Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπάρχουν μανούλες που προσπαθούν για ακόμη ένα μωράκι?( 3, 4, 5 κλπ, οχι για πρωτο)


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

 

Έψαξα αλλά δεν βρήκα σχετικό θέμα.

Όλα τα θέματά που αναφέρονται σε προσπάθεια σύλληψης είναι για πρώτο παιδάκι..

Δεν ήθελα να γράψω εκεί γιατί κάποιες κοπέλες προσπαθούν καιρό για το πρώτο και ίσως δεν μπορούν να καταλάβουν την γλυκιά αγωνία μιας μαμάς , που ήδη έχει 2 η 3 παιδιά , και θέλει ακόμη ένα..

Η ίσως προκληθεί αναστάτωση και δεν το θέλω.

 

Λοιπόν υπάρχουν μανούλες που προσπαθούν για 3,4, 5 η και παραπάνω παιδιά...να μοιραστούμε τις σκέψεις μας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τίποτα???

Καμία δεν πάει για 3 - 4 κλπ παιδάκι?????????????????????

 

:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

πας καλά παιδάκι μου??????? μόνο από ατύχημα πια.....:P:p:p:p

(καλή επιτυχία, αν το θες!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς να δυσκολεύονται στη σύλληψη για το επόμενο παιδί;;

Ή αν θέλουν γενικά ένα ακόμα;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα παιδάκια έχεις ήδη; Θεωρείς για κάποιο λόγο ότι θα έχεις πρόβλημα σύλληψης;

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως η θεματοθέτρια ρωτάει για τη διάθεση του κόσμου, να κάνουν 3ο ή 4ο παιδί. Η δική μου αίσθηση είναι πως, γενικές γραμμές, όχι. Κάποτε άκουγα πολλούς που κάνανε, για να διοριστούνε. Και τώρα βέβαια, μερικοί τολμάνε και το 3ο (έχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις, ειδικά με μεγάλη διαφορά από τα δύο πρώτα). Οι περισσότεροι, όμως, μόνο από "ατύχημα", θα ξεφύγουν από τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

εννοώ να είναι σε φάση προσπάθειας τώρα η να σκοπεύουν σύντομα...είτε δυσκολεύονται είτε όχι...

δεν μπορείς να το ξέρουν αυτό εκ των προτέρων ακόμη και αν συνέλαβαν εύκολα τις άλλες φορές..

 

εγώ εχω 3 -

και τώρα λεω να ξεκινήσω τις προσπάθειες..

 

ηθελε να μοιραστώ τα άγχη που εχεις όταν θες κατι ...αλλά δεν εχεις θετικη στάση από τους γύρω...όλοι θεωρούν τρέλα να πας για 4 ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα εγω εχω 2 αγορια και θελω πολυ να κανω 3......δεν ξεκιναω προσπαθειες ακομα αλλα ελπιζω πολυ συντομα να ειναι οι συνθηκες ευνοηκες(απο θεματα υγειας οχι οικονομικα γτ δε θα ειναι ποτε ετσι κι αλλιως):D

ggHRp3.png fkuPp3.png
Link to comment
Share on other sites

ηθελε να μοιραστώ τα άγχη που εχεις όταν θες κατι ...αλλά δεν εχεις θετικη στάση από τους γύρω...όλοι θεωρούν τρέλα να πας για 4 ....

Τι σε νοιάζει τι λένε οι γύρω σου; Μαζί θα το κάνετε ή μαζί θα το μεγαλώσετε; (φαντάζομαι στους γύρω δε συμπεριλαμβάνεται και ο σύζυγος, ε; )

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω 2 παιδάκια 12 και 10ετών , πήρα απόφαση για 3ο και μου προέκυψαν δίδυμα κοριτσάκια!!! Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόση χαρά μου έδωσαν!!! μου φαίνετε οτι τα χάρηκα περισσότερο απο τα άλλα παιδιά, ισως επειδί τοτε ήμουν και πιο μικρή! Δεν με πειράζει ούτε η κούραση , ούτε ξενύχτια ...δεν είναι και εύκολο να έχεις 4 παιδιά. Δεν το μετανιώνω ούτε στιγμή όμως! Μην το σκέφτεστε κορίτσια κάντε παιδιά και όλα έρχοντε μετά πιο εύκολα απ'οτι το φανταζόμαστε στο μυαλό μας!

Link to comment
Share on other sites

Τι σε νοιάζει τι λένε οι γύρω σου; Μαζί θα το κάνετε ή μαζί θα το μεγαλώσετε; (φαντάζομαι στους γύρω δε συμπεριλαμβάνεται και ο σύζυγος, ε; )

 

ναι ,τους γύρω εννοώ συγγενείς και φίλους..όχι το σύζυγο

- γιατί χωρίς αυτόν δεν θα μπορούσα και να προσπαθήσω-:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΩΡΓΟΣ.......ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΝΑ ΦΑΜΕ ΕΧΟΥΜΕ......ΕΑΝ ΚΟΙΤΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ,ΧΑΜΕΝΟ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ...Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ.....Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΟΥ Κ ΟΙ ΑΔΕΡΦΕΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΘΑ ΚΛΕΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΑΛΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΕΣ,ΛΟΓΩ ΤΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΠΛΟΚΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ.....ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙ Ο ΘΕΟΣ ,ΚΑΛΟΔΕΧΟΥΜΕΝΟ!!!!ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΟΛΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΠΩΣ Κ ΠΩΣ....ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ,ΠΟΥ ΜΕΝΟΥΝ Κ ΑΠΟ ΚΑΤΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MAMA-AGA

Το 4ο... είναι bonus! Έχεις τέτοια εμπειρία από τα προηγούμενα... που δεν το καταλαβαίνεις για παιδί!!

Σε μας τουλάχιστον, έτσι ήταν. :)

Τώρα για 5ο... εεε προσπαθώ να σταματήσω να έχω τέτοιες ιδέες!! Είμαστε κουρασμένοι. Υπάρχει μια παρόρμηση βέβαια... αλλά... δεν υπάρχουν αντοχές! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει πολυ το θεμα αν και εχω μονον ενα,,αλλα σκοπευω τουλαχιστον για δευτερο οπου στην δικη μου περιπτωση μπορει να κατσουν και δυο η και τρια λογω εξωσωματικης:P:p

βεβαια μπορει να μην κατσει και κανενα αλλα ειμαι πολυ αισιοδοξη οτι θα τα καταφερουμε οπως και με το πρωτο αλλωστε,,,,οταν θα εχω νεα και εμπειρια να καταθεσω θα σας ενημερωσω,,,σε γενικες γραμμες δεν πτοουμαι απο την κριση, μονο τα θεματα υγειας με τρομαζουν, ολα δειχνουν οτι ειμαστε καλα αρα ολα καλα,,,

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα προστοπαρων.Θελω πολυ πολυ ενα δευτερο ειμαι σχεδον ετοιμη....αλλα με προβληματιζει πολυ το μετα της γεννας.Περασα πολυ ασχημο 6μηνο μετα την μικρη μου(επιλοχειος καταθλιψη)που τρεμω στην ιδεα να ξαναπερασω τα ιδια.Σε συζητηση με την ψυχιατρο που ειχα μου ειπε οτι ειναι πολυ πιθανο,οπως και ο παιδιατρος μας απο την εμπειρια του.Οπως και να εχει θελω πολυ αλλα φοβαμαι.......:confused:

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ενα προστοπαρων.Θελω πολυ πολυ ενα δευτερο ειμαι σχεδον ετοιμη....αλλα με προβληματιζει πολυ το μετα της γεννας.Περασα πολυ ασχημο 6μηνο μετα την μικρη μου(επιλοχειος καταθλιψη)που τρεμω στην ιδεα να ξαναπερασω τα ιδια.Σε συζητηση με την ψυχιατρο που ειχα μου ειπε οτι ειναι πολυ πιθανο,οπως και ο παιδιατρος μας απο την εμπειρια του.Οπως και να εχει θελω πολυ αλλα φοβαμαι.......:confused:

 

Με την βοηθεία ψυχολόγου όλα θα είναι καλύτερα (δικό μου πρόσωπο πέρασε στο πρώτο παιδί επιλόχεια κατάθλιψη ενώ στο δεύτερο όχι)

΄

Θέλω 2ο!!!! Απο τον επόμενη μήνα (αν τελειώσουν οι ιώσεις κ αν συμφωνεί κ ο σύζυγος) προσπαθούμε...

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Με την βοηθεία ψυχολόγου όλα θα είναι καλύτερα (δικό μου πρόσωπο πέρασε στο πρώτο παιδί επιλόχεια κατάθλιψη ενώ στο δεύτερο όχι)

΄

Θέλω 2ο!!!! Απο τον επόμενη μήνα (αν τελειώσουν οι ιώσεις κ αν συμφωνεί κ ο σύζυγος) προσπαθούμε...

 

Δυστυχώς ψυχολόγος με παρέπεμψε σε ψυχίατρο γιατί ήμουνα πολύ άσχημα με τάσεις αυτοκτονίας.Οποτε θεωρήθηκε ορμονικο πιο πολύ θέμα.Αρα είναι πολύ πιθανό να το ξαναπερασω.:(

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Εδώ σε μένα τη λένε που θέλω να κάνω το πρώτο, όχι εσένα που πας για το τέταρτο. Τους έχει φοβίσει όλους πάρα πολύ η κρίση και γι'αυτό αντιδρούν έτσι συν ένα χούι που έχουν οι περισσότεροι να θέλουν να σου πουν τι θα κάνεις στη ζωή σου....

 

Προσωπικά κρατάω σαν φυλαχτό αυτό που είχε πει ο Βούδας: Αν περιμένεις να είναι όλα τέλεια για να ξεκινήσεις, δεν θα κάνεις ποτέ το 1ο βήμα.

 

Βουρ για το τέταρτο κορίτσι μου και να χαίρεσαι την οικογένεια σου. Και σε όποιον σας πει ''τι με τέτοια κρίση, είστε τρελοί;'' να απαντάς ''μην ανησυχείς δεν σκοπεύουμε να σου ζητήσουμε δανεικά για να το μεγαλώσουμε''!

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ σε μένα τη λένε που θέλω να κάνω το πρώτο, όχι εσένα που πας για το τέταρτο. Τους έχει φοβίσει όλους πάρα πολύ η κρίση και γι'αυτό αντιδρούν έτσι συν ένα χούι που έχουν οι περισσότεροι να θέλουν να σου πουν τι θα κάνεις στη ζωή σου....

 

Προσωπικά κρατάω σαν φυλαχτό αυτό που είχε πει ο Βούδας: Αν περιμένεις να είναι όλα τέλεια για να ξεκινήσεις, δεν θα κάνεις ποτέ το 1ο βήμα.

 

Βουρ για το τέταρτο κορίτσι μου και να χαίρεσαι την οικογένεια σου. Και σε όποιον σας πει ''τι με τέτοια κρίση, είστε τρελοί;'' να απαντάς ''μην ανησυχείς δεν σκοπεύουμε να σου ζητήσουμε δανεικά για να το μεγαλώσουμε''!

 

Αλήθεια είσαι σε προσπάθεια για το πρώτο?-- εύχομαι με το καλό και γρήγορα με ένα γερό μωράκι!!..

απόλαυσε και την διαδικασία και όλα..νομίζω το πρώτο μωράκι είναι η ομορφότερη εμπειρία για κάθε γυναίκα (όχι ότι δεν είναι τα άλλα, μα το πρώτο έχει άλλη χάρη)

 

Και έχεις δίκιο..αν περιμένεις να είναι όλα τέλεια , δεν ξεκινάς ποτέ.

Και όπως μου είπε μια γνωστή- πάντα περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να προσπαθήσει για παιδάκι,έλεγε αύριο και αύριο , ώσπου το αύριο έγινε σήμερα και δεν μπορούσε πια.

Τώρα τελευταία μου το είπε και σκέφτηκα και εγώ πως δεν έχει νόημα να λέω θα κάνω άλλο παιδί αργότερα- ίσως αργότερα να είναι πολύ αργά.

Link to comment
Share on other sites

θυμαμαι οταν ημουν εγκυος (ειδικα τους 3 τελευταιους μηνες - ηταν και καλοκαιρι) ηθελα σα τρελη να γεννησω! αφου γεννησα την πρωτη βδομαδα που την πηραμε σπιτι με επιασε κατι που ηθελα παλι να την ειχα στη κοιλια μου...! (οχι απο την κουραση και τα ξενυχτια- αλλα σα να μου ελλειπε...)

 

εκει ηταν που ηθελα στο καπακι κιαλλο... ο αντρας μου χαμογελωντας τρυφερα μου ειπε για αργοτερα.... χιχιχχιχιχι

στην πορεια ομως ειμαι καλα με το ενα τερατακι που εχω!!!

παντως, οχι οτι το εχω δεσει κομπο, αλλα θελω να μεινω ή στο ένα ή να κανω 3...

χεχεχχεχεχε

9Yokp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ψυχολόγος με παρέπεμψε σε ψυχίατρο γιατί ήμουνα πολύ άσχημα με τάσεις αυτοκτονίας.Οποτε θεωρήθηκε ορμονικο πιο πολύ θέμα.Αρα είναι πολύ πιθανό να το ξαναπερασω.:(

 

καταρχην δεν ειναι απαραιτητο οτι θα ξανασυμβει, αλλα και αν ξανασυμβει ξερεις τι πραγμα πρεπει να κανεις,,ενας καλος ψυχολογος και ενας καλος ψυχιατρος απο κοντα κι αυτο απο πριν να γεννησεις λιγη στηριξη λιγα φαρμακακια απο πριν για να προληφθει,,,βρε αυτο αντιμετωπιζεται,,πριν δεν ηξερες τωρα που ξερεις μπορεις να το προλαβεις και να το περασεις απο καθολου εως ηπια

ΜΗ ΜΠΛΟΚΑΡΕΙΣ:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια είσαι σε προσπάθεια για το πρώτο?-- εύχομαι με το καλό και γρήγορα με ένα γερό μωράκι!!..

απόλαυσε και την διαδικασία και όλα..νομίζω το πρώτο μωράκι είναι η ομορφότερη εμπειρία για κάθε γυναίκα (όχι ότι δεν είναι τα άλλα, μα το πρώτο έχει άλλη χάρη)

 

Και έχεις δίκιο..αν περιμένεις να είναι όλα τέλεια , δεν ξεκινάς ποτέ.

Και όπως μου είπε μια γνωστή- πάντα περίμενε την κατάλληλη στιγμή για να προσπαθήσει για παιδάκι,έλεγε αύριο και αύριο , ώσπου το αύριο έγινε σήμερα και δεν μπορούσε πια.

Τώρα τελευταία μου το είπε και σκέφτηκα και εγώ πως δεν έχει νόημα να λέω θα κάνω άλλο παιδί αργότερα- ίσως αργότερα να είναι πολύ αργά.

 

Να'σαι καλά, σ'ευχαριστώ!Βασικά ελπίζω να μείνω μέσα στο καλοκαίρι, θα δείξει!Να σου πω ένα μυστικό;Εγώ θέλω 6 παιδάκια, 5 αγόρια κι ένα κορίτσι, το τελευταίο, το οποίο θέλω να κάνω κοντά στα 40 μου (είμαι 27 τώρα)!Όλοι με λένε τρελή αλλά ο άντρας μου αν τον αφήσω θα μου κάνει 10, οπότε καταλαβαίνεις είναι η χρυσή τομή!:-D

 

Πολύ κρίμα για τη φίλη σου, πάντα με θλίβουν τέτοιες ιστορίες!

 

Σου εύχομαι να έχεις το τέταρτο μέσα στην κοιλίτσα σου μέχρι τον Αύγουστο!:-D

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...