Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ορθοπεδικός (βλαισοπλατυποδία)


Recommended Posts

Χτες είχαμε την ετήσια επίσκεψη μας στο Παίδων Πεντέλης στον Ορθοπεδικό να δει τα πόδια του Νεκτάριου που κάτι βλέπω από πέρισυ δεν πάει καλά, εκτός από την έλλειψη της καμάρας, έχει δηλ πλατυποδία , τα γέρνει και περίεργα προς τα μέσα και κουράζετε πολύ γρήγορα. Η καινούργια μας γνωμάτευση "βλαισοπλατυποδία", δηλ ενώ πέριση ή γνωμάτευση ήταν σκέτο "πλατυποδία" φέτος πήρε αύξηση!!! :roll:

Πάντως δεν άλλαξε κάτι , δεν μας έγραψε ούτε φυσιοθεραπεία ούτε ειδικά ορθοπεδικά παπούτσια μποτάκια, του ΙΚΑ τα γνωστά, και μας είπε ότι επειδή έχει πολύ χαλαρά πόδια δεν θα τον ωφελίσουν σε τίποτα οι ορθοπεδικοι πάτοι ή τα ειδικα παπούτσια και θα μας ξαναδεί όταν πάει 7 ετών :shock: .

Εκεί έπαθα κάτι, σαν να μην ήθελε να μας τα γράψει και σαν να μας έδιωξε άρον άρον μετά τις ακτινογραφίες!!!

Τέλος πάντων δεν με ικανοποίησε η απάντηση του "τίποτα" γιατί το πρόβλημα είναι ορατό και υπάρχει.

Μήπως έχετε αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα; μήπως κάποιος έχει να μου συστήσει κάποιον καλό ορθοπεδικό ή... και εγώ δεν ξέρω τι ψάχνω, άκουσα για ποδολογο και ποδίατρο και δεν ξέρω τι ακριβώς είναι.

Ένα ξέρω σίγουρα, πως κάτι πρέπει να κάνω γιατι κάτι υπάρχει και ίσως στα 7 του χρόνια να είναι αργά! :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παρε μια δεύτερη γνώμη, μην το αφηνεις έτσι...

Παντως, μια γρηγορη αναζητηση στο google με τη λεξη "βλαισοπλατυποδία" βγάζει ένα σωρό αποτελέσματα - μεταξυ αυτων και καποια κεντρα ποδοθεραπειας κλπ - για ριξε μια ματια, να καταλαβεις τουλαχιστον γιατι ακριβως πρόκειται και τι μπορεις να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ενα φιλο πολυ καλο ορθοπεδικο στο Γενικο Κρατικο.Αν θες παμε μαζι δε προκειται να σου παρει λεφτα ειναι φιλος του μπαμπα μου απο Κυπρο.Με παρακολουθει απο μικρη για τραυματισμους,χειρουργει παραλληλα.Ομως ειναι Κυπρο τωρα και θα γυρισει γυρω στις 5-10 Οκτωβριου.Σημερα δυστυχως εφυγε..αλλα σου λεω ειναι κορυφη και πανω απο ολα ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλες πολύ! θα το κοιτάξω δε θα το αφήσω έτσι σίγουρα, αύριο κιόλας θα πάρω τηλέφωνα στα κέντρα αυτά γιατί τα είδα και εγώ πριν μέρες πριν πάω στο Παίδων!!! :wink: Είπα να πάω διαβασμένη αλλά τελικά με κουτούπωσε ο γιατρός!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντζελα ο Άρης στρίβει την πατούσα προς τα έξω και σε αυτό το πόδι δεν υπάρχει καμάρα.

Πήγα και γω στο Πεντέλης .. ακτινογραφία...όλα μια χαρά ... δεν πέρνει τίποτα μου είπαν , θα το παρακολουθούμε αν δείξει ότι περπατά και υποφέρει τότε και μόνο τότε ίσως χειρουργείο. Δεν τους είδα να ανησυχούν καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Άντζελα ο Άρης στρίβει την πατούσα προς τα έξω και σε αυτό το πόδι δεν υπάρχει καμάρα.

Πήγα και γω στο Πεντέλης .. ακτινογραφία...όλα μια χαρά ... δεν πέρνει τίποτα μου είπαν , θα το παρακολουθούμε αν δείξει ότι περπατά και υποφέρει τότε και μόνο τότε ίσως χειρουργείο. Δεν τους είδα να ανησυχούν καθόλου.

Εσύ Αλέξανδρε όμως δεν ανησυχείς; δεν το έψαξες παραπανω; τους έχεις εμπιστοσύνη; Επίσης τους πλήρωσα κιόλας 65 ευρώ για απογευματινό ραντεβού και φέτος και πέρισυ, άξιζε; :?

Link to comment
Share on other sites

Ti να σου πω ρε Άντζελα , ακτινογραφία έβγαλαν , δεν βρίσκουν πρόβλημα στο στήσιμο των οστών , δεν μου είπαν κοιμήσου ήσυχος , απλά μου είπαν έχε τον νού σου μην τυχόν κι εξελιχθεί χειρότερα ή αρχίσει να πονά και τότε βλέπουμε. Για την ώρα δεν μπορούμε να του κάνουμε τίποτα.

Να σου πω ανακουφίστηκα διότι προβλέπουν ότι δεν είναι τίποτα σοβαρό.

Μια απλή αστοχία του σωματός του θα την έλεγα εγώ.

Εδώ μας "καίνε" :twisted: άλλα με τον Άρη σε αυτό θα κολλήσουμε.

 

ΥΓ. Εγώ δεν πλήρωσα , πήρα ραντεβού πρωϊνό και πήγα.

Δεν είναι βιαστικό μια ορθοπεδική εξαίταση , δεν έσπασε κανένα κόκκαλο για να τρέχουμε στα απογευματινά ραντεβού.

Δεν λέω στα απογευματινά σε εξυπηρετούν καλύτερα σου μιλούν με τις ώρες , αλλά κοστίζει 50~70 ευρώ περισσότερο :evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τελικά την βρήκα την λύση, πήγα σε κατάστημα που φτιάχνει για τα ταμεία ορθοπεδικά παπούτσια και πάτους κάναμε το τρισδιάστατο πελματογράφημα και πληρώσαμε τους πάτους 70 ευρώ και τα μποτακια 115 ευρώ για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο!!! :wink:

Το θέμα το συζήτησα και με άλλους γονείς που έχουν τα παιδια τους το ίδιο πρόβλημα και κάνουν το ίδιο αυτοί του ΙΚΑ μιας και είναι η τελευταία τους γραμμή να μην συνταγογραφούν πάτους και παπούτσια για βλαισοποδία!!! :shock:

Αισχος πάντως που μας κάνουν τόσες κρατήσεις στο ΙΚΑ και δεν προσφέρουν όυτε τα στοιχειώδη στα παιδιά μας!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

:twisted::twisted::twisted: Αν ειναι δυνατον. Ντροπη τους και αισχος τους. Εδω γραφουν αλλα και αλλα σε ανθρωπους που δεν τα χρειαζονται. :twisted:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για όποιον άλλον ενδιαφέρεται την λύση την βρήκα στο About shoes που έχουν πελματογράφο νέας γενιάς τριςδιάστατο και μάλιστα δεν ταλαιπωρήθηκε κάθόλου ο μικρός για το πελματογράφημα!!! Φοράει τον ειδικό πάτο για δεύτερη μέρα για μερικές ώρες και ήδη τον έχει συνηθήσει και έχει βελτιωθεί το βάδισμά του !!!

Είμαι πολύ ευχαριστήμένη από την εξυπηρέτηση τους, τους είχα κάνει άπειρα τηλέφωνα και τους ζητούσα τις άπειρες πληροφορίες μέχρι να αποφασίσω να πάμε και μάλιστα για να μη ταλαιπωρηθεί ο μικρός μας έκλεισαν ραντεβού αφού είχαν κλείσει το μαγαζί στις 3 το μεσημέρι του Σαββάτου!!! Αλλά πιο πολύ είμαι ευχαριστημένη από τον εαυτό μου που δεν άφησα το παιδί μου στην τύχη του αλλά το έψαξα για το δικό του καλό! :)

Περισσότερα στο site τους :

http://www.aboutshoes.gr/index.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Λοιπόν ερχόμαστε 6 μήνες μετά και έχουμε θεαματικά αποτελέσματα!!!

Φοράει ήδη 6 μήνες τους ειδικούς πάτους της βλαισοπλατυποδιας με επιτυχία,τους οποίους πλήρωσα από την τσέπη μου γιατί ο γιατρος δεν θεώρησε απαραίτητο να τους γράψει "αφού δεν θεραπεύουν το πόδι, αλλά μόνο τον βοηθούν στο σωστό περπάτημα, το ΙΚΑ δεν μας το καλύπτει" :shock: !!!

Περπατάει κανονικά τρέχει χωρίς να πέφτει και νοιώθει άνετα με αυτούς, μάλιστα δίχως τους πάτους και ξυπόλητος δυσανασχετεί πλέον γιατί γέρνουν τα πόδια του και δεν νοιώθεί πια άνετα και αργεί στο περπάτημα.

 

Αρα άξιζε τον κόπο και τα χρήματα :wink: και πάμε στους επόμενους με ένα νούμερο μεγαλύτερο πια αφού μεγαλώσαμε!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ερχόμαστε 6 μήνες μετά και έχουμε θεαματικά αποτελέσματα!!!

Φοράει ήδη 6 μήνες τους ειδικούς πάτους της βλαισοπλατυποδιας με επιτυχία,τους οποίους πλήρωσα από την τσέπη μου γιατί ο γιατρος δεν θεώρησε απαραίτητο να τους γράψει "αφού δεν θεραπεύουν το πόδι, αλλά μόνο τον βοηθούν στο σωστό περπάτημα, το ΙΚΑ δεν μας το καλύπτει" :shock: !!!

Περπατάει κανονικά τρέχει χωρίς να πέφτει και νοιώθει άνετα με αυτούς, μάλιστα δίχως τους πάτους και ξυπόλητος δυσανασχετεί πλέον γιατί γέρνουν τα πόδια του και δεν νοιώθεί πια άνετα και αργεί στο περπάτημα.

 

Αρα άξιζε τον κόπο και τα χρήματα :wink: και πάμε στους επόμενους με ένα νούμερο μεγαλύτερο πια αφού μεγαλώσαμε!!! :D

 

Μου κάνει εντύπωση που το ΙΚΑ δεν τα γράφει αυτά. Εμένα η κόρη μου έχει πλατυποδία και πολύ μικρή καμάρα της έκανα κινητική ανάλυση βάδισης 128 ευρώ και παραγγείλαμε και πήραμε ειδικούς πάτους 80 ευρώ και το ταμείο ΤΣΜΕΔΕ έδωσε τα 128 + 58 για τους πάτους. Μου είπαν από το ταμείο ότι θα μου έγκρίνουν περίπου κάθε 6-8 μήνες γιατί είναι μικρή και μεγαλώνει το πόδι της. Φοράει πάντα τους πάτους ακόμα και με τα παντοφλάκια της.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

βλέπω το θέμα μάλλον αργά αλλά με μεγάλη μου χαρά είδα ότι πήρες το θέμα στα χέρια σου και καλά έκανες...

θα σου πω την δική μου ιστορία μιας κι εγώ έχω πλατυποδία

όταν ήμουν μικρή τα πόδια μου ήταν ΕΝΤΕΛΩΣ φλατ

ίχνος καμάρας δεν υπήρχε

η μητέρα μου το κυνήγησε πάρα πολύ επειδή το κληρονόμισα απο αυτήν και ήξερε πόσο βάσανο είναι να έχεις πλατυποδία....

 

φόρεσα απο πάρα πολύ μικρή ηλικία και για πάρα πολλά χρόνια ειδικά μποτάκια (τα οποία μεγαλώνοντας έβγαλα γιατί έλεγα ότι μοιάζω με ανάπηρο :oops: ) και στη συνέχεια τους ειδικούς πάτους

σε συνδιασμό με ειδικές ασκήσεις μπαλέτου, τελικώς έχω μεν πλατυποδία αλλά έχει βελτιωθεί πάρα πάρα πολύ και δεν βασανίζομαι όπως τόσος άλλος κόσμος με αυτό το πρόβλημα...

όλα αυτά έγιναν ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΤΑ 7!!!!!!

Ξεκίνησα να τα φοράω απ τα 3 μου ως την εφηβία μου...

 

εν ολίγης... έκανες πολύ καλά και μπράβο σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχως θα σας στενοχωρησω, οπως στενοχωρηθηκα κι εγω αλλα απο τοτε που το πηρα αποφαση δεν "βλεπω" πια το προβλημα του γιου μου. Ανακαλυψα την βλαισοποδια του λιγο στα 2-3 χρονια του, τον πηγα σε 3 γιατρους και οι 3 μου εγραψαν τα ειδικα παπουτσια και μου συνεστησαν να κανει τις καποιες ασκησεις . Ομως θεραπεια δεν υπαρχει, ουτε βελτιωση και τωρα που ειναι 10 χρονων δεν θελει πλεον τα ορθοπαιδικα παπουτσια, θελει αυτα που φορουν ολα τα αγορια της ηλικιας του. Οιγιατροι μου ειπαν να μη δινω τοση σημασια, δεν τον σμποδιζει σε τιποτα η βλαισοποδια. Πραγματι παιζει μπασκετ, ποδοσφαιρο. Φροντιζω να φορα χειμωνα-καλοκαιρι μποτακια για σταθεροτητα στο ποδι, να μην παρει βαρος κι οσο μπορει να κανει τις ασκησεις του για ενδυναμωση.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να του πάρεις ειδικούς πάτους να τους φοράει μέσα απ το παπούτσι και να μην είναι ορατοί

είναι απόλυτα κατανοητό το παιδάκι να θέλει να φοράει αθλητικά όπως όλα τα παιδάκια και όχι τα χοντροκομένα ορθοπαιδικά μποτάκια

 

 

πρόβλημα σοβαρό βασικά δεν υπάρχει...

απλά με ζήτημα πλατυποδίας ή βλαισοποδίας το παιδί κουράζεται πιο εύκολα...

σκοντάφτει πιο εύκολα... κι όταν πάει φαντάρος δε θα κάνει σκοπιές και πορείες και θα βγει Ι2 κι όχι Ι1 :lol:

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να του πάρεις ειδικούς πάτους να τους φοράει μέσα απ το παπούτσι και να μην είναι ορατοί

είναι απόλυτα κατανοητό το παιδάκι να θέλει να φοράει αθλητικά όπως όλα τα παιδάκια και όχι τα χοντροκομένα ορθοπαιδικά μποτάκια

 

 

πρόβλημα σοβαρό βασικά δεν υπάρχει...

απλά με ζήτημα πλατυποδίας ή βλαισοποδίας το παιδί κουράζεται πιο εύκολα...

σκοντάφτει πιο εύκολα... κι όταν πάει φαντάρος δε θα κάνει σκοπιές και πορείες και θα βγει Ι2 κι όχι Ι1 :lol:

 

Συμφωνώ απόλυτα!!! Τίποτα δεν διορθώνει την κατάσταση (άλλωστε γιαυτο μας είπαν και από το Παίδων ότι δεν τα γράφουν :? ) αλλά βελτιώνεται η ισσοροπία του παιδιού και δεν κουράζεται!!! εμένα τρεχει παίζει μπάλα και περπατάει δίχως να ζητάει πια αγκαλιά όλη την ώρα και το πιο βασικό αυτά που βλέπει τα παπούτσια και του αρέσουν του τα αγοράζω και απλά βάζω τους πάτους ακομη και στις παντοφλες...όλο το χειμώνα ήθελε να φοράει τις παντόφλες του ΒΟΒ σφουγγαράκι της κλειστές που παλαιότερα δίχως τους πάτους, του φεύγανε ή παραπαταγε και επεφτε!!!

75 ευρώ αλλά σώθηκα !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ ΜΑΝΑ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΟΥ ΓΙΟΣ ΕΙΝΑΙ 3 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ 5 ΜΗΝΩΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΤΟΝ ΠΗΓΑ ΑΡΧΙΚΑ ΣΕ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ ΤΟΥ ΙΚΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΠΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΙΚΑ(ΤΑ ΧΟΡΗΓΟΥΝ ΚΑΘΕ 6 ΜΗΝΕΣ)Η ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΤΡΕΛΗ!!!!!!!!:(ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΑ ΣΕ ΕΝΑΝ ΠΑΙΔΟΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟ ΜΕ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΑΜΦΟΤΕΡΟΠΛΕΥΡΗ ΒΛΑΙΣΟΠΛΑΤΥΠΟΔΙΑ ΕΥΚΑΜΠΤΗ !!ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΙΠΕ ΟΥΤΕ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΟΥΤΕ ΠΑΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΟ!!ΑΠΛΩΣ ΘΑ ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ ΛΙΓΟ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ!!ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΑΡΩ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΕ ΨΗΛΟ ΠΑΤΟ ΚΑΙ ""ΙΣΩΣ""'ΔΟΥΜΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΣΟΒΑΡΟ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟ!!ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ!!ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΝ ΦΕΡΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΩΝ!!!!!!!!!ΕΧΩ ΤΡΕΛΑΘΕΙ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ??????:confused:

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο γιος μου ειναι 3,5 χρονων.περσυ τον πηγα σε ορθοπεδικο γιατι πατουσε περιεργα τα ποδαρακια του δεν ειχε καμαρα.βγαλαμε ακτινες λεκανης και αφου δεν υπηρχε κατι στραβο εκει,μου ειπε να φοραμε ορθοπεδικα παπουτσια απο επιλεγμενα καταστηματα οπως το μουγερ.του πηρα κατευθειαν παπουτσια απο το μουγερ κι ειδα διαφορα στο περπατημα του.οταν το καλοκαιρι του εβαλα αλλη μαρκα περπατουσε παλι χαλια.φετος τον πηγα σε αλλον ορθοπεδικο και μου ειπε κι αυτος για μουγερ και οταν γινει 4,5 χρονων να παω σε ενα καταστημα ορθοπεδικων και να κανουμε πελματογραγημα.ολοι οι γιατροι μου ειπαν να περπατα πολυ ξυπολυτος.αυτα ειχα να σου πω απο την εμπειρια μου αλλα μην το αφηνεις το παιδι κανε πελματογραφημα μηπως χρειαστει πατους ειδικους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας κι απο μενα.

θελω να σας πω κι εγω οτι η κορη μου που ειναι δυο ετων ,εχει βλαισοπλατυποδια.ειναι κληρονομικο φυσικα και το παρατηρησα απο την μερα που γεννηθηκε.

τα πατουσακια της τα γυριζε προς τα μεσα πολυ περιεργα και κανανε μια περιεργη φορα τα δαχτυλα της προς τα μεσα.

δηλ με λιγα λογια σαν φεγγαρι.

το ειχα αναφερει τοτε αλλα ολοι μου λεγανε οτι πρεπει να φτασει τουλαχιστον δυο ετων για να κανουμε διαγνωση.

φετος την πηγα σε ορθοπαιδικο και οντως εχει βλασυπλατυποδια και μου γραψανε τους ειδικους πατους ''εσω χειλους''

ειναι μισα πατακια και τα βαζω σε ολα τα παπουτσακια της.ειδα οντως διαφορα αλλα συνεχιζει να πεφτει και να κουραζεται σε σχεση με αλλα παιδακια.

μπορει και να μην διορθωθει αλλα μπορει και να εχουμε καλα αποτελεσματα.

αργοτερα μου ειπανε οτι θα ειναι καλυτερο να της παρουμε ειδικα μποτακια!

 

εσεις ειδατε καποια θετικα αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μόλις την περασμένη εβδομάδα πήγαμε και εμείς ορθοπεδικό λόγω της βλαισοπλατυποδίας που έχει ο γιος μου και ήταν το καθιερωμένο 6μηνο παρακολουθησής του έχω να σου πως ότι από 22 μηνών τον παρακολουθεί. Το αποτέλεσμα τώρα που είναι 4,5 χρόνων το πρόβληματου έχει βελτιωθεί ουσιαστικά και αυτό το βλέπω και εγώ χωρίς να είμαι γιατρός. Βέβαια δεν χρειάστηκε να φορέσει ειδικούς πάτους αλλά παππούτσι με κάποιες στάνταρ προδιαγραφές. Ο γιατρός με είχε ενημερώσει ότι η βλαισοπλατυποδία κορυφώνεται στην ηλικία των 3- 4 χρόνων, φαίνεται δηλαδή πολύ έντονα και μετά αρχίζει και υποχωρεί. Στην τελευταία επίσκεψη τα αποτελεσμάτα ήταν ενθαρρυντικά. Ευτυχώς δεν θα φορέσει ορθοπεδικά παπούτσια αλλά σίγουρα ανατομικά του εμπορίου. Και πάλι σε 6 μήνες και σε 6μήνες και σε 6 μήνες και η βαλίτσα πάει μακριά!

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΕΥΚΑΜΠΤΗ ΒΛΑΙΣΟΠΛΑΤΥΠΟΔΙΑ,,ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ 3,5 Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ . ΕΓΩ ΔΕ ΤΟΥ ΠΗΡΑ ΤΙΠΟΤΑ....ΠΗΓΑ ΣΕ 5 ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥΣ Ο ΕΝΑΣ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΠΑΙΔΟΟΡΘΟΠΑΙΔΙΚΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΣ,,,ΚΑΙ ΟΝΤΟΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΚΑΜΑΡΑ ΤΟ ΠΑΤΟΥΣΑΚΙ ΤΟΥ ΕΝΩ ΤΩΡΑ ΚΑΝΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΣΕ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΤΑΧΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ...ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Παρακολούθησα με ενδιαφέρον τις απόψεις που παρουσιάστηκαν από διάφορούς γονείς σχετικά με το αν χρειάζεται ένα παιδί με πλατυποδία ειδικούς πάτους, παπούτσια κτλ.

 

Είμαι Ορθοπαιδικός Χειρουργός (Θεσσαλονίκη) και έχω εξειδικευθεί στη Μεγ.Βρετανία στις παθήσεις του ποδιού. Κάνω αυτή την παρέμβαση με αυτή μου την ιδιότητα:

 

Όλες οι περιπτώσεις (βλαισο)πλατυποδίας δεν είναι ίδιες. Άλλοτε υπάρχει υποκείμενο πρόβλημα το οποίο θα διαγνώσει ο ειδικός και τότε χρειάζεται πιο εξειδικευμένη αντιμετώπιση, ενώ άλλοτε πρόκειται για παραλλαγή του φυσιολογικού με σχετικά χαλαρούς συνδέσμους. Συχνά το "πρόβλημα" αποκαθίσταται καθώς το παιδί μεγαλώνει. Αυτό που προσπαθούμε ως ειδικοί να δούμε είναι αν υπάρχει φυσιολογική λειτουργία μυών και τενόντων και αν οι αρθρώσεις (ειδικά η υπαστραγαλική) είναι εύκαμπτη ή όχι.

Στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων δεν απαιτείται ειδική θεραπεία.

Στην Ελλάδα γίνεται κατάχρηση του πελματογραφήματος και των Ορθοπαδικών παπουτσιών. Το μόνο που πετυχαίνουμε είναι να δημιουργήσουμε στο παιδί την εντύπωση ότι κάτι παθολογικό έχει το πόδι του...

Τα σημερινά επιστημονικά δεδομένα μας λένε ότι τα "ορθοπαιδικά υποδήμτα" ΔΕΝ προσφέρουν απολύτως τίποτα μακροχρόνια, στις απλές περιπτώσεις με φυσιολογική λειτουργία του ποδιού. Η πλατυποδία ίσως εξελιχθεί, ίσως όχι καθώς το παιδί μεγαλώνει, χωρίς αυτό να εξαρτάται από τα υποδήματα. Αν το παιδί πονάει (ειδικά όταν τρέχει), προσωπικά συνιστώ ειδικούς πάτους με ανύψωση του έχω χείλους της πτέρνας (ώστε να φέρουν το πόδι σε "ουδέτερη" θέση). Όχι για να διορθώσω την πλατυποδία, αλλά για να διορθωθεί η "μηχανική" του ποδιού, να μην φορτίζεται έκκεντρα και να μην πονάει.

 

Συμπέρασμα: Η (βλαισο)πλατυποδία ΔΕΝ πρέπει να προκαλεί ανησυχία. Επισκεφτείται ένα γιατρό που εμπιστεύεστε και φυσικά γνωρίζει το θέμα.

Ορθοπαιδικός Χειρουργός

Διδάκτωρ Ιατρικής ΑΠΘ

Consultant Frimley Park Hospital, Μεγ. Βρετανία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...