Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

λογικα επρεπε ηδη να εχει δρασει.ακονα θυμαμαι τη φρικη που εφαγα τις πρωτες μερες :wink:

 

 

βεβαια,εμεις το ειχαμε παρει λογω γοπ,αλλα και στη δυσκοιλιοτητα μια χαρα την κανει τη δουλεια του :wink:

ΕΙΣΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ...

 

line_flow_blue_beg_17_time_1185336000_text_f4ef20e1f3f4e5f1e1eae920ece1f220e5e9ede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια έδρασε.Αλλά αν και με έχετε προετοιμάσει φοβάμαι. Από το πρωί σήμερα 4 φορές. Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι όταν τώρα της το δίνω πίνει λίγο και μετά αρχίζει και κλαίει. Γιατί το κάνει αυτό ενώ πριν αρχίσει το τζουνάμι το έπινε μια χαρά;

mKndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έδρασε.Αλλά αν και με έχετε προετοιμάσει φοβάμαι. Από το πρωί σήμερα 4 φορές. Αυτό που με ανησυχεί όμως είναι ότι όταν τώρα της το δίνω πίνει λίγο και μετά αρχίζει και κλαίει. Γιατί το κάνει αυτό ενώ πριν αρχίσει το τζουνάμι το έπινε μια χαρά;

Κλαίει σε όλα τα γεύματα?

Εχεις ανοίξει τρύπες στις θηλές? Μήπως δεν τρέχει καλά το γάλα και γι' αυτό κλαίει? Η θερμοκρασία? Μήπως το θέλει πιο ζεστό ή πιο κρύο?

Πάντως από γεύση πρέπει να της αρέσει γιατί δεν βρομάει τόσο πολύ όπως τα άλλα, είναι πιο ωραίο. Αντε να βρείς τι φταίει :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως του έφερε πολλά αέρια, τεντώνει και μαζεύει τα ποδαράκια του;;; Εμας το comfort μας έφερε πολλά αέρια, αν και το πιναμε σε κοκτέιλ με το απλό και έτσι μειώσαμε τη δόση του.

Τελικά απο χτες το κόψαμε τελείως γιατι η μικρή παρουσίασε αλλεργία στο γάλα. Τώρα πίνει το fisolac AH αλλά δεν το θέλει καθόλου σαν γεύση :cry: ... το comfort ήταν πολύ πιο νόστιμο.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ολγα ακομα με το φριζολακ παιδευεστε? ρε παιδι μου μ αυτο το γαλα..... ολοι περασαμε απ αυτο, κανεις δεν εμεινε....

 

τελικα "μεταβατικο" γαλα επρεπε να λεγεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολγα ακομα με το φριζολακ παιδευεστε?

 

Αστα να πάνε :lol: ... ξεμπερδέψαμε με την δυσκοιλιότητα μας χτύπησε η αλλεργία!!! Αντε να δούμε τι μας περιμένει ακόμα :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ολγα ακομα με το φριζολακ παιδευεστε? ρε παιδι μου μ αυτο το γαλα..... ολοι περασαμε απ αυτο, κανεις δεν εμεινε....

 

τελικα "μεταβατικο" γαλα επρεπε να λεγεται

 

Γιατί ρε fistikaki..... εμένα το πίνει εδώ και 7 μήνες :wink:

Link to comment
Share on other sites

ολγα ακομα με το φριζολακ παιδευεστε? ρε παιδι μου μ αυτο το γαλα..... ολοι περασαμε απ αυτο, κανεις δεν εμεινε....

 

τελικα "μεταβατικο" γαλα επρεπε να λεγεται

 

Γιατί ρε fistikaki..... εμένα το πίνει εδώ και 7 μήνες :wink:

 

η αληθεια ειναι πως ξερω και ενα μωρακι που το πινει σχεδον ενα χρονο... αλλα θελει υπομονη... και να μη φρικαρεις μεχρι να το συνηθισει το στομαχακι του μωρου... και να μη παρεις αναποδες με τις πιπιλες που φραζουν...

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε και εγώ δεν έχω παράπονο απο το comfort όσο το πίναμε μια χαρά ήταν ... απλά τις τελευταίες μέρες η μικρή εμφάνισε εκζεμα στο πρόσωπο και η παιδίατρος πιθανολογει να υπάρχει αλλεργία στο αγελαδινο γάλα ... ξεκινήσαμε σε πρώτη φάση με το υποαλλεργικο frisolac AH και βλέπουμε πως θα πάει ... Προς το παρόν το εκζεμα της έφυγε τελείως αλλα απο γεύση το υποαλλεργικο δεν το θέλει καθόλου.

 

Α και κάτι ακόμα ... πήρα μιξεράκι για το γάλα και ετοιμαζα το comfort που είναι πιο πηχτό και σωθήκαμε, σγρομπαλάκι ούτε για δείγμα και ας ήταν πολύ ζεστό το νερό. Για όσους δυσκολεύονται το συστήνω ανεπιφύλακτα. Πέντε ευρώ μου κόστισε και άξιζε τον κόπο :wink: . Επίσης μας βόλεψαν τα μπιμπερό της chicco με την τριγωνική θηλή, αφθονη ροή δεν χρειάστηκαν καθόλου άνοιγμα. Τώρα βέβαια που αλλάξαμε γάλα δεν τις θέλουμε γιατί τρέχουν και δεν τις προλαβαίνουμε :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η αληθεια ειναι πως ξερω και ενα μωρακι που το πινει σχεδον ενα χρονο... αλλα θελει υπομονη... και να μη φρικαρεις μεχρι να το συνηθισει το στομαχακι του μωρου... και να μη παρεις αναποδες με τις πιπιλες που φραζουν...

 

Σωστή σε βρίσκω :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια το δίνω στη μπεμπα 5 μήνες το frisolac comfort και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα ουτε διάρροιες ούτε τίποτα και μαλιστα το πίνει στο μπουκάλι της chicco ''πίνω εύκολα'' με μια τρύπα απλως της ξεβιδώνω λίγο το καπάκι για μεγαλύτερη ροή. Το μόνο πρόβλημα ηταν στο πως να ανακατευτει καλα το γαλα και το πετυχα βαζοντας τμηματικα τις μεζουρες και ανακινώντας. Δηλαδή τωρα σε 210ml νερο ριχνω πρωτα 3 μεζούρες, ανακινώ μετα αλλες 2 μεζουρες και μετα τις τελευταίες 2 και λιωνει μια χαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια καλησπερα. θελω τα φωτα σας. αν κανουμε μιξη frisolac με frisolac comfort δεν σβολιαζει το γαλα? και ποιο να ριχνω πρωτα στο νερο η δεν εχει σημασια? επισης με την μιξη αποφευγουμε την διαρροια??

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. θελω τα φωτα σας. αν κανουμε μιξη frisolac με frisolac comfort δεν σβολιαζει το γαλα? και ποιο να ριχνω πρωτα στο νερο η δεν εχει σημασια? επισης με την μιξη αποφευγουμε την διαρροια??

εγω οτν του εινα αυτο το γαλα πρωτα του εβαζα το comfort με τον τροπο που αναφερει η kallisto πιο πανω και μετα το απλο γιατι αυτο διαλυοταν πιο ευκολα. Εμενα ομως και μια μεζουρα απο το comfot να του εβαζα μετα απο το πολυ δυο μερες ξαναρχιζε τις διαροιες και ετσι το κοψαμε.

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

εγω οτν του εινα αυτο το γαλα πρωτα του εβαζα το comfort με τον τροπο που αναφερει η kallisto πιο πανω και μετα το απλο γιατι αυτο διαλυοταν πιο ευκολα. Εμενα ομως και μια μεζουρα απο το comfot να του εβαζα μετα απο το πολυ δυο μερες ξαναρχιζε τις διαροιες και ετσι το κοψαμε.

 

 

και τελικα τι γαλα δινεις?δεν εχεις πλεον προβλημα με αναγωγες? εμεις με το humana ar εχουμε απιστευτη διαρροια.γι αυτο παμε στην μιξη...θα δειξει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δεν είναι διάρροια αυτό.....απλά από το χαρουπάλευρο γίνονται έτσι τα κακά σαν αφρός, δίνω αυτό το γάλα για 8,5 μήνες ....αν δίνεις την ίδια δοσολογία για 10 μέρες θα το συνηθήσει και θα στρώσουν τα κακά, δηλαδή μην βάζεις τη μια μέρα 5 μεζούρες από το Comfort και την άλλη 4 ή 6!!! :wink::wink:

Για το πως διαλύεται διάβασε στην πρώτη σελίδα αυτού του τόπικ, έχει όλες τις λύσεις που έχουν βρεί η μαμάδες εδώ!!! :wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τον πειραζε διοτι τα κακα του δεν ηταν σαν αφρος αλλα νερο .Τελικα του εδινα το novolac ar και το δεκτρηκε καλα και στα κακα τοου αλλα και

οι αναγωγες βελτιωθηκαν.

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας! και μεις αυτο το γαλα του δινουμε και ειχα τετοια προβληματα μεχρι που βρηκα τη λυση. καυτο το νερο και μετα βαζεις αυτη τη ταπα που εχουν τα μπιμπερο και το χτυπας αρκετη ωρα και διαλυεται μια χαρα!!

καλη επιτυχια:D

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά, χρησιμοποιώ εδω και λίγες μέρες το Frisolac Comfort γιατί ο μικρός μου πέρα από τους εμετούς δεν είχε και όρεξη, πρόβλημα όμως δυσκοιλιότητας δεν είχε. Και τώρα, τι βλέπω; Κιτρίνισε το παιδί... Τρώει μεν με όρεξη αλλά τόση αφόδευση πια. Ελπίζω να μην πάθει τίποτα... Λέτε να χάσει πολύ βάρος; Γιατί κι εγώ ταλαιπωρήθηκα να πάρει λίγο τα πάνω του, είναι και λιγόφαγος.

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις αυτο πινουμε γιατι ο μικρος ηταν δυσκοιλιος,το δεχτηκε πολυ καλα.Στην αρχη βεβαια παιξανε τα νευρα μου γιατι εφραζαν οι τρυπες στις πιπιλες αλλα βρηκα τον τροπο,βαζω αρκετα ζεστο το νερο και το ανακινω πολυ δυνατα.Και ενδιαμεσα επειδη το μωρο πινει αργα το ξανακουναω το μπιμπερο γιατι οσο μενει αυτο το γαλα πηζει.

U7Uip3.pngT7alp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ efikarag, με το ζεστό νερό δούλεψε καλύτερα... Και μένα φράζουν οι πιπίλες, αλλά τα κακάκια του είναι εντάξει ή υπερβολικά υδαρά και κιτρινωπά; Ο δικός μου βγάζει "τρελές" ποσότητες σαν τζελ που του καλύπτει όλο το δέρμα, γίνεται χάλια ο κακομοιρούλης και δεν καθαρίζεται παρά μόνο με μπάνιο κάθε φορά

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά μονο η δικιά μου είναι ανάποδη? Δεν μπορω να καταλάβω. Εμείς πίναμε frisolac και όλα ήταν καλά με τα κακάκια της για 2 μήνες 3 φορές την ημέρα με ρολόι και τις ίδιες ώρες. Μετά ξεκίνησαν οι αναγωγές και το πήγαμε σε frisolac comfort και ξεκίνησε η δυσκοιλιότητα. 1 φορά τη μέρα με πολύ ζόρι και κλάμα, σκληρά και τις πιο πολλες φορές προσπαθώ να την ανακουφίσω με μασαζάκι στην κοιλίτσα και λαδάκι στον πωπό. Δοκίμασα να της δώσω το Almyron AR και το Humana αλλά το άτιμο ούτε να τα μυρίσει έδιωχνε το μπιμπερό με το χέρι. Και βλέπω ότι σε όλα τα μωρά φέρνει αυτό το γάλα πολλά κακάκια. Μονο η δικιά μου τελικά είναι ανάποδη ή υπάρχει και άλλο μωρο? Αν το αντιμετώπισε καμμία βοήθειααααααααα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ναι βρε και εγώ δεν έχω παράπονο απο το comfort όσο το πίναμε μια χαρά ήταν ... απλά τις τελευταίες μέρες η μικρή εμφάνισε εκζεμα στο πρόσωπο και η παιδίατρος πιθανολογει να υπάρχει αλλεργία στο αγελαδινο γάλα ... ξεκινήσαμε σε πρώτη φάση με το υποαλλεργικο frisolac AH και βλέπουμε πως θα πάει ... Προς το παρόν το εκζεμα της έφυγε τελείως αλλα απο γεύση το υποαλλεργικο δεν το θέλει καθόλου.

 

Α και κάτι ακόμα ... πήρα μιξεράκι για το γάλα και ετοιμαζα το comfort που είναι πιο πηχτό και σωθήκαμε, σγρομπαλάκι ούτε για δείγμα και ας ήταν πολύ ζεστό το νερό. Για όσους δυσκολεύονται το συστήνω ανεπιφύλακτα. Πέντε ευρώ μου κόστισε και άξιζε τον κόπο :wink: . Επίσης μας βόλεψαν τα μπιμπερό της chicco με την τριγωνική θηλή, αφθονη ροή δεν χρειάστηκαν καθόλου άνοιγμα. Τώρα βέβαια που αλλάξαμε γάλα δεν τις θέλουμε γιατί τρέχουν και δεν τις προλαβαίνουμε :lol: !!!

Kalispera Olga.

Telika to synithise i mikri sou to frisolac ac apo geusi i akoma pedeueste? Giati eipe i paidiatros na to ksekinisoume kai emeis dioti to comfort se mikro syndyasmo me to kanoniko tou eferne polla aeria kai skeftikame mipos exei disaneksia sti laktozi opos kai ego i mama tou.

To sigouro einai oti de ksetrelenete na to troei opos etroge maniodos to comfort. Ti mia fora to etroge klegontas kai ti deuteri miksoklegontas. Tha do kai ti triti fora pou tha tou to doso ti tha ginei.

Pes mou se parakalo eseis ti diafora eidate pera apo to ekzema pou kai emeis exoume ligaki alla apo oti mou eipe i paidiatros ola ta morakia vgazoune spyrakia sto prosopaki tous.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Κορίτσια το έγραψα και σε άλλο θέμα ας το πω κι εδώ αν και παλιό το θέμα..το frisolac comfort το παίρνουμε κι εμείς και διαλύεται αμέσως...το κουτί γράφει ότι έχει αλλάξει η σύνθεσή του, μάλλον γι αυτό και θηλές πήρα ελεγχόμενης ροής και όλα καλά........

Α και δεν το ανακατεύω στους 85 που λέει το κουτί αλλά όταν είναι έτοιμο ωα το πιει και λιώνουν όλα αμέσως!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

o gios mou einai 13minon kai exoume sovaro provlima me ta kaka mas ta kanei kathe 4meres kai ekeina me ypotheta i kleisma gia einai poli sklira..pira tis pediatros kai tin eipa oti den mporei to paidi na einai oli etsi..mou eipe na paro to frisomel comfort perase mia mera ala kaka tipta akoma..exo apelpistei ypotithetai einai gia diskiliotita..den uparxei kapoia lisi poia;;;esu ti exete na mou peite;;:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...