Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αδυνατα μωρα


minion

Recommended Posts

προκειται για ειδικο γαλα (γαλα να το κανει ο θεος) για παιδακια με αποδεδειγμενη αλλεργια στο αγελαδινο(56 ευρω το κουτι) γκουχου γκουχου!!!!!!!!!!.

 

 

αμααααααααααν!!!! :shock:

 

τι εχει μεσα ρε παιδι μου αυτο το γαλα, λιωμενες ραβδους χρυσου??

 

αυτο το γαλα δεν ειναι να το πινεις, ειναι να το φορας στο λαιμο, σαν κοσμημα!!! και να το ασφαλιζεις σε θυριδα!! για φαντασου να μπουν κλεφτες και να σου παρουν το γαλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χαχαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχααχαχαχαχ:lol::lol::lol::lol::lol:

φυστκι εισαι θεα :lol::lol: καλε μονο κοσμημα???καλυτερα να σου κανουν προταση γαμου με ενα τετοιο γαλα παρα με μονοπετρο :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

αυτο το γαλα δεν ειναι να το πινεις, ειναι να το φορας στο λαιμο, σαν κοσμημα!!! και να το ασφαλιζεις σε θυριδα!! για φαντασου να μπουν κλεφτες και να σου παρουν το γαλα!!!!!

 

 

Χωρίς πλάκα εγώ στο νοσοκομείο το έκρυβα...

 

Ευτυχώς το κάλυπτε το ΙΚΑ,αλλιώς δάνειο θα είχαμε πάρει...Ήθελα τουλάχιστον 3 κουτιά την εβδομάδα.

 

Πάντως μπορεί να μη μοιάζει με γάλα και να βρωμάει ψαρίλα,αλλά κάνει θαύματα!

Link to comment
Share on other sites

μας εβαλα στις καμπυλες.......

Αναστασια Υ 15% Β 20%

Βασιλης Υ 55% Β 70%

 

θελουμε ποντουςςςςςςςςςςς

 

 

Καλα εχω να σας βαλω φωτος, να οργανωθω λιγουλακι μονο

Γενεθλιασαμε!!!!!!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ενδιαφέρεσαι, εγώ για την αλλεργία στο αγελαδινό γάλα τους έδινα το Almiron Pepti, 20 ευρώ το κουτί. Δεν είναι φτηνό, αλλά δεν είναι και το 58/άρι που έμεινα :shock: Το νεοκέιτ είναι ακόμη πιο ειδικό από το Pepti?

 

Χρόνια τους πολλά, Γατούλα!! Να τα χαίρεσαι και να έχουν πάντα υγεία! :D

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γατούλα να τα χαίρεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να είναι πάντα γερά,δυνατά κι ευτυχισμένα και να τα καμαρώνεις πάντα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Περιμένουμε φωτογραφίες!!!!!! Φυσικά αυτές που θα είναι τα μουτράκια τους με τούρτα!!!!!Εμείς στα ίδια.

Κατερίνα Υ 6% Β -3% (9300γρ - 80,5εκ) 22,5 μηνών μέτρηση

Σωτήρης Υ 15% Β -3% (1000γρ - 84εκ) 22,5 μηνών μέτρηση

Πως να μην χάσουν τα παιδιά.... Περάσαμε Η1Ν1. Μία εβδομάδα άρρωστα και μετά 1 βδομάδα να τρώνε ελάχιστα.

Επίσης τα δικά μου κάνουν δύσκολα κακάκια....... Αφαιρέστε δηλαδή μερικά γραμμάρια.....

Το μόνο ευχάριστο είναι ότι αλλάξαμε γάλα στην Κ (έπινε το Almiron Pepti 2) και τής δίνουμε το Neslac 1+. Κορίτσια το κατεβάζει σαν νερό!!! 700Ml την ημέρα. (πριν 500Ml) Διπλό καλό. Και οικονομία και θερμίδες!!!!!

savropinguinos ψάξτο με το γάλα που σου λέει η tarshou μήπως το Almiron Pepti σας κάνει. Θα σας ξετινάξει οικονομικά το άλλο.

IeXep3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια,ευχαριστω για τις απαντησεις σας...πρωτα απ'ολα να ευχηθω στα γατουλίνια χρονια πολλά με πολλες πολλες θερμίδες και υγεία ,τελικα μας ξεκίνησε γ αρχη το αλμιρον πεπτι 2 άλερτζι κερ ,οντως 20 ευρω το κουτι κ την σινλακ της Νεστλε την κρεμα,τωρα ψαχνω να μιλησω με παιδιατρο σε νοσοκομειο γ την ολη διαδικασια της ασφάλειας κ καλυψης,παντως η μικρη ουτε που καταλαβε οτι αλλαξαμε γαλα...ξεκινησαμε και χεμαφεξ γτ εχει αναιμια (18 σιδηρος!) και λεει η γιατρος οτι γιαυτο δεν τρωει...αααα κ μετα μια εχ\βδομαδα αφαγειας χασαμε κ αλλο βαρος(φτασαμε τα 7500) κ μου την κοντυνε ρε παιδια θα με τρελλανει αυτη η γιατρος?

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

Άντε, καλή επιτυχία! Πάντως εγώ αυτό με το ύψος δεν το καταλαβαίνω. Να μας τα παχαίνουν ή να μας τα αδυνατίζουν, το καταλαβαίνω. Αλλά όταν μας τα κονταίνουν κάθομαι και ξύνω το κεφάλι μου σαν νά'μαι ηλίθια. Όπως έλεγε και ο Ηλιόπουλος, πτυσόμενα είναι; :lol:

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την sinlac την πέρναμε και εμείς. Ψιλοχάλια είναι αλλά βοηθάει! πρέπει να την παραγγέλνεις γιατί δεν την βρίσκεις εύκολα.

 

Γατουλά να τα χαίρεσαι τα ζουζούνια! θέλουμε φωτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Την sinlac την πέρναμε και εμείς. Ψιλοχάλια είναι αλλά βοηθάει! πρέπει να την παραγγέλνεις γιατί δεν την βρίσκεις εύκολα.

 

Γατουλά να τα χαίρεσαι τα ζουζούνια! θέλουμε φωτο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ενα περιεργο πραγμα,την λατρεψε την κρεμα!!!!!!απο εχθες τρωει παρα πολυ..φτου να μην τη ματιαξω...κατι παιζει κοριτσια...σε ολο τον κοσμο καθεται κ τρωει εκτος απο εμενα...ειμαι δουλεια κ ο σταθμος κλειστος κ την κρατησε η γιαγια μου

NJMAp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειμαστε 7 μηνων 70 εκ. και.....6800!μου βαλε χοντρο χερι η γιατρος γιατι μου ειπε πως ειναι μεγαλη η αποκλιση βαρους -υψους.οποτε και εγω για να μην του δωσω ρυζαλευρα κ φαρινες προσθετω στα φριυτα του και στη σουπα το μεσημερι βρωμη της holle και το απογευμα βρωμη με γαλα και σταφιδες .για να δουμε..........

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γατουλα να τα χαιρεσαι τα ζουζουνια σου.

Λοιπον κοριτσια με εχουν ζαλισει για τον δικο μου. Ειναι 21 μηνων 11450 και 87,5. Την τελευταια φορα που πηγαμε στη γιατρο εβαλε μονο 50γρ και λιγο απορησε αλλα οταν μας μετρησε βαλαμε 1,5 εκ οποτε τοτε της λυθηκε και η απορια. Το θεμα ειναι οτι η γιατρος δεν μου εχει πει τιποτα για την αναπτυξη του. Παλια ειχαμε μια στασιμοτητα στα κιλα για 3 μηνες και καναμε εξετασεις οι οποιες βγηκανε καθαρες. Απλα εχω την αποψη οτι μοιαζει τον πατερα του που ειναι πολυ αδυνατος και οτι και να φαει (εκλεπτυσμενα παντα) δεν βαζει κιλα. Ειναι 65κιλα και 1,85. αλλα εχω τους γυρω μου που μου λενε το παιδι δεν τρωει, ειναι αδυνατο και τα σχετικα..... Μια ερωτηση το απογευμα τι τα δινεται τα παιδια σας? Φαγητο ή κατι αλλο? Εγω δεν του δινω φαγητο απο το μεσημερι παντως. Το προγραμμα μας ειναι αυγο μελατο με ψωμι και τυρι (μερα παρα μερα) και μετα φρουτοκρεμα (1 μπανανα, 1 αχλαδι, 1/2 μηλο, 1/2 πορτοκαλι και λιγο φαριν λακτε για να γινεται πιο πηχτη), φαγητο (μεγαλη μεριδα) και το απογευμα ή γιαουρτι ή τοστ ή κεικ και μετα τσιμπαει παλι μεχρι να πιει το γαλα. Γενικα θα τσιμπισει και κανα κριτσινη στο ενδιαμεσο ή λιγο ψωμι ή κανα πατατακι ή μπισκοτακι (αυτα του τα φερνουν τωρα τελευταια....). Αρχισα να σκεφτομαι πως ο μικρος δεν τρωει σωστα....

Link to comment
Share on other sites

αμα σου ξαναπουν οτι το παιδι ειναι αδυνατο στειλε τους με e-mail το παραπανω μηνυμα σου με το προγραμμα φαγητου του παιδιου.οχι απλα τρωει καλα τρωει και με το παραπανω!!!!.τωρα τα πατατακια ενταξει ενα πατατακι δεν κανει κακο καλυτερο απο τα γαριδακια που τα βαζεις φωτια και λιωνουν σαν το πλαστικο.ασε καλε το παιδι και μη στενοχωριεσαι.η παιδιατρος του γιου μου λεει να μη στενοχωριεσαι οταν ενα παιδι ειναι αδυνατο σε φυσιολογικα ορια παντα.τα παχουλα παιδακια δεν ειναι παντα ο,τι καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Α και οπως ανεφερες για παχουλα παιδακια, πεφτω και στη συγκριση με ενα αλλο παιδακι που ειναι λιγους μηνες μικροτερο απο τον δικο μου αλλα ειναι πιο βαρυ και οπως λενε τρωει τα παντα. Με απασχολει και το απογευματινο..... Τι αλλο μπορω να δωσω εκτος απο τοστ, γιαουρτι, κεικ και πατατες τηγανιτες με τυρακι....

Link to comment
Share on other sites

Α και οπως ανεφερες για παχουλα παιδακια, πεφτω και στη συγκριση με ενα αλλο παιδακι που ειναι λιγους μηνες μικροτερο απο τον δικο μου αλλα ειναι πιο βαρυ και οπως λενε τρωει τα παντα. Με απασχολει και το απογευματινο..... Τι αλλο μπορω να δωσω εκτος απο τοστ, γιαουρτι, κεικ και πατατες τηγανιτες με τυρακι....

 

τραχανα με τυρακι??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά μου ακούγεται να τρώει το παιδάκι σου. Απλά ανήκει στην κατηγορία των αδύνατων παιδιών. Καλύτερα δεν είναι έτσι από το να είναι παχουλό και να αγχώνεσαι εάν θα παραμείνει έτσι και αν θα μπορέσεις να το αδυνατίσεις; Το κάθε παιδί έχει το δικό του σωματότυπο. Χθες είχαμε βγει βόλτα μ'ένα φιλικό ζευγάρι και την κορούλα τους. Τριών χρονών και κάτι μηνών η δική τους, 17 μηνών οι δικές μου, η μικρούλα τους 4-5 πόντους μόνο πιο ψηλή απ΄τις δικές μου. Δίπλα-δίπλα δίναν την εντύπωση ότι είχαν το ίδιο ύψος. Δεν πάει να πει ότι έχει κάποιο πρόβλημα το παιδάκι. Απλά δεν είναι ψηλό.

 

Το απόγευμα έχεις δοκιμάσει να του δίνεις κανένα ζελεδάκι (βέβαια δεν ξέρω αν ενδείκνυται λόγω ζάχαρης, αλλά πάλι είναι πολύ ελαφρύ); Επίσης πουλάνε στα φαρμακεία κρέμες με δημητριακά και φρούτα χωρίς ζάχαρη (με τη μορφή σκόνης), τουλάχιστον οι δικές μου τρελαίνονται να την τρώνε. Δεν είναι γλυκειά όπως οι υπόλοιπες σκόνη κρέμες και είναι και αρκετά θρεπτική.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για κρεμα δεν το συζηταω καν. Την εχει βαρεθει και δεν την θελει καθολου. Εχω κουραστει να ακουω οτι το παιδι δεν τρωει σωστα και γι'αυτο ειναι αδυνατο. Οκ ειναι λιγο αδυνατουλης και μου αρνειται να φαει καποια φαγητα. Το μεσημεριανο πχ το τρωει αλεσμενο, σπανια τρωει κανονικα και δεν τρωει ολα τα φαγητα. Πολλα τα φτυνει και αναγουλιαζει. Δηλ που ανεφερα οτι τρωει ολα τα παραπανω δεν τα τρωει μεσα στην καλη χαρα, με χιλια ζορια και με πολλα καραγκιοζιλικια. Αμα τον αφησω μονο με ψωμι μπορει να την βγαλει.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...