Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αγκυλωτικη σπονδυλοαρθρτιδα


Recommended Posts

Αγκυλωτικη σπονδυλαρθριτιδα

 

Καλημερα σε ολους κ ολες. Οποιος γνωριζει κατι για αυτη την ασθενεια, θα σας παρακαλουσα να το μοιραστει μαζι μου! Επισης, εχει καποιος εμπειρια απο την ζωη ανθρωπου με αυτη την ασθενεια;; Οτιδηποτε γνωριζετε θα μου ηταν ιδιαιτερως χρησιμο... Σας ευχαριστω!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω εμπειρία ώστε να σε βοηθήσω, αλλά πριν από περίπου 1-1,5 μήνα είχε ένα εκπληκτικό ντοκιμαντέρ το σκάι για αυτή την ασθένεια, όπου ήταν και η πρώτη φορά που άκουσα για αυτήν.

Είχα κολλήσει στην τηλεόραση και το έβλεπα, για έναν λόγο παραπάνω, αφορούσε άμεσα παιδιά.

Υπάρχει μήπως περίπτωση να το επαναλάβει ο σταθμός? Θέλεις να τους κάνεις τηλέφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Επισης, αν ξερετε να μου συστησετε κανενα καλο ρευματολογο στην Αθηνα, θα ηταν ιδιαιτερα βοηθητικο!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω εμπειρία ώστε να σε βοηθήσω, αλλά πριν από περίπου 1-1,5 μήνα είχε ένα εκπληκτικό ντοκιμαντέρ το σκάι για αυτή την ασθένεια, όπου ήταν και η πρώτη φορά που άκουσα για αυτήν.

Είχα κολλήσει στην τηλεόραση και το έβλεπα, για έναν λόγο παραπάνω, αφορούσε άμεσα παιδιά.

Υπάρχει μήπως περίπτωση να το επαναλάβει ο σταθμός? Θέλεις να τους κάνεις τηλέφωνο?

 

σ΄ευχαριστω πολυ! θα το κοιταξω!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν έχω εμπειρία ώστε να σε βοηθήσω, αλλά πριν από περίπου 1-1,5 μήνα είχε ένα εκπληκτικό ντοκιμαντέρ το σκάι για αυτή την ασθένεια, όπου ήταν και η πρώτη φορά που άκουσα για αυτήν.

Είχα κολλήσει στην τηλεόραση και το έβλεπα, για έναν λόγο παραπάνω, αφορούσε άμεσα παιδιά.

Υπάρχει μήπως περίπτωση να το επαναλάβει ο σταθμός? Θέλεις να τους κάνεις τηλέφωνο?

 

θυμασαι ή θα μπορουσες να μου πεις τι περιπου ελεγε για την εξελιξη της ασθενειας κ κατα ποσο θεωρειται σοβαρη;

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επισης, αν ξερετε να μου συστησετε κανενα καλο ρευματολογο στην Αθηνα, θα ηταν ιδιαιτερα βοηθητικο!

 

Είχα νοσηλευτεί για ένα μήνα περίπου στο Ασκληπιείο της Βούλας στη ρευματολογική κλινική.Είχε πολύ καλό τμήμα,και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.Βέβαια αυτό ήταν πριν 13 χρόνια.Με είχαν στείλει εκεί απο τον Ερυθρό Σταυρό.Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη απο την ομάδα των ιατρών που με παρακολουθούσαν εκεί.Ο διευθυντής ρευματολογικής κλινικής λέγεται Βεζύρογλου αλλά δεν ξέρω αν είναι εκεί ακόμη.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Είχα νοσηλευτεί για ένα μήνα περίπου στο Ασκληπιείο της Βούλας στη ρευματολογική κλινική.Είχε πολύ καλό τμήμα,και έμεινα πολύ ευχαριστημένη.Βέβαια αυτό ήταν πριν 13 χρόνια.Με είχαν στείλει εκεί απο τον Ερυθρό Σταυρό.Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη απο την ομάδα των ιατρών που με παρακολουθούσαν εκεί.Ο διευθυντής ρευματολογικής κλινικής λέγεται Βεζύρογλου αλλά δεν ξέρω αν είναι εκεί ακόμη.

 

στο Ασκληπειο νοσηλευεται κ ο αδερφος μου, αλλα δεν ξερω πως λεγεται ο διευθυντης της κλινικης που ειναι. Σε ευχαριστω παντως!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολυ καλη ρευματολογικη κλινικη παντως.Αν το ποστ αφορα τον αδερφο σου,μην ανυσηχεις καθολου.Όλα θα πάνε καλά!!!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Εχει πολυ καλη ρευματολογικη κλινικη παντως.Αν το ποστ αφορα τον αδερφο σου,μην ανυσηχεις καθολου.Όλα θα πάνε καλά!!!!!!!

 

σ' ευχαριστω! μακαρι να πανε ολα καλα, γιατι ειναι 23 χρονων κ ειναι κριμα...

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σ' ευχαριστω! μακαρι να πανε ολα καλα, γιατι ειναι 23 χρονων κ ειναι κριμα...

Φυσικα και ειναι κριμα.Αλλα θα σου πω κατι.Εγω ημουνα 15 και απ την αρθριτιδα εμεινα σε αναπηρικο καροτσακι για 15 μερες,μετα επανηλθα κανονικα.Ευχομαι οτι καλυτερο!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

mariadaki...τωρα το ειδα το θεμα σου...τι εγινε ρε κοριτσι μου;;

 

Ελενακι μου θα δειξει. Μας εδωσαν την διαγνωση κ ψαχνουμε να δουμε τι μπορουμε να κανουμε κ τι ακριβως ειναι αυτο!

 

Εσυ ολα καλα;;

 

Φυσικα και ειναι κριμα.Αλλα θα σου πω κατι.Εγω ημουνα 15 και απ την αρθριτιδα εμεινα σε αναπηρικο καροτσακι για 15 μερες,μετα επανηλθα κανονικα.Ευχομαι οτι καλυτερο!!!!

 

:shock::shock::shock::shock: Φανταζομαι πως θα ενιωθες... Δοξα τω Θεο που εισαι τωρα καλα κ να μην συμβει ποτε σε κανεναν. Ειναι πολυ ψυχοφθορο κ οδυνηρο! Περαστικα!!

 

 

Σας ευχαριστω ολες για το ενδιαφερον!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

θυμασαι ή θα μπορουσες να μου πεις τι περιπου ελεγε για την εξελιξη της ασθενειας κ κατα ποσο θεωρειται σοβαρη;

 

Από όσο θυμάμαι, σοβαρή θεωρείται για την εξέλιξη της κίνησης του ανθρώπου, όχι για την υγεία του. Θα μου πεις, λίγο είναι αυτό?

Για να μην σε παραπλανώ όμως, επειδή δεν θυμάμαι καλά, θα σου πρότεινα να κάνεις ένα τηλέφωνο στο σταθμό. Πιστεύω θα σε βοηθήσουν.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και σύντομα να έχετε τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Απ την ασθενεια αυτη επασχε ο μπαμπας μου.Να ξερεις οτι υπαρχουν αρκετες μορφες της,και το σημαντικοτερο ειναι να εμπιστευθεις τους σωστους ανθρωπους.Μη σε αναστατωνει το ακουσμα της,οπως σ ολες τις ασθενειες,ετσι και εδω η καλη ψυχωλογικη κατασταση ειναι η μιση ιαση.Εγω δεν θ σου προτεινω γιατρους αλλα μπορω να σου προτεινω τροπο ζωης,Ο πατερουλης μου περασε ολα τα σταδια της ασθενειας με βασικο γιατρο την δυναμη της ψυχης του και να μην ξεχασω να σου πω οτι αυτο που μας ελεγε παντα ηταν οτι τον ευεργετησε περισσοτερο το διαστημα που εκανε ομοιοπαθητικη.(Σ εναν απ τους ιδρυτες της ομοιοπαθητικης στην Ελλαδα ,που ηταν και προσωπικος του φιλος)Ευχομαι ολα να σου πανε καλα και εαν μπορω να σε βοηθησω καπου,με μεγαλη μου χαρα.

Η ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΛΕΞΗ...."ΜΑΜΑ"!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολες! Αυριο βγαινει απο το νοσοκομειο, οποτε κ θα δουμε τι θα του πουνε να ακολουθησει. Να ειστε ολες καλα! Ευχαριστω!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω ολες! Αυριο βγαινει απο το νοσοκομειο, οποτε κ θα δουμε τι θα του πουνε να ακολουθησει. Να ειστε ολες καλα! Ευχαριστω!

 

ΟΥΠΣ!!! Τώρα το ειδα το θεμα!!!

Περαστικά και αγυριστα να ειναι , να του δώσεις τους χαιρετισμους μας

Αγγελικη

Link to comment
Share on other sites

Χιλια περαστικα γλυκο μου κοριτσι,ευχομαι να μην εχει συνεχεια...

 

Σ' ευχαριστω Ελενακι μου! Να εισαι καλα!!

 

ΟΥΠΣ!!! Τώρα το ειδα το θεμα!!!

Περαστικά και αγυριστα να ειναι , να του δώσεις τους χαιρετισμους μας

Αγγελικη

 

Ευχαριστουμε Αγγελικη μου!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλε που ζω εγω....

Δεν πηρα ειδηση :oops::oops::oops:

Πως ειναι ο αδερφος σου?

 

Περαστικα στον αδερφουλη σου κοριτσακι

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αγκυλωτικη σπονδυλαρθριτιδα

 

Καλημερα σε ολους κ ολες. Οποιος γνωριζει κατι για αυτη την ασθενεια, θα σας παρακαλουσα να το μοιραστει μαζι μου! Επισης, εχει καποιος εμπειρια απο την ζωη ανθρωπου με αυτη την ασθενεια;; Οτιδηποτε γνωριζετε θα μου ηταν ιδιαιτερως χρησιμο... Σας ευχαριστω!

 

καλημερα !

 

αγκυλωποιητικη σπονδυλιτιδα εχει η συνυφαδα μου

ειναι το ιδιο ? η μηπως κανω εγω λαθος ?

 

ξερω οτι παει στο αττικο νοσοκομειο κ κανει μια θεραπεια καθε 1 1/2 μηνα με ενδωδοφλεβια φαρμακα που κραταει περιπου 4 ωρες

ομως δεν εχει νοσηλευτει ποτε!

 

αν ειναι το ιδιο , θα την ρωτησω και θα σου πω πολλα , διοτι εκεινη το ψαχνει πολυ

ενημερωνεται συνεχως κ εχει αγορασει βιβλια μεχρι κ για την διατροφη που πρεπει να ακολουθει

 

περαστικα στον αδερφο σου απο καρδιας

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλε που ζω εγω....

Δεν πηρα ειδηση :oops::oops::oops:

Πως ειναι ο αδερφος σου?

 

Περαστικα στον αδερφουλη σου κοριτσακι

 

Σ' ευχαριστω Κατερινακι μου!! Σου στελνω πμ!

 

 

καλημερα !

 

αγκυλωποιητικη σπονδυλιτιδα εχει η συνυφαδα μου

ειναι το ιδιο ? η μηπως κανω εγω λαθος ?

 

ξερω οτι παει στο αττικο νοσοκομειο κ κανει μια θεραπεια καθε 1 1/2 μηνα με ενδωδοφλεβια φαρμακα που κραταει περιπου 4 ωρες

ομως δεν εχει νοσηλευτει ποτε!

 

αν ειναι το ιδιο , θα την ρωτησω και θα σου πω πολλα , διοτι εκεινη το ψαχνει πολυ

ενημερωνεται συνεχως κ εχει αγορασει βιβλια μεχρι κ για την διατροφη που πρεπει να ακολουθει

 

περαστικα στον αδερφο σου απο καρδιας

 

 

Η παθηση μαλλον ειναι η ιδια γιατι οπου το εψαχνα εβγαζε ποτε τον εναν ορο και ποτε τον αλλο. Θα μας ηταν ιδιατερα χρησιμο να μαθουμε οσες περισσοτερες πληροφοριες γινεται! Εχει ξεκινησει ηδη αγωγη, αλλα δεν παυει να μας ανησυχει κ το πρακτικο κομματι της παθησης. Αυτο με την διατροφη, ειναι πολυ ενδιαφερον κ κανενας δεν συσχετισε την παθηση με τι διατροφη. Τι ξερουμε για αυτο; Οποιαδηποτε πληροφορια θα μου ηταν χρησιμη! Ευχαριστω!!!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

 

Δες και αυτο. Δεν θελω να τρομαξεις ή οτιδηποτε και δεν εχω προλαβει να το διαβασω ολο και επισης δεν ξερω αν ισχυουν καν απλα θελω να δεις επειδη μιλανε ατομα απο προσωπικες εμπειριες μηπως βγαλεις καμια ακρη ή πληροφορια που χρειαζεσαι.

 

Ευχομαι να πανε ολα καλα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

 

 

:roll::( Ελπιζω ολα να πανε καλα κ να μεινουν μονο στη θεωρια...

 

 

sabrina είπε:
περαστικά σας βρε φιλενάδα!!!!!!!!!!!!!!!

δεν ειχα ιδέα

 

δεν πειραζει κοριτσακι μου, σ' ευχαριστω παντως!!

Ποτέ δεν μας δίνεται κάτι που δεν μπορούμε να αντέξουμε...

 

Link to comment
Share on other sites

Νέα θεραπεία για ρευματικά νοσήματα

 

17 Νοε. 04

 

Μία νέα θεραπεία έρχεται να βάλει τέλος στην εξέλιξη των επώδυνων συνεπειών που προκαλούν τα ρευματικά νοσήματα.

Όπως αναφέρει σε δημοσίευμά της η εφημερίδα «Μακεδονία», πρόκειται για τη βιολογική θεραπεία των ρευματικών νοσημάτων, η οποία έχει την ικανότητα να μπλοκάρει τον παράγοντα TNF, που παίζει σημαντικό ρόλο στην παθογένεια ορισμένων μορφών αρθρίτιδας, σταματώντας την εξέλιξη της νόσου.Μάλιστα, τα αποτελέσματα από την εφαρμογή της βιολογικής θεραπείας είναι θεαματικά και αγγίζουν το 90%.

Σύμφωνα με τα όσα δηλώνει στην εφημερίδα ο αρχίατρος-ρευματολόγος Χαράλαμπος Μπερμπερίδης, η συγκεκριμένη θεραπεία βοηθά τους ασθενείς να ξεχάσουν το πρόβλημά τους, σταματώντας τον πόνο. Ώστόσο ενδείκνυται για συγκεκριμένα ρευματικά νοσήματα, όπως η ρευματοειδής αρθρίτιδα, η αγκυλοποιητική σπονδυλοαρθρίτιδα, η ψωριασική αρθρίτιδα και εντεροπαθητικές αρθροπάθειες.

 

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...