Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μια παλινδρομη κυηση και εξετασεις για θρομβοφιλια


blue moon

Recommended Posts

καλησπερα..εχασα το μωρο μου στην ενατη εβδομαδα κυησης σταματησε η καρδια του..δεν μπορω να το ξεπερασω ηταν η πρωτη μου κυηση ,μετα απο προσπαθεια δυο μηνων..ο προγεννητικος μου ηταν αριστος σε τοξοπλασμα ηπατιτιδες θυροειδη aids ερυθρα.και κυταρομεγαλοιιο..θελω να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια ,ο προηγουμενος γιατρος μου μιλησε για τυχαιο γεγονος,αλλαξα γιατρο και ειπε οτι θα μου τις γραψει..στον εργασιακο μου χωρο ηδη δυο γυναικες εντοπιστηκαν με θρομβοφιλια μετα απο παλινδρομη..εχω αρχισει και ταραζομαι..για ποια μικρα ποσοστα στη θρομβοφιλια μιλανε οι γιατροι??και ηθελα τελικα να μαθω βοηθανε οι ηπαρινες? εχουν γινει εμπεριστατωμενες ερευνες? Δεν ξερω που να απευθυνθω για να το ξεπερασω..δεν ειχα κανει ποτε μου αποξεση ,προσεχα πολυ και επαιρνα αντισυλληπτικα για 15 χρονια με μικρες διακοπες..και ειμαι 36 χρονων:-(

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα! Πριν απο 1,5 χρονο βρεθηκα στην ιδια δυσκολη κατασταση που βρισκεσαι κι εσυ σημερα. Σταματησε η εξελιξη της εγκυμοσυνης μου στην 9η εβδομαδα. Ειχα κανει ολες τις απαιτουμενες εξετασεις για θρομβοφιλια. Τελικα το εμβρυακι ειχε χρωμοσωμικη ανωμαλια οπως αποδειχθηκε κατοπιν ελεγχου του. Μην το βαζεις κατω! Σε ελεγχο θρομβοφιλιας οι περισσοτεροι γιατροι προχωρανε αν υπαρχει καποια υποψια για υπαρξη της. Πολλες γυναικες εχουν βρεθει σε αυτη τη δυσκολη θεση, δεν το εβαλαν κατω και σημερα κρατουν στην αγκαλια τους το μωρο τους. Αναφορικα με τις ηπαρινες χορηγουνται στην περιπτωση διαγνωσμενης θρομβοφιλιας και σαφως βοηθουν, αν και καποιοι γιατροι τις χορηγουν και προληπτικα, αν και δεν ειναι η ορθοτερη προσεγγιση, κατα την αποψη μου. Ευχομαι δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω εγω επιμενω για εξετασεις η μανα μου πριν απο μενα δυστυχως διεκοψε μια κυηση λογω θεματων οικογενειακων (την ανακαλυψε και αργα) μετα εκανε εμενα χωρις θεματα κυλησε η εγκυμοσυνη της και μετα ομως ειχε τρεις παλινδρομες...εχω πανικοβληθει απογοητευτει...και σαν να μην φταναν αυτα το υπορογωνιο ινομυωμα που εχω εκτος ενδομητριου αλλα το ακουμπα εφτασε σχεδον τα 6 εκατοστα οποτε θα το αφαιρεσω αμεσα με λαπαρασκοπηση...

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Λυπάμαι πολύ για την εξέληξη της εγκυμοσύνης σου. Μην το βάζεις κάτω κ αν έχεις θρομβοφιλία να μην ανησυχείς καθόλου. Αντιθέτως να είσαι ευτυχής που το κατάλαβες. Εγώ είχα κάνει εξετάσεις λόγω οικογενειακού ιστορικού, έχω ήδη ένα παιδί 3,5 ετών κ διανύω τη δεύτερη εγκυμοσύνη μου πάντα με ηπαρίνη... κ όλα είναι τόσο απλά μόλις ξεπέρασα, στο μυαλό μου, το ότι έπρεπε να κάνω ενέσεις! Όσο για τα ποσοστά, μόνο χαμηλά δεν είναι, απλώς είναι μία πάθηση που κ οι γιατροί ακόμη ανακαλύπτουν τις παραμέτρους της.

Σου εύχομαι τα καλύτερα κ γρήγορα με μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ..αυριο θα μου γραψει εξετασεις και θα με δει κιολας περασε μια βδομαδα απο την αποξεση πιστευω πολυ γρηγορα να χω καποιες απαντησεις.αν και στο δευτερο γιατρο του ακουγεται λιγο τρελο αλλα παρακαλεσα και θα μου τις γραψει..ετσι κι αλλιως δεν θα ξαναπροσπαθησω για αρκετο διαστημα με περιμενει και χειρουργειο.

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σ ολα τα κοριτσια !

Δυστυχως για να γραφω και εγω , εζησα και εγω την παλινδρομη ! στην 9η εβδομα σταματησε η καρδουλα !

 

Εκανα αποξεση , σαφως πολυ στεναχωρο , αλλα πρεπει να συνεχισουμε ! Μνο κακο κανουμε με τις σκεψεις !

 

εκανα και εγω εξετασεις θρομβοφιλιας , ηταν ολες οκ ! και η ιστολογικη του εμβρυου δεν εδειξε κατι , αρα καθαρα τυχαιο γεγονος !

 

blue moon θα ηρεμησεις και εσυ , θα δεις , θελει τον χρονο του , θα το αφησεις πισω σου , κανε και τις εξετασεις , θα παρεις και την ιστολογικη και οταν δωθει το πρασινο φως απο τον γιατρο σου, ολα θα παρουν το δρομο τους !

Η ηλικια σου μια χαρα ειναι , κοντα ειμαστε ! Μην κανεις σκεψεις ! Απλα οι πρωτες εγκυμοσυνες , δεν εχουν παντα καλη εξελιξη ! Η φυση κανει το καθηκον της !

 

Σας φιλω !

Link to comment
Share on other sites

Έχω ανεβάσει το ίδιο κείμενο και σε άλλα threads, το ανεβάζω κι εδώ γιατί είναι σημαντικό να περάσει αυτό το μήνυμα και να μπορέσουν και άλλες γυναίκες να διαβάσουν ορισμένα πολύ σημαντικά πράγματα για το "μύθο της θρομβοφιλίας".

 

Θα ξεκινήσω με ένα σημαντικό στατιστικό δεδομένο: Θετικές εξετάσεις θρομβοφιλίας έχει περίπου 1 στους 10-20 Έλληνες. Προβλήματα κύησης εξαιτίας της θρομβοφιλίας βιώνει μόλις 1 στις 200 γυναίκες, ενώ θρόμβωση παθαίνει περίπου 1 στους 650 ανθρώπους. Από την άλλη, πολλοί άνθρωποι με αρνητικές εξετάσεις και αποβάλουν και παθαίνουν θρόμβωση.

Για το λόγο αυτό, όλοι οι διεθνείς ειδικοί δε συνιστούν έλεγχο θρομβοφιλίας στο γενικό πληθυσμό, γιατί περισσότερο μπλέκει την κατάσταση παρά δίνει απαντήσεις (π.χ. τι σημαίνει θετικός έλεγχος σε μια γυναίκα χωρίς αποβολές? μόνο άγχος δημιουργεί και πολλές φορές οδηγεί σε αχρείαστη θεραπεία με ενέσεις ηπαρίνης).

Ο μόνος τρόπος να ξεχωρίσει κανείς ποιος θα ωφεληθεί από τον έλεγχο θρομβοφιλίας είναι το ανάλογο κλινικό ιστορικό. Για παράδειγμα ως 2 αποβολές ΠΡΩΤΟΥ ΤΡΙΜΗΝΟΥ τις περισσότερες φορές είναι τυχαίο γεγονός (χωρίς να παραγνωρίζω το πόσο επώδυνο είναι ψυχολογικά- και το έχω βιώσει και προσωπικά). Άρα, για να αποφύγετε το αχρείαστο κόστος των εξετάσεων και για να αποφύγετε να πάρετε στα χέρια σας αποτελέσματα που δεν θα ξέρει κανείς πώς να αξιολογήσει καλό είναι πριν κάνετε έλεγχο να βρείτε έναν καλό γιατρό (μαιευτήρα ή αιματολόγο) που θα σας πει αν είναι ή όχι σκόπιμο να προχωρήσετε στον έλεγχο. Ακολούθως, να σας συστήσει έλεγχο για τα απολύτως απαραίτητα, ώστε και το κόστος του ελέγχου να περιοριστεί. Το ποιος είναι καλός γιατρός, το κρίνει συνήθως ο καθένας με καθαρά υποκειμενικά κριτήρια και δε θέλω να επηρεάσω τη σκέψη σας σε αυτό το θέμα.

Συμπερασματικά, μην πέφτετε στην παγίδα του "προληπτικού ελέγχου θρομβοφιλίας" (που δίνει μη αξιολογήσιμα αποτελέσματα) και ακόμα περισσότερο της "προληπτικής αντιπηκτικής αγωγής" (που έχει αποδειχθεί ότι δε δουλεύει). Για όλα τα παραπάνω υπάρχει άφθονη βιβλιογραφία που είναι στη διάθεσή σας- δε θεωρώ σκόπιμο να την παραθέσω σε κοινή θέα, κουράζοντας το κοινό.

Link to comment
Share on other sites

K.Xατζηαντωνιου καλημερα σας.Σας εχω διαβασει και σε αλλα ποστ με πολυ μεγαλη προσοχη,εχω διαβασει και πολλα ερωτηματα που σας εχουν απευθυνει γυναικες..Απλα να αναφερω οτι λογω της κακης μου ψυχολογιας και λογω της ηλικιας (36) και λογω οτι δεν εχω επιτυχη εγκυμοσυνη στο ιστορικο μου ο δευτερος γυναικολογος δεχτηκε να μου παρει επιτοπου αιμα χτες για ελεγχο θρομβοφιλιας.Μου αναφερθηκε δε οτι ενα μεγαλο λαθος ηταν οτι δεν εστειλα το εμβρυο για καρυοτοπο(δεν ειχα αλλα χρηματα και ο καρυοτοπος κοστιζε αλλα 400 ευρω).Τωρα θα γλυτωναμε περιττες εξετασεις γιατι επιμενει οτι στο συνολο των περιπτωσεων προκειται για χρωμοσωματικη ανωμαλια..εχω παρει παραπεμπτικο απο τα χερια του για να μιλησω σε συμβουλο ψυχικης υγειας στη Φαιναρετη για να βοηθηθω..το δευτερο μεγαλο λαθος μου ειπε ηταν οτι μου χορηγηθηκε προγεστερονη utragestan και ο ιδιος αναφερθηκε οτι κι εσεις σε αλλα ποστ οτι καταντησαν οι εγκυμονουσες κινητα φαρμακεια να τρυπιουνται και να παιρνουν ορμονες προληπτικα χωρις καμια εμπιστοσυνη στη φυση..Δυστυχως ομως εγω δεν μπορω να το ξεπερασω σε ενα μηνα περιπου μπαινω και για χειρουργειο ινομυωματος λαπαρασκοπικα και εχει βγει τελειως απο το μυαλο μου να επιχειρησω ξανα οποιαδηποτε προσπαθεια..ηδη σκεφτομαι να ζητησω αντισυλληπτικα..Δεν θεωρειτε οτι θα ηταν καλο καποιες γυναικες λογω ηλικιας αλλα και τεραστιου ψυχολογικου κοστους να κανανε καποιες τετοιες ή αλλες εξετασεις απο την πρωτη αποβολη κι οχι απο την τριτη?? Σας ευχαριστω..

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

K.Xατζηαντωνιου καλημερα σας.Σας εχω διαβασει και σε αλλα ποστ με πολυ μεγαλη προσοχη,εχω διαβασει και πολλα ερωτηματα που σας εχουν απευθυνει γυναικες..Απλα να αναφερω οτι λογω της κακης μου ψυχολογιας και λογω της ηλικιας (36) και λογω οτι δεν εχω επιτυχη εγκυμοσυνη στο ιστορικο μου ο δευτερος γυναικολογος δεχτηκε να μου παρει επιτοπου αιμα χτες για ελεγχο θρομβοφιλιας.Μου αναφερθηκε δε οτι ενα μεγαλο λαθος ηταν οτι δεν εστειλα το εμβρυο για καρυοτοπο(δεν ειχα αλλα χρηματα και ο καρυοτοπος κοστιζε αλλα 400 ευρω).Τωρα θα γλυτωναμε περιττες εξετασεις γιατι επιμενει οτι στο συνολο των περιπτωσεων προκειται για χρωμοσωματικη ανωμαλια..εχω παρει παραπεμπτικο απο τα χερια του για να μιλησω σε συμβουλο ψυχικης υγειας στη Φαιναρετη για να βοηθηθω..το δευτερο μεγαλο λαθος μου ειπε ηταν οτι μου χορηγηθηκε προγεστερονη utragestan και ο ιδιος αναφερθηκε οτι κι εσεις σε αλλα ποστ οτι καταντησαν οι εγκυμονουσες κινητα φαρμακεια να τρυπιουνται και να παιρνουν ορμονες προληπτικα χωρις καμια εμπιστοσυνη στη φυση..Δυστυχως ομως εγω δεν μπορω να το ξεπερασω σε ενα μηνα περιπου μπαινω και για χειρουργειο ινομυωματος λαπαρασκοπικα και εχει βγει τελειως απο το μυαλο μου να επιχειρησω ξανα οποιαδηποτε προσπαθεια..ηδη σκεφτομαι να ζητησω αντισυλληπτικα..Δεν θεωρειτε οτι θα ηταν καλο καποιες γυναικες λογω ηλικιας αλλα και τεραστιου ψυχολογικου κοστους να κανανε καποιες τετοιες ή αλλες εξετασεις απο την πρωτη αποβολη κι οχι απο την τριτη?? Σας ευχαριστω..

 

Συμφωνώ με το γιατρό σας (εκτός από την Προγεστερόνη, για την οποία δεν έχω άποψη και δε μπορώ να κρίνω τους συναδέλφους μαιευτήρες). Ο καρυότυπος θα έλυνε πράγματι πολλές από τις απορίες σας.

Τώρα σχετικά με τα ερωτήματά σας:

1. Η ηλικία σας δεν έχει τίποτα το κακό. Οι περισσότερες Ελληνίδες τεκνοποιούν μετά τα 35 πια. Πολύτιμη (με την έννοια ότι μπορεί να μην έχει ξανά μια γυναίκα την ευκαιρία να συλλάβει) θεωρείται μια κύηση μετά τα 40.

2. Αν δείτε τις στατιστικές που παραθέτω, θα δείτε ότι 1 στις 200 γυναίκες αποβάλλει λόγω θρομβοφιλίας. Αυτό σημαίνει πρακτικά ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΜΕ 3 Ή ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟΒΟΛΕΣ (για την ακρίβεια το 40% αυτών)!!! Αν λοιπόν εσείς ψαχτείτε μετά την πρώτη αποβολή, είναι αρκετά πιθανό να πέσετε στο κομμάτι αυτό του πληθυσμού (περίπου ένας στους 10-20 Έλληνες) που κάτι έχει. Τότε γεννιέται η μεγάλη δυσκολία πώς να εξηγήσει κανείς το παθολογικό αποτέλεσμα. Θυμίζω (με βάση τα παραπάνω νούμερα) ότι 1 στις 10 γυναίκες με θρομβοφιλία αποβάλλουν εξαιτίας αυτής. Οι υπόλοιπες 9 καρφώνουν άσκοπα την κοιλιά τους επί 270 μέρες. Και έχει αποδειχθεί πέραν πάσης αμφιβολίας ότι αυτή η πρακτική δεν έχει κανένα όφελος (δηλαδή, ότι είναι να συμβεί θα συμβεί με ή χωρίς ηπαρίνη).

 

Άρα το μεγαλύτερο σας πρόβλημα είναι το άγχος σας. Όχι η θρομβοφιλία ή οτιδήποτε άλλο. Εκτιμώ ότι υπάρχουν καλύτερες θεραπείες για το άγχος από τις άσκοπες ενέσεις επί 270 μέρες.

 

Και για να μοιραστώ μαζί σας και κάτι, για να δείτε ότι δεν ασκώ ιατρική αφ' υψηλού: Η γυναίκα μου γέννησε στα 38 την πρώτη μας κόρη. Στα 39 είχαμε δύο αποβολές. ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΛΕΓΧΟ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ, ούτε φυσικά ενέσεις. Και προ 2 μηνών (40 ετών πια) ήρθε στον κόσμο η δεύτερη κόρη μας.

 

Το μυστικό είναι η ψυχραιμία και η επιμονή στην προσπάθεια. Τελικά οι πιο πολλές γυναίκες θέλουν μια επιτυχή κύηση εδώ και τώρα. Και αν αυτό για τον οποιοδήποτε τυχαίο παράγοντα δεν έρθει, νομίζουν ότι είναι άρρωστες. Πρέπει να αλλάξει ριζικά ο τρόπος σκέψης. Για αυτό επιμένω (και κόντρα στο οικονομικό μου συμφέρον) να διαδώσετε αυτά τα λόγια.

Link to comment
Share on other sites

Θα μιλήσω κάπως αυστηρά, αλλά όσα θα πω είναι πραγματικά από καρδιάς.

 

Συμφωνώ απολύτως με το γιατρό. Με παρακολουθούσαν στην πρόσφατη εγκυμοσύνη μου 4 αιματολόγοι, εξαιτίας ενός πολύπλοκου προβλήματος υγείας που έχω. Μιλώντας τους τόσους μήνες κατάλαβα πόσο λάθος είναι ψάχνεσαι μέσω ίντερνετ για απαντήσεις άλλων γυναικών που απλά ανάγκασαν τους γιατρούς τους να τους γράψουν εξετάεις και να τους δώσουν φάρμακα και ενέσεις χωρίς λόγο, απλά και μόνο για να κρατήσουν τον πελάτη... Ναι είναι μεγάλο λάθος να κάνεις τσάμπα ενέσεις. "Προληπτικά" σου λένε οι άλλες γυναίκες, όχι βέβαια! Μπορεί να σου λειτουργήσει τελέιως αντίθετα και να σε βλάψει τελικά. Δεν είναι αθώες ενέσεις.

 

Πάνω από 20% των γνωστών εγκυμοσυνων τερματίζονται στο πρώτο τρίμηνο για λόγους που μόνο η φύση ξέρει. Το να αμφισβητείς τους γιατρούς και να αναγκάζεις άλλες γυναίκες απλά να σου πουν αυτό που θες, δε σημαίνει ότι το επόμενο μωρό σου θα είναι υγιές, ούτε βέβαια ότι δεν θα είναι! Ειλικρινά σου εύχομαι να μην το ξαναζήσεις. Σαν γυναίκα καταλαβαίνω πόσο ψυχοφθόρο είναι, αλλά μην ψάχνεσαι χωρίς λόγο και μην αλλάζεις γιατρούς μέχρι να ακόυσεις αυτό που θες, ότι δηλαδή πρέπει να σου φταίει κάτι.

 

Σου μιλάω ενώ πέρασα πάρα πολλά μέχρι να αποκτήσω το παιδί μου, με πολύ πόνο ψυχικό και σωματικό και πολλά χρόνια προσπάθειας. Τους γιατρούς όμως δεν τους αμφισβήτησα ποτέ, αλλίως θα έπρεπε όλοι μας να έχουμε ένα δίπλωμα ιατρικής κρεμασμένο στον τοίχο. Εννοείται ότι άνθρωποι είναι και λάθη κάνουν, αλλά στην περίπτωσή σου σωστά δεν σε έβαλε να κάνεις τόσο ακριβές και ψυχοφθόρες εξετάσεις με την πρώτη.

 

Φιλικά, Μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω ολους και ολες.Αλλα για την ιστορια δεν αλλαξα μαιευτηρα γιατι δεν μου ειπε αυτα που ηθελα ν ακουσω.Μαιευτηρα αλλαξα γιατι σ ενα μηνα θα κανω λαπαρασκοπικο χειρουργειο για ενα ινομυωμα που εχω και χρειαζομουν εξειδικευση,ο πρωτος μου γιατρος ειναι υπερμαχος του φυσιολογικου τοκετου και με εμπειρια.Ο δευτερος γιατρος μου τονισε οτι και παθολογικο αιτιο να βρεθει στις εξετασεις θα εξεταστουν ολες οι παραμετροι και οι ενδειξεις.κοινως μην περιμενω να τρυπιεμαι .επισης αυτο θα ταν καλο να το διαβαζαν εγκυμονουσες,Θρομβοφιλια δεν βρισκεται σε περιοδο εγκυμοσυνης,Οι μετρησεις ειναι τελειως λαθος γιατι ο οργανισμος της γυναικας πηζει το αιμα για να την προετοιμασει για τοκετο να μην αιμορραγησει.Η μια εκ των δυο γυναικων που ρωτησα βρεθηκε στην περιοδο της εγκυμοσυνης της με θρομβοφιλια.99% τρυπιοταν αδικα για 7 μηνες..ευχαριστω πολυ τον Κ.Χατζηαντωνιου για την υπομονη του

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

blue moon, ειμαι απο τις γυναικες που περασαν πολλα στη διαρκεια της εγκυμοσυνης τους, και πηραν ηπαρινη μαλλον χωρις λογο. Ειμαι γενικα εναντιον της ηπαρινης προληπτικα (χωρις να πχ να εχεις θρομβοφιλια). Ομως ειμαι υπερ των εξετασεων για θρομβοφιλια πριν την εγκυμοσυνη.

 

Κι εξηγω:

 

Προσωπικα περασα πνευμονικη εμβολη, μαλλον. Λεω μαλλον διοτι ποτε δεν μπορεσαν να το διαγνωσουν, ειχα τα συμπτωματα αλλα αρνηθηκα αξονικη στην εγκυμοσυνη. Οι εξετασεις φυσικα εδειχναν θρομβους, αλλα ημουν εγκυος οποτε οπως πολυ σωστα ειπες, δεν βγαινουν σωστες. Σε 4 νοσοκομεια και 5 αιματολογους ειχα παει, δεν μπορουσαν να μου πουν ουτε αν εχω θρομβοφιλια. Πηρα 3,5 μηνες ηπαρινη και ειχα παρενεργειες. Φιλη μου απεβαλλε 3 φορες μεχρι να της πουν καν ότι υπαρχει μια παθηση, που λεγεται θρομβοφιλια. Περασε μεγαλο πονο, αδικα, διοτι αν ειχε κανει την εξεταση αιματος, μπορει και να το ειχε προλαβει. Ποτε δε θα το μαθει.

 

Σε άλλες χωρες, οι εξετασεις για θροβοφιλια περιλαμβανονται στον προγεννητικο ελεγχο. Αυτό γλυτωνει τις γυναικες ΚΑΙ από το να παιρνουν ηπαρινη «προληπτικα», χωρις λογο, και πιστεψε με στην Ελλαδα είναι παρα μα παρα πολλες, ΚΑΙ από το να περνανε οι γυναικες μια ή περισσοτερες παλινδρομες, προτου το μαθουν.

 

Δε γνωριζω την αιτια της παλινδρομης που περασες, το πιο πιθανο είναι να είναι άλλος ο παραγοντας. Όμως ποτε δεν ξερεις. Εάν λοιπον θελεις να κανεις την εξεταση εκτος εγκυμοσυνης για να ξερεις τι γινεται και να προλαβεις έναν παραγοντα στο μελλον, προσωπικα το θεωρω υγιες. Αν δεν βγουν θετικες (που στο ευχομαι) αν μη τι άλλο και θα ησυχασεις, και κανεις δεν θα μπορει να σου τη χορηγησει, χωρις λογο. Για εμενα δεν ειναι ψυχοφθορες οι εξετασεις αυτες, ειναι μια απλη εξεταση αιματος. Εχω την ιδια αποψη, που εχω για ολες τις προληπτικες εξετασεις.

 

Ευχομαι συντομα μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Παρακολουθώ το θέμα σας κι ήθελα να εκφράσω κι εγώ την άποψή μου.

Τον απριλη που μας περασε έζησα κι εγώ την παλλινδρομη κυηση. Ο γιατρός μου μου είπε ότι πιθανόν πρόκειται για τυχαίο γεγονός όμως εγώ δε μπορούσα να ηρεμήσω αφήνοντας το στην τύχη. Έτσι λοιπόν του ζήτησα να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλια οπως επίσης και καρυοτυπο ζεύγους.

Από τα αποτελέσματα προέκυψε ότι ένας δείκτης που ήταν ανεβασμένος είναι υπεύθυνος για θρομβοφιλια.

 

Θέλω να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με την χαρα-Μαρία.

 

Οι εξετάσεις πότε μα ποτέ δεν έβλαψαν κανέναν αντιθέτως μπορούν να σε γλιτώσουν από πολλά.

Link to comment
Share on other sites

blue moon, ειμαι απο τις γυναικες που περασαν πολλα στη διαρκεια της εγκυμοσυνης τους, και πηραν ηπαρινη μαλλον χωρις λογο. Ειμαι γενικα εναντιον της ηπαρινης προληπτικα (χωρις να πχ να εχεις θρομβοφιλια). Ομως ειμαι υπερ των εξετασεων για θρομβοφιλια πριν την εγκυμοσυνη.

 

Κι εξηγω:

 

Προσωπικα περασα πνευμονικη εμβολη, μαλλον. Λεω μαλλον διοτι ποτε δεν μπορεσαν αν το διαγνωσουν, ειχα τα συμπτωματα αλλα αρνηθηκα αξονικη στην εγκυμοσυνη. Οι εξετασεις φυσικα εδειχναν θρομβους, αλλα ημουν εγκυος οποτε οπως πολυ σωστα ειπες, δεν βγαινουν σωστες. Σε 4 νοσοκομεια και 5 αιματολογους ειχα παει, δεν μπορουσαν να μου πουν ουτε αν εχω θρομβοφιλια. Πηρα 3,5 μηνες ηπαρινη και ειχα παρενεργειες. Φιλη μου απεβαλλε 3 φορες μεχρι να της πουν καν ότι υπαρχει μια παθηση, που λεγεται θρομβοφιλια. Περασε μεγαλο πονο, αδικα, διοτι αν ειχε κανει την εξεταση αιματος, μπορει και να το ειχε προλαβει. Ποτε δε θα το μαθει.

 

Σε άλλες χωρες, οι εξετασεις για θροβοφιλια περιλαμβανονται στον προγεννητικο ελεγχο. Αυτό γλυτωνει τις γυναικες ΚΑΙ από το να παιρνουν ηπαρινη «προληπτικα», χωρις λογο, και πιστεψε με στην Ελλαδα είναι παρα μα παρα πολλες, ΚΑΙ από το να περνανε οι γυναικες μια ή περισσοτερες παλινδρομες, προτου το μαθουν.

 

Δε γνωριζω την αιτια της παλινδρομης που περασες, το πιο πιθανο είναι να είναι άλλος ο παραγοντας. Όμως ποτε δεν ξερεις. Εάν λοιπον θελεις να κανεις την εξεταση εκτος εγκυμοσυνης για να ξερεις τι γινεται και να προλαβεις έναν παραγοντα στο μελλον, προσωπικα το θεωρω υγιες. Αν δεν βγουν θετικες (που στο ευχομαι) αν μη τι άλλο και θα ησυχασεις, και κανεις δεν θα μπορει να σου τη χορηγησει, χωρις λογο. Για εμενα δεν ειναι ψυχοφθορες οι εξετασεις αυτες, ειναι μια απλη εξεταση αιματος. Εχω την ιδια αποψη, που εχω για ολες τις προληπτικες εξετασεις.

 

Ευχομαι συντομα μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Χαρα Μαρια σου ευχομαι οτι ποθεις..οι εξετασεις εγιναν χτες..το αιμα σταλθηκε σε 10 μερες θα ξερω..ηταν μεγαλο λαθος που δεν εκανα καρυοτοπο στο εμβρυο..δεν ειχα ομως αλλα λεφτα..400 ευρω φυγανε για την αποξεση..τα μαζευα για το μωρο και κοιτα που κατεληξε..:-(

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Χαρα Μαρια σου ευχομαι οτι ποθεις..οι εξετασεις εγιναν χτες..το αιμα σταλθηκε σε 10 μερες θα ξερω..ηταν μεγαλο λαθος που δεν εκανα καρυοτοπο στο εμβρυο..δεν ειχα ομως αλλα λεφτα..400 ευρω φυγανε για την αποξεση..τα μαζευα για το μωρο και κοιτα που κατεληξε..:-(

 

Κορίτσι μου μην σκέφτεσαι έτσι. Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο όλο αυτό αλλά να σκέφτεσαι θετικά. Σύντομα θα ξαναμεινουμε εγκυουλες και όλα θα πάνε καλά.

Εύχομαι τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως και εγώ που είχα μια παλίνδρομη το καλοκαίρι και το ανακάλυψα 12η εβδομάδα( ενώ είχε σταματήσει από την όγδοη) τα ίδια ακριβώς που λέει ο κ. Χατζηαντωνίου μου είπε και ο δικός μου γιατρός. Έχω βέβαια ήδη ένα παιδάκι αλλά δεν αλλάζει κάτι αυτό..

Και μάλιστα μου είπε ότι κάποιες φαρμακοβιομηχανίες πλουτίζουν από όλα αυτά…

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ που είχα μια παλίνδρομη το καλοκαίρι και το ανακάλυψα 12η εβδομάδα( ενώ είχε σταματήσει από την όγδοη) τα ίδια ακριβώς που λέει ο κ. Χατζηαντωνίου μου είπε και ο δικός μου γιατρός. Έχω βέβαια ήδη ένα παιδάκι αλλά δεν αλλάζει κάτι αυτό..

Και μάλιστα μου είπε ότι κάποιες φαρμακοβιομηχανίες πλουτίζουν από όλα αυτάβ¦

 

Λυπαμαι για ο,τι περασες. Οπως ειπα παντως παραπανω, ειναι προληπτικη η εξεταση. Και για ηπατιτιδα κανουμε εξεταση πριν την εγκυμοσυνη, αλλα ποσες τελικα εχουμε?

 

Για το τελευταιο συμφωνω απολυτα, γι αυτο προτεινω την εξεταση: σε εμενα, εδωσαν ηπαρινη χωρις λογο, γιατι δεν ηξεραν αν εχω. Ειναι παρα πολλες οι γυναικες που την παιρνουν, χωρις να εχουν τιποτα, ετσι, προληπτικα. Ετσι πλουτιζουν οι εταιρειες. Γιατι οι γυναικες που εχουν οντως θρομβοφιλια, δεν ειναι ουτε το 1/100 απο οσες παιρνουν ηπαρινη στην Ελλαδα. Για δες μονο εδω στο φορουμ, τα θεματα για θρομβοφιλια, να δεις. Αν λοιπον εκαναν ολες εξεταση, θα επαιρναν μονο οσες πραγματικα το χρειαζοντουσαν.

 

Εδω βεβαια, απλα μεταφερω την εμπειρια μου, δεν ειμαι γιατρος, ρωτησα γιατρους-ειναι εντελως διαφορετικο. Ειναι στην τελικη και θεμα φιλοσοφιας, πολλοι ανθρωποι εχουν τη λογικη "ειναι σπανιο, σε εμενα θα συμβει?". Εγω θελω να εχω ελεγξει οσα μπορω. Μην ξεχναμε οτι σημερα, ξεκιναμε οικογενεια πιο μεγαλες απ ο,τι εκαναν στο παρελθον. Γι αυτο πρεπει να βρισκεις το γιατρο που σου ταιριαζει στην προσεγγιση. Και φυσικα ειμαι επηρεασμενη και απο τη δικη μου ταλαιπωρια, και της φιλης μου. Η οποια μετα με ηπαρινη, εκανε δυο παιδακια.

 

Σου ευχομαι τα καλυτερα, να αποκτησεις συντομα ενα δευτερο παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι γενικα εναντιον της ηπαρινης προληπτικα (χωρις να πχ να εχεις θρομβοφιλια). Ομως ειμαι υπερ των εξετασεων για θρομβοφιλια πριν την εγκυμοσυνη.

 

Κι εξηγω:

 

Προσωπικα περασα πνευμονικη εμβολη, μαλλον. Λεω μαλλον διοτι ποτε δεν μπορεσαν να το διαγνωσουν, ειχα τα συμπτωματα αλλα αρνηθηκα αξονικη στην εγκυμοσυνη. Οι εξετασεις φυσικα εδειχναν θρομβους, αλλα ημουν εγκυος οποτε οπως πολυ σωστα ειπες, δεν βγαινουν σωστες.

Σε 4 νοσοκομεια και 5 αιματολογους ειχα παει, δεν μπορουσαν να μου πουν ουτε αν εχω θρομβοφιλια. Πηρα 3,5 μηνες ηπαρινη και ειχα παρενεργειες. Φιλη μου απεβαλλε 3 φορες μεχρι να της πουν καν ότι υπαρχει μια παθηση, που λεγεται θρομβοφιλια. Περασε μεγαλο πονο, αδικα, διοτι αν ειχε κανει την εξεταση αιματος, μπορει και να το ειχε προλαβει. Ποτε δε θα το μαθει.

 

Σε άλλες χωρες, οι εξετασεις για θροβοφιλια περιλαμβανονται στον προγεννητικο ελεγχο. Αυτό γλυτωνει τις γυναικες ΚΑΙ από το να παιρνουν ηπαρινη «προληπτικα», χωρις λογο, και πιστεψε με στην Ελλαδα είναι παρα μα παρα πολλες, ΚΑΙ από το να περνανε οι γυναικες μια ή περισσοτερες παλινδρομες, προτου το μαθουν.

 

[...] Εάν λοιπον θελεις να κανεις την εξεταση εκτος εγκυμοσυνης για να ξερεις τι γινεται και να προλαβεις έναν παραγοντα στο μελλον, προσωπικα το θεωρω υγιες. Αν δεν βγουν θετικες (που στο ευχομαι) αν μη τι άλλο και θα ησυχασεις, και κανεις δεν θα μπορει να σου τη χορηγησει, χωρις λογο. Για εμενα δεν ειναι ψυχοφθορες οι εξετασεις αυτες, ειναι μια απλη εξεταση αιματος. Εχω την ιδια αποψη, που εχω για ολες τις προληπτικες εξετασεις. [...]

 

 

Αγαπητή φίλη, δεν ξέρω αν κάνατε τον κόπο να διαβάσετε το κείμενό που έχω αναρτήσει νωρίτερα στη συζήτηση, αλλά θέλω να επισημάνω τα αρκετά λάθη που περιέχει ο συλλογισμός σας, ώστε να ενημερωθούν υπεύθυνα και όσες γυναίκες τυχαίνει να διαβάζουν αυτό το νήμα.

 

1. Αν ήσασταν έγκυος και πάθατε θρόμβωση (ή ακόμα χειρότερα πνευμονική εμβολή) είναι μια εντελώς άλλη συζήτηση. Σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεστε εκ των ων ουκ άνευ αντιπηκτική αγωγή με ή χωρίς θρομβοφιλία σε κάθε επόμενη κύηση και σε κάθε άλλη περίπτωση που σας αυξάνει τον κίνδυνο θρόμβωσης (πχ πολύωρα ταξίδια, νοσηλείες σε νοσοκομείο κλπ). Αυτό όμως είναι πολύ διαφορετικό από τη χορήγηση ηπαρίνης για την αποφυγή αποβολών. Το αν έχετε ή όχι ΚΑΙ κάποιον παράγοντα θρομβοφιλίας ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ την αντιμετώπισή σας και είναι αδιάφορο. Άρα πρακτικά δεν έχει σημασία αν οι εξετάσεις θρομβοφιλίας βγήκαν σωστές ή λάθος στην εγκυμοσύνη και αν έχετε ή όχι θρομβοφιλία εργαστηριακά, γιατί έχετε εξ ορισμού θρομβοφιλία κλινικά ακόμα και με αρνητικό έλεγχο.

 

2. Σε καμία ξένη χώρα δεν περιλαμβάνονται οι εξετάσεις θρομβοφιλίας στον προγεννητικό έλεγχο. Απεναντίας, στις υπόλοιπες πιο προηγμένες χώρες ο έλεγχος θρομβοφιλίας γίνεται μόνο σε προσεκτικά επιλεγμένους ασθενείς (πολύ λιγότερους από ότι στην Ελλάδα). Γιατί? Διαβάστε το (3).

 

3. Σχετικά με τη φίλη σας που "άδικα" είχε 3 αποβολές και σχετικά με το (2). Αν διαβάσετε το κείμενό μου θα δείτε ότι στον Ελληνικό (και τους Ευρωπαϊκούς πληθυσμούς γενικότερα) 1 στους 10 με 20 υγιείς ανθρώπους έχει κάποια μετάλλαξη που σχετίζεται με θρομβοφιλία. Θρόμβωση παθαίνει 1 στους 650 ανθρώπους και αποβολές εξαιτίας της θρομβοφιλίας έχει 1 στις 200 γυναίκες. Αντίθετα, άνθρωποι που δεν έχουν τέτοιες μεταλλάξεις και αποβάλλουν και παθαίνουν θρομβώσεις. Γενικά, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΣΧΕΣΗ "ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ --> ΚΛΙΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ", ΟΥΤΕ ΚΑΙ "ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ --> ΑΠΟΥΣΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ". Άρα τι συμβαίνει όταν κάποιος κάνει τέτοιες εξετάσεις "προληπτικά"? Συμβαίνει ότι κανείς δε μπορεί να ξέρει τι σημαίνουν τα αποτελέσματα: Κάποιος με παθολογικά αποτελέσματα μπορεί να φοβάται χωρίς λόγο και κάποιος με φυσιολογικά αποτελέσματα να εφησυχάζει χωρίς λόγο. Έτσι, όλοι οι ειδικοί συνιστούν έλεγχο θρομβοφιλίας μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει ένα σχετικό κλινικό ιστορικό και ο έλεγχος θα επηρεάσει τις θεραπευτικές αποφάσεις. Όπως είδατε, σας είπα και παραπάνω ότι στην περίπτωσή σας δε θα ζήταγα έλεγχο, γιατί το ιστορικό σας από μόνο του μου δίνει τις πληροφορίες που χρειάζομαι. Και όχι μόνο για εσάς, αλλά και για τα παιδιά σας! Αν για παράδειγμα έχετε κόρη, απαγορεύεται να πάρει αντισυλληπτικά, ασχέτως ελέγχου θρομβοφιλίας, αποκλειστικά λόγω του δικού σας ιστορικού!! Αν από την άλλη κάνατε "προληπτικό" έλεγχο θρομβοφιλίας πριν τη θρόμβωση, ότι και να έδειχνε αυτός δε θα μπορούσε να προβλέψει ότι θα πάθετε θρόμβωση, για τους λόγους που προανέφερα!

 

Συμπερασματικά, οι εξετάσεις θρομβοφιλίας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΕΣ γιατί δε μπορούν να προβλέψουν τίποτα. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να εξηγήσουν ως ένα βαθμό το λόγο που προέκυψε ένα πρόβλημα. Στη θρομβοφιλία, το 90% των πληροφοριών κρύβεται στο κλινικό ιστορικό. Στην Ελλάδα δυστυχώς υπάρχει τεράστια παραπληροφόρηση και αυτό δεν είναι γνωστό. Άρα μη συστήνετε σε γυναίκες να κάνουν εξετάσεις. Είναι άσκοπα έξοδα και πολλές φορές οδηγούν σε άσκοπη χορήγηση ηπαρίνης. Το ποιες γυναίκες έχουν ανάγκη ελέγχου ή/και ηπαρίνης είναι δουλειά του γυναικολόγου ή/και του αιματολόγου να το αναγνωρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Παρακολουθώ το θέμα σας κι ήθελα να εκφράσω κι εγώ την άποψή μου.

Τον απριλη που μας περασε έζησα κι εγώ την παλλινδρομη κυηση. Ο γιατρός μου μου είπε ότι πιθανόν πρόκειται για τυχαίο γεγονός όμως εγώ δε μπορούσα να ηρεμήσω αφήνοντας το στην τύχη. Έτσι λοιπόν του ζήτησα να κάνω εξετάσεις για θρομβοφιλια οπως επίσης και καρυοτυπο ζεύγους.

Από τα αποτελέσματα προέκυψε ότι ένας δείκτης που ήταν ανεβασμένος είναι υπεύθυνος για θρομβοφιλια.

 

Θέλω να πω ότι συμφωνώ απόλυτα με την χαρα-Μαρία.

 

Οι εξετάσεις πότε μα ποτέ δεν έβλαψαν κανέναν αντιθέτως μπορούν να σε γλιτώσουν από πολλά.

 

Παρακαλώ διαβάστε την εκτενή απάντηση στη Χαρά-Μαρία για να καταλάβετε τους λόγους που η προσέγγισή σας είναι λανθασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη, δεν ξέρω αν κάνατε τον κόπο να διαβάσετε το κείμενό που έχω αναρτήσει νωρίτερα στη συζήτηση, αλλά θέλω να επισημάνω τα αρκετά λάθη που περιέχει ο συλλογισμός σας, ώστε να ενημερωθούν υπεύθυνα και όσες γυναίκες τυχαίνει να διαβάζουν αυτό το νήμα.

 

1. Αν ήσασταν έγκυος και πάθατε θρόμβωση (ή ακόμα χειρότερα πνευμονική εμβολή) είναι μια εντελώς άλλη συζήτηση. Σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεστε εκ των ων ουκ άνευ αντιπηκτική αγωγή με ή χωρίς θρομβοφιλία σε κάθε επόμενη κύηση και σε κάθε άλλη περίπτωση που σας αυξάνει τον κίνδυνο θρόμβωσης (πχ πολύωρα ταξίδια, νοσηλείες σε νοσοκομείο κλπ). Αυτό όμως είναι πολύ διαφορετικό από τη χορήγηση ηπαρίνης για την αποφυγή αποβολών. Το αν έχετε ή όχι ΚΑΙ κάποιον παράγοντα θρομβοφιλίας ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ την αντιμετώπισή σας και είναι αδιάφορο. Άρα πρακτικά δεν έχει σημασία αν οι εξετάσεις θρομβοφιλίας βγήκαν σωστές ή λάθος στην εγκυμοσύνη και αν έχετε ή όχι θρομβοφιλία εργαστηριακά, γιατί έχετε εξ ορισμού θρομβοφιλία κλινικά ακόμα και με αρνητικό έλεγχο.

 

2. Σε καμία ξένη χώρα δεν περιλαμβάνονται οι εξετάσεις θρομβοφιλίας στον προγεννητικό έλεγχο. Απεναντίας, στις υπόλοιπες πιο προηγμένες χώρες ο έλεγχος θρομβοφιλίας γίνεται μόνο σε προσεκτικά επιλεγμένους ασθενείς (πολύ λιγότερους από ότι στην Ελλάδα). Γιατί? Διαβάστε το (3).

 

3. Σχετικά με τη φίλη σας που "άδικα" είχε 3 αποβολές και σχετικά με το (2). Αν διαβάσετε το κείμενό μου θα δείτε ότι στον Ελληνικό (και τους Ευρωπαϊκούς πληθυσμούς γενικότερα) 1 στους 10 με 20 υγιείς ανθρώπους έχει κάποια μετάλλαξη που σχετίζεται με θρομβοφιλία. Θρόμβωση παθαίνει 1 στους 650 ανθρώπους και αποβολές εξαιτίας της θρομβοφιλίας έχει 1 στις 200 γυναίκες. Αντίθετα, άνθρωποι που δεν έχουν τέτοιες μεταλλάξεις και αποβάλλουν και παθαίνουν θρομβώσεις. Γενικά, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΣΧΕΣΗ "ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ --> ΚΛΙΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ", ΟΥΤΕ ΚΑΙ "ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ --> ΑΠΟΥΣΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ". Άρα τι συμβαίνει όταν κάποιος κάνει τέτοιες εξετάσεις "προληπτικά"? Συμβαίνει ότι κανείς δε μπορεί να ξέρει τι σημαίνουν τα αποτελέσματα: Κάποιος με παθολογικά αποτελέσματα μπορεί να φοβάται χωρίς λόγο και κάποιος με φυσιολογικά αποτελέσματα να εφησυχάζει χωρίς λόγο. Έτσι, όλοι οι ειδικοί συνιστούν έλεγχο θρομβοφιλίας μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει ένα σχετικό κλινικό ιστορικό και ο έλεγχος θα επηρεάσει τις θεραπευτικές αποφάσεις. Όπως είδατε, σας είπα και παραπάνω ότι στην περίπτωσή σας δε θα ζήταγα έλεγχο, γιατί το ιστορικό σας από μόνο του μου δίνει τις πληροφορίες που χρειάζομαι. Και όχι μόνο για εσάς, αλλά και για τα παιδιά σας! Αν για παράδειγμα έχετε κόρη, απαγορεύεται να πάρει αντισυλληπτικά, ασχέτως ελέγχου θρομβοφιλίας, αποκλειστικά λόγω του δικού σας ιστορικού!! Αν από την άλλη κάνατε "προληπτικό" έλεγχο θρομβοφιλίας πριν τη θρόμβωση, ότι και να έδειχνε αυτός δε θα μπορούσε να προβλέψει ότι θα πάθετε θρόμβωση, για τους λόγους που προανέφερα!

 

Συμπερασματικά, οι εξετάσεις θρομβοφιλίας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΕΣ γιατί δε μπορούν να προβλέψουν τίποτα. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να εξηγήσουν ως ένα βαθμό το λόγο που προέκυψε ένα πρόβλημα. Στη θρομβοφιλία, το 90% των πληροφοριών κρύβεται στο κλινικό ιστορικό. Στην Ελλάδα δυστυχώς υπάρχει τεράστια παραπληροφόρηση και αυτό δεν είναι γνωστό. Άρα μη συστήνετε σε γυναίκες να κάνουν εξετάσεις. Είναι άσκοπα έξοδα και πολλές φορές οδηγούν σε άσκοπη χορήγηση ηπαρίνης. Το ποιες γυναίκες έχουν ανάγκη ελέγχου ή/και ηπαρίνης είναι δουλειά του γυναικολόγου ή/και του αιματολόγου να το αναγνωρίσει.

 

 

 

 

 

Αυτά ακριβώς μου εξήγησε και εμένα ο γυναικολόγος μου πολύ λεπτομερώς

Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα ακριβώς έτσι μου τα είπαν και οι 4 αιματολόγοι μου και ο γυναικολόγος μου και μπράβο σας γιατρέ που τα λέτε και στο φόρουμ, σας ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες σας. Κορίτσια, μην ακολουθείτε την τακτική "το είχε και μια θεία μου και τελικά πήρε το τάδε μαντζούνι και πέρασε". Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και θέλει διαφορετική αντιμετώπιση, ή και καθόλου. Με το σκεπτικό της Dekoglo θα έπρεπε ο καθένας μας να έκανε κάθε μήνα αντικαρκινικές εξετάσεις, γιατί έτσι έκανε ο τάδε και βρήκε μια σκιά πολύ νωρίς και την αντιμετώπισε. Μα δε γίνεται κάθε μήνα να κάνουμε ακτίνες θώρακος για παράδειγμα μήπως και κάποιο μήνα βρούμε κάτι και το προλάβουμε. Λυπάμαι πάρα πολύ που περάσατε το δύσκολο δρόμο της αποβολής και πραγματικά σας καταλαβαίνω γιατί σας ξαναλέω πως κ εγώ έχω περάσει δύσκολα, αλλά δεν υπερέβαλα ποτέ σε εξετάσεις και σε φάρμακα χωρις λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη, δεν ξέρω αν κάνατε τον κόπο να διαβάσετε το κείμενό που έχω αναρτήσει νωρίτερα στη συζήτηση, αλλά θέλω να επισημάνω τα αρκετά λάθη που περιέχει ο συλλογισμός σας, ώστε να ενημερωθούν υπεύθυνα και όσες γυναίκες τυχαίνει να διαβάζουν αυτό το νήμα.

 

1. Αν ήσασταν έγκυος και πάθατε θρόμβωση (ή ακόμα χειρότερα πνευμονική εμβολή) είναι μια εντελώς άλλη συζήτηση. Σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεστε εκ των ων ουκ άνευ αντιπηκτική αγωγή με ή χωρίς θρομβοφιλία σε κάθε επόμενη κύηση και σε κάθε άλλη περίπτωση που σας αυξάνει τον κίνδυνο θρόμβωσης (πχ πολύωρα ταξίδια, νοσηλείες σε νοσοκομείο κλπ). Αυτό όμως είναι πολύ διαφορετικό από τη χορήγηση ηπαρίνης για την αποφυγή αποβολών. Το αν έχετε ή όχι ΚΑΙ κάποιον παράγοντα θρομβοφιλίας ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ την αντιμετώπισή σας και είναι αδιάφορο. Άρα πρακτικά δεν έχει σημασία αν οι εξετάσεις θρομβοφιλίας βγήκαν σωστές ή λάθος στην εγκυμοσύνη και αν έχετε ή όχι θρομβοφιλία εργαστηριακά, γιατί έχετε εξ ορισμού θρομβοφιλία κλινικά ακόμα και με αρνητικό έλεγχο.

 

2. Σε καμία ξένη χώρα δεν περιλαμβάνονται οι εξετάσεις θρομβοφιλίας στον προγεννητικό έλεγχο. Απεναντίας, στις υπόλοιπες πιο προηγμένες χώρες ο έλεγχος θρομβοφιλίας γίνεται μόνο σε προσεκτικά επιλεγμένους ασθενείς (πολύ λιγότερους από ότι στην Ελλάδα). Γιατί? Διαβάστε το (3).

 

3. Σχετικά με τη φίλη σας που "άδικα" είχε 3 αποβολές και σχετικά με το (2). Αν διαβάσετε το κείμενό μου θα δείτε ότι στον Ελληνικό (και τους Ευρωπαϊκούς πληθυσμούς γενικότερα) 1 στους 10 με 20 υγιείς ανθρώπους έχει κάποια μετάλλαξη που σχετίζεται με θρομβοφιλία. Θρόμβωση παθαίνει 1 στους 650 ανθρώπους και αποβολές εξαιτίας της θρομβοφιλίας έχει 1 στις 200 γυναίκες. Αντίθετα, άνθρωποι που δεν έχουν τέτοιες μεταλλάξεις και αποβάλλουν και παθαίνουν θρομβώσεις. Γενικά, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΡΑΜΜΙΚΗ ΣΧΕΣΗ "ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ --> ΚΛΙΝΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ", ΟΥΤΕ ΚΑΙ "ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ --> ΑΠΟΥΣΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ". Άρα τι συμβαίνει όταν κάποιος κάνει τέτοιες εξετάσεις "προληπτικά"? Συμβαίνει ότι κανείς δε μπορεί να ξέρει τι σημαίνουν τα αποτελέσματα: Κάποιος με παθολογικά αποτελέσματα μπορεί να φοβάται χωρίς λόγο και κάποιος με φυσιολογικά αποτελέσματα να εφησυχάζει χωρίς λόγο. Έτσι, όλοι οι ειδικοί συνιστούν έλεγχο θρομβοφιλίας μόνο σε περιπτώσεις που υπάρχει ένα σχετικό κλινικό ιστορικό και ο έλεγχος θα επηρεάσει τις θεραπευτικές αποφάσεις. Όπως είδατε, σας είπα και παραπάνω ότι στην περίπτωσή σας δε θα ζήταγα έλεγχο, γιατί το ιστορικό σας από μόνο του μου δίνει τις πληροφορίες που χρειάζομαι. Και όχι μόνο για εσάς, αλλά και για τα παιδιά σας! Αν για παράδειγμα έχετε κόρη, απαγορεύεται να πάρει αντισυλληπτικά, ασχέτως ελέγχου θρομβοφιλίας, αποκλειστικά λόγω του δικού σας ιστορικού!! Αν από την άλλη κάνατε "προληπτικό" έλεγχο θρομβοφιλίας πριν τη θρόμβωση, ότι και να έδειχνε αυτός δε θα μπορούσε να προβλέψει ότι θα πάθετε θρόμβωση, για τους λόγους που προανέφερα!

 

Συμπερασματικά, οι εξετάσεις θρομβοφιλίας ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΕΣ γιατί δε μπορούν να προβλέψουν τίποτα. Το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να εξηγήσουν ως ένα βαθμό το λόγο που προέκυψε ένα πρόβλημα. Στη θρομβοφιλία, το 90% των πληροφοριών κρύβεται στο κλινικό ιστορικό. Στην Ελλάδα δυστυχώς υπάρχει τεράστια παραπληροφόρηση και αυτό δεν είναι γνωστό. Άρα μη συστήνετε σε γυναίκες να κάνουν εξετάσεις. Είναι άσκοπα έξοδα και πολλές φορές οδηγούν σε άσκοπη χορήγηση ηπαρίνης. Το ποιες γυναίκες έχουν ανάγκη ελέγχου ή/και ηπαρίνης είναι δουλειά του γυναικολόγου ή/και του αιματολόγου να το αναγνωρίσει.

 

Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ισως παρεξηγησατε το μηνυμα μου διοτι το ανεβασα μετα απο το δικο σας, αλλα δεν επιχειρησα να σας αμφισβητησω μια και δεν ειμαι γιατρος. Συγγνωμη αλλα οντως δεν το ειχα ειχα προλαβει να το διαβασω.

 

Απλα παραθεσα δικες μου εμπειριες και την αποψη του δικου μου αιματολογου -που προφανως συμφωνει μαζι σας στο σημειο 1, αλλα διαφωνει μαζι σας στο 3.

 

Η αληθεια ειναι οτι οπως ειπα, ειχα αρχικα παει σε αρκετα νοσοκομεια (Λαικο, Ντυναν, Αλεξανδρα, Αρεταιειο) και αρκετα ιδιωτικα ιατρεια, αλλα δε διαπιστωσα συμφωνια μεταξυ των ιατρων στο θεμα θρομβοφιλια. Μαλιστα δεν συμφωνουσαν καν στο αν μπορω να κανω δευτερο παιδακι χωρις φοβο, κι εαν η ηπαρινη θα με καλυπτε. Αλλοι ελεγαν ναι, αλλοι οχι.

 

Τονιζω λοιπον οτι απλα μεταφερω προσωπικες εμπειριες και αποψεις απο ιατρο, δεν ειμαι γιατρος. Αλλη βαρυτητα εχει φυσικα το ποστ απο ενα μελος του φορουμ, απο αυτο ενος επιστημονικου συνεργατη.

 

--------------------

ΥΓ συγγνωμη στη θεματοθετρια που βγηκα λιγο εκτος θεματος

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες. Ισως παρεξηγησατε το μηνυμα μου διοτι το ανεβασα μετα απο το δικο σας, αλλα δεν επιχειρησα να σας αμφισβητησω μια και δεν ειμαι γιατρος. Συγγνωμη αλλα οντως δεν το ειχα ειχα προλαβει να το διαβασω.

 

Απλα παραθεσα δικες μου εμπειριες και την αποψη του δικου μου αιματολογου -που προφανως συμφωνει μαζι σας στο σημειο 1, αλλα διαφωνει μαζι σας στο 3.

 

Η αληθεια ειναι οτι οπως ειπα, ειχα αρχικα παει σε αρκετα νοσοκομεια (Λαικο, Ντυναν, Αλεξανδρα, Αρεταιειο) και αρκετα ιδιωτικα ιατρεια, αλλα δε διαπιστωσα συμφωνια μεταξυ των ιατρων στο θεμα θρομβοφιλια. Μαλιστα δεν ηξεραν καν αν μπορω να κανω δευτερο παιδακι χωρις φοβο, κι εαν η ηπαρινη θα με καλυπτε. Αλλοι ελεγαν ναι, αλλοι οχι.

 

Τονιζω λοιπον οτι απλα μεταφερω προσωπικες εμπειριες και αποψεις απο ιατρο, δεν ειμαι γιατρος. Αλλη βαρυτητα εχει φυσικα το ποστ απο ενα μελος του φορουμ, απο αυτο ενος επιστημονικου συνεργατη.

 

--------------------

ΥΓ συγγνωμη στη θεματοθετρια που βγηκα λιγο εκτος θεματος

Χαρα Μαρια δεν υπαρχει κανενας λογος για συγνωμη..δεν αμφισβητω λογια γιατρου και ξανατονιζω οτι ο δευτερος ειναι πολυ αυστηρος και μου πε οτι οτι και να δειξουν οι εξετασεις θα εξεταστουν ολοι οι παραμετροι και τα στοιχεια ΔΕΝ θα μου δωσει ενεσεις και διαφορα αλλα ματζουνια για να φτιαχτω εγω ψυχολογικα..ειναι πρωτος ξαδερφος του αντρα μου εχουν μιλησει ηδη στο τηλεφωνο οποτε εμαθα κι εγω και αλλα νεα...ειναι εξαιρετικα ενημερωτικα τα λογια του Κ.Χατζηαντωνιου μακαρι να τα βλεπαμε και στην τηλεοραση ή οπου αλλου..και παλι ευχαριστω ολους και καλες γιορτες να εχετε με υγεια!

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Χαρα Μαρια δεν υπαρχει κανενας λογος για συγνωμη..δεν αμφισβητω λογια γιατρου και ξανατονιζω οτι ο δευτερος ειναι πολυ αυστηρος και μου πε οτι οτι και να δειξουν οι εξετασεις θα εξεταστουν ολοι οι παραμετροι και τα στοιχεια ΔΕΝ θα μου δωσει ενεσεις και διαφορα αλλα ματζουνια για να φτιαχτω εγω ψυχολογικα..ειναι πρωτος ξαδερφος του αντρα μου εχουν μιλησει ηδη στο τηλεφωνο οποτε εμαθα κι εγω και αλλα νεα...ειναι εξαιρετικα ενημερωτικα τα λογια του Κ.Χατζηαντωνιου μακαρι να τα βλεπαμε και στην τηλεοραση ή οπου αλλου..και παλι ευχαριστω ολους και καλες γιορτες να εχετε με υγεια!

 

 

Χαιρομαι! Πολυ βασικο το να τον εμπιστευεσαι.

 

Καλα χριστουγεννα κι απο εμενα, με υγεια!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...