Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ασφάλεια στο διαδίκτυο - για γονείς και παιδιά


administrator

Recommended Posts

Η χρήση του διαδικτύου μπορεί να είναι πολύ ευχάριστη και ενημερωτική, όταν γνωρίζουμε "τα κατατόπια". Όταν όμως δεν τα γνωρίζουμε;

 

Τι μπορεί να πάει στραβά; Kρύβει το διαδίκτυο,

 

α) τεχνικούς,

β) σωματικούς

γ) ψυχολογικούς,

δ) ηθικούς κινδύνους για

 

 

1) εσάς και

 

2) το παιδί σας; (για μαμάδες μεγαλύτερων παιδιών ή μελλοντικές σκέψεις για το πώς θα καθοδηγήσετε το παιδί σας όσον αφορά τα παραπάνω)

 

Ποιά βήματα ακολουθήσατε και καταφέρατε να είναι για εσάς η εμπειρία της χρήσης του διαδικτύου ευχάριστη και ενημερωτική;

 

Σημειώστε τις σκέψεις σας αλλά και κυρίως τις εμπειρίες σας,

 

στόχος είναι η ενημέρωση των άλλων χρηστών που ίσως ξεκινούν τώρα τα πρώτα τους βήματα, ενώ παράλληλα έχουν και παιδιά τα οποία χρειάζεται να καθοδηγήσουν στα πρώτα τους βήματα σε σχέση με την χρήση του διαδικτύου.

 

εάν κάτι σας βοήθησε στο παρελθόν (κάποιο άρθρο ή φορέας) μπορείτε φυσικά να το σημειώσετε.

 

Θυμηθείτε ότι τις δημοσιεύσεις σας μπορεί να τις διαβάζει και κάποια-ος έφηβη-ος που κάνει τα πρώτα της/του βήματα στο διαδίκτυο.

Απαντήστε όσο το δυνατόν με μέγιστη σοβαρότητα και λεπτομέρεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Με τον Η/Υ ασχολούνται ελεγχόμενα τα δύο μεγάλα μου παιδιά (9 και 7) συνήθως κάθε Παρασκευή απόγευμα και τα μικρά συνήθως το ΣΚ τους βάζουμε ζουζουνια στο youtube

Για τα μεγάλα που το χειρίζονται και μόνα τους:

1) Ο υπολογιστής είναι πάντα στο σαλόνι μπροστά σε όλους

2) Αν πέσουν πάνω σε χυδαία ή ακατάλληλα γενικά βίντεο στο youtube, τους το αλλάζουμε αμέσως λέγοντας ότι αυτά είναι βλακείες ή κάτι τέτοιο και το κατανοούν.

3) Το μόνο πρόβλημα μέχρι τώρα είναι κάτι βιαία παιχνίδια που βρίσκουν στο friv.com τα οποία τους έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν μου αρέσουν. Μερικές φορές βέβαια τα παίζουν...

4) Υπάρχουν μέτρα ασφαλείας στον Η/Υ τα οποία μπορούν αυτόματα να σε αποκλείσουν από βιαίο, ακατάλληλο, σεξίστικο περιεχόμενο κλπ. Μπορείτε να φέρετε έναν ειδικό στο σπίτι να σας βάλει κατάλληλες φραγές ή να σας δείξει πως μπαίνουν.

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

για ολα αυτα που αφορουν το διαδικτυο και την ασφαλεια μπορειτε να επισκεφθειτε το http://www.safeline.gr και να διαβασετε πολυ ενδιαφεροντα πραγματα καθως και ενημερωτικες ειδησεις για το θεμα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμενα το θέμα μου είναι το εξής ( για αυτό μπήκα να ανοίξω ένα νέο θέμα)

 

η έκθεση ανηλικου στο διαδίκτυο !

 

δλδ :

 

πες ξέρεις δε ξέρεις από νετ

 

 

το ότι το παιδι σου το βγάζεις φωτό και το δείχνεις παντού έχει ένα κόστος

δεν με νοιάζει για τον ενήλικα με νοιάζει για το παιδι

 

το ρώτησες ( ;) όχι

σου ανήκει ( ;) όχι

 

γιατί το βγάζεις σε δημόσια θεα να κάνει πχ το μπάνιο του ;;;;

 

δεν υπάρχει νόμος για αυτό ;;;

αν υπάρχει το γράφετε βρε παιδιά για να ξέρουμε ;;;

στην Αμερική ξέρω πχ αυτό είναι ποινικά κολάσιμο !

στην Ελλαδα ; στην Ευρώπη ;;; είναι ;;; δεν ξέρω ρωτάω !

 

 

παράδειγμα :

μια μαμα εγώ πες βγάζω φωτό το παιδι μου στο μπάνιο στο φβ ... αυτή η φωτό είναι εκεί έξω ...

είναι σαν να έχω βγει με flyers και να την μοιράζω στα απαντα - απέραντα - απανταχού μήκοι και πλατοι του πλανήτη ....

 

έχω δεν έχω γνώση για την ασφάλεια στο fb είναι άσχετο!!!! με ποιο δικαίωμα βγάζω φωτό γυμνου άλλου ανθρώπου ;;;;

 

(στην προκειμένη θα μου πεις το παιδι μου είναι ΟΚ ...) αλλα δνε μου ανήκει ...

 

αν ήταν ένας άλλος θα μου έκανε μήνυση ... !

 

 

δεν ξέρω

 

αναρωτιέμαι ... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

για μενα δεν ειναι ηθικα σωστο. δε μαρεσει να το βλεπω και δε θα το κανα. και δε ξερω με ποια λογικη το κανουν αλλοι...τι να πω το μυαλο η ηθικη και η σκεψη σε καθε ανθρωπο δεν ειναι η ιδια. οπως αλλοι ντρεπονται πολυ και αλλοι καθολου.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...