Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οστική ηλικία αριστερού άκρου χεριού


Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά!!!

 

Θέλω να σας ρωτήσω κάτι, γιατί έχει πέσει πολυ στεναχώρια στην οικογένειά μας...

 

Η ξαδέρφη μου έχει εναν γιο 2 ημέρες μεγαλύτερο από τον δικο μου τον μεγάλο, δηλαδή προς τα 9 και το ύψος του είναι 1.29 με 1.30, η παιδίατρος λοιπον τους είπε να πανε να κάνουν "Οστική ηλικία αριστερού άκρου χεριού" για να δουν τον ρυθμό που ψηλώνει κλπ...

 

Και ο άντρας της ξαδέρφης μου και ο πατέρας του μέχρι τα 13 ήταν οι ζουμπάδες της τάξης και ξαφνικά πήραν όλο το ύψος μαζί! (είναι γύρω στο 1.80), το είπε αυτο στην παιδίατρο και επιμένει να κάνει την εξέταση για να είναι σίγουρη/οι για το ρυθμο ωριμανσης του σκελετου.

 

Με βάση το διάγραμμα θα βγει γύρω στο 1.75 με 1.78 που εγω προσωπικά το βρίσκω μια χαρά!!!

 

Ξέρετε που μπορεί να την κάνει? στο Παίδων? σε ιδιωτικό? που και πόσο περίπου κοστίζει?

 

Γιορτινες ημερες και η ξαδέρφη μου κάνει λες και έχει καμία αρρώστια ο μικρός!!! και επηρεάζει και την καρδιακή γιαγιά μας και δεν πρέπει!

 

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

Αντζυ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο κεντρο αναπτυξης στο παιδων στην μεσογειου γινεται.

 

Ισως ειναι ψειρας η παιδιατρος...αλλα καλυτερα να ελεγχει παρα να αδιαφορει...

 

Ευχαριστώ πάρα πολυ!

 

Βρήκα αυτά:

 

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ

Λεωφ. Μεσογείων 24

Τηλέφωνο : 213 2009800, 2132009853

 

ΤΜΗΜΑ ΑΥΞΗΣΗΣ και ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

ΤΜΗΜΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

 

Εκεί πώς θα κλείσει ραντεβού με το 1535 ή στα παραπάνω τηλεφωνα? θα πρέπει να έχει παραπεμπτικό απο την παιδίατρο?

 

Σε ζάλισα απλά έχει αγχωθεί η ξαδέρφη μου και θέλω να της δώσω μία λύση...

 

και πάλι ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

1ον και κυριοτερον δεν με ζαλισες καθολου :)

 

Θα κλεισει ραντεβου στο 1535... και λογικα θα της κλεισουν ραντεβου σε κανα 3-4 μηνο . Οταν παει εκει θα παρουν ιστορικο αυτοι (να ειναι νηστικο το παιδι γιατι θα του κανουν και εξετασεις) και θα κανουν οτι πρεπει .Το γιατι θα πανε θα παει απλα οτι εχει προβληματιστει η παιδιατρος με το υψος του παιδιου.

Πολυ καλη ειναι η Καραχαλιου ( βασικα σ αυτην ειχαμε παει εμεις... τους αλλους δεν τους ξερω...αλλα εχω ακουσει καλα λογια για ολους)

Link to comment
Share on other sites

Η εξεταση αυτη γινεται σε ακτινο-διαγνωστικά κεντρα (τυπου βιοιατρικη).

Δε καλυπτεται απο τα ασφαλιστικα ταμεια και νομιζω κοστιζει γυρω στα 50-60ευρω.

85MJp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΑΦΡΟΔΙΤΗ σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

 

Θα της τα μεταφέρω και είμαι σίγουρη ότι θα ηρεμήσει προς το παρον... θα της φύγει το άγχος τουλάχιστον του "και τώρα τί κάνουμε"???

 

Ευχαριστώ και πάλι και καλή χρονια!!!

Link to comment
Share on other sites

Η εξεταση αυτη γινεται σε ακτινο-διαγνωστικά κεντρα (τυπου βιοιατρικη).

Δε καλυπτεται απο τα ασφαλιστικα ταμεια και νομιζω κοστιζει γυρω στα 50-60ευρω.

 

ευχαριστώ για την απάντηση :)

 

όπως την ξέρω την ξαδέρφη μου αφου γίνεται στην Βιοιατρική πρωτα θα την κανει και μετά θα την παει στο Παίδων για αξιολογηση... έχει αγχωθεί τρομερα...

 

Ευχαριστω και καλη χρονια!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο παιδων δεν πληρωνει τιποτα(τουλαχιστον εμεις πριν 3 χρονια δεν πληρωσαμε) ..και στην κανει επιτοπου και το κοιτα σ ενα τεραστιο βιβλιο (να δει αν η οστικη ηλικια συμβαδιζει με την κανονικη του ηλικια )

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο παιδων δεν πληρωνει τιποτα(τουλαχιστον εμεις πριν 3 χρονια δεν πληρωσαμε) ..και στην κανει επιτοπου και το κοιτα σ ενα τεραστιο βιβλιο (να δει αν η οστικη ηλικια συμβαδιζει με την κανονικη του ηλικια )

 

Σίγουρα στο Παίδων ξέρουν καλύτερα από όλους τη δουλειά τους!!! δεν το συζητώ καν!!! εγώ αν ήταν το δικό μου το παιδί θα έκλεινα αμέσως ενα ραντεβού και θα περίμενα τη γνώμη των ειδικών!!!

 

Δεν ξέρω για λεφτά... πλέον έτσι που έχουν τα πράγματα μπορεί να τα πληρώνεις... μα και αλλου να παει θα τα πληρώσει! ας τα πληρώσει τουλάχιστιον στους εξειδικευμένους!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω νέα από την ξαδέρφη μου. Είναι ακόμα λίγο χαμένη με το θεμα των εξετασεων και της διαγνωσης και το ποιος θα αξιολογήσει την ακτινογραφία, στη Βιοιατρική? στη Εuromedica? η παιδίατρος της? επειδή δεν είναι μεγάλο το πρόβλημα του ύψους του μικρού και απ οτι φαίνεται η παιδιατρος της ειναι ψειρα, φοβάται οτι θα την διώξουν απο το Παίδων γιατί με βάση την καμπύλη το παιδί βγάινει γύρω στο 1.75 και πανω (και με βάση τους γονεις) και της ειπε η παιδίατρος οτι ισως δεν την εξυπηρετήσουν στο Παίδων, γιατί δεν έχει σοβαρό πρόβλημα, και οτι θα πρεπει μάλλον να τα κανει ιδωτικα... οπότε η Ντίνα είναι χαμενη...

 

Τέλος πάντων θα της πω οτι μπορεί να τα κάνει και σε ιδιωτικά εργαστήρια τύπου (Βιοιατρική-Εuromedica) και εύχομαι να μην την ξετινάξουν οικονομικά...

 

Αλήθεια ξέρετε κανέναν παιδοενδοκρινολόγο? τουλάχιστον να μην μείνει μόνο στην αξιολόγηση της παιδιάτρου της...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ακτινο-διαγνωστικα κεντρα εχουν ολα ακτινολογους ιατρους και γραφουν μια γνωματευση για να τη πας στο γιατρο σου. Οποτε να μην αγχωνεται η φιλη σου....

85MJp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω νέα από την ξαδέρφη μου. Είναι ακόμα λίγο χαμένη με το θεμα των εξετασεων και της διαγνωσης και το ποιος θα αξιολογήσει την ακτινογραφία, στη Βιοιατρική? στη Εuromedica? η παιδίατρος της? επειδή δεν είναι μεγάλο το πρόβλημα του ύψους του μικρού και απ οτι φαίνεται η παιδιατρος της ειναι ψειρα, φοβάται οτι θα την διώξουν απο το Παίδων γιατί με βάση την καμπύλη το παιδί βγάινει γύρω στο 1.75 και πανω (και με βάση τους γονεις) και της ειπε η παιδίατρος οτι ισως δεν την εξυπηρετήσουν στο Παίδων, γιατί δεν έχει σοβαρό πρόβλημα, και οτι θα πρεπει μάλλον να τα κανει ιδωτικα... οπότε η Ντίνα είναι χαμενη...

 

Τέλος πάντων θα της πω οτι μπορεί να τα κάνει και σε ιδιωτικά εργαστήρια τύπου (Βιοιατρική-Εuromedica) και εύχομαι να μην την ξετινάξουν οικονομικά...

 

Αλήθεια ξέρετε κανέναν παιδοενδοκρινολόγο? τουλάχιστον να μην μείνει μόνο στην αξιολόγηση της παιδιάτρου της...

Καλά, η παιδίατρός της πιστεύει πως το πρόβλημα δεν είναι μεγάλο αλλά παρ' όλα αυτά την έστειλε ν' ακτινοβολήσει το παιδί?

 

Τέλος πάντων. Στο Παίδων, στην κυρία Καραχάλιου (στο τμήμα που αναφέρθηκε πιο πάνω) θα της πάρουν πλήρη ιστορικό και θα συζητήσουν όλες τις απορίες/ανησυχίες της. Θα την εξυπηρετήσουν άψογα και στην χειρότερη περίπτωση θα της πουν πως είναι υπερβολική (σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι θα την μαλώσουν).

Πιστεύω πως από κει πρέπει να ξεκινήσει κι όλα θα πάρουν τον δρόμο τους. Καλή επιτυχία κι άριστα αποτελέσματα εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με πήρε πριν λίγο τηλέφωνο η ξαδέρφη μου νευριασμένη!

 

Της είπε η γιατρος να κανει ιδιωτικα την ακτινογραφία και να πανε στο Παίδων με την ακτινογραφία για να κερδίσουν χρόνο. Μεχρι εδώ ΟΚ, το συνεννοήθηκαν μεταξύ τους για να γλιτώσουν γραφειοκρατία κλπ.

 

Πήρε την Euromedica και της ειπαν οτι με ΤΣΜΕΔΕ που εχει το παιδί η ακτινογραφία θα κοστίσει 52 Ευρώ!! (μια απλη ακτινογραφία!).

 

Πήρε τηλέφωνο και την Βιοιατρική και της είπαν οτι με το ΤΣΜΕΔΕ θα πληρώσει 1,76 Ευρώ!!!!

 

Μα είναι δυνατόν τέτοια τεράστια διαφορά???

 

50,24 Ευρώ παραπάνω!! μα μας δουλεύουν εντελώς???

Link to comment
Share on other sites

Aς ξαναπαρει τηλεφωνο... καποιο λαθος θα εχει γινει σε μια απ τις 2...ας ειναι σιγουρη.

 

Στο μεταξυ ειναι χαζο αυτο με το να κερδισουν χρονο...γιατι δεν ειναι αιματος... η ακτινογραφια γινεται αμεσως ...οποτε δεν παιζει θεμα καθυστερησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aς ξαναπαρει τηλεφωνο... καποιο λαθος θα εχει γινει σε μια απ τις 2...ας ειναι σιγουρη.

 

Στο μεταξυ ειναι χαζο αυτο με το να κερδισουν χρονο...γιατι δεν ειναι αιματος... η ακτινογραφια γινεται αμεσως ...οποτε δεν παιζει θεμα καθυστερησης

 

Για το δεύτερο που λες, της το είπα κι εγώ και της είπε η γιατρός της ότι πολλες φορές χαλάει το μηχάνημα και επειδή πάει στα 9 ο μικρός της δεν θελει να χάσει 1 μήνα και βάλε μεχρι το ραντεβου κλπ... δεν μπορώ να επέμβω, παιδί της είναι και κάνει οπως κρίνει καλύτερα...

 

Ξαναπήρε την Βιοιατρική, Κηφισιάς συγκεκριμένα, και της ειπαν πάλι τα ίδια 1,76 Ευρώ με ΤΣΜΕΔΕ! είναι λέει με τιμολόγιο Δημοσίου και ειναι απλη ακτινογραφία...

 

Δεν ξέρω τι πω... προφανώς έχουν σύμβαση ή κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Για το δεύτερο που λες, της το είπα κι εγώ και της είπε η γιατρός της ότι πολλες φορές χαλάει το μηχάνημα και επειδή πάει στα 9 ο μικρός της δεν θελει να χάσει 1 μήνα και βάλε μεχρι το ραντεβου κλπ... δεν μπορώ να επέμβω, παιδί της είναι και κάνει οπως κρίνει καλύτερα...

 

..

 

Ισως και να εχει δικιο..ισως να χαλαει..ελληνικο δημοσιο

Link to comment
Share on other sites

Τα νεότερα...

 

Πήρε τα αποτελέσματα χθες το απόγευμα η ξαδέρφη μου από την Βιοιατρική και το χαρτί έγραφε:

 

"από τον έλεγχο που έγινε η οστική ηλικία είναι 7 ετών περίπου σύμφωνα με τον άτλαντα Greulich & Pyle"

 

Σας θυμίζω ότι το παιδί σε 2 μήνες κλείνει τα 9!

 

Τώρα αυτό είναι καλό ή κακό?

 

Δηλαδή να το θεωρεί ένα ψηλό 7άρι ή ένα κοντό 9άρι? (ουφ τι τραβάμε και εμεις οι μάνες!)

 

Δεν έχει μιλήσει ακόμα με την παιδίατρό της, αλλά εγώ θα ήθελα και τις δικές σας γνώμες γιατί το έχετε ψάξει το θέμα.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ πολυ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μα και φυσικά καλό σημαίνει οτι τι παιδί έχει ακόμη πολύ περιθώριο για να ψηλώσει αυτό που είναι κακό ειναι αν ο βαθμός ωρίμανσης των οστών είναι μεγαλύτερος από την ηλικία, γιατί αυτό σημαίνει οτι το παιδί αναπτύσσεται γρηγορότερα του φυσιολογικού με αποτέλεσμα και το πρόωρο σταμάτημα αυτής της ανάπτυξης.

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήρε τα αποτελέσματα από την Βιοιατρική.

 

Αρχικά να πω ότι τους χρέωσαν την εξέταση της σωματομεδίνης και δεν την έκαναν!!! :( οπότε το παιδί πάλι τρύπημα!!!

 

Τα υπόλοιπα, καμιά 15αριά εξετάσεις μια χαρά, το μόνο που ήταν λίγο εκτός ήταν η TSH ήταν 0,3 ενώ έπρεπε να είνια από 0,6, ενώ η Τ3 και Τ4 ήταν ακριβώς στη μέση.

 

Μιας και θα ξαναπάει θα ξανακάνει και την TSH στον μικρό, γιατί τον Σεπτεμβρη μου είπε οτι του είχε ξανακάνει (σαν ετήσιο τσεκαπ) και ήταν σωστή.

 

Αυτό όμως είναι για υπερθυρεοειδισμό διάβασα και όχι για υπο που εχει να κάνει και με το χαμηλό ύψος.

 

Η παιδίατρος θα της μιλήσει όταν θα έχει λέει στα χέρια της την σωματομεδίνη και τη νέα TSH.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρε τα αποτελέσματα από την σωματομεδίνη και είναι 140 με όριο από 110-565ng/ml, είναι μέσα στο όριο αλλά στα χαμηλά.

 

και η TSH είναι και πάλι εκτός ορίου είναι 0,4 με όριο 0,64-6,27μIU/ml.

 

Η IGF1 είναι καλή στο 140? για παιδί περίπου 9 ετών (σε 2 μήνες?)

 

(εδώ που τα λέμε δεν έχει και καμία τεράστια διαφορά ύψους από τον δικό μου γιο που είναι ίδια ηλικία... άντε να του ρίχνει 4-5 πόντους ο δικός μου...)

Επεξεργάστηκαν by ANF
ΣΩΜΑΤΟΜΕΔΙΝΗ
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα νεότερα...

 

Αφού έβγαιναν όλες οι ορμόνες της υπόφυσης στα χαμηλότερα ή εντελώς εκτός του φυσιολογικού, πήγαν στο Παίδων Αύξησης και Ανάπτυξης και τους είδε η κα. Βλαχοπαπαδοπούλου που είναι διευθυντρια, τους έδωσε παραπεμπτικό για εξετάσεις αίματος, μου είπε η ξαδέλφη μου ότι έκαναν παλι TSH, κορτιζόνη, προλακτίνη και τις ορμόνες της εφηβείας (δεν ξέρω ποιες είναι)...

 

Τα αποτελέσματα τέλεια!

 

Η TSH βγήκε ακριβώς στη μέση! και οι ορμόνες της εφηβείας χαμηλές όπως πρέπει και της είπε η γιατρός ότι μάλλον το παιδί πέρναγε κάποια αρρώστια στο πόδι ή πέρναγε στρες (αυτό το είπε ως πιθανότερο) και γι'αυτό του πειράχτηκαν τα αποτελέσματα στην αρχή...

 

Οπότε τέλος καλό, όλα καλά, θα τον ξαναδεί σε 1 χρονο και τους ειπε ότι αφου οι εξετάσεις είναι ΟΚ, ειναι η ιδιοσυγκρασία του τέτοια να ψηλώνει αργά και αυτό φαίνεται από την μικρότερη οστική ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...