Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων Σύνδεσμοι Α-Ω | chat 0-2 | 3-5 | 6-12

forum υγεία & ασφάλεια διατροφή ψυχολογία δραστηριότητες ειδήσεις
-

Επιστροφή   Φόρουμ της ΕΕΕΓ (Ελληνική Εταιρεία Ενημέρωσης Γονέων) > Από την Εγκυμοσύνη ως την Εφηβεία! > Τοκετός & Μαιευτήριο

Notices

Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Παλιά 22-08-08, 19:31   #1
cristina

Περιοχή: pireas - serres
cristina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Βαλιτσα μωρου για δημοσιο νοσοκομειο...

Ψαχνω τα διαφορα τοπικ αλλα οι περισσοτερες γεννατε σε ιδιωτικα μαιευτηρια ή κλινικες που εχουν αλλες παροχες. Εγω θα γεννησω στο δημοσιο νοσοκομειο Σερρων, στις μανουλες δεν δινουν απολυτως τιποτα, ουτε σερβιετες δεν εχουν, ξερει καμμια ομως αν τα δημοσια νοσοκομεια παρεχουν καποια πραγματα για τα μωρα ή να κουβαλησω οτι εχω και δεν εχω?

Χριστινα

Ο χρήστης cristina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-08-08, 21:42   #2
antu

antu ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω ειχα γεννηση στο Ιπποκρατειο ειχα παρει σερβιετες, επιθεματα θηλαστρο, σαμπουαν, οδοντοπαστα κλπ και για το μωρο μονο μια πανα για να το ακουμπαω πανω καθωσ και τα πραγματα για την εξοδο
Παλιά 23-08-08, 00:17   #3
sylvienn78

Το avatar του χρήστη sylvienn78

sylvienn78 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξερει καμια κοπελα τι θα χρειαστω για το Αττικο?
Παλιά 23-08-08, 00:30   #4
maspi

Περιοχή: αθηνα-χανια
maspi ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

εγω που γεννησα και τις 2 φορες στο Ελενα μας εδωσαν τα παντα,παμπερς,σερβιετες κτλ.
Μονο τα ρουχαλακια του μωρου και σεντονακια για το πυρεξ ειχα παρει μαζι μου..αα και πετσετες για οταν το κανουν μπανιο..και τιποτε αλλο.
Ο χρήστης maspi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-08-08, 12:57   #5
xanp

Περιοχή: Αχαρναί
xanp ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maspi
εγω που γεννησα και τις 2 φορες στο Ελενα μας εδωσαν τα παντα,παμπερς,σερβιετες κτλ.
Μονο τα ρουχαλακια του μωρου και σεντονακια για το πυρεξ ειχα παρει μαζι μου..αα και πετσετες για οταν το κανουν μπανιο..και τιποτε αλλο.
Ακριβώς τα ίδια και για μένα που γέννησα στο Αλεξάνδρα.Μόνο τα πράγματα του μωρού πήρα σεντονακιά για το πυρέξ, πετσέτα και ρούχα.Όλα τα υπολοιπα τα παρείχε το νοσοκομείο ακόμα και θήλαστρο και αποστηρωτή.
Ο χρήστης xanp δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-08, 19:48   #6
apo+mpempa

Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
apo+mpempa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Ξέρω ότι δεν δίνουν τίποτα στα δημόσια νοσοκομεία. Γέννησα στην Αλεξανδρούπολη και τώρα θα γεννήσω Σέρρες. Είχα πάρει μαζί μου ρούχα για το μωρό, πάμπερς και την κρέμα που ήθελα, σερβιέτες για μένα και ένα μπιμπερό για το μωρό αλλά δεν το χρησιμοποίησα γιατί θήλασα κανονικά.
Εκαί είχαν μπιμπερό και θήλαστρο, μπορείς να τα δοκιμάσεις αλλά τα εμπιστεύεσε στην αποστείρωση?
Ο χρήστης apo+mpempa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-09-08, 20:27   #7
nenaki

Το avatar του χρήστη nenaki

Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ
nenaki ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nenaki Send a message via Skype™ to nenaki
Προεπιλογή

Απο οτι εμαθα και εγω για το νοσοκομειο Σερρων τιποτα δε σου παρεχουν παρα μονο το πρωτο παμπερς μετα την γεννα (οχι για το μωρο!!!!!!Για την μαμα!!!!!!)Και καλυτερα βρε κοριτσια γιατι ποιος ξερει ποσο χιλιοχρησιμοποιημενα ειναι....Δε πιστευω να νομιζουμε οτι θα μας τα παρειχαν ολοκαινουργια
Καλη γεννα να εχουμε και καλη υγεια σε μας και στα μωρα μας και τα υπολοιπα ας μη τα σκεφτομαστε....Ουτως η αλλως ειναι αγορες που πρεπει να γινουν!!!!!!!!!
Καλως μας ηρθες apo+mpempa, με το καλο σου ευχομαι....
Ο χρήστης nenaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-08, 10:53   #8
tzina

tzina ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Κ ΕΓΩ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ, Κ ΣΚΟΠΕΥΩ
ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ! ΑΠΟ ΣΕΝΤΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΡΕΞ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΕΧΡΙ ΜΑΝΤΗΛΑΚΙΑ ΚΛΙΝΕΞ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΟΥΑΛΕΤΑ!
ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΧΑΜΕΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΕ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΩ 2-3 ΤΣΑΝΤΕΣ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΑ ΕΧΩ ΟΛΑ! (Κ ΘΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Κ ΚΑΘΑΡΑ)!!

ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΕΣ, ΤΟ ΚΑΘΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ
ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ!
ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!
Ο χρήστης tzina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-09-08, 10:55   #9
nat-left

Το avatar του χρήστη nat-left

nat-left ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Σωστή η Τζίνα και εγώ το ίδιο θα κάνω αυτή τη φορά που θα πάω σε δημόσιο.
Παλιά 19-01-10, 17:52   #10
jodel

jodel χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕΛΟΥΣΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ...ΣΤΟ "ΑΤΤΙΚΟΝ" ΣΤΟ ΧΑΙΔΑΡΙ ΤΙ ΠΑΡΕΧΟΥΝ...?ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΙ ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ....
Ο χρήστης jodel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-01-10, 23:13   #11
teddy-tedi

teddy-tedi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

δηλαδη περνουμε τα παντα μαζι μας????
Ο χρήστης teddy-tedi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-10, 00:03   #12
ALIS

Το avatar του χρήστη ALIS

Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
ALIS χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

κοριτσια στο ελενας παρεχουν τα παντα και ειναι πολυ καθαρα....Στον 5ο σου δινουν και πετσετες αποστειρωμενες σε πλαστικα σακουλακια η καθε μια ξεχωριστα και οι καθαριστριες καθε μερα 2-3 φορες καθαριζουν το δωματιο...στον 5ο ,και για εκει ξερω μονο, ειναι ολα καινουρια και καθαρα..το μωρο το ντυνουν με δικα τους ρουχαλακια...εγω δεν χρησιμοποιησα τιποτα απο αυτα πουειχα παρει...μονο τα νυχτικακια μου και τα ρουχα εξοδου...μεχρι και κουτα παμπερς μας εδωσαν για το σπιτι και σερβιετες για εμενα...το καλυτερο για τα αλλα δημοσια ειναι να παρετε τηλ και να ρωτησετε...Παντως δεν σημαινει οτι επειδη ειναι δημοσιο ειναι απαραιτητα και βρωμικα..
Ο χρήστης ALIS δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 20-01-10, 15:23   #13
teddy-tedi

teddy-tedi χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

οχι δεν το πιστευω αυτο μαλιστα ειμαι της γνωμης οτι στα δημοσια ειναι οι καλυτεροι γιατροι οχι ολοι καποιοι!ασε που αν κατι παει στραβα σε ιδιωτικο σε στελνουν σε δημοσιο!!νομιζω πως οι κλινικες ειναι ξενοδοχεια και τπτ παραπανω!!εγω σε δημοσιο θα γεννησω και δεν εχω κανενα απολυτος προβλημα.ομως οσον αφορα τα νοσοκομεια του ικα και τα ιατρεια μακρυαααααααααα!βρομικα και λαθος αποτελεσματα σε εξετασεις!!
Ο χρήστης teddy-tedi δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-01-10, 17:41   #14
natasaZ

natasaZ ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jodel Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕΛΟΥΣΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ...ΣΤΟ "ΑΤΤΙΚΟΝ" ΣΤΟ ΧΑΙΔΑΡΙ ΤΙ ΠΑΡΕΧΟΥΝ...?ΤΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΙ ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ....
Εγω θα φτιαξω τη βαλιτσα μου με βαση αυτά που εβαλα και πριν δυο χρόνια. Για μενα πυτζαμες πετσετες εσωρουχα σερβιετες καλλυντικα. Για το μωρό μολις το γεννησα του φορεσαν κατι δικά τους , αλλα από την επόμενη μέρα ειχα παρει δικά μου (υπηρχε ελλειψη σε μωρουδιακα τοτε). Κουβερτούλες δωσαν αυτοί. Πανες και αφρόλουτρα μωρού ειναι δικά τους

Ο χρήστης natasaZ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-10, 23:23   #15
jodel

jodel χωρίς αξιολόγηση
Talking

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο natasaZ Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα φτιαξω τη βαλιτσα μου με βαση αυτά που εβαλα και πριν δυο χρόνια. Για μενα πυτζαμες πετσετες εσωρουχα σερβιετες καλλυντικα. Για το μωρό μολις το γεννησα του φορεσαν κατι δικά τους , αλλα από την επόμενη μέρα ειχα παρει δικά μου (υπηρχε ελλειψη σε μωρουδιακα τοτε). Κουβερτούλες δωσαν αυτοί. Πανες και αφρόλουτρα μωρού ειναι δικά τους
ποπο.... τοσο καλα.ειναι καλης ποιοτητας?εγω γενναω σε 35 ημερες περιπου
Ο χρήστης jodel δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-01-10, 23:59   #16
foulina
Μή ενεργός λογαριασμός

foulina ουδετερη μηδέν
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην foulina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sylvienn78 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερει καμια κοπελα τι θα χρειαστω για το Αττικο?
Στο αττικο κοπελα μου γεννησα πριν 3 χρονια. Αν δεν εχει αλλάξει κατι θα χρειαστεις οποσδηποτε ζιπουνακια, φορμακια, πετσετουλες για το πλυσημο του μωρου σου. Πηρα μαζι μου πανακια για τις γουλιτσες και πανα για να το κραταω. Για μενα μπιζαμες,μια ρομπα,παντοφλες,καλλυντικα,οδοντοπαστα και οδοντοβουρτσα, εσωρουχα εννοειτε. Αυτα είναι τα βασικα αλλά εγω εβαλα μια φωτογραφικη μηχανη, ενα βιβλιο που θα συνεχιζα τις εντυπωσεις μου απο την εγκυμοσυνη στην γεννα και τις πρωτες ωρες του μωρου και ενα βιβλιο. Τωρα να κατι εχει αλαξει ας με διορθωσουν τα κοριτσια. Παντως ήταν πεντακαθαρα αλλά παντως εγω ΄χρησιμοποιησα την δικια μου πετσετα προσωπου και μπανιου. Σερβιετες, πανες, αφρολουτρα μωρου, και κρεμα συγκαματος τα παρεχουν εκει. Μη ξεχασω οτι τουλαχιστον τοτε που γεννησα δεν επιτρεποντουσαν τα γλυκα και τα λουλουδια. Τα κρατουν στην ρεσεψιον και τα εδιναν στο συζυγο οταν εφευγε, γιαυτο καλο είναι να ενημερωσεις τους συγγενεις σου. Ρωτα το παντως για να το επιβεβαιωσεις. Με το καλο και με εναν πονο.
Ο χρήστης foulina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 28-01-10, 00:10   #17
sonar

sonar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο jodel Εμφάνιση μηνυμάτων
ποπο.... τοσο καλα.ειναι καλης ποιοτητας?εγω γενναω σε 35 ημερες περιπου
Εγώ γέννησα στο Αττικό τον Μάρτη που μας πέρασε και πήρα πάνω κάτω ότι και η foulina, με τη μόνη διαφορά ότι είχα πάρει και πάνες μαζί μου (καλού κακού) και τελικά τις χρησιμοποίησα (δεν ζήτησα καθόλου απ' το νοσοκομείο). Επίσης, είχα πάρει σερβιέτες (για αυξημένη ροή) για μένα, γιατί αυτές που δινουν είναι τεράστιες και καθόλου πρακτικές. Πάντως αν ρωτήσεις τις μαίες στην υποδοχή της κλινικής σου λένε αναλυτικά τι θα χρειαστείς. Εμάς στα μαθήματα μας είχαν δώσει ένα χαρτί με τα απαραίτητα.
Ο χρήστης sonar δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-02-10, 20:48   #18
jodel

jodel χωρίς αξιολόγηση
Red face

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο foulina Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο αττικο κοπελα μου γεννησα πριν 3 χρονια. Αν δεν εχει αλλάξει κατι θα χρειαστεις οποσδηποτε ζιπουνακια, φορμακια, πετσετουλες για το πλυσημο του μωρου σου. Πηρα μαζι μου πανακια για τις γουλιτσες και πανα για να το κραταω. Για μενα μπιζαμες,μια ρομπα,παντοφλες,καλλυντικα,οδοντοπαστα και οδοντοβουρτσα, εσωρουχα εννοειτε. Αυτα είναι τα βασικα αλλά εγω εβαλα μια φωτογραφικη μηχανη, ενα βιβλιο που θα συνεχιζα τις εντυπωσεις μου απο την εγκυμοσυνη στην γεννα και τις πρωτες ωρες του μωρου και ενα βιβλιο. Τωρα να κατι εχει αλαξει ας με διορθωσουν τα κοριτσια. Παντως ήταν πεντακαθαρα αλλά παντως εγω ΄χρησιμοποιησα την δικια μου πετσετα προσωπου και μπανιου. Σερβιετες, πανες, αφρολουτρα μωρου, και κρεμα συγκαματος τα παρεχουν εκει. Μη ξεχασω οτι τουλαχιστον τοτε που γεννησα δεν επιτρεποντουσαν τα γλυκα και τα λουλουδια. Τα κρατουν στην ρεσεψιον και τα εδιναν στο συζυγο οταν εφευγε, γιαυτο καλο είναι να ενημερωσεις τους συγγενεις σου. Ρωτα το παντως για να το επιβεβαιωσεις. Με το καλο και με εναν πονο.
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ
Παλιά 08-03-10, 19:08   #19
siderenia

Το avatar του χρήστη siderenia

siderenia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sonar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ γέννησα στο Αττικό τον Μάρτη που μας πέρασε και πήρα πάνω κάτω ότι και η foulina, με τη μόνη διαφορά ότι είχα πάρει και πάνες μαζί μου (καλού κακού) και τελικά τις χρησιμοποίησα (δεν ζήτησα καθόλου απ' το νοσοκομείο). Επίσης, είχα πάρει σερβιέτες (για αυξημένη ροή) για μένα, γιατί αυτές που δινουν είναι τεράστιες και καθόλου πρακτικές. Πάντως αν ρωτήσεις τις μαίες στην υποδοχή της κλινικής σου λένε αναλυτικά τι θα χρειαστείς. Εμάς στα μαθήματα μας είχαν δώσει ένα χαρτί με τα απαραίτητα.

Σοναρ είχες κάνει στο ΑΤΤΙΚΟ μαθήματα ανώδυνου τοκετού??? Πως τα κανόνισες?? Θα γεννήσω και εγώ εκεί αλλά δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό μου για το αν γίνονται μαθήματα. σκεφτόμουν πως θα μου το έλεγε αν ήταν...
Παλιά 08-03-10, 23:20   #20
sonar

sonar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην κλινική και να ρωτήσεις τις μαίες, αυτές κανονίζουν ώρες και μέρες.
Παλιά 09-03-10, 16:27   #21
siderenia

Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πολύ!! Θα ρωτήσω αν είναι να κάνω!! Θυμάσαι πόσο ήταν το κόστος και πόσες μέρες κράτησαν??
Παλιά 09-03-10, 23:22   #22
sonar

sonar χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ανάλογα το ταμείο που έχεις. Εγώ είχα ΙΚΑ, δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά ήταν εντελώς συμβολικό. Με του δημοσίου νομίζω δεν πληρώνεις τίποτα.
Εμάς μας κάναν 3 μαθήματα, τα 2 πρώτα ήταν διπλά για να μην πηγαινοερχόμαστε.

Με το καλό το μωράκι σου!
Παλιά 12-03-10, 12:15   #23
siderenia

Προεπιλογή

Ευχαριστώ!! την Τετάρτη θα πάω για υπέρηχο και θ ρωτήσω και τον γιατρό και θα πάω και από κοντά να βρω τις κοπέλες και να μάθω!!
Παλιά 12-03-10, 15:59   #24
doraki

doraki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα!
Γέννησα στο Αττικό το Δεκέμβρη του 2009.
Σχετικά με τα μαθήματα,μπορείς να ρωτήσεις την προισταμένη,αλλά γενικά γίνονται κάθε Τετάρτη 12-2 σε μια αίθουσα στα εξωτερικά ιατρεία.
Όταν πήγα να γεννήσω πήρα μαζί μου:
για μένα
πυτζάμες
πετσέτες
εσώρουχα μιας χρήσης
σουτιέν-επιθέματα στήθους
σερβιέτες αυξημένης ροής (αλλά βολεύτηκα και τις τεράστιες που σου δίνουν)
καλλυντικά-αφρόλουτρα κλπ κλπ
Επειδή τελικά έκανα καισαρική,δεν κατάφερα να φορέσω ούτε μια πυτζάμα από τις 4 (!) που είχα πάρει,μόνο με ένα φανελάκι και μια ρόμπα ήμουν άνετα.

για το μωρό
πάμπερς-μωρομάντηλα
σεντονάκια και κουβέρτα για το πυρέξ
πετσέτες
ρουχαλάκια (εσώρουχα κ φορμάκια,καλτσούλες κλπ κλπ)

Το νοσοκομείο είχε πάμπερς και κρέμα για το σύγκαμα αλλά όχι όλες τις ώρες.
Ο χρήστης doraki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Banner διαφημιζόμενων ή ιστοσελίδων που στηρίζει η ΕΕΕΓ Parents.gr
Παλιά 22-09-10, 21:14   #25
t0nia

Περιοχή: Larissa
t0nia χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Ξέρει καμία αν σου παρέχουν κάτι στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας; Και τι θα πρέπει να πάρω μαζί μου; Δεν έχω ιδέα!!! Ας με κατατοπίσει κάποια!
Ο χρήστης t0nia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-10, 21:40   #26
bil

bil χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΛΑΡΙΣΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΟΠΟΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΤΙ ΧΡΕΙΑ ΖΕΤΑΙ. ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ. ΑΠΟ ΡΟΥΧΑ ΕΣΩΡΟΥΧΑ ΚΑΛΤΣΕΣ ΜΠΟΥΡΝΟΥΖΙΑ ΠΑΝΕΣ ΜΩΡΟΜΑΝΤΗΛΑ ΚΑΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ. ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΡΩΤΗΣΑ ΕΙΝΑΙ ΕΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΘΑ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΜΑΖΙ ΣΟΥ Ή ΟΧΙ
Ο χρήστης bil δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-09-10, 23:39   #27
letak_i

letak_i χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Καλησπερα εγω γεννησα στο Πανεπιστημιακο Ιωαννινων, δεν ειμαι σιγουρη αν λειτουργουν με τον ιδιο τροπο.
Μαζι μου ειχα παρει αρκετα ρουχαλακια+πανες αγκαλιας+πετσετες κ διαφορα αλλα για το μωρο κ παμπερς (αν θελεις να σου πω αναλυτικα μου λες), μονο σαμπουαν ειχαν δικο τους εκει που εκαναν τα μωρακια μπανακι.
Κ για μενα τα παντα απο ρουχα κ πετσετες κτλ (κ παλι αν τα θελεις αναλυτικα), επισης ειχα μαζι μου λαστιχιενες παντοφλες για το μπανιο, χαρτι υγειας γιατι παντα τελειωνε, πανακια κλινεχ, bedatine για πλυσεις (σε φυσιολογικο τοκετο, πλενεσαι καθε φορα που πας τουαλετα) γιατι κ αυτο τελειωνε, γαζες αποστειρωμενες μεγαλες που σκουπιζομουνα μετα το πλεισιμο (αυτο ειναι δικη μου πατεντα!) γιατι οι πετσετες γινοταν χαλια.
Με το καλο να ερθει το μωρακι σου!
Ο χρήστης letak_i δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-10-10, 17:38   #28
chrisa1980

Το avatar του χρήστη chrisa1980

Περιοχή: THESSALONIKI
chrisa1980 χωρίς αξιολόγηση
Προεπιλογή

Κορίτσια εγω θα γεννήσω στο Ιπποκράτειο της Θεσσαλονίκης ,πρώτα ο θεός και τηλεφώνησα προχθες στις μαίες για να μου πουν τι ακριβώς χρειάζεται να πάρω μαζί μου για το μωρό και μου είπαν μόνο τα ρουχαλάκια εξόδου!

ο Αργύρης μου γεννήθηκε 10/10/10
Ο χρήστης chrisa1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-12, 16:03   #29
BarbieAmelie

BarbieAmelie ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή Βαλίτσα μαιευτηρίου για δημόσιο νοσοκομείο

Διάβασα την ενότητα βαλιτσα μαιευτηρίου αλλά είναι πιο πολύ για τα ιδιωτικά,καθώς σχεδόν όλες ανέφεραν ότι δεν θα πάρουν ρούχα για το μωρό.

Στο δημόσιο ξέρω ότι τα χρειαζόμαστε όλα. Άκουσα και για οινόπνευμα και βαμβάκι για τον καθαρισμό του οφαλού. Μα καλά ούτε αυτό δεν το παρέχει το νοσοκομείο? Σας ρωάω για να ξέρω τι να πάρω και να βάλω στην βαλίτσα. Είπαμε δημόσιο είναι,δεν παρέσει τίποτα,αλλά όχι και να αγοράζουμε εμείς το βαμβάκι και το οινόπνευμα!!

Κάποια να μπορεί να μου δώσει μια λίστα?
Παλιά 25-11-12, 16:06   #30
riniw 1980

Περιοχή: xaidari
riniw 1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα και με το καλό!!
Πού γεννάς;

Ο χρήστης riniw 1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-12, 16:12   #31
BarbieAmelie

Προεπιλογή

Επαρχια ειμαι σε δημοσιο νοσοκομειο....
Παλιά 25-11-12, 16:37   #32
mama@2

mama@2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Να σου πω τι πηρα εγω οταν γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο

Για τη μαμα

Νυχτικες/πιτζαμες, αναλογα τι σε βολευει.3-4 σετ υπολογιζε να αλλαζεις καθε μερα περιπου κ καμμια εχτρα μη λερωθεις
Ρομπιτσες, αν ειναι χειμωνας
Εσωρουχα αρκετα μην λερωθεις, σερβιετες πολυ μεγαλες(καλυτερα βολευουν αυτες που ειναι σαν βρακακια-ακρατειας νομιζω τις ζητας-εχουν λιγοτερες διαρροες τις πρωτες μερες---κ αυτες ζητησαν οι μαιες μετα τον τοκετο)
καλτσες, παντοφλες
Σουτιεν για το θηλασμο
Επιθεματα για το θηλασμο,
Πετσετες προσωπου--σωματος κλπ
Προσωπικα σου ειδη, απο χτενα, μεχρι , οτι εσυ νομιζεις θα χρειαστειςκλπ
Σαπουνι ειχε, αλλα πηρα κ δικο μου κρεμοσαπουνο αντιβακτηριακο, αφρολουτρο για να πλενεσαι
Μια αλλαξια ρουχα για να βγεις απο το νοσοκομειο

Για το μωρο

Ρουχα(φορμακια, φανελακια)5-6 αλλαξιες μην λερωθει
, κουβερτουλες
, καλτσουλες,
σκουφακια, γαντακια,
(το δικο μας νοσοκομειο παρειχε αλλα εγω πηρα τα δικα μου--ετσι κι αλλιως τα ειχα ετοιμα)
πανακια/σαλιαρες

Πανιτσες για το αλλαγμα

Πανες/μωρομαντυλα/κρεμα κατα του συγκαματος, μπορει να παρεχει το νοσοκομειο, εγω πηρα δικα μου--εσυ ρωτα αλλα η γνωμη μου ειναι να εχεις μαζι σου.

Εγω πηρα κ πετσετες, αλλα το εδινα καθε πρωι με μια αλλαξια ρουχα κ τον εφερναν μπανιαρισμενο κ ντυμενο με τα καθαρα.

Αν γεννησεις χειμωνα, για να βγαλεις το μωρο ολοσωμο μπουφαν η οτι σε βολευει, ωστε να μην κρυωσει.

Καλαθουνα/καθισματακι/πορτ μπεμπε για να το μεταφερετε σπιτι, θα στο φερουν οταν βγαινετε, κ κουβερτουλα να το σκεπασεις.

Μην ξεχασετε φωτογραφικη μηχανη/καμερα ωστε να αποτυπωσετε τις πρωτες στιγμες

Τα βιβλιαρια σου, τις εξετασεις κλπ αν δεν τα εχουν κρατησει στην καρτελα σου

Αν εχω ξεχασει κατι ας συμπληρωσουν κ οι αλλες κοπελες

Οινοπνευμα καθαρο, betadine, αποστειρωμενες γαζες να εχεις στο σπιτι για την περιποιηση του αφαλου του μωρου θα σου δωσουν οδηγιες, τα αγοραζετε κ πατε σπιτι(να ρωτησεις κ να καταλαβεις για την περιποιηση του αφαλου--θα εισαι πελαγωμενη μηνν το ξεχασεις ομως, να καταλαβεις καλα--αν θυμαμαι καλα δεν πρεπει να βρεχεται ο αφαλος---οτι θελεις θα ρωτας τον παιδιατρο σου)

Με το καλο!!!!!!!!!!!!!!!
Παλιά 25-11-12, 16:44   #33
MariaMpampis

MariaMpampis ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

και εγω αυτα ειχα παρει
απλα για το μωρο ειχα και σεντονακια η πανες για να στρωνω στο καλαθακι που το ειχα
πιπιλα και ενα μπιμπερο καλου κακου!!
βεβαια και να ξεχασεις κατι θα στο φερουν σιγουρα!! ο αντρας σου η μαμα σου καποιος!!

Το αγγελουδακι μας !!!!!!

Τα μωρακια μου!!!
Ο χρήστης MariaMpampis δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-12, 16:44   #34
mama@2

mama@2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οινοπνευμα κλπ στο νοσοκομειο δεν χρειαστηκα, την περιποιηση του την ειχαν αναλαβει εκει(μπανιο, αφαλος κλπ), ολη μερα τον ειχα στο δωματιο κ τον επαιρναν κ τον εφερναν παλι

Καλο ειναι να ρωτησεις εσυ τι παρεχουν στο δικο σας νοσοκομειο, τι πρεπει να φερεις μπορει να εχουν κ εκεινοι λιστα.
μια μερα, πηγαινε στη μαιευτικη, βρες μια νοσοκομα κ ρωτησε να εισαι σιγουρη.....κ κατι να ξεχασεις, ζητας κ στο φερνουν οι δικοι σου...

Και παλι με το καλο!!!!

Τις βαλιτσες, εγω τις ειχα ετοιμασει νωρις για καθε ενδεχομενο.
Παλιά 25-11-12, 16:48   #35
riniw 1980

Περιοχή: xaidari
riniw 1980 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

mama@2 όπως τα είπες!!!!εγω γέννησα στο ΑΤΤΙΚΟ,σερβιέτες ,μπεμπιλίνα,αφρόλουτρα μωρού τα παρείχαν.Δεν ξέρω τί γίνεται εκεί που μένεις εσυ.
Μην πάρεις πολύ βαριά ρούχα δικά σου για τις ημέρες νοσηλείας γιατί θα σκάσεις με τον κλιματισμό!Του μωρού όμως πρέπει και κουβερτούλα..καλού-κακού έχε μαζί σου και απολυμαντικό τζελ για τους επισκέπτες..

Ο χρήστης riniw 1980 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-11-12, 17:39   #36
mama@2

mama@2 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

οταν γεννησα εγω, στο κρεββατι καθε κοπελας ειχε απολυμαντικο για τους επισκεπτες, αλλα ποτε δεν ξερεις παρε καλου κακου οπως λεει κ η riniw.

και για τα ρουχα συμφωνω, παρε ελαφρια κ ανετα κ κανα ζακετακι η ρομπιτσα για σενα(αν κρυωνεις καποια στιγμη)

το μωρο πρεπει να ντυνεται ζεστα....κ κουβερτουλα απαραιτητη...

εγω αρχες καλοκαιρι γεννησα κ φανελακι κ φορμακι κ κουβερτουλα !!!!

μπιμπερα εχουν (αν θελεις συμπηρωμα το ετοιμαζουν εκει)αλλα πιπιλα οχι δεν δινουν , οποτε οπως λεει κ η maria mpampis εχε στο νου σου κ καμμια πιπιλα
Παλιά 27-11-12, 21:11   #37
BarbieAmelie

Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!!!!
Παλιά 27-11-12, 22:07   #38
markela35

Περιοχή: Thessaloniki
markela35 ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

also, αν γεννησεις φυσιολογικα που στο ευχομαι να παρεις μαζι σου και ενα πακετο μπισκοτα αλμυρα κρακερακια διοτι με το που θα αεριστεις θα σε αφησουν να φας αλλα μεχρι να ερθει το φαγητο θα ψωμολυσαξεις!!!Γιατι η γεννα θελει πολυ ενεργεια και θα εισαι εξαντλημενη μετα την γεννα
Παλιά 23-04-13, 12:10   #39
sousoulitsa

Περιοχή: serres
sousoulitsa ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Καλησπέρα κοριτσια θα ήθελα να ρωτησω για το νοσοκομειο Σερρων τι πρεπει να παρω μαζί μου?

Ο χρήστης sousoulitsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-04-13, 12:24   #40
Koalaki

Koalaki ουδετερη μηδέν
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο sousoulitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα κοριτσια θα ήθελα να ρωτησω για το νοσοκομειο Σερρων τι πρεπει να παρω μαζί μου?
Καλημερα....πραγματα εννοεις για εσενα η για το μωρο????
Ο χρήστης Koalaki δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Bookmarks

Εργαλεία Θεμάτων

Δικαιώματα - Επιλογές