Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλημερα σας.

 

Σας εχει τυχει ποτε το παιδακι σας να παρει amoxil εξαιτιας βρογχιτιδας και να του κανει αλλεργικο σοκ? Εμας την επομενη μερα που το πηρε, εβγαλε κοκκινα στιγματα σε ολο του το σωμα και πρηστηκαν γονατα και αγκωνες. Του δωσαμε atarax αλλα δεν καλυτερευσε και τωρα ειναι στο Παιδων Πεντελης, δευτερη μερα για παρακολουθηση.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου πω την αληθεια δεν τα πολυξερω γιατι ειναι ο ανηψιος μου οποτε τετοιες λεπτομερεις δεν γνωριζω. Το απογευμα που θα παω θα μαθω.Εχει τυχει κ αλλες φορες να παρει αντιβιωση και δεν επαθε κατι. Απλα εχω στεναχωρηθει για το παιδακι και γι αυτο ρωτησα αν υπαρχουν αλλες παρομοιες εμπειριες. Και μου κανε εντυπωση που το πηγαν οι γονεις του στο νοσοκομειο για να δουν τι εχει παθει κ το κρατησανε μεσα, ηδη 2 μερες τωρα κ μπορει κ μεχρι το Σαββατο.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εμενα ο γιος μου μετα απο ωτιτιδα πηρε amoxil οπου του εβγαλε στιγματα την 8η μερα!!! Η παιδιατρος ειπε οτι ειναι ο συνδυασμος της συγκεκριμενης ασθενειας με το amoxil αλλα και την επομενη φορα που ειχε ωτιτιδα και του εδωσε αλλη αντιβιωση με πενικιλλινη παλι την 8η μερα (τι κουλο ειναι τωρα αυτο!) εμφανισε κοκκινιλες και μονο με atarax του περασε!

Παντως το αλλεργικο σοκ δεν ειναι κατι απλο για την ακριβεια ειναι πολυ επικινδυνο καθως μπορει να οδηγησει ακομα και σε θανατο εαν πρηστει η τραχεια με αποτελεσμα να μην μπορεις να αναπνευσεις!!! Καλα εκαναν και το κρατησαν το παιδακι...φανταζομαι το εχουν με ορο ετσι?? Μην ανησυχεις αν και το αλλεργικο σοκ ειναι επικινδυνο εφοσον προληφθει δεν υπαρχει καποιο προβλημα...απλα θελει προσοχη απο δω και περα και να γραψουν στο βιβλιαριο υγειας του παιδιου οτι ειναι αλλεργικο στην πενικιλλινη! Περαστικουλια ευχομαι;)

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμεις αλλεργικοι στην αμοξιλ και εχουμε κομμενη και την augmentin εξαιτιας αυτου επειδη εχουν παρομοια συσταση.

Περισυ φουντωσε ο μικρος παντου με την αμοξιλ....δεν μπορειτε να φανταστειτε πως εγινε...στο τσακ γλυτωσαμε ποσιμη κορτιζνη.Καναμε ομως αγωγη με αντισταμινικα 10 μερες μεχρι να σβησει το εξανθημα εντελως και φυσικα σε εκεινο το διαστημα δεν επνε κανενα αλλο φαρμακο πλην των αντισταμινικων για να μην επιβαρυνθει και αλλο ο οργανισμος.

Ειναι πλεον γραμμενη η αλλεργια στο βιβλιαριο του και ειναι απεκλεισμενη η αντιβιωση δια βιου.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω κοριτσια για τις πληροφοριες.Ειναι πολυ λυπηρο πραγματικα να βλεπεις μικρα παιδακια αρρωστα και με ορο στο χερακι τους. Οι γιατροι ειπαν οτι αν δεν ανεβασει καθολου πυρετο σημερα θα βγει αυριο, αλλιως θα τον κρατησουν μεσα για περαιτερω εξετασεις.

Να ναι καλα ολα τα παιδιακια!!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

κι εμενα ηταν να παρει 2 κουτια amoxil λογω επεμβασης.μολις τελειωσε το πρωτο,μετα δηλ.απο10 μερες,φουντωσε παντου.περασε με atarax και βαβαια οσο το επινε εκανε και διατροφη με υποπτες για την αλλεργια τροφες.υπαρχει καποιο τεστ για να δουμε αν ηταν οντως η αντιβιωση ή αν ηταν περιστασιακο?

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο παιδίατρος έδοσε amoxil για την ωτίτιδα και έκανε αμέσως σχεδόν διάρροια. σταμάτησε τη χορήγηση αυτού του φαρμάκου και έκτοτε δεν του δίνει σκευάσματα με παρόμοια σύσταση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ιδιο πραγμα επαθε και η κορη της ξαδελφης μου και ετσι καταλαβαν οτι το παιδι δεν ειχε βρογχιολυτιδα αλλα λοιμωδη μονοπυρηνωση(η συγκεκριμενη ασθενεια κανει αντοδραση στην αμοξιλινη). δεν σου λεω οτι κατι τετοιο εχει το παιδι σου απλως το αναφερω σαν πιθανοτητα. το παιδακι εκανε εξετασεις διαπιστωθηκε η λοιμωδης μονοπυρηνωση πηρε αντιβιωση και ειναι περδικι!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ο μικρος ειναι ακομα μεσα. Του εχει περασει ο πυρετος, εχει μονο βηχα και βρασιμο απο την βρογχιτιδα.Τα κοκκινα σημαδια εχουν υποχωρησει σχετικα. Του εχουν κανει ενα σωρο εξετασεις και το κουλο της υποθεσης ειναι οτι ακομα δεν μπορουν να καταλαβουν τι εχει! Καθε μερα τους λενε κ κατι διαφορετικο....Μια οτι εχει εντονη ατοπικη δερματιτιδα, μια οτι η αλλεργια σχετιζεται με το φαρμακο, μια οχι. Χτες ειπαν οτι μαλλον ειναι αλλεργικος κ δεν πρεπει να τρωει χοιρινο, συντηρητικα και φρουτα με σπορους. Και αναρωτιεμαι, κατι τετοιο δεν θα πρεπε να φανει απ την πρωτη μερα που αρχισε να τρωωει τετοια? Μεχρι τωρα που κοντευει 3 χρονων δεν ειχε παρομοια συμπτωματα σε τροφες.Τι να πω κοντευουν να μας τρελλανουν....

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο πραγμα επαθε και η κορη της ξαδελφης μου και ετσι καταλαβαν οτι το παιδι δεν ειχε βρογχιολυτιδα αλλα λοιμωδη μονοπυρηνωση(η συγκεκριμενη ασθενεια κανει αντοδραση στην αμοξιλινη). δεν σου λεω οτι κατι τετοιο εχει το παιδι σου απλως το αναφερω σαν πιθανοτητα. το παιδακι εκανε εξετασεις διαπιστωθηκε η λοιμωδης μονοπυρηνωση πηρε αντιβιωση και ειναι περδικι!

 

 

δηλ παρουσιασε αντιστοιχα συμπτωματα κ με τις εξετασεις που του κανανε οι γιατροι, καταλαβανε οτι εχει μονοπυρηνωση? Ειδικες εξετασεις ή τις τυπικες εξετασεις που κανουν στα νοσοκομεια??

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Η λοιμώδης μονοπυρήνωση προκαλείται από έναν ιό, και οι ιοί κάνουν τον κύκλο τους και δεν αντιμετωπίζονται με αντιβιώσεις. Μήπως έκανε επιπλοκή και πήρε αντιβίωση;

Link to comment
Share on other sites

Maggie απο βρογχιτιδα ξεκινησε και πηρε αντιβιωση λογω αυτου. Και σε 2 μερες πεταξε τα σημαδια κ πρηστηκε ολοκληρος και τον πηγαν νοσοκομειο. Απλα δεν μπορω να καταλαβω πως μετα απο τοσες εξετασεις αιματος, ουρων, πλακες κλπ δεν μπορουν να βρουν τι εχει κ τι προκαλεσε ολη αυτη την αντιδραση.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maggie απο βρογχιτιδα ξεκινησε και πηρε αντιβιωση λογω αυτου. Και σε 2 μερες πεταξε τα σημαδια κ πρηστηκε ολοκληρος και τον πηγαν νοσοκομειο. Απλα δεν μπορω να καταλαβω πως μετα απο τοσες εξετασεις αιματος, ουρων, πλακες κλπ δεν μπορουν να βρουν τι εχει κ τι προκαλεσε ολη αυτη την αντιδραση.

 

Εγώ όταν του δίνω αντιβίωση αποφεύγω να του δίνω πορτοκαλάδα, αυγό και ψάρι. Δεν ξέρω αν είναι σωστό, απλά το έχω ακούσει και το κάνω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

κ η μικρή μου ηταν περιπου 1 χρονων οταν της έδωσε ο παιδίατρος augmentin λογω βρογχιτιδας η οποια δεν υποχωρούσε. Στην 7βδομη μερα αρχησε να βγάζει σπυρια κοκκινα μικρα τα οποια σιγα σιγα ενωνονταν μεταξυ τους(το παιδι ειχε γινει ολο κοκκινο), μετα απο λιγες μερες κ ενω ειχαμε εξαντλησει ολα τα περιθωρια με atarax,fenistil ktl,μας ςστειλε ο παιδιατρος νοσοκομειο εκει της εβαλαν ορο πειρε κορτιζονη ενδοφλεβιως και αταραχ σιροπι, μειναμε 3 μερες κ ηθελαν να μας κρατησουν κ αλλο αλλα υπογραψαμε κ φυγαμε γιατι της ειχαν βγαλει ακομα κ των ορο οποτε δεν ειχαν κατι αλλο να κανουν, εννοειτε διαγνωση δεν μας εβγαλαν, ενας ελεγε αλλεργια αλλος ελεγε ιωση με εξανθημα κτλ, βεβαια ειχαν υποχωρησει τα σπυρακια αλλα δεν ειχαν φυγει τελειως, συνεχισαμε αταραχ στο σπιτι για καποιες μερες. Ο παιδιατρος της μικρης παντως εγραψε στο βιβνλιαριο της αλλεργια στην augmentin κ εννοειτε δεν της εχει ξαναδωσει.

Link to comment
Share on other sites

Η λοιμώδης μονοπυρήνωση προκαλείται από έναν ιό, και οι ιοί κάνουν τον κύκλο τους και δεν αντιμετωπίζονται με αντιβιώσεις. Μήπως έκανε επιπλοκή και πήρε αντιβίωση;

 

οντως ειναι ιος. Η ξαδελφη μου επειδη ειδε οτι το παιδακι ειχε βηχα, πυρετο κα τετοια απο μονη της εδωσε στο παιδι την αμοξιλ. βλακεια της που της την εδωσε διχως να συμβουλευτει την παιδιατρο αλλα απο την στιγμη που το εκανε και το παιδι γεμισε εξανθηματα, ενημερωσε την παιδιατρο και η παιδιατρος υποψιασμενη την εβαλε να κανει αιματολογικες για την λοιμωδη μονοπυρηνωση και ετσι το επιβεβαιωσαν.

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

kalhspera.eyxομαι περαστικα στο παιδακι.εμενα παντως και εα 2 παιδια μου εχουν παρει αμοξιλ και δεν αντιμετωπισαν προβλημα.το αναφερω ως εμπειρια.ευχομαι και παλι περαστικα.δεν ξερεις ποτε τι θα συμβει με τα απιδια.ενδεικυικα ανα φερω οτι η κορη μου εχει αλλεργια στο depon.diarroiew kai emetoi.yhn emfanide dta 2 thw.apo tote oi pyretoi antiετωπιζονται με ponstqn και υποθετα delol

Link to comment
Share on other sites

Χμμ..... Και εμενα ο μεγαλος μου ειπιε amoxil οταν ειχε μονοπυρηνωση (δεν χρειαζονταν για την μονοπυρηνωση αλλα για το βηχα/πυρετο που εχε πολυ καιρο) αλλα ευτυχως δεν παρουσιασε προβλημα... Εκ των υστερων εμαθα οτι μπορει να εχουμε οικογενιακως αλεργια αλλα η γιατρος μας το απεκλεισε μια και δεν τον πειραξε...

Παντως αλλο η αλεργια που γεμιζεις κοκκινιλες και αλλο το αλεργικο σοκ που πριζεσαι... Για υτο και δεν περνουμε απο μονοι μας αντιβιωση...

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει αμετρητες φορες augmentin επειδη εχω 3 νεφρα και παθαινα συχνα ουρολοιμωξη!μια φορα λοιπον απο τις πολλες πηρα παλι και επαθα απο το πρωτο χαπι αλλεργικο σοκ.αρχιζα να βγαζω σπυρακια απο τους αστραγαλους και πανω και τελικα πηγα στο νοσοκομειο και με κρατησαν γιατι αν δεν τον προλαβαιναν θ απεθαινα απο πνευμονικο οιδημα.ετσι απλα ανακαλυψα οτι ειμαι πλεον αλλεργικη στην πενικιλινη και να φανταστεις οτι ημουν 23 χρονων οταν το επαθα.το αλλεργικο σοκ ειναι παρα πολυ επικινδυνο ποσο μαλλον σε μωρα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Χτες ειπαν οτι μαλλον ειναι αλλεργικος κ δεν πρεπει να τρωει χοιρινο, συντηρητικα και φρουτα με σπορους. Και αναρωτιεμαι, κατι τετοιο δεν θα πρεπε να φανει απ την πρωτη μερα που αρχισε να τρωωει τετοια? Μεχρι τωρα που κοντευει 3 χρονων δεν ειχε παρομοια συμπτωματα σε τροφες.Τι να πω κοντευουν να μας τρελλανουν....

Οι αλλεργιες μπορει να εμφανιστουν οποιαδηποτε στιγμη. Ο γιος μου αρχικα ηταν αλλεργικος στο μοσχαρι και το κοτοπουλο-αναμεσα σε πολλααα αλλα-και μεγαλωσε με κατσικι και κουνελι. Αργοτερα εμφανισε αλλεργια στο κατσικι αλλα καταφερε να φαει μοσχαρι και κατοπουλο. Sorry για το off απλα το αναφερω για να εχετε υποψιν πως μια αλλεργια μπορει να εμφανιστει και αργοτερα και να μην παραβλεπετε τα συμπτωματα. Παντως οσον αφορα τις αλλεργιες θα σου προτεινα να μην το αφησουν ετσι αν εχουν ενδειξεις γιατι δυστυχως δεν ειναι μονο τα σπυρακια. Εμας ολα τα τεστ(πρικ,ραστ) βγαινουν αρνητικα και μονο τα πατς δειχνουν τις αλλεργιες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Και παλι βοήθεια μανούλες....σήμερα ηταν η τελευταια δόση αμοξιλ...την παίρνανε 8 μέρες..και τώρα το βράδυ γεμισε κόκκινα μικρά στίγματα, δεν έχουν προεξοχή ουτε κεφάλακι. Πήρα τη παιδίατρο μου είπε αφού ασπρίζουν οτάν τα ανοίγω δεν την ανησυχεί άλλα ηπιαμε αταραξ προληπτικά. Ανησυχω όμως είναι και βραδύ.....αν είναι αλλεργικό σοκ σε πόση ωρα θα φανεί;

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν είδα το ποστ νωρίτερα!

 

Δεν πρόκειται να πάθει αλλεργικό σοκ! Πιθανότατα δεν είναι καν αλλεργία, αλλά φαρμακευτικό εξάνθημα, δηλαδή ανεπιθύμητη ενέργεια του φαρμάκου, όπως η διάρροια, για παράδειγμα.

 

Πριν το βαφτισετε αλλεργια και "αχρηστευσετε" το Amoxil, πάρτε μία γνώμη αλλεργιολογου.

 

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα που δεν είδα το ποστ νωρίτερα!

 

Δεν πρόκειται να πάθει αλλεργικό σοκ! Πιθανότατα δεν είναι καν αλλεργία' date=' αλλά φαρμακευτικό εξάνθημα, δηλαδή ανεπιθύμητη ενέργεια του φαρμάκου, όπως η διάρροια, για παράδειγμα.

 

Πριν το βαφτισετε αλλεργια και "αχρηστευσετε" το Amoxil, πάρτε μία γνώμη αλλεργιολογου.

 

Περαστικά![/quote']

 

Αυτό ακριβως μου είπε και η παιδίατρος....άλλα το μυαλό των μανάδων δεν ησυχάζει! Πρεπει να λες να συνεχίσω το αταραξ;τα εξανθήματα παραμένουν και σημερα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...