πόνοι μου άρχισαν 5-6 ώρες μετά υπήρχε πιθανότητα να πάω ίσα-ίσα στο μαιευτήριο γιατί δεν θα είχαμε καταλάβει τίποτα αν δεν έβλεπα το προειδοποιητικό αιματάκι. Έτσι είχα όλο τον χρόνο να ετοιμαστώ, να ειδοποιήσω τους δικούς μας και να πάω με την άνεσή μου στο μαιευτήριο να γίνουν όλα όσα προκαταρκτικά έπρεπε και να γεννήσω με την επίβλεψη του γιατρού μου.

 

Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Eιρήνη, έχεις δίκιο, αν κι εγώ δεν είχα τέτοιο σύμπτωμα πριν την γέννα.

Eμένα με έπιασαν σιγά-σιγά οι πόνοι κατά τις 8:00 το βράδυ, στις 10:30 είχαν γίνει αφόρρητοι και πήγα στο νοσοκομείο και στις 2:00μμ γέννησα! Oύτε τα νερά δε μου έσπασαν.

Παρόλ'αυτά, τις τελευταίες 2 βδομάδες, φορούσα συνέχεια μικρό σερβιετάκι για να μπορώ να ελέγχω και την ποσότητα υγρών που εκκρίνονταν απ΄τον κόλπο (και είχα πολλά τις τελευταίες μέρες), αλλά και να μπορώ να δω την οποιαδήποτε αλλαγή χρώματος των υγρών. Eίτε για μόλυνση είτε για αιμορραγία.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη έτσι ακριβώς έγινε και με μένα. Αλλά τον τελευταίο καιρό φορούσα ΠΑΝΤΑ σερβιετάκι. Οπότε φάνηκε το αιματάκι. (Με την διαφορά όμως μετά από λίγες ώρες μου σπάσαν και τα νερά.) :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα κάποιο άλλο σχετικό θέμα οπότε το γράφω εδώ.

Διάβαζα σήμερα για βότανα και μπαχαρικά και είδα κάποια που είναι καλό να αποφεύγονται στην εγκυμοσύνη και τα αναφέρω:

Ο άνηθος ως αφέψημα πρέπει να αποφεύγεται στην εγκυμοσύνη γιατί μπορεί να προκαλέσει αποβολή, το ίδιο και το δεντρολίβανο, το κάρδαμο, ο κρόκος.

Καλό θα ήταν, βέβαια, όπως και να χει να συμβουλευτείτε και κάποιον ειδικό.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης θα πρέπει το τελευταίο τρίμηνο να τρώτε λιπαρά ψάρια γιατί είναι πολύ καλή πηγή ω3-λιπαρών που είναι απαραίτητα για την ανάπτυξη του εγκεφάλου του μωρού και για την αποφυγή κάποιων συγγενών παθήσεων του μωρου όπως υποθυροειδισμού.

Όσο για το εσώρουχο συμφωνώ!Εγώ φορούσα σερβιετάκι σχεδόν καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου γιατί είχα υγρά.Αίμα δεν είχα,αλλά μου έσπασαν τα νερά στις 4 το πρωί!Φυσικά το σερβιετάκι δεν μου έκανε τίποτα και μέχρι να πάω στο νοσοκομείο άλλαξα 4 tena και εκεί άλλες 6-7 συν του ότι όταν με είδαν στην αρχή γέμισα 1 κουβά επιπλέον!Χαμός! :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ κι εγώ!!Κι εγώ δύο μέρες πρίν γεννήσω κάθε πρωί έβλεπα λίγο αιματάκι.Ο γιατρός μου έλεγε ότι είμαστε κοντά στο τοκετό απλά περιμένουμε να αρχίσουν οι πόνοι για να ξεκινήσουμε για το μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολόγος μου, μου είχε επισημάνει (σε άσχετη φάση προ-εγκυμοσύνης) πως καλό είναι να φοράω σερβιετάκι περιοριμένες ημέρες του μήνα για λόγους υγιεινής. Οπότε σκεφτόμουν πως καλό ήταν στην εγκυμοσύνη να το αποφύγω εντελώς, όπως και έκανα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όσο για το εσώρουχο συμφωνώ!Εγώ φορούσα σερβιετάκι σχεδόν καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου γιατί είχα υγρά.Αίμα δεν είχα,αλλά μου έσπασαν τα νερά στις 4 το πρωί!Φυσικά το σερβιετάκι δεν μου έκανε τίποτα και μέχρι να πάω στο νοσοκομείο άλλαξα 4 tena και εκεί άλλες 6-7 συν του ότι όταν με είδαν στην αρχή γέμισα 1 κουβά επιπλέον!Χαμός! :shock:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Στέλιος Ποταμος...Προσοχη! Επερχομενες επικινδυνες πλυμμηρες....ο σωζον εαυτον σωθητω!!!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Eπειτα απο πιεσεις που δεχτηκα απο την δχση,αφησα ελευθερη την αγελαδιτσα μουυυ να βοσκει στα λιβαδια.Οποιος χασαπης ενδιαφερθει ας επικοινωνησει πριβε μαζι μου για να κανονισουμε τα δεοντα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είχα πολλά υγρά από την αρχή της εγκυμοσύνης... κι όταν λέω αρχή εννοώ από τις πρώτες μέρες (πριν ακόμα μάθω ότι είμαι έγκυος)... Οταν ήμουν 3εβδομάδων έτυχε κ είχα κανονίσει να κάνω τεστ παπ κ είπα στον γιατρό για αυτά τα υγρά... αλλά δεν το σχολίασε....

Το σερβιετάκι είναι απαραίτητο......

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ευχαριστω κοριτσια για τις συμβουλες σας, το μονο που δεν μπορω να καταφερω ειναι να τρωω ψαρια, τα απεχθανομαι.

δεν μου αρεσαν ποτε και τωρα ενα παραπανω...

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και με τα λευκά εσώρουχα αλλά το πλέον απαραίτητο είναι το σερβιετάκι.

 

Κάτι άλλο ... χθές που ήμουν με τη γιατρό μου και μου έλεγε για το Πάσχα μου επισήμανε (γιατί παρεπιπτόντως μπαίνω στο μήνα μου σήμερα) πως τις γιορτές Χριστούγεννα και Πάσχα π.χ. έχουν πάρα πολλές γέννες γιατί γυναίκες που είναι σε τελική φάση εγκυμοσύνης ξεχνιούνται και τρώνε πολύ, όπως τρώνε πολλά λιπαρά (αρνί) με αποτέλεσμα να ξεκινάνε τον τοκετό.

Μου είπε πως τα λιπαρά όπως και τα αυγά μπορούν να ξεκινήσουν τον τοκετό.

Προσοχή λοιπόν! :wink:

 

εννοείται πως μιλάμε για τελευταίο στάδιο εγκυμοσύνης έτσι? μην πανικοβάλλεστε :):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Λιγες συμβουλες και απο μενα για τις εγκυουλες μας :D

Απολαυστε οσο περισσοτερο μπορειτε αυτη την υπεροχη περιοδο της ζωης σας!!!!!!Μετα απο χρονια θα σας μεινει μια γλυκεια νοσταλγια.....

Κοιμηθειτε καλα!!!!!εχει ξενυχτι μετα :lol:

Απολαυστε καθε στιγμη της γεννας!!!!!Κρατηστε τα ματια σας για λιγο ανοιχτα αναμεσα στους πονους δειτε γυρω σας,κοιταξτε τον αντρα σας,αν ειναι κοντα σας,εχει το πιο ζεστο και γεματο θαυμασμο βλεμμα που εχετε δει ποτε!!!!

Ανοιξτε τα ματια οταν ερθει το μωρο στον κοσμο,πεστε στον γιατρο να σας το δωσει αμεσως αγκαλια,θα με θυμηθειτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετα την γεννα,οταν ολα θα εχουν παει καλα,χαλαρωστε και αφηστε να σας περιποιηθουν λιγο παραπανω.Μην κανετε τις ηρωιδες.Σας αξιζει λιγη περιποιηση απο τον αντρα την μαια την μαμα σας!!!!

εσεις παρτε το μωρο σας αγκαλια και χαμογελαστε!!!!!!!

Ειναι ενα θαυμα!Μια γιορτη!!

Link to comment
Share on other sites

Λιγες συμβουλες και απο μενα για τις εγκυουλες μας :D

Απολαυστε οσο περισσοτερο μπορειτε αυτη την υπεροχη περιοδο της ζωης σας!!!!!!Μετα απο χρονια θα σας μεινει μια γλυκεια νοσταλγια.....

Κοιμηθειτε καλα!!!!!εχει ξενυχτι μετα :lol:

Απολαυστε καθε στιγμη της γεννας!!!!!Κρατηστε τα ματια σας για λιγο ανοιχτα αναμεσα στους πονους δειτε γυρω σας,κοιταξτε τον αντρα σας,αν ειναι κοντα σας,εχει το πιο ζεστο και γεματο θαυμασμο βλεμμα που εχετε δει ποτε!!!!

Ανοιξτε τα ματια οταν ερθει το μωρο στον κοσμο,πεστε στον γιατρο να σας το δωσει αμεσως αγκαλια,θα με θυμηθειτε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μετα την γεννα,οταν ολα θα εχουν παει καλα,χαλαρωστε και αφηστε να σας περιποιηθουν λιγο παραπανω.Μην κανετε τις ηρωιδες.Σας αξιζει λιγη περιποιηση απο τον αντρα την μαια την μαμα σας!!!!

εσεις παρτε το μωρο σας αγκαλια και χαμογελαστε!!!!!!!

Ειναι ενα θαυμα!Μια γιορτη!!

 

Τα περιγράφεις όλα πραγματικά τέλεια! Μου άρεσαν τόσο πολύ αυτά που γράφεις που πραγματικά πιστεύω οτι όταν έρθει εκείνη η ώρα θα τα θυμηθώ ένα προς ένα με τη σειρά που τα είπες, ακριβώς γιατί εκφράζουν όσα ακριβώς νιώθω γιατη στιγμή της γέννας έστω και αν δεν το έχω βιώσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

εγώ πάλι εχω υγρά απο την αρχή της εγκυμοσύνης. τώρα μπαίνω στον 7ο και με εχεια πιάσει λίγο το άχγος αν θα το καταλάβω όταν έρθει η ώρα του τοκετού. Ειναι το μόνο που με αχγωνει.

:roll:

Νινετα τα γραφεις πραγματικά υπέροχα.

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς, σίγουρα θα το καταλάβεις όταν φτάσει εκείνη η ώρα. και εγώ είχα αυτό το άγχος αλλά όταν σπάσανε τα νερά μετά δεν σταματούσανε με τίποτα. Με πετσέτες έφτασα στο μαιευτήριο...Όσο για το σερβιετάκι, επειδή προσωπικά φοράω καθημερινά, τότε η γιατρός μου με είχε συμβουλέψει να φοράω όσο το δυνατόν λιγότερο για να αποφύγω τυχόν προβλήματα ουρολοίμωξης κλπ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είναι σίγουρο ότι θα το καταλάβεις όταν έρθει εκείνη η ώρα.

Αν σου σπάσουν τα νερά και είσαι σε όρθια στάση, σκέψου ότι θα τρέξουν υγρά περίπου 2 λίτρων, δηλαδή μιλάμε για ποσότητα.

Αν πάλι είσαι ξαπλωμένη, το κρεβάτι σου θα γίνει εντελώς μούσκεμα, σαν να τα έχεις κάνει πάνω σου(συγνώμη που γίνομαι τόσο περγραφική αλλά μιλάω εκ πείρας!!!).

Όσο για τους πόνους όταν σε πιάσουν θα μοιάζουν με πόνους περιόδου αλλά θα έρχονται αρχικά σε άτακτα και μετά σε τακτικά διαστήματα, γι΄αυτό θα πρέπει να τους χρονομετράς και εννοείται ότι σε κάθε περίπτωση και ότι ώρα και να είναι θα τηλεφωνήσεις στο γιατρό σου.

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

και μόνο τα αυξημένα κολπικά υγρά που έχεις εκείνη την περίοδο το σερβιετάκι είναι αν μη τι άλλο απαραίτητο!

 

Ακριβως! και εγω ετσι την εβγαζα την μερα... πιο συγκεκριμενα μπορει να ηθελα 3-4 αλλαγες οπωσδηποτε!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...