Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο ποσότητα φρούτων και φαγητού????


CharoulaP

Recommended Posts

Η Ελενά μου είναι τώρα 8 μηνών και εδώ και ένα μήνα επιτέλους δέχτηκε το φαγητό με το κουτάλι. Τωρα τρώει κανονικά. Η ερώτησή μου είναι πόσα φρούτα δείνετε εσείς το πρωί ?? Εγώ της δείνω 1 μήλο,1 αχλάδι, 1/3 μπανάνα και μία ροδέλα ακτινίδιο. Μήπως είναι πολύ ???

Το τρώει όμως όλο,ενώ στην αρχή κλαψουρίζει, αλλά με λίγο γέλιο τελικά το ανοίγει το στώμα της.

Το μεσημέρι πόσο πρέπει να τρώει ?? Εγω της δείνω 70-80 γρ κρέας,

1/2 καρότο, 2 μικρά ανθάκια μπρόκολο,1/2 ντομάτα και 1 κουτ. ρύζι ή μακαρονάκι. Αν βαλώ πατάτα βάζω μια μικρή.

 

Εσείς τι λέτε είμαι υπερβολική?? Η δική σας ποσότητα ποιά είναι ??

 

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαρούλα δεν είναι πολλά αυτά που δίνεις...

Ειδικότερα και όσον αφορά το μεσημεριανό η παιδίατρος σε εκείνη την ηλικία μας είχε πει περίπου 200γρμ (είχα και εγώ απορία με την ποσότητα!)

 

Να σου ζήσει!

:D

Link to comment
Share on other sites

τα φρουτα μου φαινονται πολλα αλλα αφου τα τρωει ...οτι καλυτερο..

ο δικος μου ποτε δεν ετρωγε με ευκολια οποτε δεν μπηκα στην διαδικασια να ρωτησω ποσο πρεπει να τρωει αφου ολα τα εφτυνε...

ακομα και σημερα το φαγητο εναι μαρτυριο...

δεν εχει καμμια ορεξη για φαγητο..αν τον αφησω 1 μερα νηστικο ουτε που θα το καταλαβει...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το φαγητό της! Και εμείς τόσο τρώγαμε... Η αλήθεια είναι ότι όταν σκέφτεσαι ότι τρώνε 3-4 φρούτα ολόκληρα, δεν το πιστεύεις! :shock::shock::shock:

 

Αλλα τελικά τα τρώνε. Και το μεσημεριανό, μια χαρά είναι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πάντα ο γιατρός μας έλεγε να τρώει το παιδί όσο θέλει.

Το μόνο που μας έχει δόσει συμβουλή να μην υπερβαίνουμε σε ποσότητα είναι το κρέας (50-60γρ) και να συμπληρώνουμε με τα υπόλοιπα μέχρι να χορτάσει.

Όσο για τα φρούτα, κι εγώ εκκπλήσομαι με την ποσότητα που τρώει :shock:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμείς πάντως ανέκαθεν βάζαμε 1/2 μήλο, 1 αχλαδι, 1/2 μπανανα και 1/2 πορτοκάλι ή 1/2 μήλο, 1 αχλαδι, 1 μπανανα και χυμό πορτοκάλι... Αν και ήταν πάντα περίεργη στο φαγητο, αυτά τα έτρωγε...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαρούλα δεν είναι πολλά αυτά που δίνεις...

Ειδικότερα και όσον αφορά το μεσημεριανό η παιδίατρος σε εκείνη την ηλικία μας είχε πει περίπου 200γρμ (είχα και εγώ απορία με την ποσότητα!)

 

Να σου ζήσει!

:D

 

Εγω της δείνω 70-80 γρ κρέας,

1/2 καρότο, 2 μικρά ανθάκια μπρόκολο,1/2 ντομάτα και 1 κουτ. ρύζι ή μακαρονάκι. Αν βαλώ πατάτα βάζω μια μικρή.

 

Aυτα ξεπερνανε τα 200 γρ..σιγουρα..

 

Το θεμα ομως ειναι οτι αμα τα τρωει το παιδι και δεν το πιεζεις να τα φαει..προχωρας ετσι..αν το πιεζεις απλα μειωνεις ποσοτητες :wink:

Link to comment
Share on other sites

εμας δεν τρωει με τιποτα την φρουτοκρεμα..με τιποτα ομως..οσο για το φγητο ποτε δεν το ζυγισα αλλα δεν το τρωει ολο τρωει περιπου 15 κουταλιες,δεν τον πιεζω..τα κιλα μας βεβαια 10 κι ειναι 8μηνων οποτε καλα τρωει..η ποσοτητα που της δινεις ειναι μια χαρα κι αφου το παιδι τρωει μια χαρα!

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια χαρά τα βρίσκω...

Εμείς τρώμε 1 μπανάνα 1 αχλάδι 1 ακτινίδιο 1 πορτοκάλι ολόκληρα και γλύφουμε το πιατάκι αλλά όταν έρχεται η ώρα του μεσημεριανού και όσο είχαμε μοσχάρι η κοτόπουλο δύσκολα τα πράγματα έτρωγε ίσα ίσα να μην πεινάει δηλαδή 6-7 κουταλιές και τέρμα...

Ευτυχώς τώρα του δίνω σπανακόρυζο και φακές και είδαμε άσπρη μέρα....Αλλά εγώ ποτέ δεν τα μετράω κάνω ένα πιατάκι και ας φάει όσο θέλει μόνο το κρέας βάζω ακριβώς όσο πρέπει και εμείς τρώμε(θεωρητικά πάντα τρώμε) 100gr κρέας...

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια χαρά τα βρίσκω...

Εμείς τρώμε 1 μπανάνα 1 αχλάδι 1 ακτινίδιο 1 πορτοκάλι ολόκληρα και γλύφουμε το πιατάκι αλλά όταν έρχεται η ώρα του μεσημεριανού και όσο είχαμε μοσχάρι η κοτόπουλο δύσκολα τα πράγματα έτρωγε ίσα ίσα να μην πεινάει δηλαδή 6-7 κουταλιές και τέρμα...

Ευτυχώς τώρα του δίνω σπανακόρυζο και φακές και είδαμε άσπρη μέρα....Αλλά εγώ ποτέ δεν τα μετράω κάνω ένα πιατάκι και ας φάει όσο θέλει μόνο το κρέας βάζω ακριβώς όσο πρέπει και εμείς τρώμε(θεωρητικά πάντα τρώμε) 100gr κρέας...

 

100 μαγειρεμενο η ωμο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μπεμπης για φρουτοκρεμα τρωει τρωει 1 μηλο, 1 αχλαδι, μισο πορτοκαλι και μισο ακτινιδιο. αντε να αφησει 2-3 κουταλιτσες...

για φαγακι του δινω 75γρ κρεας (μοσχαρι ποντικι ή στηθος κοτοπουλο) και 1 καροτακι 1 κολοκυθακι, μιση πατατα (οχι παντα, αναλογα με την τουαλετα του...) λιγο κουνουπιδι ή μπροκολο, σελινο, μαϊντανο, καρδια μαρουλιου ή λιγο λαχανο και χυμο λεμονιου! αυτο βγαινει περιπου 250ml και μολις τελειωσει σπαραζει στο κλαμα... ξεχνιεται με λιγο νερακι (ή το ΣΚ που η μαμα ειναι σπιτι... συμπληρωνουμε με στηθος!) σκεφτομαι ομως να του αυξησω τα λαχανικα, να βγαινει λιγο περισσοτερη ποσοτητα, γιατι δεν ειναι δυνατον καθε φορα να κλαιει γιατι θελει κι αλλο! απλα εχει ηδη ξεπερασει τα 10 κιλα και φοβαμαι...

Μαλιστα και τα απογευματα (οχι καθημερινα) που του δινω γιαουρτι (200ml προβειο) τα ιδια εχουμε! παλι συμπληρωνουμε με στηθος!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μια χαρά τα βρίσκω...

Εμείς τρώμε 1 μπανάνα 1 αχλάδι 1 ακτινίδιο 1 πορτοκάλι ολόκληρα και γλύφουμε το πιατάκι αλλά όταν έρχεται η ώρα του μεσημεριανού και όσο είχαμε μοσχάρι η κοτόπουλο δύσκολα τα πράγματα έτρωγε ίσα ίσα να μην πεινάει δηλαδή 6-7 κουταλιές και τέρμα...

Ευτυχώς τώρα του δίνω σπανακόρυζο και φακές και είδαμε άσπρη μέρα....Αλλά εγώ ποτέ δεν τα μετράω κάνω ένα πιατάκι και ας φάει όσο θέλει μόνο το κρέας βάζω ακριβώς όσο πρέπει και εμείς τρώμε(θεωρητικά πάντα τρώμε) 100gr κρέας...

 

100 μαγειρεμενο η ωμο?

 

ωμό 100 gr με ελάχιστη πατάτα 1 καρότο ντομάτα(δυσκοιλιότητα) σέλινο μπρόκολο ή κουνουπίδι ή σπανάκι ότι και αν του κάνω πάντως με το κρέας τρώμε μόνο 6-7 κουταλιές

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τρώμε ως εξής:

Φρουτόκρεμα:1 μήλο,1 αχλάδι,1/2 μπανάνα και 1/2 πορτοκάλι στυμμένο (βγαίνει περίπου 300 ml,τρώει συνήθως τα 200 με 250ml).

Μεσημεριανό:Mοσχάρι ή κοτόπουλο (δεν το έχω ζυγίσει ποτέ,περίπου στο μέγεθος της μπουκίτσας),1 μικρή πατατούλα,1 καρότο,1 μικρό κολοκυθάκι,λίγο μπρόκολο ή κουνουπίδι,1 πράσο ή ένα μέτριο κρεμμυδάκι χλωρό,σέλινο,μαιντανό ή άνηθο,και μερικές φορές προσθέτουμε λίγη ντοματούλα ή λίγο αβοκάντο.Μια φορά τη βδομάδα αντί για κρέας τρώει ζυμαρικά με λαχανικά (εκτός πατάτας).Η ποσότητα που βγαίνει είναι μεγάλη περίπου 400 ml,πάντα γλύφει το πιάτο αλλά δε συμπληρώνει ποτέ με θηλασμό ενώ το πρωί μετά τη φρουτόκρεμα θέλουμε και λίγο γαλατάκι.

Απογευματινό:200 γρ φαριν λακτε ή μπισκοτόκρεμα ή 1+1/2 γιαούρτια delta advance άσπρα(μπορεί και 2 καμμιά φορά)Φυσικά πριν κοιμηθούμε θηλάζουμε,καθώς και κατα τη διάρκεια της νύχτας το λιγότερο 2 φορές.

Δεν ξέρω αν είναι μεγάλες οι ποσότητες,αλλά αφού τις τρώει θεωρώ ότι είναι ok..άλλωστε τώρα με το μπουσούλημα δεν καθόμαστε καθόλου,σκουπίζουμε καθημερινά όλο το σπίτι οπότε καίμε θερμίδες.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε ΛΗΤΩ καλα πατε κι εσεις!!

τις δινεις 400ml το μεσημερι ε; και γιαουρτι ή κρεμα καθε απογευμα...

 

εμενα με τρομαξε η γιατρος γιατι την τελευταια φορα (πριν 1 μηνα) ηταν στο οριο να βγει απο την καμπυλη... και τοτε του εδινα για απογευματινο παλι φαγακι (εφτιαχνα περισσοτερη ποσοτητα με αρκετα λαχανικα) δεν του εδινα ρυζαλευρο (δεν ηθελα για την ζαχαρη κλπ)... και πανω που πηγε να με πεισει να του δινω φαρινα το απογευμα, οταν ειδε τα κιλα μου ειπε ασε καλυτερα! δινε του κανενα γιαουρτακι! γι' αυτο παω λαου λαου την ποσοτητα του φαγητου... και το απογευματινο ειναι γιαουρτι 2-3 φορες την εβδομαδα και τις υπολοιπες θηλασμος.

 

Στα υπολοιπα μοιαζουμε! θηλαζουμε και εμεις πριν κοιμηθουμε και ξυπναμε αλλες 2 τουλαχιστον φορες για βυζακι!!

 

Μάλιστα τετοια ωρα περιμενω να ξυπνησει, γι' αυτο δεν παω να πεσω για υπνο κι ας ψιλονυσταξα!!

 

Την αλλη εβδομαδα παντως εχουμε ραντεβου, θα δω την αναπτυξη του, τα κιλα του κλπ, θα μιλησω και με τη γιατρο και θα δω τι θα κανω γιατι ειναι φαγανας!!

απλα αγχωνομαι οταν βλεπω τί ποσοτητες χωρανε τα μικροσκοπικα στομαχακια τους!!!

 

εγω αν φαω την φρουτοκρεμα του... θα σκασω :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μπεμπης για φρουτοκρεμα τρωει τρωει 1 μηλο, 1 αχλαδι, μισο πορτοκαλι και μισο ακτινιδιο. αντε να αφησει 2-3 κουταλιτσες...

για φαγακι του δινω 75γρ κρεας (μοσχαρι ποντικι ή στηθος κοτοπουλο) και 1 καροτακι 1 κολοκυθακι, μιση πατατα (οχι παντα, αναλογα με την τουαλετα του...) λιγο κουνουπιδι ή μπροκολο, σελινο, μαϊντανο, καρδια μαρουλιου ή λιγο λαχανο και χυμο λεμονιου! αυτο βγαινει περιπου 250ml και μολις τελειωσει σπαραζει στο κλαμα... ξεχνιεται με λιγο νερακι (ή το ΣΚ που η μαμα ειναι σπιτι... συμπληρωνουμε με στηθος!) σκεφτομαι ομως να του αυξησω τα λαχανικα, να βγαινει λιγο περισσοτερη ποσοτητα, γιατι δεν ειναι δυνατον καθε φορα να κλαιει γιατι θελει κι αλλο! απλα εχει ηδη ξεπερασει τα 10 κιλα και φοβαμαι...

Μαλιστα και τα απογευματα (οχι καθημερινα) που του δινω γιαουρτι (200ml προβειο) τα ιδια εχουμε! παλι συμπληρωνουμε με στηθος!!

 

 

 

του δινω νουλακ γιαουρτακι αλλα ειναι φουλ στην ζαχαρη νομιζω ..εσυ ποιο του δινεις ?αν καταλαβα καλα οχι καποιο παιδικο?

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε ΛΗΤΩ καλα πατε κι εσεις!!

τις δινεις 400ml το μεσημερι ε; και γιαουρτι ή κρεμα καθε απογευμα...

 

εμενα με τρομαξε η γιατρος γιατι την τελευταια φορα (πριν 1 μηνα) ηταν στο οριο να βγει απο την καμπυλη... και τοτε του εδινα για απογευματινο παλι φαγακι (εφτιαχνα περισσοτερη ποσοτητα με αρκετα λαχανικα) δεν του εδινα ρυζαλευρο (δεν ηθελα για την ζαχαρη κλπ)... και πανω που πηγε να με πεισει να του δινω φαρινα το απογευμα, οταν ειδε τα κιλα μου ειπε ασε καλυτερα! δινε του κανενα γιαουρτακι! γι' αυτο παω λαου λαου την ποσοτητα του φαγητου... και το απογευματινο ειναι γιαουρτι 2-3 φορες την εβδομαδα και τις υπολοιπες θηλασμος.:

 

Χρυσαλίδα μου,εμένα μου χε πει όχι δίαιτα από τώρα.Απλά να προσέχω λίγο,πχ να μη της δίνω για απογευματινό 1+1/2 γιαούρτι+φαριν λακτε (ικανή την έχω να τα φάει)ή πχ αν μπορώ να της δίνω λιγότερη ποσότητα μεσημεριανό και να συμπληρώνω με χυμό πορτοκάλι,έλα όμως που η δικιά μου δεν το πίνει...στην τελευταία μέτρηση-πριν ένα μήνα-ήταν 10500 και 75 πόντους.Μου είπε ότι είναι ψηλή για την ηλικία της οπότε δικαιολογείται και το βάρος.Επίσης μου είπε να περιμένουμε εως ότου αρχίσει να κινείται πιο πολύ(μπουσούλημα,περπάτημα)γιατί λογικά θα χάσει βάρος.Δεν την πιέζω να φάει,τη φρουτόκρεμα πχ που δεν της πολυαρέσει...επίσης προτιμώ κι εγώ το γιαούρτι για απογευματινό αλλά δίνω κι εναλλάξ φαρίνα ή μπισκοτόκρεμα γιατί δε θέλω να το βαρεθεί το γιαούρτι το οποίο θεωρώ πολύτιμη τροφή.Να σου πω κάτι...δεν αγχώνομαι καθόλου με το φαί της..πιστεύω ότι είναι ευλογία να τρώει ένα παιδάκι..άσε που σε όλα τα υπόλοιπα(ύπνος,γκρίνια κτλ)είναι πολύ δύσκολο μωρό,αν είχα και πρόβλημα με το φαγητό της θα έπρεπε να φουντάρω...Επίσης το θέμα είναι κληρονομικό,και εγώ και ο μπαμπάς της τρώγαμε πολύ ως παιδιά..εγώ ήμουν και χοντρούλα ως τα 12...μετά αδυνάτισα πολύ..σε όποιον λέω ότι υπήρξα χοντρούλα μικρή δε με πιστεύει με τίποτα..τωρα είμαι 1,67 και 57 κιλά...

 

9 μηνών γινόμαστε σήμερα!!!!Το πιστεύεις;;Εγώ όχι...πως μεγαλώνουν έτσι..βλέπω φωτο που ήταν νεογέννητο και απορώ με το πόσο μικροσκοπικό κι αδύναμο φαίνεται...

Αντε βρε,να μας ζήσουν!!!!

Άσχετο,σε όνομα καταλήξατε;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

....Ο αντρούλης τρώει πρώι φρουτόκρεμα με 2 βιολογικά μπισκότα, γιατι δίαφορετικα δεν την τρώει, το μεσήμερι έρχεται ή ώρα του ματς, ( τώρα τελεύταια γύρναει το κεφάλι του δεξια άριστερα για να μην καταφέρνω να τον ταίσω) αν φάει 2-4 κουταλιες απʼολές τις δοκιμές που έχουμε κάνει μέχρι τώρα θα έιμαι ευτυχισμένη. Το απόγευμα τρώει ένα βιολογικά γιαούρτι Tedi, ιταλίκο το βρισκω στο Super champion Μαρινοπουλός στα βιολόγικα ή την κρέμα του εμπορίου...(προσπαθώ να μην του την δίνω), σύνηθως γύρω στις 12 το μεσήμερι θέλει να θηλάσει και μέτα δεν τρώει

Τι τους κάνετε και τρώνε...διάβαζα για 100 και 200ml και μʼ έπιασε :twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Link to comment
Share on other sites

Καλά Ζέτα μου... μη νομίζεις τα 200αρια ότι τα έκανε από την αρχή... σιγά σιγά αυξάνεται η ποσότητα! :wink:

 

Το πρωι και το άπογευμα κάθεται στο καρεκλάκι του αγγελούδι και μάλιστα μετά την δεύτερη κουταλία που περνεί χαμπάρι τι εχεί το μενου ανοίγει το στόμα του απο μόνος του :twisted:

Σκέπτομαι οτι δεν του άρεσει η μαγειρική μου ή έχει εθιστεί στα γλύκα;;!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να μην του αρέσει η μαγειρική σου δεν παίζει γιατί δεν έχει κάποιον να σε συγκρίνει... :wink::lol::lol:

Πιθανότατα στρώσει κάπου παρακάτω και ξεκινήσει να τρώει με μεγαλύτερη όρεξη... σαν μωράκια ήσασταν καλόφαγα εσύ και ο άντρας σου; (Νομίζω πάει και λιγάκι κληρονομικότητα... :? )

 

Όσον αφορά τη ζάχαρη... όχι ότι πιστεύω πως παίζει κάποιο ρόλο στο ότι σε δυσκολεύει με το φαγητό... (πόσα μπισκότα να φάει τη μέρα πια) αλλά παρόλα αυτά δε δοκιμάζεις να του δώσεις χωρίς ζάχαρη; Σε λιγάκι θα μπορείς και παξιμάδι που είναι πιο υγειινό... Γιαούρτι παίρνεις παιδικό;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...