Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΗΡΑΣΝΗ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ


Recommended Posts

Γεια σας,

θα ηθελα να μαθω αν γνωριζετε τπτ για την γηρανση του πλακουντα. Βασικα πηγε η αδερφη μου στον γιατρο της και κατι της ανεφερε για γηρανση του πλακουνται και ασβεστωματα. Ειναι στον 7ο μηνα και διαβασα καπου οτι ειναι προκαλειτε μετα της 45 εβδομαδες και σπανια. Ειναι κατι σοβαρο?

Επισεις δεν καπνιζει ουτε ο αντρας της. Θα υπαρχει καποιο προβλημα με την εγκυμοσυνη της? Η με το παιδι?

Συγνωμη για ολες αυτες τις ερωτησεις αλλα ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ ΘΕΙΟΣ!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν μπορώ να σου απαντήσω κάτι γιατί δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο αλλά αυτό το μετά τις 45 εβδομάδες με μπερδεύει λίγο η κύηση είναι 40 εβδομάδες τι ακριβώς εννοείς????

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Θείε Γιώργο :)

 

Πολλές ευχές για το μωράκι που έρχεται, όλα θα πάνε πολύ καλά.

 

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, ο γιατρός διέγνωσε προχωρημένη γήρανση πλακούντα (grade 3) και ασβεστώματα στα μέσα του 8ου μήνα. Μου εξήγησε οτι απλώς δεν θα αφήσουμε και τις 40 εβδομάδες να συμπληρωθούν, και οτι γύρω στην 38η θα μπούμε για πρόκληση τοκετού.

 

Ένας γηρασμένος πλακούντας μπορεί να συνδέεται με μειωμένη πρόσληψη βάρους του μωρού, και γι' αυτό οι γιατροί το αναφέρουν. Εκ των υστέρων βέβαια ανακάλυψα οτι τέτοιου είδους μετρήσεις δεν είναι 100% αξιόπιστες.

 

Συνεννοηθείτε με το γιατρό, δείτε και το υπερηχογράφημα doppler τι θα σας δείξει και να θυμίζεις στη μαμά οτι η θετική της σκέψη είναι η καλύτερη υποστήριξη για το μωρό.

 

Να μας κρατάς ενήμερους, οκ?

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ο πλακούντας είναι έτσι φτιαγμένος να διατηρείται για 40 εβδομάδες περίπου. Αν περάσει αυτό το διάστημα συνήθως προκαλείται γήρανση και δεν μπορεί να διατηρηθεί άλλο. Μέχρι τις 40 εβδομάδες όμως λογικά θα έχεις γίνει θείος οπότε μην αγχώνεσαι. Αν τώρα υπάρχει γήρανση πλακούντα νωρίτερα από τις 40 εβδομάδς, ακόμη και αυτό αντιμετωπίζεται. Ίσως γίνεις θείος απλά νωρίτερα. Με το καλό.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με την Ηρω.Ειχα και γω το ιδιο προβλημα.Γεννησα κι εγω στις 38 εβδομαδες και 1 μερα εξαιτιας του πλακουντα με προκληση.Εκανα το doppler ομως νωριτερα και ολα ηταν μια χαρα.Νομιζω οτι δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΚ θα της το πω γιατι αρχισε να αγχωνετε... Εγω νομιζα οτι ηταν 45 εβδομαδες οχι 40 :lol:

Ευχαριστω πολλη για την βοηθεια σας ελπιζω να την ηρεμισω λιγο με αυτα που θα της πω...

Και παλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...