Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λογοθεραπείες και ταμείο Δημοσίου


Recommended Posts

Καλησπέρα! Ειμαι λογοθεραπεύτρια και πρόσφατα έγραψαν στο Αττικό Νοσοκομείο σε μια πελάτισσα μου με ταμείο δημοσίου 20 συνεδρίες λογοθεραπείας (και πλήθος άλλων θεραπειών) για τον γιο της, ο οποίος αντιμετωπίζει μαθησιακές δυσκολίες. Αν κάποιος γνωρίζει παρακαλώ ας μου πει πόσα χρήματα δικαιούται να πάρει από το ταμείο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


θα σου πω αυτα που ξερω απο τη δικη μας περιπτωση (διασπαση προσοχης) με καθε επιφυλαξη γιατι τα πραγματα στο ταμειο του δημοσιου ειναι ρευστα τωρα και αλλαζουν πολλα απο μερα σε μερα!λοιπον αν το παιδακι εχει διαγνωση μονο μαθησιακες δυσκολιες και οχι κατι σοβαροτερο π,χ αυτισμος,θα δηκαιολογησουν μονο τις 20 λογοθεραπειες και 8 ατομικες ψυχοθεραπειες ό,τι και αν τους εγραψαν απο το αττικο!πρωτα βεβαια πρεπει να πανε στα κεντρικα του οπαδ -ή οπου ανηκουν τελοσπαντων- με το χαρτι του αττικου και να περασουν απο επιτροπη οπου μετα απο κανενα μηνα θα τους δοθει η εγκριση απο το δημοσιο να κανουν ο,τι κανουν! νωριτερα αν κανετε κατι δε θα παρουν τα χρηματα τους πισω!τις 20 λογοθεραπειες το δημοσιο τις υπολογιζει με 315 ευρω και τις 8 ψυχοθεραπειες με 135, 450 συνολο απο τα οποια το 25% ειναι η συμμετοχη του γονεα και δεν επιστρεφετε,ετσι γυρω στα330 ευρω θα παιρνει πισω μετα απο 2-3 μηνες!δηλαδη εσυ θα υπολογισεις οσες λογοθεραπειες αναλογουν στα 450 ευρω ή στα 315 αν εισαι ανεξαρτητη λογοθεραπευτρια και οχι κεντρο που μπορεις αν δικαιολογησεις και τις ψυχοθεραπειες,θα τις κανετε και μετα θα κοψεις αποδειξη για το ποσο 315-20 λογοθεραπειες!ελπιζω να σε κατατοπισα καπως,για τα υπολοιπα στον οπαδ αυτοπροσωπως γιατι τηλεφωνα δεν πολυσηκωνουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Δηλαδή το Δημόσιο επιστρέφει περίπου 15, 5 ευρω για την κάθε λογοθεραπεία;;;; Καταλαβαίνω καλά; Τόσο λίγα;;;;; Και το παιδί χρειάζεται παραπάνω απο 20 μπορεί ο γονιός να πάει πάλι να του γράψουν κ' άλλες;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Σας παρακαλω βρε κοριτσια..το παιδι ειναι στο ταμειο δημοσιου και θελω να γινει διαγνωση αν οντως εχει διασπαση προσοχης και προβληματα μ ετον λογο..στο τεβε που πηγε μια φιλη το εξετασαν το παιδι πολλες ειδικοτητες και βρηκαν ακρη..

με το ταμειο δημοσιου που παω ξερει καμμια κοπελα?

θεσσαλονικη ειμαι γρρρρρ...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω για ταμειο δημοσιου τι ισχυει

 

μια συμβουλη θα σου δωσω: επειδη καποιοι τα εχουν κανει μοδα αυτα τα αναπτυξιακα προβληματα, φροντισε να πας σε γιατρο και οχι σε λογοθεραπευτη απευθειας. να πας σε αναπτυξιολογο, να κρινει αν υπαρχει θεμα και μετα να σε κατευθυνει αυτος για το τι πρεπει να κανετε

Ερασιτέχνες έχτισαν την Κιβωτό. Επαγγελματίες έχτισαν τον Τιτανικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο λογοθεραπευ΄της ΔΕΝ κάνει διάγνωση (ή δεν πρέπει να κάνει). Κάνει μπονο παρέμβαση-θεραπεία.

Διάγνωση γίνεται σε ΚΕΔΔΥ ή σε Ιατροπαιδαγωγικά Κέντρα δημόσιων νοσοκομείων

Στα ΚΕΔΔΥ είναι για παιδιά από 4 ετών και βλέπει το παιδί παιδαγωγός, ψυχολόγος και (αν υπάρχει) παιδοψυχίατρος.

Στα Ιατροπαιδαγωγικά νομίζω είναι οι ίδιες ειδικότητες.

Τα ΚΕΔΔΥ είναι δωρεάν, και υποθέτω και τα Ιατροπαιδαγωγικά (αλλά δεν γνωρίζω 100%)

Αυτοί θα σου δώσουν υπέυθυνη διάγνωση και στη γνωμάτευση τους θα προτείνεται και παρέμβαση από άλλους (αν χρειάζεται) αλλά και (αν πας σε ΚΕΔΔΥ) θα δωθεί και Εξατομικευμένο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα με στόχους και δραστηριότητες για το συγκεκριμένο παιδί

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεν ξέρω αν έχεις βρει απαντήσεις, αλλά επειδή τα έχω πολύ πρόσφατα, ισχύουν τα εξής (βέβαια εμείς πήγαμε για διαταραχές λόγου, αλλά πρέπει να ισχύουν τα ίδια για οποιοδήποτε λόγο) :

- Πήγαμε στο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο Νεας Σμυρνης (υπάρχουν κι αλλού). Στην αρχή μπήκαμε μέσα οι γονείς και μας κάνανε διάφορες ερωτήσεις. Μετά μπήκε μόνο του το παιδί. Στη συνέχεια μας ενημέρωσαν ότι θα μας εγκρίνουν 8 μήνες με 20 συνεδρίες το μήνα και πήραμε τη βεβαίωση μετά από μία εβδομάδα.

- Με τη βεβαίωση πήγα στην ΥΠΑΔ που ανήκω (Νότιας Αθήνας, κάθε μέρα εκτός Τρίτης 11-13) και έκανα αίτηση για έγκριση λογοθεραπείας. Χρειάζεται μία φωτοτυπία από τη βεβαίωση που σου δίνουν στο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο. Εκεί μου έδωσαν συγκεκριμένη ημερομηνία για να περάσω μαζί με την κόρη μου από την Αβάθμια επιτροπή (γίνεται κάθε Τρίτη).

- Την ημέρα της εξέτασης από την Αβάθμια, πήγα μαζί με την κόρη μου και περιμέναμε να μας φωνάξουν (φωνάζουν αλφαβητικά). Μπήκαμε μέσα, δεν ρώτησαν τίποτα την μικρή (απορώ γιατί έπρεπε να την έχω μαζί μου) και μου είπαν να περάσω σε 10 μέρες (μου έδωσαν συγκεκριμένη ημερομηνία) για να πάρω την απόφαση.

- Πήρα την απόφαση και πήγα να την καταθέσω στο ταμείο. Χρειάζεται φωτοτυπία της απόφασης της Αβαθμιας, φωτοτυπία της βεβαίωσης του Ιατροπαιδαγωγικού κέντρου, τις αποδείξεις του λογοθεραπευτή και συνταγή παιδοψυχολόγου του δημοσίου (πήγαμε με τη βεβαίωση και τις αποδείξεις στο Ιατροπαιδαγωγικο κέντρο και μας έγραψε εκεί ένας γιατρός στο βιβλιάριο).

Μετά από αυτά κάνεις την κατάθεση και σε 6 μήνες παίρνεις τα λεφτά (αν δεν τα δω δεν το πιστεύω).

Όταν πάς για την κατάθεση των δικαιολογητικών, να έχεις μαζί σου το IBAN του λογαριασμού σου, γιατί πλέον οι καταθέσεις των χρημάτων μπαίνουν σε τραπεζικό λογαριασμό.

 

Αυτά. Ελπίζω να μην έχω ξεχάσει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ταλαιπωρήθηκα αρκετά μέχρι να μάθω τι ακριβώς πρέπει να κάνω, λέω να ανοίξουμε ένα θέμα για την διαδικασία που χρειάζεται να κάνει κάποιος ανάλογα με το ταμείο που ανήκει. Εγώ ανήκω στο ταμείο του δημοσίου, οπότε γράφω γι΄αυτό. Αν κάποιος έχει εμπειρία από άλλα ταμεία, ας γράψει μήπως και γλιτώσουμε λίγη ταλαιπωρία

 

Δημόσιο (ΟΠΑΔ):

 

- Κλείνεις ραντεβού σε κάποιο ιατροπαιδαγωγικο κέντρο και μετά από εξέταση σου δίνουν βεβαίωση με το χρονικό διάστημα και των αριθμό των συνεδριών που μπορείς να κάνεις ανά μήνα.

- Με τη βεβαίωση και μια φωτοτυπία της, πηγαίνεις στην ΥΠΑΔ που ανήκεις και κλείνεις ραντεβού για Αβάθμια επιτροπή.

- Πηγαίνεις στην Αβάθμια με το παιδί και σε ενημερώνουν για το πότε θα πάρεις την απάντηση για το αν εγκρίθηκαν ή όχι οι λογοθεραπείες.

- Παίρνεις την έγκριση της Αβάθμιας από την ΥΠΑΔ που ανήκεις.

- Με τις αποδείξεις που έχεις από τον λογοθεραπευτή, πηγαίνες σε παιδοψυχολόγο του δημοσίου (συνήθως έχει στο Ιατροπαιδαγωγικό κέντρο) και σου γράφει στο βιβλιάριο τις λογοθεραπείες που έκανε το παιδί (μπορείς να πας και περισσότερες από μία αποδείξεις για να μην πηγαίνεις κάθε μήνα).

- Πηγαίνεις στο ταμείο σου και κάνεις αίτηση για αποζημείωση λογοθεραπείας, δίνοντας τα παρακάτω δικαιολογητικά: φωτοτυπία βεβαίωσης από το Ιατροπαιδαγωγικό κέντρο, φωτοτυπία βεβαίωσης από την Αβάθμια επιτροπή, τις αποδείξεις του λογοθεραπευτή και το απόκομμα από το βιβλιάριο που σου έγραψε ο παιδοψυχολόγος. Χρειάζεται να έχεις και το ΙΒΑΝ του λογαριασμού σου, γιατί ο ΟΠΑΔ πλέον βάζει τα λεφτά σε τραπεζικό λογαριασμό (εκτός Ταχυδρομικού ταμιευτηρίου).

Σε 6 μήνες παίρνεις τα λεφτά. Δεν ξέρω ακριβώς το ποσοστό, αλλά νομίζω ότι είναι το 75% των χρημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Τα 315 ευρώ που αναφέρει το πιγκουινάκι αναλύονται σε 30 ? την πρώτη συνεδρία συν 15 ? για κάθε μία από τις υπόλοιπες. Δηλαδή αν κάποιος έχει γνωμάτευση για 12 συνεδρίες θα του εγκριθούν 30 + 11x15 = 195 ? από τα οποία θα πάρει πίσω το 75% δηλαδή 146,25 ?.

Τα ίδια ακριβώς ισχύουν και για τις ψυχοθεραπείες. Για τις εργοθεραπείες τα ποσά είναι μικρότερα γι' αυτό και εγκρίνουν περισσότερες μηνιαίως. Εκεί η πρώτη είναι 9 ? ενώ οι υπόλοιπες είναι από 6 ? η κάθε μία. Δηλαδή αν κάποιος έχει γνωμάτευση για 20 συνεδρίες θα του εγκριθούν 9 + 19x6 = 123 ? από τα οποία θα πάρει πίσω το 75% δηλαδή 92,25 ?.

Επιπλέον για κάθε αίτηση στον ΟΠΑΔ με τα αντίστοιχα παραστατικά και τις αποδείξεις , για να σου βάλουν τα χρήματα στην τράπεζα σου παρακρατούν 3 ? κερατιάτικα. Φυσικά τα χρήματα αυτά τα παίρνεις έπειτα από οκτώ έως δέκα μήνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
Επειδή ταλαιπωρήθηκα αρκετά μέχρι να μάθω τι ακριβώς πρέπει να κάνω, λέω να ανοίξουμε ένα θέμα για την διαδικασία που χρειάζεται να κάνει κάποιος ανάλογα με το ταμείο που ανήκει. Εγώ ανήκω στο ταμείο του δημοσίου, οπότε γράφω γι΄αυτό. Αν κάποιος έχει εμπειρία από άλλα ταμεία, ας γράψει μήπως και γλιτώσουμε λίγη ταλαιπωρία

 

Δημόσιο (ΟΠΑΔ):

 

- Κλείνεις ραντεβού σε κάποιο ιατροπαιδαγωγικο κέντρο και μετά από εξέταση σου δίνουν βεβαίωση με το χρονικό διάστημα και των αριθμό των συνεδριών που μπορείς να κάνεις ανά μήνα.

- Με τη βεβαίωση και μια φωτοτυπία της, πηγαίνεις στην ΥΠΑΔ που ανήκεις και κλείνεις ραντεβού για Αβάθμια επιτροπή.

- Πηγαίνεις στην Αβάθμια με το παιδί και σε ενημερώνουν για το πότε θα πάρεις την απάντηση για το αν εγκρίθηκαν ή όχι οι λογοθεραπείες.

- Παίρνεις την έγκριση της Αβάθμιας από την ΥΠΑΔ που ανήκεις.

- Με τις αποδείξεις που έχεις από τον λογοθεραπευτή, πηγαίνες σε παιδοψυχολόγο του δημοσίου (συνήθως έχει στο Ιατροπαιδαγωγικό κέντρο) και σου γράφει στο βιβλιάριο τις λογοθεραπείες που έκανε το παιδί (μπορείς να πας και περισσότερες από μία αποδείξεις για να μην πηγαίνεις κάθε μήνα).

- Πηγαίνεις στο ταμείο σου και κάνεις αίτηση για αποζημείωση λογοθεραπείας, δίνοντας τα παρακάτω δικαιολογητικά: φωτοτυπία βεβαίωσης από το Ιατροπαιδαγωγικό κέντρο, φωτοτυπία βεβαίωσης από την Αβάθμια επιτροπή, τις αποδείξεις του λογοθεραπευτή και το απόκομμα από το βιβλιάριο που σου έγραψε ο παιδοψυχολόγος. Χρειάζεται να έχεις και το ΙΒΑΝ του λογαριασμού σου, γιατί ο ΟΠΑΔ πλέον βάζει τα λεφτά σε τραπεζικό λογαριασμό (εκτός Ταχυδρομικού ταμιευτηρίου).

Σε 6 μήνες παίρνεις τα λεφτά. Δεν ξέρω ακριβώς το ποσοστό, αλλά νομίζω ότι είναι το 75% των χρημάτων.

 

Καλησπερα

τωρα με το νεο συστημα ισχυει το ιδιο????

ευχαριστω πολυ

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπον εχουμε εξελιξεις

Πηρα την εγκριση απο το ιατροπαιδαγωγικο κεντρο...πηγα στον υπαδ και μου ειπαν οτι καταργηθηκε η επιτροπη,να παμε σε εναν γιατρο να τις γραψει στο βιβλιαριο και μετα με τη βεβαιωση με το χαρτι του γιατρου,τις αποδειξεις και IBAN λογαριασμου να παμε στον οπαδ...σε ποσο καιρο λετε να βαλουν τα χρηματα???6 μηνες???οπως διαβασα πιο πανω???

και σε ποιο γιατρο του εοππυ πρεπει ναπαω???παιδοψυχολογο????

αααα και κατι ακομη...οταν πηγα στο παιδι στο ιατροπαιδαγωγικο,μου εγραψαν 20 λογο8εραπειες το μηνα...αλλα εγω του κανω και ειδικη διαπαιδαγωγηση...και δεν το ειπα..οποτε θα πρεπει να μου δωσουν και γι αυτο νεα εγκριση???γιατι στις αποδειξεις τις λογοθεραπευτριας γραφει λογοθεραπεια και ειδικη διαπαιδαγωγηση

Ευχαριστω πολυ

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εχω μια νεα απορια

Πηρα σε γιατρο παιδοψυχιατρο του εοπυυ και μου ειπε οτι πρεπει να απευ8υνθω σε νοσοκομειο που εχει παιδοψυχιατρικη μοναδα και να μου τα γραψει ο γιατρος εκει...

1.Παιρνω στο 1535 να κλεισω ραντεβου ακολουθω τα ηχογραφημενα μηνυματα και ακρη δεν βγαζω....ενω ξερω οτι υπαρχει η αναλογη κλινικη δεν μου κλεινει ραντεβου και μου το κλεινει...τι πρεπει να κανω??

Εσεις σε ποιο νοσοκομειο κλεισατε ραντεβου????

Θα περιμενω με αγωνια τα μην σας

iQSqp3.png

qajOp2.png

MACEDONIA IS GREEK AND ONLY GREEK

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...
Εχω μια νεα απορια

Πηρα σε γιατρο παιδοψυχιατρο του εοπυυ και μου ειπε οτι πρεπει να απευ8υνθω σε νοσοκομειο που εχει παιδοψυχιατρικη μοναδα και να μου τα γραψει ο γιατρος εκει...

1.Παιρνω στο 1535 να κλεισω ραντεβου ακολουθω τα ηχογραφημενα μηνυματα και ακρη δεν βγαζω....ενω ξερω οτι υπαρχει η αναλογη κλινικη δεν μου κλεινει ραντεβου και μου το κλεινει...τι πρεπει να κανω??

Εσεις σε ποιο νοσοκομειο κλεισατε ραντεβου????

Θα περιμενω με αγωνια τα μην σας

 

Λίγο αργά είδα το μήνυμά σου. Σε αυτή την περίπτωση καλύτερα πάρε απευθείας στο τηλεφωνικό κέντρο του νοσοκομείου για να μπορέσεις να συνεννοηθείς.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το θέμα κ ενημερώθηκα για ολ'αυτά που δε τα ήξερα. Ο γιος μου, σχεδόν 6 ετών τώρα, είναι ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ. Επειδή δε μιλούσε καθαρά, τον ξεκίνησα απ'τον περασμένο Σεπτέμβρη λογοθεραπείες, 1 μάθημα την εβδομάδα κ πλήρωνα 40 ευρώ το μήνα. Ομολογώ ότι θα ήθελα να του κάνω εντατικότερα μαθήματα αλλά τα χρήματα ήταν πολλά κ δεν...Τα μαθήματα τα έκανε στον σύλλογο ΑΜΕΑ της πόλης μου που απασχολεί λογοθεραπευτή. Τα μαθήματα τέλειωσαν Ιούνη κ θ'αρχίσουν ξανά απο Σεπτέμβρη. Δεν ήξερα οτι μπορώ να τα δικαιολογήσω κ να πάρω λεφτά πίσω απ'την ασφάλεια κ δε το έψαξα, τώρα βλέπω πως ναι. Τις αποδείξεις μέχρι τώρα τις έχω αλλά θέλω να του κάνω κ άλλα μαθήματα, ίσως σε κάποιον ιδιώτη..; Δεν ξέρω πόσο χρεώνουν βέβαια. Ωστόσο, Θα μπορέσω να πάρω χρήματα πίσω για τα μέχρι τώρα μαθήματα, αν πάρω τώρα τη γνωμάτευση; :confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα το θέμα κ ενημερώθηκα για ολ'αυτά που δε τα ήξερα. Ο γιος μου, σχεδόν 6 ετών τώρα, είναι ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ. Επειδή δε μιλούσε καθαρά, τον ξεκίνησα απ'τον περασμένο Σεπτέμβρη λογοθεραπείες, 1 μάθημα την εβδομάδα κ πλήρωνα 40 ευρώ το μήνα. Ομολογώ ότι θα ήθελα να του κάνω εντατικότερα μαθήματα αλλά τα χρήματα ήταν πολλά κ δεν...Τα μαθήματα τα έκανε στον σύλλογο ΑΜΕΑ της πόλης μου που απασχολεί λογοθεραπευτή. Τα μαθήματα τέλειωσαν Ιούνη κ θ'αρχίσουν ξανά απο Σεπτέμβρη. Δεν ήξερα οτι μπορώ να τα δικαιολογήσω κ να πάρω λεφτά πίσω απ'την ασφάλεια κ δε το έψαξα, τώρα βλέπω πως ναι. Τις αποδείξεις μέχρι τώρα τις έχω αλλά θέλω να του κάνω κ άλλα μαθήματα, ίσως σε κάποιον ιδιώτη..; Δεν ξέρω πόσο χρεώνουν βέβαια. Ωστόσο, Θα μπορέσω να πάρω χρήματα πίσω για τα μέχρι τώρα μαθήματα, αν πάρω τώρα τη γνωμάτευση; :confused::confused::confused:

 

Συγγνώμη, για 4 μαθήματα το μήνα πλήρωνες μόνο 40 ευρώ αν κατάλαβα καλά? Δηλαδή 10 ευρώ το μάθημα? Λίγα δεν είναι ή κάνω λάθος?

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις χρήματα αναδρομικά, αλλά καλύτερα ρώτα απευθείας στο ταμείο σου.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, για 4 μαθήματα το μήνα πλήρωνες μόνο 40 ευρώ αν κατάλαβα καλά? Δηλαδή 10 ευρώ το μάθημα? Λίγα δεν είναι ή κάνω λάθος?

 

Δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις χρήματα αναδρομικά, αλλά καλύτερα ρώτα απευθείας στο ταμείο σου.

Ναι, καλά κατάλαβες :) Επειδή είναι στο σύλλογο ΑΜΕΑ, οι εξωτερικοί σίγουρα είναι πιο ακριβοί (δε ξέρω πόσο), γι'αυτό πήγα εκεί. Ωστόσο τώρα τα μαθήματα σταμάτησαν αλλά επειδή θέλω να τα συνεχίσω, αν μπορώ να πάρω τα χρήματα απ'τα επόμενα θα πάω σε ιδιώτη. Το θέμα είναι οτι τα κοντινά νοσοκομεία δεν έχουν τίποτα σε ψυχολόγους κτλ για να πάρω γνωμάτευση κ πάλι θα γυρεύω 100χλμ μακριά...:-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...