Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαδικασία για άδειες ΙΚΑ και 6μήνου - Βοήθεια!


Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα.Ηθελα να ρωτησω επειδη δυσκολευομαι να βρω μια ακρη αν καποια ξερει με ποια σειρα παιρνουμε τις αδειες?Δηλαδη πρωτα κανονικη μετα τοκετου και λοχειας και μετα σωρευμενο ωραριο (οχι το εξαμηνο του ΟΕΑΔ)? 'Η μπορουμε πρωτα τοκετου λοχειας μετα κανονικη και μετα σωρευμενο ωραριο.αν σας ειναι ευκολο και κανενα link για να μπορω να το τσεκαρω.δεν εχω ικα εχω αλλη ασφαλιση αλλα η σειρα των αδειων οριζεται απο την εργατικη νομοθεσια οποτε....λογικα μου κανει.Ευχαριστω πολυ.

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αναλόγως! Την κανονική σου άδεια πρέπει να την πάρεις κατά το τρέχον έτος. Δηλαδή την άδεια του 2009 να την πάρεις υποχρεωτικά εντός του 2009. Αυτό είναι το μόνο υποχρεωτικό. Συνήθως παίρνεις πρώτα τοκετού-λοχείας και μετά την κανονική.

Όσο για το σωρευμένο ωράριο, εννοείς την ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια μάλλον. Αυτή δίνεται μόνο σε συνεννόηση με τον εργοδότη. Από το νόμο ο εργοδότης υποχρεούται να σου δώσει το μειωμένο ωράριο όχι την ισόχρονη άδεια.

Με το καλό! :-D

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Aυτη ειναι και δικη μου απορια........

Εγω πχ πρωτα ο θεος γενναω μεσα ή τελος νοεμβρη ετσι αφου θα εχω της αδεια τοκετου λοχειας προφανως δε θα προλαβω να παρω τη κανονικη μου αδεια μεσα στο 2009. Σκεφτηκα οτι μπορω να την παρω μετα τη ληξη των 118 ημερων τοκετου λοχειας και πριν το 6μηνο του οαεδ... Ετσι κι αλλιως δε φαινεται πουθενα ουτε γραφουν καπου ποια αδεια παιρνεις.... και μετα το 6μηνο την κανονικη αδεια του 2010.

Πως το βλεπετε? Γινεται? Καλα τα λεω? Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως ξερουν αυτοι απο τον οαεδ ποτε να σου ξεκινησουν το 6μηνο... Ποτε κανεις τα χαρτια κλπ? ή μηπως πρεπει το 6μηνο να ξεκιναει την επομενη μερα των 118 ημερων?

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

irida δεν κατάλαβα γιατί δεν θα έχεις πάρει την κανονική σου άδεια πριν την άδεια τοκετού και λοχείας. Αφού όπως και εγώ γεννάμε τον Νοέμβριο θα πάρουμε την άδεια τοκετού κατά τον Σεπτέμβριο, άρα το καλοκαίρι θα κάνουμε χρήση της κανονικής άδειας.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

jtse εμενα ομως μου χρωστανε 13 μερες απο περυσι γιατι μου λεγανε οτι δε δικαιουμαι αδεια τον 1ο χρονο κλπ αλλα εγω πηρα στην επιθεωρηση εργασιας και το ξεκαθαρισαμε το θεμα... Οποτε θα παρω τις 10 μερες που μου χρωστανε το 15 αυγουστο και η κανονικη μου αδεια θα μου μεινει......

Αρα? Τι κανουμε?

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Souzy επειδη εγω δεν εχω ικα δουλευω στην εθνικη μου ειπαν να παρω πρωτα την κανονικη μετα την τοκετου και λοχειας (134 ειναι σε εμας)και μετα το 9 μηνο(εμεις τοσο εχουμε και μας το δινουν θελουν δεν θελουν).αλλα επειδη δεν τους πολυπιστευω για αυτο το ψαχνω.υπαρχει λογος που θελω να την παρω την κανονικη μετα απο την τοκετου και λοχειας.

tt7up3.png
Link to comment
Share on other sites

irida85Μου φαίνεται ότι μάλλον πάνε να σε κοροϊδέψουν, σχετικά με τις άδειές σου....

Κατ'αρχάς τις 10 μέρες που αναφέρεις πρέπει κανονικά να τις είχες πάρει έως το τέλος Ιανουαρίου 2009, αλλιώς υποχρεούται ο εργοδότης να σου καταβάλει τα αντίστοιχα χρήματα. Εάν εσύ θέλεις να τις πάρεις σε μέρες, τότε θα πάρεις τις 10 του 2008 + τις άδειες του 2009 που δικαιούσαι το καλοκαίρι. Δηλαδή άν του 2009 είναι 20μέρες τότε 10+20 =30 μέρες σύνολο. Θα γυρίσεις στην εργασία σου, θα πάρεις την άδεια κυοφορίας, την άδεια λοχείας και μετά μπορείς να πάρεις την κανονική άδεια του 2010 + άδεια ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο (αν θες) και μετά μπαίνεις στο 6μηνο του ΟΑΕΔ. Επισύμανση: αν μπείς πρώτα στο 6μηνο και μετά θες να πάρεις το μειωμένο ωράριο, θα πρέπει να αφαιρέσεις τους 6 μήνες του ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

protoula μου τα ειπες πολυ αναλυτικα και τωρα κατι καταλαβα επιτελους!!!!!!!!!

εγω ομως δε θελω να παρω τις 20 μερες του 2009 το καλοκαιρι...Με τις 10 μερουλες + τα 3 σαβ/κα ειμαι μια χαρα... Αν ολα πανε καλα και αντεξω τις ζεστες τελος παντων! Προτιμω να κρατησω την αδεια του 2009 για αφου γεννηθει με το καλο το μωρο μας... Δε παιζει να θελουν να με κοροιδεψουν στο θεμα αυτο. Εδω μου ειπαν να δουλεψω οσο πιο πολυ μπορω και να παρω την αδεια (αυτες τις 118 μερες του ικα) μετα τη γεννα...

Το θεμα ειναι αλλο! Μου ειπαν οτι εαν παρω ολες αυτες τις αδειες και λειψω γυρω στους 10 μηνες (το 6μηνο του οαεδ τους ερχεται παααααρα πολυ βαρυ) μετα θα με απολυσουν... Αλλα δε μου κανουν και συμβολαιο οτι αν δεν παρω το 6μηνο του οαεδ θα με κρατησουν... Επομενως ειναι δικοπο μαχαιρι...

Με λιγα λογια το μελλον μου σε αυτη τη δουλεια ειναι εντελως αβεβαιο οποτε θελω να εω οση αδεια μπορω μετα τη γεννα και να δουλεψω τωρα οσο πιο πολυ με παρει... (το μειωμενο ωραριο μετα ειναι προφανως το μικροτερο προβλημα μου)

Για πες κι εσυ και οποια θελει, πως το βλεπετε το πραγμα...?

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

protoula μου τα ειπες πολυ αναλυτικα και τωρα κατι καταλαβα επιτελους!!!!!!!!!

εγω ομως δε θελω να παρω τις 20 μερες του 2009 το καλοκαιρι...Με τις 10 μερουλες + τα 3 σαβ/κα ειμαι μια χαρα... Αν ολα πανε καλα και αντεξω τις ζεστες τελος παντων! Προτιμω να κρατησω την αδεια του 2009 για αφου γεννηθει με το καλο το μωρο μας... Δε παιζει να θελουν να με κοροιδεψουν στο θεμα αυτο. Εδω μου ειπαν να δουλεψω οσο πιο πολυ μπορω και να παρω την αδεια (αυτες τις 118 μερες του ικα) μετα τη γεννα...

Το θεμα ειναι αλλο! Μου ειπαν οτι εαν παρω ολες αυτες τις αδειες και λειψω γυρω στους 10 μηνες (το 6μηνο του οαεδ τους ερχεται παααααρα πολυ βαρυ) μετα θα με απολυσουν... Αλλα δε μου κανουν και συμβολαιο οτι αν δεν παρω το 6μηνο του οαεδ θα με κρατησουν... Επομενως ειναι δικοπο μαχαιρι...

Με λιγα λογια το μελλον μου σε αυτη τη δουλεια ειναι εντελως αβεβαιο οποτε θελω να εω οση αδεια μπορω μετα τη γεννα και να δουλεψω τωρα οσο πιο πολυ με παρει... (το μειωμενο ωραριο μετα ειναι προφανως το μικροτερο προβλημα μου)

Για πες κι εσυ και οποια θελει, πως το βλεπετε το πραγμα...?

 

Μπορείς να πάρεις την κυοφορία, την λοχεία, την κανονική άδεια και την ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια (άν συμφωνήσει ο εργοδότης) και μετά να μπείς στο εξάμηνο του οαεδ (πάλι πρέπει να συμφωνήσει ο εργοδότης). Να τους πείς ότι εφόσον μπείς στο 6μηνο, εκεί δεν επιβαρύνονται καθόλου με χρήματα, ούτε προς εσένα, αλλά ούτε προς το ικα. Αν δεν συμφωνούν για το 6μηνο, πήγαινε στον οαεδ, κάνε καταγγελία και θα δείς πώς θα συμμορφωθούν. Επίσης η απόλυση δεν παίζει, να σε απολύσουν δεν μπορούν δια νόμου αν δεν έχουν περάσει 2 χρόνια από την γέννα σου!

Πάντως τον τελευταίο μήνα κι εγώ είχα "βαρύνει" τόσο πολύ που δεν μπορούσα να δουλεύω... Μάλλον θα χρειαστείς και κάποιες άδειες πιο νωρίς...

Όποια άλλη απορία έχεις, μη διστάσεις.

Πρωτούλα

Link to comment
Share on other sites

protoula δυστυχως εδω που ειμαι στο νησι κανεις δεν τολμαει ουτε να σκεφτει να κανει καταγγελια σε εργοδοτη... Κατευθειαν σε "φακελωνουν" και μετα δε σε παιρνει κανεις για δουλεια κι αυτο που σου λεω εχει συμβει και σε γνωστη μου και το εχω ακουσει κι εγω...

Παντως ειπωθηκε οτι συμφωνα με το νομο δε μπορουν να με απολυσουν και το αφεντικο απαντησε οτι δεν τον ενδιαφερουν οι νομοι και οτι οποτε θελει το κλεινει το γραφειο... Και σε διαβεβαιω εχει τη δυνατοτητα να το κανει...

Αυτο που λες για τα 2 χρονια μετα τη γεννα πρωτη φορα το ακουω, ξερω οτι για 1 χρονο μετα τη γεννα απαγορευεται η απολυση (δηλαδη 1-2 μηνες αφου επιστρεψω απο τις αδειες)

 

Σημειωση: η ισοχρονη προς το μειωμενο ωραριο δε με ενδιαφερει και ξερω οτι δεν επιβαρυνεται ο εργοδοτης για το 6μηνο του οαεδ, τους το ειπα αλλα δεν τους ενδιαφερει ειπαν...... Απλα λεει δε μπορουν να δεχτουν οτι θα παρω 10 μηνες αδεια και μετα θα γυρισω σα να μη τρεχει τιποτα...

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κουκλίτσα μου, έτσι όπως τα ακούω τα πράγματα, μήπως να πάρεις ότι είναι από αυτούς και να την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια μετά? Σκέψου ότι σε λίγο που θα έρθει το μωρό θα έχεις τόσα πολλά στο κεφάλι σου, που θα σε κουράζει και μόνο η σκέψη ότι κάποια στιγμή θα χρειαστεί να γυρίσεις στη δουλειά, πόσο μάλλον σε έναν τέτοιο εργοδότη... Κουράγιο, ενημέρωσε με τι θα κάνεις τελικά...

Φιλικά Πρωτούλα

Link to comment
Share on other sites

Για να το λες κι εσυ με αυτα τα λιγα που ειπα καταλαβα........ Ειχα αρχισει να νομιζω οτι μεγαλοποιω τα πραγματα! Ο πατερας μου ολο μου λεγε οταν ανοιγαμε αυτο το θεμα οτι πρεπει να κανω και λιγο πισω και οτι για να κρατησεις μια δουλεια κανεις υποχωρησεις και μετα εινια δυσκολο να βρεις δουλεια εδω κλπ

Αλλα τι υποχωρηση να κανεις? Να μη παρεις αυτα που δικαιουσαι? Κι επειτα να βαλω τη δουλεια πανω απο το μωρο μου??? Απλα το θεμα ειναι οτι μας χρειαζεται ο 2ος μισθος επειδη μενουμε σε ενοικιο...

Εν τω μεταξυ καπου ακουσα οτι οσες παιρνουμε το 6μηνο του οαεδ ισως να μη δικαιουμαστε επιδομα ανεργιας μετα απο απολυση (κατευθειαν στους 12 μηνες απο τη γεννα) Γιαυτο ξερεις τιποτα? αντε σε ζαλισα! Ευχαριστω παααρα πολυ για τις πληροφοριες και παλι...

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μην το σκέφτεσαι, δεν με κουράζεις, χαρά μου είναι να βοηθηθείς. Το 6μηνο δεν υπολογίζεται σαν περίοδος ενσήμων, δηλαδή αν θες ένσημα ενός χρόνου για το επίδομα της ανεργίας, τότε δεν θα υπολογίσεις μέσα σε αυτά τους έξι μήνες που θα είσαι στο πρόγραμμα. Άν έχεις δουλέψει πριν να γεννήσεις αρκετά ώστε να έχεις τα ένσημα είσαι καλυμμένη. Ρώτα όμως και στον ΟΑΕΔ για πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.

Πάντως κι εμείς που έχουμε μεγάλη ανάγκη από τα χρήματα που βγάζω εγώ, καθότι ελεύθερος επαγγελματίας ο άντρας μου, είπαμε έχει ο Θεός, θα προνοήσει και για μας και όντως έτσι έγινε...

"Ο πατερας μου ολο μου λεγε οταν ανοιγαμε αυτο το θεμα οτι πρεπει να κανω και λιγο πισω και οτι για να κρατησεις μια δουλεια κανεις υποχωρησεις και μετα εινια δυσκολο να βρεις δουλεια εδω κλπ"

Καλύτερα να δουλέψεις "σερβιτόρα" και να είσαι καλά ψυχολογικά για το παιδί σου, παρά να είσαι κάπου που σου φέρονται έτσι. Σε καταλαβαίνω, κι εγώ στη θέση σου τα ίδια θα σκεφτόμουν, δεν υπάρχει κάποια εναλλακτική εργασία που θα μπορούσες ίσως να κάνεις από το σπίτι αφότου γεννήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Aυτο θα κανω, θα ρωτησω τον οαεδ για σιγουρα.... Ειμαι 2 χρονια σχεδον στο γραφειο και οταν γεννησω και γυρισω απο το 6μηνα (παλι πρωτα ο θεος να μαστε καλα) θα κλεινω 3 χρονια.

Εργασια απο το σπιτι δε ξερω κατα ποσο γινετε.... Αν ημασταν αθηνα σιγουρα κατι θα εβρισκα, αλλα εδω....? Τουλαχιστον δεν εχω ακουσει κατι...... Και πως να το ψαξεις ομως? Δε ξερω.....

Παντως οντως το χειροτερο πραγμα ειναι η ψυχολογικη πιεση στη δουλεια σου γιατι καταντας να βαριεσαι να σηκωθεις το πρωι να πας για δουλεια... Και επειδη ειναι και καθημερινο σε κουραζει αφανταστα......

Απο την αλλη σκεφτομαι οτι δε θελω να μαι και αχαριστη, γιατι ειμαι τυχερη που εχουμε μετακομισει στο νησι και ειμαι κοντα στη μαμα μου και γενικα εχω χερια να κρατησουν το μωρο... (Βεβαια αν το θηλασω θα ναι αλλο μανικι αλλα τελος παντων...) Ισως γιαυτο και σκεφτομαι να μη παρω το 6μηνο, απλα δε μπορω να το αποφασισω απο τωρα πως θα ειμαι σε τοοοοσο καιρο....

Αν ξερεις πες μου κι αυτο: ποτε δηλωνεις οτι θα παρεις το 6μηνο και ποιος σου καθοριζει ποτε ξεκιναει και ποτε τελειωνει?

Στο τελος τελος αυτο που ειπαμε μου φαινεται θα γινει, θα παρω οτι δικαιουμαι και θα τραβηξω γι'αλλο λιμανακι.....

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Aυτο θα κανω, θα ρωτησω τον οαεδ για σιγουρα.... Ειμαι 2 χρονια σχεδον στο γραφειο και οταν γεννησω και γυρισω απο το 6μηνα (παλι πρωτα ο θεος να μαστε καλα) θα κλεινω 3 χρονια.

Τέλεια!!! θα πάρεις σίγουρα το επίδομα της ανεργίας!

Βεβαια αν το θηλασω θα ναι αλλο μανικι αλλα τελος παντων...)

Γιατί θα είναι μανίκι? Από πλευράς χρόνου? Καλύτερα να θηλάσεις, έτσι κι αλλιώς αν πάρεις τις άδειες, το εξάμηνο και μετά την ανεργία, μέχρι να έρθει η ώρα να πάς στη δουλειά θα έχει φτάσει ο καιρός για τον φυσικό αποθηλασμό. Σκέψου το.

Αν ξερεις πες μου κι αυτο: ποτε δηλωνεις οτι θα παρεις το 6μηνο και ποιος σου καθοριζει ποτε ξεκιναει και ποτε τελειωνει?

Μόλις τελειώσεις τις άδειες θα πάρεις από τον εργοδότη σου μια βεβαίωση (θα σου δώσουν από τον ΟΑΕΔ) και θα πας να καταθέσεις τα χαρτιά σου. Την ημερομηνία που θα το κάνεις αυτό αρχίζει το 6μηνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Να ρωτησω λοιπον και εγω!! Γεννησα στις 22/1 και εκατσα 56μερ.πριν και 64μετα με το ικα, τωρα κανω χρηση του 6μηνου και γυριζω κανονικα τελη Σεπτεμβρη (;;;;)καλα δε λεω;; Απ'τη δουλεια λενε οτι πρεπει να γυρισω Ιουλιο , δηλ.56μ.πριν και 6μην.μετα... Μηπως τα'χω υπολογισει εγω λαθος;; Επιπλεον μου χρωστανε 20 ημερ. αδεια απο το 2008 και ολη του 2009. Τι με συμβουλευετε να κανω;;

Link to comment
Share on other sites

Προφανως 56 πριν και 64 μετα και μετα ξεκιναει το 6μηνο! Σαυτο ειμαι 100% σιγουρη και φυσικα μετα το 6μηνο αφου σου χρωστανε αδειες μπορεις να παρεις τις αδειες σου κατευθειαν οποτε να γυρισεις οκτωβρη - νοεμβρη.......

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

Προφανως 56 πριν και 64 μετα και μετα ξεκιναει το 6μηνο! Σαυτο ειμαι 100% σιγουρη και φυσικα μετα το 6μηνο αφου σου χρωστανε αδειες μπορεις να παρεις τις αδειες σου κατευθειαν οποτε να γυρισεις οκτωβρη - νοεμβρη.......

 

Ευχαριστώ.. γιατί αυτοί με την επιμονή τους θα με κάνουν να ξεχασω και αυτα που ξέρω

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.....ΕΓΩ ΕΧΩ ΥΠΟΛΟΙΠΟ 21 ΜΕΡΡΕΣ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 2008...Κ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΣΑ ΝΟΕΜΒΡΗ ΜΕ ΠΗΤ 25,02,09.ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ..ΑΡΑ Η ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ.ΑΡΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 2008 ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΟΛΗ.ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΟ Η ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ 2009.ΠΟΤΕ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ???ΕΙΜΑΙ ΙΔΙΩΤ,ΥΠΑΛΛ.ΣΕ Σ.ΜΑΡΚΕΤ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είμαι η Εύη,είναι το πρώτο μου μήνυμα και θα ήθελα κάποια βοήθεια γιατι πνίγομαι........απο άγχος.

 

Βρίσκομαι στον 6 μηνα. Εχω ΠΗΤ 30-09-09

Με απασχολεί πολύ το θέμα με τις άδειες που δικαιούμαι,

1. με ποια σειρά πρέπει να τις πάρω (κανονική-τοκετού-λοχειας ΙΚΑ-6μηνο-και μειωμένο),

2. μέχρι πότε πρέπει να τα κανονίσω,

3. που να απευθυνθώ, μιας και κανένας λογιστής δεν γνωρίζει να μου πει τι ακριβώς ισχύει

4. τι γίνεται σε περίπτωση που ο εργοδότης διαφωνεί με κάτι από αυτά που θα ήθελα.

 

Ευχαριστώ πολύ :D

Link to comment
Share on other sites

αρχιζεις με αδεια τοκετου 56 ημερες πριν την πητ αφου γεννησεις περνεις την αδεια λοχειας 63 μερες για να παρεις την εξαμηνη πρεπει να προσκομισεις στον οαεδ βεβαιωση του εργοδοτη που θα λεει οτι πηρες και την κανονικη(αυτη που δικαιουσαι απ την δουλεια σου)μετα προχωρας το εξαμηνο...ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο..με το καλο το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

Αφότου γεννήσεις θα πάρεις την άδεια λοχείας, την άδεια 2009 και το εξάμηνο αν συμφωνεί ο εγοδότης σου.Επίσης μπορείς να πάρεις το μειωμένο ωράριο σε άδεια μαζεμένη. Γενικά αν ρωτήσεις στον ΟΑΕΔ θα σου πούν, πιστεύω. άν όχι εδώ είμαστε πάλι...

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου, όπως στα είπε η popchris είναι. Να προσέξεις το εξής. Ναι μεν το δικαιούσαι το 6μηνο αλλά πρέπει οπωσδήποτε να το ζητήσεις εγγράφως από τον εργοδότη σου έναν μήνα πριν την έναρξή του. Επίσης, το μειωμένο ωράριο ΑΝ θέλει ο εργοδότης στο μεταφράζει σε άδεια. Δεν είναι υποχρεωμένος, οπότε καλό θα είναι να το συζητήσεις μαζί του από νωρίς. Μετά τη λοχείας πρέπει να πάρεις την κανονική σου άδεια και μετά την ισόχρονη προς το μειωμένο (αν στη δώσει) για να ακολουθήσει το 6μηνο. Άντε και καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

kalimera....ara ama omos den mou dosoun oli tin adeia tou 2008 pou dikaioumai tha prepei na tin paro mazi me tin kainourgia tou 2009...ektos k an mou tin fane..kati tetoia ta kanoune me tis adeies.mia sinadelfos mou pou gennise k meta girise stin douleia 6 ori tis fagane ena 5mino apo tin adeia tis k den tous eipe toipota....auto einai paranomo omos..:(:(:(den katalava to teleutaio pou eipes to meiomeno orario tis mazemenis adeias

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...