Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εντυπώσεις απο Gymboree


Recommended Posts

Λοιπόν, οτιδήποτε έχει να κάνει με Gymboree εδώ.

 

Ξεκινάμε.

 

Gymboree

 

Οι παραγγελίες έρχονται από Αμερική, οπότε υπάρχει ΠΑΝΤΑ ο κίνδυνος για τελωνείo. Προσπαθήστε να κρατήσετε τις παραγγελίες κάτω από $125. Έρχονται σε μικρό κουτί και δεν τραβάει την προσοχή. Αν κατά τύχη, το τελωνείο σας παρει τηλέφωνο, μπορείτε να αρνηθείτε το πακέτο και θα το στηλουν πίσω. Το Gymboree θα σας επιστρέψουν τα χρήματά σας πίσω από τη στιγμή που λάβουν το πακέτο.

 

ΠΑΝΤΑ να επιλέγετε standard international shipping. ΠΟΤΕ express.

Συνήθως παίρνει 2-3 εβδομάδες για να έρθει.

 

Οι παραγγελίες θα σταλούν με την DHL Global Mail Standard και τα ΕΛΤΑ συνήθως τα φέρνει.

 

Υπάρχουν -20% κουπόνια. Μπορείτε να τα αγοράσετε από το ebay.com. Αναζήτηση " gymboree coupons". Αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν με σχεδόν όλες τις εκπτώσεις ΕΚΤΟΣ απο circle of friends και με τα gymbucks.

 

Gymbucks:

Για κάθε $50 αγοράς, θα λάβετε ένα gymbuck αξίας $25. Αυτά μπορούν να εξαργυρωθούν σε συγκεκριμένες ημερομηνίες (οι ημερομηνίες είναι γραμμένα στο gymbuck). Πρέπει να τα χρησιμοποιήσετε κατά τη διάρκεια αυτών των ημερομηνιών. Δεν μπορείτε να τα χρησιμοποιήσετε την επόμενη φορά.

Πώς λειτουργεί:

Αν έχετε για παράδειγμα gymbucks αξίας $100, αγοράζετε ρούχα αξίας $200 και πληρώνετε μόνο $100 συν έξοδα αποστολής.

Τα gymbucks μπορούν επίσης να αγοραστούν από το ebay.com. Αναζήτηση "gymboree gymbucks".

 

Rewards:

Για κάθε $1 που ξοδεύετε κερδίζετε 1 πόντο. Για κάθε 250 πόντους, θα λάβετε ένα κωδικό αξίας $5. Τα rewards τα στελνουν μέσω e-mail 4 φορές το χρόνο ... το Φεβρουάριο, Μάιο, Αύγουστο και το Νοέμβριο και λήγουν (η ημερομηνία λήξης αναγράφεται στο e-mail). Αν για παράδειγμα έρχεται o Φεβρουάριος και έχετε μόνο 195 points, δεν τα χάνετε. Θα παραμένουν τα ίδια μέχρι να κάνετε περισσότερες αγορές.

 

Όσον αφορά την ποιότητα και το μέγεθος, ο καθένας έχει διαφορετική γνώμη. Ρωτήστε και κάποιος θα βοηθήσει.

 

Μήπως ξέχασα κατι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αντε να κανω κι εγω σεφτε...:mrgreen::mrgreen:

Κυρια επιτιμε Προεδρε των gymbomaniacs εχω ερωτηση...οι ποντοι που μαζευουμε για τα rewards εχουν ημ/νια ληξης??? Δηλαδη εαν δεν προλαβουμε να μαζεψουμε τους 250 για το voucher των 5$ μεχρι μια ορισμενη ημερομηνια μηδενιζονται???

 

Όχι, δεν χάνονται. Παραμένουν τα ίδια μέχρι να κάνεις περισσότερες αγορές.;)

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρε κορίτσια και μπερδεύτηκα...εγώ το gymboree το ήξερα σαν προγράμματα παδικά δεν ήξερα ότι έβγαλαν και ρούχα! Μόνο παιχνίδια και κέντρα προσχολικής απασχόλησης ήξερα ότι έχουν!

 

 

Είχαν πάντα ρούχα. Απλά δεν εστελναν Ελλάδα.;)

Link to comment
Share on other sites

Αντε βρε κορίτσια και μπερδεύτηκα...εγώ το gymboree το ήξερα σαν προγράμματα παδικά δεν ήξερα ότι έβγαλαν και ρούχα! Μόνο παιχνίδια και κέντρα προσχολικής απασχόλησης ήξερα ότι έχουν!

 

Η κοπέλα μιλάει για αυτό εδώ, μου κάνει εντύπωση η ομοιότητα στο άουτλετ της σελίδας.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Η κοπέλα μιλάει για αυτό εδώ, μου κάνει εντύπωση η ομοιότητα στο άουτλετ της σελίδας.

 

ειναι δικο τους φρανσαιζ αυτο που αναρωτιεμαι καιρο ειναι γιατι δεν εχουν φερει και τα ρουχα

http://www.gymboreeclasses.com/index.jsp

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό ανήκει στο gymboree. Αν κοιτάξεις στο κάτω μέρος το website με τα ρούχα, το website για το play and music είναι εκει. Μακάρι να είχα ένα κοντά μου. Έχω ακούσει ότι είναι πολύ διασκεδαστικό για τα παιδιά. Νομίζω ότι στέλνουν κουπόνια για play and music μεσα στους φακέλους με τα τιμολόγια. Όμως, λογικά αυτά ισχύουν μόνο στην Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει λόγος που εχω μείνει πίσω ......... Σάββατο φεύγω!:) Η παραγγελία μου (απο το black friday) με περιμένει στο σπίτι της αδελφής μου. Ε...... πρέπει να πάω μια βόλτα και στο κατάστημα .... δεν πρέπει?? ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν χάνονται. Παραμένουν τα ίδια μέχρι να κάνεις περισσότερες αγορές.;)

 

Σίγουρα ?

 

Έχω κανει από το καλοκαίρι συνολικές αγορές 942 δολλάρια (με τα μεταφορικά) και μου δείχνει 136 πόντους και ότι χρειάζομαι άλλους 114 για να πάρω το μπόνους.

 

Τι να κάνω ?:confused::confused:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε, δεν νομίζω ότι το έχω εξηγήσει καλα.

 

Όταν έρθει η ώρα για να στείλουν τους κωδικούς, θα κοιταξουν τα points. Αν έχεις 650, θα αφαιρέσουν 500 και τα 150 παραμένουν. Αυτα που παραμενουν εννοώ δεν χάνονται.

Link to comment
Share on other sites

Περίμενε, δεν νομίζω ότι το έχω εξηγήσει καλα.

 

Όταν έρθει η ώρα για να στείλουν τους κωδικούς, θα κοιταξουν τα points. Αν έχεις 650, θα αφαιρέσουν 500 και τα 150 παραμένουν. Αυτα που παραμενουν εννοώ δεν χάνονται.

 

Μπερδεύτηκα :confused::confused:

 

Δεν έχω λάβει μέχρι τώρα εκπτωτικό κωδικό, έχω κάνει αγορές 942 δολλάρια και μου αναφέρουν ότι έχω 136 πόντους.

 

Δεν μου έχουν φάει πόντους ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έστειλαν κωδικούς το Αύγουστο και το Νοέμβριο. Δεν ελάβες e-mail? Γράφει στο subject...Your $ rewards are inside.

 

Ελέγξε τo email οτι είναι σωστό πάνω από τα points. Αν νομίζεις ότι έχει γίνει κάποιο λάθος, να τους στείλεις email.

Link to comment
Share on other sites

τωρα πηρα πρεφα αυτο με τα reward. εχω κανει ηδη 3 αγορες, φανταζομαι οτι οι ποντοι χανονται κ μετραει απο δω κ περα που εγινα μελος, ε;

 

Ναι, έτσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

staciiiiii74.

Ερώτηση 1: Μπορώ να αγοράσω με ελληνική πιστωτική και να τα στείλω σε διεύθυνση Αμερικής; Φεύγει ο παππούς μου σε λίγες ημερες και θα μίνει 1 τρίμηνο εκεί. Θέλω να εκμεταλλευτώ την παραμονή του και να στέλνω ότι θέλω στο σπίτι του θείου μου ώστε να μου τα φέρει. Θέλω να τα πληρώσω όμως από εδώ χωρίς να μπλέξω θείους κλπ και να γλυτώσω φυσικά τα μεταφορικά (και να φτιάξω την προίκα των παιδιών μου για τα επόμενα χρόνια).

Ερώτηση 2: Αν ξέρεις φυσικά, θα έχει πρόβλημα ο παππούς στην επιστροφή στο αεροδρόμιο;

Ερώτηση 3: Ξέρεις αν θα βάλουν προσφορές γύρω Φεβρουάριο ή Μάρτιο ή αν έχουν αλλές εκπτώσες τότε (αλλιώς να περιμένω το 50% που ανέφερες αν βάλουν).

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

staciiiiii74.

Ερώτηση 1: Μπορώ να αγοράσω με ελληνική πιστωτική και να τα στείλω σε διεύθυνση Αμερικής; Φεύγει ο παππούς μου σε λίγες ημερες και θα μίνει 1 τρίμηνο εκεί. Θέλω να εκμεταλλευτώ την παραμονή του και να στέλνω ότι θέλω στο σπίτι του θείου μου ώστε να μου τα φέρει. Θέλω να τα πληρώσω όμως από εδώ χωρίς να μπλέξω θείους κλπ και να γλυτώσω φυσικά τα μεταφορικά (και να φτιάξω την προίκα των παιδιών μου για τα επόμενα χρόνια).

Ερώτηση 2: Αν ξέρεις φυσικά, θα έχει πρόβλημα ο παππούς στην επιστροφή στο αεροδρόμιο;

Ερώτηση 3: Ξέρεις αν θα βάλουν προσφορές γύρω Φεβρουάριο ή Μάρτιο ή αν έχουν αλλές εκπτώσες τότε (αλλιώς να περιμένω το 50% που ανέφερες αν βάλουν).

Ευχαριστώ

 

1. Μπορείς. Έβαλα μια παραγγελία το περασμένο μήνα με παράδοση στο σπίτι της αδελφής μου στην Αμερική.

 

2. Δε νομίζω. Η μαμά μου φέρνει πάντα πράγματα για τα παιδιά και ποτέ δεν είχε πρόβλημα. Καλό όμως να βγάλει όλες τις ετικέτες από τα ρούχα.

 

3. Έχουν πάντα εκπτώσεις. Τώρα έχουν τα πάντα -30%. Άκουσα την επόμενη εβδομάδα θα έχουν τη νέα collection -50%. Ποτέ δεν ξέρεις πότε και πόσο θα είναι οι εκπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τζιμπομάνιακς, βρήκα μια κάποια λύση για να δούμε αν έχουν φθάσει τα τζίμπο μας στην Ελλάδα.

 

Στέλνετε μέιλ στο τζίμπο και ζητάτε να σας δώσουν το postal reference number assigned to your order.

 

Είναι ο αριθμός της ταχυδρομικής αποστολής από ΗΠΑ.

 

Κατόπιν τηλεφωνείτε στο 2103353100, δίνετε τον αριθμό και ζητάτε να σας πουν αν έχει φθάσει στην Ελλάδα και που βρίσκετε.

 

Η παραγγελία μου που έφυγε 29 Νοεμβρίου έφθασε εχθές και είναι στο κέντρο διαλογής της Θεσσαλονίκης και η άλλη που έφυγε στις 2 Δεκεμβρίου ακόμα ταξιδεύει.;)

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Α ρε συνπιλοτισσα εισαι μεγαλο μαμουνι!!!!!:P:p

 

Παρεπιπτοντως κατι πηρε το ματι μου οτι οι τελωνειακοι κανουν καθημερινες στασεις εργασιας...εαν αληθευει μηπως γι'αυτο εχουν αργησει τα gymborακια μας???

Κι εγω περιμενω τη 2η παραγγελια που εφυγε απο αμερικα στις 28/11 αρα πρεπει να κανει παρεα με τη δικια σου φιλεναδα...;)

Δεν γίνονται στάσεις.

 

Ούτως ή άλλως, τα δέματα που έρχονται με απλή αποστολή από ΗΠΑ πάνε πρώτα στο κέντρο διαλογής των ΕΛ.ΤΑ.

 

Όσα είναι να τελωνιστούν, μεταφέρονται στο αρμόδιο τελωνείο για την χρέωση δασμών και φόρων και μετά στέλνονται πίσω στα ΕΛ.ΤΑ. για να τα στείλουν στους παραλήπτες.

 

Μαζί τα βλέπω τα κουτάκια μας.:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Και προφανώς μαζί τους είναι και το δικό μου τεραστιο δέμα. Πάντως εγώ έστειλα mail και αναμένω.

Ωραία παρέα τα δεματάκια μας :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Απάντηση από το τζίμπο έλαβα μετά από 2 ημέρες.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Συνπιλοτισσα μου λες ψεματα και με πληγωνννεις!!!!!

 

http://www.newsbeast.gr/greece/arthro/271530/sunehizodai-oi-staseis-ergasias-ton-teloneiakon/

 

Λοιπόν, για να μην πληγώνεσαι άδικα και για να μην παραπληροφορείσαι.

 

Οι τελωνειακοί, μετά την κατάργηση των υπερωριακών τους επιδομάτων σύμφωνα με το νέο μισθολόγιο, εργάζονται το κανονικό ωράριο που εργάζονται όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι.

 

Δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι που να εργάζονται και από τις 5:00-7:30 και από τις 15:30-20:00. Αυτά είναι τα χρονικά διαστήματα της αποκαλούμενης στάσης. Το ωράριο τους ισχύει κανονικά, 7.30-15.30.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Τα εγραψα και διπλα αλλα νομιζω οτι εδω ταιριαζουν καλυτερα μαζι με την απαντηση της χατζικο. (Σε ευχαριστω κιολας για τις επεξηγησεις! ;) )

Ετσι, εγω τουλαχιστον, καταλαβα καλυτερα πώς πηγαινει η διαδικασια του τελωνειου και πού μπορεις να την πατησεις...

 

Μια ερωτηση ακομη μονο: Πώς βγαζουμε το συμπερασμα οτι η Γερμανια λειτουργει μονο ως διαμετακομιστης? Προκυπτει απο την συγκεκριμενη διευθυνση αποστολης που χρησιμοποιειται? (ειναι διευθυνση του γερμ. ταχυδρομειου δηλαδη?)

 

GYMBOREE

c/o Deutche Post AG

Schliltzer Str 50

36272 Niederaula

GERMANY

 

Να προσθεσω μονο οτι προκειται για παραγγελια που εγινε στις 24/11 και αποσταλθηκε στις 26/11. Το ειδοποιητηριο μου ηρθε στις 14/12.

 

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο alex74 viewpost.gif

Καλημερα!

 

Παρελαβα τα τζιμπορακια μου σημερα τελικα. Αυτα με το ιδιαιτερο ειδοποιητηριο. Θα γραψω και στο διπλα θεμα, αλλα τα λεω και εδω. Ηταν ενα κιβωτιο αρκετα μεγαλο (μαλλον επειδη περιειχε μπουφαν ειχαν χρησιμοποιησει τη μεγαλη τους συσκευασια, αν και σχετικα αδεια). Η διευθυνση αποστολης ηταν γερμανικη. Ηρθε ανοιγμενο και ξανακολλημενο προχειρα με μια μεγαλη σφραγιδα των ελληνικων τελωνειων πανω! Υπηρχε και ενα αλλο αυτοκολλητο στα αγγλικα που ελεγε οτι το δεμα περασε τελωνειο, αλλα δεν ξερω αν κολληθηκε απο τους Ελληνες ή τους Γερμανους.

Νομιζω οτι περασε κανονικα τελωνειο και δεν χρεωθηκε ειτε γιατι εκριναν οτι δεν αξιζει τον κοπο (αξια δεματος 100$ χωρις τα μεταφορικα που δεν αναγραφοντουσαν) ειτε γιατι η διευθυνση αποστολης ηταν γερμανικη και, ενω ξερουν οτι η προελευση ειναι Αμερικη, η διευθυνση δεν τους δινει τυπικα το δικαιωμα επιβολης δασμων. Πιθανολογω, δηλαδη, μπορει να κανω και λαθος...:?

 

Και η απαντηση της χατζικο:

 

Και σωστό και λάθος.

ΕΝΤΙΤ

Το πρώτο σημείο εισόδου των εξωκοινοτικών αντικειμένων στην Ε.Ε. είναι η Γερμανία. Εκεί γίνεται η πρώτη διαλογή, βάσει προορισμού και μετά αποστέλλονται στις χώρες παραλαβής.

 

Η διαδικασία πρέπει να είναι λογικά αυτή της διαμετακόμισης. Δέμα δηλ. που εισέρχεται στην Ε.Ε. για πρώτη φορά στην Γερμανία αλλά με Έλληνα παραλήπτη.

 

Σφραγίζεται λοιπόν στην Γερμανία, δεν τελωνίζεται εκεί, και συνεχίζει την διαδρομή του για την Ελλάδα, μη όντας ακόμα κοινοτικό (μην έχοντας δηλ. περάσει τελωνειακό έλεγχο). Τελωνίζεται (παίρνει δηλ. κοινοτικό χαρακτήρα) στην Ελλάδα, με κριτήρια προφανώς αυτά που έχουμε αναφέρει, την αξία μέχρι 125 δολ. (εμπειρικος κανόνας, δεν προβλέπεται πουθενά) και την απλή αποστολή.

yleap2.png In10p2.png
Link to comment
Share on other sites

H δική μου παραγγελία ξεπερνούσε τα 120 δολλάρια. Ήταν περίπου 137.

 

Και το ευχάριστο της ημέρας για να χαμογελάσουμε όσες δεν παραλάβαμε...

http://www.gymboreelines.com/ (από 16/1)

 

Kαλημέρα σας!:P

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...